Alumni Nitns- Almtiiili- Ai Lnltiii Uil BALI EN LOMBOK GETEISTERD? KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER. UitgeversN.V. vJi. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Een groote rampgevreesd. Ruw voetbalspel. Donderdag 7 Januari 1932. SC1AEER 75ste Jaargang No. 8999 C0DIA1ÏT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in hel eerstuitkomond nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummeb bestaat dit twee bladen. Door orkanen en overstroomln- gen. Bruggen en wegen weg geslagen. Alle verbindingen met deze elanden verbroken. Aneta seint uit Batavia d.<L 6 Januari. Naar wij vernemen zijn de telefoon- en telegraafver bindingen met de eilanden Ball en Lombok verbroken. Gemeld wordt dat deze eilanden op 4 Januari door zeer hevige orkanen en overstroomingen zijn geteisterd, waar door verschillende bruggen ingestort zijn, terwijl wegen gedeeltelijk werden weggeslagen. Met groote spanning wordt naar bijzonderheden uit gezien. Men vermoedt dat beide eilanden een ramp heeft getroffen daar de onderzee-kabels van Banjoewangi naar Singapore en Port-Darwin belde gestoord zijn. Nog geen nader bericht. Nader uit Batavia 6 Januari: Hedenavond half zes (Indische tijd dus) i6 nog steeds geen enkel bericht binnengekomen over den omvang van de ramp, die Bali en Lombok misschien getroffen heeft De eilanden zijn volkomen geïsoleerd. Niemand weet wat er gebeurd is. Thans wil men een vliegtuig van de K.N.I.L.M. ter verkenning uitzenden. Hoogstwaarschijnlijk vliegt een Aneta-correapondent mede. Nog steeds in onzekerheid. Volgens het laatste bericht uit Batavia vernam de directeur B.B. uit Banjoewangi (op Java), dat ook de communicatie per as tusschen Noord- en Zuid-Bali gestoord is. Uit andere bron wordt het wegslaan van een 100 M. langen ijzeren brug op Ball gemeld. Bali en Lombok zijn van het Westen af gerekend, de eerste twee der Kleine Soenda-eilanden, die bij het eiland Java In Oostelijke richting aansluiten. De vulka nen-reeks van Sumatra en Java zet zich over beide eilanden voort; op Bali is 't meest bekend (en berucht) de Batoer, op Lombok de Rlndjani. Banjoewnagi, van waaruit de zeekabels in Noordelijke richting naar Sin gapore. in Zuidelijke richting naar Port Darwin loopen, ligt in 't uiterste Oosten van Java aan Straat Bali, die Java en Bali scheidt Overstroomingen hebben in den regenmoesson vooral op Ball vrij geregeld plaats. De ri vieren zijn in den drogen moesson niet veel anders dan voren in 't landschap, doch kunnen door de zware re gens in den Westmoesson geweldig bandjirren en soms groote verwoestingen aanrichten. Tenzij in dit geval ook aan aard of zeebeving gedacht moet worden, zou aan genomen moeten worden dat de verstoring van de tele graaf- en telefoonkabels aan de orkaanwerking valt toe te schrijven. De telegrafische berichten geven vooralsnog geen aan leiding om aan een vulkanische uitbarsting te denken. Beide eilanden behooren, aldus de N.R.Ct, wat natuur- pracht betreft tot de schoonste van Indië, vooral Bali, waar de natuurrijkdom een begaafde bevolking tot de schoonste kunst-uitingen geïnspireerd heeft Onze betrekkingen met Bali en Lombok zijn van ouden datum. Houtman heeft in 1597 Bali reeds be zocht. Een geregeld bestuur is op beide eilanden eerst tot stand gekomen, nadat door gewapend Ingrijpen een einde was gemaakt aan de onderlinge oorlogjes van de verschillende kleine staatjes en aan allerlei misbruiken en inbreuken op de erkenning van het Nederlandsch gezag. Op beide eilanden heerschen sedertdien orde en veiligheid. De bevolking van Bali bedraagt ongeveer een millloen en van Lombok ongeveer 600.000 zielen. Het aantal Europeonen is op belde eilanden samen niet grooter dan enkele honderden. Ball heeft als een complex van eigen oud en eerbiedwaardig cultuurleven de laatste jaren steeds meer de aandacht van Oriënta listen getrokken, terwijl het werelötoerisme den weg naar Bali gevonden heeft, aangelokt door de vhoone natuur en de merkwaardige religieuze ceremoniën. Door zijn in normale omstandigheden gemakkelijke verbin ding met Java is van de beide eilanden Bali het meest bezochte. In ontwikkeling staat Lombok bij Bali ten achter, ook wijl zijn bevolking niet die hoogte van be schaving heeft bereikt Biologisch is Lombok van be- teekenis als overgangsbeeld tusschen Aziatische an Au stralische levensvormen. Bali en Lombok vormen sa men een residentie; de resident zetelt te Singaradja, op Bali's oostkust de schipbeek bandjirt. De Tooraemansbrug onder Bathem wegge slagen. Men meldt uit Deventer: Door den regenval van de laatste dagen voert de Schipbeek groote watermassa's af. Door den hoogen stand en den sterken stroom is Dinsdagavond de Toor- nemansbrug onder de gemeente Bathem weggeslagen. Voor de betrokken streek vormt dit een groote belem mering van het verkeer. Bij Colmschate, waar een oud brughoofd den stroom versnelt dreigde een doorbraak van het nieuwe talud naar de hier nog liggende oude bedding. Door In allerijl takkebossen aan te voeren is erger voorkomen. BALI EN LOMBOK GETEISTERD. Een foto van het eiland Bali, de Pasar Poera Satris," een der meest belangrijke gebouwen. Ten raadhuize te Alkmaar had Woensdag de open bare ledenvergadering plaats, onder voorzitterschap van den heer S. W. Arntz, secretaris de heer D. J. Scheffel. Afwezig zijn de heeren Jm. Blaauboer Kz. en Ch. H. Th. Schmalz. De Voorzitter opent met een woord van welkom, in het bijzonder tot de nieuwe leden, de heeren Grun- wald en Leber, de vergadering, waarna de nieuw jaarsrede, die wij reeds gisteren plaatsten, werd uit gesproken, en waarin door den Voorzitter ook met voldoening gewag werd gemaakt van de electrische tractie tusschen Amsterdam, Haarlem en Alkmaar. Pogingen tot het verkrijgen van buurtverkeer van Alkmaar naar Haarlem en Den Helder, worden voortgezet. Een hartelijk applaus weerklonk na het uitspraken van de rede en de heer Kolster beantwoordt de rede, daarbij den Voorzitter ook een gelukkig Nieuwjaar voor hem en zijn gezin toewenschende. Als enkele lichtpunten noemt spr. het a.s. begin der uitvoering van de kanalisatie en de voltooiing van den afsluit dijk Wieringen—Friesland. Verkiezingen. Tot algemeen voorzitter wordt met op één na alge- meene stemmen herbenoemd de heer S. W. Arntz, die onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrou wen de benoeming aanvaardt. Tot voorzitter van de afdeeling grootbedrijf wordt met op één na algemeene stemmen de heer Kolster herbenoemd, die eveneens met dankbetuiging, de be noeming aanneemt. Met algemeene stemmen wordt de heer Schmalz herbenoemd tot voorzitter van de afdeeling klein: bedrijf. De verschillende commissiën voor 1932 worden op nieuw samengesteld, met geringe wijziging, in ver band met de benoeming van een tweetal nieuwe le den. Bij de ingekomen stukken geeft de heer Grondsma te kennen, dat de asfaltwegen niet zoo zwart van kleur dienen te worden gemaakt, omdat de tegen woordige asfaltwegen voor het automobielverkeer te weinig licht afgeven. Witte banden aan den kant dier wegen zou een groote verbetering beteokenen. Deze kwestie wordt in handen gesteld van de ver- keerscommissie. Door den heer Kluitman wordt nog eens gewezen op den hinder, ondervonden van stoom en rook van tramweglocomotieven. Wel is van de Ned. Spoorwe gen bericht ontvangen dat het ongeval bij de gasfa briek te Alkmaar niet door dit euvel heeft plaats ge vonden, maar bij Oostenwind komt de rook toch nog over den weg en dus zal een volgend ongeluk moe ten worden afgewacht. Het schrijven van de Ned. Spoorwegen wordt voor kennisgeving aangenomen. De heer Grondsma brengt den Bond van Coop. Zui velfabrieken dank voor het succes dat hij behaald heeft bij de poging om een kaasexporteur benoemd te krijgen in de delegatie ter behartiging der zuivelbe- langan bij den import in Frankrijk. Ten aanzien van de contingenteering van onze kaas, was de delegatie met goede resultaten thuis gekomen, doch ter elfer ure verklaarde minister Tardieu de overeenkomst nietig en stond de contingenteering der kaas weer op losse schroeven. Morgen vergadert de commissie weer op nieuw en spr. hoopt dat dan nog goede resultaten zullen worden verkregen. De heer G. Nobel beaamt, dat de benoemde expor teur, de heer Stuijt, zeor verdienstelijk werk heeft gedaan. Door de gemeente Den Helder was bericht, welke maatregelen waren genomen ter voorkoming van een verdere strandvervuiling te Texel door huisvuil, af komstig van Den Helderschen reinigingsdienst. De heer Kolster nu acht voor de Heldersche vis- schers deze maatregelen onvoldoende. De heer Leber deelt mede, dat voorloopig B. en W. en de middenstandsvereeniging te Texel genoe gen ermee hebben genomen. Het schrijven van het gemeentebestuur te Warmen- huizen met verzoek om steun aan de actie dezer ge meente om indeeling te verkrijgen bij het Kantonge recht te Alkmaar, in de plaats van Schagen, wordt ter afdoening in handen gesteld van het bureau der Kamer. De afsluitdijk naar Friesland. Door den heer G. Nobel, voorzitter der Zuiderzee- commissie, wordt verslag uitgebracht omtrent de ge houden vergadering ter bespreking van de vraag of het al dan niet wenschelijk is dat de afsluiting over den afsluitdijk bespoedigd moet worden. Met op één na algemeene stemmen verklaarde de commissie zich voor een zoo spoedig mogelijke afwerking van den afsluitdijk. De commissie acht het voorts gewenscht dat de aanleg van de spoorbaan over den afsluitdijk bespoedigd dient te worden, omdat deze korte ver keersweg van groote beteekenis voor ons land geacht kan worden. Voorts wordt het wenschelijk geacht, dat met de onteigening der gronden rekening wordt gehouden met de mogelijkheid een aftakking van de spoorbaan naar Den Helder te maken. De heer Kolster vreest dat de voordooien der af sluiting niet opwegen tegen de nadeelen. Goedgevonden wordt, dat de conclusies der Zuider- zeecommissie ter kennis zullen worden gebracht van de regeering. Bij de mededeeling over de uitgegane stukken wijst de heer Grondsma nog eens op de wenschelijkheid dat een kaasexporteur wordt benoemd in de delega tie van exportbelangen van Nederland en deelt de Voorzitter mede, dat de Kamer erop heeft aangedron gen dat in de crisiscommissie voor den zuivel een vertegenwoordiger van den kaashandel wordt be noemd. De kanalplannen en de verbinding met Friesland. Bij de rondvraag dankte de heer G. Nobel voor de felicitatie van den Voorzitter, die spr. gewerd in ver band met zijn benoeming als gevolmachtigde van den heer Hoofdingenieur-directeur van den Prov. Water staat, den heer Jhr. Reigersman, tot overname van de terreinen en gebouwen noodig voor den aanleg der kanalen. Wat de overname der terreinen en gebou wen voor het kanaal Ivolhorn-Schagen-Stolpen betreft, spr. heeft voor die overname een jaar tijd gekregen, doch spr. hoopt binnen een half jaar die over name klaar te hebben. Ook wat de overname bij Rus tenburg betreft, is deze klaar, zoodat de werken in den loop van 1932 uitgevoerd zullen kunnen worden. Die voor den sluisbouw te Oudkarspel is ook reeds in een vrij ver gevorderd stadium. De heer J. Hoogland verheugt zich over deze me- dedeelingen van den heer Nobel, want er blijkt uit dat de kanaalplannen spoedig uitgevoerd zullen wor den. En spr. deelt mede, dat de schippers daarnaar verlangen, omdat zij door het kanaal Stolpen-Scha- gen-Kolhorn een verbinding met Friesland hopen te krijgen. Door den heer Leber wordt de wenschelijkheid uit gesproken, dat spoedig( de contingenteeringswet in werking wordt gesteld. Deze opmerking geeft den heer Grondsma aanlei ding erop te wijzen dat de regeering reeds veel eerder tot contingenteering had moeten overgaan. Steeds is geoordeeld dat ons land te klein is, maar spr. noemt als voorbeeld dat onze invoer in Duitschland de helft is van den invoer van Duitschland in ons land en het is dU9 niet de vraag of we een klein land zijn, doch de cijfers spreken. De heer De Raat weerspreekt deze redeneering, z.i. is het niet de vraag hoeveel in- en uitgevoerd wordt, maar wat we noodig hebben. Spr. acht elke contingen teering een groot gevaar. De crisis uit zich in een groote prijsdaling en als de monopolistische bedrijven daar rekening mee houden, en we houden de politiek van den vrijhandel, dan zal ons land straks een der meest bevoorrechte landen zijn. De heer G. Nobel zegt ook voor vrijhandel te zijn, doch de tijden zijn veranderd. Als de contingentee ring met oordeel wordt toegepast, zal ons land een betere positie kunnen innemen. De heer Valkering oordeelt ook, dat de Kamer voor zichtig moet zijn met het uitbrengen van advies om tot contingenteering over te gaan. Het spoorboekje als winstobject van de Ned. Spoorwegen. De heer Moens wijst er op, dat wij hebben een slecht, doch duur spoorboekje en zou willen dat er extracten uit het spoorboekje beschikbaar werden gesteld. De heer Kolster deelt mede, dat bij den Spoorweg- raad al jaren in bespreking is het verkrijgen van een beter en goedkooper spoorboekje. Maar het spoor boekje wordt door de Ned. Spoorwegen uitgegeven en deze tracht er een heeleboel geld uit te krijgen. De heer Moens zegt, dat als dit het motief is, er driedubbel geijverd moet worden om verbetering te krijgen. De heer De Raat zegt, dat hier dus een monopolis tisch bedrijf doet wat den middenstand ten onrechte wordt aangewreven. Door den heer Kluitman wordt nog eens ter sprake gebracht de hinder die het verkeer ondervindt bij den spooroverweg naar Bergen. De heer De Raat betoogt, dat de gemeente Alkmaar deze kwestie ernstig onder de oogen heeft te zien, vooral waar de uitbreiding der gemeente uitsluitend over den spoorlijn mogelijk zal zijn. De Voorzitter wil afwachten wat de nieuwjaars rede van den burgemeester over deze kwestie zal in houden. De postboden en het vervallen van neven betrekkingen. De Voorzitter deelt nog mede, dat wat betreft de klacht van den bond van steenhouwers, over het feit dat de postbesteller Visser te Wieringen handelt in grafmonumenten enz., na onderzoek gebleken is dat Visser een behoorlijke salarieering als postbode ge niet. De heer Kluitman wijst er op, dat het in 't algemeen niet gewenscht is dat ambtenaren nevenbetrekkin gen vervullen en spr. acht het noodig dat de Kamer zich met deze materie bemoeit. De heer Hoogland vindt het in dit geval erger dat de postbode kennis khn nemen, spr. zegt niet dat het gebeurt, van poststukken door den handel verzonden. De Voorzitter zegt, dat bovendien een spoedige be stelling van de poststukken wordt tegengehouden. De heer De Raat meent ook, dat juist een postbe ambte zich niet met den handel mag bemoeien. Besloten wordt om adhaesie aan het adres van den Bond van steenhouwers in welk adres bij de regee ring wordt aangedrongen een dergelijken handel te willen tegengaan te betuigen. Tenslotte dankt de Secretaris voor de waardeeren- de woorden tot het secretariaat gericht en hoopt op verdere aangename samenwerking. Hierna sluiting. De kwestie AjaxStormvogels. Storm vogel-spelers voor twee Jaren geschorst. Naar wordt meegedeeld, heeft do Strafcommissie van de Kon. Ned. Voetbalbond thans haar uitspraak gedaan inzake het onderzoek naar de gebeurtenissen in den wedstrijd Ajax—Stormvcgels. Diepenbeek, die voorloopig geschorst was en daar door eenige wedstrijden niet kon spelen, is enkel en alleen met die voorloopige schorsing gestraft en niet definitief, zoodat hij dus verder geregeld kan uitko men. Andriescn Jr., Van Reenen en Strijbos ontvin gen een "berisping. Naar verder wordt medegedeeld, zijn de Stormvo gels-spelers Groeneveld en Van Tol geschorst voor den tijd van twee jaren. Twee voorwaardelijke schorsingen. Dan zijn de Stormvogels-spelers Boekelaar en Prins voor waardel ij k gestraft met een schorsing van drie wedstrijden met een proeftijd van één jaar. BRAND TE BEEMSTER. Een geheime stokerij ontdekt Gistermiddag brak brand uit in de boerderij van den alleenwonenden veehouder Oudejans, wonende aan den West-dijk no. 31 te Beemster. De vrijwillige brandweer van Middenbeemster ruk te met beide motorspuiten onder bevel van den com mandant W. Molenaar uit. Het achtergedeelte van de boerderij branddo geheel uit, doch het z.g.n. „vier kant" bleef intact, terwijl het woongedeelte veel wa terschade bekwam. Zoowel het huis als de inboedel waren verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De politie ontdekte in de brandende boerderij een complete geheime installatie voor het stoken van je never. Een en ander is in beslag genomen. voor de noodlijdende kunstschilders. Tentoonstelling schilderijen van H. DL de Koningin. Het Haagsche Corr. Bur. meldt: H. M. de Koningin heeft het voornemen opgevat om in het belang van de noodlijdende kunstschilders haar teek^ningen en schilderijen, zoowel hier te lande als op Hr. Ms. reizen in het buitenland vervaardigd, ten toon te stellen in de Kon. Kunstzaal Kleykamp. De Koningin heeft den kunstschilder W. A. van Konijnenburg ver zocht daartoe een keuze uit haar werk te doen. De ge- heele opbrengst zal ten goede komen aan de noodlijden de kunstschilders. DE MIJNINSTORTING IN SILEZIë. Uit Beuthen: Hoewel dertig man aan het werk zijn in de Karstenmijn, om de lijken der veertien be dolven mijnwerkers te vinden, zijn zij slechts ruim tien meter verder gekomen. Indien het vallen van steen maar niet ophoudt, zal men niet voor de vol gende week de plaats van het ongeluk kunnen be reiken.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1