Rekeningen DE STRIJD IN HET OOSTEN. WAT OPGRAVINGEN ONS LEEREN. Marktberichten. Vreemde gewaarwording. Aan den verstikkingsdood ontsnapt. Een tweetal moordaanslagen. Werk voor Nederland. Hoog water in de omgeving van Groningen. Uit de S.D.A.P. Advertentiën. Beste Schrammen WINKEL. NED. HERV. GEMEENTE. het mes haar in de hals en in de horst stak. Zijn hand trok ik met geweld achterover, waardoor de steek niet zoo kon doordringen. Ik liep ook een kleine verwonding op en de dader ging er van door. Mijn knecht was naar de politie geloopen en ik haal de dr. Christiaanse. Het meisje bloedde hevig. Met de politie ben ik nog in een auto medegereden in de richting van Hoogeveen, om den dader te pakken. Deze werd bij de ouders van het meisje, waar hij verteld had. wat hij had gedaan, door de marechaus- sée gearresteerd. TSJINGTSJAU DOOR JAPAN BEZET. STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD. Volgens een bij het Japansche ministerie van oorlog ontvangen officieel telegram, hebben de Japansche troepen onder bevel van luitenant-generaal Kamoero, Zondagmorgen om 10.40 uur de stad Tsjintsjau nezet. De bevolking der stad zou, volgens dit telegram, het binnenrukken der Japansche troepen met opgewonden demonstraties hebben begroet, meldt Reuter. Het gemeentebestuur van Tsjintsjau en de zich daar bevindende Chineesch generale staf zou zich, volg-jns te Tokio ontvangen officieele berichten, achter den Groo- ten Muur teruggetrokken hebben. Door de Japanners is een ontwapeningsactie doorge voerd. Meer dan 6000 Chineesche soldaten zijn voorloopig geinterneerd. De opperbevelhebber der Japansche strijd krachten, generaal Honjo, zal Zondag te Tsjintsjau aan komen, vanwaar hij de vérdere operaties tegen het te- rugkeerende Cihneesche leger zal leiden. Te Tsjintsjau is een uit 41 toestellen bestaand eskader bombarde mentsvliegtuigen geland. ciaal-Democraat'* klaarblijkelijk als mislukt worden beschouwd. ,Het P.B. is niettemin van oordele, dat ondanks het bedanken van de pg. Schmidt en De Kadt als le den van de redactie-commissie van „De Sociaal-De mocraat". het karakter van dit weekblad, als alge meen discussie- en voorlichtingsorgaan der Partij', gehandhaafd blijft. Het P.B. besloot de bestaande vacatures in de re dactie-commissie van het blad niet aan te vullen, doch het congres in de gelegenheid te stellen, in deze vacatures twee partijgenooten te benoemen, welke go- acht kunnen worden de vertegenwoordigers van af wijkende meeningen in de Partij te zijn. Het P.B. verklaart alle uitingsvormen van tegenlei- ding-gevende organisaties in de Partij als bijeen komsten van een georganiseerde oppositie en het uit geven van bladen als „De Socialist" en „De Fakkel'* ontoelaatbaar. 11 GODSDIENSTWAANZIN In aansluiting op een bericht elders in dit nummer, volgens hetwelk een jeugdig eohtpaar te Middelburg tee kenen van krankzinnigheid vertoonde, kunnen wij mel den, dat men volgens de „N.R.Ct." hier te doen heeft met een geval van godsdienstwaanzin, Althans de \ader van den man heeft zich in dien geest uitgelaten, toen hij de hulp van de politie inriep. 5000 JAAR GELEDEN WAREN ER REEDS STIERENGEVECHTEN. Nieuwe vondsten op Creta. netheid het echte leven in de school en vandaar dat nok gebroken is met dat akelige matglas. Die aflei ding toch, die men vreest, als er wat voorbij gaat, lijkt veel erger dan ze is. En wat hier is gemaakt, noemt spr. een mooie stap vooruit, met betrekkelijk weinig geld, ongeveer f 11000, is veel'goeds gemaakt, de jeugd van Callantsoog zit er tientallen van jaren door in een gezellige school. Waar in het oude schoolgebouw nooit een zonne straal binnen kwam, kan straks volop de zon haar heerlijke stralen doen indringen. Een niet te onder schatten voordeel en dat stemt ons dan ook tot dank baarheid, inzonderheid jegens het gemeentebestuur. Spr. feliciteert ook de ouders der schoolgaande kinde ren, cn niet in 't minst het onderwijzend personeel. Spr! heeft groot vertrouwen in de leiding van den heer Van Meerten, dankt den heer Baas voor hetgeen deze als hoofd der school in dien korten tijd heeft ge daan en hoopt dat Mevrouw Van Meerten als trouwe levensgezellin, een steun in het gezinsleven van het hoofd der school zal mogen zijn en zij zich zeer spoe dig burgers van Callantsoog zullen gevoelen. En spr. wijst dan op het uitstekend werk dat on derwijzend personeel in oude schoolgebouwen wel heeft geleverd, waar zij 't boste hebben gegeven. Voor al rlc onderwijzers en onderwijzeressen moeten zich rcaliseercn, welk een ontzettend moeilijke, maar ook mooie taak, welk een dure en groote verantwoorde lijkheid op hen rust. Met den hartelijken wensch, dat. deze school zal zijn tot zegen voor de Callantsooger jeugd, en dat zij zal medewerken tot vorming van nuttige burgers van onze maatschappij, verklaart spr. de school voor in gebruik genomen. (Applaus.) De heer Van Meerten, het nieuwe hoofd der school, voert het woord namens het onderwijzend personeel, dankt voor de uitnoo- diging, temeer waar het hier geldt een daad van groot algemeen belang. Wel is de opvoeding van hot kind niet alleen afhankelijk van het gebouw en speelt de persoon van den onderwijzer een voorname rol, maar spr. waardeert toch het streven om de school aan ze kere eischen te voldoen, maatregelen van hygiëne enz., die de regeering ook eischt. Spr. dankt gemeente bestuur en inspecteur voor de vriemjplijke woorden, den gemeenteopzichtet-, aannemers en arbeiders en wendt zich dan tot de ouders der schoolgaande kin deren, die door hun aanwezigheid blijk geven van be langstelling voor dit gebeuren. Spr. geeft de verze kering, dat het streven van het onderwijzend perso neel zal zijn om zich met alle kracht aan het onder wijs te geven. Tenslotte wcnscht spr., dat deze mooie openbare lagere school in Callantsoog zal groeien en bloeien! (Applaus.) De heer J. Baas, oud-hoofd der school, wijst ook op den invloed van een mooie omgeving op het onderwijs, maar wijst bovenal op de onderlinge samenwerking, die er bij het inderwijzend personeel bestond, zoowela als de prettige safenwerking tusschcn gemeentebestuur en mijnheer Dun. met het onderwijzend personeel. Spr. hoopt dat die samenwerking mag blijven bestaan in bet belang van den goeden gang van het onderwijs. De burgemeester, de heer Mr. D. Breebaart Kz., spreekt er dan zijn teleurstelling over uit dat de heer D. Oterdoom. schoolarts, verhinderd is aanwezig te zijn. want deze zou zeker over de medische school- verzorging nog iets te zeggen hebben gehad. Spr. dankt den heer Inspecteur en den heer Baas voor dat gene wat zij met enthousiasme hebben gezegd en dankt in 't algemeen voor de waardeering die in de woorden tot het gemeentebestuur gericht, tot uiting kwam, een waardeering waarvoor het gemeentebe stuur zeer gevoelig is en die in deze maatschappij en in dezen tijd wel eens ontbreekt. Spr. dankt allen voor de betoonde belangstelling en geeft dan de hee- i -n' fotograven gelegenheid om een paar opnamen te maken, zoowel in als voor de school. Het niet-officieele gedeelte van dezen middag vindt in het raadhuis plaats, waar aan de genoodigden ververschingen worden aange boden en waar den heer Dr. Dterdoom nog gelegen heid wordt gegeven een officieel woord ook namens den heer W. J. de Leeuw te spreken. Spr. wijst er op, hoe dit nieuwe schoolgebouw als een phoenix uit den assche is herrezen, op de beteckenis van het klassie ke woord dat we er zooveel mogelijk voor moeten zorgen, dat er huist een gezonde geest in een gezond lichaam, wijst op de voortreffelijke wijze waarop dit schoolgebouw is ingericht. Wat zou d9 pruik van Mr. Pennewip een extra sprong hebben gemaakt als hij eens aanschouwd had wat hier tot stand was ge komen. Spr. bood zijn hartelijke gelukwenschen aan voor de tot standkoming van dezen nieuwen tempel der wetenschap. Laten de ouders het op prijs stellen, dat de gemeente zich deze uitgaaf heeft getroost, zij hebben de dure, maar mooie plicht om dit mooie gebouw naar waarde te schatten. Zorgt er voor dat de kinderen met pleizier naar de mooie school gaan, dat er komt een gezonde geest in een gezond lichaam, laat het schoolgebouw een voorbeeld zijn en de wo ningen ermee in overeenstemming, dan zal spr.'s taak als schoolarts, die nu reeds gemakkelijk is, nog gemakkelijker worden en wellicht die baan afge dankt kunnen worden wat niet ondienstig is voor volgende begrootingen. Groote plaatsen kunnen een voorbeeld aan Callantsoog nemen, wij durven de toets der vergelijking weerstaan. Spr. eindigt met een felicitatie met dezen blijden dag. (Applaus.) Het officieele gedeelte is na deze toespraak nu wer kelijk achter den rug en gezellig vertoeft het gezel schap, onder het genot van een kopje thee, of een glaasje, van koekjes, sigaren, enz. nog geruimen tijd in de raadzaal. De gemeente Callantsoog bleek een gulle gastvrouw te zijn. De heer Dun vond nog gelegenheid de prettige sa menwerking met het college van B. en W. te roe men, terwijl de burgemeester op zijn beurt de zeer goede samenwerking met den Inspecteur prees. Ook de jeugd werd dezen dag niet vergeten, ze werd 's morgens heerlijk getracteerd. ALKMAAR, 2 Januari. Op de heden gehouden veemarkt waren' aanvoer en prijzen als volgt: 6 paarden f 120200. 1 melkkoe f 225. 6 nuchtere kalv. f 818, 19 schapen vette f 2225, 19 biggen (10 weken) f 712. ALKMAAR, 2 Januari. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor fabrieksboter le soort f 0.650.75, 2e soort f 0.550.65 per pond. Eieren (groothandel) f 3.504.20, eendeleren i 3. ALKMAAR, 2 Januari. N.V. eierveiling voor Hollands Noorderkwartier. Aanvoer: 175000 kipederen: 5658 Kg. f 44.40, 58 60 Kg. f 4.30—4.70, 60—62 Kg. f 4.50—4.80, 62—64 Kg. 1 4.705.30, kleine eieren 5155 Kg. f 3.704, 8000 eendederen f 3.804. WIERINGEN, 2 Jan. Aanvoer aan den vischafslag: 270 balen kruikels f 3.60 <—5, per baad; 52 balen wulken f 16.6019.50 per baal. DEN HELDER, 4 Jan. Afgeslagen Gem. viscfhhal Noordzeevisscherij: tongen f 0.350.18, kleine tongen f 0.070.04, per stuk, schol I f 8.50-7.90, schol II f 2.90—2.60, scharren f 3-50—3.15, per kist; Kustvisscherjj: 2911 Kg gekookte garnalen per Kg. f 0.21—0.16. bot per kist f 11.50—9.50, scharren f 4.40 —3.25. AMSTERDAM, 4 Januari 1932. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: le kw. 8082 ct, 2e kw. 70—80 ct., 3e kw. 64—70 ct„ mindere soorten 56—64 ct., alles per Kg. slachtgewicht; 50 melk- en kalf- koeien: le kw. 76—82 ct., 2e kw. 70—76 ct, 3e kw. 60— 70 ct., alles per Kg. levend gewicht, 65 nuchtere kal veren f 7—14, 48 schapen f 22—26. beide per stuk; 950 varkens: vleeschvarkens 90110 Kg. 4142 ct., zware varkens 3940 ct., vette varkens 3839 ct„ alles per Kg. slechtgewicht; 24 paarden f 70120 per stuk. Aanvoer 7 wagons geslachte runderen uit Denemarken. ALKMAAR, 4 Jan. Andijvie f 0.40—3.60, Blomendaler kool f 1.204.20, bloemkool I f 5—12. boerenkool f 1.60—5.50, gele kool f 0.802.20, groene kool f 1.603.10, kropsla f 1.102.60, knolselderie f 1—2.20, roode kool f 0.803.20 per 100 st., peren f 6—9. witlof I f 6—10, H f 2—4, per 100 pond, selderie f 1.60—4.10, per 100 bos, spinazie f 0.27 per bak, spruiten f 0.301.55 per zak, uien f 4.90—7.20 per 100 Kg. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Jan. Aangevoerd: 41000 Kg. roode kool f 13.40. doorschot f 1—2.60, 26000 Kg. gele kool f 0.60—1.60, 14000 Kg. Deen- sche witte kool f 1.20—2.30. 10400 Kg. uien f 8.10—8.80, grove uien f 7.608.10, drielingen f 7.30-7.80 NOORDSCHARWOUDE. 4 Jan Aangevoerd: 6600 Kg. uien: drielingen f 6.80—7.40, uien f 7.80—8.40, grove uien f 7.20—7.50, 13800 Kg. roode kool f 1.10—2.50, 2e soort f 0.60—2, 820Ó Kg. D. witte kool f 1.50—2.10, 3200 Kg. gele kool f 1.20—1.60, WARMENHUIZEN, 2 Jan. Aangevoerd: 21750 Kg. roode kool le kw. f 23.50, 2e kw. f 0.80—2.20. 1300 Kg. witte kool le soort f 1.80, 3025 Kg. uien: drielingen f 7.20, uien f 7.607.80, grove uien f 6.90—7.10. WARMENHUIZEN. 4 Jan. Aangevoerd: 5700 Kg. roode kool le kw. f 2.602.70, 2e soort f 1.10—2.20, 1000 Kg. D. witte kool le soort f 1.70, 3025 Kg. uien: dftelingen f 7.40, uien f 8.108.20, grove uien f 7.50. ALKMAAR, 4 Januari 1932. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 42 vette koeien f 165320, 2 vette kalveren f 4080, vette kalveren per Kg. f 0.801.20, 34 nuchtere kalveren (slacht) f 820, 574 vette varkens per Kg. 3339 cent Handel goed. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Ewoudus Jacobus Flumans, 95 jaren, weduwnaar van Cornelia de Mul. Dak van een huis geschoven. Een meis je door een neervallende steen gewond. Gisteravond omstreeks half ariit uur is het dak in gestort van het perceel 30 Bouwenlouwsteeg te Lei- dep. Het huis werd bewoond door de weduwe J. Sin- teur. Het dak schoof via den voor- en achtergevel van het huis, waardoor de zolder nagenoeg intact bleef. In het huis bevonden zich de weduwe en een vijftal kin deren. De 19-jarige dochter kreeg een steen op het hoofd en moest naar het Academisch ziekenhuis wor den vervoerd ter behandeilng. Het ongeval verwekte in de omgeving veel con sternatie. Het besluit om het perceel onbewoonbaar te verklaren, lag reeds bij de gemeente gereed. Twee dames in Den Haag door kolen damp bedwelmd. Zondagochtend kwart voor twaalf belde mevr. C. aan het perceel Joh. Camphuysstraat 217 te 's-Gra- venhage, waar zij oen bezoek wilde brengen aan de 80-jarige weduwe G. en de 50-jarige dochter van deze weduwe. Daar echter, na herhaald bellen niet werd opengedaan, waarschuwde mevr. C. de politie. Toen deze de woning was binnengekomen door openbreking van de deur, bleek, dat mevr. G. en haar dochter in bewusteloozen toestand te bed lagen, ter wijl in de slaapkamer een kachel brandde. De G.G.D. werd te hulp geroepen en na eenigen tijd kunstmatige ademhaling te hebben toegepast, slaag de de doker er in, bij heide vrouwen de levensgeesten weder op te wekken, hoewel beiden nog nagenog be wusteloos bleven. Mevr. G. en dochter zijn naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Beider toe stand is thans redelijk wol. Meisje te Rijswijk met een scheermes aangevallen en ernstig, gewond. De da der door de politie gegrepen. Gisterochtend ongeveer 11 uur vervoegde zich aan het perceel Eikenlaan 71 te Rijswijk zekere E. F. B., 24 jaar oud, uit Den Haag, die de 18-jarige dienst bode M. H. wenschte ae spreken. Nadat zij aanvankelijk geweigerd had hem te woord te staan, omdat zij Zondag juist haar verlo ving met hem had verbroken, kwam zij, toen hij be weerde, een boodschap van haar moeder te brengen, toch naar beneden en stond even met hem aan de deur te praten. Opeens hoorden de bewoners een hevig gegil en zagen zij het meisje zwaar bloedend aan gelaat en handen de keuken invluchten. Onmiddellijk riepen zij de hulp in van den drogist H. aan de Lindenlaan, dio een noodverband legde en daarop het meisje per- auto naar het gemeentelijk ziekenhuis in Den Haag overbracht. De jonge man liep hard weg, doch werd achter volgd dor den zoon des huizes, waarna hij in een perceel in de Eschdoornstraat vluchtte en aldaar doy de politie kon worden gearresteerd. De verwon dingen van het meisje zijn toegebracht met een scheermes. Het mes brak af, en het meisje hield de handen voor het gelaat. Naar verluidt zal het meisje een pink moeten missen, v Laffe aanslag op zijn vroegere verloofde. Meisje met messteken in hals en borst ernstig gewond, Ook deze dader gegrepen. Toen gistermorgen te circa half acht mejuffrouw J. Stakelbeek uit de Bankastraat te Meppel zich naar haar dienstbetrekking wilde begeven, werd zij on derweg door haar vroegeren verloofde uit Holland- scheveld bij Hoogeveen aangesproken over de verbre king van de verloving door het meisje. Plotseling trok de man een mes, waarmee hij het meisje zware wonden in hals en borst toebracht. Een voorbijganger schoot toe en greep den woeste ling bij den arm om hem het mes af te nemen, wat mislukte. Wel werd bereikt, dat de dolk niet geheel werd doorgedrukt. Hevig bloedend zeeg het meisje ter aarde; de laffe dader nam de vlucht. Ooggetuigen van dezen laffen aanslag vertelden, dat zij een paar meisjes en een jongeman zagen loo- pen, die naar het hun vorokwam, wat stoeiden, zoo dat zij er weinig aandacht aan schonken. Bij de banketbakkerij van Pol hoorden zij de meisjes gil len en zagen zij, dat de man een groot flikkerend dolkmes in de hand had. Ik schoot toe, aldus de eene ooggetuige, doch kon niet meer voorkomen, dat hij Groote opwinding in China. V.D. verneemt uit Sjanghai: De bezetting van Tsjingtsjau door de Japanners heeft in geheel China groote opwinding teweeg gebracht. Veel vuldig wordt de meening uitgesproken dat de Chineesche regeering thans beslissende stappen tegen Japan moet ondernemen ten einde de regeering te Tokio te dwingen den opmarsch van haar troepen te doen staken. De Chineesche studentenorganisaties verklaren dat z\j een der dagen van de volgende week als treurdag zullen door brengen en van de regeering zullen eischen dat zij Japan den oorlog zal verklaren. Groote vreugde in Japan. Volgens een bericht in de „Daily Telegraph" heersoht in Japan groote vreugde over de wending die de ge beurtenissen in Mandsjoerye genomen hebben. Men be weert, dat te Moekden een onderdeel van het Japansche Overzeesche departement gevestigd zal worden. De offi cieele proclamatie van de onafhankelijkheid van Mand- sjoerije wordt op 11 Februari de verjaardag van het Ja pansche Keizerrijk, tegemoet gezien. Japanners vermoord in Foetsjau. In Foetsjau zouden twee Japanners zijn vermoord door een woedende menigte van' Chineezen, seint Reuter. De Japansche minister van marine heeft bevolen dat drie torpedobootjagers naar Foetsjau moeten, terwijl een kruiser, die reeds te Foetsjau is aangekomen, honderd mariniers aan wal heeft gezet ter bescherming van de Japansche kolonie. Een groote order uit Engeland te Amster dam geplaatst voor bijna 140.000 pond ster ling. Reuter seint uit Londen: Het havenbestuur te Limerek in Ierland heeft gis teren de inschrijving van de Nederlandsche Maat schappij voor Havenwerken te Amsterdam voor de uitbreiding van het drijvende-dokkenmaterieel geac cepteerd. De inschrijving beloopt een bedrag van 139.947 pond sterling. Met het werk zal worden be gonnen 1 Maart a.s. ITALIAANSCH KASTEEL DOOR BRAND VERWOEST- Bouwwerk uit de 14de eeuw- Uit Milaan, 3 Jan. Het beroemde Castellano-kasteel, dat gelegen is in Hej Val Lagarlna, is door een grooten brand geheel verwoest. Het kasteel dateerde uit de veertiende eeuw en werd tot Italië'e nationale monu menten gerekend. Binnendijken bezweken. Verschillende landerijen overstroomd. Door de aanhoudende regens der laatste dagen is de waterstand in het Groninger watersohap „Oldambt" zoo gestegen, dat het nieuwe gemaal „De Cremer", het water niet kan verwerken. De gezamenlijke stoomgemalen werpen per minuut 1800 kub. meter water in het boe zemkanaal, terwijl De Cremer 1000 kub. Meter oer mi nuut verwerkt De landerijen te Elderwolde en om geving zijn ondergeloopen, terwijl in het waterschap „Duurswold" onder Siddeburen de dijken zijn bezweken. Men heeft maatregelen genomen tot keering van het water genomen. Een groot gat in den dijk van den Veentjerpolder deed het water met groote kracht den polder instroomen. Onmiddellijk werden de ingelanden opgeroepen en zeer snel was hulp aanwezig. Met man en macht heeft men gepoogd het gat te dichten. Maar zóó hevig drong het water op, dat balken, zandzakken en planken, die den vloed moesten keeren, telkens weer werden weggeslagen. Intussohen houdt men val en gedurende den nacht is doorgewerkt, zoodat men hoop heeft heden den drang van het water te kunnen beteugelen. Door het water zijn verscheidene huizen geïsoleerd, maar gevaar voor de be woners valt voorloopig niet te duchten. In Friesland. Ook in Friesland heeft de aanhoudende regen en daar bij de smeltende sneeuw het water tot de: dijkranden opgedreven, zoodat groote waakzaamheid is geboden. Het gemaal te Lemmer moest in werking worden gesteld. De Inwendige toestand der parti]. De linker vleugel bedreigt ernstig de partij eenheid. Grootere tegemoetkomendheid tegen de opposanten mocht niet baten. Volgens de verslagen in de S.D. bladen over de ver gadering van het Partijbestuur der S.D.A.P., hield het bestuur zich, in uitvoerige beraadslagingen, bezig met den inwendigen toestand van de Partij. Het optreden van den z.g. linkervleugel, als volle dige organisatie, die tegenleiding geeft in de Partij, bedreigt thans ernstig de partij-eenheid. De langdu rig volgehouden pogingen van het P.B. om, door groote tegeemoetkomendheid aan den linkervleu gel" de verschillende stroomingen in de Partij bijeen te houden, moeten, na het uittreden van p.g. Schmidt uit het Partijbestuur en van de p.g. Schmidt en De Kadt uit de commissie van redactie van „De So Voor zoover bekend zijn er 5000 jaar geieden reeds stierengevechten gehouden; wij hebben hier dus te doen met een der oudste volksvermaken, die er bestaan. Deze eerste stierengevechten, waarvan de geschiedenis ver haalt, zjjn, volgens berichten, van Amerikaansche geleer den, gehouden op Creta, het eiland van den fabelkoning Mlnetaurus, waar de laatste tien jaren ijverig opgravin gen zijn gedaan. Hierdoor is veel bekend geworden om trent de oude geschiedenis van Creta Een der belang rijkste vondsten van den laatsten tijd is een klein go dinbeeldje ter hoogte van 25 C.M., dat aangetroffen werd bij een tempel te Knossus. Vermoedelijk stond het vroe ger in een nis, die uitzag op de arena van het vorstelijk paleis, zoodat de athleten, die in kracht en behendigheid wedijverden met de stieren, in oogenblikken van gevaar het oog erop konden richten om de bijstand der godin in te roepen. Het beeldje stelt dus de beschermgodin der acrobaten en athleten voor, die op Creta zeer vereerd werd. Een oude teekening, waarop men ziet, hoe een acrobaat een stier bij de horens grijpt en met de voeten op zijn rug terechtkomt. Men was reeds eerder tot de ontdekking gekomen, dat het oude Creta een soort van stierengevechten kende. Het doel was echter niet het dooden van den stier, zoo als bjj de Spaansohe stierengevechten, doch het demon- streeren van behendigheid en acrobatiek. Zooals op onze afbeelding te zien is, greep de acrobaat den stier bij de horens, maakte een salto mortale en kwam nog even met de voeten op den rug van het dier terecht, alvorens hij op den grond sprong. De afbeelding is in Amerika zoo getrouw mogelijk gecopieerd van een oude teekening uit dien tijd, waarop de verschillende standen werden uitgelegd; de cijfertjes zijn er natuurlijk later bijgezet Uit denzelfden tijd heeft men nog tal van vadsre teekeningen ert muurschilderingen gevonden, die too- neelen uit deze stierengevechten vereeuwigden en aan toonden, welk een groote plaats deze sport innam in het volksleven. Ook ongelukken worden afgebeeld; men ziet bijv. twee woedende stieren op eenzelfden persoon, afkomen of een acrobaat die machteloos ligt onder een stier. Het godlnnebeeldje, dat thans is overgebracht naar het museum te Toronto, wijst erop, dat deze sport op eenigerlei wijze in verband stond met den godsdient der bevolking. Het is van chryselephantine en gekleed in een speciaal costuum, dat zoowel door de manne lijke als door de vrouwelijke acrobaten werd gedragen. De armen van het beeldje waren zegenend opgeheven. Het lichaam zelf is uit ivoor gesneden; de godin beeft evenals de acrobaten op de muurschilderingen een sterk ingesnoerd middel en een soort co reet van open gewerkt goud, waardoor de borstkas naar het middel toe sterk wordt versmald. Hoe gevaarlijk de stierengevechten op het oude Creta waren, blijkt o.a, uit het feit, dat de acrobaten altijd ongewapend waren en uitsluitend moesten vertrouwen op hun behendigheid. Geen toreador en geen cowboy zal daarover denken. De acrobaten van Creta moesten dt stieren niet dooden, doch slechts langzamerhand uit putten, waarbij zij de gelegenheid kregen om allerlei kunststukjes te vertoonen. Het bovengenoemde godinne- beeldje werd verondersteld, deze sportfeesten gade t« slaan en bijstand te verleenen aan de ongewapende athleten, die tegenover de woedende dieren werden gesteld. te koop, keus uit veertig, bij G. KUIPER, Koegras. Gevraagd met 2 Februari een Boerenknecht, goed kunnende melken, bij K. Meijer, Hargen, gem. Schoorl. r over 1931 ten laste van de Ned. Herv. Gemeente alhier moeten wor den ingeleverd bij den President-Kerk voogd, vóór 15 Januari 1932.

Schager Courant | 1932 | | pagina 3