Alltltu NiCAWS- Mmtiuit- Lntlinllal JAN HELDER. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. GROOT PLAN. De auto op stal. Lompenpakhuis te Rotterdam afgebrand. „Geeft meer geld uit." Dorpstragedie. Het bloedige drama te Springfield. De roofmoord te Gorkum. Fa. Gebr. ROTGANS Plaatselijk Nieuws. Woensdag 6 Januari 1932. SC1AEER 75ste Jaargang No. 8998 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in hel eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepent Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Bouw van een groote Nederland- sche vliegboot ontworpen. Tweemaal zoo groot als de DO- X. Uitgerust met 10 motoren. Het persbureau Vaz Dias meldt: Naar wij vernemen is men momenteel bij Je vllcsg- tuigenfabrlek Koolhoven te Rotterdam bezig met het maken van een ontwerp voor den bouw van een vlieg boot, welke tweemaal zoo groot zal worden als de Duitsche vliegboot DO-X. Reeds gerulmen tijd is men met het maken van het ontwerp bezig en het zal nog wel een half jaar duren voor het plan klaar zal zijn. Volgens het ontwerp jtal de vliegboot toegerust zijn met 10 motoren van elk 1000 P.K., welke gezamenlijk drie schroeven aandrijven. De snelheid zou kunnen worden opgevoerd tot 210 K.M. per uur, terwijl het laadvermogen 42 ton zal bedragen, met een volgewlcht •van 100.000 K.G. De fabriek heeft reeds modellen van dit vliegtuig vervaardigd. Wegens de enorme grootte zal de vliegboot op een scheepshelling gemaakt moe ten worden. Het zou in de bedoeling liggen deze vliegboot spe ciaal te gebruiken voor Transatlantische vluchten en Indische vluchten. Personeele belasting en buiten gebruik stellen van automobie len. De K.N.A.C. stelt een op lossing voor. Het bestuur der Koninklijke Nederlandsche Auto mobiel Club heeft aan den minister van Financiën een adres gezonden, waarin er op gewezen wordt, dat zeer vele automobilisten in de huidige omstandighe den zich genoodzaakt zien hun automobiel buiten gebruik te stellen, vooral ook ten gevolge van de hoo- ge belastingen, welke aan het houden van een auto mobiel zijn verbonden en waarvan de personeele be lasting de meest drukkende is. Ten einde echter in deze belasting voor een motor rijtuig niet langer te worden aangeslagen, is het niet voldoende het motorrijtuig zonder meer buiten ge bruik te stellen. De Hooge Raad heeft bij arrest van 3 Januari 1923 beslist, dat onder ..houden" van een motorrijtuig dient te worden verstaan: „het ter beschikking heb ben van een motorrijtuig met den wil om het over eenkomstig zijne bestemming te gebruiken". De hou der zal dus slechts dan niet langer als belasting plichtig zijn aan te merken, wanneer hij het motor rijtuig heeft afgeschaft of wanneer hij niet langer den wil heeft het overeenkomstig zijne bestemming te gebruiken. Het afschaffen van een motorrijtuig gaat echter door de huidige omstandigheden met een zeer be langrijk verlies gepaard, zoodat vele automobilisten om deze reden er de voorkeur aan geven het motor rijtuig niet langer overeenkomstig zijne bestemming te gebruiken. De normen, waaruit dit voornemen kan worden afgeleid, ontbreken echter. Naar de meening van bovengenoemd bestuur ware deze leemte op zeer eenvoudige wijze aan te vullen door de gelegenheid open te stellen een der vitale onderdeelen van het motorrijtuig van Rijkswege te doen verzegelen De kosten aan een dergelijken maat regel verhonden, kunnen tot een gering bedrag be perkt blijven. Mogelijk zou als bezwaar kunnen worden aangevoerd, dat tijdens het belastingjaar de wil om het motorrijtuig niet meer overeenkomstig zijne bestemming te gebruiken, zou kunnen worden gewijzigd, maar dit kan tegen eiken feitelijken toe stand, waarbij de automobilist nog wel eigenaar van het motorrijtuig is, doch niet meer als houder wordt aangemerkt, worden aangevoerd. Bovendien moet blijkens arrest van den Hoogen Raad van 28 Mei 1924, degene, die tijdens het belastingjaar zijn wil verandert, geacht worden ook op 5 Januari reeds houder te zijn geweest, terwijl tevens uit dit arrest mag worden afgeleid, dat elk belastingjaar als op zichzelf staande dient te worden beschouwd. Door een maatregel, als hier wordt bepleit, zullen de automobilisten, alsook de fiscale rechtspraak ten zeerste worden gebaat, aangezien onder vigeur der thans geldende regeling tallooze aanslagen in de per soneele belasting ongemotiveerd zullen worden opge legd, hetgeen even talrijke reclame's van belangheb benden ten gevolge zal hebben met derzelver nasleep van bewijsleveringsmoeilijkheden, waardoor de In specties en Raden van Beroep nog meer dan thans met werk zullen worden belast. Om bovenstaande redenen verzocht het bestuur der K.N.A.C. den minister van Financiën de totstandko ming van een dergelijke regeling te willen bevorderen. HET ONBEWAAKTE OOGENBLIK. 2-jarig kindje in een emmer kokend water gevallen. In een waterstokerij, gevestigd in een perceel aan de Molenaarsstraat te Den Haag is gisterenmiddag om streeks 2 uur de 2-jarige H. D. bij het spelen in een em mer met kokend water gevallen. Het knaapje bekwam ernstige brandwonden over het geheele lichaam. De Ge neeskundige Dienst vervoerde hem naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal, Ontzaglijke rookmassa's bemoeilijken het blusschingswerk. Het pand met donde rend geraas ingestort. Gisteravond half zes werd brand ontdekt in een der pakhuizen van een complex pakhuizen te Rotter dam, waarin de gebroeders De Winter een handel in oud papier, lompen en metalen hebben gevestigd. De ze pakhuizen liggen met den voorgevel aan de Twee de Lorabardstraat nos. ?280. De brand werd ontdekt door eenigé jongens die hierin werkzaam waren en plotseling rook ontdekten. De brandweer was spoedig ter plaatse met een groot aantal slangenwagens en twee reserve auto's, waarna voorloopig begonnen werd met twee stralen water te geven. Ilct bleek al spoedig dat de brandweer voor een zeer moeilijke taak stond, daar de pakhuizen vol lom pen en pakken óud papier lagen, terwijl men bo vendien niet wist waar de vuurhaard lag. Een ge deelte van het complex bestaat uit zeer oude huizen die aan den achterkant uitkomen op slopjes, waaraan oude krotwoningen grenzen. Al spoedig liet men dan ook meer materiaal aanrukken, waaronder twee auto spuiten. Er ontwikkelde zich steeds meer rook, die in dikke wolken overal uit het complex te voorschijn kwam. Brandweerlieden, met rookmaskers gewapend gingen een onderzoek instellen, maar daar de pak huizen opgepropt lagen met lompen en overal dikken rook stond, leverde dit geen resultaat op. Om half zeven werden vlammen gezien aan de ach terzijde van het complex in een oud pakhuis, dat uit komt op de Verlorenzoonsteeg. Hier bleek hot vuur fel te woeden. De Gedempte Botersloot werd hierop afgezet en van daaruit kon men nu met eenige stra len door de Verlorenzoonsteeg het pand naderen. Bo vendien werden slangen gelegd door een pand aan de Gcd. Botersloot, door een pand in de Wildezee- steeg en over de daken en door de huizen in do Lom bardstraat. Met een veertiental stralen werd nu het vuur bestreden. De zolders van het oude pand zakten, niettegen staande men hierop alle kracht had geconcentreerd, door, en het duurde niet lang of het pand zakte met dondei-end geraas in. Spuitgasten welke in de Ver lorenzoonsteeg het vuur bestreden, konden zich ter nauwernood uit de voeten maken. Nadat nog geruimen tijd op de puinhoopen was ge spoten, was men hier den brand meester. Inmiddels bleven dikke rookwolken uit de andere pakhuizen komen, waar het vuur zich aan balen lompen en oud papier had medegedeeld. Het duurde dan ook nog tot half negen alvorens gezegd kon worden, dat er geen gevaar voor uitbrei ding meer bestond. Men moest zich echter nog gerui men tijd met de nablussching bezighouden. Het complex bestond uit een nieuw pakhuis,, waarin alleen maar eenige balen zijn verbrand en verder uit twee oude panden, waarvan het achterste, zooals gezegd, geheel vernield is. De schade, welke nog niet bekend is, wordt door verzekering gedekt. Achteloosheid de oornaak? Omtrent de oorzaak van den brand is niets met zekerheid bekend, maar men houdt rekening met de mogelijkheid, dat een van de knechts het rookver bod overtreden heeft en achteloos een brandende si garet tusschen de balen heeft laten vallen. Aansporing van den Franschen minister. De Franschen, bekend om hun spaarzaamheid, heb ben van den minister van arbeid, Landry, de opwek king ontvangen om toch vooral niet te spaarzaam te zijn, niet te krenterig, en het geld te laten rol len. In een Nieuwjaarsboodschap heeft hij, in het kort, aangespoord tot meer geld uitgeven, tot champagne drinken, zijden onderkleei-en dragen, hoeden en schoenen koopen, taxi's nemen, naar den schouw burg gaan, en zijn huis behoorlijk meubelen. Daar zullen Reims, Lyon en Parijs wel bij varen en de werkloosheid zal er door worden verlicht. Als ieder een gaat bezuinigen, worden de noodlijdende bedrij ven steeds grooter in aantal. De pretlievenden onder de Franschen vinden mi nister Landry een buitengewoon kranig man! Tengevolge waarvan zes dood vonden. menschen den De moordenaar pleegt zelfmoord, toen hij zag, dat ontkomen niet meer mogelijk was. V.D. verneemt uit New York: De moordenaar van Springfield (Missouri), die Zaterdag bij de achter volging door de politie 6 detectives en een sheriff met een machinegeweer heeft gedood en vervolgens ge vlucht was, kon Dinsdag na een wilde jacht in een afgelegen huis te Housten (Texas) worden opge spoord. Hij had zich daar met een kameraad gebarri cadeerd. Na een beleg van een uur drong de politie het huis binnen. De beide misdadigers werden dood aangetroffen. Zij hadden zelfmoord gepleegd, nadat zij hadden vastgesteld, dat ontkomen onmogelijk was. ZEEOFFICIER GEARRESTEERD. Als verdacht van diefstal in de officiers- verblijven. Aneta seint uit Soerabaja: Een zee-officier, werkzaam bij den onderzeedienst, is gearresteerd. Hij is de dader van herhaalde dief stallen van geld, welke in de Officiersverblijven plaats vonden. De betrokkene heeft bekend. V.D. verneemt uit Lissabon: Te Baja bij Lissabon heeft zich een vreeselijke dorps- tragedie afgespeeld, welke 6 slachtoffers heeft geelscht. De landarbeider Antonio Mattos was wegens diefstal tot gevangenisstraf veroordeeld. Toen hij terugkeerde had zijn vrouw zich opgehangen. Uit wraak zocht Mattos den landbouwer, die hem aangegeven had. op zijn hoeve op en sohoot niet alleen hem, maar ook zijn moeder en broer dood. Vervolgens keerde hij naar huis terug, waar hij door de politie werd omsingeld. Hij stuurde zijn kin deren weg, barricadeerde alle deuren en vensters en bood de politie tegenstand. Het kwam tot een vuurgevecht, in den loop waarvan Mattos den inspecteur van den politie doodde en verschillende agenten verwondde. Eerst nadat versterking met machinegeweren was aangeko men, werd Mattos door een kogel gedood. FASCISTISCHE JEUGD-ORGANISATLE- 1.4 millioen leden- Het fascistische jeugdwerk (O.N.B.) deelt mede, dat op 31 December 1931 de fascistische jongensafdeeling (Balilla) ongeveer 628.000 leden had op 31 Deceruber 1930 was dit aantal rond 325.000). De afdeeling jongemannen telt rond 214.000 »eden (131.000), de afd. Italiaansche jonge meisjes rond 489.000 (260.000), de afd. meisjes (kinderen) rond 81000 (43.000). In het geheel steeg het ledental van de jeugdbewe ging. waartoe meisjes en jongens van 818 jaar be- hooren, in het laatste jaar van rond 653.000 tot 1.4 mill. GEVAARLIJKE OPLICHTER TE PARIJS AANGE HOUDEN. Een Nederlander? BU een boekhandelaar in de Rue des Ecoles te Parijs vervoegde zich een Individu dat hem eenige belangrijke boeken wilde verkoopen. De boekhande laar kreeg achterdocht en wilde zijn bezoeker aan de politie overleveren. De ongeveer 30-jarige man wilde den boekhandelaar daarop met een scheermes te lijf gaan, doch werd door een politie-agent, die op bet geschreeuw van den boekhandelaar toesnelde, gearresteerd en naar een politiebureau gebracht. Hij noemde zich Denis Partos en gaf op Nederlander te zijn en korten tijd geleden uit Amsterdam te zijn gekomen. Ook in Nederland moet hij reeds eenige malen zijn veroordeeld. Het bleek, dat de waardevolle boekwerken die hij te koop aanbood, te Parijs gesto len zijn. De vrouw van den dader staat wegens he ling terecht Tegen haar 9 maanden ge vangenisstraf geelscht Voor de arr. Rechtbank te Utrecht stond gisteren te recht de 32-jarlge vrouw van S. uit Woerden, verdacht van heling van een deel van het geld. dat bij den roof moord op den notaris Courrech Staal te Gorkum door haar man werd gestolen. De vrouw zeide van haar man f 200 te hebben ontvan gen, maar over de herkomst van dat geld legde zij te genstrijdige verklaringen af. Nadat het echtpaar daags na den moord naar Rotterdam was geweest, werd het bij terugkomst gearresteerd. De vrouw had intusschen bemerkt, waar het geld vandaan kwam en toen zij een dag later weer werd vrijgelaten, heeft zij het geld uit de schuilplaats gehaald en ln de kachel gestopt De f 200 had zij, volgens haar verklaring in een matrasje van een kinderledikant gestopt Bij de tweede huiszoeking heeft men in de matras evenwel behalve de f 200 ook nog f 4800 gevonden. De vrouw ontkende evenwel van dit geld iets af te weten. Dr. van Ledden Hulsebosch, politie-deskundige uit Amsterdam, zeide de asoh uit de woning te hebben on derzocht, maar geen sporen van bankpapier te hebben gevonden. Wanneer er asch van bankpapier bij was geweest, dan had hij die zeker moeten vinden, al kon hij om bepaalde redenen niet mededeelen, waarom dit zoo was. S. zelf, als getuige gehoord, zeide niet te weten, hoe het geld in de matras was gekomen. De ambtenaar van het O. M. zeide in zijn requisitoir dat verd. als leugenaohtig en verkwistend bekend stond Ook thans legde zij weer tegenstrijdige verklaringen af. Spr. achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte een gevangenisstraf voor den tijd van 9 maanden met af trek van het voorarrest.. De verdediger, mr. E Simons, achtte het wettig en over tuigend bewijs niet geleverd Spr. bepleitte vrijspraak, subs uiterste clementie. Uitspraak 19 Januari B O E R D E R IJ.. Kruisingen van tarwe en rogge. Belangrijk succes van prof, Blffen. Uit Londen: Sir Rowland Biffen, hoogleeraar in de hoogere landbouwkunde, wiens .kweeken van ziektevrije tar we in 1914 over de geheele wereld de aandacht trok, is er thans in geslaagd een aantal vruchtbare krui singen te kweeken tusschen tarwe en rogge, welke, naar men hoopt, zullen leiden tot het kweeken van planten, welke gecultiveerd kunnen worden op be trekkelijk armen grond met-aanzienlijk minder pro ductiekosten dan dit het geval is met inlandsche tarwe. Barometerstand op Woensdagmorgen 9 uur: 748 m.M. Vooruitzichten: Regen en wind. Temperatuur: 48 gr. F. is 9 gr. C. GEDIPL. OPTICIEN V.V.O. HOOGZIJDE E 103. DE BESTE BRIL KOOPT U BIJ ONS. Voordeelige aanbieding LUXE KLAP-ETUrs VOOR BRILLEN, gedurende de maand Januari. Tegen Inlevering van deze advertentie ontvangt een ieder een Klapétui tegen den prijs van 60 ct. Nederlandsch vee naai Italië. Invoervergunningen wederom verleend. De directie van den landbouw deelt mede, dat blij kens bericht van H.M. Gezantschap te Rome de Ita liaansche regeering, gelet op den vrij gunstigen stand van het mond- en klauwzeer in Nederland, besloten heeft op aanvraag wederom invoervergunningen voor vee uit Nederland te verleenen. Dinsdagmiddag te 2 uur werd op de algemeene be graafplaats te Barsingerhorn het stoffelijk overschot van den heer J. Helder, in leven tandarts te Scha gen, aan de schoot der aarde toevertrouwd. Naast een uitgebreiden kring van familieleden wa ren vele vrienden en kennissen aanwezig om den overledene aan zijn laatste rustplaats een afscheids groet te brengen. Als de kist in de groeve is neergedaald en de baar bedekt met een tweetal bloemstukken en een krans op het graf is geplaatst, treed de heer Ds. Eikema van Schagen naar voren, om den overledene te schet sen als iemand die gezworven heeft her- en der waarts en die op zijn pelgrimstocht velen tot grooten zegen is geweest, voor sommigen iets, voor velen heel veel. Ook in zijn maatschappelijk leven, als tandarts, als lid van den raad en als wethouder, is veel kracht van den overledene uitgegaan. En op den eersten dag van het nieuwe jaar, op den dag dat velen met nieuwen moed zijn bezield, is de pelgrims tocht van dezen doode geëindigd. Spr. besluit met den wensch ^at de overledene ruste in vrede. Namens de familie dankt Ds. Eikema voor de be toonde belangstelling en deelneming. NIEUWJAARSCOLLECTE. De Nieuwjaarscollecte alhier voor de algemeene ar men, met uitzondering va nde Roomsche, uitgaande van Ned. Herv. Diaconie alhier heeft opgebracht f 302 tpgen f 639 in het vorige jaar. 67 gezinnen zijn voor een uii- keering in aanmerking gekomen. BENOEMD. De heer W. J. Hiemstrtf, onderwijzer aan de OL.- school alhier is benoemd tot hoofd der school te Zwaag. GEMEENTE SCHAGEN. Lijst van vertrokken en ingekomen perso nen over de maand December 1931. Vertrokken: Lubben Johannes naar Groningen, Ooster Hommerichskanaal 1044. Weijers Maria Francina J., naar Arnhem, Zwanenstraat 12. Schouten Christophorus J. en gezin naar Alkmaar, Varnebroek 39. Prins Cornelis Dirk naar Anna Paulowna, Breezand, Zand vaart 36. De Jong Be rend, naar Utingeradeel, Akkrum D 63. Admiraal Pieter en gezin naar Alkmaar, Waterschapsstraat 6. Reijer Rezelman en zuster naar Alkmaar, Wester- weg 306. Deutckom Everardus J. naar Apeldoorn, Soerensche weg 172. De Vrijer Leendert, naar 's-Gravenhage, Populiestraat 6. Ncefkes Jan en ge zin naar Amsterdam, Riouwstraat 71. Neefkes Ma ria, naar Den Helder, Wagenstraat 5. Barendsen Margaretha, naar Roosendaal, St. Josephmissiehuis. Gouwenberg Christina Catharina en zuster naar Haarlem, Gen. Cronjéstraat 139. Schlamilch Jan naar Amsterdam, van Ostadestraat 151 boven. Bu- walda Bauke, naar Wonseradeel, Dedgum. Brink Gerrit naar Den Helder. Faber Josef Johanna naar Ned. Oost-Indië. Ingekomen: Morgenroth Elisabeth W., H 26, van Haarlem. Bangma Marten, C 118, van Amsterdam. Schurer Agnietha, E 104, van Smallingerland. Kroon Abraham Jacobus Nic., D 54, van Zijpe. Koning Johannes, F 49, van Pretoria, Zuid-Afrika. Roep Vronica Catharina, D 90, van Hoorn. Keu ris Pietertje, C 177b, van Wieringerwaard. Reens Tiemen en gezin, H 65, van Barsingerhorn.Raak Hendrik en gezin, G 9, van Zijpe. Barendsc Maria, H 26, van Spanbroek Douwes Jacob, H 66, van Akersloot.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1