AAN 'T VERKEERDE ADRES Uit onze omgeving. Waarnaar men luistert spannigheid, doch heden was het blijkbaar erger met hem gesteld en verscheen hij voor het meervoudig col lege als gedetineerde in het huis van bewaring en ver dacht zich te hebben schuldig gemaakt aan verduiste ring van f 20, althans f 17.50, die hy op 21 November in zijn bezit had van zekeren heer Joh. Vlaar, ala op brengst van een verkocht rywiel, dat hij moest afdragen aan den heer J. Ruitenburg, welke overdracht Willem echter moedwillig verzuimd had. Althans, zóó luidde de dagvaarding. Verdachte, binnenkomende, wenschte de rechtbank vriendelijk goeden morgen en nam plaats op den voor hem bestemden zetel. Desgevraagd beweerde hij, dat hij de fiets van dien kerel, waarmede hy Ruitenburg uit Heiloo bedoelde, voor f 20 had gekocht. De president vermaande hem liever van netter termen gebruik te maken. Volgens Ruitenburg had deze aan verdachte op de Zaterdagsche markt te Alkmaar een rijwiel medegege ven ten verkoop en zou hij f 2.50 provisie genieten. De verkoop zou plaats hebben in „De Muizenvreugd", doch later bleek verdachte zich in gezelschap van zeke ren heer G. Boogh te bevinden in een anderen esta- minet. Hij had toen een stevig borreltje op en beweerde toen de fiets van Ruitenburg te hebben gekocht voor f 20 en met hem te hebben afgerekend. De heer Ruitenburg ver klaarde evenwel geen cent van dit bedrag gezien te hebben. Getuige Boogh beweerde zich heelemaal niet met den rijwielhandel bemoeid te hebben, wat den pre sident twijfelachtig voorkwam, waarop getuige met kracht op het gewicht van den eed werd gewezen. Geuige Boogh verklaarde daarop, dat door verdachte aan Ruitenburg iets, wat wist hij niet, werd overhan digd. Wat ben je toch 'n draaitol, voegde de president hem toe en hield hem zijn verschillende afwijkende verkia- ringen onder zijn neus en vorderde daarop dat hij de waarheid zou zeggen, omdat hij anders misschien ook kennis zou kunnen maken met het huis van bewaring. Desondanks bleef getuige volhouden, dat verdachte iets aan get Ruitenburg op de markt had overhandigd. Hy kon niet zeggen, dat het geld was. Ruitenburg verklaarde, dat hij aan Boogh had opge dragen om verdachte te zeggen, dat hij in het café van Bloothoofd op hem zou wachten. Verdachte deelde mede dien dag f 14 steun te heb ben gekregen in de Doelenstraat, dit geld had hij in zijn bezit. Verdachte had in het café van den heer Groot eenige verteeringen gemaakt, doch deze caféhouder kon niet vérklaren of hij daar geld had gewisseld. Verdachte zou dan in dit café geld hebben gewisseld van een man, aan wiens bestaan de heer Officier echter ernstig bleek te twijfelen. De heer S Strijk, koopman te Alkmaar, had verdachte aangetroffen in een café in de Lombardsteeg en was deze toen in het bezit van een transportfiets met aan- hangmotor, die hij getuige te koop aanbood Deze ver wees hem toen naar getuige Joh, Vlaar die de fiets voor f 20 van verdachte had gekocht. Verdachte verklaarde de fiets Voor f 20 van Ruiten- burg te hebben gekocht en weer voor f 20 te hebben verkocht De president noemde dat een zonderlinge handel. De heer Officier verdacht' getuige Boogh van meineed en verzocht schorsing der zaak, opdat tegen dezen ge tuige proces-verbaal zou kunnen worden opgemaakt ter zake verdenking van meineéd. Getuige Boogh, opnieuw voorgeroepen, bleef bij zijn opgaaf, hiervoren gemeld, waarop deze getuige werd gesteld onder bewaking der Rijkspolitie tot 2 uur, waar op de zitting tot dat uur werd geschorst. Na de pauze werd getuige Boogh buiten tegenwoor digheid van verdachte nog eens krachtig aan den .and gevoeld en deelde hij mede, dat verdachte voor Ruiten burg het transportrijwiel zou verkoopen. Hij kwam nu terug op zijn verklaring, dat verdachte iets aan Ruiten burg had overhandigd. Hij wilde echter niet toegeven, dat tusschen verdachte en hem was afgesproken om Ruitenburg er met een foefje tusschen te nemen. Later gaf hy echter toe, dat verdachte hem had geanimeerd om iets dergelijks te verklaren. Deze verklaring werd daarop aan den inmiddels weer binnengeroepen Willem Sm. medegedeeld. Niks van an, zei verdachte, ik heb de fiets van Rui tenburg gekocht, meneer! De Officier zag alsnu af van de vordering tegen den getuige Boogh, die dus nog o£ het uiterste nippertje door het oog van den naald was gekropen. De heer Officier achtte de ten laste gelegde verduiste ring wettig en overtuigend bewezen en vorderde tegon Sm. een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar, -daar bij in aanmerking nemende het bezwarende strafregis ter van verdachte. Verdachte noemde zich onschuldig en mr. Van Leeuwen zag af van verdere verdediging en refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. EEN WEINIG AANGENAAM MENSCH VOOR DE POLITIE, OM MEE OP STAP TE GAAN. De 26-jarige werkman Pieter V., te Texel, 'n sterke boy, bevond zich in den nacht van 25 October aldaar in een café en gedroeg zich daar, gewapend met een bierglas, niet bepaald ordelijk en rustig. De brigadier Van Twuijver, met zijn gemeente-collega Goinga ter assistentie, pakten den woesteling bij de lurven om hem in arrest te stellen, doch Piet G. bleek «en lang niet gemakkelijk te behandelen patiënt te zijn, want hij verzette zich allergeweldigst en toonde zich op alle manieren zoo wederspannig, dat de overbren- Kort verhaal door c. v. d. linde: JAN MAARTENS slenterde in den laatsten na middag van 't jaar door de winkelstraten van de binnenstad. Hij had geen haast De meeste menschen liepen, met pakjes bela den, vlug voorbij. Die hadden een doel, wilden graag vroeg thuis zijn. Maar op hem wachtte niemand. Saai, zoo heel alleen op zoo'n dag. Hij had wel gewild, dat die feestdagen maar weer voorbij waren, 't Begon te sneeuwen. Toch 'n witte Nieuwjaarsmorgen, 't Gaf ei een feestelijk aanzien aan, want de sneeuw zou blijven liglgen door de vorst. Geen modderpoelen, waar de men schen met moeite doorheen baggerden! Hij liep in gedachten door en kwam bij de deur van het pension, waar hij woonde. Blij, dat hij zoover was. In ieder geval een warme kamer, die hij gezellig kon maken door de gordijnen te sluiten en 't vuur op te poken. De hospita kwam hem in den gang tegemoet „Ik ga den oudejaarsavond bij m'n kinderen vieren. U hebt toch niets meer van me noodig? Het meisje is weg, dus bent U alleen thuia Er is een pakje voor U gekomen, 't staat op Uw kamer." „Voor mij? 'k Verwacht niets en lk zou niet weten, wie me iets zou sturen." De hasplta wenschte hem 'n gezelligen avond en 'n zalig uiteinde. Hij hoorde, hoe ze de trap afging en de deur in 't slot viel. Hij was dus alleen. Wie ter wereld zou aan hem gedacht hebben? Op de tafel in zijn kamer stond een kistje, 't Adres was er Gorgel zonder „glas en water gorgel ^droog met Doozen a 25, 45 en 65 cis. Wgêgtt ging van dit thans genoegelijk glimlachend en zacht blozende jongmensch met de grootste moeite en in spanning gepaard ging. De verdachte had, via een advocaat, aanvankelijk verzet aangeteekend tegen de dagvaarding, die hem op riep voor den politierechter, met het resultaat, dat de zaak nu werd berecht voor de meerv. strafkamer. Het jonge mensch ontkende dronken te zijn geweest en de orde te hebben verstoord. Hem was direct zijn arm omgedraaid, wat hem tot tegenweer had geprik keld. Hij was opgetreden als vredestichter bij een ont- stanen twist! De verdachte werd door den president beschouwd als een onverschilligen kerel, die in de rechtzaal anders moest optreden dan in de herberg. De Officier prees de tactiek van den brigadier tegen een dergelijk optredend persoon en vorderde f 35 boete of 35 dagen. DIE HAD HET AL TE BRUIN GEBAKKEN. De niet verschenen verdachte Cornelis B., wonende te Den Helder, toonde zich op Vrijdag 16 October 1931 aldaar op de Bassingracht geen gemakkelijke cliënt tegenover de ryksbelastingambtenaren Bot, Visser en Brouwer, die alstoen belast waren met de rijwielcon trole. Deze persoon weigerde niet alleen na de gegeven lastgeving, van zijn rijwiel te stappen, doch verzette zich ook met kracht tegen de inbeslagname van zijn rijwiel, door dit stevig vast te houden en terug te trek ken, waardoor die inbeslagname dus mislukte. Gemelde wederspannige werd later door een agent aangehouden. Het bleek, dat de man wel in 't bezit was van een rijwielplaatje, doch dit was niet op het rywiel bevestigd, zooals de wet voorschrijft, maar had hij zulks in zijn jaszak. Den heer Officier viel het tegen, dat verdachte niet was verschenen. Z.Ed. had alsnu wel met 1 ge tuige kunnen volstaan. Gevorderd werd tegen dezen re- calcitranten belastingbetaler f 50 boete of 50 dagen. DE FINALE STOND IN MINEUR. De 58-jarige pontwachter C. B., voorheen te Barsin- gerhorn, thans te Koedijk woonachtig, had zich vergre pen, in Juli '31, aan artikel 247 en stond met gesloten deuren terecht. Gevorderd werd 6 maanden gev., waarop mr. A Prins, verdediger van verdachte, bepleitte het opleggen eener voorwaardelijke straf. Uitspraak in alle zaken a.s. Dinsdag. WINKEL Crisisvergadering. Stichting van een organisatie van tuinders, kleine bouwers en veehouders. Dinsdagavond waren ten huize van den heer R. Laan, een 40-tal personen bijeengekomen, voornamelijk be staande uit tuinders, kleine bouwers en veehouders, ten einde de door den crisis ontstane toestanden, nader te bespreken, of liever, de voorbereidende besprekingen hadden reeds plaats gehad, waarvan hier het resultaat zou worden medegedeeld. De heer G. Kamp had de leiding en opende de bijeen komst. Spr. beschouwde het als een sombere trek, dat deze vergadering noodig was. Ongewone toestanden zoo als geen heeft gekend en waarin men al vanaf 1930 ver keert, toestanden waarin aldoor wordt gewerkt en wei nig of geen loon wordt ontvangen, zoodat velen zich afvragen, waar moet het naar toe. Spreker zet uiteen hoe reeds eerder een kleine bijeen komst was gehouden en hem was opgedragen een onder houd te vragen met het college van Burgemeester en Wethouders, dit onderhoud werd toegestaan en spreker heeft niets dan lof over de welwillende houding van Burgemeester en Wethouders, die van dezelfde gedachte waren. Voorts zegt spr.. dat het doel van deze verga dering in tweede instantie is, het stichten van een or ganisatie. Alles is georganiseerd, behalve tuinders en kleine bouwers. De tariefmuren worden steeds hooger opgetrokken en de toestand wordt onhoudbaar. Na de eerste bijeenkomst met B. en W. zijn de voorwaarden voor het verkrijgen van Regeeringscrediet opgevraagd. Naar sprekers meening zullen er zijn, die directe hulp noodig hebben, anderen regeeringscrediet, en weer an deren zullen gebaat zijn met werkkrachten voor het in standhouden van het bedrijf, waarvoor zij zelf geen .werkkracht meer kunnen betalen. Er moet wat gedaan worden en er kan wat gedaan worden. Voor een tweede bespreking werd spreker door B. en W. uitgenoodigd. De voorwaarden voor regeeringscrediet waren gekomen: gemakkelijk is het niet, en bovendien moet het nog door de Eerste Kamer worden goedgekeurd, 't Is te hopen, dat het niet te lang duurt, anders is het te laat en zijn we te ver in het voorjaar. Weer was sprekers indruk dat B. en W. doen wat mogelijk is cwn een goede oplos sing te vinden. De heer A. Kroon vraagt of het niet mogelijk is als regeeringscrediet lang uitblijft, directe steun aan de ge half afgescheurd, maar er stond toch nog duidelijk „Maartens" en 't huisnummer was ooic nog vrij goed te lezen. Na 'n poosje zoeken vond hij een voorwerp, dat als breekijzer dienst kon doen. Hij zette zich aan den arbeid en spoedig lag 't deksel naast 't geopende kistje. „Vol verwachting klopt ons hart", neuride hij, toen hij het pakpapier, dat bovenop lag, wegnam. De geur van oliebollen sloeg hem tegemoet In een kleiner, apart kistje, lag een aantal versche producten van de bak- kunst der edele zendster van het pakje. Dat 't een zen ding van een zij en niet van 'n hij was, had ny gezien aan 't handschrift en 't adres. Er was nog 'n apart doos je onder in. En hieruit kwam een lekkere cake te voorschijn. Onder dit pakje lag een opgevouwen brief. Onbescheiden was Maartens niet, maar nu was hij toch wel verplicht 'n blik te slaan in deze niet voor hem bestemde correspondentie. Mogelijk vond hij er 't goede adres van dengeen, voor wien het lekkers bestemd was, „Lieve Miep", las hy; „Nu je zoo alleen in Den Haag 't Oude in 't Nieuwe moet vieren, hebben vader en ik gedacht je eens te verrassen. We hopen dat je je niet te eenzaam zult voelen, den eersten keer, dat je op zoo'n dag van huis bent. Vader knapt al weer heel wat op. Dat je de Kerstdagen over geweest bent, heeft hem veel goed gedaan. Ik schrijf gauw weer eens. Dag kind. Je moeder". Maartens legde den brief weer netjes opgevouwen ia het kistje. Hij wes er niet veel wijzer door geworden, dan alleen, dat het pakket voor „Miep" bestemd was. 'n Leuke naam, maar wie er mee aangesproken werd, was hem onbekend. Mogelijk wist de hospita er ?aad op, maar die was den heelen avond uit en dus was er geen kans, dat 't raadsel nog dien dag zou worden opge- losten de geadresseerde 't voor haar bestemde nog op den dag, waarvoor 't bestemd was, zou krijgen. Jammer voor Miep, dacht hij. Hoe zou ze er uitzien? In ieder geval nog niet oud, want ze was 't eerste jaar uit huis. Die paar zinnen zeiden zooveel en zoo weinig. Met 'n beetje fantasie kon je er 'n heelen roman uit opbouwen. Onzin! Waar maakte hij zich druk om. Hij zou 't pakje den volgenden morgen aan de hospita geven en die zou 't adres missohien opscharrelen en juffrouw Miep gelukkig gaan maken met d'h bollen, of ze wist er ook geen raad mee en dan zou 't lekker genuttigd worden door menschen, voor wie 't niet bestemd was, maar die er zich toch over zouden moeten ontfermen. meente te vragen, zooals reeds in meerdere gemeenten bestaat De Voorzitter zegt dat in die richting wordt gewerkt. De heer Abr. Wit vraagt of B. en W. zelf handelen of samenwerking zoeken met andere gemeenten. De Voorzitter zegt dat voorloopig de oplossing plaat selijk wordt gezocht In de toekomst zal dit wel ge- wenscht zijn, als men met de tarieven doorgaat dan ze ker hoe meer hoe beter. De heer M. Groot vraagt of alle tuinders bericht heb ben gehad. De Voorzitter zegt van niet, er is nagegaan wie men meende er voor in aanmerking zouden komen. Eerst was dit getal veel geringer, later klom dit tot pijn. 60. Allen uitnoodigen gaat niet best, en komt er een or ganisatie, dan kan ieder lid worden. De heer Bart zegt, als er een fout is gemaakt zy dit ruiterlijk zullen erkennen. Iedereen op te roepen was niet mogelijk en zij die rond gegaan zijn, liepen in enkele gevallen onheusche bejegeningen op. Spr. en de voor bereiders staan syympathiek tegenover deze zaak, en hooren niet direct tot de menschen die daarin zitting zullen hebben; en al zijn allen niet opgeroepen, dan be hoeft er toch niets tegen te zijn, om in beginsel te be sluiten tot oprichting van een organisatie. De heer Grootes Is niet tevreden gesteld. De Voorzitter zegt dat 5 menschen er mede begonnen zyn en dat is by B. en W. in goede aarde gevallen, en er is zelfs over gesproken om deze vergadering niet te houden, 't gaat in de goede richting, 't Gaat allereerst om steun en langs den kortsten weg. Organisatie is punt 2. De heer Grootes zegt, bij hem is organisatie punt L De heer Boogaardt had nog gedacht over een adver tentie, maar er is geen kas. De heer Bijhouwer ziet ook de kracht in organisatie; dan staat men sterker en zijn ook andere zaken, als b.v. lastenverlaging, aan de orde te stellen. Spr. berekent, dat de lasten per H.A. f 40 bedragen, bij een huur van f 75. De Voorzitter zegt dat dan niet noodig is dat ieder persoonlijk naar B. en W. gaat, hoewel dit in geval van steunaanvrage wel noodig zal zijn; elk geval moet af zonderlijk worden behandeld. De heer Bijhouwer acht het verstrekken van arbeids krachten een goed middel De Voorzitter ziet dit reeds in meerdere gemw# toegepast, en de werkloozen zullen ook liever ln eigen werk blijven, dan aan de werkverschaffing^ s moet naturulijk bepaald worden tot die gevallen, v eigen middelen voor werkkrachten ontbreken. E Dit middel echter zal wel uitgeschakeld moeten den, aangezien de werkloozen, die er aanvankelijk d te werk gesteld zijn b\j het Hoogheemraadschap. P De heer C. Wit Jz., meent dat eenige contributie i n dig zal zyn, die het werk opknapen kan men het v niet zelf laten betalen. De heer Boogaart bedoelt dit ook. x d' De Voorzitter stelt de vraag of men gevoelt voor. s1 organisatie. h Met algemeene stemmen wordt tot oprichting ets v organisatie besloten. s] De Voorzitter feliciteert de vergadering met dit d sluit, dat komt tot een organisatie van tuinders, kit bouwers en veehouders. Organisatie is een behoefte! Z< enkeling doet niets meer. De heer C. Kooij merkt op dat gesproken wordt d gemis aan organisatie, doch er is toch de bond van 1* h pachters en daar zijn maar enkele huurders lid va® het zal toch door haar toedoen zyn, dat er verlaging» 0 huur gekomen ia Verschillende sternen merken op dat de landpac&fc bond niet goed werkt De heer Kooy gelooft dat dit goed te maken is, n dan allen lid worden. 11 De Voorzitter kent wel de goede richting, doch d landpachtersbond beoogt een ander doel. Overgegaan wordt tot de verkiezing van een vooft pig bestuur, waarin worden gekozen de heeren Abr. H. de Wit, J. Boogaardt, D. Semeins en J. Bijhouw*. Allen nemen de benoeming aan. Door de vergadering wordt uit deze gekozenen noemd tot Voorzitter, de heer J. Bijhouwer. Verschillende wenken worden nog aan het voorloo# bestuur gegeven, doch het constitueeren der vereenl# in al zijn deelen, zal haar eerste werk zijn, en dan 1 bijeenroepen van allen, die daarvoor in aanmerking i men. Het bestuur zal de verdere functies onderling vert len en alle aanwezige leden worden inmiddels ali genoteerd. De heer P. Honingh wenscht dat ieder lid in t» omgeving propagandist zal zyn en nieuwe leden wen- VRIJDAG 15 JANUARI. HIITEBSCM (1875 M.) V.A.R.A.: 6.4o en 7.30 Lichaamsoefeningen o.l.v. G. Klee- rekooper; 8-00 Tijdsein en Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.15 Voordracht door Kees Bakker; 10.30 VARA-Septet oLv. U. Eyl; 11.00 Voordracht Kees Bakker; 11.15 Vervolg Concert A-V. R.O.: 12.00 Tijdsein en Omroeporkest intermezzo Gra mofoonmuziek; 200 Uitzending voor scholen; 2.30 Mid- dagmuziek, Intermezzo gramofoonmuziek. V.A.R.A.: 4.00 Tijdsein en Gramofoonmuziek; 4.30 Kuntselwerkjes voor kinderen; 5.00 Gramofoonmuziek; 5.15 VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 6.00 Gramofoonmuziek; 6.50 Ver volg Concert; 6 45 Causerie door Ds. Bartstra over „Het Imperialisme"; 7.15 Vervolg Concert V.P.R.O.: 8.00 Ca techisatie; 8.30 Concert; 9.00 Dr. A. Groeneveld over „Geweld en gewelddadigheid in het kinderleven"; 9.30 Concert; 10.00 Persbericnten van het Vrijz. Godsdien stig Persbureau; 10.05 Persberichten Vaz Dlas; 10.15 Declamatie door Martien Beversluis; 10.45 Gramofoon muziek. HUIZEN (298 M.) 8.00 Morgenconcert; 10.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Half uurtje voor zieken; 12.00 Tijdsein en Politieberichten; 12.15 K.R.O.-Quintet; 1.45 Verzorging zender; 2.00 Gramo foonmuziek; 3.00 Orgelconcert; 4.30 Microfoon-repor tage; 5.30 K-R-O.-Kunstensemble; 7.10 Mr. J. Baart de la Faille: „Vincent van Gogh's leven en werk" 7.30 Po litieberichten; 7.45 toelichting op het avondprogramma; 8.00 Het versterkt K.R.O.-Orkest; 10.30 Gram.-muziek. HAMBURG (372 M) 6.10 Het kleine Norag-orkest; 10.50 Gramofoonmuziek; 11.50 Kamermuziek; 7.55 Populair concert; 10.05 Con cert uit café Wallhoff. LANGE.VBERG (472 M) 6.25 Populair concert; 11.20 Gramofoonmuziek; 1225 Concert; 1.50 Gramofoonmuziek; 3.40 Concert door kin derkoor; 4.20 Vesperconcert; 7.50 Omroep-orkest KALUNDBORG (1153 M) 2.20 Omroeporkest; 7.30 Populaire operamuziek; 8.40 Russisohe volksmuziek; 9.50 Luitmuziek; 10.15 Dans muziek. DAVENTBY (1554 M) 12.20 Gramofoonmuziek; 1.50 Idem; 820 B.B.C.-orkest; 11.20 Dansmuziek. ROME (441 M.) 4.50 Solistenconcert; 5.05 Orkestmuziek; 8-20 Operette ln drie bedrijven. ZATERDAG 18 JANUARI. HILVERSUM (1KII v.A.R.A: 6.45 en 7.30 Lichaamsoefeningen o.l.v. Kier kooper; 8-00 Tijdsein en het trio W. Drukker; V-P.Rj 10.00 Morgenwijding; V.AR.A 10.15 Uitzending Arbeiders in de Continubedrijven; 12.00 Tijdsein7 VARA-Septet; 1-45 Verzorging van den zender; 2.15 la tuut voor Arbeldersontwikkellngs-kwartiertje; 2.30 Bi sche Toonkunst-orkest; 3.00 Th. v. d. Waerden: I wordende strafstelsel"; 3.20 Vervolg Concert; 4.00& mofoonmuzlek; 4.15 Vervolg Concert; 4.50 Beoefe^ der hulskamermuziek; 5.30 Actueel allerlei uit da beidersbeweging; 5.45 Volksliederen; 6.00 Uit de Ro» Jeugd-beweging, door de AJ.C.; 6.15 Volksliederen?* Literair halfuurtje; 7.00 Frlesch uurtje; 7.45 Bestut! mededeellngen door A. de Vries; 8.00 Tijdsein en Bi]' Pomp, door Teun de Klepperman; 8-15 het VARA-Seji 8.45 Aansluiting met Carré; 9.45 VARA-Orkest; 1; Mededeellngen van Vaz Dias en VARA-Varia; lf Vervolg Concert; 11.15 Optreden van den hurnöi, Harry Botachuyver; 11.45 Gramofoonmuziek. HUIZEN (298! 8.00 Morgenconcert; 10.00 K-R.O.-Trio; 11.30 Godsdlea halfuurtje; 12.00 Tijdsein en Politieberichten; 1! K.R.O.Sextet; 1.45 Verzorging zender; 2-00 Gramoro muziek; 2.30 Kinderuur; 4.00 Esperanto-nieuws; 4.15 middagconcert; 6.20 Journalistiek Weekoverzicht 4 Paul de Waart; 6.40 Cursus Esperanto; 7.10 Vrije vr wen. van Mevr. Schelfhout; 7.30 Politieberichten; Sportpraatje door G. Slot; 8.00 K.R.O.-Salon-orkest; i Nieuwsberichten Vaz Dias; 11.00 Gramofoonmuzlei HA 31 BURG (372 1 6.10 Norag-orkest van Hannover; 10.50 Kamerkwlt van de Norag; 8.50 Populair concert; 9.50 Dansmuil LANGENBERG (472 1 6.25 Populair concert; 11.20 Gramofoonmuziek; 1! Concert door het werkloozen-orkest; 1.55 Populair f. eert; 4.20 Vesperconcert; 7.20 Vroolijk programma. KALUNDBORG (11531 11.20 Stijkorkeet; 1.50 Gramofoonmuziek; 7.20 Danss ziek; 1025 Pianospel. ROME (4411 4.50 Solistenconcert; 5.05 Orkestconcert; 7.20 Gramofee muziek; 7.50 Gramofoonmuziek. MILAAN (3311 4.10 Dansmuziek; 6.20 Populair concert Terwijl hij vaag aan al deze dingen dacht was Maar tens aan z'n schrijftafel gaan zitten en had z'n werk opgenomen. Hij kon moeilijk den heelen avond niets doen en om naar een café te gaan op zoo'n mallen dag, kwam niet bij 'm op. Hij kon 'n half uurtje gewerkt hebben, toen er gebeld werd. Laat maar bellen, dacht hij.' Voor hem kan 't niet zijn. Maar toen de bel 'n tweeden keer overging, legde hij z'n werk neer en ging naar de deur. Op de stoep stond een onbekende jongedame. „Mevrouw Piek is niet thuis", zei Maartens. „Jammer", zei het meisje; „U zult me wel niet kunnen inlichten Ik ben juffrouw Maartens en ik woon hiernaast Nu is er, schijnt het een pakje voor mij afgegeven. Er sohijnt hier een naamgenoot van me te wonen. De schip per, die 't op zijn geweten heeft, beweert tenminste, dat hij eerst gevraagd heeft of 't terecht was. Ik wachtte 'n pakje van thuis en ben daardoor de misdaad of ten minste de verduistering op 't spoor gekomen." Wat 'n vreeselijk leuk snuitje, dacht Maartens en hij vroeg: „Zoudt U niet even binnen willen komen, al was 't maar op de mat, in 't hol van den schuldige?" En toen de bezoekster aan z'n uitnoodiging gevolg had gegeven, maakte hij zich bekend als haar naamgenoot en tevens de persoon, die het pakje onrechtmatig in z'n bezit had. „U wilt toch wel even met me meegaan naar m'n ka men?" vroeg hij. ,,'t Pakje is open en inpakken is m'n sterkste punt niet En om 't zoo onsmakelijk, half uitge pakt mee te geven,, strijdt tegen m'n gevoel van eerlijk verduisteraar." Onder voorwaarde, dat hij zich verder zou onthouden van zinspelingen op de insinuatie, die ze bij het begin van hun onderhoud ten beste had gegeven, volgde het meisje hem naar z'n kamer. Ze nam plaats in den eeni- gen grooten leunstoel, dien hij voor haar bij den haard had geschoven. „Ik heb natuurlijk gelezen, wat er in 't begeleidende briefje staat," zei Maartens. „Er is geen haast bij dat U het leest Uw vader is heel wat opgeknapt sedert Uw laatste bezoek en Uw moeder hoopt, dat U de jaarswis seling niet al te eenzaam zult doorbrengen. Toen ik dat las, dacht ik bij mezelf, er zijn toch nog meer eenzame zielen op de wereld. Maar, dat er een van denzelfden naam op een paar pas afstand in dezelfde droeve om standigheden, kon Ik niet vermoeden." „U sohijnt er anders niet veel onder te lijden." „Hoezoo?" I „Te oordeelen naar den toon van Uw jeremiade „De toon maakt de muziek, soms ook dient hij ultah tend om het ware gevoel te ontsluieren. Dit is nu wel dit geval niet de juiste definitie, maar... 't is toch t eens vervelend, om 't zwak uit te drukken." „Vooral als 't voor den eersten keer gebeurt", rei meisje met een zucht. Zij stond op en wilde 't pakje t nemen. Maar hij voorkwam haar, nam 't zelf onder 4 arm en leidde haar naar de straatdeur. Toen. opeens de stoute schoenen aantrekkend: „Zoudt U het heel erg vinden, als lk ook eens er kwam kijken, hoe U geinstalleerd is? Ik heb U mijn laten hoekje van de wereld laten zien en nu zou ik td graag eens zien, wat U van 't Uwe hebt gemaakt." jj „Niet 't minste bezwaar", luidde 't antwoord. „Ik wï U al uitnoodigen om Uw portie van de oliebollen te 1 men opeten bij 'n kopje thee. 'n Artikel dat op uw kao blijkbaar als overbodige luxe wordt beschouwd." „Niet voorbarig oordeelen, de hospita is uit en hac in de keuken voor me klaar gezet, maar ik was 't n ge ten." Hij volgde haar en trad een gezellige kamer binW Aan de muren hingen nog groene takjes, herinnering aan de Kerstdagen. „Van thuis meegebracht, om 't wat gezellig te mal», legde Miep uit. En nadat ze hem een stoel had aas, boden, en hij op zijn gemak gezeten was, vroeg j „Speelt U piano?" Zij had opgemerkt dat hij een onè zoekenden blik had geslagen op de muziek, die open 't instrument lag. „Neen. maar wel een beetje viool." Toen maakte Miep een plannetje. Haar hospita, 'n' me oude stakker, zat ook alleen op den Oudejaarsar# Had hij er iets op tegen om z'n viool te halen en haar den avond op te luisteren voor de goede e" vrouw? Maartens accepteerde zonder zich een oogenblik te j denken en de avond werd een groot succes voor de A' eenzamen. Precies een jaar daarna kwam de hospita weer avond doorbrengen bij Maartens en haar vroegere sters: nu niet langer juffrouw, maar mevr. Maart# i

Schager Courant | 1932 | | pagina 6