Stbager Courant Raad Winkel. Derde Blad. Dinsdag 29 December 1931. 74ste Jaargang. No. 8993 Vergadering van den Raad op Dinsdag 24 Decem ber 1931, des avonds 7 uur. Voorzitter de heer J. Koster, burgemeester; secre taris de heer A. de Ridder. Afwezig is de heer Van Wijk, met kennisgeving van verhindering wegens ziekte. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de no tulen van 10 December worden vastgesteld. Mededeelingen. Door den Voorzitter wordt, medegedeeld: In verband met een door den heer Dekker in de vorige vergadering gestelde vraag om ook aan de huurders van het grasgewas langs wegen en kaden der gemeente reductie te verleenen, dcelen B. en W. mede, dat het onderzoek nog niet zoover gevorderd is, dat nu reeds vooretellen kunnen worden gedaan. Ingekomen stukken. Een besluit van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van het. raadsbesluit tot aanvaarding yan een schenking. Een besluit van hetzelfde College, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot verlaging van de landhuur aan C. Boor. Een proces-verbaal van kasopneming van 15 De cember 1931. waaruit blijkt dat in kas moest zijn en ook was f2.069.20H, overeenkomende met de vertoon de gelden. Boeken en bescheiden zijn m orde bevonden. Bij de Boerenleenbank is gedeponeerd f9905.80. Berichten van aanneming benoeming kwamen int van mej. T. de Geus, als onderwijzeres te Lutje winkel: van mevr. K. E. de RidderDe Zeeuw, als Regen tes van het Tehuis voor Ouden van Dagen; van den heer P. Honingh, als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Een dankbetuiging van Winkel's Harmonie voor de verleende subsidie voor 1932. B. en W. stellen voor deze stukken voor kennis geving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Verlaging van pacht. Ingekomen is een verzoek van de huurders van het land van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur om tusschenkomst der gemeente om tot verlaging van pacht te geraken, aangezien het Armbestuur op een zoodanig verzoek afwijzend heeft beschikt. Inmiddels hebben B. en W. zich tot het Armbestuur gewend, doch bet antwoord daarop wordt nog inge wacht. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. het jammer renden dat door het Armbestuur niet op het vorzoek was Ingegaan. De heer De Veer kent het standpunt van het Arm bestuur niet, maar hij vindt het heel goed, omdat het Armbestuur door de gemeente wordt gesubsidieerd en als het Armbestuur nu reductie verleent, kan er wel een flink tekort ontstaan, wat door de gemeente zal moeten worden bijgepast. Het is dus logisch meent spr., dat het Armbestuur eerst een uitspraak van het iet gemeentebestuur wil. De Voorzitter zegt, dat de heer De Veer de zaak juist omdraait, want het Armbestuur heeft het ver zoek juist afgewezen en dat vinden B. en W. niet goed. Maar nu dient eerst het antwoord van het Arm bestuur te worden afgewacht Hierna wordt de openbare vergadering geschorst. Na heropening volgt: Benoeming onderwijzend personeel. Aan de orde is de benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school te Winkel. De voordracht luidt als volgt: No. L J. van Sloot en te Wormer. No. 2. J. Boon te Wieringen. No. 3. J. van den Berg. te Egmond aan Zee. Tot stemming overgaande, wordt met algemeene «temmen benoemd de heer J. van Slooten. De agenda vermeldt verder: Zoo mogelijk benoeming van een onderwijzer aan U.L.O. school. Op 1 Januari 1932 zal het gemiddeld aantal leer- flagen der school voor U.L.O., bedragen 42voor een 3<le leerkracht voor Rijksrekening is noodig 42, zoodat ®et 1 Januari a.s. een leerkracht voor Rijksrekening kan worden benoemd. Indien liet overleg voor dien tijd zoover Is gevor derd, dat tot benoeming kan worden overgegaan, wordt door B. en W. voorgedragen: no. 1 C. de Wit, wans tijdelijk ouderwijzer aan de U.L.O. Het overleg heeft plaats gehad en noch van den inspecteur, noch van het hoofd der schooi is bezwaar »|en benoemen ingekomen. De heer C. de Wit «wordt met algemeene stem men benoemd. Een afzonderlijk Departement van Land- bouw. Door dep Raad der gemeente Wehl is tot de Kroon I Y?rzoek. gericht een afzondelijk Departement van Landbouw in te stellen. Aangezien in die gemeenten, waar de Landbouw een hoofdbron van bestaan is, de Behoefte aan Regeerinesbeleid in Landbouwzaken het meest wordt gevoeld, een beleid dat liet bestaan van een afzondedlijk ministerie billijkt, stellen B. en W. voor aan dit verzoek adhaesie te betuigen. Zonder discussie wordt aldus besloten. Door P. Floris wordt vergoeding gevraagd voor het verveer van een leerplichtig kind naar de R.K. Knool te Heerhugowaard (Noord), ingevolge art. 13 L.0 .-wet 1920. De vervoerkosten zullen per jaar f 80 bedragen. B. en W. stellen vor op het verzoek gunstig te be- schikken. De heer Brugman legt den nadruk op 't woord ver- «oek. De wetgeving legt op de gemeente de plicht te zor |en v. goed onderwijs, goede school enz. en dat gebeurt. Maar dezelfde wetgevende macht laat toe op deze wijze de openbare school schade te doen. Als het ver- mek niet werd toegestaan, werd het toch voorgeschre ven. Een woord van protest geeft niet, maar het zal toch wel goed wezen nu en dan een dergelijk geluid te laten hooren. De heer De Pree is het met het betoog van den neer Brugman eens, hij vindt art. 13 L.O. een onding «n zou het goed achten als B. en W. eens dergelijke verzoeken afwezen. Spr. zal dan ook tegen het voor al v?.n B- en W. stemmen. De voorzitter zegt, dat we de wei hebben uit te voeren. Het eenige wat ons te doen zou staaai zou jjjn een actie te voeren tot verbetering van de wet. 1 18 niet het eenigste in de onderwijswet dat niet jn orde is. Er is al zooveel, in verschillende gemeen ten, tegen deze zaak gesputterd. Spr. ontraadt dus i wat de heer De Pree wU, ©aar aou wel gevoelen voor het vce*en van een door spr. bedoelde actie. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen; te gen stemde de heer De Pree. Het houden van zittingen voor de Boe renleenbank. Ingekomen is een verzoek van de Boerenleenbank om te mogen beschikken over de Bodekamer voor het houden van zittingen. De meerderheid van B. en W. stelt voor op het vorzoek gunstig te beschikken, aangezien het openen van deze gelegenheid tal van ingezetenen baat en het gebruik van het Raadhuis voor het houden van zititng ook voor andere lichumen, vreemd aan de ge meente, reeds bestaat. De minderheid van het College heeft zijn stem voorbehouden. De meerderheid van B. en W. beeft de bedoeling dat voor het houden der zittingen een vergoeding wordt gegeven van f 1 per week. De Voorzitter geeft het woord aan de minderheid van het college. De heer Van Zoonen zegt. aanvankelijk tegen het toestaan van het verzoek te zijn geweest, omdat hij, pas toen de heer De Veer tot kassier was benoemd, hoorde dat de nieuw benoemde kassier had gezegd, dat hij reeds de beschikking had over de bodekamer. Noch den wethouders, noch den raadsle.den was hier iets van bekend en spr. vond die verklaring dan ook bijzonder. Spr. heeft geinformeerd, maar is weinig verder gekomen, spr.'s zegsman zegt het zoo begrepen te hebben, de ander zegt het niet gezegd te hebben. Spr. wil daarom deze quaestie loslaten en kan met het voorstel meegaan. Aan den anderen kant echter vraagt spr. zich af of we ons niet op gevaarlijk ter rein begeven. Zullen ook andere lichamen een der gelijk verzoek niet doen en waar blijven we dan? Spr. weet wel dat de boerenleenbank een instelling is die tot algemeenen nutte werkt, en het zal ook we! gemakkelijk zijn voor de menschen, maar zullen straks ook andere inrichtingen die tot algemeen mxt of op cultureel gebied werkzaam zijn, 'n dergelijk ver zoek doen en hoe zal dan de houding van den raad zijn? Maar heeft de raad geen bezwaar, dan aan vaardt ook spr. het. De Voorzitter wil elk geval op zich zelf beschou wen. De heer Dekker zegt, dat het voorstel onschuldig lijkt, maar ook spr. wijst op de mogelijkheid dat meer dere dergelijke verzoeken zullen inkomen. Spr. vraagt welke andere lichamen, vreemd aan de gemeente, reeds gebruik maken van het raadhuis. De Voorzitter antwoordt, van Oosterj>oWer en banne Winkel. De heer Dekker gaat dan piet het voorstel accoord. De heer Kamp kan ?ich roet de voorgestelde rege ling niet vereenigen. Dat andere lichamen het raad huis voor dit doel gebruiken, dateert uit een tijd van vroeger, toen de gemeente zelf de inkomstenbe lasting inde en voor het geraak de menschen hier ge lijktijdig hun lasten voor Oosterpolder en banne kon den betalen. Maar voor een lichaam als de boeren leenbank is het wat anders. Op bijna alle plaatsen hebben de boerenleenbanken zelf een kantoor en spr. vindt het nu niet goed dat hier gebruik wordt ge maakt van de bodekamer. Spr. kan rijn stem niet aan het voorstel geven, hij is overtuigd dat tenslotte meerdere verzoeken zullen komen en spr. ziet er niet anders dan last van in. De Voorzitter zegt. dat komt tijd. komt raad. Spr. wil aan de overeenkomst verbinden, dat de gemeente het recht tot opzegging heeft. De hper Kamp wijst er op. dat de boerenleenbank noch direct, noch indirect verband heeft met de ge meente. Oe Voorzitter meent, dat met het toestaan van bet verzoek de burgerij een dienst wordt bewezen. Het is een gelegenheid, waar geen drank wordt verkocht, een gelegenheid midden in het dichtst bevolkte ge deelte der gemeente. Voor de zakenmenschen schep pen we een groot gemak. Tot stemming over het voorstel van B. en W. over gaande, vraagt de heer De Veer of hij aan de stem ming mag deelnemen; geoordeeld wordt van wel, im mers het is hier een quaestie van de boerenleenbank, niet van den k.assier. Met5 tegen 1 stem, die van den heer Kamp, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer De Veer dankt voor bet genomen besluit en hoopt dat hij ook den tegenstemmer weldra in de bodekamer zal aantreffen, dat er van deze gelegen heid veel gebruik gemaakt zal worden. De overdracht van de Hoogheemraadschap. wegen aan het Aan de orde is het voorstel van B. en W. tot over dracht wegen aan het Hoogheemraadschap, aankoop grond voor wegverbreeding. benevens beschikbaar stelling van een crediet uit de gewone middelen voor grondaankoop en bijkomende werken. Omtrent de plannen van overname en de daaraan verbonden kosten, verwijzen B. en W. naar de reeds overge legde toelichting. Voor het aankoopen van grond voor verbreeding van den weg, stellen B. en W. voor over te gaan tot aankoop van grond voor het uitnemen van verschil lende bochten en voorts hun College machtiging te verleenen, te beschikken over pijn. f 2500 uit de ge wone middelen voor aankoop daarvan en de uit voering van bijkomende werken, als afhekking, enz., welk bedrag later van het Hoogheemraadschap wordt terug ontvangen. De Voorzitter zegt, dat nu in openbare vergadering de beslissing dient te vallen, of tot overdracht van de wogen zal worden overgegaan. Vanmorgen is een be langrijk Proviuciaal Blad. nl. no. 102, over d.e uitkee- ringen aan onderhoudsplichtigen en concentratie van wegenbeheer ontvangen en spr. acht het van belang hiervan mededeeling te doen. Spr. leest het voornaam ste uit dit Prov. Blad voor. (Elders in dit blad vinden onze lezers meer uitvoerig wat dit Prov. Blad ver meldt) Na verschillende besprekingen met de directie en ambtenaren van het Hoogheemraadschap en het ma ken van berekeningen, wordt voorgesteld dat de ge meente de wegen aan het Hoogheemraadschap over draagt. n.1. de weg vanaf de brug op de grens van Barsingerhorn tot het raadhuis, de weg vanaf het raadhuis tot de grens van Nieuwe Niedorp en de weg vanaf het raadhuis tot den Westfrieschendijk. De ge meente zal daarvoor per jaar hebben te betalen een bedrag van f 6569, welk bedrag elk jaar op 1 Decem ber dient te worden betaald. Als basis voor de be rekening is genomen de gemiddelde koslen van on derhoud in de laatste 3 jaren. In de berekening zit geen aflossingsberekening, het is een vast bedrag dat wordt vastgesteld. De gemeente begint met zich ga rant te verklaren voor de uitvoering der werken. Als tot de regeling wordt overgegaan, heeft de gemeente niet meer te maken met de hoegrootheid der Provin ciale bijdrage. Wel is bij de berekening gerekend op de hoogst mogelijk te verwachten provinciale bijdra ge. Wanneer de toestand zich zoodanig mocht wijzi gen, dat er heelemaal niets meer zou worden uitbe taald door de provincie, dan zou opnieuw overleg tusschen het Hoogheemraadschap en de gemeente moeten plaats vinden. Door den heer Brugman is in de vergadering van B. en W. toch de vraag gesteld, cf wanneer rijk of provincie eens voor het onderhoud van alle wegen zouden zorgen, dan de bijdrage der ge meente zou komen te vervallen. Voorzitter heeft ook met de directie van het Hoogheemraadschap een be spreking gehad over de plaats van de kermiswagens. Het Hoogheemraadschap is, evenals de heer Kamp, weinig gesteld op een woonwa.genpark langs den openbaren weg. Voorloopig is onderling overeenge komen, dat gedurende 2 jaren nog gebruik gemaakt kan worden van den wegberm.. Is na die 2 jaren nog geen plaats gevonden, dan zal overleg plaats vinden. Maar dit wordt niet in het contract opgenomen. Wat eventueele wijziging van de beplanting der wegen betreft, toegezegd is, dot deze aangelegenheid niet ge- heel buiten den raad zal omgaan. De verzekering is gegeven, dat als er t.a.v. de beplanting iets extra s moet gebeuren, niet nagelaten zal worden dit met den raad te bespreken en aandacht £al worden ge schonken aan de opmerkingen in den raad te maken. Voorts heeft een onderwerp van bespreking uitge maakt het feit. dat de brug tusschen Baringerhorn en Winkel in gemeenschappelijk onderhoud is. Als de verbreeding van den weg tot stand komt. zal de brug te smal zijn en acht het Hoogheemraadschap het gewenscht. dat de brug de breedte krijgt van den rijweg. Deze kwestie moet dan met de gemeente Bar singerhorn worden besproken. De raming der kosten bedraagt f 1500, dat wordt dus voor iedere gemeente f750. wat dus wel geen bezwaar zal zijn. Op het oogenblik ligt de brug buiten het plan. De teekeningen van het plan zijn nagenoeg klaar om ter goedkeuring aan den Prov. Waterstaat te worden gezonden, en waar ze door Ir. Poppens zul len worden besproken met het doel om machtiging te verkrijgen oogenblikkelijk met het voorbereidend werk te beginnen. De Voorzitter is overtuigd dat zeer kort na 1 Januari begonnen zal kunnen worden. En kele boomen van Schoen tot Vries zijn reeds weg genomen. maar het werk behoort bij het Hoogheem raadschap. Door B. en W. is er evenwel bij het Hoog heemraadschap op aangedrongen dat zooveel moge lijk menschen uit deze gemeente tewerk worden ge steld, met uitzondering dan van de menschen voor den technischen dienst. De discussiën De heer Brugman vraagt den Voorzitter te willen mededeelen het verschil van kosten tusschen een ge sloten wegdek en een klinkerbcstrating in het dorp. De Voorzitter deelt mede, dat klinkerbcstrating on geveer f 1200 duurder zal kosten. De heer De Pree vraagt hoe het gesteld zal zijn met de arbeidsvoorwaarden. De Voorzitter zegt dat dit een zaak is die door het Hoogheemraadschap wordt geregeld. De heer De Pree oordeelt dat we In 't oog moeten houden dat het hier productief werk betreft en het niet als werkverschaffingsobject moet worden be schouwd. En het Hoogheemraadschap heeft er gedu rende de laatste weken met het werk aan den Lauge reisdijk een eigenaardige manier op na gehouden, door den oenen arbeider een contract ter teekening voor te leggen, waarbij het loon op 50 cent was be paald en den anderen arbeider een contract met 40 cent uurloon. Z.i. is het gewenscht het Hoogheemraad schap op 't hart te drukken dat een behoorlijk loon betaald dient te worden. De Voorzitter herhaalt dat het een regeling is die aan het Hoogheemraadschap behoort. Het betreft hier normaal werk geen werkverschaffing. De heer De Pree zegt dat het Hoogheemraadschap het werk aan den Langereisdijk toch ook als werk verschaffing beschouwt. De Voorzitter zegt met het werk van den Langereis dijk niets te maken te hebben, al heeft spr. zich als burgemeester wel met de kwestie bemoeid. Het be treft hier echter normaal werk. De heer De Pree wijst op het werk in de Wieringer- meer, dat is ook normaal werk, maar als men hoort hoe het. daar met de loonen gaat, dat is treurig. De Voorzitter meent dat het. Hoogheemraadschap zelf zijn peultjes heeft te doppen. De heer De Pree wil nu iets zeggen over de boch ten in den weg, doch de Voorzitter merkt op dat dit allemaal onderdeelen van de zaak zijn. Laten we ons, zegt spr.. bepalen tot het besluit of we de wegen zul len overdragen aan het Hoogheemraadschap. Daarna kunnen de onderdeelen worden besproken. De heer Dekker vraagt of hij het goed heeft begre pen dat de berekening gebaseerd is op de gemiddelde onderhoudskosten van vorige jaren. De Voorzitter: Ja, van 3 jaren. De heer Dekker zegt dat dus bij overdracht de re geling gejdt voor 30 jaren. De Voorzitter zegt dat de aan te gane regeling voor altijd geldt. De berekening die gemaakt is, was op een basis van 30 jaren. Spr. erkent dat' aanvankelijk over een tijdsduur van 30 jaren is gesproken, maar het zal nu worden een regeling voor altijd. De heer Brugman wijst er op. dat hij voor 't dorp altijd gepropageerd heeft een klinkerbest.rat.ing en spr. is daar nog voorstander van, doch dat een klin kerbestrating per jaar f 1200 duurder kost, heeft bij spr. den doorslag gegeven, dat hij met het plan vön een gesloten wegidek meegaat. De heer De Veer vraagt of er in de overdracht geen redactie te vinden is. waarbij bepaald wordt, dat, wanneer de onderhoudskosten minder zijn dan ver- wadit was, de gemeente dan met een mindere jaar- lijksche bijdrage zal kunnen volstaan. De Voorzitter wijst er echter op, dat als van het vaste bedrag wordt afgestapt, de gemeente de risico aanvaardt, en ook de eventueele hoogere kosten voor haar rekening dient te nemen. Spr. wil juist de risico aan het Hoogheemraadschap laten. De heer Kamp zegt dat de berekening is gemaakt naar de kosten over de laatste 3 jaren, doch dat zijn juist dure jaren geweest. De Voorzitter zegt dat er juist een jaar bij was, waarin de kosten van onderhoud heel laag waren. De heer Kamp erkent, dat de mogelijkheid bestaat dat, door daling van den prijs der materialen, de on derhoudskosten lager zullen worden, doch aan den anderen kant zal de gemeente dan ook de risico voor een hooger bedrag moeten aanvaarden. De Voorzitter heeft de vaste overtuiging, dat als de gemeente het werk vanaf de gasfabriek tot den Westfrieschendijk zelf uitvoerde, we voor deze som onmogelijk zouden kunnen krijgen, wat we nu zullen krijgen. Do heer Brugman wijst er ook op, dat we voor het jaarlijksche bedrag van f 6569.door een groot ge deelte der gemeente zullen krijgen mooie flinke we gen. We koopen voor dit bedrag veel meer dan wan neer de overdracht niet plaats vond. De heer Dekker onderstreept dit. oordeel en zal gaarne zijn stem aan het voorstel van B. en W. geven. De Voorzitter ziet dat in dc toekomst aLle wegen, breed zoowel als smal, in handen van groote lichamen dienen te komen en spr. hoopt en vertrouwt, dat. de kosten van wegonderhoud tenslotte in het geheel door de gemeenschap zal worden betaald. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten tot overdracht van de wegen aan het Hoogheemraad schap. Een gesloten wegdek ook in het dorp. Thans komt aan de orde de vraag of het zal worden een gesloten wegdek of een ander dek. De heer De Veer zegt een groot voorstander te zijn van klinkerbestrating en roemt den mooien weg in Barsingerhorn, maar in verband met de meerdere jaarlijksche kosten ad f 1200, stapt spr. van de klinker bestrating af en gaat hij accoord met het plan voor een gesloten wegdek. De heer De Pree verklaart dezelfde gedachten te hebben. Met algemeene stemmen worcU besloten tot een ge sloten wegdek. De heer De Pres t^I tod» dat geprobeerd wordt om in het contract vastgelegd te krijgen, dat de jaar lijksche bijdrage maximum f6569.zullen zijn; dat de gemeente wel minder zal willen betalen. De Voorzitter zegt, dat het verzocht kan worden. De heer Van Zoonen merkt op dat het Hoogheem raadschap het werk eerst wilde uitvoeren tegen het kostende bedrag. Later is men met een vast bedrag gekomen. Of verwacht wordt, dat de kosten wel mii> der zullen worden, weet spr. niet. De Voorzitter wijst op de zeer welwillende bespro* kingen die met het Hoogheemraadschap hebben plaats gehad. Spr. heeft de overtuiging, dat het Hoog heemraadschap er iets op zal moeten toeleggen. De heer De Pree zegt dat dan geschreven zou kun nen worden dat aan hun beleefdheid zal worden over gelaten het jaarlijks te betalen bedrag te verlagen, ala dit mogelijk mocht blijken. De Voorzitter wil wel berichten dat de Raad di| vertrouwen lieeft. De heer Van Zoonen: En dan zeker ook, dat da Raad in zijn tegenwoordige samenstelling bereid ia eventueel hoogere kosten te betalen. De door B. en W. gevraagde machtiging te beschik ken over ongeveer f 2500 voor aankoop van gronden en uitvoering van bijkomende werken, wordt met al gemeene stemmen verleend. De Voorzitter brengt daarbij ook ter sprak de hoelf voor het perceel Krap. Het Hoogheemraadschap ont raadde zeer sterk om den toestand daar onveranderd te laten. Als cle grond daar de bestemming voor wo ningbouw krijgt, is het gewenscht dat de hoek zoa ruim mogelijk blijft. Van het land van Keizer zal daq 261 M2. noodig zijn. De heer Dekker is het er mee eens, de toestand ia niet slecht, maar voor de toekomst, is het gewenscht tot den aankoop over te gaan. De Voorzitter noemt dan de verschillende gronden, die gekocht dienen to worden, o.a. van Strijbis, Ivaaij, De Tijdgeest, Mantel, Over, Keizer, firma Kamp, Alg. Kerkbestuur enz. en spr. looft de algemeene samen werking, die is verleend. De aanbieding van de be trokken personen van den benoodigden grond is zeec billijk te noemen en daarvoor spreekt de Voorzitter woorden van dank, ook wat het mooie aanbod van de Kerkvoogdij betreft, die den grond voor niet wil afstaan. Spr. deelt verder mede, dat de heer Over den grond wil afstaan voor 50 cent per M2.; de heeren Kamp en Keizer voor 75 ct. en de firma Kamp wil dat ook nog wel voor iets minder doen. doch waar het hier gelijk waardige grond betreft, vindt spr. het beter dan da prijzen ook gelijk te houden, dus 75 cent. De grond van den heer Boekei kost f 1.per M2. Door den lieer Dekker wordt nog een enkele opmer king gemaakt over het hek in dc Weere, waarvan hij het onderhoud liever in de handen van de bewo ners zag. De Voorzitter zal er nog eens over praten. En daarna worden de plannen algemeen goedgevon den en wijst de Voorzitter nog eens op het pracht- object normale arbeid. Productief werk en een commls&Le voo* maatschappelijk hulpbetoon. Aan de orde i9 een verzoek van den Winkeler Be stuurd ersboncl: a. Inzake verschaffing van productief werk iu overleg met een vertegenwoordiger der vakorgani satie; Het komt B. en W. het meest gewenscht voor opj den tot nu toe gevoigden weg door te gaan en allo .verkloozen die zich aanmelden, zooveel mogelijk, an- beid te laten verrichten. 1! b. Te overwegen de instelling eener Commissia voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Omtrent dit punt wenschen B. en W. zich zelf eerst' voldoende te oriënteeren alvorens met voorstellen t4 komen. Werkversohaifing. toeslag en steunregeling. Ingekomen is een verzoek van den Ned. Bond vaoi Transportarbeiders inzake werkverschaffing, toeken ning van toeslag en steunregeling. Ook ten opzichte van dit verzoek wenschen B. ent W. voor te stellen, geen regelingen in het leven ta roepen, doch voort te gaan met het verstrekken van arbeid. Kindertoeslag De heer De. Pree wijst er op dat als de geheela week wordt gewerkt, oen te werk gestelde zal verdie nen f 14.40. Als de werkloosheid niet lang duurde, zou met dit bedrag zijn rond te komen, doch spr. denkt; dat de tegenwoordige toestand wel een poosje zal du ren en daarom vindt spr. het gewenscht om naast dit uit te betalen bedrag een kindertoeslag te geven, b.v, van f 1.50 per kind, tot een maximum van f 5.— pee week. De Voorzitter voelt best dat dit heel mooi zou zijn, hij gunt de menschen dat allemaal, als de gemeente het kan geven. Maar als men de betalingen die elders hij werkverschaffing worden gegeven, vergelijkt met die yan de gemeente Winkel, dan zal men met ver scheidene lajitaarntjes aan den loop moeten gaan om een gemeente te vinden waar het gelijk is als hier. Spr. vraagt hoe het moet met 'n werkloozen arbeider die trekt, dus f9.40 ontvangt en kindertoeslag van f5.— is dus ook f 14.40. De heer De Pree wijst er op. dat B. cn W. zeggen dati alle werkloozen tewerk gesteld zullen worden, dus er zal niemand komen die trekt. En wat het zoeken met een lantaarn betreft, spr. wijst op de gemeente Anna Paulownt, waar het uurloon van 40 cent, op 35 cent gebracht is. terwijl het in Winkel 30 cent is. De Voorzitter zegt dat dus het resultaat is ge weest, dat de heer De Peee éen gemeente gevonden heeft. Spr. zal geen gemeenten noemen, maar als we de bladen lezen, dan zijn er toch gemeenten, waar re gelingen bestaan die ten hemel schreiend genoemd kunnen worden. En spr. wijst er dan op, dat we aan den vooravond staan van het verkrijgen van vol- waardigen arbeid. De heer De Pree zegt, dat het dan des te gemak kelijker is om een besluit te nemen, want als het voor korten tijd is, kan de gemeente het beter beta len. Met f 14.40 is het voor gezinnen met kinderen moeilijk rond te komen en zijn er ook toestanden die, ten hemel schreien. De Voorzitter zegt. dat het een reuzetoer is, spr. zal het idéé met de wethouders bespreken. De heer Dekker hoort van het voorstel-dePreen op. Met het geven van kindertoeslag wordt gewerkt door de rechtsche regeering, het wordt gebruikt als mid del om de loonen te drukken. Z.i. dient er alleen ge vraagd te worden, wat presteert de ambtenaar oJ werkman. Kindertoeslag is uit den booze, voor gelij ken arbeid dient gelijk loon te worden gegeven. Spr. zou dan liever zien dat B. en W. het loon verhoogden. De heer Brugman wil wel gelooven dat het voor vele menschen scharrelen zal zijn om rond te komen, maar we leven in beroerde omstandigheden en die nen ons af te vragen of we met het geven van hooger loon wel verantwoord zijn tegenover de anderen. We dienon er ook rekening mee te houden dat straks particulieren werknemers zullen behoeven. De heer De Pree zegt, dat het niet zijn bedoeling is voor productief werk kindertoeslag te geven, maar werkverschaffing is een soort noodverordening. Om het loon te verhoogen, daar voelt spr. wel voor, maar spr. wijst op de oudere werkloozen van 62 a 63 jaar. die niet voor hooger loon in aanmerking ko men. Wat de particuliere werkgevers betreft, als za werknemers noodig hebben, kunnen zij zich wenden tot het arbeidsbemiddelingsbureau. De heer Brugman zegt, dat die theorie mooi is, maar hoe het komt weet spr. niet. doch de werkge vers wenden zich zoo goed als in 't. geheel niet tot hei arbeidsbemiddelingsbureau om arbeidskrachten.. Het voorstel-de Pree om kindertoeslag te geven, wordt in Landen gesteld van B. eq W. om prap-ad- vies.

Schager Courant | 1931 | | pagina 9