Uit onze omgeving. Ernstig ongeluk in Den Haag. Verduistering van v o o g d ij r a a d-g e 1 d e n. Werkloozenrellefjes te Hoogezand en Sappemeer. De staking in Twente. Marktberichten. Ingezonden Stukken. ANNA PAULOWNA Herwonnen Levenskracht. Op den avond, welke ten bate van Herwonnen Le venskracht, in de zaal van dei heer J. Swaerts ge organiseerd was, (rad als spreker op de heer Haver, hoofdbestuurslid van bovengenoemde vereeniging. In het kort werd de toestand, waarin de vereeni ging op het oogenblik verkeert, uiteengezet, om te la ten zien, dat steun noodzakelijk is. Het oude nood gebouw Berg en Bosch, wordt vervangen door een nieuw- sanatorium te Bilthoven. Daar is natuurlijk veel geld voor noodig, waarom spr. dan ook opwekt deel te nemen aan de Stuivers-actie. De gewone contributie, 1 cent per week, brengt te weinig op. Wel wordt per jaar f60.000 a f70.000 ont vangen, maar de verplegingskosten zijn hoog. Voor eiken patiënt moet per dag f3.50 betaald worden; dat is dus voor een verplegingstijd van 8 maanden al f 840. Spr. besloot met den wensch, dat men van God de genade moge ontvangen, door de gebrachte offers voor de verschrikkelijke ziekte bespaard te blijven. Na deze rede gaf het clubje „Kunst na Arbeid" eenige stukjes, waarmee veel succes werd geoogst en nog geruimen tijd bleef men in gezellig samenzijn bijeen. WEERINGEN De heeren P. van Heeteren en D. Kop te Wester- land, zijn voornemens voor gezamenlijke rekening een dubbel woonhuis te laten bouwen aan den Poel- weg alhier. De timmerman M. Mulder Pz. te Westerland, is voornemens voor zich zélf te bouwen een timmer manswerkplaats aan de Laan aldaar. De muziekvereeniging „Harmonie" alhier, dir. de heer P. Kreijger, gaf j.1. Zondag in Concordia een openbare uitvoering voor een matig bezette zaal. Het eerste gedeelte van het programma, de muziek, werd aandachtig gevolgd. Zwaar en forsch klonken de marschen. Alsook Néron, Ouverture Dramatique van F. Popy, welke echter niet altijd zuiver stemde. De wals daarentegen werd zuiver en goed afgewerkt. Werd eerst opgevoerd: „Een pootig Wijfje", oorspron kelijk kluchtspel in één bedrijf, door J. J. Rent meester. Het is een zeer leuk, lollig blijspel, wat buitengewoon insloeg. Alle rollen werden leuk ge speeld en niet het minst die van Ferdinand, welke onverbeterlijk was. Toen hij als vriendin van Jula in meisjescostuum opkwam, brak een storm van lachen los. De typen en de spraak werden goed volge houden. Ook Santje bracht hierin veel bij tot het succes. Daarna werd nog opgevoerd „Het testament", blijspel in één bedrijf, door mevr. A. Boers. Ook dit stukje werd zeer goed opgevoerd, doch wat kalmer. De erfgenamen waren best, evenals de notaris en Dirk Vroolijk. De meer fijne situatie werd aandachtig gevolgd en zeer goed begrepen. Den grimeur komt een woord van lof toe voor zijn mooi werk. Met een ordelijk en gezellig bal besloot deze avond. Voor de uitbreiding van het waterleidingnet hier ter plaatse, is men in den Slingerweg reeds be gonnen met het in den grond leggen der benoodigde buizen. De heeren J. en E. Lont van Den Oever, von den op de Zuiderzee drijvende vijf vaten bier. Het vermoeden is, dat deze vaten afkomstig zijn van de verongelukte Stanfries IV. J.O.V.-berichten. Voor de leden: Donderdag half acht, meisjeszang groep, Oosterland; Vrijdag half acht, gymnastiek; Zondagmiddag drie uur, bijeenkomst. Alle leden wor den verwacht. Voor de adspiranten: alle groepen de gewone week- bijeen komst, ook Hippolytushoef; Vrijdag voor allen gymnastiek (gecombineerd met leden); Zondagmid dag half drie bijeenkomst. Zuiderzeesteunwet. De Generale Commissie Zuiderzeesteunwet, heeft geldelijke tegemoetkoming verleend aan Jb. Smit S.Kz., M. Baijs en wed. J. Post, allen alhier. T.b.c.-bestrtjding. Ten bate van het t.b.c.-verplegingsfonds van den Centralen Bond van Transportarbeiders, zal op 16 Januari a.s. een verloting worden gehouden van een aantal door ingezetenen beschikbaar gestelde voor werpen. Benoeming. Onze plaatsgenoot, de heer P. Haremaker, werkzaam bij de administratie van het hoofdkantoor der M.U.Z., is in gelijke functie benoemd bij de firma A. Bos Pzn., op haar werk te Huelva, Spanje. De heer Haremaker zal daartoe in de 2e helft van Februari emigreeren. Feestavond T.O.V. Naar wij vernemen heeft T.O.V. voor haren feestavond op 23 dezer het reeds meermalen te Wieringen opgetre den gezelschap van Louis Noiret geëngageerd. Hervatting werkzaamheden. Ir. J. Lely, directeur-hoofduitvoerder der M.U.Z. is, na, eene afwezigheid van enkele weken te Wieringen terug gekeerd en heeft zijne werkzaamhedeti hervat. Een litho van de Zuiderzeewerken. Bij den Kunsthandel Sena, Stadhouder8plein 152, is een fraaie litho verschenen van een onderdeel van het werk aan den afsluitdijk, n.1. de dichting van de „Ge heime Geul" in October van het vorig jaar. Dit werk is in beeld gebracht door den kunstschilder Herman Heuff. De uitgave is bedoeld als een blijvende herinne ring van artistieke waarde aan het grootsohe werk der afsluiting van de Zuiderzee. Burgerlijke Stand. Over December 1931. Geboren: Kees, zoon van J. F. M. Alma en J. H. E. de Ronde Bresser; Inge, dochter van A. Henkei en F. W. Bergmann; Ettje, dochter van H. Nieland en E. de Vries; Jantje, dochter van H. Hekman en J. Panjer (te Oude Pekela); Alida, dochter van J. Bak ker en J. C A. Baijs; Grietje, dochter van C. v. Kals- beek en G. Bakker; Aaltje, dochter van C. Halfweeg en D. Metselaar; Nelli Roelofina Elisabeth, dochter van S. Poel en K. Plagmeijer; Reinouwtje Adriana, dochter van J. Tijsen en B. v. Heukelum; Anna Cor- nelia. dochter van P. Tijsen en L. Bril; Fransje, doch ter van F. Bos en M. Orsel; Johannes Reinier, zoon van Joh. v. Dommelen en E. Luiten; Franciscus Adrianus, zoon van P. J. Stoop en A. A. Musters. Overleden: J. Post, m., 79 j., echtg. van M. Lont; C. Brugman, m., 65 jr., echtg. van G. Klein; J. Hek man, vr.. 1 week, dochter van H. Hekman en J. Panjer (te Oude Pekela); A. v. d. Welle, ra., 58 j., echtg. van G. Visser; G. Wiegman, vr., 84 j., wed. van D. Post; S. Kinne, m., 67 j., A Muit, m., 69 j., wed. van M. Halfweeg. Ondertrouwd: J. Bosker en A. Speckmann; J. Lis- senburg en Th. J. K. Remmers; J. W. Koorn en P. T. Tijsen; P. Portegijs en M. Wiegman; D. Couwenho- ven en P. Mooi. Getrouwd: Jb. Duijnker en K. Schmitz; M. Veerman en A. v. d. \^elle; H. P. Grootemaat en G. Koorn. Loop der bevolking over December 1931. Ingeschreven: A. Schmitt uit Duitschland; mej. P. Mooi van Oterleek; H. C. J. Moeliker van Tholen; J. Bergsma van Sehoterland; G. Elze uit Duitschland; M. Blaakmeer, geb. Kesimaat van Den Ham; G. En gel van Obdam; P. Engel van Hoorn; A. Wewer van Deventer; J. Klaasse van Biggekerke; mej. C. M. Baltus van Zijpe; S. v. d. Wal van Winkel; J. J. Consemulder van Amsterdam; mej. H. v. Lenning van Amsterdam; J. Kruit van Slechteren; G. Braaks- ma van Wonseradeel. Vertrokken: G. Boonstra naar Dantumadeel; J. Mosk naar Texel; A. Hessels naar Hoogeveen; J. F. Aleven. W. Becks naar Arnhem; G. Krol en gezin naar Almelo; J. F. Borremans naar Woensdrecht; D. Munsterman naar Amsterdam; F. L. P. v. Linden naar Woensdrecht; E, Klijnstra naar Sehoterland; J Perc naar Wonseradeel; W. Heuvelman naar Em- men; W. J. C. Feijtel, J. A. J. Tellier naar Schoon- dijke; P. Gerrits naar Roden; A. Kalfsbeek naar Leek; mej. T. Molenaar naar Abbekerk; Mw. C. Hegeman, geb. Post, mej. G. Bal naar Den Helder; H. Kruize. mej. T. Oosting naar Almelo; H. Hagedoorn naar Onstwedde; B. Lutjeboer naar Scheemda; L. Kasje naar Idaarderadeel: WINKEL In den scheersalon van den heer Kasten alhier deed zich Zaterdag jl. een droeve gebeurtenis voor. Eenige klanten zaten met elkander te praten, toen een daarvan, de heer P. Schermer, plotseling van zijn stoel gleed en onmiddellijk bleek overleden te zijn. Ingeroepen geneeskundige hulp kon niet anders dan den dood constateeren. De overledene was juist dien dag jarig en werd 72 jaar. Naar men ons mededeelt, is door de Afd. der S.D. A.P. een arbeiderszangvereeniging opgericht, met een ledental van omstreeks 30. Als directeur zal optre den de heer J. Kos te Schagen. De repetities zullen gehouden worden in de kolfbaan van den heer D. A. de Bruijn. Zondagavond gaf de N.H. Cinema een filmavond in de tooneelzaal van den heer R. Laan. Na een verma kelijk voorstukje, kwam het hoofdnummer van den avond „De Showboat" of „Het Komediantenschip". De film brengt ons aan de Mississippie, waar de rivier bewoners worden bezocht door tooneelgezelschappen die in als het ware drijvende schouwburgen hun voorstellingen geven en vooral dit gezelschap het gun stigst bekend staat. Door dit leven heen is geweven een aaneenschakeling van wederwaardigheden, el kander afwisselende in voor- en tegenspoed, weelde en armoede, liefde en verlatenheid, van een meisje, de dochter van den directeur-ondernemer, die steeds wordt gevolgd door een strenge moeder, en geschaakt wordt door een beroepskaartspeler. Het slot brengt alles in het reine. De opkomst was matig en de mee ningen verschillend. De klankfilm hoort men liever. KOEGRAS JULIANADORP. Vereen, „Veeverloskunde" te Koegras. Maandagmorgen hield bovengenoemde vereeniging hare gewone jaarlijksche ledenvergadering in het café „Du Passage" van den heer J. Rotgans. Aanwezig waren slechts 14 leden. Daar de opkomst niet groot was. besloot het bestuur eenigen tijd te wachten, in de hoop, dat nog meerderen ter vergadering zouden verschijnen. Dit bleek echter overbodig geweest te zijn, en om tien uur nam de voor zitter, de heer S. Eriks Jz. het woord. In de eerste plaats heette hij de aanwezigen hartelijk welkom, er zijn spijt over uitende dat er voor deze bijeenkomst blijkbaar zoo weinig animo bestond. Met deze korte woorden, verklaarde hij de vergadering voor geopend en verzocht den secretaris, den heer A. Sohoorl Jz. de no tulen van de vorige vergadering te willen lezen, welke met dank voor den samensteller onveranderd werden vastgesteld. Daarna volgden de mededeellngen, waarvan de ijve rige secretaris in beknopten vorm een verslagje had sa mengesteld, en waaruit wij het volgende publiceeren: Dat de vereeniging thans 114 leden telt met 1933 koelen De verloskundige was 108 maal gehaald om zijn diensten te presenteeren. Eén lid bedankte zonder opgaaf van re denen, terwijl nog 1 lid bedankte omdat hij geheel bulten den kring van deze vereeniging woonde. Verder trad één nieuw lid toe. Tot slot merkte de samensteller op, dat nog vele veehouders geen lid van deze vereeniging waren, hetwelk door hem ten zeerste werd betreurd. Hij deed dan ook een beroep op den steun en medewerking van alle leden, om diegenen, die nog van verre staan, te bewegen zich in onzen kring te doen opnemen, hetwelk niet anders kan zijn dan tot heil van hunne bedrijven en tot voordeel van hunne gezinnen. En met den wensch dat 1932 in alle opzichten gunstiger mag zijn dan zijn voorganger, worden deze mededeellngen besloten. Niemand verlangde hieromtrent nadere toelichting, en de voorzitter bracht dank voor de gedane mededeelingen Daarna volgde het verslag van het nazien der rekening, hetwelk verricht was door de heeren P. P. Sinnige en G. W. Jimmink Mz. De heer Sinnige deelt mede, dat al les in orde was bevonden, en dat hij tot goedkeuring ad viseerde, waaraan de vergadering voldoet De penningmeester geeft daarna een kort resumé van de ontvangsten en uitgaven, en was er ook nog een be scheiden batig saldo. De subsidie groot f 100 van de gemeente was nog niet ontvangen, doch dit zal wei spoedig in orde komen en de voorzitter zegt den pen ningmeester dank voor zijn gehouden beheer en de commissie voor haar gehouden onderzoek der beschei den. Daarna volgt de Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de heeren S. Eriks Jz. en G. W. Jim mink Wz. en belden direct herkiesbaar. Beiden worden herkozen en nemen hunne benoemin gen aan met dank voor het opnieuw in hen gestelde vertrouwen. Volgt de vaststelling van het salaris voor den Verlos kundige en den omslag der koeien. De voorzitter doet mededeeling van het Bestuursvoorstel, n.1. het Bestuur wil niet aan het salaris van den Verloskundige tornen, en dit laten zooals het is, en daarentegen den omslag van de koeien met 10 cent per koe verlagen en op 35 cent brengen Hierover worden door eenige leden andere voorstellen aan de hand gedaan, maar nadat men over dit punt slechts enkele minuten heeft gesproken, worden de nevenvoorstellen teruggenomen en het Bestuursvoor stel met algemeene stemmen aangenomen. Nu zullen misschien velen geneigd zijn te denken, dat het er nog al aan zit bij deze vereeniging, niets is minder waar dan dat, het genomen besluit is zoowel van de eene als van de andere zijde bekeken als een crisismaatregel te be schouwen en nogmaals worden de leden opgewekt om de niet aangesloten veehouders tot deze nuttige ver eeniging te doen toetreden, want nog alijd is het aloude spreekwoord van kracht: „Eendracht maakt macht". Tot verloskundige wordt zonder besprekingen en bij ac clamatie herbenoemd de tegenwoordige functionnaris, de heer A. de Hoop. Het laatste punt der agenda is het benoemen van een lid tot nazien der rekening. De heer G. W. Jimmink Mz. was aan de beurt van aftreden en niet direct herkies baar. De Voorzitter noodigde daarvoor uit den heer J. J. Zwaag; deze meende echter te moeten bedanken en werd de keuze gedaan op den heer C. Maters, die deze benoe ming aanvaardde. Nu volgde nog de rondvraag maar deze leverde geen nieuwe gezichtspunten meer op, zoodat de Voorzitter den aanwezigen dank bracht voor hunne aanwezigheid en gehouden besprekingen en sloot de bijeenkomst. INSTORTING IN STAATSMIJN WILHELMINA. Oostenrijker gedood. In Staatsmijn Wilhelmina heeft Zaterdagavond een instorting plaats gehad. De Oosten rij ksche mijnwer ker F. E. werd door het gesteente getroffen en gedood. De man was 33 jaar oud en ongehuwd. Hij woonde te Spekholzerheide. Met een gestolen auto in volle vaart tegen een boom gereden. De beide inzittenden ernstig gewond. Zondagochtend half zes is op den Bezuidenhoutsche- weg in Den Haag, tegenover perceel no. 96 een ernstig auto-ongeluk gebeurd. In volle vaart reed daar een Che vrolet, bestuurd door den 20-jarigen C. G. en met den 21-jarigen H. V., wonende aan het Lamgroen, als passa gier. tegen een boom. Belde personen werden ernstig gewond; G. kreeg een hersenschudding en een hoofd wonde, V. een schedelbasisfractuur en een kaakwond. Zij werden in bewusteloozen toestand naar het zieken huis aan den Zuidwal overgebracht en konden nog niet worden gehoord. De auto, welke zwaar was beschadigd, is in beslag ge nomen. Intusschen deed in den namiddag, ruim vijf uur, een bewoner van het Zieken, de heer K. bij de politie aan gifte van vermissing van zijn auto, die gestolen bleek te zijn. Men toonde hem ten politiebureele den in beslag genomen, ernstig beschadigden Chevrolet, welken de heer K. als zijn eigendom heeft herkend. De verdwenen bode echter teruggekeerd en met meer geld dan h\j meegenomen had. De ongeveer 50-jarige R„ bode-incasseerder b(j den Voogdijraad 's Gravenhage I, die verleden week was verdwenen met ongeveer f 600 en een partij kwitanties tot een som van f 1500, is Zondag door de politie in zijn woning te 's Gravenhage aangehouden. Van de kwitanties had hij vóór de publicatie van zijn verdwijning een som van f 200 geind; de overige kwitan ties had hij uit Amsterdam per post aan den Voogdij raad toegezonden, waar deze Zaterdag j.1. zijn aangeko men. R. had by zijn aanhouding een bedrag van f 1000 bij zich, dat hy beweert te Amsterdam te hebben geleend om de vermiste som van f 800 te kunnen aanzuiveren. Deze mededeeling wordt thans nader onderzocht en wan neer zij juist blijkt, is de Voogdijraad schadeloos gesteld. Volgens verklaring van R. heeft hij het vermiste bedrag verloren. In afwachting van het nader onderzoek wordt R. in bewaring gehouden. De staking bij de werkverschaffing. Win kels geplunderd. Te Hoogezand en te Sappemeer is het Zaterdag tot ongeregeldheden gekomen die veroorzaakt werden door dat de stakende tewerkgestelden uit Jipsinghuizen en uit de gemeentelijke werkverschaffingen, optochten or ganiseerden en in verschillende bakkerijen en slagerijen binnendrongen, waar zij verstrekking van levensmidde len eischten zonder te betalen. Bij enkele winkeliers werd gedreigd, dat anders de ruiten zouden worden stuk geslagen. De meeste bakkers en slagers willigden de verzoeken In. Des middags werden optochten gehouden door stakers uit Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Veendam. Mun tendam. Noordbroek en Zuidbroek, waarbij communisti sche leiders het woord voerden en de bekende elschen nogmaals werden naar voren gebracht Besloten werd deze eischen te deponeeren op de secretarieën van Hoogezand en Sappemeer. Te Martenshoek, gem. Hoogezand, hebben enkele vrouwen levensmiddelen uit een winkel meegenomen zon der te betalen. Er is versterking van de marechaussee aangekomen. Bazen ontslagen, omdat ze geen besmet werk wilden verrichten. Uit Hengelo wordt aan de N.R.Ct gemeld: Op de Hengelosche Bontweverij, waar de werklieden in staking zijn, is de bazen aanzegging gedaan dat zij zijn ontslagen. Dit geschiedde, nadat zij aan de directie hadden meegedeeld, dat zij niet bereid waren besmet werk te verrichten. Het aantal bedraagt ongeveer 20. Bij de Koninklijke Weefgoederenfabriek is aan 70 werk lieden ontslag aangezegd wegens gebrek aan werk. On der hen zyn ongeveer 45 wevers. MOORD OP EEN VARENSGEZEL. Vermoedelijke dader wordt gezocht. In vervolg op het vroeger gemelde kan thans wor den gemeld, dat door de justitie te Utrecht is mede gedeeld,. dat de wonden van het j.1. Donderdag te Mij drecht opgevischte lijk inderdaad door messteken zijn toegebracht. Naar den vermoedelijken dader, een Duitscher, die het zagenvijlersbedrijf uitoefent en luistert naar den bijnaam „Blank om een" of „Hannes", wordt ijverig gezocht. Het slachtoffer bleek te zijn de 37-jarige varensgezel G. J. H. Bosch, vermoedelijk afkomstig uit A'dam. BROEK OP LANGENDUK. 11 Januari. Aangevoerd: 52000 Kg. roode kool f 0.802.60, id. door schot f 0.60—2, 33000 Kg. gele kool f 0.60—2.10, 25000 Kg. Deensche witte kool f 1.202. 11000 Kg. uien f 99.30, grove uien f 8.10—8.40, drielingen f 8.10—8.40, 925 Kg. peen f 3.40, kleine peen f 1.60. NOORDSCHARWOUDE, 13 Jan. Aangevoerd: 21400 Kg. roode kool f 0.90—2.50, 2e soort f 0.60—1.20, 8400 Kg. D. witte kool f 1.40—1.70, 2e soort f 0.701.50, 4400 Kg. gele kool f 0.701.20, 2e soort f 060. AMSTERDAM, 11 Januari 1932. Binnenl. Granen. (Boerennoteering). Rogge f 55.50, chevaliergerst f 6.256.75, haver f 6.256.75, duiveboo- nen f 10—11, paardeboonen f 77.50, groene erwten f 12 13, vale erwten f 2023, alles per 100 Kg.; karwijzaad f10.5011 en blauw maanzaad 11.5012.50 per 50 Kg. ALKMAAR, 11 Januari 1932. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 50 vette koeien f 150—285, handel ma tig; 3 vette kalveren f 5580, vette kalveren per Kg. f 0.901.20, 30 nuchtere kalveren (slacht) f 826, 918 vette varkens (zware) per Kg. 2834 et Handel stug. AMSTERDAM, 11 Januari 1932. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 566 vette koeien waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 7680 ct., 2e kw. 64—74 ct., 3e kw. 5462 ct., mindere soorten 4652 ct., per Kg. slachtgewicht; 70 melk- en kalfkoaien f 220330 per stuk; 154 vette kalveren 2e kw. 6876 ct., 3e kw. 5466 ct., per Kg. levend gewicht; 26 nuchtere kalveren f 712, 48 schapen f 1821, 1040 vleeschvar- kens (90110 Kg. 4142 ct. per Kg., zware varkens 39 40 ct., vette varkens 38—39 ct. per Kg. slachtgewicht; 63 paarden f 70120 per stuk. Aan het abattoir werden aangevoerd 13 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. ALKMAAR, fl Jan. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor fabrieksboter le soort f 0.600.80, en 2e soort f 0.550.65 cent per pond; eieren (groothandel) f 3.754.25, eend eleren f 3.60. ALKMAAR, 9 Jan. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en pryzen als volgt: 2 paarden f 100—175, 1 melkkoe f 210, 8 nuchtere kalveren, slaoht f 610, 22 vette schapen f 15 —22.50, 19 schrammen f 1522.50, 29 biggen (10 weken) I 611, 1 bok of geit, waarvan de prijs niet genoteeTd. ALKMAAR. 9 Jan. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier. Aanvoer: 180000 kipeieren: 56—58 Kg. f 3.80—4.20, 58 —60 Kg. f 4—4.40. 60—62 Kg. f 4.20-4.60, 62—64 Kg. f 4.405.40, kleine eieren 5055 Kg. f 3.50—3.80, 7000 eendeiereo t 3.303.70. WIERINGEN, 9 Jan. Aanvoer aan den vischafslag 375 balen kruikels f 3,70 5.25 per baal. WIERINGEN, 8 Jan. Aanvoer aan den vischafslag: 68 balen wulken f 11.90 —13.50 per baal. WARMBNHUIZEN, 11 Januari 1932. Roode kool, 2e kwal. f 0.60, D. witte kool le kw. f 1.60, uien: drielingen f 8.50—9.20, uien f 8.809.30, grove uien f 7.80—8.10, Aanvoer: 550 Kg. roode kool, 1800 Kg. D. witte kool, 4475 Kg. uien. DEN HELDER, 11 Januari 1932. Afgeslagen Gem. Vischhal. Noordzeevlsscherij: Tongen f 0.30—0.22, kleine tongen f 007—0.05, schol I f 13.50— 11.50, schol II f 5.805-70. Kustvisscherij: gekookte gar nalen per Kg. f 0.34—0.20, bot per kist f 13—11.50, schar ren f 6-204.65, sardyn per mand f 1.500.95. ALKMAAR, 11 Januari 1932. Andijvie f 0.804.10 per 100 stuks, Bloemendaler kool f 1.804.20 per 100 stuks, boerenkool f 1.30—3.90 per 100 stuks, gele kool f 0.802.10, groene kool f 1.404, krop sla f 6.40, knolselderie f 2.103.90, alles per 100 stuks, roode kool f 0-80—3.40 per 100 stuks, selderie f 1.803.60 per 100 bos, spruiten f 0.301.15 per zak, uien f 2.60— 2.80 per 100 Kg. wortelen f 2.30—11.30 per 100 bos. Wit lof f 611. Idem II f 24 per 100 pond. ORGANISATIE IN DEN LAND- EN TUINBOUW'. Afbreken of opbouwen? Eenige plaatsruimte wil ik u vragen voor het volgende: De heer J Roselaar heeft een lang betoog over de organisatie van de land- en tuinbouwers ingezonden. Toch men kan soms in weinig woorden veel vertel- i len, 't omgekeerde is eohter niet zoo prettig Roselaar bepleitte een strijdorganisatie van de land- en tuinbou wers, en terecht, 't is noodig. 't Moest al voor 20 jaar gebeurd zijn, evenals de vakorganisatie der arbeiders. In den Neutralen Bond wil hij dien strijd belichamen, m.i.z. zeer juist. Opbouwend werken wil hij, allemaal t prachtig. De man vergeet eohter iets.. Als men opbouwen wil, moet in den regel eerst een afbraak plaats vinden. Afbreken van vooroordeelen. Af breken fundamenten van een verkeerde gedachtengang. Afbreken een verkeerd maatschappelijk inzicht Is het vooroordeel opgeheven, is de gedachtengang der men- schen in betere banen geleid, ls het maatschappelijk in- 1 zicht gewijzigd, dan eerst kan men opbouwend gaan werken Dan eerst is er een basis voor nieuwe mosrelltk- heden, voor nieuwe banen in de maatschappelijke orde. We leven niet in den tyd van Adam en Eva. Er moet geen maatschappij gevestigd worden. Er moet een maatschappij vervormd worden, hervormd worden. Eerst afbraak en strijd. dan opbouw. De Neutrale Bond kan, zoo opgevat, goed werk doen en zal dat ook wel doen. Als de doelstelling tenminste niet vertroebeld wordt door politiek godsdienst of Sofisterij Andere strijdvereenl- glngen zullen ook goed werk doen. Alles heeft zijn nut, alles doet zijn nut... Een ding is mij onbegrijpelijk in liet betoog van Roselaar. Hij doet zich voor als de opbouwer In extenso, beveelt de N. B. aan als strijdorganisatie en in ad®m hij zonder aanleidend motief een andere strijdorganisatie V afbreken. Dat is niet in den hèak. Wat mij zelf betreft, ik sta zeer sympathiek tegenover den N. B.. Hier in Warmenhuizen is In principe besloten tot den N. B. toe te treden. Maar om den N. B. te gebruiken als middel om een andere strijdorganisatie af te breken, daarvoor behoeven we toch onze vakvereeniging niet op te richten. De tactiek van Roselaar is slecht Ik zal dan ook niet nalaten het H-B- van den N. B. met deze manier van doen op de hoogte te brengen. Spoedig zullen we daar meer van weten. Menschen als Roselaar schoppen den boel hopeloos in de war tot schade van hun eigen organisatie. Dank voor de plaatsruimte, Warmenhuizen. G. Geachte Redactie! Mogen wij nu eens niet over de malaise, om een wei nig plaatsruimte verzoeken, n.1. naar aanleiding der ad vertentie welke Zaterdag j.1. in de Schager Courant ver scheen als aankondiging dat het „Groot Volkstooneel" uit Amsterdam een voorstelling komt geven bij Mevr. wed. J. Broer te Schagerbrug. Wij verheugen ons hierover ten zeerste en willen van af deze plaats de menschen die hiertoe het initiatief na men een hartelijk woord van dank'brengen. Door hun werken zijn wij straks in staat een avond van zuivere kunst te genieten, zonder uren te hoeven reizen en zal deze avond een evenement zijn op het gebied van kunst in de gemeente Zijpe. Immers namen als een Adolf Bouwmeester, Kees Bakker, Janny van Ooijen, Mimi Erfman, e.a. heeft men hier nooit anders hooren noe men, dan buiten ons bereik. En juist in dezen tijd, nu het meerendeel der bevolking zich niet de weelde kan permiteeren, deze groote kunstenaars in de stad te be zoeken, prijzen wij het organisatievermogen, dat ons in staat stelt het in eigen plaats te kunnen doen. Ook de prijs, 75 cent, kan dunkt ons, geen beletsel zijn. Mogen de inwoners van Zijpe toonen dat zij ware kunst- op prijs weten te stellen en op 6 Febr. geen plaatsje on bezet laten. Inmiddels de Redactie d ank. Hoogachtend, H. C. V. te O. SPORT. ANNA PAULOWNA. R.K. Voetbal. Z.A.P. I speelde Zondag een uitwedstrijd tegen Rood Wit I te 'tVeld en kwam met een 0—1 neder laag terug. Z.A.P. II bracht het er niet beter of. Zij verloor met 12 van Geel Rood ('t Zand) op eigen veld. OUDESLUIS. Zondag j.1. had DOSKO. I bezoek van J.V.C. I van Julianadorp. D. speelt eerst met den wind mee en is hierdoor het meest in den aanval, doch het beslissende schot blijft weg, terwijl J. stug verdedigt en met succes af en toe den buitenspelregel toepast. Ondanks het D-- overwicht krijgt de J.-keeper weinig moeilijk werk te verrichten. D. weet voor de rust de leiding te nemen, als een corner van links in eens in het doel belandt. Rust 10 voor D. Na de rust is J. voorloopig het meest in den aanval, doch door stug verdedigen blijven ook hier voorloopig doelpunten uit, terwijl Wijker een paar maal hard naast schiet Uit een corner van links, brengt de rechtsbuiten van J. den stand op 11. D. houdt echter moedig vol, en begint langzamerhand al beter te spelen. In tegenstel ling met J., hierdoor raakt het spel meer verdeeld. Bij een D.-aanval weet de rechtsbinnen den stand op 21 te brengen, waarmee het einde komt, en D. revanche heeft genomen voor de nederlaag in Julianadorp. DOSKO. m hield zich ook uitstekend, door in Kol- horn met 42 te winnen, en zich hierdoor van de on derste plaats afwerkte. Alzoo een goed begin in 1932. As. Zondag krijgt DOSKO II bezoek van H.R.C. 5.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8