De Zuid-Westerstorm. Stoomschip op de Zuiderzee vergaan? Storm in Zuid-Engeland. Overstroomingen in Duitschland. Het hooge water in Groningen. Kunt Gij niet hukken? akker s Kloosterbalsemzoo goed" RELLETJES TE ENSCHEDE. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. DE „STANFRIES IV" MET VIER PERSONEN AAN BOORD VERMIST. V.D. meldt uit Amsterdam. 6 Jan. Naar wij Woensdagavond vernamen, wordt de vracht boot „S t a n f r i e s IV" van den stoombootdienst AmsterdamLeeuwarden „Stanfries", welke boot Dins dagavond van Amsterdam is vertrokken vermist De „Stanfries IV" Is Dinsdagavond om 8 uur uit Am sterdam vertrokken met bestemming naar Harlingen, waar het schip Woensdagochtend tusschen 5 en 6 uur moest aankomen. Woensdagochtend te zes uur, dus 12 uur later, had men niets meer van het sohip vernomen en bij onder zoek is gebleken, dat het ook niet de sluis van het Kornwerderzand in den afsluitdijk van de Zuiderzee is gepasseerd. Alle nasporingen langs de kust van de Zuiderzee en alle informaties op Marken, Urk en Schokland waren tevergeefsch. Daar het schip geen radio aan boord heeft bestaat de mogelijkheid dat het voor anker is gegaan op een plaats van waar geen verbinding met den wal mogelijk is. Het schip, dat 117 ton groot is en ongeveer 25 jaren geleden werd gebouwd, had ongeveer 110 ton beurtgoe deren als lading in. De pogingen om het schip en de bemanning op te sporen, worden voortgezet. De meening van deskundigen. In verband met het niet-aankomen van de Stanfries IV te Harlingen, waar het schip Woensdagmorgen ver wacht werd, vernemen wij van deskundige zijde, dat de mogelijkheid bestaat, dat het schip ten Noorden van Enkhuizen tusschen den vuurtoren de Ven en Andyk langs de Noordhollandsche kust voor anker is gegaan. Dit is ongeveer de eenige plaats, waar voor het schip het voor anker gaan mogelijk was in verband met de richting van den wind, die in den afgeloopen nacht vrij sterk uit het Zuid-Westen woel. Van eigenlijken storm kon echter niet worden gesproken. Wanneer het schip inderdaad daar geankerd heeft bestaat de mogelijkheid, dat het van den wal af niet zichtbaar is, zoodat het niet behoeft te zijn opgemerkt Volgens berichten bij de „Stanfries" binnengekomen, heeft het schip geen haven aangedaan. Lading van de deklast gezien. Amsterdam, 6 Januari. Naar wij nader vernemen is reden tot ernstige onge rustheid omtrent het lot van de „Stanfries IV". Heden middag is te Harlingen aangekomen de „Dokkum I". eveneens van de Holland-Frieslandlijn. De kapitein van dit schip rapporteert, dat hij ter hoogte van Workum lading, afkomstig van de deklast van de „Stanfries IV" heeft zien drijven. Aan boord van de „Stanfries IV' bevinden zich vier personen, n.L de kapitein C. Veenstra, afkomstig uit Leeuwarden, de machinist Talstra, uit Wtfns, de stuur man P. de Vries uit Leeuwarden en de matroos Jasper, eveneens afkomstig van Leeuwarden. Alle opvarenden zijn gehuwd. HEVIGE STORM IN DE HOOFDSTAD. Op verschillende plaatsen schade aangericht De storm uit het Zuid-Westen, die gisteravond over eenkomstig de verwachtingen van den stormwaarschu- wingsdienst met volle kracht is uitgebroken heeft in de hoofdstad op verschillende plaatsen schade en ongemak veroorzaakt Volgens de berichten welke wij daaromtrent te onge veer 9 uur ontvingen was In de haven het Engelsche stoomschip „Selvistan" van de Engelsche boeien losge slagen. Met assistentie van den havendienst kon het schip zonder dat eenige schade was aangericht weer worden vastgelegd. De zwaarste taak was, zooals ge woonlijk, bij storm in de hoofdstad het geval is, voor de brandweer weggelegd. Uit alle deelen van de stad werd zij vrijwel onophoudelijk gealarmeerd voor ongevallen als omgewaaide antennes en schuttingen, loseraakte uit hangborden, en wat dies meer zij. Ernstige ongelukken waren tot negen uur toe geluk kig niet geschied, hoewel het verkeer In verschillende straten min of meer gevaar voor lichamelijk letse] op leverde door neervallende dakpannen, stukken zink en andere zaken, waaraan de storm het houvast had ont nomen. Op den Haarlemmerweg heeft door den storm nog een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Een politie-agent, die buiten dienst was, reed per fiets langs dien weg naar huis. Vermoedelijk door den wind en den regen hoorde hij niet, dat een auto achter hem naderde, toen hij den weg overstak. Hij werd gegrepen en bleef be wusteloos liggen. In het Wilhelminagasthuis. waarheen hij vervoerd werd, constateerde men hersenschudding. Wat IJmuiden betreft, heeft het binnenkomend stoom schip „Erota" van de K.N.S.M. ten gevolge van den Zuidwester storm in de sluis de reeling van de Noorder- inidden-ebdeur ingedrukt, terwijl de reeling op den muur verbogen werd. Het schip zelf kreeg geen schade en kon de reis naar Amsterdam voortzetten. Voorts hebben verschillende uitgaande schepen moe ten vastmaken. De loodsdiensten van IJmuiden en naar wij vernemen, ook van den Nieuwen Waterweg, zijn in den loop van den avond wegens het slechte weer stop gezet. Ernstig ongeval in de Amsterdamsche haven. Omtrent het losslaan van het Engelsche stoomschip „Selvistan" wordt nader gemeld, dat er vier sleepoooten van de firma Goedkoop gerequireerd moesten worden om het schip weer vast te leggen. Kort daarop Is ook de „Goldensea" op drift geraakt. Ook aan het schip moes ten de vier sleepbooten te pas komen. Het weer op hun plaats brengen van belde schepen is helaas met een ernstig ongeval gepaard gegaan. Een der opvarenden van de sleepboot „Henriette Goedkoop", de stoker J. uit IJmuiden, een nog jonge man, is n.1. in een tros bekneld geraakt waarbij hem een arm tot aan den schouder werd afgeknepen. De ongelukkige is da delijk naar den wal gebracht en per auto van den G. G. en G.D. naar het Binnengasthuis vervoerd. De storm ging in de hoofdstad voor het grootste gedeelte van den avond gepaard met hevige regen vlagen. DE STORM TE ROTTERDAM. Enkele kleine ongevallen. Ook te Rotterdam heeft gisteravond een hevige storm gewoed, tengevolge waarvan evenals elders vele antennepalen, schuttingen en uithangborden het moes te ontgelden. Voorzoover gisteravond twaalf uur be kend was, zijn geen persoonlijke ongevallen voorgeko men. In de haven Is het zeer kalm geweest, slechts en kele schepen, waaronder ook een elevator die ter hoogte van de Wilhelmlnakade in de Maas lag, geraakten los, zij konden echter alle weer met behulp van sleepboo ten op hun plaats vastgelegd worden. Op het baanvak RotterdamHofpleinDen Haag brak op het viaduct ter hoogte van de Teilingerstraat een voedingsdraad van het electrische geleidingsnet, even nadat de trein die te kwart voor negen van het sta tion Hofplein vertrokken was. Tengevolge hiervan kwam het reizigersverkeer stil te staan. Den geheelen avond kon men van het station Hofplein niet vertrekken, terwijl aldaar ook geen treinen aan kwamen. De reizigers werden verwezen naar bet sta tion D.P. vanwaar de dienst via de Ceintuurbaan op het gewone traject HofpleinDen Haag werd onderhouden. STAGNATIE TREINVERKEER AMSTERDAM- ALKMAAR. Stroomdraad door den storm gebroken. Uit Amsterdam: Het treinverkeer in de riohting Alkmaar heeft gister avond stagnatie ondervonden, doordat tengevolgo van den stoom, een stroomdraad van het electrisch geleiding net tusschen de Hembrug en Zaandam is gebroken en op den grond afhing. Het verkeer ln deze richting is in verband hiermede geleid via Haarlem—Beverwijk en Uitgeest. De technische dienst van de Spoorwegen was in den loop van den avond druk doende met het her stellen van het euvel. Schepen in nood, Twee booten vergaan. De storm, die sedert Dinsdag het zuidelijk deel van Engeland teistert, woedde gisteravond nog onver minderd voort, aldus meldt Reuter. De mailbooten, die te Plymouth moeten aankomen, hebben draad loos medegedeeld, dat zij aanzienlijke vertraging hebben. De reddingsbooten moesten de S.O.S.-signalen van in nood verkeerende schepen herhaaldelijk uitvaren. Twee booten zijn vergaan, doch de bemanning kon worden gered Een walvischvaarder, die door een kruiser van de Atlantische vloot werd gesleept, is op de Medwayrivier gekanteld. Een lid der beman ning van deze boot wordt vermist en is waarschijnlijk verdronken. Ongerustheid onder de visschersbevolking van de Belgische kust. Ook langs de Belgische kust woedt de storm. Vooral onder de visschersbevolking heerscht ernstige onge rustheid, daar tal van visschersschepen zich op zee bevinden. De mailbootdienst Oostende—Dover is he den in weerwil van den storm onderhouden. Dorpen inAnhalt in gevaar. Gisteren huilden in Anhalt den heelen dag de sirenes over het ondergeloopen land en luidden in alle dorpen de stormklokken. De tabellen van den Anhaltischon Waterstaat zijn n iet voldoende om de hoogte van de vloedgolf te berekenen, aangezien het water hooger gestegen is dan in de overstroomingsjaren 1897 en 1909. De straatweg van Dessau naar Rosslau staat geheel onder water en is omgeven door een strook water van 5 K.M. breedte. De hooge waterstand van de Mulde zet zich voort tot den zoogenaamden „hoek" bij Woerlitz, waar de Mulde in det Elbe uitmondt, ten Z. van Des sau. Het gevaar wordt hierdoor vergroot, dat de vloed golf hier samenvalt met de hoogwatergolf. Achter Bitterfeld-Wolffen is de situatie nog ernsti ger. Te Jessnitz is elk verkeer onmogelijk. De straten staan ten deele een meter onder water. Een stuk dijk bij Retzau-Sollnitz, dat in den afgeloopen nacht door het water ondermijnd was, is bezweken; men is er nog niet in geslaagd het gat te dichten. Het water wordt echter door een daar achter gelegen slaperdijk tegen gehouden. Bij Raguhn, waar de Mulde de Elbe nadert, verkeert een dijk in groot gevaar. Uit Dessau ls eon compagnie rijksweer, alsmede politie en manschappen van den tecbnischen hulpdienst in allerijl naar de be dreigde plek vertrokken. Na het invallen der duisternis werken de mannen bij zoeklichten onafgebroken door. Daar echter overal het water langzaam valt, hoopt men den dijk te kunnen behouden. Het noodweer aan de Slees wijkHolstelnsche kusten. V.D. verneemt uit Hamburg, 6 Jan. In den loop van hedenavond zijn aan de geheele kust weer stormachtige Zuid-Westenwinden opgetreden, die laat in den avond een snelheid bereikten van 15 M. per seconde. De storm drijft aanzienlijke massa's water de Elbemonding bin nen, zoodat Donderdagmorgen, bij den volgenden vloed gerekend kan worden op een waterstand van 3/4 M. bo ven normaal. De openbare weerdienst heeft voor de Sleeswijk— Holsteinsche Westkust gewaarschuwd voor stormvloed, daar hier reeds kort na middernacht een waterstand van ongeveer 1% M. boven normaal peil werd geconsta teerd. De toestand onveranderd, ernstig. De buitenwijken der hoofdstad bedreigd. Nu gistermiddag en gisteravond weer een krach tige storm is opgestoken, gepaard gaande met een dichten regen die eer toe- dan afneemt, begint de toestand in het overstroomde gebied ora Groningen op tal van plaatsen hachelijk te worden. Ofschoon men tot dusver er in geslaagd is het wa ter bij Eelderwolder-polder te keeren. is de toestand daar zeer kritiek, daar niet alleen gevaar dreigt op de plaats waar men bezig is met den dijk voor een afwateringskanaal, waardoor de polder daar be schermd is. doch ook van den kant van de Peize, waar men uitgestrekte watervlakten ziet. Bruggetjes en vlonders zijn daar reeds aangelegd, maar men vreest, dat de afscheidingsdijk bij Peizer- made het niet zal kunnen houden als de wind zoo sterk blijft als hij nu is. Daardoor zullen ook de bui tenwijken aan de Westzijde van de stad Groningen gevaar loopen, daar Peizevmade slechts enkele kilo meters van de stad verwijderd is. De waterstand in de provincie Groningen was gisteren 61 hoven W.k.P., terwijl de normale stand 10 beneden W.k.P. is. De kanalen van de stad Groningen zijn ook zeer hoog. Onvoldoende voorzorgsmaatregelen? Uit Groningen werd nog gisteravond gemeld: In een vergadering van den Eelderwolderpolder, waar zooals men weet, de overstroomingen het ergst zijn, is gistermiddag protest aangeteekend tegen de Wanneer dat stramme gevoel U het bukken belet, wanneer alles stroef en stram is in Uw spieren, ledematen en gewrichten, toch zult Ge een ander mensch zijn als Ge U behandelt met de zoo beroemde, pijnverdrijvende en verrassend snel genezende Kloosterbalsem. Gisternacht nog krom van de pijn. zult Ge vannacht weer deerlijk slapen en morgen zonder pijn zijn. wijze, waarop de inpolderingswerken door de Eelder- en Peizermade zijn uitgevoerd. Naar de meening van het bestuur zijn onvoldoende voorzorgsmaatregelen getroffen en is ondanks de waarschuwing van het polderbestuur het afgraven van den dijk toch voortge zet, waardoor het gevaar, daar de -stevige wind en de vele regen nog steeds aanhouden, blijft bestaan en de toestand uiterst critiek is. Het bestuur is er van overtuigd, dat wanneer onvoldoende voorzorgsmaat regelen waren genomen, gevaar voor de groote door braak niet mogelijk zou zijn geweest. Straatgevechten en ernstige botsingen met de politie. Bombardement met straat-* steenen. In de woningen van verschil lende werkwilligen alle ruiten vernield. Had zich het uitgebreide conflict in de Twentsche textielindustrie tot nu toe steeds gekenmerkt iljor een volkomen rust onder de duizenden stakers dezer dagen is daarin wijziging gekomen, zooals reeds uit een bericht in ons nummer van gister is gebleken. Dinsdagavond is het te Enschede tot zeer rumoerige tooneelen gekomen. De.e rumoeriee stemming kwam in het bijzonder tot uiting bij de fabrieken der firma Jannink, waar zich een groote menigte had verza meld, teneinde de werk..illigen op te wachten, die hier alsnog werkzaam waren. De politie hield zooveel mogelijk den rijweg en het trottoir aan de zijde dei- fabrieken vrij. Hoewel zij buitengewoon kalm optrad, werden haar allerlei scheldwoorden naar het hoofd geslingerd. De gemoederen schenen ongewoon geprik keld. De situatie ernstig. Herhaaldelijk werd de politie die voor enkele wo ningen van werkwilligen geposteerd stond, getreiterd en uitgedaagd, zoodat ze zich genoodzaakt zag de straat schoon te vegen. De houding van het publiek werd echter steeds dreigender. Verschillende personen waren reeds lang bezig met het uitbreken van steenen uit het trottoir. Op een gegeven moment kletterden de straatklinkers tegen een der lantaarnpalen. Nauwelijks was deze stuk gegooid of een tweede en derde werd onder vuur genomen. Het was het begin van een straatsteenen bombardement, dat nagenoeg dan geheelen avond heeft voortgeduurd. Ach te reen volgens werden van 18 lantaarns de lam pen stuk gegooid, zoodat een vrij aanzienlijk deel dei- omgeving in het donker was. Het werd er dan ook zeer gevaarlijk. De politie grijpt krachtig in. De politie was nog immer zeer bezadigd opgetreden, doch een krachtig ingrijpen werd thans door haar noodzakelijk geacht. Tegen zeven uur rukte een vier tal marechaussée's te paard en een uitgebreide po litieassistente aan om straten en pleinen schoon te vegen. Overal verborgen zich toen groepjes menschen in gangen en tuintjes en van alle kanten suisden de politiemannen de steenen om de ooren. In verschil lende straten hoorde men onophoudelijk gerinkel van gebroken ruiten. Naar nader bleek is in verschillen de woningen van werkwilligen geen ruit heel geble ven. Van sommige vensters waren zelfs de gordijnen weggerukt. Herhaaldelijk was versterking der politie noodzakelijk en steeds opnieuw moesten charges wor den uitgevoerd. Verschillende personen liepen hierbij min of meer ernstige verwondingen op. De politie dikwijls in een hachelijke po sitie. De politie deelde voortdurend rake klappen uit, maar geraakte daarbij dikwijls in een hachelijke po sitie, zoodat af en toe eenige schoten moesten wor den gelost ter waarschuwing. Twee veldwachters, twee politieagenten en een marechaussee liepen verwondingen op. Een der pers- menschen werd pijnlijk door een steen aan het voor hoofd getroffen, evenzoo was dat het geval met ver schillende personen die bij de relletjes aanwezig waren. Toen er omstreeks 10 uur nog geen einde was ge komen aan het rumoer is een uitgebreide politie macht, waaronder marechaussee en motorbrigade uitgerukt onder leiding van den commissaris. Naar verschillende kanten heeft men daarop charges uit gevoerd en tegen elf uur lagen de straten vrijwel verlaten, al kon er van rust nog vrijwel geen sprake zijn. Zelfs middernacht werd nog kennis gegeven, dat de ruiten waren ingegooid. Door deze relletjes zijn gistermorgen verschillende werkwilligen bij de fa. Jannink builen de fabriek gebleven. Ook gisteravond was de stemming nog buitenge woon onrustig, welke voortdurend tot uiting komt in oploopjes en samenscholingen voor de woningen van werkwilligen. Verbod tot samenscholingen afgekondigd. In verband met deze ongeeregeldheden heeft de bur gemeester van Enschede gisteravond besloten een verbod tot samenscholingen uit te vaardigen, welk verbod hedenmorgen 10 uur van kracht wordt. Een zelfde verbod zal worden uitgevaardigd door den burgemeester van Lonneker voor zoover het dee len van die gemeente betreft welke grenzen aan En schede. De oorzaak der relletjes. De oorzaken van de plotselinge veranderingen in de situatie zijn moeilijk aan te geven. Wellicht is de zeer onvoldoende ondersteuning van de ongeorgani seerden er niet vreemd aan. Ook is het opgevallen dat in de vergaderingen van de Landelijke Federatie van Textielarbeiders steeds met kracht is opgewekt om de ongeorganiseerden z.g. naar huis te begelei den. Als gevolg waarvan steeds oploopjes ontstonden. Van fabrikantenzijde neemt men aan, dat het op treden tegen de werkwilligen georganiseerd is door de Bonden. Het is ongetwijfeld komen vast te staan, dat door sommige organisaties optochten naar de woningen van de werkwilligen zijn georganiseerd, waarbij echter het parool werd uitgegeven om de handen in de zakken te houden. Door den trein vermorzeld. Doodclijk ongeluk op een onbewaakten overweg bij Deurne. Een bejaarde doove man het slachtoffer. Gistermorgen is op den onbewaakten overweg bij wachtpost 26 onder de gemeente Deurne de 60-jarige H. de Lorte door den sneltrein van 9.20 uit Helmond overreden en gedood. Het lijk was onherkenbaar ver minkt. De oorzaak is-waarschijnlijk te wijten aan de doofheid van het slachtoffer, tengevolge waarvan hem reeds vroeger kleinere ongevallen zijn overkomen. De man laat een vrouw achter. Of 262. De visschen keken heel langzaam naar hun prooi Die hun daar juist was ontnomen, Waarom moest ook, zei een van haar bedroefd, Zoo'n vliegende kerel komen. Waarom ontnam hij ons zulk een hap, Ik begin er van te watertanden, Ja, waarom, zei een ander, erg boos, Nam hij het uit onze handen? 263. De man bleef slapen met hangende lip, 't Was ook zoo warm, om te puffen, En 't was ook rustig aan den waterkant, Om er heerlijk bij te suffen. Daar naderde Wim den slapenden man, Rustig in elkaar gedoken, Wim nam de hengel, en de dorre tak Werd tusschen 's mans vingers geste'..

Schager Courant | 1932 | | pagina 2