Brutale inbraak en poging tot inbraak. KALENDERS TRAPMAN 4 Co. BAL TANDARTS ACKEMA, POLDER GEESTMERAMBACHT. Ho 11Mij. van Landbouw. De ongeregeldheden bij de werkverschaffing. De wedstrijden te Davos. De ramp van de „Stanfries IV". Plaatselijk Nieuws. Nagekomen Berichten. Advertentiën. Oproeping Sollicitanten, N. KOOIJMAN, ZIJPERSLUIS. Nog enkele bü Een advlseerend lichaam bij pachtkwesties. Verzoek van den polder Waard en Groet over den loonstandaard In den Wie- ringermeerpolder. In de jongste vergadering van het hoofdbestuur is, daar is gebleken, dat zoowel onder huurders als ver huurders behoefte schijnt te bestaan aan 'n lichaam, dat inzake pachtkwesties kan adviseeren, besloten, een subcommissie uit het hoofdbestuur te benoemen, die met bekwamen spoed een regeling zal ontwerpen, waarnaar een door de H. M. v. L. in te stellen pacht- commissie zal bestaan uit de heeren D. de Boer Dzn. te Stompetoren, Jm Blaauboer Kzn. te Schagen en Fl. den Hartog te Hoog-Blokland. Besloten werd, er naar te streven, dat binnenkort een commissie, bestaande uit afgevaardigden van het hoofdbestuur, alsmede van den R.K. Land- en Tuin- dersbond en van den Bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrieken in Noord-Hol land, een bezoek zal brengen aan den directeur van het Prov. Electrisch Bedrijf van Noord-Holland, tot nadere bespreking van de electriciteits- en waterlev dangstarieven. In verband met ontvangen verzoeken over de so ciale verzekeringen, zal aan het Kon. Nederl. Land- bouwcomité een brief worden gericht, waarin wordt aancedronxren: lo op reorganisatie van de sociale verzekeringen, ten einde op de administratie te bezuiniger.; 2e.op gedeeltelijke bijbetaling van de premies door het Rijk (Gewezen kan hier worden op het stelsel, dat voor de zeevaart geldt; daarbij betaalt het Rijk een gedeelte der premie in de verzekeringen). 3e. op het scheppen van gelegenheid, de premie voor invaliditeitsverzekering betaald, terug te krij gen. als blijkt, dat het bedrijf de betaling niet toe laat. Tevens zal er op gewezen worden, dat de pre mie reserve-vorming voor de toekomstige verzeke- ringsplichtigen mogelijk maakt, en het toch onrede lijk is. dat in dezen crisistijd de werkgevers belast worden met kapitaalvorming voor bet nageslacht. Naar aanleiding van een verzoek der afdeeling Waard en Groet aan het hoofdbestuur, instemming te betuigen aan het request van genoemd© afdeeling aan de directie van den Wieringermeerpolder, waar in wordt aangedrongen op een loon in den Wieringer meerpolder, dat meer in overeenstemming is met het landarbeidersloon in de omringende polders, zal de heer A. J. Waiboer namens het hoofdbestuur in deze kwestie met de voorloopige directie van den Wierin germeerpolder en met de afdeeling in verbinding treden, ter verkrijging van een onderlinge bespreking. Het dagelijksch bestuur adviseerde, mede naar aan leiding van een brief van de afdeeling Gouda en Om streken, aan het K.N.L.C. nogmaals een brief te schrij ven, waarin er op wordt aangedrongen, pogingen in het werk te stellen, waardoor bereikt wordt, dat even als in België het geval is, Hollandsch vleesch en bui- tenlandsch vleesch niet naast elkaar in één winkel voorkomen. Bij de bespreking van de regeling van den uitvoer van vee en vleesch naar Frankrijk, heeft het dage lijksch bestuur betoogd, dat de crisis-uitvoerwet on voldoende rekening houdt met de belangen der pro ducenten. Opgemerkt werd, dat inzonderheid bij den export van schapen de exporteurs de handen in el kaar heblv .1 geslagen en elkander niet meer becon- curreeren. Daardoor treden zij in combinatie op en be steden lage prijzen. Do boer wordt de dupe. Deze ex porteurs kunnen zoo handelen, omdat alleen geves tigde exporteurs erkend worden. Besloten werd het K.N.L.C. op dezen misstand te wijzen en op spoedige actie daartegen aan te dringen. Het hoofdbestuur sprak zich uit over een brouwge- bod voor gerst. De akkerbouwcommissie zal hierover rapport indienen. In de provincie Friesland. Strenge po litiemaatregelen. In verband met de ernstige ongeregeldheden welke plaats hebben gehad in enkele werkverschaffingen in Friesland hebben de burgemeesters van verschil lende gemeenten, zooals Schoterland Aengwirden, Haskerland, Opsterland enz. gistermorgen een groot aantal politie-verordeningen uitgevaardigd, o.a. het verbod van samenscholing, het zich tusschen 's avonds 10 uur en 's morgens 5 uur op den open baren weg bevinden, behoudens gewettigde noodza kelijkheid, verder het verbod van mededragen van knuppels of andere aanvals- of verdedigingsmidde len en van wapenen in den zin van de wapenwet; het verbod om zich anders dan langs den korteten weg naar of van den arbeid te begeven met gereed schappen of werktuigen. Demonstraties in het Groningsche. Te Veendag is Maandag van de 300 tewerkgestel- den slechts een tiental weer aan den arbeid getogen. De anderen formeerden een optocht, terwijl een de putatie haar opwachting maakte bij B. en W., die echter meedeelden, dat zij zich strikt zouden houden aan de bepalingen, die de regeering stelt. Tc Slochteren werd een optocht gehouden waaraan deelnamen ongeveer 200 mannen en 40 vrouwen. Gister werd in Hoogezand een demonstratie gehou den door een paar honderd stakers. De burgemeester verbood de optocht en liet ook niet toe, dat gespro ken werd. D betoogers trokken daarop in de richtine Sappe neer. Aan de grens van Sappemeer en Zandbroek ontmoetten zij de stakers uit Zuidbroek, wien even eens verboden was in hun gemeente een optocht te houden. De burgemeester van Sappemeer trad op en de politie dreef de betoogers uiteen. Ze trokken daraop rustig naar hun woonplaatsen. Relletjes te Groningen. Nadat de Groningsche stakers uit Jipsinghuizen, opgestookt door communisten. Maandagavond ge tracht hadden relletjes in de binnenstad te veroor zaken, zijn zij gisteravond weder op de Groote Markt bijeengekomen. Te ongeveer acht uur heeft de politie eenige char ges met den blanken sabel uitgevoerd, toen er met steenen gegooid werd. De menigte ging uiteen, doch liep langzamerhand weer te hoop. Te negen uur was de Markt weer vol en werd we derom met steenen naar de politie geworpen. Alle uitgangen naar de noordzijde werden afgezet, waar op de menigte naar andere zijden uiteengeslagen werd. Hierbij werden rake klappe uitgedeeld. In de Poelestraat, Heerenstraat, en Oosterstraat werden verscheidene winkelruiten ingegooid. In de Gerbrand Bakkerstraat hield een communist een redevoering. Een sociaal-domecraat ging hier tegen in, waardoor gevechten ontstonden. Ook daar moesten vele ruiten het ontgelden. Te ongevar half tien was de Markt leeg en werd de binnenstad afgesloten. In verschillende straten bleef het nog langen tijd rumoerig, doch te ongeveer half elf was het overal weer rustig. GEESTMERAMBACHT, OOSTERDIJK EN MOLENGEERZEN. Besloten tot aanschaffing van Dieselbemaling Dinsdagmiddag 2 uur vergaderden bestuur en hoofdin gelanden van bovengenoemden polder ten huize van den heer C. Vis te Oudkarspel. De voorzitter, de heer Jb. Swan, opende de vergade ring met een woord van welkom. De notulen werden door den 6rrretaris, den heer K. G. Reinders voorgelezen, en onveranderd goedgekeurd, en vastgesteld. Als eenigst punt stond op de agenda vermeld het in de vergadering van 22 December 1931 breedvoerig be sproken voorstel van het bestuur om tot het aanschaffen van een andere bemaling over te gaan. De adviseurs, de heeren Boom en Biezeveld waren aanwezig. De Voorzitter zeide, dat de bemaling met electrisch te duur, of in ieder geval duur zou uitkomen. Met stoom zou men steeds 4 a 5 uur moeten wachten, voordat men kon malen. Een andere bemaling zal gemakkelijker en goedkooper zijn. Men kan dan, als er b.v. 1 c.M. water is, dit gemakkelijk wegmalen, zonder dat dit veel kolen kost, wat bij een stoommachine wel het geval Is. Spr. gaf een overzicht van de diverse bemalingskosten, waar bij spr. opmerkte, dat de Dieselbemaling zoo goedkoop is, dat het geen verhooging der lasten ten gevolge zal hebben. Ook zeide voorz. dat hem er op was gewezen, dat het een buitengewoon gunstlgen tijd was, om aan te besteden.. De heer P. Slot kon met het voorstel van het bestuur meegaan, inzonderheid om de redenen, in de vorige ver gadering in het licht gesteld. 2300 H.A. kleine polders malen direct als er water is gevallen, hun water in het Ambacht, terwijl wij 4 a 5 uur moeten wachten om „den kaohel aan te maken". Ook in verband met het feit, dat wij op dezelfde boezem moeten malen als de andere pol ders, Is spr. er voor. We zouden anders achteraan komen Het zal echter moeilijk zijn bij het overzetten, wat 3 a 4 maanden zal duren. Spr. vroeg of het gemaal dan op halve kraoht kon malen. Of zitten we dan zonder be maling? Spr. wees er op, dat het misschien gewenscht was, dat de overzetting in de voorjaarsmaanden, inplaats van in de zomermaanden. Spr. hoopte, dat zoo spoedig mogelijk wordt begonnen, daar, als in de vroege maanden het land bezaaid is er minder schade kan worden aan gebracht door het hooge water dan later als er vruch ten zijn. De heer G. Hart Hz. zou de capaciteit hooger willen stellen. Deze Is nu 680 M3. Spr. wilde deze op 750 M3. brengen. Voorzitter zeide dat de raad van den heer Slot ter harte zal worden geknomen. Spr. deelde mede, dat het gemaal wel op halve kracht kan malen. De capaciteit opvoering tot 750 M3., zooals de heer Hart wenscht, zal te veel van de pompen vergen Deze zijn gebaseerd op hoogstens 700 M3 Tegenwoordig met het stoomgemaal is de capaciteit 500 M3, door de nieuwe bemaling zal het 660 M3. worden, dus al een verhooging met 30 pet. Hierna werd door de leden van gedachten gewisseld en werd een en ander door de adviseurs toegelicht, waaruit bleek, dat opvoering niet mogelijk Is met be houd der oude pompen. Na nog eenige huishoudelijke besprekingen werd bet voorstel van het bestuur met algemeene stemmen Aan genomen. De rondvraag leverde niets op en de voorzitter sloot de vergadering met den wensch, dat dit besluit in het belang van den polder mag zijn. Het rijden der Hollanders. Over het verrijden der Europeesche kampioenschappen op de schaats te Davos worden o.m. nog de volgende bijzonderheden gemeld: Op de 10.000 meer kwam eindelijk een Nederlander in de prijzen. 1. Koops, die op dezen afstand de tweede plaats bezette. Koops heeft de routine van de korte afstanden nog niet, zoodat hij hoofdzakelijk op de 500 meter nog niet fraai was, maar in het bijzonder op lan gere afstanden heeft hij blijk gegeven een heel goed rijder te kunnen worden. Op de 1500 meter reeds was hij de snelste van de Hollanders. Op de 5000 meter v/as Heiden iets beter dan hij, terwijl Koops op de 10.000 meter onmiddellijk na Blomquist kwam. Heiden begon de 10.000 meter met veel animo en in een goed tempo, maar moest na een aantal ronden ge reden te hebben, wegens een splerverdikking, waarover hij den vorigen avond reeds geklaagd had en die er met masseeren niet was uitgegaan, den strijd tegen Roedl opgeven. Keetman en Schenk zijn uitsluitend korte af standrijders. Voor de langere afstanden hebben zij nog niet voldoende uithoudingsvermogen. Van de Ruit was op alle afstanden zwak, maar heeft als lange afstandrij der meer kwaliteiten dan als korte afstandrijder. 's Avonds vond in het gastvrije Curhaus, prijsuitrei king en een zeer geanimeerd banket plaats. Het mee- rendeel van de aanwezigen bleek Hollandsch te zijn, want toen aan Koops de tweede prijs op de 10.000 meter werd uitgereikt werd er donderend geapplaudiseerd. De heer van Laer hield een toespraak, waarin hij de voor treffelijkheid van Davos, zijn ijsbaan en zijn ijsfeest or ganisatoren, roemde. Het lichten van het wrak. De voorbereidingen worden reeds getroffen voor het lichten van het wrak van de gezonken boot „Stan fries IV", die verleden week met man en muis op de Zuiderzee, op eenigen afstand bewesten Hindeloopen is vergaan. Van Amsterdam is daartoe vertrokken een bok van de firma Verschure. Uit Den Oever wordt een tweede drijvende bok gezo:.den van de Zuiderzeewerken, ter wijl een bergingsvaartuig uit Stavoren zal vertrek ken. Het schip geheel gekanteld. Een medewerker van het „Handelsblad", is mee aan boord geweest van een vaartuig, dat op de plaats, waar de ramp zich heeft afgespeeld, een onderzoek heeft ingesteld. Hij vertelt o.m., dat de duiker, de heer Sperling, tot de verrassende ontdekking was gekomen, dat de „Stanfries" geheel omgekeerd lag, met het dek op den zeebodem én de kiel naar boven gekeerd. Het wrak ligt ongeveer 6 M. diep, in een put, Op een afstand van circa 25 M., overal om die put heen, is de diepte slee' ts 3 a 3.5 M. Een verder onderzoek had uitgewezen, dat schroef, as en roer volkomen in orde waren. Deze dingen kun nen dus niet de oorzaak van het ongeluk zijn. In den bodem en in de zijkanten heeft de heer Sperling geen gebreken geconstateerd. Zeer waarschijnlijk is er dus geen lek. Het wrak ligt met kop N. O., dus in de koerslijn, zooals het schip vermoedelijk heeft gevaren, zooals het althans heeft moeten varen. Echter Js de plek, waar bet is gevonden, iets Westelijk van den nor malen koers. Hieruit, en uit het feit dat het wrak omgekeerd ligt in een put naast een ondiepte, kan worden af geleid, dat het ongeval zich waarschijnlijk als volgt heeft toegedragen: De „Stanfries IV" is vastgeloopen op een ondiepe plek een kleine bank en onmiddellijk, vóór zij vlot kon komen, op zij gegrepen door een breker die het vaartuig heeft omgegooid en van de helling afgeworpen. Op die wijze is het te verklaren, dat het schip iets dat zelden gebeurt volkomen is gekapsijsd. Tij dens het omslaan >s de deklading weggespoeld. Daar het mogelijk is, dat het vastloopen en het omslaan zeer snel op elkaar zijn gevolgd, is het niet onwaarschijnlijk dat de bemanning geen tijd meer heeft gehad iets voor het lijfsbehoud te doen en dat zij nog in of onder het schip ligt. Een belangrijke som gelds gestolen. Vannacht is er in onze gemeente wederom een in braak gepleegd, waarbij den inbrekers een belangrijk bedrag aan geld in handen is gevallen. Allereerst js blijkbaar een poging tot inbraak gedaan bij de firma wed. Roggeveen, sigarenzaak, hoek Laan—Hoogzijde, waar door het uitsnijden van een ruitje in de ach terdeur der keuken getracht werd toegang tot dit perceel te krijgen. De knippen die zoowel beneden als boven aan de deur zi n, beletten evenwel deze po ging en de voetsporen in den tuin wijzen uit, dat de inbrekers toen ook doordat de béwoner licht opdraai de, verdwenen zijn en door de steeg naar het nasate perceel, van de firma De Moei zijn gegaan. Achter over een schutting kan men in den tuin daar komen. Hier werd meer resultaat ve-kregen. Toen men zich toegang tot de woning had verschaft, is alles nage snuffeld, geen cent bleek veilig en toen de sleutel van de brandkast on het buffet gevonden werd, (men had deze vorigen avond vergeten mee te nemen), was het al heel gemakkelijk spel. De buit die hier werd ge maakt was zeer belangrijk, precies hoeveel was niet bekend, maar zeker meer dan f500. Toen de bewoner, de heer De Moei, 's morgens be neden kwam, ontdekte hij pas het ongewenschte be zoek. Zelfs geen melkgeld was 's morgens meer aan wezig en men begrijpt de groote consternatie die deze brutale inbraak in 't midden onzer gemeente heeft veroorzaakt. De voetsporen wijzen er op, dat de inbrekers gym nastiekschoenen aan hadden. De dieven schijnen bij hun onderzoek in alle kalmte te hebben gehandeld, want het licht is opgedraaid en de gordijnen dichtgeschoven, zoodat zoowel in kamer als winkel alles nagespeurd kon worden. Ofschoon de heer De Moei dezen nacht slecht had geslapen, en boven den winkel zijn slaapkamer heeft, is door hem niets bemerkt. We vernemen nog, dat de heer De Moei tegen in braak verzekerd was. Toen we ons vanmorgen bij de familie De Moei vervoegden, was rijks- zoowel als gemeentepolitie ter nader onderzoek aanwezig. „GOED WONEN". Van de woningen van de Woningbouwvereeniging „Goed Wonen", zal met a.s. 1 Februari het 2e blok ter bewoning gereed zijn en door de nieuwe bewoners worden betrokken. RIJKPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 17587.30, en te rugbetaald f 12911.98, derhalve meer ingelegd dan terug betaald f 4675.32. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 7. Door tussóhenkomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 1000, en afgeschreven f 2700, derhalve minder in- dan afgeschre ven f 1700. Het aantal uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 1. LANGEND IJ K ZUTDSOHARWOUDE. Er komen weer meer werkloozen in deze gemeente, daar niet ieder de geschiktheid bezit, bij het slikken werkzaam te zijn. We vernemen, dat getracht zal wor den deze menschen te werk te stellen bij het dempen van de sloot, noodig voor het aanleggen van een weg langs het Kerkepad. De gemeenteraad is In openbare vergadering bij eengeroepen tegen Vrijdag 15 Jan. a.s. om 7% uur n.m. O.a. komt aan de orde een verzoek van een aantal tuin bouwers om de steunverleening, die nu stop is gezet, te verlengen, en een verzoek van de afd. van den Bond van Landpachters om reductie op de landhuur. De politie heeft op heeterdaad betrapt een zekeren J., die uit de jassen der leerlingen, welke in het portaal der school, waar vakonderwijs werd gegeven, waren gehangen geld en andere dingen ontvreemdde. De dader behoorde zelf tot de leerlingen, maar had de gewoonte wat later te komen. Hij is vroeger wegens diefstal onder de reclasseering gebracht. We vernemen, dat aan crediteuren van de coop. „Vooruit", wordt de slot-uitdeelingslijst verbindend, ln totaal ongeveer 32 pet. zal zijn uitgekeerd. WAR HENHUIZEN Plaatselijk Crisiscomité. Het opgerichte plaatselijke crisiscomité is als volgt samengesteld: H. Nolet, Voorzitter; H. G. Rijs, Secretaris; C. Beem- sterboer, Penningmeester; Mej. A. M. ter Burg, Mej. H. Nannes, Mevr. A. GutkerNieuwland, en J. Turkstra. Het comité heeft het navolgende werkplan samenge steld: Op Maandag en Dinsdag resp. 18 en 19 Januari 1932 zal door het comité een buscollecte langs de huizen der ingezetenen worden gehouden en zal daarna iedere week door eenige jongedames wekelijks een geldzameling worden gehouden. De kleinste giften worden in dank aanvaard. Ingezetenen, die levensmiddelen, kleedingstukken, e-d. ter beschikking hebben, gelieven dit mede te deelen, aan een der bestuursleden, terwijl zuster ter Burg zich in hoofdzaak hiermede zal belasten. Zij, die in aanmerking wensohen te komen voor crisis- steun, gelieven zich schriftelijk of mondeling aan ta melden bij een der comitéleden. Mededeelingen of inlich tingen aan het comité verstrekt, zullen strikt geheim worden gehouden. DE BENZINEBELASTINGONTDUIKINGEN. 1500 liter onder een mesthoop. Dinsdagmiddag is door commiezen der belastingen bij een veehouder te Nes a. d. Amstel 1500 liter ben zine ontdekt, nétjes verborgen onder een mesthoop, De geheel voorraad werd in beslag genomen en tegen den veehouder proces-verbaal opgemaakt. BENZINE IN BESCHUITBUSSEN. Uit Helmond: Opnieuw heben de ambtenaren der Accijnzen te Helmond succes gehad met het opsporen der benzine belastingontduikingen. Te Stipthout is een hoeveel heid benzine gevonden die in den grond verborgen was. Door met soldeerijzers den grond te bewerken vond men de benzine in allerlei emballage, zelfs in beschuitbussen begraven. Daar de bussen dun waren is een hoeveelheid benzine door het steken met da sondeerijzers verloren gegaan. Men heeft echter nog een hoeveelheid van 750 liter in beslag kunnen ne men. Heden overleed, zacht en kalm, na een korte ongesteldheid, onze innig geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder NIESJE BREEBAART, Wed. Hendrik Waiboer Az., in den ouderdom van 75 jaar. Schagen, A. D. E. WAIBOER. Anna Paulowna, J. A. WAIBOER. M. WAIBOER—Vethman en Kinderen. Winkel, A. J. WAIBOER. E. J. WAIBOER—Barendregt, Kinderen en Kleinkind. Schagen, A. N. WAIBOER. K. M. WAIBOER. Schagen, 12 Januari 1932. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 16 Januari a.s., 2 uur te Winkel. Heden overleed na een lang durig doch geduldig lijden, onze innig geliefde Vrouw, Dochter, Behuwddochter en Zuster, Mej. Dieuwertje Arts, in den ouderdom van ruim 26 jaar. Haar diepbedroefde Echtgenoot, H. BAKKER en Familie. Lutjewinkel, 12 Januari 1932. De ter-aarde-bestellingzal plaats hebben 15 Januari te Nieuwe Niedorp. 1 uur vanaf sterfhuis. naar de op 15 Maart a.s. vacant ko mende betrekking van Vader en Moeder in het Tehuis voor Ouden van Da gen te St. Maarten. Sollicitatiën te zenden voor of op 31 Jan. a.s., bij ondergeteekende, waar desgewenscht inlichtingen worden verstrekt. De Secretaris-Boekhouder, J. SCHERMERIIORN. St. Maarten. op ZONDAG 17 JANUARI bij Nassaulaan 25 - ALKMAAR Tel. 1229. Houdt spreekuur te Oudkarspel in ,,'t Huis de Brederode", Dinsdags van 5-7 uur (Voor ziekenfondsleden geheel gebit f60.) Bewijs huis-arts niet noodig, al leen contributiekaart. SCHAGEN. Schager Roosjes. Gevraagd 1 Maart: VAST WERKMAN. best kunnende ploegen en zaaien. W. KUIPER, Schagerwaard. Gevraagd met 1 Maart: BOERENARBEIDER met zoon, goed kunnende melken, bij D. BLAAUBOER, Ruigeweg, Bur- gerbrug. Gevraagd met 1 Maart: BOERENKNECHT of Commensaal, liefst goed kunnen de melken, bij G. APPEL, Burger- brug.

Schager Courant | 1932 | | pagina 3