Alititti Hun- Mittitnit- liitimillil BEITELS Autobusdiensten. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. GANDHI GEARRESTEERD. Ernstige overstroomingsramp in Z.-Afrika. ALKMAAR—WIER1NGERMEERP0LDER— WIERINGEN EN TERUG. Plaatselijk Nieuws. JAN HELDER.f Ingezonden Stukken. Dinsdag 5 Januari 1932. SGIiCER 75ste Jaargang No. 8997 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag cn Zaterdag. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in bet eerstuitkomond nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVEBTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85. iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen).! Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. In verband met de bedreiging van een nieuwe ongehoorzaam heids-campagne. Uit B o m b a y wordt geseind d.d. 3 Januari: In verband met de verordeningen van de regeering tegen de ongehoorzaamheidscampagne van het Al-In disch Nationaal Congres is G a n d h 1 heden door de politie gearresteerd. GANDHI. Ook Valabhai Patel gearresteerd. Tïader wordt uit Bombay gemeld, dat ook de Voorzit ter van het Al-Indische Nationaal Congres, Valabhai Patel, door de politie Is gearresteerd. Patel en Gandhi zullen waarschijnlijk worden overgebracht naar de ge vangenis te Poona, Gandhi zat reeds op zjjn arrestatie te wachten Nadere bijzonderheden omtrent de arrestatie van Gandhi vermelden, dat zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een reusachtige menschenmenigte voor het huls van den mahatma had verzameld. Gandhi zelf was den geheelen nacht op om zich voor te bereiden voor zijn arrestatie. Hij pakte n.1. een wollen shawl, linnen kleeren een waschlijntje voor zijn wasch en 10 boeken, waaronder ook eenige van MacDonald, bijeen. Hoe de arrestatie ln haar werk ging. Groote opwinding veroorzaakt. Reuter meldt omtrent de arrestatie van Gandhi nog het volgende: De komst van zes politiebeambten met een commis saris aan het hoofd verwekte groote opwinding. Gandhi werd te 3 uur 's morgens gewekt. Hij las het bevel schrift tot aanhouding en gaf het glimlachend terug zon der te spreken, daar het zijn dag van zwijgen was. (In Britsch Indië is het ongeveer 5 uur later dan ln Ne derland; de aanhouding had volgens Indlschen tijd, gister, Maandagmorgen, plaats. Zijn heele omgeving vooral de vrouwen, weende bitter. De vrouw van Gandhi smeekte den commissa ris haar met haar man mee te nemen naar de gevan genis. Gandhi scheen echter in de beste stemming te zijn en werd in een auto meegenomen onder kreten der nationalisten. Een verwoede oorlog zonder genade aan gekondigd. Patel zond vóór zijn vertrek naar de gevangenis een boodschap aan de natie, waarin hij zeide dat het een verwoede oorlog zonder genade zou worden, maar dat hij hoopte dat de natie haar hoogste offer zou bren gen in een volmaakten geest van geweldeloosheld. Hij benoemde Baboe Rajendranath Prasas, lid van het con- gresbestuur tot zijn opvolger als voorzitter van het congres. Het laatste verzoek van Gandhi om door den onderkoning te mogen worden ontvan gen, door dezen afgewezen. Een V.D.-telegram d.d. 3 Januari uit Bombay meldt nog: De Indische onderkoning Lord Willingdon heeft het laatste verzoek van Gandhi hem een onvoorwaardelijk onderhoud toe te staan geweigerd met de motiveering dat hij dit onder de huidige omstandigheden niet meer geschikt acht. De onderkoning verklaart zich tot een dergelijk onderhoud niet meer bereid te kunnen verkla ren met het oog op den druk die het Congres met de bedreiging van een nieuwe ongehoorzaamheids-campagne oefent. Gandhi voor de gevolgen verantwoordelijk gesteld. In het antwoordschrijven worden Gandhi en het Con gres verantwoordelijk gesteld voor alle situaties die ont staan zouden uit de aangekondigde ongehooraaamheids- campagne. De Indische regeering zal zeer scherpe maat regelen treffen tegen iedere inbreuk op de gehoorzaam heid. Gandhi heeft verklaard, dat hij de weigering hem het onderhoud toe te staan, als een der grootste fouten der regeering besohouwt enals een schending van het verdrag van Delhi. Een der meest vooraanstaande leiders van het Con gres, Subhas Bose, is in een trein op weg van Bombay naar Kalyan door de Engelsche politie gearresteerd en naar een onbekend gebleven plaats van bestemming overgebracht, PATEL Officieele verklaring nopens den toestand- In een officieele verklaring wordt medegedeeld, dat de Britsche rgeering. hoewel ze zeer scherpe maatregelen moet nemen tegen ieder onwettig optreden in Indië, geenszins denkt af te wijken van de regeeringsverklaring die na de Britsch-Indische conferentie is afgelegd. De drie reeds samengestelde commissies zullen zooals is vastgesteld den 15 Januari naar Indië vertrekken. In Indië zal dan een adviseerende commissie worden ge vormd, waarvan ook Gandhi zal deel uitmaken. De Britsche regeering is evenals tot nu toe voornemens een zoo ver mogelijk gaande overeenstemming te be reiken nopens de Indische constitutioneele kwesties en rekent daarbij op de medwerking van iederen Indischen politicus afzonderlijk. Arrestatiebevelen tegen alle congresleden. Twee jaren gevangenisstraf voor Nehroe. V.D. verneemt uit Bombay: De Commissie van het Al-Indische Congres Is na de arrestatie van Gandhi onwettig verklaard. Deze door Gandhi Ingestelde commissie omvatte de leiders der In dische revolutionaire beweging. De arrestatie van tal rijke andere congresleiders wordt verwacht. Waarschijn lijk zal de regeering alle eigendommen van het Congres met in. begrip van de gebouwen in beslag nemen en den congresleden alle voorrechten te ontnemen. De Engel- sohe politiebeambten in alle Indische steden zijn in het bezit van arrestatiebevelen waarbij zij gemachtigd wor den leder congreslid te arresteeren. De Indische regeering heeft tegelijk met de vier nieu we Noodverordeningen een verklaring gepubliceerd. Hier in wordt o.m. medegedeeld, dat Gandhi er de voorkeur aan heeft gegeven den weg der verwoesting te volgen. Groote massa's van het Indische Volk zijn niet tevre den met de politiek van Gandhi, aldus wordt verder verklaard. Te Bombay heeft Maandag een groote processie plaats gehad van congresaanhangers, die eindigde in een mas sa-meeting, waarin een zeer scherpe boycot wordt ge- eischt van Britsche waren. Het Provinciale congres van Bombay is ontbonden. Er Is een krijgsraad gevormd die congresvrijwilligers werft. De regeering van Bihar heeft het provinciale congres aldaar onwettig verklaard en de zestien leden gear resteerd. Jawrahal Nehroe, de vroegere president van het All-Indische Congres en thans leider van de extree- me congresleden, is veroordeeld tot twee jaren gevange nisstraf en een geldboete van 500 roepijen. Bloedige botsingen te Alahabad. De eer ste dooden. V.D. verneemt uit Londen: Naar gemeld wordt is het bij een demonstratieoptocht van aanhangers van Gandhi tot bloedige botsingen ge komen tusschen de politie en de demonstranten. Daarbij werden drie personen gedood en talrijke anderen gewond. 30 Personen werden gearresteerd. Enorme sfchade aangericht. Verbindin gen verbroken. Reuter meldt uit Port Elizabeth dat Zondag een ontzettende overstrooming de vruchtbare valleien in het binnenland heeft geteisterd en groote schade heeft aangericht. In Port Elizabeth kon men de be wijzen van den overstroomingsramp waarnemen doordat de hevig gezwollen rivieren overblijfselen van kafferhutten, ossenwagens, huisraad, hoornen en plan ten etc. meevoerden. De verbindingen met Port Eli zabeth over land zijn verbroken: alleen één telegraaf lijn functioneert. Over den toestand in het binnen land is door de verbreking van de verbindingen wei nig of niets bekend. HEVIGE STORM IN CANADA Door een ontzettenden storm van sneeuw en hagel, die twaalf uren aanhield, werd in de omstreken van het Ontariomeer een chade van ongeveer 'n half nillioen dollar aangericht. Meer dan duizend telegraaf- en tele foonpalen braken af, waardoor vele steden en dorpen ge ïsoleerd werden. De vruchtenkweekerijen in het Nia- gara-district hebben veel te lijden gehad. BRUTALE ROOF TE BAZEL. Waarde van den buit een halve ton. Maandagochtend werd in een juwelierswinkel in Bazel ingebroken. Uit de etalage werden behalve kostbare ringen, dertig gouden horloges gestolen. De totale waarde van den buit der dieven bedraagt ongeveer vijf tigduizend Zwitsersche francs, Door de firma Kok, Tuinman en Wilken te Oud karspel en de firma Keetman en Schoorl te Winkel, is gevormd de N.V. Hollands Noorderkwartier tot Exploitatie van Autobusdiensten voor het in werking brengen van autobusdiensten vanaf Alkmaar naar den Wieringermeerpolder, Wieringen en terug. Door deze combinatie is al reeds een verzoek tot Ged. Staten dezer Provincie gericht tot concessie-aan vragen in deze. De bedoeling is te rijden: le. Vanaf Den Oever (Station) naar Hippolytus- hoef, naar Sluis I, vandaar naar Nieuwesluis, naar Slikkerdijk langs Grootesloot (Oostzijde) naar Stol- pervlotbrug naar Alkmaar en terug. 2e. Vanaf Den Oever naar Sluis II, Sluis III naar Kolhorn, Kolhornerdiep, Westfrieschedijk, Molenkade, Lutjewinkelerweg naar Winkel en terug. 3e. Van Oude ZeugSluis I naar Sluis III, Dijk- buurt, Aartswoud, Langereis, Veenhuizen, Kerkweg Middenweg naar Heerhugowaard en terug. 4e. WieringermeerDe Terp naar Medemblik, daarna Sluis 5, daarna naar den dijk Lambertschaag, naar Aartswoud Dijksbuurt, langs Gouw, Aartswoud, Langereis, Terdiek, Oude Niedorperweg naar Niedor- per Verlaat, Heerhugowaard, Laanderweg enz., Oud karspel, Kalverdijk, Warmenhuizen, naar Trambrug over Noordhollandsch Kanaal over Schoorl naar Cam perduin, en terug. 5e. Den Oever naar Sluis I, naar Oosterdijk bij Nieuwesluis, naar Het Wad, Snevert, Schagen, Scha- gerwaard, Oudkarspel tot Garage firma Kok, Tuin man en Wilken en terug. Deze aangevraagde autobuslijnen zullen zooveel mogelijk aansluiten op bestaande lijnen der bovenge noemde firma's. Hoewel den laatsten tijd door zijn vertrek naar het buitenland en zijn vrij langdurig verblijf aldaar, de heer Helder buiten ons publieke leven stond, is hij in onze gemeente en daarbuiten toch eenige jaren ge weest een algemeen bekend en gezien man. Zijn karaktereigenschappen, zijn scherp verstand en inzicht, gaven hem onwillekeurig een vooraan staande plaats in het milieu waarin hij leefde. En wij herinneren ons allen dan ook nog levendig met groote waardeering het vele dat hij voor Onze gemeente in het bijzonder heeft gedaan. Vanaf het oogenblik dat hij zich jaren geleden hier als tandarts vestigde, heeft hij aan Schagen's belan gen zijn werkkracht gewijd. Het openbare leven had in alle opzichten zijn volle belangstelling en waar Schagen's bestaan en vooruitgang dat vroegen, was Helder steeds bereid tot hulp en steun. En het sprak dan ook als 't ware vanzelf, dat er in ons raadscol- lege spoedig een plaats voor hem open was en werd hij op 2 September 1919 tot lid van dat college geko zen. En ook hier trad hij al spoedig op den voorgrond. Zijn gedegen oordeel, zijn pittig en krachtig woord, zijn ondernemend initiatief, brachten hem naar voren en was hij spoedig ook hier een leidende figuur. En toen dan ook in September 1923 door het zich niet meer beschikbaar stellen van den heer Hopman, een plaats open kwam in het college van B. en W. onzer gemeente, werd de heer Helder 4 September van dit jaar tot wethouder gekozen. En tot 6 Maart 1925, den datum dat hij onze gemeente ging verlaten, bleef hij die functie vervullen. En het is in die jaren vooral geweest, dat wij zijn persoon en werk zeer hebben leeren waardeeren. In alle opzichten een man uit één stuk, kon men op hem bouwen. Zijn ja was zijn ja en hij was iemand met een sterken en krachtigen wil, die soms wel wat al te onverzettelijk op het eenmaal gekozen doel aanstuur de. Maar niet alleen als lid van onzen gemeenteraad en als wethouder ontplooide de heer Helder een groo te werkkracht, ook als lid van de bekende Commis sie-Van Aalst gaf Helder zijn groote belangstelling voor Schagen en Westfriesland. Hij is in die Commis sie tot zijn bedanken toe, steeds geweest een figuur van beteekenis, wiens adviezen gezag en waarde had den en aan zijn krachtig ingrijpen is ook in niet ge ringe mate te danken dat de Westfriesche Kanalen- plannen zijn tot stand gebracht. En hoezeer Helder aan dit werk zijn sympathie had verpand, bleek ons nog dezer dagen, na zijn terugkeer in Schagen, toen hier een sterke strooming kenbaar werd om de kanalen plannen op te schorten. Want hoewel zijn gezondheid toen reeds veel te wenschen overliet, trad de heer Helder weer direct toe als lid van Algemeen Belang om zijn lievelingswerk te verde digen. Helaas was zijn toestand toen reeds zoo, dat hij het bij dit goede voornemen heeft moeten laten. En nu is de heer Helder op betrekkelijk nog jon gen leeftijd, hij was 55 jaar, van ons heengegaan. De plaats die hij nog maar sinds enkele weken temidden van ons had ingenomen, is nu voor goed onbezet. Maar toch zal zijn persoon en zijn werk in onze her innering blijven voortleven en zullen wij aan hem blijven denken als aan een goed burger onzer ge meente. Kwaliteits-producten zijn voordeeligs Murwe Lijn zaadkoekjes met Suiker 11% vet Halfz. Lijnzaadkoekjes met Suiker 8% vet staan in kwaliteit en melkopbrengst sedert 1905 aan de spits. 25 Eere-Medailles en Gouden Medailles. Kunstkorrel, volledig dagrantsoen voor pluimvee, bevat in 14 vitaminrijke, biologisch beproefde grondstoffen alles wat het pluimvee behoeft voor zelfcmderhoud en hooge produc tie de eierproductie verhoogde met 30% en de dieren blijven in krachtige conditie. De eieren zijn grooter en van hoogfijnen smaak. Octrooi in België, Canada, Engeland, Frank rijk, Italië. Hongarije, Oostenrijk, Polen, Spanje, Zuid-Afrika. Murwe „Ratio" volledig krachtvoeder- koekje: uitgebalanceerd voor voeding van iedere koe overeenkomstig hare melkgift: de grootst mogelijke melkgift tot 4% melkvet verzekerd. Voederverspilling door foutief voe deren, waardoor nog millioenen guldens ver loren gaan. wordt hierdoor voorkomen. De melk van „Ratio" kost slechts 3 ct. per liter. Vitaminenmeel: 75% dierlijk eiwit en vet. voor Bacon varkenseene bijvoeging van 10—6%, naar gelang van den leeftijd, bij het gewone meel voeder, gaf eene méérwinst van f 49.12 op 6 biggen, tegenover evenveel visch- meel en eene méérwinst van f 81.- tegenover gewoon meelmengsel zonder dierlijk eiwit, bij officieele mestproef Geld. Overijs. Mij. v. Landb. „Ratio" volledig Opfokvoeder en mestvoeder in korrelvorm voor piepkuikens. Zuivere Murwe Lijnzaadkoekjes 11% vet Zuivere Halfz. Lijn zaadkoekjes 8% vet Zuivere Lijnzaadschilfers 8% vet Ideaal Kalvermeel; Bostelmelasse. Vraagt brochure met voeder rantsoenen voor iedere melkgift tot 4% vet en pluimveevoeding. Het merk Bertels voluit in de koekjes geperst en ons Loodje aan de zakken „Kunstkorrel" enz. waarborgt kwaliteit. Bestelt bij Uw Leverancier in Uwe plaats: indien daar niet voorradig, direct a/d fabriek. WAARSCHUWING. Voor onze gebruikte Labels is 5 cent per stuk betaald, waarmede namaak „Kunstkorrels" zijn afgeleverd, waarvan de kippen dadelijk van den leg geraaktenen als Bertels' Lijn zaadkoekjes met Suiker worden namaaksels geleverd, die 5—6% méér vocht bevatten. Dus opgepast I Weigert namaaksels! Klakkeloos namaken, hoe vereerend ook voor het origineel, voelt toch als iets zeer inferieurs aan. BERTELS' Oliefabrieken N.V. A'dam. „GOED WONEN". Naar wij vernemen, zal het eerste blok van vier woningen van de Woningbouwvereeniging ,,Goed Wonen" aan de Lauriestraat alhier, den 11 Jan a.s. door de huurders worden betrokken. Mijnh. de Red. Naar aanleiding van de vergadering van de tuinbouw- vereeniging Heerhugowaard, zou ik het volgende graag in uw blad zien geplaatst Het keurige en uitgebreide verslag in de Schager, geeft ons een beeld van de verschillende uitingen, door ae tuinders naar voren gebraoht Ik zal daar niet uitvoerig op ingaan. De Voorzitter zegt echter iets, wat toch ontzettend gek isThans echter den toestand in oogenschouw nemende, kan spr. slechts zeggen, dat hij de tuinders, te gen alle hard werken in, steeds meer achteruit ziet boeren, zoodat een toestand van pauperisme niet meer tot het denkbeeldige behoort. Waar echter zijn opinie is (en nu koont het) dat de maatschappelijke vorm, zooals hij zich thans openbaart, gehandhaafd dient te blijven, enz." Nu breekt toch mijn klomp. Eerst wordt openlijk gezegd: de tuinbouwers gaan al werkende naar den kelder en ze worden paupers, maar de maatschappij waarin zooiets mogelijk is, dient ge handhaafd te blijven. Idioter kan het bijna niet... Iemand, die ^het goed heeft, zou men het niet zwaar aanrekenen, als hij deze samenleving in stand wenscht te houden. Bedenkelijker wordt het als men openlijk erkent: de tuinders worden paupers en toch deze maatschap pijvorm gaat verdedigen. Dit moet worden aangeduid als misleiding of zelf misleiding. Als men ln dezen tijd het onhoudbare van het tegen woordige productiesysteem nog niet inziet, dan zal men het nooit inzien. De kool, de melk, het vleesch, is hier geen geld waard bijna. Eenige uren sporen over een willekeurige grens en diezelfde producten zijn schro melijk duur. In Frankrijk kost de melk een kwartje per liter, een roode kool kost er 40 centIn Duitsch- land kunnen velen geen groenten betalen hier ver rot de groente Dit i s geen maatschappelijke orde, dit is een volledige chaos Als men dit stelsel in het openbaar toch nog gaat verdedigen en wil handhaven, is men óf gek, óf suf De politieke onzekerheid en de economische verwarring wordt met den dag erger, 't Wordt onhoudbaar deze samenleving is niet meer te handhaven, noch te ver dedigen. Warmenhuizen, O,

Schager Courant | 1932 | | pagina 1