Groote brand in circus Sarrasani. ONVEILIG SCHAGEN! Eerste Blad. Plaatselijk Nieuws. or het i» ngersnoot d land d< van eec s land, 25 nu maai ""den, zoo da van da werkeliM a, de mi. f 800 mi'. ?en zilvft' s het nie Ir vraWl en beanW van dei luctie zee e tot ver. kwaal et als ee: is te bt Donderdag 14 Januari 1932. SCBAGE& Altcnni Kiens- 75ste Jaargang No. 9003 COURANT. iinrtiitit- LnitiiMal Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag. Donder dag en Zaterdag Bij inzending tot 8 morgens 8 uur, worden Adver tentiën nog zooveel mogelijk in het eeratuitkomond nummer geplaatst Uitgevers' N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagea POSTREKENING No 23330. INT. TELEF No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen) Grontere letters worden naar plaatsruimte berekend dit nummer bestaat uit drie bladen. Hollende olifanten en paarden. GROOTE SCHADE AANGERICHT. ■O -rut' aaniV mani •ge vc houdt A mai erd. E< te is. I ndschc ntwoos k, ma zekï de Net steed le wai' gen t? i ban ook it wori in ht totde a. Maa voort ken dt krijgt koe: ndaarf d? dan ee en hee tic, da: ken. J ie Boe Niet aard ,i' dan n gehee welk o.v. aa: r teget wat hf Per» houdl in Er eken r KWAADWILLIGHEID IN HET SPEL? Gisternacht is In het circus Sarrasani. dat sedert «enige weken te Antwerpen voorstellingen geeft, een hevige brand uitgebroken. Het vuur is in de garderobe ontstaan. Naast de garderobe bevindt zich de stal van de olifanten Twaalf dieren, die men niet snel van de ijzeren kettingen kon bevrijden, liepen brandwonden op, terwijl de anderen in wilde paniek trachtten te ont vluchten. De politie zag zich genoopt op de olifanten te schieten. Eén dier is gedood. De materieele schade wordt op ongeveer een millioen mark geschat. Paniek. Natuurlijk verwekte de brand groote opschudding on der de bewoners van het circus-dorp. De koelbloedigheid was evenwel spoedig teruggekeerd en zoo werd erger voorkomen. Dit neemt niet weg. dat de schade zeer groot is. In de costuumkamer, waar de brand ontstond, waren duizenden costuums opgeborgen, alsmede de za dels en andere kostbare voorwerpen. Dit alles is een prooi der vlammen geworden. Van de garderobe der artlsten sloeg de brand o/er naar de stallingen der olifanten. Het was met groote moeite, dat men de logge dieren kon redden. Hollende olifanten en paarden. Temidden der vlammen liepen de beesten, met brand wonden overdekt, naar alle kanten. Zij renden naar het water der oude vestinggrachten, waar zij hun pijnen trachtten te stillen. Het gehuil der dieren was ver schrikkelijk en het was heel moeilijk, in den donkeren nacht de beesten weer op te vangen. Eén der olifanten werd gistermorgen teruggevonden in een tien meter diepe vestinggracht. Het dier moest afgemaakt worden. In het geheel zijn twaalf van de twee-en-twintlg olifan ten zwaar gekwetst. Uit voorzorg waren ook de paardenstallen ontruimd. De paarden vluchtten angstig weg en gistermorgen werden de laatste dieren in het Nachtegaalpark op en kele kilometers van Antwerpen teruggevonden. Van andere zijde wordt gemeld: De paniek onder de dieren was angstwekkend. De olifanten waren met ijzeren ketenen vastgemaakt en konden niet alle spoedig genoeg los gemaakt worden. De dieren, die nog bevrijd konden worden, renden woest weg. De politie schoot op hen en doodde nog een der olifanten. Een Duitsch relaas over het onheil. Wolf ontleent aan de Berllner Zeitung nog de volgende bijzonderheden: Het groote uit hout opgetrokken wintercircus. dat In de Antwerpsche voorstad Berchem staat, is door een aantal bijgebouwen omgeven. In één van deze bijgebou wen. waarin de garderobes zijn gevestigd, en waarin zich de costuums van het geheele personeel bevinden, is het vuur ontstaan. Het sloeg weldra op andere wagens over. Sarrasani had, nadat groote moeilijkheden overwonnen waren, toestemming voor een lang verblijf te Antwerpen gekregen. Van het begin af aan had hij de antipathie van de bevolking tegen zich en hij slaagde er niet in haar te onderdrukken. Gedurende de laatste dagen wer den er zelfs straatbetoogingen tegen hem gehouden. Gis teren ontving hij een briefkaart, waarin met de vernie ling van zijn circusstad werd gedreigd, wanneer hij zijn oircus niet spoedig zou afbreken. De brandweer kwam eerst twee uur na het brand alarm. Vermoedelijk had men eerst de toestemming van den burgemeester moeten verkrijgen om te kunnen ingrijpen Militairen hebben het geheele circuscomplex afgezet en hulp bij het blusschingswerk verleend. De commandant was zélf ter plaatse en leidde de mi litaire maatregelen. In de stallen van de olifanten be moeiden Sarrasani en zijn zoon zich met de dieren. Ver scheidene wagens met roofdieren waren ln groot gevaar, doch de temmers slaagden er in de dieren te kalmeeren. Gelukkig is het gelukt het circusgebouw, dat ongeveer 50 M. van den brandhaard was verwijderd, voor het overslaan van het vuur te bewaren. Het ongeluk is vooral voor het personeel van vérstrek kende beteekenis, daar de voorstellingen onmogelijk voortgezet kunnen worden. Kwaadwilligheid ln het spel? Vermoeden van brandstichting wordt steeds sterker. In verband met de groote antipathie, welke onder de Belgische bevolking tengevolge van de campagne in de Belgische bladen tegen het circus Sarrasani bestond, acht men het niet onmogelijk, dat de brand, die in de garderobe uitbrak, met opzet is gesticht. Blijkens een bericht van het B.TA zegt de „Natlon Beige" dat de oorzaak van den brand in het Circus Sar rasani nog niet is geconstateerd, doch dat de directie van het circus Dinsdag een briefkaart met dreigementen ontving, welke aan het parket te Antwerpen werd over handigd. De anonieme kaart bevatte bedreigingen en kondigde aan dat het circus weldra zou worden ver woest De directie gelooft echter dat de kaart, die in het Fransch was gesteld, afkomstig was van een Duitscher of een groep Duitschers, die zij verdenkt zonder ze nog met name te noemen. De relletjes te Groningen. tl. iet ot> nt ot« n 1 li en p* :e pof t fW 5 5 0 0 .TI* Verbod van samenscholing. De rel letjes het werk van communisten. Meisjes moeten de eerste klappen op vangen. Naar uit een van politiewege verstrekte mededee- ling blijkt, staan de relletjes, die gisteravond in Gro ningen plaats vortden slechts in zijdelingsch verband met de staking. Tusschen die honderden demonstree- rende menschen bevond zich slechts een 60-tal sta kers. De groote massa der demonstranten bestond uit opgeschoten jongens, die door de communisten wor den gebruikt om herrie te veroorzaken, wat wel blijkt uit het feit, dat aan het hoofd van den stoet een paar leiders der communisten te Groningen liep, vooraf gegaan door een rij meisjes van een jaar of zestien, die blijkbaar de eerste klappen moesten opvangen. Het is gebleken, dat de demonstranten steenen in hun zak hadden meegenomen. Toen zij langs het Martinikerkhof trokken, werd naar 't politiebureau gegooid, waardoor een inspecteur van politie aan het been werd geraakt. Hierop volgde de charges, waarbij rake klappen vielen. Een communistisch raadslid kwam zich op het politiebureau ebklagen, dat hij met een gummistok een klap op het hoofd had •gehad! De hoofdcommissaris van politie heeft het publiek in ernstige overweging gegeven zich niet op straat te begeven en niet mee te doen aan samenscholingen aangezien de politie zich niet verantwoordelijk stelt voor verwondingen, welke men in het tumult van een charge kan oploopen. Den ouders is verzocht hun kinderen binnen te houden. Verbod van samenscholing. Door den burgemeester van Groningen is heden een verbod tot samenscholing van meer dan drie personen uitgevaardigd., Dit verbod gaat hedenmid dag om 4 uur in. Gisteravond is het betrekkelijk rustig geweest. Aan den Heereweg liepen honderden menschen langs de trottoirs op en neer (omdat vanwege het verbod van samenscholingen niet meer dan drie per sonen bij elkaar mogen blijven staan) in afwachting van den afloop van een vergadering, die door de communisten in „Ons Huis" was belegd. Een sterke politiemacht was aanwezig. De nieuwsgierigen werden teleurgesteld in hun verwachting dat er nog iets zou gebeuren, waarna zij naar de Groote Markt trokken. De politie maakte toen korte metten en joeg do bende uiteen met de blanke sabel. Daarbij werd een persoon gewond die op het hoofdbureau van politie moest worden verbonden. In Friesland. Uit Heerenveen wordt gemeld: Een schaar vrouwen uit Jubbega is gistermorgen naar aanleiding van de door den burgemeester uit gevaardigde ordemaatregel in rijen van drie naar het gemeentehuis van Schoterland te Heerenveen getrok ken. Een deputatie werd door burgemeester Falkema ontvangen. Dc vrouwen kwamen klagen over gebrek aan inkomsten voor het onderhoud van haar gezin nen en vroegen den burgemeester een uitkeering. Deze antwoordde, dat. daar het uitgeslotenen in de werkverschaffing geldt, hij gene steun kon toezeg gen. De beslissing in deze ligt bij den minister, aan wien hij haar verzoek zou overbrengen. De S.D.A.P.- en onafhankelijke raadsfractie in de gemeente Schoterland hebben een spoedvergadering van den gemeenteraad aangevraagd in verband met den toestand in de werkverschaffing in Oost-Scho- terland. Onder de wielen. Meisje te Arnhem het slachtoffer. Gisteravond is de 22-jarige mej. Van Beek, wonen de in de Javastraat te Arnhem, bij het oversteken van de Spykerlaan aldaar, tegen jen vrachtauto, die juist die laan inreed, aangeloopen en onder het achter wiel geraakt. Zij werd in gevaarvollen toestand in de nabijzijnde apotheek opgenomen en vervolgens naar het gemeenteziekenhuis overgebracht, waar zij Via eenigen tijd is overleden. Bij het oversteken van de straat had een paraplue haar het uitzicht belemmerd. Kind onder een autobus. Op den Charloischen Lagendijk te Botterdam, is de 5-jarige P. M. B., aan dien dijk gewoond hebbende, onder een autobus geraakt. Dc bus moest uitwijken voor een anderen auto en is daartoe zoo ver naar rechts gegaan, dat het kind dat tegen de schutting, welke langs den weg staat, was gaan staan, toch nog werd gegrepen. Het kind was op slag dood. Het lijkje is naar dc ouderlijke woning gebracht Tegen den bestuurder, den 28-jarigcn VV. v. N., uit Baren- drecht, is proces-verbaal opgemaakt. Een oude vrouw gedood. Dinsdagavond is te Murmerwoude de zeventigjarige weduwe C. de Jong, die plotseling den weg overstak, door een auto overreden en gedood. CALEIDOSCOOP. Het Hollandsche klimaat verandert steeds als de beelden van een caleidoscoop. Regen, wind en nat- koude dagen wisselen elkaar af, tengevolge waarvan onze gezondheid voortdurend in gevaar is. Zorgt daarom juist in dezen tijd de beproefde Aspirin-Tabletten bij de hand te hebben. Indien U een buisje in de eerstvolgende dagen noo- dig heeft, vraagt dan Uw apotheker of drogist tevens om een caleidoscoop. Met deze zeker welkome, kleur rijke en onderhoudende attractie kunnen zieken en gezonden zich aangenaam bezig houden. Ontduiking benzinebelasting Nog steeds worden duizenden liters „aan gehaald". Rijksambtenaren hebben te Heiloo eenige vaten ben zine ontdekt, waarvoor geen belasting was betaald. Bij den lieer O. werden de vaten in den tuin begra ven. De heer S. had uit vriendelijkheid jegens een kennis, zekeren K., een paar vaten in zijn huis ver borgen. Rijksambtenaren hebben met assistentie van rijkspolitie in de gemeente Uithoorn bij landbouwers en particulieren, ongeveer 14000 L. frauduleus inge slagen benzine in beslag genomen. Te Varsseveld hebben kommiezen beslag gelegd op 1700 liter benzine. Door de gemeentepolitie van Schin-op-Geul is in samenwerking met belasting-ambtenaren 1200 L. ben zine in beslag genomen, die op twee verschillende plaatsen waren opgeslagen. Uit het onderzoek is ge bleken, dat oen tot dusverre onbekend gebleven per soon aan twee ingezetenen van Schin-op-Geul had gevraagd die benzine te mogen opslaan, daar zijn auto defect was geraakt! De brutale inbraak. Effecten over 't hoofd gezien? Omtrent de inbraak bij den heer De Moei aan de Hoogzljde waarvan we in ons no. van gister nog mel ding konden maken, kunnen wy nog mededeelen, dat van het gestolen geld, totaal ongeveer f 500, een bedrag van f 360 uit de brandkast is weggenomen en ruim f 100 uit de winkellade. Voorts is in de woonkamer en in den winkel alles nauwkeurig nagezocht. De omstandigheid dat de heer De Moei dagelijks naar Amsterdam gaat voor een te behalen tailleursdiploma was oorzaak, dat zulk belangrijk bedrag in huis was en ook dat de sleutel van de brandkast, om eventueel geld- wisselen voor de huisgenooten mogelijk te maken, in een buffetlade was geborgen. Gewoonlijk toch droeg de heer De Moei den sleutel aan een sleutelring bij zich. Toen De M. des morgens beneden kwam, vond hij er een geweldigen chaos. Letterlijk alles was overhoop ge haald en nagesnuffeld en alles lag over den grond ver spreid. Het geldbakje uit de winkellade lag ook in de kamer op den grond, de inhoud van de buffetladen, de boeken uit de brandkast, alles was overhoop gehaald en uit alles blijkt wel dat het in hoofdzaak om geld te doen was. As een toevalligheid mag wel vermeld worden dat de heer De M. nog geen twee maanden geleden zich tegen inbraak heeft verzekerd en nog niet eens de eerste pre mie voor die verzekering heeft betaald. En hoe serieus het naohtelijk bezoek ook te werk is gegaan, enkele ef fecten die de heer De M. in bewaring had voor een derde, zijn aan het spiedend oog ontsnapt. Of zou 't van de hand doen dier effecten wellioht te veel risico meebren gen?! Uit de sporen in het keukenraam is af te leiden dat met behulp van een beitel getracht ls de pen uit het keukenraam te wippen en dat is blijkbaar goed gelukt En toen men eenmaal zoover was, was wat volgde na tuurlijk kinderspel. Het raam kon toen zeer gemakke lijk worden opgeschoven en het pad was vrij. Wel hebben de bewoners des nachts de poort hooren flappen, maar vermoed werd dat door een der huisgenoo ten vergeten was de poort 's avonds te sluiten. Blijkbaar hebben de inbrekers dus hun operatieveld verlaten door de poort, lnplaats van weer over 't schuttinkje te klim men. De politie heeft nog vingerafdrukken genomen. Opvallend is dat de wijze waarop is huisgehouden ge heel overeenstemt met die. welke eenige maanden ge leden bij de inbraak bij de firma Molenaar, Sleutel en Bakker plaats vond en dat ook de kleine voetafdrukken die thans ontdekt werden, eveneens zeer veel gelijkenis vertoonen. De politie zoekt ijverig. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer J. Staal, ambtenaar aan het Postkantoor, is Woensdag te 's Gravenhage geslaagd voor het examen adjunct-commies P.T.T. PACHTVERLAGING. Naar wij vernemen heeft 't R.K. Kerkbestuur alhier de pachtovereenkomsten met de landhuurders voor dit jaar belangrijk gewijzigd en reductie op de pachtprijzen verleend van 20 tot 40 pet en zelfs meer. Moge deze mooie daad andere corporaties in deze gemeente tot voorbeeld strekken. BILJARTEN. Dinsdag j.L had wederom een wedstrijd plaats van 2 groepen der Biljartvereen. Holl. Noorderkwartier in de „Posthoorn" van den heer J. Peetoom. Sprelers waren: groep b 2, de heeren R. Delver, C. Bontes, W. v. Ekeren en W. Stceutker, tegen groep b 4 de h.h. W. v. Erp, Jb. Stammes, EL S. Erlks en A. Eriks. De uitslag was, dat de groep b 4 10 partijen heeft ge wonnen, tegen de andere groep 6. De wedstrijd had we derom een gezellig verloop en meerdere spannende par tijen waren te zien en werden dan ook met belangstel ling gevolgd. ingezonden. Geachte Redactie, Gaarne verzoek ik U een weinig plaatsruimte in Uw blad voor onderstaande regelen. Bij voorbaat dank. Uit de Schager Courant van Woensdag hebben de lezers vernomen, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag weer eens in Schagen is ingebroken. Een poging tot inbraak bij de firma Roggeveen en een, helaas, maar al te zeer gelukte „kraak" bij de firma De Moei! Dergelijke berichten zijn verontrustend, en het wil mij voorkomen, dat wij burgers van Schagen ons terecht mogen afvragen, of wij hier eigenlijk wel veilig zijn. Het gaat hier erg gemoedelijk toe, maar het kan ook te gemoedelijk! Overal in den lande leest men den laatsten tijd van inbraken, en niet zelden gaan deze gepaard met schietoefeningen. Er is dan ook alleszins reden om in deze tijden de waakzaamheid zoo intens mogelijk te doen zijn, en het moet mij van het hart, dat wij aan onze veilig heid in Schagen terecht mogen twijfelen. Wat de reden daarvan is, doet hier minder ter zake, maar een feit is het nu eenmaal. Nog niet lang geleden vier inbraken in één nacht, en nu weer twee! Daders onbekend! Nieuwe Niedorp nooit opgehelderd! Ge zien dit alles is naar mijne meening de tijd geko men om zelf maatregelen te nemen, ten einde te trachten de veiligheid der burgerij te verhoogen, of, indien men dat beter vindt, de onveiligheid te ver kleinen. Wat is er nu tegen, dat de burgerij deze taak zelf ter hand neemt? Zonder inbreuk te maken op de rechten en plichten der politie, kan de burgerij zelf een poging doen om te trachten het gevaar voor in braken zooveel mogelijk weg te nemen. De politie zal een dergelijk optreden der burgerij ongetwijfeld toe juichen. daar wel gebleken is, dat in Schagen hulp noodig is. Wat kan de burgerij dan doen? Tk stel mij voor, dat met zeer weinig kosten een particuliere nacht- veiligheidsdienst in Schagen kan worden opgericht. Twee of drie flinke nachtwakers zouden al vol doende zijn. en de kosten daarvan zouden moeten worden bestreden door hen, die tegen een geringe bij drage als lid toetreden. Dit lidmaatschap zou, bij vol doende deelname, slechts zeer weinig per week kos ten, wellicht slechts één kwartje. Hoe meer deelne mers, hoe minder kosten per hoofd. Ik twijfel niet, of de veiligheid in Schagen zou door een dergelijke instelling belangrijk verhoogd worden. Ik zal gaarne mij belasten met de organisatie dezer instelling, en wel geheel belangeloos. Ik verzoek al len, die met het idéé symathiseeren, om hun kaartje of andere schriftelijke adhaesiebetuiging aan mijn adres toe te zenden. Men verbindt zich voorlooplg tot niets, daar het mijn bedoeling is, eerst te weten, of onder de burgerij voldoende deelname zou zijn om een dergelijk instituut in het leven te kunnen houden. Men wachte dus niet langer en geve zich terstond op. Misschien zijn we dan tijdig klaar vóór de vol gende poging tot inbraak! Ik houd mij vooralsnog overtuigd, dat de burgerij haar belang zal begrijpen en ik verwacht dan ook een groote stroom van voorloopige bereidverklarin gen. De tijd is nu toch zeker wel gekomen, en hoewel reeds eenige kalveren verdronken zijn, kan men de put misschien toch nog niet te laat dempen! Als wij ons aaneensluiten, moet er toch iets te bereiken zijn. Aarzelt dus niet! Met dank aan de Redactie. Mr. J. A. E. BUISKOOL. Schagen, 14 Januari 19J&. Het Crisiscomité. De Installatie. Woensdagavond had ten Raadhuize de installatie plaats van het op iniatief van burgemeester Corne- lissen gevormde Plaatselijke Crisiscomité. De burgemeester wees er in zijn installatie-rede op, dat het hem door het Nationaal Crisiscomité te Den Haag was gevraagd of het voor onze gemeente ge- wenscht geoordeeld werd een plaatselijk comité op te richten. Spr. meende deze vraag bevestigend te moeten be antwoorden. De toestand bij velen is niet rooskleurig en hulp is in vele gevallen dringend geboden. Do gemeente doet wat zij kan, doch dat wordt op den duur finantieel zeer bezwaarlijk. Door het oprichten van dit comité, hoopt spr. dat de taak die de gemeente op zich heeft genomen, door het Comité zal worden voortgezet. Hiermede verklaarde de burgemeester het plaat selijk comité voor geïnstalleerd. Het Comité bestaat uit de heeren: Burgemeester Cornelissen, Pastoor Guillonnard, Ds. Eikema, J. Hel der, K. Bakker, De Groot, C. Koning en D. Leguit. Op verzoek der vergadering was de Burgemeester bereid om definitief als Voorzitter op te treden. Omtrent zijn werkplan zal het Comité zelf be kendmakingen doen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1