Schager Courant Bui tenland. Tweede Blad. BURGEMEESTER VAN NIEUWE NIED0RP. Zaterdag 9 Januari 1932. 75ste Jaargang. No. 9000 Zal Hindenburg president blijven? Hij stemt toe in verlenging van ambts- duur voor ongeveer een Jaar, als het door alle voorname partijen gewenscht wordt. Op het oogenblik is in Duitschland een zeer belang rijke kwestie aan de orde, n.1. de a.s. verkiezing van den rijkspresident. Hindenburgs ambtsperiode loopt in Mei af. HINDENBURG. Talrijke politieke partijen nu zouden een verkrê- zingsstrijd, die zeker van ongekende heftigheid zou worden, vermeden willen zien, door eenvoudig op nieuw Von Hindenburg candidaat te stellen. De vraag was echter, wat de nationaal-socialisten van een dergelijke oplossing zouden denken en in verhand»daarmee- gelooft «ion, dat gister Adolf Hitier, de leider der nat.-soc., reeds een onderhoud gehad heeft met den rijkskanselier Brüning, in tegenwoor digheid van generaal Gröner, den rijksminister van binnenlandsche zaken. Na een Wolff-telegram uit Berlijn meldt, wijden de bladen uitvoerige artikelen aan de besprekingen, die de rijkskanselier gisteren met Adolph Hitier en met de sociaal-democratische leiders over de kwestie van de verlenging van Hindenburg's ambtsperiode gehou den heeft. De „Vossischc Zeitung" noemt de bewering dat Hitler politieke voorwaarden zou hebben gesteld, reeds hierom niet juist, wijl de rijks-president zijn toe stemming tot verlenging van zijn ambtsperiode uit drukkelijk vastgeknoopt hoeft aan de veronderstel ling, dat alle partijen zich zonder politieke voorwaar den met zijn herkiezing accoord verklaren. De „Vorwaerts" schrijft o.a. het volgende? Als doorslaggevende reden voor het plan, den ambtstijd van Hindenburg te verlengen, wordt aange voerd, dat de beroering van het geheele volk door een rijkspresidentsverkiezing in dit voorjaar niet alleen de economische crisis zou verergeren, maar ook de van vitaal belang zijnde onderhandelingen met het buitenland zeer in gevaar zou kunnen brengen. Er bestaat voor de socialistische partijen geen re den, overwegingen van dien aard onmiddellijk af te wijzen. Er bestaan twee mogelijkheden, die een he- slissing van de sociaal-democratische rijksdagfractie overbodig zouden maken dan wel deze toch buiten gewoon zouden vergemakkelijken. Wanneer Hitler en Hugenherg weigeren, is de zaak mislukt. Wanneer zij voorwaarden stellen en de rijksregeering ook maar voor het geringste gedeelte hierop ingaat, kan de sociaal-democratische rijksdagfractie misschien for meel nog een beslissing nemen, materieel zal die be slissing reeds gevallen zijn. Hoe de Dnitschnationalisten op Brfi- nings stap reageeren. De perschef der Duitschnationale partij, Brosiuse heeft in een te Berlijn gehouden rede, sprekende over het aanblijven van Hindenburg, o.a. verklaard dat de regeering den stap in verband daarmee drie maanden vroeger had moeten doen, vóórdat er on derhandelingen op buitenlandsch politiek gebied werden gevoerd. Thans moet het aanvaarden van haar voorstel als een motie van vertrouwen in de re- geering-Bruning worden beschouwd. Zij weet zeer wel. dat de nationale oppositie evenwel geen ver trouwen in haar heeft. De regeering zou het land een grootcn dienst bewijzen, als zij vóór de confe rentie van Lausanne aftrad. Bomaanslag op den Japanschen keizer. Hirohito komt met den sohrik vrij. Ook verder niemand anders gewond. De da der, een Eoreaan, gearresteerd. Uit Tokio wordt gemeld, dat op den keizer van Ja pan een aanslag is gepleegd. Toen de keizer van een militaire parade terugkeerde, werd naar hem een bom geworpen, die in de buurt van den wagen, waar in de keizer zich bevond, terecht kwam. De bom ontplofte bij den auto, die achter het kei zerlijke rijtuig reed. Was de bom een seconde eerder ontploft, dan zou de keizer ongetwijfeld het slachtof fer van den aanslag zijn geworden. Thans kwam Hi rohito echter met den schrik vrij. Hij liep geen enkele verwonding op en evenmin een der leden van het ge volg; wel werd een der paarden van het escorte ge raakt. De dader, Rihosjo genaamd, een 32-jarige Koreaan, was plotseling uit de rij menschen, die naar het voor bijtrekken van den stoet keken, naar voren gestapt, en had de bom in de richting van het keizerlijk, rijtuig geworpen. De man werd direct aangehouden, terwijl de me nigte in paniek wegvluchtte, doch de keizer reed on gestoord door. De straat werd afgezet, en de plek, waar de bom was neergekomen, met touwen afgezet. De politie verbood direct bekendmaking van den aanslag, doch de „Nitsji Nitsji" was reeds met een extra-editie verschenen, zoodat het nieuws spoedig overal bekend was. De aanslag groot opzien gebaard. Nader meldt V. D. nog, dat de politie te Tokio heeft medegedeeld, dat de dader van den aanslag op Japanschen keizer een Koreaansch communist is, die door de communistische partij van Korea t ot zijn daad zou zijn aangezet. Do politie heeft oen uit voerig onderzoek ingesteld. In geheel Japan heeft de aanslag groot opzien ge baard. De diplomatieke vertegenwoordigers hebben terstond den keizer geluk gewenscht met de misluk king van den aanslag. Ook uit verschillende kringen der bevolking werden betuigingen van sympathie en gelukwenschen ontvangen. Kabinet afgetreden. Reuter verneemt uit Tokio dat het Japansche ka binet is afgetreden. Men meent, dat het kabinet is afgetreden omdat het zich verantwoordelijk acht voor het feit dat het den aanslag op den keizer niet heeft weten te voor komen. Handelde de dader in opdracht van de z.g. Koreaanscke rogecriny. In verhand met den aanslag op den keizer, heeft do Japansche politie, volgens een V.D.-bericht uit Tokio, geconstateerd, dat de dader van den aanslag in be trekking heeft gestaan met de z.g. Koreaansche re geering, die haar zetel heeft te Sjanghai, en in haar opdracht heeft gehandeld. Verder zou aan het licht ziin gekomen, dat de dader en zijn opdrachtgevers be trekkingen hebben onderhouden met communistische organisaties en dat ook nog aanslagen werden voor bereid tegen andere vooraanstaande regeeringsperso- nen. De gearresteerde heeft slechts ten deele bekend. Hij weigerde de namen te noemen zijner geestverwan ten. Tot nu toe zijn nog zes personen gearresteerd in verband met deze zaak. In opdracht van de Sovjet-regeering heeft de Rus sische ambassadeur te Tokio, Trojanowski. bij bet mi nisterie van buitenlandsch© zaken namens zijn re geering de gelukwenschen uitgesproken over het mislukken van den aanslag. Zonder het ontslag van het ministerie te hebben aangenomen of verworpen, heeft de keizer, meldt Reuter uit Tokio, minister-president Inoekai ver zocht. tot nader order zijn functie te blijven vervullen. Beweerd wordt, dat het onderzoek heeft uitgewe zen. dat de dader van den aanslag op den keizer, van een voorloopige Koreaansche regeering te Tsjanvvhai twee bommen en driehonderd jen heeft ontvangen Crisisgeruchten in Frankrijk. Door den dood van Maginot, den minister van oorlog in het tegenwoordige kabinet. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is M a g in o t .de Fransche minister van oorlog, overleden. Maginot was in den wereldoorlog van de eerste fase der vijandelijkheden af eenvoudig soldaat geweest. Hij was er op uit stelstelmatig de .verdediging van het Fran sche grondgebied te organipeeren en verhoogde de Fran-i sohe weermacht. Maar achter de veiligheid, die hij aldus Frankrijk verzekerde, zag hij vóór alles een waar borg voor den vrede. Als minister van oor log is hij in de eerste plaats minister van verdediging, van nationale voorzorg en waarzaamheid geweest. De eenvoudige soldaat van 1914 wist te goed wat de oorlog is, hij had er zelf te veel aan opgeofferd om niet met alle Franschen het ideaal van universeele pacificatie te deelen. Een nieuw kabinet het gevolg? Na den dood van Magiot gingen er direct in politieke kringen geruchten, dat de minister-president Lava] de ontslagaanvrage van het geheele kabinet bij president Doumer zou indienen. Preeident Doumer zou dan weer aan Laval de samen stelling van een nieuw kabinet opdragen, teneinde hem gelegenheid te geven een concentratie-regeering op bree- deren grondslag te vormen. Vlak voor de conferenties van Lausanne en Genève is het duidelijk Frankrijk's belang, het ministerie op breeder basis te brengen en zoo mogelijk een nationaal eenheidsfront van alle partyen te vormen. Gissingen omtrent Briand. De Fransche bladen spreken nog steeds over de mo gelijkheid van een heengaan van Briand. Een Havas- berloht verklaart, dat, indien het Briand om gezond heidsredenen niet langer mogelijk zou zijn de portefeuille van bultenlandsche zaken te behouden, Laval Briand zal verzoeken het kabinet als minister van staat zijn medewerking te blijven verleenen, om zoo de regeering ook verder met zijn groote ervaring ter zijde te staan. Briand afgetreden. Volgens een Ruterbericbt uit Parijs is Briand wegens gezondheidsredenen als minister van buitenlandsche za ken afgetreden. BRIAND. Briand heeft naar Havas meldt aan Laval medege deeld, dat zijn gezondheidstoestand hem dwong zich in zekere mate te ontzien, weshalve hij meende de porte feuille van buitenlandscihe zaken te zijner beschikking te moeten stellen, opdat deze aan een nieuwen titularis zou kunnen worden toevertrouwd. Volgens N.TA. zal Briand als minister zonder porte feuille in het kabinet blijven en Frankrijk in den Vol kenbond en op internationale conferenties vertegenwoor digen. Overigens is nog niet beslist over een recon structie van het kabinet; het is nog niet zeker of slechts een aanvulling zal plaats hebben dan wel of de regeering zal aftreden en daarna een nieuwe zal worden gevormd. Tardieu wordt thans genoemd als vertegenwoordiger van Frankrijk ter Ontwapeningsconferentie. De aanstaande ontwapeningsconferentie. Een verklaring van Stimson. De belang rijkste Internationale bespreking, waaraan Amerika ooit heeft deelgenomen. „Ame rika zal op stille wjjze zyn invloed doen gelden." Duitschlands wapenloosheid te midden van zwaargewapende buurstaten. Het N.T.A. meldt uit Washington: Stimson, de minister van Buitenlandsche Zaken, heeft in de Commissie van financiën van het Representanten huis, die over het toestaan van de kosten voor de Amerl- kaansche delegatie naar de ontwapeningsconferentie van Genève beraadslaagt, verklaard, dat hij deze conferentie als de belangrijkste internationale bespreking beschouwt, waaraan Amerika totnogtoe heeft deelgenomen. De Amerikaansche regeering is van meening dat krachtige stappen moeten worden gedaan om het pro gram uit te voeren, dat men te Versallles opstelde ter rechtvaardiging van de ontwapening van Duitschland. Amerika zou op „stille wijze" te dien aanzien zijn in vloed doen gelden. De Amerikaansche delegatie bestaat uit „verstandige vredesvrienden", en men moet hen niet door beperking van hun volmachten of van hun hulpmiddelen in hun belangrijke taak hinderen. Als Amerika niet in vollen omvang aan de beraadsla gingen meedeed, zou het doel der internationale ontwa pening weder op de lange- baan worden geschoven en aan de pacificatie zoowel als aan de stabilisatie der we reld een onberekenbaar zware slag worden toegebracht Amerika heeft weliswaar het verdrag van Versailles niet geratificeerd, maar tezamen met de andere landen gestaan op Duitschlands ontwapening. Het is thans de plicht van Amerika, er voor te zorgen dat ook de tegenpartij eindelijk haar beloften nakomt, en een eind maakt aan de sedert het einde van den wereldoorlog bestaande abnormale situatie van een on gewapend Duitschland te midden van zwaargewapende buurstaten. Stimsons woorden maakten op de financiecle commis sie blijkbaar diepen indruk. Zij stond het volle bedrag van den gevraagden eersten termijn, 450.000 toe. Aanslag op Italiaanschen consul-generaal te Parijs. Niet ernstig gewond. Dader gevat. Het N.T.A. meldt uit Parijs, dat gistermiddag op de Avenue de Villars een aanslag is gepleegd op den Italiaanschen consul-generaal, Gentile. Toen deze in een taxi voor het consulaat voorreed, wierp een jonge man zich op hem en loste een revolverschot, waar door de consul in het rechter-bovendijbeen werd ge wond. i Terwijl de ambtenaren van het consulaat den con sul te hulp schoten, nam de dader de vlucht. Ver scheidene politieagenten achtervolgden hem; zij wer den door hem beschoten, doch niet geraakt. Tenslotte werd hij gepakt en naar het politiebureau van de Invalides overgebracht. Hij bleek Richili te heeten, student te zijn en in 1899 te Palermo te zijn geboren. Hij bepaalde zich tot de verklaring dat de consul hem heeft belet als leeraar les te geven. De toestand van den consul is niet zorgwekkend. Een persoonlijke wraakneming. Het eerste verhoor van dep dader van den aan slag op den Italiaanschen consul-generaal te Parijs versterkt het vermoeden, dat hij uit wraak heeft ge handeld en niet werd gedreven door politieke rede nen. De consul zou hem door ongunstige informaties de mogelijkheid hebben ontnomen om door lesgeven in zijn onderhoud te voorzien. De bezetting van Mandsjoerije. Gewichtige stap der Vereen. Staten. Be roep op het negen-mogendheden-verdrag. Onderzoek naar de rechtmatigheid van Ja- pan's optreden. De Vereenigde Staten hebben volgens een Reuter- bericht uit Washington wat betreft Mandsjoerije een beroep gedaan op het negen-mogendhedenverdrag, het geen wil zeggen, dat het optreden van Japan In Mand sjoerije aan de orde wordt gesteld en door de andere onderteekenaars van het verdrag zal worden onderzocht. Het verdrag bepaalt, dat geen der onderteekenaars spe ciale voorrechten of rechten in Mandsjoerije zal ver krijgen ten nadeele van eenige andere mogendheid. SMm- son, de Amerikaansche minister van buitenlandsche za ken, handelt naar men gelooft aldus na raadpleging van de andere mogendheden, die deel hebben aan het ver drag. (Bovenbedoeld verdrag kwam in 1922 te Washington tot stand. Het werd gesloten tusschen de volgende mo gendheden: Vereenigde Staten, het Britsche rijk. Frank rijk, Italië, België, Japan, China, Portugal en Nederland) In de nota wordt naar luid van een N.T.A.-bericht o. a. gezegd: Door de jongste militaire gebeurtenissen om Tsjintsjau is het laatste overblijfsel der Chineesche sou- vereiniteit in Zuld-Mandsjoerije vernietigd. Beteekenis der Amerikaansche nota, Slechts beschermng van eigen belangen. Geen inmenging in Japansche zaken. Naar aanleiding van de nota van de Vereenigde Sta ten verneemt Reuter, dat de Amerikaansche regeering blijkbaar door deze nota de ongerustheid der wereld heeft willen wegnemen, ontstaan door het schenden van het negen-mogendhedenverdrag, waardoor China be schermd wordt. De regeering te Washington zal waarschijnlijk nog verder stappen doen, naar gelang de ontwikkeling van den toestand. Het gerucht, dat binnenkort drastische maatregelen zouden worden genomen, als bijvoorbeeld het afbreken der diplomatieke betrekkingen, wordt, naar Reuter ver neemt, niet bevestigd. Het afzenden van de Amerikaansche nota beteekent feitelijk een wijziging in de tot dusver gevolgde politiek van protesten naar aanleiding van de Japansche op- marsch in Mandsjoerije. De regeering van de Vereenigde Staten beperkt er zieh thans niet meer toe, inlichtingen te vragen en ad viezen te geven, doch zij heeft thans bescheiden, doch met klem gewezen op de rechten van haar burgers en op rechten, voortvloeiende uit verdragen, tot welker handhaving zij zich verbonden heeft. Deze stap van de Vereenigde Staten staat geheel bulten de bemoeiingen van den Volkenbond. Japan wenscht geen Inmenging. V.D. verneemt uit Tokio: Naar aanleiding van de Amerikaansche nota ver luidt in politieke kringen te Tokio, dat de Japansche regeering op het standpunt staat, dat het Mandsjoe- rijsche conflict een kwestie is, die slechts Japan en China aangaat, zoodat er geen reden bestaat voor in- mengi>ig van andere mogendheden. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. Ook een Engelscho nota aan Japan? In officieele kringen wordt verklaard, dat sir John Simon de nota, welke de Vereenigde Staten aan Japan gezonden hebben, en waarvan nog een copie wordt ver wacht, bestudeert. Het is zeer wel mogelijk, dat ook de Britsche regeering een nota aan Japan zal zenden, dcch het is niet noodzakelijk, dat deze identiek aan de Ame rikaansche is. Ook Frankrijk zou het plan hebben zich aan te slui ten bij het Amerikaansche protest te Tokio, doch het een en ander wordt door Havas tegengesproken. In diplomatieke kringen doet men opmerken, dat, aangezien de bijlegging van het Chineesch-Japansche conflict aan den Volkenbondsraad is toevertrouwd, een bemiddelend optreden van Frankrijk uitsluitend zou kunnen geschieden in den Volkenbond. De heer P. Pluisler benoemd Bij Koninklijk besluit van Donderdag 7 Januari is tot burgemeester van Nieuwe Niedorp benoemd de heer P. Pluister aldaar. Burgemeester Pluister. Toen ons het bovenstaande bericht Donderdag bereikte zijn wij den nieuwen functionaris eens in zijn woning gaan opzoeken. Gelijk met ons kwamen reeds verscheidene van zijn vrienden en kennissen binnen, om den heer Pluister met zijn benoeming te feliciteeren. Een levensloop van hem te geven, zooals dat de gewoonte is, wanneer iemand uit een andere streek wordt benoemd, lijkt ons hier vrijwel overbodig, omdat de persoon van den nieuw benoemden burgemeester in onze om geving algemeene bekendheid geniet. In dat opzicht kunnen wij dus volstaan met aan te halen, dat de heer Pluister den 28sten Maart 1886 te Winkel werd geboren. Naar Nieuwe Nie dorp is hij voor goed gekomen in het jaar 1908, toen hij daar in het huwelijk trad. Hij bewoog zich al spoedig hoe langer hoe meer in het open bare leven, trad in verschillende bestuursfuncties op en werd o.a. tot Hoofdingeland-plaatsvervan ger van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier gekozen. In 1913 werd hij lid van den gemeenteraad en tevens wethouder. Deze functie heeft de heer Pluister tot op dit oogenblik onafgebroken vervuld en in dat tijdvak heeft hij er toe meege werkt verschillende belangrijke besluiten voor zijn gemeente tot stand te brengen. Den 12den October j.1. werd de heer Pluister door de ernstige ziekte van burgemeester Visser,- officieel met de waarneming van het burgemees terschap belast. Dit ambt is dan nu definitief iu zijn handen gekomen, en mogen wij op onze indrukken afgaan dan is men in Nieuwe Niedorp algemeen met deze keuze zeer ingenomen. Naar ons werd meegedeeld zal de heer Pluister als lid van den gemeenteraad bedanken. Daar ook de heer Scheltus door zijn vertrek als raadslid is afgetreden en hiervoor de heer Van der Haagen diens opvolger is, zoo deze het aanneemt, zal voor den heer Pluister de heer J, Zijp de opvolger zijn. DRIE KOEIEN GEELECTROCUTEERD. Door kortsluiting in de P.N.E.M.-kabel. Donderdagnacht is door den hevigen wind kortslui ting ontstaan in den bovengrondschen kabel der P.N.E.M. te Valkenswaard, tengevolge waarvan op den stal bij den landbouwer Jonker drie koeien zijn geëlectrocuteerd. BOTERPRIJS IN DENEMARKEN. V.D. verneemt uit Kopenhagen, d.d. 7 .Tan.: De officieele Deensche boternoteering bedroeg he« den 204 Kronen per 100 K.G. is f0.96.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5