Scliager Courant 00, 3 Raad Hoogwoud. u.m Tweede Blad. Brieven over Engeland. - Bi'i Dnei en i HARINGSLA T urnkring „Hollands Noorderkwartier" Woensdag 16 December 1931. 74ste Jaargang. No. 8987 70 35 ot 305 100 40 45 POI pol GE T' 12 December 1931 WEE dagen geleden kreeg ik heel toevallig een zwaarlijving Engelsch boek in handen, waar- X van me, tot dien dag. zelfs de titel onbekend was gebleven. Nu zijn er honderden boeken, waarvan ik niet alleen op dit oogenblik den titel niet ken, maar waarvan ik naar alle waarschijnlijk heid dien nog nooit of te nimmer zal vernemen. Ge lukkig maar! Wanneer men nagaat, dat er tegen woordig per jaar in Engeland niet minder dan 14000 hoeken verschijnen, mag iemand gerust heel tevre den wezen, wanneer hij, laten we zeggen, met één procent daarvan ecnige, en met een tiende procent een beetje meer dan eenige kenni3 maakt. Maar dat ik den titel van dit boek niet kende, ver- ^Jwónderde me toch eenigszins. Als je geabonneerd tent op eenige letterkundige bladen en tijdschriften, m de boekbeoordeelingen daarin heel geregeld bij- >udt. begin je jezelf van onoplettendheid, of erger, beschuldigen, wanneer je ziet, dat een boek, dat joor de eerste maal verscheen in April 1929, en in ttobor 1930 zich al in een 15den druk mocht ver- lugen, volkomen aan je aandacht is ontsnapt. Het boek. dat ik bedoel, draagt den titel: The Sto of San Michele. Het is van de hand van een Zweed: ;el Munthe. Het is uitgegeven door de bekende fir- John Murray, Albemarle Street, Londen en, er it geen prijs op, maakt den indruk minstens ze- pen en een halven gulden te kosten. Het kan ook 13 jmeer zijn. maar het zou me sterk verwonderen, als Jhet minder was. Het is groot en dik genoeg voor een lilling of vijftien. En het is minstens vijf en twin- waard en dan nog wel shillingen van den goeden Jd, van die op de zestig cena shillingen, die de boek- landel in Holland je zonder blikken of blozen ge- jeld met zeventig, of zelfs wel meer deed betalen, 'at de reden is. waarom ik altijd mijn Engelsche „jken zelf uit Engeland liet, en laat, komen? Ik jérik dat ik daar in den loop van de tijden wel een iar honderd gulden mee heb verdiend. Maar dit heeft met de geschiedenis, waarover ik lilde schrijven, hoegenaamd niets te maken. Na- lurlijk interesseert het mijn lezers geen steek of ik lijn Engelsche boeken via Londen of Shanghai laat [Tomen, ik zal hen daar dan ook verder niet mee jtig vallen. Axel Munthe, de Zweed, is een dokter. Ik ben er m overtuigd, nu ik in zijn boek zit te lezen, dat hij een heel goed dokter is, of geweest is. Maar hij [is tegelijkertijd een uitstekend kenner van de Engel- Ische taal. Want van vertaling uit het Zweedsch staat op het titelblad geen woord vermeld. Ongetwij feld heeft deze geneesheer zijn ervaringen zelf regel recht in do Engelsche taal neergeschreven. Het is een haast onuitputtelijke bron. En het eigen aardige van het boek is, dat je er op alle mogelijke rschiJlende plaatsen in kunt beginnen. Ik weet het ondervinding. Eerst heb ik een beetje in de twee rberichten zitten neuzen, het voorbericht voor sn eersten en dat voor den twaalfden druk. Waar- weet ik zelf niet, want bij voorkeur lees ik voor- ichten alleen, als ik een boek uit heb. Trouwens, e?en van de tien voorberichten zijn geen voor-, naberichten. Waarmee ik wil zeggen, dat je ewoonlijk geen haar van het voorbericht kunt snap- wanneer je niet eerst het boek zelf gelezen hebt. leel erg intereseerden me de voorberichten van iel Munthe's boek trouwens ook niet. Eén ding iel me er in op. Dit was in het voorbericht voor en 12de n druk: „Een kritikus heeft ontdekt, dat er genoeg mate- lal voorkomt in The Story of San Michele, om chrijvers van korte sensatieverhalen stof te leveren wr do rest van hun leven", eppe Dil is volkomen waar, hoewel we het woord sen- '19 voor rekening van den schrijver moeten laten. Wat een overvloed van stof! Wat een genot moet l zijn, een man als Axel Munthe persoonlijk te inen, hem op te zoeken, en dan maar van wal te steken. Maar 't zal wel eens laat in den nacht Men, vrees ik. k bladerde op bladzijde 33. De jonge en mooie gra- komt dokter Munthe raadplegen over haar blin- darmontsteking. Ze wist zeker, dat ze die mode even zeker, als Munthe na twee minuten ze haar niet had. scheelt me dan?" snikte ze, terwijl ze haar Ie handen met een gebaar van wanhoop naar me tstrekte. «Ik zal het U vertellen, als U me belooft kalm te in". 5-.M hield oogenblikkelijk op met schreien. Terwijl 2 UW H istrati komt dc I darmontj Jekta had, fiat, dat ze „I „Wat sche •aa dil :ho N Kort verhaal f EVROUW, de laatste hand leggende aan de haringsla, welke zich op de langwerpige schaal onder haar zachtgeel mayonnaisekleed massaal verhief, knikte welwillend tegen Pietje, het (ere miniatuur-dienstmeisje. „Ja, Pietje, dat Is nu vanavond. Als je vanmiddag goed je best doet, lar Ik wat voor je. hoar! Nu zal ik hem maar ttten. La's kijken, zoekend dwaalde haar blik f de keuken. Trouw gevolgd door dien van Pietje, Nee, de keuken vond ze eigenlijk geen geschikte ws... De kast veel te vol met schalen en Dorden... Man het meisje alleen er bij... nee, dat ging ook Wacht, de serre... lekker koel achter... geen zon J niemand die er wat te maken had... Het raam een t stuk open... ja. dat was nog maar het beste. [^Voorzichtig, de schaal In beide handen, ging ze de uit, die in het sous-terrein was, de trapjes op... met de ruw-roode handjes een haringmes in l zeepsop plonsend, keek haar na... berekende haar rt-e voor morgen... E-'g prettige menschen hadden ze boven, dit waren P«ens buren! Twee kinderen van 12 en 14 jaar. Maar Wr* lawaai. Geen gestamp of gespring boven je geen ruzie, dat je door het dunne plafond kon n. alsof je er bij was. niets. En als Mevrouw ^en 's avonds piano speelde, wachtte Meneer bo- i. die óók muzikaal was. |^en wonder, dat ze gauw dikke vrienden waren, "ter en Mevrouw boven vertelden dat ze zooveel van ^gea hielden. Meneer en Mevrouw beneden waren ze de tranen uit haar groote oogen wischte. zei ze dapper: „Ik kan alles verdragen, wees niet bang. Ik zal niet meer huilen. Wat is mijn ziekte?" „Colitis". Haar oogen werden nog grooter dan tevoren, hoe wel ik niet gedacht zou hebben, dat dat mogelijk was. „Colitis! Dat is precies, wat ik altijd heb gedacht. Ik ben er van overtuigd, dat U gelijk heeft. Colitis. Vertelt U me eens wat colitis is." En dan loopt eenige oogenblikken later dokter Munthe in den val. „Is colitis besmettelijk dokter?" „Ja. heel erg". De woorden waren nauwelijks uit mijn mond, toen ik ontdekte, dat dit vrouwtje veel gewiekster was dan ik. Of ik dan haar man niet zou willen vertellen, dat het veiliger was, als zij niet meer in dezelfde kamer sliepen? Waarop dokter Munthe haar mededeelt, dat Col- litis alleen besmettelijk is voor overgevoelige en fijn besnaarde naturen, dat haar man zeker geen gevaar zou loopen. Twee dagen later vraagt de graaf dokter Munthe heel terloops, of hij ook een middel weet tegen snurken Of we bladeren op pagina 71. Een bekend Noorsch schilder is gebeten door zijn hond en verdenkt hel dier van dolheid. Hij is radeloos van angst. Dokter Munthe ontsmet dc wond, en gaat daarna den hond opzoeken, om te ontdekken, of er werkelijk reden tot ongerustheid bestaat. Hij is er niet zeker van. Do hond loopt onrustig door de kamer, waarin hij is opgesloten, gromt, kruipt onder het bed. Als Munthe terug gaat naai den schilder, vindt hij hem in hoogst opgewonden toestand, met een boek over hondsdolheid open voor zich op de tafel. Dokter Munthe smijt het boek oogenblikkelijk in het vuur. Als hij den volgenden dag terugkomt, is het eer ste, wat hij hoort, dat de hond is doodgeschoten, en den schilder vindt hij met strakke, starende oogen in zijn kamer zitten, met een geladen revolver voor zich op de tafel. Dokter Munthe vindt het beter, dien zoolang in zijn eigen zak te steken. Hij gaat dan naar de kamer,waar de doode hond ligt. Het is er donker, en hij ziet het beest eerst niet. Wanneer hij het ziet, is het bijna te laat. De hond was niet doodelijk getroffen geweest, en vliegt thans grommend naar de keel van dokter Munthe. Een gelukkig schot, half in het wilde weg, met don pas weggenomen revolvere redt den dokter het leven De hond wordt nu naar het Instituut Pasteur ge zonden, waar uitgemaakt zal worden, of hij dol is geweest of niet. En in afwachtinig van dat onderzoek gaat dokter Munthe terug naar het huis van den Noorschen schilder, die zijn wanhoop niet langer heeft kunnen dragen, en zich met een anderen re volver, van klein kaliber, voor het hoofd heeft ge schoten. Hij wordt terstond naar een ziekenhuis ver voerd en verlaat het na een maand, blind, om de rest van zijn leven in een krankzinnigengesticht door te brengen. De mededeeling van het Instituut Pasteur, dat de hond niet dol was geweest, was nooit tot hem doorgedrongen. Ik heb een paar grepen in het wilde weg gedaan. Wie meer van The Story of San Michele wil weten, zal mijn voorbeeld moeten volgen. Ik maak bij dezen een eind aan dit schrijven en ben er van overtuigd, dat ik over twee minuten verdiept zal zijn in „Slape loosheid", bladzijde 323. Verslag deT Algemeene vergadering der Turnkring „Hollandsch Noorderkwartier", gehouden in het Noord- Hollandsch Koffiehuis te Schagen op 13 Dec. 1931. Om 2 uur opende de Voorzitter T. Kemp de vergade ring met een welkomstwoord aan de afgevaardigden van 10 vereenigingen der Turnkring H.N.K., en waren mede aanwezig het voltallige bestuur, 2 T. C. leden. Van de navolgendo vereenigingen waren geen afgevaardigden: nl. Hercules, Oud karspel; Hercules-Hebe, Nieuwe Nie- dorp; Sparta, Winkel en S.S.S. St. aMartensbrug en wu bericht van verhindering ingekomen van den ee re-voor zitter. Jb. Roggeveen. Hierna werden de punten der agende ais volgt afge daan Notulen der voorgaande algemeene vergadering werd met instemming goedgekeurd, alsmede ook het Jaarverslag over de werkzaamheden en verdere aangele genheden der Turnkring, gedurende het afgeloopen jaar, samengesteld door den secretaris der kring, den heer Zeegers, waarvoor de Voorzitter den secr. zijn dank betuigt Vervolgens kwam aan de orde rekening en verantwoor ding van den penningmeester, den heer J. J. Sleutel, wel ke na een korte uiteenzetting over ontvangsten en uitga ven met het resultaat kwam een kastekort van f 30. Benoemd werden de navolgende heeren: Winkel, van Lycurgus, N. Keesman. U.D.I., Kolhorn en Kossen, L. S.C., tot 't vormen der finantleele comm., ter controlee ring der finantieele aangelegenheden, en werden ge noemde heeren in de gelegenheid gesteld 'n rapport om trent hun bevindingen op te maken. ren Ba de nu volgende bestuursverkiezing worden de heeren T. Kemp, te Den Helder en J. Schuuring te Stom petoren resp. als voorzitter en commissaris bij ac clamatie herbenoemd. De Techn. commissie wordt bij acclamatie herbenoemd uitgezonderd de heer K. Boot, Oudkarspel, welke in ver band met zijn drukke werkzaamheden de benoeming niet meer kan aanvaarden. Na gehouden stemming wordt de heer S. Keesman te er gewoon dol op en 't avondje was geboren. Elke week waren ze eens bij elkaar gekomen, hadden ze den heelen langen winter gebridged... Gezetlig ge praat eerst en thee gedronken... Dan gespeeld, met een grokje voor de heeren, een koekje en een gias lanja voor de Dames omslag maken, dat was afgesproken, zouden ze niet doen, was de winst trouw In het potje gedaan. Het potje waar ze het wel eens over hadden gehad maar vaag steeds, bang als ze beneden waren discussie uit te zullen lokken met boven, die andere plannen er mee hadden, dat hadden ze wel gemerkt, 't Was Immers zoo ver nog niet, en wat moet je er zoo lang te voren over praten... Tot Mevrouw boven, puffend in haar zijden japon, die ze voor een koopje bij Cornellssen en Antonissen had weten te krijgen, zei, dat het speelseizoen nu lang genoeg geduurd had, dat er nu maar eens wat van moest komen van het potje, 't Was waarachtig haast de moeite waard om er mee vandoor te gaan, zoo dik werd het. Meneer beneden, die opschreef en den pot hield, lachte, dat ze dan maar eens gauw een plannetje moesten maken... 't Was ook zonde, daar had ze gelijk in, om met die mooie avonden nog te spelen. Zouden ze dan maar de volgende keer, die bij hen was, voor de laatste houden? Wat extra's moest er bij die gelegenheid zijn, dat waren ze beneden later eens, 'n glaasje wijn met iets erbij, meende Meneer en Mevrouw, die zelf kookte, die haar schoteltjes bij feestelijke gelegenheden wist te maken als de beste daar kon meneer van mee praten zei, dat het maar haringsla moest zijn. 21e waren dien middag beneden uit en Pietje, 't zoeken naar zaadjes in de spinazie latend voor wat het was d'r blefe 'r toch ommers In. al socht je Je eige een koors na die krenge trachtte ln het tuintje de op merkzaamheid van de werkster boven te trekken, waar ze de slaapkamer achter „deden". Maar 't hoofd met de verwarde haarpieken, ternauwernood zichtbaar tovcn de matrassen die over de b&lkonlcuning lagen, schud de van neen, en de mattenklopper wees herhaaldelijk naar achter, waar Mevrouw ook bezig was en Pietje. Schagen gekozen als commissaris der T. C.. welke deze benoeming wenscht te aanvaarden, zoodat de T. C. dan weer voltallig is. Voorzitter Kemp wenscht den heer Keesman geluk met zijn benoeming, en dankt den heer Boot ten zeerste voor hetgeen hij in do T. C. voor den kring heeft gedaan, en hoopt dat de relatie mag worden onderhouden, en brengt staande de vergadering zijn fe licitatie over aan den heer Boot ln verband met diens 12-jarig huwelijk a.s. Zondag, waarmede de vergade ring geheel zijn instemming betuigt Voorts de behandeling der vereeniglngsvoorstellen voor openlijke demonstratie der gymnastiek in 1932. Slechts 1 voorstel was vooraf do vergadering ingekomen bij mende van den heer N. Keesman te Kolhorn, nl. dat hij als Voorzitter van U.D.I. in Kolhorn bij de eerstvolgende vergadering van U.D.I. de vergadering zal voordragen ter gelegenheid van hun 10-jarig bestaan deze demonstra tie te Kolhorn te doen houden en geeft de heer N. Kees man nog een nadere uiteenzetting, over den toestand te Kolhorn. daar velen het plaatsje wellicht van naam. doch niet van geografische ligging zullen kennen. Na onderbreking der vergadering worden de heeren der finantieele commissie ln de gelegenheid gesteld hun bevinding mode te deelen. waaruit blijkt dat bescheiden en boekingen accoord z|jn bevonden, en den heer Sleutel wordt dank gebracht voor zijn nauwgezet beheer, en daarop volgde goedkeuring der rekening en verantwoor ding. Bij monde van den secretaris der T. C.t den heer H. Pennckamp brengt deze do plannen der T. C. naar voren voor 1932, en worden na gehouden besprekingen de na volgende punten aangenomen: 1. De jaarlijksdhe gymnastiekwedstrijden voor asp. en dames- en heerenleden van het K.N.G.V. te doen hou den te Schagen, op 17 April 1932; 2. Openlucht gymnastiek-demonstratie op 17 Juli 1932, en zullen besprekingen worden gehouden hieromtrent met U.D.L te Kolhorn, om deze aldaar te doen plaats vinden: 3. Athletiekdag voor de K.N.G.V.-leden, op 18 Sept. 1932. welke zal worden gehouden op het sportterrein te Wlerlngerwaard van de vereen. Olympla. Indien deze vereeniging hiermede kan instemmen. Voorzitter brengt nu onder de aandacht de nieuwe be palingen der Vaardigheidsproeven uitgegeven door het K.N.G.V., daarbij den wensch uitsprekende dat de ver eenigingen hieraan meer aandacht zullen schenken, op dat in de toekomst ook in dezen kring Vaardigheids- proeven zouden kunnen worden gehouden. De heer N. Keesman bespreekt verder nog de oef-snge- legonheden van gymnastiek ten platte lande, ln ver band met de berichten hierover verschenen ln de pers, dat aotle gaande is, dat gemeenten zich zouden willen onttrekken aan de verplichting der L. O.-wet van 1920, welke voorschrijft, dat ln 1938 dc lichaamsoefeningen op de lagere scholen moet zijn Ingevoerd, wat meebrengt, dat ook de lokaliteiten voor deze beoefening beschikbaar zullen moeten zijn, en vraagt hieromtrent de houding van het bestuur. Na besprekingen wordt besloten in den kring een enquctc in te stellen naar de gelegenheid In de dorpen, en zullen daarna besprekingen met het K.N.G.V. worden gevoerd, om tot verbetering in den bestaanden toestand te geraken. De heer S. Keesman brengt hot voorstel naar voren om te trachten do K.N.G.V. kampioenschappen in dezen Kring te doen plaatsvinden, hetgeen voor nadere bespre king wordt aangehouden. Besloten wordt nog Mej. A. Zomer te Heerhugowaard, als afgevaardigde te zenden naar do Technische Bonds vergadering te Utrecht op 2 en 3 Jan. 1932. Na afhandeling van minder belangrijke huishoudelijks raken werd de vergadering om ruim 5 uur door den Voorzitter gesloten met een woord van dank voor ds aanwezigheid der verschillende vertegenwoordigers. Vergadering van den Raad op Dinsdag 15 December 1931, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer D. Hoogenboom, burgemeester, te vens secretaris. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt lezing der notulen, ze worden onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Goedgekeurd is de suppletoire begrooting 1931. De kasopname bij den gemeente-ontvanger door een com missie uit Ged. Staten heoft geen aanleiding gegeven tot opmerkingen. Vrijstelling is verleend van de verplichting tot het doen geven van onderwijs in lichamelijke oefeningen, voor dc school aan de Langereis. Goedgekeurd is de gemeenschappelijke regeling met de gemeente Abbekerk wat de toelating van leerlingen tot de scholen betreft Het nieuwbenoemde hoofd der school to Langereis heeft deze benoeming aangenomen. De cursus van schoolvrije jeugd ls begonnen met 10 leerlingen. De afdeeling Vacantiekolonies zond dankbetuiging voor den finantieelen steun. Voor verbetering van den weg in de Wee re en de brug is het mogelijk 25 M2. grond aan te koopen van Schutte voor f 25. De Kogge zal het betalen. Wordt goedgevonden. De heer Klaver merkt op, dat geen misbruik wordt gemaakt van het feit dat men er hardstikke om ver legen is. Door den Voorzitter worclt uitvoerig toegelicht dat door de firma Kool concessie was gevraagd voor een autobusdienst, verbinding Kolhorn over Aartswoud en spr. het verleenen van deze concessie had bepleit, omdat Aartswoud daardoor uit zijn isolement zou worden ver lost Ged. Staten hebben de concessie geweigerd en spr. heeft nu gesproken met de firma Keetman en Schoort over een dienst over Aartswoud en Hoogwoud. De W_A.- C.O. wil haar dienst wijzigen en een dienst invoeren over AartswoudGouwWee re, naar Hoorn. De vraag is nu aan welken dienst wordt de voorkeur gegeven. Door den dienst van WJV.C.O. krijgt de Wee re één dienst meer, door den dienst van de firma Keetman ontstaat gelegenheid voor Aartswoud om 6 maal per dag zich te verplaatsen. Deze laatste dienst geeft dan verbin ding met Hoorn, Alkmaar en Schagen. De heer Vijn geeft de voorkeur aan de W.A.C.O., de andere dienst geeft maar een rondreisje. De Voorzitter wijst er echter op, dat bij wijziging van dien dienst door W.A-C.O. de richting Lambertschaag wordt losgelaten. Over het algemeen ie de raad meer voor den dienst van de firma Keetman. doch de heer Ham wijst op het bezwaar, dat de dienst-Keetman geen trajectcnboekjee uitgeeft, de W.A.C.O. wel en dat kost heel wat goedkoo- per. Nadat de Voorzitter heeft toegezegd hierover met de firma Keetman te zullen spreken, wordt besloten de concessieaanvrage van de firma Keetman te steunen. De loonon ln den Wlerlngermeerpolder. De afdeeling Hoogwoud van den Ned. Bond van Ar beiders ln het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf zond een adres in, waarin wordt medegedeeld dat de loonen in den Wieringermeer sterk zijn gedaald, voor sommige groepen tot f 14 4 f 15, cn daarom wordt ge vraagd van gemeentewege een bijdrage voor onderhoud begrijpend, ging terug naar haar keukentje. Harder weer. na korte rust klonken de slagen op het bedde- tijk, zeilden de stofplukjes lustig in den wind. Beneden ging het keukenraam met een smak dicht, die stof konde se nouw ook wel houwe, gaf Pietje de lepels en vorken voor avonds, die anders niet uit de la kwamen, een extra beurt, grijzige streepjes met haar vettig doekje op het zilver trekkend, vlug want de zwaar verroeste wekker op het schoorsteentje wees al over drieën en vier was haar tijd. Toen was het stil in het keukentje, maar boven dreunden nog de slagen... Gelukkig had Mevrouw beneden dien dag een ge- makkelijken pot want erg laat was ze thuis gokomen, en de thee was nog maar juist gezet, toen de trap van het bovenhuis kraakte, langzaam en regelmatig. In de huiskamer stond het speeltafeltje klaar, lagen er dc spellen kaarten en het bridgeblok netjes op ge rangschikt fonkelde het oranje van de limonade en trilde het goudbruin van de cognac op het buffet zacht in het licht van de groote lantaarns bulten. Bij het kopje thee werd nog wat geschemerd en moesten ze maar eens beslissen wat re met de pot ge daan zou worden, meende de gastvrouw. Vonden ze het nu ook niet jammer, om dat geld, waar re zoo lang en zoo bloedig voor gespeeld hadden, in één dag op te maken, hetzij dan ook in Schevenlngen. Zand- voort of waar dan ook? Veel geld uit te geven, een gedraaf en gejacht in de hitte van 't eene restaurant naar het andere, omdat de pot er nu eenmaal voor was. omdat het geld op moest? Nee, als ze hem nu eens lieten staan en dan ln den winter weer vroeg begonnen, dan zouden ze toch zeker het andere jaar er twee misschien wel drie dagen voor naar Brussel kunnen gaan, dat was toch veel en veel aardiger, nietwaar? Mevrouw boven gaf in een royale bul haar eigen plan op, en zei, dat ze het een heerlijk idéé vond. en haar man, in het vooruitzicht op het aoupertje, dat hij begreep dat komen zou, zelfs al had hij ae bordjes op het buffet en de roode halzen van de wijnflesschen rijwiel te willen verleenen van f 1 per week en per lid. Adressante hoopt dat thans de raad der gemeente zal inzien dat er wat gedaan moet worden. Het adres ia gisteravond ingekomen en de Voorzittee stelt voor het adres ln handen te stellen van B. en W., tot het uitbrengen van prae-advles. De heer Bossen wil het verzoek afhandelen. Voorheen bedroeg het loon een goede f 20, maar spr. heeft een onderzoek Ingesteld en daarbij ls hem gebleken dat er nu zijn die f 12 4 f 13 verdienen. En waar deze werkge legenheid een mooie ontlasting van de werkloosheid is, wil spr. dezen f 1 per week en per lid verleenen. De Voorzitter wijst er op dat er in het adres wordt vermeld dat er ploegen zijn die f 14 4 f 15 verdienen, het is dus niet met alle ploegen het geval. Bovendien de afdeeling telt 35 leden, maar er zijn 25 menschen onder die uit Friesland en Drente hier geïmporteerd zijn Moet de gemeente Hoogwoud nu de menschen. dlo hier tijdelijk wonen, helpen. En ook zijn er georganlseerden en niet-georganiaeerden terwijl er ook zijn die bij een andere organisatie zullen zijn. Om al deze redenen acht spr. het gewenscht, dat een onderzoek wordt Ingesteld en het adres in handen van B. en W. wordt gesteld, om prae-odvies. Den heer Glas ls bekend dat er ook menschen zijn di« f 23 4 f 24 verdienen. De heer Ham acht het ook gewenscht dat B. «n W. eerst een onderzoek instellen. De heer Groen deelt mede. dat er één van hem ook ln de Wieringermeer werkt, en de loonen zijn nog zoo slecht niet De heer Bomen zegt dat de een gelukkiger is dan de ander, en de heer Klaver erkent dat het veel scheelt tot welke groep men behoort De heer Bomen kan er zich tenelotte ook mee ver eenigen dat het adres in handen gesteld wordt van B. en W. om prae-advies. Nog een 3-tal pas ingekomen stukken worden ln han den gesteld van B. en W. om prae-advics. w.o. ook het adres van den heer Kuiper, waarin de 3 bokken van het electrlsch net voor 80 pet der plaatsingskosten aan da gemeente worcl'n aangeboden. Do heer Glas vindt het eigenaardig dat waar deze kos ten door den heer Kuiper moesten worden betaald, om aansluiting aan het electrlsch net te krijgen, de ge meente daarna de bokken heeft overgedragen aan het De Voorzitter doelt mede dat door het P EN. een an dere regeling wordt toegepast daar worden de bokken voor rekening van het bedrijf geplaatst maar moet d« betrokkene een extra vergoeding geven. Wel heeft adressant de kosten aan de plaatsing verbonden betaald, maar dat wil niet zeggen dat daarom de bokken eigen dom van adressant zijn. Maar B. en W. zullen prao-ed- vlea uitbrengen. Het gemeentebestuur van Wehl vraagt adhaesie-be- tulglng op een door haar verzonden adres, verzoekende aanstelling van een minister van landbouw. De Voorzitter merkt op, dat het tegenwoordig ver schrikkelijk is met die adhesie-betuigingen en de raad noodlg een besluit diende te nemen dat geen adhaeaie- betuiging meer zal plaats hebben. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Reductie op den pachtprijs. Door B. en W. wordt voorgesteld om over 1931 een reductie van 10 pet te verleenen van de pacht van ge meen telanderijen. Het totaal der reductie beloopt een bedrag van f 72.50. De reductie door het Armbestuur beloopt een bedrag van f 116.70 (niet van den armen- bouw). Op een vraag van den heer Ham deelt de Voorzitter mode. dat de aanvrager Keppel met de reductie wol ao coord zal gaan. D« hoer Boeeen bepleit ook reductie voor den ertnen. bouw. ernaast niet gezien, was het volkomen met haar eens en het puntje van zijn tweede sigaar afbijtend, stelde hij voor om dan nu voor het laatste van dit seizoen, nog eens flink aan den slag te gaan, ten voordeele van den pot, het potje voor Brussel. Zóó gezellig als dien avond, was het ln lang niet ge weest. Mooie spellen kregen ze om beurten. Me vrouw boven, die niet zoo best tegen haar verlias kon, het méést... en toen eindelijk de penningmeester do afrekening voorgelegd had. en de briefjes van tien en het zilver netjes uitgeteld op het tafeltje lagen, heerschte zelden grooter eensgezindheid onder buren. Zelden, maar ook niet korter, want het gezicht van de gastvrouw, die met de haringsla binnenkwam. stoni donker en strak. Zóó strak, dat haar man. die juist de wijnfleseh opentrok, met de flesch tusschen zijn knieën staan bleef. Hij kende dat gezicht en dat er iets mis was. begreep hij dadelijk, alleen niet wat Maar toen de schaal op het witte tafelkleed stond, fel belicht onder de lamp. ai toen wist hij het en do gasten óók. Want grauwig kieefde het op het mayon- naisegeel. pluisde het viezig op de el-partjes, kromde een veertje op het kunstig gesneden stukje biet. En het ijzig: U hebt zeker de kamer achter gedaan?* van de vrouw des huizes was dan ook overbodig tn niet prettig voor Mevrouw boven, die toch niet kon weten van het open serre-raam en de schaal... Ze had er later wel spijt van dat ze toen tergend gevraagd had: „of zij dan nooit haar kamers dsed", maar hoofde dat mensch dan zoo'n drukte ie makerf over een simpel haringslaatje en zonder een woord weer te spreken, de schaal weg te nemen met een ge zicht. zóó vies. dat ze er gewoon dol van werd? Toer* Meneer boven van z'n kantoor kwam vond hij In do bus een enveloppe met netjes afgepast de helft vaa het Brussolsche potje. Bij Pietje thuis aten ze den volgenden middag alle maal haringsla. M (Nadruk verboden).

Schager Courant | 1931 | | pagina 5