A Jtv KOFFIE THEE Uitgevers: N.V. vJi. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Om het Europeesche kampioenschap. Nagekomen Berichten. Geschut en granaten voor Duitschland. Onveiligheid ten plattelande. Raad Heer=Hugowaard. don Ij CV (^dea weden tkq' Zaterdag 9 Januari 1932. SCBAGER iluiin Nims- 75ste Jaargang No. 9000 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag. Don.Ier dag en Zaterdag Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nop zooveel mogelijk In hel eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen) Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN. SCHAATSENRIJDEN Wie er definitief aan deel zullen nemen. Onze speciale medewerker schrijft ons: Aan de Europeesche kampioenschappen te Davos zullen thans definitief deelnemen: Bloraquest, Thunberg (Finland), Riedl, Moser (Oostenrijk), Barwa (Duitschland), Etvös (Hongarije), B. Blaisse, S. Heiden. R. Koops. W. Keetman, L. v. d Ruit, K. Schenk (Holland), Kalbatsky en Fraülein Nehringowa (Polen). De eerste wedstrijd over 3000 Meter. Thunberg winnaargoede prestaties der Hollanders. V.D. verneemt nog uit Davos. Gister werd als eerste nummer te Davos van den kam pioenschapswedstrijd de 3000 Meter verreden. Het sneeuwde en dooide licht De vrouwelijke deelnemer, de Poolsche rijdster me vrouw Nehringowa, legde den afstand af in 6 min. 39.2 sec., hetgeen de snelste tijd is door een dame tot heden gemaakt Heiden en Koops reden uitstekend. Thunberg werd winnaar in 5 min. 19.2 sec. 1 «rêgHR Jg d #s "t. y THURNBERG. De uitslagen lulden: L Thunberg (Finland) tijd 5 min. 19.2 sec.; 2. B!om- quist (Finland) tijd 5 min. 23.2 sec.; 3. en 4. Keetman (Nederland) en Riedl (Oostenrijk) beiden een tijd van 5 min. 25.2 sec.; 5. Heiden (Nederland) tijd 5 min. 26.2 sec.; 6. Koops (Nederland) tijd 5 min. 33.8 sec.; 7. Van der Ruit (Nederland) tijd 5 min. 42 sec.; 8. Kalbergzyk (Polen) tijd 5 min. 43.6 sec.; 9. Barwa (Duitschland) tijd 5 min. 46.2 sec.; 10. Ben Blaisse (Nederland) tijd 5 min. 48.8 sec.; 11. Eötvoes (Hongarije) tijd 5 min. 51.2 sec.; 12. Schenk (Nederland) tijd 5 min. 56.4 sec. Stellige tegenspraak van de regeering, als zon Nederland de leverancier zijn. Op de dezer dagen door ons vermelde vragen van den heer Albarda in verband met in Frankrijk en in bladen in ons land verbreid egeruchten omtrent ver vaardiging in Nederland van zwaar geschut en gra naten voor zwaar geschut, bestemd voor Duitsch land. heeft minister Ruys de Beerenbrouck geant woord, dat hij kennis genomen heeft van deze ge ruchten en van de door den heer Jean Rey, lid van de Academie van Wetenschappen te Parijs, geuite bewering. Jtfist in verhand met de nadering van de Ontwape ningsconferentie stelt de Regeering er hoogen prijs op te verklaren, dat zij op grond van de strenge con trole. welke hier te lande van Overheidswege wordt uitgeoefend op de vervaardiging, het vervoer en den opslag van munitie, de hierbedoelde berichten ten stelligste kan tegenspreken. Aan den Nederlandschen gezant te Parijs zijn de nodige aanwijzingen gegeven om aan de Regeering van Frankrijk, ook ongevraagd, de noodige inlichtin gen te geven. Mislukte poging tot aanranding. Donderdagavond heeft op den Tegelscheweg te Venlo een manspersoon van ongeveer 25-jarigen leeftijd, ge poogd een tweetal meisjes, die per fiets naar Tegelen gingen, aan te randen. Op het stille gedeelte van den weg sommeerde hij de meisjes van hun fiets af te stap pen, en toen zij daaraan geen gevolg gaven, wierp hij zijn fiets voor de hunne. De meisjes zagen echter nog kans hun stuur om te werpen en reden ijlings ln de rich ting van Venlo terug, waar zich op eenige honderden meters afstand een huis bevond. Hier trachtten zij bin nen te vluchten, doch eer de voordeur geopend was, had de aanvaller hen Ingehaald en dreigde hij één dér vluch telingen met een zakmes. Daar inmiddels de deur der woning werd geopend, koos de aanvaller het hazenpad. Telefoiscb werd de politie van Venlo en Tegelen van het gebeurde in kennis gesteld, die een onderzoek in deze zaak instelt. Een der meisjes meent in den aanvaller iemand uit Tegelen te hebben herkend. NOORDSCHARWOUDE. Luistert naar „Crescendo". Zondagmiddag a.s zal de plaatselijke Zangyere-jniging „Crescendo" onder leiding van den heer W. Hespe tus- schen 12 en 1 uur, eenige nummers voor de radio zin gen, over station Hilversum (A.V.R.O.). OUDKARSPEL. Vrijdagavond werd ten lokale van den heer C. Vis een vergadering gehouden van den Neutralen Bond van Boeren-, Land- en Tuinbouwers. De leiding berustte bij den heer K. Kaan, terwijl de heer Ven- nik te Venhuizen het Hoofdbestuur vertegenwoor digde. Uitvoerig wordt gediscusieerd over de vraag of de stichting van een Neutralen bond gewenscht is. waarbij de sociale lasten, de pogingen om de vracht prijzen verlaagd te krijgen enz. enz. ter sprake ko men. De programma-punten van den neutralen bond werden besproken; medegedeeld werd dat pogingen in het werk waren gesteld om samenwerking met den L.T.B. te verkrijgen, inzake de credieten, doch van den L.T.B. was geen bericht ontvangen. Het resultaat is dat een afdeeling wordt opgericht met 40 leden. In het Bestuur werden de heeren N. Kaan. C. Borst P.z. G. Uff. D. Wonder en P. Wijn gekozen. Behalve de laatste, die bedankte wegens drukke werkzaam heden, namen zij hunne benoeming aan. Op den heer Wijn volgde in stemmental de heer L. Kal ver dijk, dit» de benoeming aannam. Het Bestuur werd voor de eerste Bondsvergadering vrij mandaat gegeven. Er zullen twee leden van het bestuur als afgevaardigden worden aangewezen. Hierna werden eenige huishoudelijke zaken bespro ken. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Johannea de Vos. 44 jaren, machinist te Bergen, en Vronica Catharina Roep. 35 jaren, zonder beroep, te Schagen; Klaas Bruin. 23 jaren, chauffeur en Maartje Neefkes, 24 jaren, zonder beroep, beiden te Schagen. Raadsvergadering op Vrijdag 8 Januari, nam. 2 uur. Voorzitter Burgemeester Van Slooten, opent ue ver gadering met een hartelijk welkom in het nieuwe Jaar, terwijl hij tevens de donkere schaduw memoreert, die 1931 by velen zal hebben achtergelaten. Hy hoopt echter dat 1932 veel zal vergoeden. Geconstateerd kan worden, dat de bevolking wederom met ruim 50 personen is vooruitgegaan, terwyi het sterftecijfer normaal was. Zoowel ln het particuliere als gemeenschapsleven wenscht hy allen succes toe en hoopt, dat de samenwer king in den raad weder als altijd genoegeiyk moge zyn en gericht op het wel der gemeente. Hierna voorlezing en goedkeuring der notulen. Voor kennisgeving aangenomen bericht Ged. Staten, betreffende uitstel beslissing begrooting 1932. Het verzoek van eenige Zuiderzee-arbeiders om ook in het genot der vergoeding reiskosten gesteld te mogen worden, welk verzoek is aangehouden wegens staken der stemmen in een vorige vergadering, wordt nadat er door den heer Kosteiyk op is geween, dat men er v«>or te waken heeft, dat de bezetting der bus Ranzyn, niet zoo dun wordt, dat de ondernemer de exploitatie daar door niet loonend meer zou kunnen voeren, met alge- meene stemmen aangenomen, zoodat allen f 1.50 per week wordt toegestaan. Afwyzend wordt beschikt op het verzoek van eenige bewoners der panden Breed aan den Middenweg, die hebben verzocht om een lichtpunt van gemeentewege. Algemeen Is men de opinie toegedaan, dat waar deze panden op particulier terrein staan, men ln deze geen precedent moet scheppen. Het verzoek om adhaeaiebetuiging der gemeente Wehl op haar verzoek om een apart departement van Landbouw in het leven te roepen, doet de heer Tromp opmerken, dat dit naar zyn meening niet direct een zaak is, waar de gemeentebesturen zich mede hebben te bemoeien. Z.i. ligt het meer op den weg der land bouworganisaties. De heer Krom is van tegengestelde meening. Hy vindt, dat waar de Hugowaard een tuinbouwende ge meente is, men dt adres, dat toch een belang voor den landbouw inhoudt, moet steunen. Hy vindt hierin steun by den heer Van Langen, terwyi de heer Wagenaar den heer Tromp byvalt Voorzitter wyst op de verandering ln de ministeries die binnenkort is te verwachten en vindt, dat het vra gen om adhaesle tegenwoordig een geweldige viucht neemt. Hy herinnert aan het geval-Ilpendam en leest de afwyzende beschikking, daarop binnengekomen, voor. De heer Krom zegt dat een dergeiyke afwijzende be schikking hem koud laat, als hy weet, dat hy zyn plicht gedaan heeft, omtrent iets, dat hy nuttig ach. De heer Quant wil het verzoek voor kennnisgeving aanneiren. De heer Kostelyk vindt het logisch, dat men zyn adhaesie betuigt aan een adres, waarmede men het eens is. Dit adres heeft toch ln ieder geval ten grond slag een al jaren lang gevoelde leegte. In landbouwkrin- gen ls daarom ook meermalen op het vormen van dit ministerie aangedrongen. Met 7 tegen 4 stemmen tot adhaesiebetuiging besloten. Van den Centr. Bond v. Transportarbeiders in den R.K. Transportarbeiderebond St. Bonlfacius is een ver zoek Ingekomen om voor de in Heerhugodaard wonende leden, die aan „Koophandel" te Noordscharwoude wer ken een steunregeling ln het leven te roepen. Besloten wordt de reeds geldende regeling intact te houden, voorloopig voor onbepaalden tijd. Voorzitter deelt nog mede, dat het loon thans ln een pot wordt gedaan en allen daarvan een geiyk bedrag wordt uitgekeerd. Geïnformeerd zal worden of ook een maximum-loon is vastgesteld en indien het in een week verdiende loon hierboven gaat het meerdere tot reserve gehouden wordt om als aanvulling te dienen in weken, waarin het minimum niet wordt bereikt Van de wed. Botman is bericht ingekomen, dat haar zoon die voor haar particuliere rekening !n Sterksel verpleegd wordt voor een belangrijk minder bedrag ln Heel kan worden opgenomen. Men stelt daar echter den elsoh, dat deze verpleging dan over de gemeente gaat Gaarne stelt zij zich garant KEöa Na nog eenige toelichting van Voorzitter betreffende bepalingen by overiyden, wordt besloten contract aan te gaan ln den geest als door verzoekster gevraagd wordt ngekomen is eveneens een verzoek van het bestuur van het crisis-comité om van gemeentewege een subsidie avn f 1000 te mogen ontvangen. De meeningen blijken verdeeld. Algemeen wordt dit bedrag hoog gevonden. Tenslotte wordt voorgesteld het verzoek ln handen van B. en W. om nader advies te stellen, aangezien het juist hedenmorgen ls ontvangen, hetgeen met 9 stemmen voor wordt aangenomen. Door Jc. ten Wolde Is verzocht van gemeentewege een rekening van f 50 wegens verloskundige hulp ln een zie kenhuis te Alkmaar te voldoen. Adressant voert aan, dat door den hulsarts gemeend werd, dat een operatie noodig was, dit echter niet noodig bleek en aldus de vereeniging waarby hij was aangesloten, en die slechts 7erpleging en operatie vergoedde, dit niet betalen wilde. Voorzitter licht toe, dat verzoeker bovendien nog an dere uit dit geval voortvloeiende onkosten allen zelf heeft voldaan. Na eenige discussie wordt een voorstel van Kooy met algemeene stemmen aangenomen en goedgevonden, dat de gemeente het volle bedrag zal voldoen, waaronder f 25 te rekenen als voorschot naderhand door ten Wolde terug te betalen. Besloten wordt de gemeentewoning aan de Kabel, die door vertrek der wed. Onneweer leeg is komen te staan, by inschrijving te verhuren. Tot leden van de oommissie van bijstand G.E.B. wor den gekozen de heeren Kooy, Krom en Quant. Tot Voorzitter wordt benoemd wethouder Tromp. Het aftredende lid van het B.A.S., de heer P. Bakker Sz., met den heer K. Bakker Sz. voorgedragen, wordt met algemeene stemmen herkozen. BI het voorstel reorganisatie brandweer, deelt Voorz. mede, dat dit thans elgeniyk geschoeid ls half op ouder- wetschen, half op modernen voet Naast de nieuwe, aan alle eischen voldoende motorspuit zyn ook nog de vier handforandspuiten in evenzoo vele gedeelten der gemeente met de daarby behoorende brandmeesters. Waar geble ken ls, dat zelfs by branden in Veenhuizen de motor spuit nog eerder aanwezig was, dan de aldaar gestati- onneerde handbrandspuit, en men ten volle over de ca paciteiten der eerstgenoemde spuit tevreden is, heeft men gemeend de handbrandspuiten af te moeten schaffen, daar zy, indien men ze in goeden staat wil houden, nog een betrekkeiyk hoog onderhoud vorderen en bovendien het brandspuithuisje op de speelplaats van de St Jo- sephschool een leelyke sta In den weg gaat worden. Waar thans de heer Stapel het telefoonkantoor ook des nacht9 beschikbaar stelt, kan men ten allen tijde uit Noord telefoneeren. Besloten wordt de brandmeesters eervol ontslag te verleenen en de spuiten te verkoopen. In verband met eenige opmerkingen over de be grooting 1932, zijn hierin de noodige wijzigingen aan gebracht. Besloten wordt het getal opcenten gemeentefonds belasting van 30 op 60 te brengen, terwijl tevens de post bijzonder lager onderwijs verg. art. 101, met f 15(W> wordt verhoogd. De heer Kostelijk wijst er nog op, dat de gemeente wat betreft de financieele verhoupding tot het rijk in een ongunstige positie komt te staan, als men blijft doorgaan de helft van de kosten der werkver schaffing door den polder te laten betalen, zooals tot nu toe is geschied. Andere gemeenten hebben het volle revenue van hun eerder gedane uitgaven voor werkloozen, doordat zij deze ten volle in rekening konden brengen. Hier heeft de polder mee betaald, die toch ook het geld tenslotte heeft gehaald uit de zakken der ingezetenen en waar het in de toekomst om veel grooter bedragen zal gaan, dan tot nu toe is geschied, acht hij dezen toestand niet gezond en een wijziging der begrooting in deze noodzakelijk. Nadat nog door Voorzitter wordt medegedeeld dat momenteel ruim twintig menschen in deze werkver schaffing zijn opgenomen, wordt het voorstel-Kostelijk met algemeene stemmen aangenomen en de begroo ting in de gewijzigde cijfers opnieuw vastgesteld! Door den heer Groenland worden eenige vragen gedaan betreffende de geldende steunregeling aan werkloozen. Voorzitter deelt mede, dat de norm wordt nage leefd en dat aan gehuwden 50 cent per kind toeslag wordt gegeven tot een maximum van 8 kinderen en verder per geval wordt geoordeeld of extra steun noodig is.' Wat de regeling voor de werkverschaffing betreft, kan Voorzitter meedeelen, dat hij den vorigen dag nog in Den Haag is geweest en daar eigenlijk niet veel heeft vernomen, dat als positieve mededeeling kon worden beschouwd. Slechts had men hem na toelichting toegezegd, in deze bespoediging te zullen bevorderen. De heer Wagenaar vraagt, of het niet mogelijk is in deze tot een leiding te komen. Persoonlijk is hij er voor om alvast met een onderzoek te beginnen, om aldus te kunnen vaststellen, wie tot de meest- getroffenen behooren. zoodat als de gelden eenmaal arriveeren. de distributie zoo spoedig mogelijk kan plaats vinden. Voorzitter meent dat het wenschelijk is daarmee te wachten tot de voorwaarden, waaronder de gelden verleend zullen worden, afkomen. De heer Wagenaar wijst er op, dat er gezinnen zijn, die in broodnood yerkeeren en vraagt of het niet mo gelijk is daarin alvast te voorzien. Hij splitst zijn voorstel in twee deelen, te weten: 1. plaatselijke hulp aan in broodnood verkeeren den; 2. onderzoek naar benoodiede gelden. Wethouder Wijnker zegt, dat talrijken, die er nog niet. aan gedacht hebben om zich voor aardappelsteun op te geven, thans ook tot de noodlijdenden gaan be- hdoren. In verband met het door den heer Wagenaar voor gestelde, wijst de heer Kostelijk er op, dat er bij aan vrage weder formulieren zullen moeten worden inge vuld en de ervaring bij de aardappelmislukking heeft geleerd, dat bij goede organisatie de opgaven zeer vlug binnen zijn. Het thans door den heer Wagenaar voorgestelde betreffende dit onderzoek, beziet hij daarom als vergeefsche arbeid. De heer Wagenaar zegt, dat er in vergaderingen critiek op het gemeentebestuur is uitgeoefend. Als leek kan men natuurlijk moeilijk over de bestuurs taak oordcelcn, maar hem is een dergelijke stemming begrijpelijk. Men wacht en wacht en krijgt niets en hoort niets. Na nog eenige discussie laat de heer Wagenaar zijn onder 2 genoemde voorstel vallen en blijft alleen bij het eerstgenoemde. Waar indertijd werd besloten om hulp aan in nood verkeerenden te verleenen, niet langs het B.A.S., wil hij ook thans dit pad weder be wandelen. Hij vindt het, gezien de tegenwoordige om standigheden, een gebiedende eisch dat er geholpen wordt. De heer Quant meent er ook van deze plaats nog op aan te moeten dringen, dat diegenen, die nog kool in huis hebben, hiervan geregeld veilen, als het geld voor eerste levensbehoeften dringend noodig is. Later kan dan nog gezien worden. Nadat met algemeene stemmen besloten is aan de tuinders, die dit werkelijk noodig hebben, een be drag van steun te verleenen, naar den norm der werk- loozenuitkeering (maximum f 11.per woek) dankt voorzitter met een woord van dank voor de gevoerde besprekingen, waarna sluiting.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1