Alltlitl Killll- Minuiiü- LiilMlil Duitschland niet in staat te betalen. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Opzienbarende verklaring van Dr. Briining. <£1 DE INDRUK IN ANDERE LANDEN. NA DE EERSTE OPWINDING THANS BEZINNING. Brüning bekent kleur. Om de verkiezing van president Hindenburg. De post voor de Wieringermeer. Relletje te Rotterdam. Dinsdag 12 Januari 1932. SCHAGER 75ste Jaargang No. 9001 COURANT. nIe{ Dit blad verschijnt viermaal per week: DiDsdag, Woensdag, Donder- 1)6516,5 dag cn Zaterdag. Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- neubd( |en^gn n0g zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen) Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ïem, 4 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. ïzaagd; INZAKE DE HERSTEL-SCHULDEN. Duitschlands middelen uitgeput. Een verklaring welke allcrwege groot opzien heeft gebaard, is door den Duitschen Rijkskanselier, Dr. Brüning, aan het einde der vorige week afgelegd. In deze verklaring, gericht tot den Engelschen am bassadeur to Berlijn, heeft Dr. Brüning medegedeeld, dat Duitschland noch op dit oogenblik, noch in de toekomst herstelbetalingen, welke dan ook, zou kun nen verrichten, indien het economische leven der we reld weer tot herleving moet worden gebracht 1 - de eind ent led: VC ndei irp d item n tr vuif. ;e do vlief ir, t en t aar. oord I, na ble bod! Dr. BRÜNING. De Duitsche delegatie moet op de conferentie van Lausanne krachtig opkomen voor een volkomen schrappen der herstelbetalingen. Het Duitsche economisch leven staat thans aan den rand van een volkomen ineenstorting. Deze ineenstorting zou zekerlijk geheel onvermij delijk worden, wanneer een poging zou worden ge daan om Duitschland weer herstelbetalingen op te leggen. Wanneer Duitschland daarentegen van dezen last bevrijd zou worden, zou het in staat zijn. zijn par ticuliere schulden te zijner tijd te betalen. Maar het land kan onmogelijk deze particuliere schulden en herstelbetalingen tezamen aflossen. De Duitsche delegatie zal er derhalve den 25sten Januari op de groote herstelconferentie te Lausanne op aandringen, dat de herstelverplichtingen volko men en definitief geschrapt worden. „De ernstigste toestand sedert den wa penstilstand." Volgens een bericht uit Washington heeft de Amerikaansche senator .Borah naar aanleiding van deze verklaring van den Duitschen rijkskanselier ge zegd, dat Europa op het oogenblik in den meest ern- stigen toestand sedert den wapenstilstand verkeert. Indien de kwestie zonder hartstocht in het licht van de werkelijkheid en op den grondslag van de zonder wijfel bestaande feiten behandeld wordt, is een oplossing van één der moeilijkste vraagstukken mogelijk. Indien er echter een geest van vijandschap en strijd heerscht, dan zijn de vooruitzichten voor de toekomst zeer ongunstig. MacDonald's opvatting oveh de verklaring van Brüning. „Een internationale con ferentie noodzakelijker dan ooit, want het is onmogelijk de dingen te laten zooals ze zijn". In een onderhoud naar aanleiding van de door Brüning afgelegde verklaring, zoo meldt Reuter uit Londen, deed de Britsche eerste minister MacDonald opmerken, dat de politiek en het standpunt der En gelsche regeering slechts op de juiste plaats en den juisten tijd kunnen worden bekend gemaakt. Intusschen kan worden gezegd, dat het met het oog op den economischen toestand, zooals die door het rapport der deskundigen is gekenschetst, en ge zien de binnenlandsche politieke vraagstukken in Duitschland, niet onwaarschijnlijk is, dat een ver klaring zooals die van dr. Brüning op de conferentie van Lausanne zou worden afgelegd. Het feit, dat zij reeds heeft plaats gehad, maakt die conferentie noodzakelijker dan ooit, want het is onmogelijk de dingen te laten zoo- als zij zijn. De tegenwoordige toestand is het resultaat van in ternationale overeenkomsten en het is derhalve noodzakelijk, dat een internationale conferentie zich er mede bezighoudt. MacDonald was er van overtuigd, dat alle bij het probleem betrokken regeeringen beseften, dat het herstel van Europa en de pacificatie afhankelijk zijn van de wijze, waarop men de harde feiten onder de oogen ziet. België gematigd. In de Belgische pers wordt verklaard, dat een ge welddadig optreden tegen Duitschland slechts tot een catastrofe kan leiden. Indien Frankrijk zulke plannen koestert, zal het alleen in de wereld staan. In ieder geval moet een nieuw moratorium worden togestaan. In afwachting van nadere besluiten. De eerste opwinding over de sensationeele verkla ring van Dr. Brüning. schijnt reeds voor bezinning te hebben plaats gemaakt, wanneer we het schaarsche aantal berichten van hedenmorgen nagaan, die op den aanvankelijken stroom van berichten uit alle landen gevolgd is. Zelfs uit Frankrijk, waar de verontwaardiging wel het allergrootst was, wordt niets naders gemeld. Blijkens de telegrammen uit Londen is men in be voegde Engelsche kringen van raeening, dat de toe stand door de verklaring van den Duitschen Rijks kanselier niet gewijzigd wordt. Een officieele verkla ring inzake de door Engeland te volgen politiek zal echter pas bekend worden gemaakt hij het begin van do conferentie va Lausanne. Tegelijkertijd wordt er op gewezen, dat de ervaring heeft bewezen dat in alle gevallen, waarin samenwerking tusschen Parijs en Londen succes had, ook de Duitsche belangen voor doelen hebben genoten. De ontwikkeling gaat slechts stap voor stap. Er wordt op gewezen dat de Engelsche ambassa deur te Berlijn zich onmiddellijk na het onderhoud met den Duitschen Rijkskanselier, Vrijdag j.l., in ver binding heeft gesteld met het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken en kennis heeft gegeven van den inhoud der bespreking. Intusschen schijnt het nog niet zeker te zijn of MacDonald naar Lausanne zal gaan, althans vol gens Reuter. Een V. D.-bericht uit. Parijs meldt, dat Laval giste ren een langdurig onderhoud met den uit Berlijn te ruggekeerden Duitschen ambassadeur Von Hoesch heeft gehad. Hoe Moskou reageert. Een V. D.-bericht uit Moskou meldt dat de verkla ringen van rijkskanselier Brüning te Moskou groot opzien hebben gebaard. F.r wordt op gewezen dat zij van groote beteekenis zijn zoowel voor de a.s. beslis singen op het gebied der binnenlandsche politiek als ook voor de a.s conferentie te Lausanne. De opwin ding, welke de verklaringen te Parijs hebben veroor zaakt, bewijst dat de Fransche politiek nog steeds niet geneigd is verdere concessies te doen inzake het herstelvraagstuk. Uit overwegingen van binnen- landsch politieken aard kan de regeering Brüning er thans niet meer op terugkomen. Frankrijk wel naar Lansanne. De Fransche minister-president Laval heeft gister aan den Duitschen ambassadeur te Parijs, von Hoesch, medegedeeld, dat. al is de houding van den Duitschen rijkskanselier Brüning betreffende de be taling der reparaties onaanvaardbaar. Frankrijk toch de conferentie van Lausanne, die op 25 Januari is vastgesteld, zal bijwonen. Het hooge woord er uit. De vraag ls, hoe Frankrijk er op zal reageeren. Het hooge woord is er dus uit! Wat de heele wereld reeds lang verwachtte en met uiteenloopend e gevoe lens tegemoet zag, is gebeurd. Brüning heeft de ver klaring afgelegd, dat Duitschland niet langer in staat is de schadeloosstelling te betalen. De Duitsche rijkskanselier heeft derhalve thans ronduit uitgesproken, wat reeds zoo vaak werd aan geduid en hetgeen leidde tot den brief van Hinden burg aan Hoover dezen zomer, waarvan het vacantie- jaar in de betaling der schulden het uitvloeisel was, gevolgd, in November, door het Duitsche verzoek tot bijeenroeping van de adviseerende commissie inge volge het plan-Young tot onderzoek van Duitschlands bctalingscapaciteit. Wat Brüning gezegd heeft, was feitelijk slechts een herhaling van hetgeen de Duitsche staatslieden se dert jaren verkondigd hebben; van hetgeen in En geland, Amerika, Italië en bij de meeste neutrale vol ken sinds lang openlijk gezegd en geschreven werd. En men behoeft er niet aan te twijfelen, dat als Brü ning nu nog gezwegen had, hij toch op den eersten dag der a.s. herstelconferentie te Lausanne hetzelfde had moeten zeggen. Daarin is dus de sensatie, die deze verklaring ge wekt heeft, niet gelegen. Wel in de geweldige reactie, welke Brünings woorden in Frankrijk verwekt heeft. In dit land, waar men tot dusver de herstelbetalin gen (van de 660 milliocn goudmark ging het leeuwen deel naar den Franschen overwinnaar), als een hei lig recht beschouwde, gaan de golven der verontwaar diging hoog Doch met alle respect, voor de heiligheid van ver dragen, aldus de overzicht-schrijver van de N.R.Ct., vinden wij dat er nu misbruik wordt gemaakt van dit woord. De onbetwistbare moreele rechten, die Frankrijk in 1918 kon laten gelden, heeft het ge ducht verknoeid. Men kan niet ongestraft de dwaas heden begaan die Frankrijk uit wraakzucht en vrees toen begaan heeft. Het heeft met het pistool op de borst Duitschland de bekentenis afgeperst den oor log te hebben veroorzaakt. Dat was in dien vorm overdreven, en kon door Duitschland moreel nooit worden aanvaard. Op die „bekentenis" heeft men toen de plicht tot schadeloosstelling voor Duitschland op gebouwd. Had men met het pi-tool op de borst Duitschland zelfs de zwaarste stoffelijke verplichtin gen opgelegd, dan zou dit, volgens het Dude oorlogs recht gerechtvaardigd zijn geweest. Men deed echter anders: Men perste een bekentenis van Duitschland af op een wijze, die do moreele waarde daarvan denk beeldig maakte. En op die bekentenis eerst grondveste men zijn vordering. En welke vordering? Men zwelgde in astronomi sche cijfers. Men eischte honderden miljarden, en ont nam daarmede alvast iedere basis aan eenig toe komstig crediet voor Duitschland Met die eischen was Duitschland voor ten minste een halve eeuw in solvent. Dat zou het reeds geweest zijn als de geal lieerden het bedrag hadden aanvaard dat Brockdorf- Rantzau te Versailles in het vooruitzicht stelde: hon derd milliard mark. Maar zoo verblind en verdwaasd was men geweest, dat men verzuimd had de Duit- schers aan hun eigen, reeds buitensporige aanbod te binden. Wij weten dat Duitschland financieel onverant woordelijk heeft huisgehouden. Dat verandert echter weinig aan het probleem. Dit bestond daarin, dat Duitschland, om jaarlijks twee drie milliard aan het buitenland te kunnen afstaan, een overschot van die hoogte moest hebben op zijn betalingsbalans. Dit was er niet, en kon er niet zijn zoolang de wereld normaal functioneerde. De verspilling in Duitsch land zelf was slechts op twee manieren van invloed op het betaalvermogen van Duitschland: Duitsche gemeenten en instellingen zagen zich daardoor ge noopt in 't buitenland te leenen, wat de verplichtin gen van Duitschland aan het buitenland nog weer verhoogde en dus nog onvervulbaarder maakte dan zij te voren reeds waren; en dan verhoogde die ver spilling de binnenlandsche lasten en maakte zij dus de productie duurder, wat weer van ongunstigen in vloed moest zijn op het uitvoercijfer van Duitschland en daardoor op zijn betaalvermogen buiten de gren zen. Maar heeft de buitenwereld werkelijk naar nog meer Duitsche concurrentie verlangd? In Engeland hielden politici aan de herstelbetalingen vast juist om Duitschland niet de mogelijkheid te geven al te goedkoop en dus al te moordend concurreerend-uit te voeren. Men ziet het onmogelijke van het dilemma. Nu heeft Duitschland een overschot op zijn handels balans. Maar de wereld krijgt dat te voelen door een verscherping van haar malaise. Overal bespeurt men op nodlottige wijze, dat Duitschland zijn invoer met eenige milliarden mark per jaar kunstmatig verlaagd heeft en zijn uitvoer forceert. Tot zoover de N.R.Crt. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat in Frank rijk. o.m. door minister Flandin, niet ten onrechte wordt gemeend, dat door de schrapping der herstel schulden, het geheel verdrag van Versailles op losse schroeven wordt gezet. Maar op dit oogenblik staat meer op het spel dan dit rampzalige vredesverdrag, dat algemeen, ook door vele Franschen, als een der voornaamste oorza ken der wereld-catastrofe wordt beschouwd. Men moet den geheelen oorlog likwideeren. Den strijd zelf ongedaan maken kan men niet, maar wel kan men de gevolgen van den oorlog naar zuiverder lijnen lei den. Deze mogelijkheid heeft Brüning door zijn eer lijk en moedig woord geopend en daarmede heeft hij het perspectief van het herstelde vertrouwen voor de oogen der benauwde wereld weer doen herleven. Hitier en Hugenberg verwerpen eenstem mig het voorstel van Brüning om den Rijksdag te laten beslissen. Zooals we reeds eerder meldden, is op het oogen blik in Duitschland een belangrijke kwestie aan de orde, n.1. de verkiezing van een nieuwen rijkspresi dent. Dr. Brüning nu had voorgesteld om eenvoudig maar Hindenburg weer candidaat te stellen, doch de vraag was, wat de nationaal-socialisten daarvan zouden maken. Hun leider, Adolf Hittler en Dr. Hugenberg, de leider der Duitsch-Nationalen, zouden het aan willen sturen op een herkiezing van den rijkspresdient. Naar het Wolff-bureau thans verneemt, heeft het onderhoud tusschen Hitier en Hugenberg, dat gister- midag begon en tot in den laten avond voortduurde, tot overeenstemming geleid HINDENBURG. KWALITEIT HOILAND/CH El BOVENAAN DOOD BERTELS:,KUNSTKORREL" (Volledig Pluimveevoeder») daar deze uit ideale qrondstotfen is verveardiqd en qéén vischmeel bevat Alles vereend in éen korrei.niets Cyvoeren Sedert 1925 is de pluimveeteelt verrukt met Berfels.Künsfkorrei'het welenscnap petyk ideale, voordeeliger en volledige voeder voor kuikens, kippen eenden enz waarin deqranen.vleeschmeeivilammen.voedinqszouten enz in één korrel zijn vereeniqd en waarmede ver kregen wordt- arbeidsbesDarinq.laaere productie kosten en betere bevruchting v.h.ei.grooteren smake lijker eieren.sterker en mooier dieren en 30%méér eieren dan metdeomslachtiqe dubbel voedering met Ochlendvoeder en gemengd graan. Alle foutief voederen, waardoor nog milboenen verspild wor den.wordt door de. Kunstkorrel "in eens opgehe ven. In Nederland voert men reeds 2. millioen kippen en eenden met fèeAÏels'J&vtisi&oVie/." $eof 50Mo'6 Sppostw. Vraagt brochure Octrooi reeds verkregen in Belqiè.Canada.Enqeland. Frankrük.ltalié. Hongarije. Ooien. Soanje.Zuid -Afrika De beide partijleiders hebben besloten den Rijks kanselier ervan te verwittigen, dat zij het voorstel van de regeering om een verlenging van den ambts- duur van den Rijkspresident door den Rijksdag te doen vaststellen, verwerpen. De beide partijleiders zijn van meening, dat hier bij niet de weg bewandeld moet worden van grond wetsherziening. De mogelijkheid om verlenging van Hindenhurga ambtsduur door een referendum tot stand te bren gen, blijft dus nog open. Eerst heden publicatie der brieven aan Brüning. V.D. verneemt nog uit Berlijn: De Duitsch Nationalen en de Nationaal Socialisten zullen den Rijkskanselier afzonderlijke verklaringen overhandigen. Men zal de publicatie der brieven van Hugenberg en Hitier eerst heden (Dinsdag) in den loop van den morgen kunnen verwachten. Hoe te adresseeren. De directeur van het Postkantoor te Schagen brengt ter kennis van belanghebbenden dat alle corresponden tie bestemd voor de Wieringermeer, welke tot dusver naar Kolhorn werd geadresseerd, met ingang van 16 dezer moet worden geadresseerd Sluis III. Die oorespondentie zal na dien datum bestemming be reiken via Den Helder, de Haukes en Sluis I in dien polder. Werkloozen maken het wethouder De Zeeuw en het Raadslid Mr. Donker lastig. Rotterdam, 11 Jan. Tijdens de Raadszitting, die vanmiddag plaats vond, had zich een groep werkloozen voor het stadhuis verzameld. Toen om kwart over vier na afloop der vergadering wethouder A. B. de Zeeuw, vergezeld van zijn partij genoot Mr. Donker, voorzitter van de sociaal-democra tisch Raadsfractie, naar bulten kwamen, werden zij door de werkloozen uitgejouwd. De heeren De Zeeuw en Donker liepen daarop in flinken pas door langs de Coolsingel in de richting van het Calland-plein, waarbij zij door werkloozen werden gevolgd. Deze bleven eerst op eenigen afstand, maar bij de Academie voor Beelden de Kunsten gekomen, begonnen zij er den looppas ra te zetten, zoodat even verderop, bij het Gymnasium, een vrij groot troepje den wethouder en het raadslid had in gehaald. Joelende drongen de werkloozen steeds meer op, zoodat de beide SD-A.P.'ers hun pas nog versnelden. Een aantal agenten, waarbij eenige met den blanken sabel in de hand, rende naderbij om de heeren De Zeeuw en Donker te ontzetten. De joelende groep werd toen verspreid, waarbij eenige klappen warden uitgedeeld. Van deze gelegenheid maakten de wethouder en het Raadslid gebruik om te verdwijnen. Een en ander veroorzaakte op het drukke Calland- plein nog al wat consternatie. RUMOERIGE LEDENVERGADERING VAN DE ROTTERDAMSCHE FEDERATIE DER S.D.A.P. Uit Rotterdam wordt aan V.D. gemeld: In „Libel" hield de Rotterdamsche federatie van de S.D.A.P. een ledenvergadering, waarin het standpunt be sproken werd van B. en W. en de raadsfractie der S.D.- A.P. ten opzichte van de loonvoorstellen die den Raad zijn gedaan en welke neerkomen op een verlaging van 3 pet der inkomens. De vergadering, welke zeer druk bezocht was, had een zeer rumoerig verloop. Een groot aantal der aanwezigen bleek het met de houding der voormannen van de S.D.- A.P. in Rotterdam niet eens te zijn. Wegens het groote rumoer moest de vergadering ten slotte gesohorst worden. Een definitief resultaat is niet bereikt geworden, al bleven vele aanwezigen er op aan dringen, dat over de schorsing der vergadering eerst ge stemd zou worden. Het is hiertoe echter niet gekomen. De vergadering, die om half acht was begonnen, ging tenslotte omstreeks 1 uur uiteen, hoewel de gemoederen nog zeer bewogen waren.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1