Uitgevers* N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Een persoonlijk woord. Radiorede onzer Koningin. 11 Aanrander te Voorburg betrapt. Jaloersche minnaar doodgestoken. Om de kinderen. Drieste overval. Frankrijks contingeering. Destructie van afgekeurd vleesch. HET GEVAAR LANGS DEN WEG. BERTELS,, KUNSTKORREL" Een vrachtauto door een trein vermorzeld. I Dinsdag 29 December 1931. SCIAGEB illllltl Ninis- 74ste Jaargang No. 8993 COURANT. Almintii- Lnttiiitlil Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- dag cn Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- teritiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomcnd nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit vier bladen leurd le zljij :n ms», m, jji eeftbj en het late le drej heeft, 4 e kinds» er mi I wo h wordt et ges dcht k| len letii ame.w hen nle tevens «gerie: au tf betefc e WJiiep ibKkÜjis e laf&ta gt**to sooSS» voert!a| Lcbüc. or jnaót* held mi ?r vertol ruk «n aan het ire ïlzenn haar Dit in* urksche men lie zijn I r deztf in Hare Majesteit heeft op den eersten Kerstdag een persoonlijk woord gericht tot haar landgenooten. Wij hebben het gehoord en gelezen en de overtuiging gekregen, dat zij sprak met haar hart. Ongetwijfeld ziet zij de dingen en voelt zij ze aan, zooals zij dat tot uiting bracht, doch blijkbaar staat zij geheel vreemd tegenover de afwijkende opvatting van duizenden harer landgenooten. Dat er nood is in tallooze gezinnen, is haar niet onbekend. Zij wees er op in deze woorden: „De stoffelijke en geestelijke nood is hoog gestegen." Daar bleef het hij, wat de stoffelijke nood betreft en dat kon moeilijk anders, want ook een Koningin, die niet als zoodanig, doch slechts als mcnsch spreekt, staat onmachtig tegenover de maatschappelijke ellen de, welke uit de crisis voortkomt. Niet minder erg is echter de geestelijke nood en daarvoor verwees Hare Majesteit ons naar Christus' liefde, zooals zij die ziet en ondergaat. Dat is natuur lijk haar recht, gelijk dat van ieder onzer, om hier over een eigen inzicht te hebben. De vraag is echter, of het juist gezien is, persoonlijke opvattingen voor te houden aan menschen, die tot in het diepst van hun ziel overtuigd zijn, dat een andere verhouding tot God beter is. Ons volk is geen eenheid, noch op geestelijk, noch op maatschappelijk gebied. Duizenden zijn ongeloovig. Nog talrijker zijn zij, die God op andere wijze mee- nen te moeten dienen dan Hare Majesteit. Ook zijn er, die God erkennen, doch Christus niet En tot allen klonk het woord: Jk \iefde van Christus bekwaamt ons om zelf jnede te (Meiden aan het nlan dat Gods liefde voor „ieder onzer persoonlijk heeft bepaald en dat ondanks „alle stormen en beproevingen, welke in deze we- „reld ons deel mochten zijn, rustig zijn voltooiing te gemoet gaat, voor welks verwezenlijking Immanuel „onze gestalte aannam." Wjj vreezen, dat hiertegen velerlei verzet is gerezen, van godsdienstigen en van maatschappelijken aard. Het eerste duidden wij reeds aan en het tweede moet gekomen zijn van hen, die in de beproevingen, welke hun deel zijn en waaronder zij en hun kinderen drei gen te bezwijken, geen uiting kunnen zien van de liefde ecner hoogere macht. Stellig, zoo herhalen wij, is het persoonlijk woord der Koningin eerlijk gemeend en goed bedoeld. Waarschijnlijk hebben weinigen echter verwacht, dat het een preekje zou worden, dat slechts door kon dringen tot de harten van gelijkgezinden. Openhartig gezegd: vermoedelijk ware het beter ge- tcütf weest. indien Hare Majesteit haar toespraak niet had bei gehouden. De radiorede die onze Koningin op len Kerstdag beeft uitgesproken, is overal goed verstaanbaar over gekomen. Ook in Den Haag, waar een aparte dienst de Groote Kerk werd gehouden, is de rede van H. M. de Koningin woord voor woord verstaan. Alleen de overzending naar Ned.-Indië is mislukt De belangstelling was enorm groot. In Batavia wa ren de zalen waarheen de belangstellenden zich had den begeven, tjokvol. De rede was echter onverstaan baar. Alleen ten huize van den Gouverneur van Djocja- karta was de opname schitterend. Zoowel in Suriname als in Curacao en op de Bo- venwindsche eilanden is de rede uistekend overge komen. Naar de N.R.Crt. verneemt, is voor en tijdens de rede van de Koningin de zender te Huizen (N.C.R.V.) Tonder extra-politiebewaking gesteld geweest; er was ren detachement van de marechausee's bij geplaatst bewaking betrof het gebouw der zendinrichting r het postkantoor, terwijl surveillance per rijwiel i geschiedde langs den kabel, die beide gebouwen ver- I bindt. TÖ 9i J coé oc Door de politie gevat op het oogenblik, dat hü een meisje van de fiets trachtte te trek ken. De dader berooft zich in zün oei van het leven. Al meer dan een week had de politie te Voorburg op loer gelegen om een aanrander te pakken te krijgen, «e in de Laan van Nieuw-Oosteinde tusschen Den Haag re Voorburg in reeds sedert geruimen tijd overvallen "regde op vrouwen en meisjes. Op den tweeden Kerstdag nu heeft de politie ©ucoes gehad. Des avonds ongeveer 6 uur hoorde een ter plaat- re surveilj eerend e agent om hulp roepen. Hij snelde per ts op geroep af en zag een meisje op den grond *§gen en een manspersoon, die zich per rijwiel uit de ^ten trachtte te maken. De agent reed den kerel na re slaagde er in hem onderste boven te rijden. Een wor- •teluig ontstond, waarbij de agent ten slotte onder be dreiging met zijn revolver de overhand hield, totdat po li tie-asastentie kwam opdagen. De man werd toen ge boeid en naar het politiebureau te Voorburg overge bracht, waar hij bleek te zijn de 34-jarige A. v. R., uit Den Haag. Bij een ingesteld onderzoek kwam vast te staan, dat deze v. R het meisje door haar hoed heen bij de haren had gegrepen en zoo van haar flets had gerukt. Het meisje had terstond om hulp geroepen, waarop de agent van politie toesnelde. De onverlaat zag nog kans het meisje van haar tasohje te berooven, sprong daarna op de fiets en koos het hazenpad. Toen hij door de politie werd overmand, had hij het taschje nog in zijn bezit. Het meisje was er overigens vrijwel met den schrik afgekomen. Bij het eerste verhoor ontkende de man iets van een bcrooving op de Laan van Nieuw Oost-Eiinde af te we ten, doch er bestond voldoende aanleiding om den man in arrest te houden. Hij werd in een cel van het politie bureau opgesloten, en, zooals zulks altijd geschiedt, ge regeld gecontroleerd. Om 5 minuten over half elf, Za terdagavond, had een agent den man nog nagegaan. Toen echter een andere agent nog geen kwartier later wederom de cel inspecteerde, bleek de gearresteerde zich door ophanging van het leven te hebben beroofd. De man had kans gezien zijn hemd aan reepen te scheuren en daarvan een strop te maken, waarmee hij zich aan een stijl van de luohtverversohing heeft opgehangen. Liefdesdrama te Den Bosch. Zondagavond heeft zich te Den Bosch een liefdes drama afgespeeld, waarbij de aanvaller het leven heeft verloren. Waarschijnlijk gedreven door minnenijd had de 22- jarige J. Venrooy uit Orthem zich Zondagavond ver dekt opgesteld op den weg tusschen Engelen en Den Boch. waar. naar hij wist, de 23-jarige W. Visser uit Engelen, die verkeering had met de vroegere ver loofde van Venrooy, een 20-jarig meisje uit Engelen, zou voorbijgaan. Toen Visser met het meisje ter hoog te van de Nieuwe Veemarkt was gekomen, sprong Venrooy plotseling te voorschijn en begon zijn slacht offer rnet een gummistok te bewerken. De aangeval lene trok een mes en bracht Venrooy zoodanige ver wondingen toe. dat deze korten tijd daarna aan de gevolgen overleed. Het slachtoffer had een diepe snede in den hals gekregen, waardoor zijn slagader werd doorgesne den, terwijl hij nog een gapende wonde aan het voor hoofd opliep. Niet. wetende dat hij zijn tegenstander zoo ernstig had verwond, begaf do dader zich met zijn meisje en het andere paar naar huis. Later werd het slachtoffer, badende in zijn bloed, sterven de gevonden. Onmiddellijk werd geestelijke en ge neeskundige hulp ingeroepen en ook de politie ge waarschuwd. De gewonde lag buiten bewustzijn, zoo- dat. de politie geen verhoor kon afnemen. Toen dr. Gijsen ter plaatse kwarn, waar het drama zich afge speeld had, waren de levensgeesten reeds geweken. Denzelfden nacht, is de dader ten huize zijner ouders gearresteerd; hij heeft een volledige bekentenis afge legd. Zoowel de dader als de verslagene staan zeer gunstig bekend. Ernstige vechtpartij te Groningen. Een der twistenden met een byl gewond. Ofschoon Kerstmis te Groningen zeer rustig is verloo- pen, is het toch niet heelemaal zonder bloedverlies ge gaan. De 36-jarige A. H. en de 42-jarige J. G., beiden woonschipbewoners, kregen ruzie over hun kinderen. De ruzie liep zoo hoog, dat G. een bijl greep, waarmede hij H. te lijf ging. De aangevallene wist de slagen gedeeltelijk met zijn linkerarm op te vangen, waardoor de pezen daarvan werden doorgehakt. Tevens kreeg hij nog eenige gebro ken ribben. Hij is in het Academisch Ziekenhuis te Groningen opgenomen. De dader is gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Uit Saarbrücken (Saargebied) wordt aan V.D. gemeld: Donderdagmorgen hebben twee Italianen een drieste roofoverval gepleegd. Een zekere Otto Draht deed zijn dagelijksche rondgang in het stadsdeel Burbach waar hij brieven inhoudende geldsbelangen bezorgde. Op een landweg bemerkte hij direct achter zich twee mannen, die hem hinderlijk volgden. Plotseling werd hij door deze mannen tegen den grond geslagen en ondanks zijn heftigen tegenstand van zijn geldtasch beroofd. Nadat een der daders hem met een voorwerp bloedend in het gezicht had verwond vlucht ten beiden. De aangevallene achtervolgde de beide on verlaten die op den hoek van een straat verschillende wegen kozen. Terwijl een van hen met de bult wist te ontkomen bleef Draht den andere volgen. Tijdens de vlucht schoot deze roover tweemaal op zijn achtervolger, evenwel zonder hem te treffen. Door het voortdurend geroep van den beambte werden twee jonge mannen op het voorval op merkzaam gemaakt en namen ook direct deel aan de achtervolging. De vluchteling hield evenwel voortdurend zijn achtervolgers met zijn pistool op zekeren afstand. Een vijftien-jarige meubelmakersleerling wera den vluph- teling eindelijk noodlottig. Hoewel de roover hem met het vuurwapen bedreigde reed de jongen moedig met zijn fiets op den vluchteling in en liet hem struikelen. Direct grepen de andere achtervolgers den op den grond lig- genden onverlaat aan en leverden hem aan de politie over. Het is de 40-jarige Italiaan Grossi, die als Italiaansch vlieger officier den oorlog zou hebben medegemaakt, en thans als politiek vluchteling naar het schijnt in Lotha ringen verblijf houdt De naam van zijn mededader, die met 2300 franken en twee brieven met inhoud welke zich in de tasoh bevonden ontkomen is, wil Grossi met op geven. Men neemt aan dat de voortvluchtige naar Lotha ringen de wijk heeft genomen. Wat Nederland de eerste 3 maanden mag uitvoeren- Volgens telefonische mededeeling van den Nederland- schen landbouw-consulent te Parijs is het percentage van het totale kwantum kaas, dat gedurende de eerste drie maanden van 1932 in Frankrijk wordt toegelaten voor het Nederlandsche product vastgesteld op 47.8 pet., wat beteekent, dat van 1 Januari tot 31 Maart 2.700.000 K.G. Ned. kaas mag worden Ingevoerd. Voor boter zijn deze cijfers 20.4 pet. van het totaal dat i3 244.800 K.G.; voor versch varkensvleesch 85 pet. of 1.700.000 K.G. en voor schapenvleesch 62 pet. of 620.000 K.G. Voor den invoer van de afzonderlijke contingenten dezer artikelen wordt geen invoervergunning vereischt van de Fransche regeering, doch bij elke partij dient een verklaring te worden overgelegd: „Goedgekeurd door de Nederlandsche regeering". Aanvragen voor zoodanige verklaringen zullen uit sluitend worden verleend aan degenen, die reeds gere geld de betreffende artikelen naar Frankrijk uitvoerden, terwijl ook daaraan nog bepaalde voorwaarden zullen worden verbonden. Aan welk adres men zich zal moeten richten voor het verkrijgen van dergelijke verklaringen, zal nader worden bekend gemaakt Het in werking treden van de Vleesch- keuringswet op 1 Juni 1932 en de stich ting van een destructor door de N.V. Thermochemische Fabrieken. De Vereeniging van Nederlandsche gemeenten deelt in het Weekblad voor gemeentebelangen mee, dat de stichting door de naamlooze vennootschap Ned. thermo-chemische fabrieken van een destruc tor, die het Westelijk deel van ons land (de provin cies Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en een deel van Gelderland) zou moeten bedienen, door de ongunstige oeconomische omstandigheden vertra ging heeft ondervonden. Zonder medewerking van het Rijk bij de kapitaalverschaffing zou deze stich ting voorloopig niet mogelijk zijn. Reeds het vorige jaar hebben genoemde vennootschap en de Vereeni ging van Nederlandsche gemeenten om deze mede werking gevraagd. Hoewel het overleg, dat hierover met de regeering wordt gevoerd, nog niet geheel be ëindigd is, verkeert dit thans wel in zoodanig sta dium, dat genoemde vereeniging vrijheid heeft ge vonden, aan de gemeenten, die bij de stichting van den bedoelden destructor belang hebben, te berichten dat bij de vereischte medewerking van de gemeenten, deze stichting, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, voortgang zal kunnen hebben. De Vereeniging van Nederlandsche gemeenten doet deze mededeeling in het bijzonder, omdat bij som mige gemeenten ongerustheid bestaat over het ver strijken, op 1 Juni 1932, van den termijn, binnen wel ken nog ontheffing van de verplichting tot destruc tie mogelijk is. Zelfs indien met de stichting van den destructor zeer spoedig wordt begonnen, zal deze toch niet vóór het verstrijken van genoemden termijn in werking kunnen zijn. Het wordt echter niet waar schijnlijk geacht, dat voor de gemeenten moeilijkhe den zullen ontstaan, tengevolge van het feit, dat de destructor niet op tijd gereed kan zijn. (Zooals bekend, is bij de stichting van de Verwer kingsinrichting te Schagen er op gewezen dat dit overbodig zou zijn juist in verhand met 't bouwen van een zelfde inrichting als boven bedoeld. Ook de land bouwkundige medewerkers van de groote pers keer den zich tegen het plan van den Vleeschkeurings- kring „Barsingerhorn". De Verwerkingsinrichting en Nodslachtpla&ts is er echter gekomen en blijkt meer en meer in een algemeen gevoelde behoefte te vol doen, getuige ook het feit, dat zich steeds nieuwe ge meenten aansluiten, die „geborgen" willen zijn, wan neer straks de nieuwe Vleeschkeuringswet in wer king treedt en die meenen, dat de destructor der N.V. Ther. Chem. Fabrieken toch niet tot stand zou ko men. Red. Sch. Crt.) de acht millioen overschreden. Het aantal inwoners van Nederland op I Oct JJ. Blijkens het laatste Maandschrift van het Centraal bureau voor de Statistiek telde ons land op 1 October 1931 8.006.600 inwoners. Noodlottig ongeval in Den Haag. Auto rijdt op een vluchtheuvel. Meisje gedood, tramconducteur levensgevaarlijk gewond. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Scheve- ningen een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Te ongeveer kwart voor één toen de z.g. blauwe tram was gestopt bij de halte tegenover het politiebureau aan den Gevers Deynootweg en een meisje en een conducteur uit den wagen op den zich daar bevindenden vluchtheuvel wa ren gestapt, werden zij beiden plotseling omvergereden door een auto, welke over den vluchtheuvel heenreed. De beide aangeredenen werden door den Geneeskun digen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd, waar evenwel het meisje eenige uren later aan de bekomen verwondingen overleed. Na ingesteld onder zoek bleek het te zijn de 22-jarige Oostenrijksche dienst bode A. H., afkomstig uit Weenen en in betrekking bij een familie aan de Havenkade. De toestand van den conducteur A. H. T. uit Voor burg is ernstig. Hij bekwam verschillende verwondingen en brak een been. De chauffeur van den auto, die na het ongeluk was doorgereden, heeft zich eenige uren later zelf bij de politie aangemeld en verkeerde toen eenigszins onder drankinvloed. Na verhoor is hij weder op vrije voeten gesteld. De auto is door de politie later in een garage in beslag genomen. KWALITEIT HOLLAND/CU El BOVENAAN DOOD (Volledig Pluimveevoeder-) daar deze uil ideale grondstoffen is vervaardigd en géén vischmeel bevat Alles vereend in éen korrel.niets byvoeren Sedert 1925 is de pluimveeteelt verrukt met Bertels'.Künstkorrei'Met wetenscnap pelgk ideale, voordeeliger en volledige voeder voor kuikens, kippen eenden enz waarin de granen.vleeschmeei. vilaminen.voedmqszouten enz in één korrel zijn vereemgd en waarmede ver kregen wordt: arbeidsbesparing.lagere productie kosten en betere bevruchtmq v.h.ei.grooteren smake Igker eieren.sterker en mooier dieren en 30%méér eieren dan met de omslachtige dubbel voedering met Ochtendvoeder en gemengd graan Alle foutief voederen, waardoor nog milli oenen verspild wor. den.wordt door de. Kunstkorrel 'in eens opgehe ven. In Nederland voert men reeds 2 millioen kippen en eenden met JSenie/s'.XuMslkovze/.' Qffif 50 W,°f 6?P°shw Vraagt brochure fhf rm rrtff rntrrhe nmrht tfOfJt 7rn/nt/inf> $o/s Octrooi reeds verkregen in Belqië.Canada Enqeiand. Frankrijk. Italië. Hongartje. Roten.Soanje.Zuid -Afrika Verkeersongelukken onder Alphen a.d. Rijn. Ben meisje gedood. Verblindend licht veroorzaakt ernstige auto-botsingen. Het drukke verkeer langs den rijweg LeidenUtrecht heeft met de Kerstdagen onder de gemeente Alphen a. d. Rijn weer eenige slachtoffers geëischt. In den middag van den Eersten Kerstdag is op den Steekterweg het 3-jarig dochtertje van de familie Schonewille aangere den door een luxe-auto, bestuurd door den heer D. V. uit Bodegraven. Het ongeluk werd veroorzaakt, door dat het kind plotseling den weg overstak. Het meisje bleef bewusteloos liggen en werd bij oen nabijzijnden geneesheer binnengedragen, waarna het naar het ziekenhuis te Leiden werd overgebracht. Bij aankomst daar bleek het reeds te zijn overleden. In den avond van den Tweeden Kerstdag werd de bestuurder van 'n luxe-auto. de heer W. G. M. F. uit Den Haag op den Steekterweg verblind door het licht van een hem tegemoetkomende auto. waardoor hij tegen een boom reed, vervolgens aan den overkant van den. wederom tegen een boom botste om daarna in aanrij ding te komen met een hem tegemoetkomende auto, bestuurd door P. A. J. B., directeur der Roterdamsche Rank te Nijmegen. Beide auto's welke vrijwel geheel vernield werden, moesten door een kraanwagen worden weggesleept. Me vrouw F., die door den schrik in overspannen toestand was geraakt, werd bij een omwonende binnengedragen, vanwaar zij later naar haar woonplaats kon terugkee- ren. Op dezelfde plaats kwam Zondagavond de autobe stuurder M. J. K. uit Boskoop in botsing met denzelf den boom, eveneens tengevolge van verblindend licht van een tegenligger. Ook deze auto werd zwaar beschadigd, doch persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Door auto overreden. Twee kinderen het slachtoffer. Het vijfjarig zoontje van den heer Zwagers, dat de vorige week door een auto werd aangereden, is Zondag in het St. Elisabethgesticht te Alkmaar overleden. Gistermorgen em elf uur werd een vierjrig zoontje van den heer Winter in de Emmastraat te Alkmaar door een zandauto aangereden en gedood. De afslultboomen niet gesloten. 1 Doode. Donderdagavond is er op den spoorwegovergang nabij de Vink (Leiden) vlak bij de plek waar ongeveer vijf jaar geleden het ernstige spoorwegongeluk heeft plaats gehad, een ongeluk gebeurd, hetwelk den dood van een man tengevolge heeft gehad en waarbij 'n ander zwaar is gewond- Omstreeks kwart over vijf kwam de vrachtauto van de firma wed. N. Schrama, Rijndijk 42 te Voorschoten, aan den spoorwegovergang nabij de Vink. De afslultboo men waren niet gesloten, zoodat de mannen, dlie in de cabine van de auto zaten, in de meening verkeerden, dat de weg vrij was. Juist op het oogenblik, dat de met meelzakken geladen auto op de spoorlijn LeidenDen Haag was gekomen, kwam trein no. 3839, die te 5 u. 11 uit Leiden in de richting Den Haag was vertrokken, ook op den overweg aan en de voorste wagen van den éleotrisohen trein greep den voorkant van den vracht wagen, met het gevolg, dat deze tegen d enzoogenaam- den bak van den afsluitboom geslingerd werd. De twee mannen die in den vrachtauto zaten, de onge» veer 30-jarige A. van Rregt en de eveneens ongevee* 30-jarige A. van der Ham, beiden gehuwd en uit Vooiv schoten, werden eruit geslingerd. Het ergst was Van Bregt er aan toe. Van post O.B. af werd de stationschef gewaarschuwd, die op zijn beurt den Eersten Hulpdienst uit Leiden waarschuwde. Deze was zeer spoedig ter plaatse. Met twee ziekenauto's van de firma Dieben uit Leiden werden de gewonden naar het Diaconessenhuis be Leddien overgebracht. Aan Van Bregt werden in den. auto de secramenten deir stervenden toegediend. In den loop van dien avond is die man overleden; de toestand van Van der Ham was, hoewel ernstig, toch zoo, dat men hoopt, hem in het leven te houden. De vrachtauto werd totaal versplinterd. De voorste wagen van den trein werd niet ernstig beschadigd. De trein kon op eigen kracht den weg naar Den Haag ver volgen; een hulpmachine, die uit Leiden naar de plaats van het ongeluk was gedirigeerd, behoefde geen dienst te doen. De treinenloop ondervond groote vertraging; de eerste volgende trein had een vertraging van 42 minuten, de daarop volgende van 32 minuten. Trein 1117, die om 6 u. 15 uit Leiden vertrok, had geen vertraging meer. De overwegwachter heeft door tot nu toe onopgehel derde oorzaak verzuimd de glagboomen neer te laten. (N.R.Ct).

Schager Courant | 1931 | | pagina 1