Ingezonden Stukken. Uit onze omgeving. De Voorzitter zegt dat hij met gepaste belangstelling do uiteenzetting door den heer Oden heeft aangshooro, maar spr. vraagt of het schrijven van den heer Gelder jn eer. courantje wel in den raad ter sprake dient te worden gebracht De heer Oden wijst er op. dat de S.D-A.P.-raadsledcn verweten wordt, nooit iets voor de zeegrasexpioitatle te hebben gedaan. De Voorzitter vraagt of het dan niet meer op den weg lag in een of ander blaadje tegen die bewering in te gaan. De heer Oden acht het hier de goede plaats en de Voorzitter zegt dat hij dan met den heer Oden van meening verschilt. Bij de artlkeisgewijze behandeling worden geen be merkingen gemaakt, zoodat de begrooting der zeegras exploitatie ongewijzigd wordt vastgesteld. De gemeentebegTOotlng. Algemeene be schouwingen. Een terugblik op de ver kiezingscampagne. Ala de gemecntebegrootlng behandeld zal worden, vraagt de Voorzitter of iemand algemeene beschouwin gen wenscht te houden. D© beer Lub maakt allereerst van deze gelegenheid gebruik en zegt: By den aanvang van onze nieuwe vierjar.~e werk- periodo zij het mij vergund, een terugblik te slaan op de gehouden gemeenteraadsverkiezingen en dan moet Ik tot mijn leedwezen vastleggen, dat de houding van onze tegenstanders in den verkiezingsstrijd niet getuigde van hoog politiek inzicht. In tegenstelling met de Soc. L»em. die hun strijd volkomen zuiver hielden en vrij van per soonlijke aanvallen, konden onze tegenstanders zich niet onthouden van de meest schunnige aanvallen op het particuliere leven van enkele onzer candldaten, wat den strijd vertroebelde. Dank zij het inzicht van de kie zers, had deze taktiek tengevolge dat zij inplaats van winst verlies hadden te boeken en het vertrouwen in on ze fractie ongerept is gebleven. Bij de wethoudersverkie zingen bleek al dadelijk hoe de homogeniteit by onze tegenstanders door gebrek aan onderling vertrouwen is Ineengestort, zoodat één hunner reeds jaren zittende vertrouwensmannen het veld moest ruimen. Met de evenredige vertegenwoordiging werd bij de wethouders- verkiezing eenvoudig geen rekening gehouden, zoodat thans een fractie met twee leden wél en een met drJe leden niet in het besturend college vertegenwoordigd is. Ook bij deze verkiezing valt op de S.D.A P. niet de minste blaam. Met het oog op het uitbetalen van salarissen en het doen van andere noodzakelijke uitgaven, waaronder die voor de eventueel komende werkloozen, zij de aandacht van het dagelijksch bestuur gevestigd op de kaspositle der gemeente. Naar aanleiding van de gegevens, ver- strekt door den secretaris van de Bank van Ned. Ge meenten te 's-Gravenhage is de toestand inzake deze materie weinig hoopvol, zelfs is door de bank aan de gemeenten die met haar in rekening courant staan, een circulaire gericht, waarin mededeeling, dat over de cre- dieten niet in dezelfde mate beschikt zou kunnen worden als vroeger. In verband hiermede is het gewenscht tij dig maatregelen te nemen. Het beleid van B. en W. Wat het beleid van B. en W. betreft, tav. het maken van 'n nieuwen weg en wat de daarmee in verband staan de subsidie-aanvrage aangaat is meerdere duidelijkheid ten zeerste gewenscht Allerlei oncontroleerbare geruch ten doen de ronde; zoo o.a dat men vernomen heeft dat geen subsidie gegeven zal worden en meer dergelijke. Natuurlijk zijn de zegslieden niet te Vinden, maar in- tusschen verwekken deze geruchten ongerustheid bij be- langhebbendea Ten einde die ongerustheid weg te ne men en die geruchten te doen zwijgen is het zeer wen- echehjk dat omtrent het een cn ander door B. en W. zoo mogelijk meerdere opheldering worde gegeven. Ook met den bouw van do openbare schooi wordt geen voortgang gemaakt; men vraagt zich af hoe 't moge lijk is dat de katholieke school nu reeds wordt aanbe steed. terwijl zij een jaar later werd aangevraagd en wij met de openbare school in hetzelfde tempo blijven door sukkelen of beter gezegd, heelemaal niet opschieten. Ook hieromtrent is meer opheldering gewenscht Waar ons voorstel tot den bouw van een zwembed met 5 tegen 6 stemmen werd verworpen, maar deze uitslag meer was te wijten aan een verkeerde opvatting van één der tegenstemmers en mede gezien de plaats gehad hebbende verandering in het college in den raad, ral binnenkort een nieuw voorstel tot den bouw van een zwembad worden ingediend. Opmerkingen de begrooting betreffende zullen voor zoover noodig, bij de artlkeisgewijze behandeling bespro ken worden. M. d. V. ik eindig met den wensch dat onze verdere samenwerking moge plaats hebben in een sfeer van 1 wederzijdsch vertrouwen, voor waaraeering van elkan ders denkbeeld. Dank U. De vrijzinnig-democraten en de sociaal-de mocraten. Ook de heer P. Kooij houdt algemeene beschouwingen «n wel in den volgenden vorm: Ik had het woord niet gevraagd als bij de verkiezin gen in het verkiezingsblaadje van de Vrijz.-democ raten geen onjuiste voorstelling was gegeven van de feiten ©m daardoor de S.D.A.P. alles wat met de waarheid in Oagranten strijd is, in de schoenen te schuiven. Men heeft zich tegen de S.D.A.P. alles veroorloofd en is men van de gedachte uitgegaan dat tegen deze partij ai ie leugen en bedrog geoorloofd is. Wij zijn geen derderangs burgers cn willen ais zoodanig niet worden behandeld, vooral niet door hen die meenen in het leven iets meer t© zijn dan de gewone arbeiders. Aan de opvoeding zou ttcn zeggen, kan het niet hebben gelegen, maar het is és angst voor de arbeidersklasse (de S.D.A.P.), die hun élt infame strijdmiddel heeft doen kiezen. Wanneer men in dit verkiezingsblaadje leest in een iartikel door d en heer Bosker, oud-wethouder, dat door Zuiderzeewerken de bevolking met reuzenschreden is ïgaan en de uitgaven voor de gemeente gelijken hebben gehouden, maar daarbij de vraag wordt ge- hoe nu met de ontvangsten, dan kan ik niet na laten op deze uitlating nader in te gaan. Mijn vraag is hu deze: wil of kan de heer Bosker mij eens mededee- len hoe hU aan dit bewijs Is gekomen? Ik wil voorloopig 200 vrij zijn naar aanleiding daarvan te verwijzen naar ée begTootlng van heden en de vorige waar steeds meer belasting is ontvangen dan Is geraamd. Ja, wanneer daarna in hetzelfde stukje wordt mede gedeeld. dat een zeer groot contingent van de bevolking of zeer weinig betaalt, zou ik dan ook gaarne do '•iten zien weerlegd. Visschera. boeren en middenstanders zUn het die het ;Vfi over de ooren wordt gehaald door de progressie, die <r is in dc belasting, zoo gaat men verder, en dat Is ée schuld va nde Soc. Dem. J Wat zoudt gï willen, mijne heeren, dat een arbeider éic b.v. f 80Q verdient, naar verhouding hetzelfde aan «Xenten zou moe en betalen als iemand die b.v. f 2600 «1 mee: verdient? Wanneer de Soc. Dem. deze regeling na een juiste be- r«kenlrg hebben opgezet en hebben voorgesteld, hoe «art het dan dat de Vrijz. Dem. er ook op één na met •tomeene sternarn hebben voor gestemd? 1 Is Bosker den nas wakker geworden toen hij reeds *Jn stem aan dez: regeling had gegeven? Durft ge nu oar te verwijten, i at wij de middenstanders hebben uit- Wkleed? Do regeling zoor is hij nu is, is alleszins billijk en ook D. hebben In hun program de progressieve heffing belasting al: een urgente eisch staan. Het was ■éua hun plicht om voor te stemmen: De zaak was hier dat men zelfj liever zoo weinig mogelijk betaalde *8 niet het algemeen belang ,doch het eigen belang ls -%"°°-"opgesteld. Dc S.D.A P. zou ook zijn geweest j*oo. g :eci!:oopen houten woningbouw! Waar haalt men i 0!'ic"lie!ijke leugens vandaan? Men weet zoo goed _r~* l6der weet dat er alleen een voorste! is geweest om *r bij het Rijk op aan to dringen dat dit woningen voor t Zuiderzeewerkera zou zetten. Is men als gemeente raadslid (Ja voorheen als wethouder) niet bekend met deze zaak? Wanneer men ook ons verwijt dat we de Volksgezond heid vertrapt hebben, laat ik de heeren dan nog eens herinneren aan de behandeling van het stichten van een zwembad. Ook een programpunt van do Vrijz. Dem. Ten slotte nog durft men te schrijven dat de trucs van de Soc. Dem. waren te doorzien. Juist mijno heeren, deze fatale leugens zijn te doorzien en we zullen ook niet nalaten daarop te wijzen. Spr. wijst op de verklaring van Mr. Merchant, waar deze schreef: In Nederland zocht men strijd met de socialisten. Zij werden in den revolutionairen hoek ge drukt Men zette een hooge borst en men geurde met zijn sterke „ruggegraat", die kracht geeft om tegen de socialisten te regeeren. Elke sociale maatregel werd „socialistisch" genoemd en als zoodanig verworpen. Welnu, zegt spr zoo is 't ook met de V. D. raadsleden tegenover do soc. dem. raadsleden. Spr. ontkent ten stelligste dat de soc. dem. niet in het algemeen belang werkzaam zouden zijn. Het verweer! De heer Jn. Lont oordeelt dat waar nu de vrijz. dem. worden aangevallen, het verkiezingspamflet der S.D.- A.P. ergerlijk genoeg was. De heeren beroemen zich nu op een schoon blaadje, maar de stemming heeft wel uit gemaakt dat de kiezers er andera over oordeelden. De S.D.A.P. verwachtte 4 zetels, had zelfs gehoopt op 5... De heer Lub: We hadden gehoopt op 11! De heer J. Lont: Maar het is op 3 gebleven. De kie zers hebben begrepen dat de S.D.A.P. niet voor 't alge meen, maar voor partijbelang bezig is. Wel heeft de S-D.A.P. de vrijzinnigen aardig in de prullemand getrapt, maar bij de verkiezing van wethouders, hadden ze de vrijzinnigen weer noodig. Spr. herinnert aan de beschou wingen van 4 jaar geleden door den heer Oden, van het compromis is niets gekomen, de visschera hebben zich mag spr. zich veronderstellen, aan de zijde der v. d. ge schaard. Overigens merkt spr. op dat het meer malen voorkomt, dat een partij die in de meerderheid is, ge passeerd wordt De heer Lub haalt een verkiezingsblljet voor den dag, dat blijkbaar van de S.D.A.P. afkomstig Is en vraagt den heer Lont dan de leugens die daarin voorkomen, aan te wijzen. Ook de heer P. Kooij merkt op dat door de S.D.A.P. fractie feiten zijn genoemd. Zij strijdt met eerlijke mid delen. Wat de samenwerking der visschera betreft, spr. wijst er op dat de heer Tijsen ook vrijzinnigtdemocraat De subsidie voor den hoofdweg. De Voorzitter wil den heer Lub beantwoorden. Zoo lang nog niets officieels bekend is, kan spr. moeilijk me- dedeelingen over de subsidie voor den hoofdweg doen. Wel kan spr. zeggen dat wethouder Kaan en spr. een conferentie in Den Haag hebben gehad en ze zijn niet troosteloos teruggekeerd, integendeel, ze zijn ta.v. een eventueele subsidie optimistisch gestemd. Spr. zou nog wel meer kunnen m cd cd celen. De heer Lub vraagt of de mededeelingen niet voor openbaarheid geschikt zijn. De Voorzitter deelt dan mede, dat de weg zal loopen van den afsluitdijk tot de nieuwe school te Hippolytus- hoef, dan langs den Slingerweg tot Oosterland. Verder van Den Oever afbuigend om het dorp. Hoeveel do sub sidie zal bedragen is niet te zeggen, want een dergelijk percentage Is nooit bij de wet bepaald. Door B. en W gewezen op de urgentie van deze zaak, maar kregen tot antwoord, dat ook bij Waterstaat deze zaak urgent was, want men wilde den weg klaar hebben, als de groote verbindingsweg met Friesland klaar is. Wat den schoolbouw betreft, het door den heer Peters gemaakte ontwerp Is gister goedgekeurd door den In specteur teruggezonden en bestek enz. moet r.u verder worden uitgewerkt volgen 0<len: Zoodat nu de aanbesteding spoedig kan De Voorzitter heeft zich tenslotte verheugd over het «ot van het betoog des heeren Lub. waar deze zich be reid verklaarde tot samenwerking met spr. Spr. stelt dat op prijs en verwacht dat bedoeld ia een samenwer king ook met de andere leden. Dat het onderbrengen van leeningen moeilijkheden met zich brengt, zal nie mand, die couranten leest, bevreemden. postgewüze behandeling. De heer Jn. Lont wijst op de hooge P.E.N.-tarieven het vastrechttarief is dermate geregeld dat velen nooit van den goedkooperen stroomprijs profiteeren Zoowel de Voorzitter als de heer Oden wijzen er op dat er binnenkort wel een andere regeling zal volgen, reeds heeft een herschatting plaats gehad. De Voorzitter stelt voor om de salarissen der wethou- f 600 VeTh00gen en den P08' te brengen van f 400 op De heer P. Kooij herinnert aan een dusdanig voorstel dat eerder reeds is gedaan, maar omdat het voor dc verkiezingen was, het niet werd geaccepteerd. Spr. heeft toen gewezen op de verkiezingsvrees. Maar spr is niet tegen het voorstel. Bij de stemming willen de heeren Tijsen en Kaan bui ten stemming blijven, maar de heer Oden merkt op. dat de heeren verplicht zijn te stemmen. Het voorstel van den Voorzitter wordt met 6 tegen 5 stemmen aangenomen, tegen stemden de heeren Boeker Lont, Bakker, M. Koo|j en Kaan. De heer Oden stelt nu voor het presentiegeld voor de raadsleden van f 3 op f 4 te bepalen. Het voorstel wordt met 8 tegen 3 stemmen verwon- pen. voor de heeren Oden, Lub en P. Kooy. De heer P. Kooij geeft In overweging om den ge meenteopzichter in plaats van vergoeding buskoston, rywieivergoeding te geven. Bij den post kosten bioscoop-commissie, meent de heer Lub dat keuring door dc centrale commissie vol doende is, maar de Voorzitter meent dat de plaatselij ke commissie den plaataelyken toestand beter in aan merking kan nemen. De heeren Lub en P. Kooij bepleiten dan een minder eenzijdige samenstelling der commissie. Wel wordt Joor de commissie gewaakt tegen films van revolutionnaire strekking, maar nooit wordt, aldus de heer P. Kooij, aanmerking gemaakt over een film over de onderwereld van Chlcago. Het betreft hier een stuk opvoeding. De Voorzitter zegt toe, te zullen overwegen of uit breiding der commissie gowcnscht is. De heer P. Kooij vraagt of de post kosten tbc.- bestrijding van dien aard is, dat geen patiënt op uit zending behoeft te wachten. De heer Kaan deelt mede, dat er één patiënt moet wachten tot Januari, een kwestie van een 3-tal weken. De heer Bakker dringt aan op verlaging van de waagloonen. B. en W. zuilen er over praten. Tav. de rioolbelasting wordt door de heeren Oden en P. Kooij gevraagd of nu Veerdlg rond is geweest, voor alle aangesloten perc. belasting wordt betaald. Uit het uitgetrokken bedrag f 99, blijkt wel van niet. De heer P. Kooij becijfert dat ongeveer 500 perceelen op het riool zijn aangesloten. De Voorzitter belooft dat een en ander zal worden nagegaan. De heer P. Kooij vraagt of het geen tijd wordt na te gaan of voor de schoolkinderen pantoffels aangeschaft moeten worden. De Voorzitter zegt dat de schoolartsendlenst aanstonds zijn aandacht aan deze kwestie wei zal schenken. Do heer P. Kooy noemt verschillende gemeenten, waar het reeds gebeurt, kleine gemeenten, waar Wie- ringen niet mee vergeleken kan worden. De heer M. Kooij: Dat moet nog komen. De heer Lub en P. Kooij wijzen op het feit, dat de oudercommissie nooit vergadert :en do heer P. Kooij wil dat het gcmecntcbestur de hoofden der scholen aanschrijft De heer M. Kooij beaamt dat er voor deze zaak geen belangstelling Is. men komt niet ter vergadering; onder de oproeping zou vermeld moeten worden: Bal na. Op voorstel van den heer Oden wordt de uitkecrlng van Bregtje Pot van f 52 op f 100 per jaar gebracht. Bij de belastingen stelt do hoor P. Kooij voor, om de opcenten op de personeel© belasting van 100 op 80 te brengen. De opbrengst opcenten grondbelasting is ge raamd op f 3600, maar zal opbrengen f 4058, die op ge bouwde eigendommen is geraamd op f 3840, zal opbren gen f 4670, de rekening 1930 geeft een overschot van f 28000, de opbrengst der plaatselijke inkomstenbelas ting is geraamd op f 27.000, maar 1667 aanslagen zijn verstrekt, tot een bedrag van f 19393, terwijl er nog 1000 uitgereikt moeten worden, van de hoogste inkomens. Zonder gevaar voor de toekomst zal dus apr.'a voorstel geaccepteerd kunnen worden. Opgemerkt wordt dat B. en W. alleen rekening mo gen houden met de door den Inspecteur verstrekte cijfers, doch de Voorzitter zegt toe dat B. en W. in de volgende vergadering, na overleg met den heer Kooij, met een voorstel zullen komen. De heer J. Lont bepleitte geen opcenten op de vermo gensbelasting te heffen wanneer het vermogens tot f 30.000 betreft De heer P. Kooij merkte op. diprogressie hier niet toegepast mag worden, wat door den voorzitter werd beaamd. De heer P. Kooij laakte de wijze waarop de honden belasting is geregeld, waar de menschen lukraak maar een aanmaning krijgen en op die wijze getracht wordt belasting binnen te krijgen. De Voorzitter zegt toe, dat met Januari weer huls aan huls rondgegaan zal worden en biljetten zullen worden uitgereikt De penningen komen dan weer te vervallen. De opcenten op de gemeen te fondsbelas Ung zullen 80 bedragen. Hierna wordt de begTootlng vastgesteld. Rondvraag. De heer P. Kooij zegt dat landbouwers uit de Elft ge vraagd hebben om het plaatsen van een straal pomp bij de school. Ook de heer Jn. Lont bepleit deze zaak. bij vriezend weer kan geen water uit de sloot worden gehaald. De Voorzitter zal het mot het P.W.N. bespreken. De heer P. Kooij deelt mede in de volgende vergade ring een interpellatie te willen houden over het bouw en woningtoezicht De heer Oden dringt er op aan dat bet restant weer geperst wordt doch de heer Tijsen deelt mede dat er geen ruimte is. Of het moest in de Norroer wezen. Daar naar zal geïnformeerd worden. De heer Oden vraagt verder naar het lichtpunt dat In den Koningsweg zou komen. De Voorzitter zal by het P.E.N. Informeeren. De heer Jn. Lont deelt mede dat het lichtpunt te Stroe wel 's avonds maar niet 's morgens brandt cn dat is toch zeer gewenscht ook voor de fietsrijders, die den Wierlngermeer ingaan. De Voorzitter zegt dat de klok er op ingesteld zal wor den. De heer Jn. Lont vraagt verder voorziening van het Stroeërpad en hem is medegedeeld dat het schilder werk aan de onderwijzerswoning te Wee ter land veran derd is en een schilder nu oordeelde dat opnieuw een aanbesteding moest plaats vinden. De Voorzitter deelt mede dat de bouw is vereenvou digd en het werk aan den laagsten inschrijver is opge dragen. De Voorzitter sluit vervolgens de vergadering na den leden prettige kerstdagen, een zalig uiteinde en een ge lukkig nieuwjaar te hebben toegewenscht Mijnheer de Redacteur! Mag ik beleefd een plaatsruimte vragen in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. In het raadsverslag van Nieuwe Niedorp, in de krant van Woensdag lezen we: Voorstel om op de bei de in de vorige vergadering aangehouden adressen om huurverlaging en om de landerijen in publiek te verhuren, afwijzend te beschikken. Dc Voorzitter zegt dat als tegen een matigen prijs wordt verhuurd, dit voldoende compensatie zal zijn. Conform het voorstel van B. en W. besloten. Bom, af is de kous, geen huurverlaging. Hoe dc raadsleden er over denken hoort men niet. Niemand doet er een mond open. Allemaal roerend eens. Men voelt natuurlijk onmiddellijk, dat het verzoek van dc huurders der gemeentelanderijen in comité reeds om zeep gebracht is. Vorige raadsvergadering was het verzoek aange houden, omdat het niet in B. en W. was behandeld. Do hoofdzaak was natuurlijk, het was niet in comité behandeld. De paar woorden, die do voorzitter er van zei, waren natuurlijk niet voor de raadsleden, die wisten dat al lang, maar voor de publieke tribune. Tien jaar geleden hadden de comité-vergaderingen van den'N'iedorper Raad reeds een vermaardheid en dat is nog zoo. De beruchte gaskwestie trachtte men ook in comité de doofpot in te werken. Zaken van beteckenis kan men ook veel beter eerst in comité behandelen en ko men ze dan in de openbare vergadering, nou dan zijn het „gesneden stikken". K. HOOGWOUD In bet lokaal van den heer J. Modder gaf de too- reelvereeniging „Harmonie" op Vrijdag IS en Zondag 20 December j.1. haar jaarlijksche uitvoering. Deze vereeniging had voor deze avonden ais op te voeren stuk gekozen een blijspel in 5 bedrijvon. Vrijdagavond was de zaal goed bezet, ofschoon Zondagavond zaal eveneens zeer goed gevuld was. Bij do opening op Vrijdagavond door d-m heer I. Hoekstra richtte deze zich tot de aanwezigen, heette allen hartelijk welkom, ia het bijzonder de Commissie van bcoordee- ling uit den Bond van Dilettanten Tooneelvereenigin- gen in Westfricsland. In zijn openingswoord wees spreker er op, dat een paar uitstekende krachten we gens huwelijk de vereeniging hadden verlaten en dat in dit hedenavond op te voeren blijspel eenige gast rollen zouden worden vervuld. Vervolgens deelde hij mede. dat een speler door ziekte verhinderd was oio op te treden. Dan vertelde hij hoe de vereeniging ge troffen was door de gepleegde inbraak, daarom is door Harmonie een verzoek gericht tot Burgemees ter en Wethouders om ten bate harer vereeniging tijdens de uit roeringen in de zaal een r.g Rad van Avontuur te plaatsen. Hiervoor werd vergunning verleend. Na deze mededeelingen hoopte spr. dat de aanwezigen een gcnotvollen avond zouden hebben en werd een aanvang gemaakt met het blijspel. Be tere irstudeeering van de rollen was voor het sla gen der uitvoering wel gewenscht. Evenals andere uitvoeringen v. Harmonie was de tooneelaankleeding weder van de fa. Laan te Twisk. De avondjaponnen waren welwillend afgestaan door de Firma Botman te Hoorn, waarvoor die firma hartelijk dank wordt gezegd. De grime was eveneens in orde. Aan het einde van de uitvoering dankte de heer I. Hoekstra allen voor hun aanwezigheid en tevens de genen, die een gastrol vervuld hadden, in het bijzon der den heer C. Kuiper Rz. aan de Pade alhier en verder bedankte hij nog den heer D. Bakker voor het beschikbaar stellen van eenige kazen voor de tooneelaankleeding in het vijfde bedrijf en beval het rad van avontuur in ieders gunst aa.n Het rad van avontuur bleek voor de vereeniging een succes te zijn. De heer P. Kooljman te Wognum, voorzitter van den Bond van Tooneelvereeniglngen in West'ries- land, wees er er in zijn slotwoord in de eerste plaats op het feit, dat de Kamer de belangstelling van de burgerij verdient. Over het opvoeren van dit blijspel wil hij liever niets zeggen, omdat dit binnenkort in een vergaderihg met de Tooneelverccniging aan de orde komt. Hij besloot zijn rede. met den wensch dat door de Vereeniging ..Harmonie" met ambitie zr.1 worden gespeeld, wanneer het steeds de belangstel ling van de burgerij van Hoogwoud blijft behouden. Reide avonden was er voor het bal veel belangstel ling, waardoor men nog geruimen tijd bijeenbbof. C ALLANT SOOG Ged. Staten van Noordholland hebben goedgekeurd de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1932, zooals zij door den Raad is vastgesteld. Door Burgemeester en Wethouders is aan Jn. van Scheijen vergunning verleend tot het aanbouwen van een bergplaats. De inschrijving voor den dienstplicht zal in deze gemeente plaats hebben op Dinsdag 5 Januari, des VJBL 10 uur. OUDE NIEDORP Roducie landpachten to 't Veld. Op een desbetreffend verzoek van do afdeeling 't Veld van den R.K. Diac. Land- en Tuinbouwbond, werd door het Bestuur van den Tjaddinxryterpolder besloten om over 1931 aan pachters van wel- en bouwlanden een reductie toe te kennen van 15 pet. Naar wij vernemen is dece reductie door het R-K- Par. Kerk- en Armbestuur te 't Veld op 25 pet voor aiie verhuurde landen bepaald. Voetbal» De Zondag gehouden wedstrijd tusschen Schagcn en 't Veld vertoonde naar wij vernemen ook overeenstem ming met den wedstrijd to Oudkarspel, aangezien ook hier het spel niet werd beëindigd en zich vervolgde in handtastelijkheden, U A' K E L Een gratis Nieuw jaarspakket De Coöperatieve Groothandelsvereeniging „De Handelskamer" te Rotterdam, heeft In samenwerking -net de Coop. Broodbakkerij en Verbruiksvereeniglng De Tijdgeest" alhier het voornemen om een gratis I... uv/jaars-pakket beschikbaar te stellen voor werkloo zen en in nood verkeerende leden, daarmede beoog mde, de belangen der verbruikers naar beste weten te be hartigen, en dit niet alleen in jaren van vojyspocd, doch ook nu, nu men gebukt gaat onder crisis en zorg en er onder hen die die kommervolle dagen mede maken zeker een groot aantal coope ra toren zijn, voor wie deze gave een verlichting moge zijn In deze don kere dagen. Voor die gave komen in aanmerking elk lid der Coöperatie, dat langer dan 14 dagen werkloos is en elk lid dat door den wantoestand in het landbouw- tuinbouw- of veehoude«bedrijf inderdaad In nood ver keert. Het Gratia-Nleuwjaarspakket komt in de eerste week van 1932 en vertegenwoordigt een waarde van f 3.37 Plaatselijk worden maatregelen genomen voor op gave. onderzoek, enz. Met waardeering is van dezen opzet kennis genomen en zeer zeker zal dit voor den werkelijk getroffene, een lichtstraal zijn In zijn duister bestaan, als gevolg van geen werk, of van werk dat niet loonend ia TANGEND IJ K De afd. Langendijk van den A.N.G.O.B. heeft be dankt als lid van don H.I.R.O. ZUID6CMARWOUDE. Aan de Zuurkoolfabrlek „De Eendracht" van de fir ma G. Kramer en Zn. hebben 25 arbeiders, wegens htt ophouden van de werkzaamheden voor den inmaak, ge- daan gekregen. De werkloosheid tn deze gemeente is de laatste da gen sterk toegenomen. Op het oogenblik zyn er ru!m 20 werkloozen. Een 50-tal tuinbouwers heeft zich per adres tot den gemeenteraad gewend met het verzoek, de steunrege ling, zooais die in het begin van de maand Novomber voor een 8-tal weken ls Ingesteld, te contlnueercn. Do toestand in den tuinbouw is In dien tijd nog niets ver beterd en de menschen raken al dieper in den put. Het la te hopen, dat de raad dit verzoek niet zal afwijzen. De heer Joh. L du Burck onderwijzer aan de o.I. school alhier, is door den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen benoemd tot tijd. leeranr aan de Rijkskweekschool ter opleiding van Onderwijzers to Zierlkzee voor de vakken Nederlandsche Taal cn Letter kunde en Aardrijkskunde. De heer Du Burck is tevens benoemd aan den cursus voor opleiding van hoofdon derwijzers voor het vak Ned. Taal en Letterkunde. Vergadering Boncl van Landpachter*. De afdeeling van den Bond van Landpachtera kwam dezer dagen in hJi.-vergadering bijeen. BU de opening zeldc de voorzitter, de heer Jb. Kramer dat de toestand in dc land- en tuinbouwbedrijven wel heeel treurig. Spr. betreurt het. dat er zoo weinig actie van de tuinbouwvereenlglngen uitgaat, daar er wel actie gevoerd moet worden. Ingekomen ls een schryven van het oud-lid. de heer P. Zeeman te Alkmaar, waaruit biykt dat hy wel met de afdeeling meeleeft. Op een verzoek van de afdeeling van den Landarbei ders bond om zooveel mogelijk georganiseerde arbeiders in dienst te nemen werd goedgunstig beschikt. De vragenlijst van het hoofdbestuur, waarin verschil lende punten van actie zyn vervat, werd behandeld. Hierbij werd besloten een reiskas te vormen voor de pro testvergadering b.v. In Den Haag By verdere besprekingen zegt de voorzitter, dat de Zeven honderd duizend gulden, welke van regeerings- wege voor den land- en tuinbouw beschikbaar worden gesteld lang niet voldoende is. Hy wil dit in den bond naar voren brengen, evenals een ontheffing van sociale lasten beneden een inkomen van f 1200. Besloten wordt nog om reductie te vragen aan aile colleges tot een bedrag van 50 pet. op de pachten. Ver der om een schrijven te richten tot de tuin bouwvereni gingen teneinde gezameniyk Iets te bereiken. De rondvraag levert niets op, waarna de voorzitter tot sluiting overgaat, na een woord van hulde gebracht te hebben aan het oud-lid. den heer Zeeman. NOORDSCHARWOl'DK. In aansluiting op ons verslag van de oprichting van een plaatseiyk crisis-comité, kunnen wij nog mededeelen, dat ook de heer J. Hensclman hierin zitting heeft. Dit ls echter niet het geval met den heer J. Deutekom. TV I K H I V GES Kerstfeest in de Wierlngermeer. Het eerste Kerstfeest Is Maandagavond 1.1. met de kinderen van de Zondagsschool ln de Wieringermeer- pokier gevierd. Tegen een uur of zes, toen de kaarsen aan den kerst boom aangestoken werden, kwamen ze binnen, klein* d reu messen aan de hand van oudere broertjes of zus jes met hun ouders mee. Snel was het locaaltje gevuld met bewoners van Sluis I, schippers van de schepen in het kanaal, enkele arbeiders van de bouwbedrijven en van de Cultuurmaatxchappy. Vrooiyk glansde het Jicht van de kaarsjes in de versierselen van den boom. over de tafels met cadeautjes, glinsterde in kinderoogjes en over gezichtjes. De heer Meeuwsen vertelde de kerstgeschiedenis, oud, msar altijd weer nieuw en wees er op, dat niet kerst boom of cadeautjes, maar het groote geschenk dat God ln zijn Zoon aan de wereld gegeven heeft, hèt belang rijkste was. Dat was ook de inhoud van de kerstvertel ling door den heer Finkenaieper verhaald. Ondertusschen werd chocolademelk in de meegebrach te kopjes geschonken, allerlei lekkers verdeeld en de ver schillende boekjes, bijbeltjes en platen uitgereikt Pastoor Braak, daartoe uitgenoodigd. richtte zich met enkele woorden tenalotte nog tot de ouderen en vestigde de aandacht op de vrede, die in de kerstboodschap op gesloten ligt, voor de geheeie wereld en ieder menach afzonderlijk. Omstreeks half negen ging men uiteen, nadat met ge bed gesloten was. We mogen God dankbaar zijn, dat Hy overal de bood schap van het Evangelie wil laten verkondigen, ook aan de kinderen in do Wierlngermeer.

Schager Courant | 1931 | | pagina 7