Alieicti Nitus- Mitrttnit-LulbiiwllaL Bui tenland. Uitgevers: N.V. ?.h. TRAPMAN Co., Scbagen. Eerste Blad. Brieven over Engeland. - OM HINDENBURG. „Zonder werk" leidt naar den ondergang. Kabinetscrisis in Frankrijk. Nieuwe burgeroorlog in China? Fa. Gebr. ROTGANS Opzienbarend artikel ran MussoIinL Auto tegen gesloten spoorboomen gereden. Woensdag 13 Januari 1932. Be SCHAGER 75ste Jaargang No. 9002 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in hel eerstuitkomcnd nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden fl.80. TIëN van 1 tot 5 regels f 0.8 inbegrepen) Grootere letters Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» i, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit drie bladen. 9 Januari 1932. Het is niet gemakkelijk een nieuw verhaal te bedenken. Met nieuw bedoel ik een verhaal, dat werkelijk nog nooit verteld ls, en, sterker nog, dat geen overeenkomst vertoont met andere, j-eeds vroeger vertelde geschiedenissen. Twee honderd jaar geleden was dat een heel andore zaak. De eerste Engelsche roman verscheen In 1740, en de schrijver er van, Richardson, had een onafzienbaar, onontgonnen veld voor zich, waarvan hij eenvoudig het Btuk, dat hem het me^st aantrok, voor zich kon op- eischen, zonder dat iemand hem van diefstal kon beschuldigen. Hoeveel schrijvers zijn er niet na Richardson ver schenen! Ik zou hun aantal niet graag benaderen. We behoeven slechts na te gaan, dat er in Engeland elk jaar ruim veertien duizend nieuwe boeken verschijnen. Dat zijn natuurlijk lang niet allemaal verhalen. Er zijn heel veel wetenschappelijke werken bij. Boeken als The Mysterious Universe van Jeans. En de verhalen zijn volstrekt niet alle nieuwe verhalen. De werken van Dickens, Thackeray en honderden andere schrijvers worden nog geregeld herdrukt, en bovendien worden de beste buitenlandsche werken vertaald. Maar zelfs na aftrek van al deze blijven er duizenden, zeker meer dan zeven duizend over, die geschreven zijn met de bedoeling nieuwe verhalen aan de Engelsch lezende wereld te geven. Het ls zeer de vraag, of één percent van die, laten we zeggen zeven duizend, daarin slaagt. Het vet >s al lang van de ketel. Het verhaal van mijnheer en me vrouw A., van wie hij (of zij) verliefd wordt op een andere vrouw (of man), kan op veel manleren gewij zigd worden. Het kan eindigen met scheiding, of ver zoening, met moord, of zelfmoord, of zelfverloochening, snaar het blijft per slot van rekening dezelfde oude geschiedenis. Het is geen nieuw verhaal, dat verschijnt, maar variatie 2394 van een oud thema. De detective-verhalen zijn op dit gebied nog de ergste zondaren. De moord is gepleegd, we weten het allemaal al op bladzij 3, niet door den schuwen gast met het ongunstig uiterlijk, en ook niet door den bediende, die zes maanden gevangenisstraf echter den rug heeft, maar door den jovialen gastheer zelf. De politie is oliedom, •n laat zich op allerlei dwaalsporen lelden, en de zwijg zame detective heeft de geheele zaak ontward (maar ■wacht honderd vijftig pagina's, vóór hij ons dat ver telt), zoodra hij een stukje van het Perzisch tapijtje onder zijn loupe bekeken heeft. En nu zijn we nog pas in 1932. Wat moet het worden, wanneer we honderd jaar verder zijn? Thans komt het nog voor, dat de een of andere schrijver een werke lijk nieuw Idéé krijgt. Enkele jaren geleden liet David Garnett een dame In een vos veranderen, en Lady Into Fox is werkelijk niet alleen een origineel, maar tegelij kertijd een heel mooi boek. In 1930 kwam Priestley met zijn Good Companlons, een meesterwerk van een heel andere soort dan Lady into Fox. We kunnen Garnett's boek bewonderen, maar tegelijkertijd zeggen we, dat dames nu eenmaal niet de gewoonte hebben in vossen te veranderen. Priestiy vertelt een geschiedenis, die nooit gebeurd is, en ongetwij feld ook wel nooit gebeuren zal, maar het blijft een feit, dat ze zou kunnen gebeuren. Een rijke onge trouwde, en niet heel jonge dame besluit te breken met den sleur van het leven, dat ze tot nu toe geleid heeft, en trekt de wereld in. De wereld is in dit geval het beperkt gedeelte er van. dat Engeland heet. De trexke- rij heeft plaats in de auto van de dame. Hiermee is een bedrijf van de geschiedenis afgeloo- pen. Een ander bedrijf begint. Een timmerman ln het Noorden van Engeland krijgt genoeg van zijn huiselijke omgeving, en trekt de wereld ln, alweer in dit geval Engeland Na eenige meer en minder aangename avonturen komt hij de auto van bovengenoemde dame, Miss Trant, tegen, die, de auto wel te verstaan, geen stap meer voor of achteruit 'kan doen. De timmerman heeft van auto's niet het minste verstand, maar wegens zijn timmermanschap, en een zekere aangeboren handig heid, weet hij er honderd keer zooveel van als Miss Trant. Hij bekijkt en betast het vehikel eens in zijn inwendige, en het gaat weer aan den rol. Miss Trant stapt er in, en neemt den handlgen timmerman mee. Tweede bedrijf. Een jeugdig en zeer muzikaal onderwijzer op een kostschool krijgt ruzie met de vrouw van zijn princi paal, en trekt de wereld in: Engeland, wel te verstaan. Hij, de timmerman en Miss Trant komen op één en hetzelfde oogenblik te zamen In een café, waar een troep tooneelspelers, die de wereld, Engeland, doortrek ken, in een min of meer wanhoplgen finantieelen toe stand hun dreigend bankroet bespreken. Miss Trant voelt zich tot hen aangetrokken, spreekt met den lei der van den troep, en biedt aan het gezelschap met haar beurs te ondersteunen. En daarmee begint het vierde bedrijf van dit werkelijk hoogstinteressante boek, Miss Trant, schoolmeester, tim merman en tooneelspelers trekken nu te zamen het land door en vormen het gezelschap „de Goede Kameraden": the Good Oompanions. Het is en van de beste, zoo niet h e t beste boek, dat de laatste jaren in Engeland versohenen is. Origineel, hoewel het mij lang niet zoo geboeid heeft als The Good Companions, is ook Hls Monkey Wife, or Married to a Chimp, van Collier. Dit vertelt de zeer on gewone geschiedenis van een Engelschman, die op vol komen regelmatige en wettige wijze in den echt verbon den wordt met een Chimpanzee. Begrijpelijkerwijze is hij daarover in den beginne zeer ontdaan, want het is ge schied door een handlgen streek van de chimpanzee, die zwaar gesluierd de plaats van zijn bruid heeft Ingeno men, maar na verloop van eenigen tijd legt hy zich niet alleen by den ietwat ongewonen toestand neer, maar is er heel erg mee ingenomen. Wij, lezers, gek als het mag schijnen, kunnen ons met het geval volkomen vereenigen Of liever, we zouden ons met het geval volkomen kunnen vereenigen, als het niet zoo gek was. Het is een ori ginaliteit als .die van Lady into Fox, de sprookjesorigi- nalitelt, niet die van de Good Companions. Drie of vier jaar geleden schreef de Londensche Ob- server een prijsvraag uit, waarbij als opgave gesteld was, het bedenken van een origineel gegeven voor een ver haal. Het gegeven behoefde slechts In enkele zinnen te worden meegedeeld. Is u by een bezoek aan Londen wel eens in de Tate Gallery geweest, het museum van moderne schilderijen? Dan heeft U daar de schilderij van Lelghton kunnen bewonderen: Psyche, staande op den rand van haar bad, gereed daarin af te dalen. De Observer kende den prijs voor het meest origineele gegeven voor een verhaal toe aan den Inzender van het volgende: De bewakers, die op zekeren morgen van een heeten Augustusdag het museum ontsloten, kwamen tot de ont dekking, dat Leighton's Psyche, na zooveel jaren op den rand van haar bad te hebben doorgebracht, daarin ein delijk was neergedaald. Er is aan de schilderij geen spoor te ontdekken van eenige aangebrachte verandering, en de theorie, dat de schilderij vervangen is door een andere, wordt door geen enkel bewijs ondersteund. Er wordt reeds gemompeld, dat ook bij andere geschilderde personen een zekere activiteit valt waar te nemen. Voor zoo ver ik weet heeft tot nu toe geen van de honderden of duizenden Engelsche romanschrijvers ge bruik gemaakt van dit gegeven, om het tot een comple ten roman te verwerken. Toch sohijnt het mij toe, dat er best wat van te maken zou zijn, duizend maal meer bij voorbeeld dan van Red Ike, dat zoo geprezen werd door den bekenden schrijver Hugh Walpole, dat lk me heb laten verleiden, het te koopen. Het was een absolute draak. Het pleit beslecht. De Rijks president beveelt staking van verdere officieele bemoeiing in zake zijn herkiezing. t Rijkskanselier, Dr. Bruning, heeft Dinsdagmiddag den Rijkspresident rapport uitgebracht over zijn on derhandelingen nopens een parlementaire herkiezing van den Rijkspresdient. Rijkspresident von Hinden burg heeft hierop, den Rijkskanselier verzocht geen verdere stappen in deze aangelegenheid te onder nemen. Hitier heeft zijn afwijzende houding tegenover het voorstel van Drè Bruning niet den Rijkskanselier, doch den Rijkspresidont persoonlijk in een schrijven uiteengezet Dit schrijven dat slechts dient ter persoonlijke in formatie van den Rijkspresident, zal niet worden ge publiceerd. Een officieele mededeeling hierover is eerst in den loop van den avond te verwachten. Wat nu? Voorbereiding van een volks stemming voor een herkiezing van Hin denburg. V.D. verneemt nog uit Berlijn: Nadat de bemoeiingen van Dr. Bruning inzake een parelmentaire verlenging van de ambtsperiode van den Rijkspresident definitief zijn mislukt, gaat het er thans slechts om een herkiezing van Hinden burg voor te bereiden door een volksstemming. Te bevoegder plaatse staat men op het standpunt dat hiertoe bemoeiingen van welke officieele instan tie dan ook ongeschikt zijn en dat thans alle ver dere maatregelen uit het volk zelf moeten komen. Men acht hiertoe de vorming van een commissie, zoo als reeds indertijd bij de eerste verkiezing van Hin denburg werd gevormd, doelmatig, Welke persoon lijkheden voor de vorming van een degelijke com missie in aanmerking komen en wie de leiding van deze commissie op zich zal nemen, zal door de daar voor in aanmerking komende instanties moeten wor den uitgemaakt. In het bizonder acht men hiervoor buiten de partijen staande persoonlijkheden geschikt. Brief van Hitier aan den Rijkskanselier. Hitier heeft na zijn brief aan den Rijkspresident Dins dagavond nog den volgenden brief gezonden aan Rijks kanselier Dr. Brüning. ..Berlijn, 12 Jan. '32 's avonds. Zeer geeerde Heer Rijkskanselier, Den 6 Januari 1932 deelde de heer Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, generaal Groener mij mede, dat het in de bedoeling lag het presidentschap van generaal- veldma&rsohalk von Hindenburg langs parlementairen weg te verlengen, althans den Rijkspresident door een tweederde meerderheid van den Rijksdag te laten kiezen. In verband verzocht Rijksminister Groener mij de hou ding der partij kenbaar te maken. Hierbij heb ik de eer U, zeer geëerden heer Rijkskan selier mede te deelen, dat de NSDAP bij alle vereering voor den persoon van den heer Rijkspresident, niet in staat is dit voorstel te steunen. Namens de nationaal so cialistische beweging weiger ik derhalve onze toestem ming. De constitutioneel-reohterlijke bulten- en Dlninen- landsohpolltieke beweegredenen, zoomede die van mo- reelen aard, welke ons tot deze houding bewegen, zal ik U zeer geëerden heer Rijkskanselier in een uitvoerige uiteenzetting omgaande doen toekomen. Met de verzekering van hoogachting enz. w.g. Adolf Hitier." Deze brief werd in opdracht van Adolf Hitier gister avond om 9 uur nog afgegeven aan Dr. Brüning in de Rijkskanselarij door hauptman a. D. Goering. Het volknbehoud ln Duitschland staat op het •pel Uit de jeugdige werkloozen ontstaat 't steeds grooter wordende leger van dieven, oplichters en andere misdadigers. Een der ellendigste gevolgen der economische moei lijkheden is de werkloosheid onder de jeugd. Ons Na tionaal Crisiscomité, tal van vereenlglngen en bonden beseffen dit ook en zoeken naar middelen om de jeugd voor ondergang te bewaren. De moreele gevolgen van dit gebrek aan bezigheid zijn vooral bij jonge menschen funest, en het is daarom te begrijpen, dat elk land, elke regeering, naar een oplos sing streeft. In Duitschland zoo lezen we in het „Handelsblad", met zijn mlllioenen werkloozen, leven duizenden Jonge menschen zonder werk. In October van 1931 bedroeg het aantal jonge lieden tusschen de 16 en 21 jaar, dat geen werk had 700.000; dit cijfer is thans aanzienlijk hooger Drievierden van hen zijn jongens, één vierde meisjes, Zij hebben slechts aanspraak op financleelen steun, wanneer zij niet door hun familie onderhouden kunnen worden Veel zwaarder dan het niets verdienen, drukt op den jeugdigen werklooze het niets doen. Hij ver slapt, zijn concentratievermogen vermindert, zijn veianfc- woordelyikheidsgevoel verdwijnt. Hy verliest het con tact met zijn familie, voor wie hij in vele gevallen enkel een last is. Ten slotte raakt hy heelemaal aan tager wal Uit de jeugdige werkloozen ontstaat het steeds grooter wordende leger van dieven, oplichters en andere misdadigers. De mogelijkheid om eens weer nutttig werk in de maatschappij te verrichten wordt met den dag geringer. Hoe moet hier geholpen worden en wat geschiedt in Duitschland reeds? In plaats van het verplichte werk, waarvoor betaald wordt, is de vrijwillige „Arbeitadienst" gekomen. In verschillende plaatsen heeft de overheid localiteiten, of grond kosteloos beschikbaar gesteld om jeugdige werkloozen zonder betaling te laten werken voor zich en voor andere werkloozen. Dit werk wordt „gemeinnützige Zusatsarbeid" genoemd. In München zijn Werkgemeenschappen van 60 a 80 personen, waarin jeugdige volwassenen arbeiden. Zoo ook ln de stad Dresden. Andere steden, zooals Colborn en Reutllngen, stelden grond beschikbaar voor landbouw. Er wordt alleen dat werk verricht dat door geen ander verricht zou worden en waardoor aan de arbeiders, die werk hebben, geen concurrentie wordt aangedaan. Daarnaast tracht men de jeugd in hun vrijen tijd te ontwikkelen en te verdiepen en het theoretisch geleerde vast te doen houden. De vrouwelijke, jeugd wordt huis houdelijke kennis bijgebracht Steeds wordt weer de er varing opgedaan, dat de jonge menschen veel liever practisch werk verrichten dan theoretisch onderricht krijgen. De Jeugd wil iets presteeren, zich een weg banen Ook al stelt een ieder voor dit werk zijn arbeidskracht tegen geen geldelijke vergoeding beschikbaar, toch is er geld noodig voor gereedschappen, onderhoud, gebou wen enz. De overheid helpt hier een beetje, in het besef dat van het lot der werklooze jeugd het toekomstige lot van Duitschland afhangt. Het Kabinet—Laval afgetreden. Uit Parijs wordt gemeld: Gistermiddag heeft de minister-president Laval den president der republiek Doumer het ontslag van het geheele kabinet aaneeboden. Over d n kabinetsraad, die gistermiddag plaats heeft gehad, gaf de minister-president Laval het vol gende communiqué: De minister-president heeft zijn collega's van de situatie op de hoogte gesteld en hun te kennen ge geven, dat aan den vooravond van de belangrijke in ternationale conferenties de gezamenlijke regeerings- partijen aan de leiding der zaken moeten deelnemen. De kabinetsraad ging hiermede eenstemmig ac- coord Om den minister-president volledige vrijheid van handelen te geven, hebben de ministers en de onder staatssecretarissen hun portefeuilles ter beschikking gesteld. Het geheele kabinet bij den president. Ministerpresident Laval heeit zich, begeleid door het geheele kabinet, hederavond om 10 uur naar het Elysee begeven, waar hij den president de demissie van het kabinet aai bood. President Doumergue heeft het ontslag aanvaard en zal Woensdagmorgen de besprekingen aanvangen. Briand neemt geen deel aan nienwe regee ring. V.D. verneemt nog uit Parijs: Naar in welingelich te kringen verluidt, hebben de geneesheeren op grond van een Dinsdagmorgen gehouden onderzoek, Briand iedere verdere politieke activiteit ontraden. Briand heeft hierop besloten in de nieuwe rerree- ring geen minister-portefeuille te acceptecrcn. Hij heeft ook het verzoek van Laval. Frankrijk in den Volkenhondsrand te vertegenwoordigen, van de hand gewezen. Na de vorming van het nieuwe kabinet zal Briand zich direct naar zijn landgoed hegeven ten einde eeni gen tijd geheel uit het politieke leven zich terug te trekken. Opmarsch der Chineesche oommunlsten naar Kanton. V.D. verneemt uit Moscou, via Kowno, 12 .Tan.: Volgens een officieel Rnsisch bericht uit Nanking hebben de troepencontingenten van het Chineesche Barometerstand op Woensdagmorgen 9 uur: 758 m.M. Vooruitzichten: waarschijnlijk regen. Temperatuur: 44 gr. F. is 7 gr. C. GEDIPL. OPTICIEN V.V.O. - HOOGZIJDE E 103. DE BESTE BRIL KOOPT U BIJ ONS. Voordeelige aanbieding LUXE KLAP-ETUI's VOOR BRILLEN, gedurende de maand Januari. Tegen Inlevering van deze advertentie .ontvangt een ieder een Klapétui tegen den prijs van 60 ct. Roode Leger in den strijd tegen de troepen der Kan- tonregeering verscheidene steden veroverd en bevel ontvangen naar Kanton op te rukken. De Kantonre- geering heeft direct troepenconcentratie bevolen ten1 einde den opmarsch van het Roode leger tot staan te brengen. In „Popoio d'Italia. V.D. verneemt uit Rome: Het te Milaan verschijnende „Popoio d'Italia", dat zooals bekend het blad is van Mussolini, publiceert onder den titel: „Het is tijd de tragische boekhou ding van den oorlog af te sluiten", een artikel dat de aandacht trekt en waarin men in politieke kringen het doel van Mussolini zelf meent te herkennen. De conferentie van Lausanne moet, aldus het blad, „een streep onder de rekening zetten". Zij moet lei den tot. de schrapping van debet en credit der door Mussolini als tragisch gekenmerkte boekhouding van den oorlog. Feiten eischen een fundamenteele oplossing Het blad breekt dan een lans voor de toe passing van het door een Engelschen bankier voor gestelde principe: „en vergeeft ons onze schulden ge lijk ook wij vergeven onze schuldenaren." De bestuurder geraakte in het vlechtwerk van den boom verward, wat zijn behoud was. Aan de vroegere stopplaats „De Snlppeling" nabij De venter, is gisteravond een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Toen n.1. de heer W. Spanjaard uit Rijssen per auto van Deventer naar huis reed, bemerkte hij te laat dat de hoornen van den spoorwegovergang gesloten waren. In. volle vaart botste hij tegen de boomen met het gevolg, dat de radiator zioh door het ijzeren netwerk drong. Voor de verdere vernieling van den wagen zorgde de juist aanstuivende trein, die het voorstel letterlijk van het chassis rukte. Een frontlantaarn van de locomotief benevens een der autowielen werden later op de spoor baan teruggevonden. De bestuurder bekwam wonder bo ven wonder slechts weinig letsel, daar hij verward raak te in het vlechtwerk van den afsluitboom, wat zijn be houd was. Hij verklaarde niet goed uitgekeken te hebben. TRAGISCH ONGELUK. Vader en zoon verdronken V.D. verneemt uit Stettin: Gistermiddag is te Kallies het zesjarig zoontje van den musicus Hollatz met zijn slee door het ijs van een vijver gezakt De vader wilde den knaap redden en liet zich aan een touw binden. De lijn schoot echter los, met het gevolg, dat vader en zoon verdronken. 2000 ARRESTATIES TE PARIJS. In verband met demonstraties. Gister werden ln den loop van den dag te Parijs in verband met de demonstraties bijna 2000 personen ge arresteerd. Op enkele uitzonderingen na zullen zij even wel hedenavond weer worden ln vrijheid gesteld. Het be treft bij de Parijsche politie gebruikelijke „preventieve- arrestatlec." DE OPWINDING TE HONOLOELOE- In verband met den moord bij Honoloeloe gepleegd op een inlander, waarbij een Amerikaansche dame en Amerikaansche marinepersoneel zou zijn betrokken, was, naar men weet, groote opwinding ontstaan onder cle plaatselijke bevolking. Teneinde botsingen tusschen Amerikaansche soldaten en mariniers eenerzijds en da opgewonden inlanders anderzijds te voorkomen, was den schepelingen en soldaten bevolen in de kazerne te blij ven of aan boord. Thans is de toestand weer zóó nor maal, dat dit verbod kon worden opgeheven.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1