r A k DE MODERNSTE STAD TER WERELD. m n Abonnementsgelden, Marktberichten. Dienstbode in brand gevlogen. Zwaar gewond naar een ziekenhuis ge bracht. Woensdagavond heeft ten huize van de familie B wonende Amstelveensche weg te Nieuwer Amstel een ernstig ongeluk plaats gehad. De Duitsche dienstbode was bezig met het behandelen van de wasch, waarbij zij vermoedelijk met haar kleeren in aanraking is ge komen met een brandende petroleumkachel, zooclat haar kleeren in brand geraakten. Luid gillende liep zij de straat op. Automobilisten, welke passeerden, snelden te hulp en slaagden er met groote moeite in, met behulp van jassen de brandende kleeren te doo- ven. Dr. Wassenhagen van Amstelveen, welke on middellijk ter plaatse was, verleende de eerste hulp en achtte den toestand van het meisje, dat over haar geheele lichaam ernstige brandwonden had bekomen ernstig, zoodat zij onmiddellijk naar het Luthersch Ziekenhuis te Amsterdam werd overgebracht. Te water gereden. Bestel-auto onder Den Helder in het N.-.H. Kanaal gereden. Twee personen gewond Gistermorgen ongeveer 12 uur, is de bestelauto van den vrachtdienst der firma K. Bont. welke den dienst onderhoudt tusschen Amsterdam en Den Hel der, even voorbij Westeinden in het Xoordhollandsch Kanaal gereden. De chauffeur trachtte den wagen uit den berm van den weg, waarin hij was geraakt, te halen, doch daarbij slipte de wagen op het gladde asfalt en sloeg over den kop in het water. De zoon, die met den chauffeur meereed, werd uit den wagen geslingerd en kwam op de auto terecht.. Aan zijn aanwezigheid is het te danken, dat de chauffeur ge red werd, daar deze geheel onder den wagen kwam. De chauffeur werd vrij zwaar gewond aan het hoofd. Uit de Textielindustrie. Vier jongemannen te Enschede aangehou den wegens geweldpleging. De politie te Enschede is er thans in geslaagd een aantal personen te arresteeren, die relletjes hebben veroorzaakt in verband met de staking in de textiel industrie. Vier jonge mannen zijn gearresteerd. Zij worden verdacht van het in vereeniging geweldple- gen tegen personen of goederen. Zij zijn ter beschik king van de justitie gesteld. Twee van hen hebben een volledige bekentenis afgelegd. Maandenlange strijd verwacht. In een gistermiddag gehouden openluchtmeeting, zcide een der sprekers aan het einde van zijn betoog, dat men niet moet denken de ondernemers murw te kunnen krijgen door het inslaan van ruiten en het vernielen van lantaarns. Men moet de handen in den zak houden en de hoofden koel en clan kan de over winning niet uitblijven. Men rekent echter op een maandcnlangen strijd. DE TOESTAND VAN EX-KEIZER WILLEM II. Lydende aan hardnekkige bronchitis. Naar aanleiding van de veelvuldige aanvragen ver klaart het Hofmarschallamt het volgende: Z.M. de Keizer heeft uit de verkoudheid van onlangs nog een hardnekkige bronchitis overgehouden. Het ver loop is koortsvrij, maar deze overblijvende ziektever schijnselen maken het noodig den eersten tijd nog voor zichtig te zijn. AUTO-ONGELUKKEN IN DE V. S. 34-000 dooden in 1930! Volgens schatting zijn in 1930 in de Vereenigde Sta ten bij auto-ongelukken niet minder dan 34.000 personen om het leven gekomen. Dit aantal is maar weinig minder dan dat der Amerikaansche soldaten die ln den wereld oorlog hun leven lieten. EEN TRAGICOMEDIE. door Dr. H. Adreas. DU arbeiderswijk van Pessac, een voorstadje van Bordeaux, is een van de wonderen der mo derne bouwtechniek en wordt niet ten onrechte het modernste .complex van woningen van de geheele wereld genoemd. Toch weten velen niet dat Pes sac bestaat, omdat het niet aan de groote touristenroute ligt. De beroemde Fransche architect Le Corbusier, een der leidende figuren van de moderne bouwkunst, kreeg hier de gelegenheid om niet slechts zijn aesthetische, doch ook zijn sociale ideeën uit te voeren en om zoo te zeggen machinaal een standaardstad aan te leggen, die geheel eenig is in haar soort. Wij hebben hier dus te doen met een experiment en dit is des te interessanter, omdat aan de uitvoering ervan zes jaar van strijd zijn voorafgegaan. Het ontstaan van de voorstad Pessac doet denken aan een spannenden modernen roman. In 1925 gaf de schatrijke suikerfabrikant Prugès uit Bordeaux, den Parijschen architect Le Corbusier op dracht, een modelstad te bouwen, geheel volgens zijn eigen opvattingen. De vooruitstrevende grootindustrieel rekende erop, een bouwplan te krijgen, dat architecto nisch, technisch en sociaal iets bijzonders zou zijn. Hij verlangde naar een nieuwen bouwstijl, naar constructies, die de wereld nog niet kende, naar een frissohen geest, die de moderne woningen zou doortrekken en hen een geschikte verblijfplaats zouden maken voor moderne menschen, bezield met idealen voor de toekomst. En bo vendien hoopte hij, dat de machinale fabricatie en stan- dardisatie de huizen belangrijk goedkooper zouden ma ken. Le Corbusier construeerde dus speciale machines, nam werklièden in dienst en bouwde de „stad der toekomst". Het re sultaat van' zijn werk had een ontstellende uitwerking in de brave provinciestad Bordeaux, wier burgers altijd gewend wa ren geweest aan „nette en fat soenlijke huizen". De stad van Frugès werd 't werk van eei waanzinnige genoemd. Er brak een storm van verontwaardiging los. Intriges en sabotage van elke soort hebben vijf jaar lang verhinderd, dat de nieuwe wijk bewoond zou worden. De ma gistraat weigerde eenvoudig, de vereisohte woonvergunning af te geven. De aanhangers van Le Corbusier lieten niet minder dan twee ministers uit Parijs komen. Zoowel De Monzïe als Loueheur waren enthousiast over de arbeiderswijk Pessac Doch ook zij konden de intriges der vast aaneengesloten meer derheid. die in de plaatselijke bestuurslichamen tegen den mo dernen geest bestond, niet on schadelijk maken. Zoo ging het eene jaar na.he'. andere voorbij. De nieuwe wo ningen mochten niet door huur ders worden betrokken. Zij wa ren prijsgegeven aan weer en wind en geraakten in verval; het had niet veel gescheeld, of de modernste woonwijk van de wereld was veranderd in een verzameling ruines. Een jaar geleden stichtten de meer ver standige burgers van Bordeaux, gedreven door den langzamer hand voelbaar wordenden wo ningnood, echter eindelijk een vereeniging, met het doel, de huizen in beheer te nemen. Het gelukte hun, den al- gemeenen tegenstand te breken met behulp van de z.g. Ribor-wet, die het ieenen van geld door den staat voor het bouwen van nieuwe woningen regelt. Eenige maan den geleden mochten eindelijk de nieuwehuurders de woningen betrekken. Men vindt nu in Pessac 51 gezin nen met 153 kinderen, die een coöperatieve gemeenschap vormen, een eigen burgemeester gekozen hebben en eigen scholen willen stichten. De burgemeester verzocht Le Corbusier toestemming de hoofdstraat naar hem te noemen. Le Corbusier antwoordde hierop: „Uw brief is een historisch document. De stad interesseert mij thans echter niet meer. Ik heb te veel jaren van mijn leven aan deze zaak opgeofferd." Wanneer men als vreemdeling van Bordeaux naar Pessac wil gaan. zegt de chauffeur met een lachje van verstandhouding: „U wilt de wijk van de wilden zien". En dan ziet men merkwaardige, gecementeerde gevel tjes, uniforme, geheel glad en vlak gehouden huisjes, alle voorzien van antennes. Men krijgt allereerst den in druk van originaliteit, want Le Corbusier heeft niet slechts geëxperimenteerd met nieuwe vormen en lijnen, 3 Praktische eenvoud nas het eerste doel van den architect. Een gevel zonder eenige versiering. maar ook met kleuren. Men ziet blauwe, gele en bloed- roode huisjes in de meest bonte mengeling door elkaar staan. De eigenlijke tragicomedie begon echter pas met het bewoond raken der nieuwe wijk. Le Corbusier heeft de huizen zoo eenvoudig en practisch mogelijk gebouwd; volgens een van zijn meest bekende leuzen: „Een huis is niets anders dan een woonmaohine". IJzeren trappen en een soort reeling geven de huisjes ook inderdaad iets van „de eeuw der machines" ln hun uiterlijk mee. Doch het noodlot heeft gewild, dat deze huizen in handen zouden komen van menschen, die in den grond van de zaak uiterst conservatief zijn in hun smaak en levenswijze. De garages zijn bijna alle gevuld met aard appelen en de gelegenheid voor zonnebaden op de platte daken wordt gebruikt om luiers te drogen. Ook het idee van Le Corbusier, om te komen tot een wiskundig-een voudige woninginrichting, is op niets uitgeloopen. In- plaats van stalen meubels, moderne tafels en prakti sche lampen vindt men in alle huizen van deze modern ste woonwijk ter wereld met pluche bekleede meubels, De modernste woonwijk ter wereld in vogelvlucht gezien. vaasjes, snuisterijen, waaiers aan de wanden, enz. Sma- kelooze tapijten en zware gordijnen en portières nemen licht en ruimte weg. Het ideale huis der toekomst is gemoedelijk-burgerlijk geworden. Zelfs de gevels der huizen zijn aan dezen invloed niet ontkomen. Enkelen zijn beschilderd in een stijl, die bepaald kinderachtig aandoet. Als men vraagt naar Frugès, de man, die het geheele plan zoo royaal gefinancierd heeft, dan kan men hoo- ren, dat hij 6 millioen goudfrancs verloren heeft en daarna gestorven is. Een naar hem genoemde zijlaan is alles, wat de herinnering aan hem levendig houdt In werkelijkheid is Frugès echter niet dood. De zes jaren van verbitterenden strijd om de verwezenlijking van een ideaal, hebben den ongelukkigen man waanzinnig ge maakt. Hij zit nu ais een ongeneeslijke patiënt in een gesticht, opgesloten als een wild dier in een kooi. Het is niet altijd goed, zijn tijd vooruit te zijn, ARME OLIFANTEN. De brand in het circus Sarrasani. De arme dikhuiden ontzettend toegetakeld. Bij den brand in het circus Sarrasani te Antwer pen hebben twaalf olifanten zware wonden opgeloo pen. Drie dezer dieren zijn er zoo ernstig aan toe, dat zij vermoedelijk zullen moeten afgemaakt worden Van één is een oor grootendeels verkoold, van ande ren is de huid op vele plaatsen verbrand en vertoo- nen zich groote plekken bloedend vleesch. De arme dieren laten zich met het grootste geduld verzorgen door het circuspersoneel en veeartsen van den Ant- werpschen dierentuin. Een der olifanten, die in den nacht ontsnapt was, werd ook nog getroffen door ver scheidene geweerkogels, daar schildwachten en po litie op het in volle vaart weghollende dier blijken gevuurd te hebben. Het personeel van het circus heeft bij de blussching een voorbeeldige koelbloedigheid aan den dag ge legd. Dat bleek vooral, toen de brand van de garde robe naar de olifantenstallen oversloeg. Terwijl het zeildoek vlamde sprongen de mannen met den tem mer aan het hoofd, in den vuurpoel om de 22 bees ten los te maken. Dit ging niet zoo gemakkelijk; de olifanten zijn namelijk met sterke kettingen aan twee pooten vastgemaakt. Na een ontzettende krachtsinspanning, terwijl stukken brandend zeildoek en hout op de redders en dieren vielen, slaagde men er toch in de logge beesten uit dezen hachclijken toestand te bevrijden. Gelijk gemeld, waren eenige zoo razend van de pijn, dat zij in het water der vestinggrachten liepen. Een, namelijk „Prinses" stortte van 10 meter hoogte in de oude vesting. Met talrijke manschappen waren de heeren Stosch en Sarrasani gedurende den gehee- len morgen bezig, om het dier uit het diepe water te halen. Toen het beest boven kwam, was het nog maar een wrak. Geheel het zware lijf was één bloede rige brandwonde. De heer Stosch weende als een kind bij het aanschouwen van hetgeen van dit prach tig dier geworden was. Helaas, de helft van zijn grooten olifantenstal is op bijna even erge wijze ver brand. Elk der olifanten heeft een waarde van 200.000 frank. De lerende courant Een eigenaardige vorm van Russisch tooneeL In den laatsten tijd worden in Sovjet-Rusland po gingen gedaan om de tooneelvoorstellingen. bekend onder den naam „De Levende Courant" (Zjiwaja G.v zeta) te doen herleven. Dit genre, aldus lezen we in het „Hsbl.", is in Rus land ontstaan uit de ensceneeringen in de arbeiders clubs en tijdens de demonstraties en optochten. Der gelijke ensceneeringen werdéfc. bijvoorbeeld aan redevoeringen toegevoegd en ze vervulden daarbij een rol. analoog aan de illustraties van een. verhaal Zij maakten de stellingen van den spreken en van zijn tegenstanders (bij een debat) aanschouwelijk Soms werd de ensceneering de hoofdtak en verving zij de redevoering of het debat geheel. Geheel nieuw was dit niet. Vóór de revolutie vonden in Rusland reeds dergelijke ensceneeringen van belangrijke pro cessen plaats. Later is hieruit „De Levende Courant" ontstaan, als een soort van revue. Die voorstellingen bestaan uit een reeks korte nummers. De hoofdper sonen moeten acteurs zijn, die vrijwel alle tooneel- vormen min of meer beheerschen en van den eenen vorm tot den anderen kunnen overgaan. De eenvoudigste vorm van deze voorstellingen be stond in het voorlezen van een dagblad. Allengs ging men er toe over aan den tekst een dramatisch karak ter te geven dor een dialoog van te maken. Om het effect te verhoogen maken de acteurs tegenwoordig gebruik van alle tooneelvormen: een beetje drama, een stukje opera, een vleugje operette, een ballet, ge wone dansen, zang, gymnastische demonstraties, de clamatie. film enz. Op deze wijze worden den toeschou wers levende statistieken, diagrammen e. d. aange boden. Het geheel draagt een propagandistisch ka rakter. „De Levende Courant" is de meest, „portatieve" vorm van tooneelkunst. Eyk plein, elke kamer, elk vertrek leent zich er voor. Er wordt zeer weinig ge bruik gemaakt van decors. Om goed resultaten te bereiken moeten de spelers echter over een uitste kende tooneeltechniek beschikken. Daardoor is dit genre allengs een beroepstooneel geworden. Langza merhand werd ook het scenario steeds gecompliceer der en de „nummers" worden thans dan ook niet meer door dilettanten geschreven. VOOR EEN APPEL EN EEN EL Een winkelier te Vlaardingen begon dezer dagen zijn uitverkoop. Alle artikelen in de étalage waren geprijsd en bovendien ook nog van afzonderlijke opschriften voor zien, b.v. „Pak me mee, nu voor f 4.50" en „Slechts en kele stuks van f 1.25 nu voor f 0.24." Op een lamp was de tekst aangebracht: „Nu voor een appel en een ei". Niemand der vele kijkers en koopers scheen dit opschrift te begrijpen, ten minste 's avonds te elf uur hing het ding er nog, tot plotseling iemand het begreep. Hij ging vlug een appel en een ei koopen voor te zamen 10 cents en stormde hiermee den winkel bin nen. Hij vroeg de lamp en toen de winkelier informeerde of hij dan een appel en een el bij zich had, legde hij die op de toonbank neer. De lamp werd ingepakt en mee gegeven. WTELRIJDSTER AANGEREDEN. Chauffeur rijdt door- Uit Oostzaan. Op den Oostzanerdijk ter hoogte van de veenderij, kwam gistermiddag een luxe auto mejuffrouw W„ die zich per rijwiel naar Zaandam be gaf, achterop rijden. De auto raakte de wielrijdster, waardoor haar kleeren scheurden en zij tegen den grond werd geslingerd. De auto reed door. Dank zij de hulp van haar vriendin, die naast baar reed, werd mej. W. in een nabijzijnde woning binnengedragen, waar Dr. Bijlsma de eerste hulp verleende. Mej. W. had een paar ribben gekneusd en werd per auto naar haar woning in Landsmeer vervoerd. GOUDEN MUNTEN IN DEN SMELTKROES. Sinds de prijs van het goud gestegen is van 4.5 s. tot 6.0 s. 11 d. per ons worden allerwege gouden mun ten opgekocht voor den smeltkroes. De goudsmeden be talen voor sovereigns 30 shilling en hiervan maken han dige tusschenpersonen gebruik om in café's en aan de deuren van huizen deze munten op te koopen voor een prijs, die varieert van 24 shilling tot 27 s. 6 d. Weliswaar is deze handeling strafbaar, maar er valt weinig tegen te doen. Hier komt bij dat een heeleboel juweliers, ook al kun nen zij ruw goud krijgen van hetzelfde gehalte tegen «fenzelfden prijs toch de voorkeur geven aan gouden mun ten, omdat het goud van deze een grootere mate van hardheid heeft. Vooral voor de vervaardiging van trouwringen is het zeer gezocht. De hooge goudprijs (die maar betrekkelijk is, tengevolge van de inflatie) maakt dat er ook veel ander goud, van sieraden b.v., verkocht wordt voor den smeltkroes. Betaling 4e kwartaal 1931. Aan onze lezers buiten Schagen doen wij hei ver. zoek het abonnementsgeld der Schager Courant over het vierde kwartaal 1931, ten bedrage van 11.80 (voor courant met Zondagsblad 12.53). vóór 1 Februari a.s. aan ons Bureau te betalen, óf over te maken pet postwissel óf over te laten schrijven op onze post- rekening No. 23330. Voor alle abonné's die gewoon zijn het couranten* geld aan onze AgenteD (de plaatselijke kantoorhooi ders) te betalen, geldt dit verzoek niet. Zij, die bij ons op De Prins, Het Nieuwe Mode» blad, Gracieuse, enz. zijn geabonneerd, kunnen even. eens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld 4e kwartaal 1931, op dezelfde wijze toezenden. Na genoemden datum wordt geschikt met f 0.14 verhooging. Toezending is dus voordeellg! Voor Il« Prlnp is het bedrag f 2-131 Voor Het Nieuwe Modeblad f 1.25 Voor Gracieuse f 2.15 Voor Panorama f 2.60 Voor Het Leven t2£0 DE ADMINISTRATIE. GOEDKOOrE PAARDEN. Volgens mededeeling van den Wolhynischen Boeren bond in Polen worden op de Wolhynische markten kleine werkpaarden te koop aangeboden voor 30 a 40 zloty (1 zloty is 28 ets.). In het Poolsche district Sdoibunowo en aan de Russi sche grens worden zelfs paarden verhandeld voor den prijs van 3 a 7 zloty. Communistische propaganda in lucifersdoosjes. Onder de militairen te 's-Gravenhage. Naar de N. R. Crt. verneemt, is van communistische zijde getracht propaganda te maken onder de militai ren in garnizoen te 's-Gravenhage op de volgende wijze. Aan de hoofdwacht en de politiewachten der ver» schillende kazernes werden pakketten bezorgd ge adresseerd aan de wachtcommandanten, welke elk in- f hielden een groot aantal doosjes lucifers en een pakje sigaren. De sigaren waren van een bekende sigaren fabriek, terwijl de etiketten der lucifersdoosjes het merk van deze sigaren droegen. In een begeleidenden brief werd verzocht deze doosjes lucifers als reclame uit te reiken aan de militairen. Dank zij de oplettendheid van een der wachtcommandanten werd ontdekt, dat in elk der lucifersdoosjes onder een laag lucifers verborgen, zich oen communistisch geschrift bevond. De lucifersdoos jes hebben hun bestemming niet bereikt. Door de militaire autoriteiten wordt een onderzoek! ingesteld. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. De derde in korten tijd in <L>utUde -nc«- ving. Ongerustheid onder de buitenbe woners. Gisteravond ongeveer half negen is de kapitale boer derij van J. R. de Koning te Walderveen. gemeente Ede, door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Aangezien de bewoners afwezig waren, kon niets gered worden. De brandweer uit Lunteren die spoedig ter olaatse was, kon niets tegen de vuurzee uitrichten en bepaalde zich in hoofdzaak er toe de belendende per- ceelen te behouden. Daar reeds een drietal branden in zeer korten tijd onder Lunteren voorkwamen, waarvan de oorzaak aan kwaadwilligheid moest worden toege schreven, heerscht er groote ongerustheid onder de buitenbewoners. De politie onderzoekt de zaak zeer nauwkeurig. SCHAGEN, 14 Jan. 10 stuks Paarden f 200—400. 1 stier f 92.50. 2 gelde koeien (magere) f 160200, 40 idem (vette) f 200310, 1 kalikoe f 250. 34 nuchtere kalveren f 7.50—14, 40 vette sohapen f 20—25, 145 overhoud ers f 10—21, 26 varkens (magere) f 1014, 39 idem (vette) per Kg. f 0.280.32, 59 biggen f 58, 6 konijnen f 0.602, 23 kippen f 0.70— 1.25. EIERVEILING SCHAGEN. 14 Jan. Aangevoerd zijn 140 partijen 82000 stuks kipeieren, 5 partijen 200 stuks eendeieren. De prijs liep van: kip- eieren f 3.804, kleine f 3.503.60, eendeieren f 3.20— 3.50. De veiling duurt voort. WARMENHUIZEN. 13 Jan. Aangevoerd: 20750 Kg. roode kool le kw. f 0.902. 2e kw. f 0 601.30, 350 Kg. gele kool 2e kw. f 0.80. 4825 Kg. witte kool le kw. f 1.40—1.50. 2e kw. f 060-070, 6550 Kg. uien: drielingen f 8.108.80, uien f 9.209.50, grove uien l 7.90—810. NOORDSCHARWOUDE, 13 Jan. Aangevoerd: 25600 Kg. uien: drielingen f 8.408.70, uien f 9.309.70, grove uien f 8.108.40, 525 Kg. peen f 3.40, 225 Kg. kroten f 1.60, 44200 Kg. roode kool f 0.80 -2.40, 2e soort f 0.60—1.80. 54200 Kg. D. witte kool f 0.90 —1.50, 2e soort f 0.60—1.20, 7000 Kg. gele kool f 0.60— 1.40, 2e soort f 0.60—1. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Jan. Aangevoerd: 78000 Kg. roode kool f 0.70-2.20, id. door schot f 0.60—1.70, 53000 Kg. gele kool f 0.60—1.60, 66000 K. D. witte kool 0.60—1.80, 16000 Kg. uien f 8.60—9.6* grove uien f 7.808.50, drielingen f 88.80, 2400 Kg. bla ten f 1.10—2.80. AMSTERDAM, 13 Jan. Ter markt waren heden aangevoerd: 250 vette kalve ren, le kw. 74—80 ct., (enkele iets hooger), 2e kw. f 0.62 —0.72, 3e kw. f 0.520.60, per Kg. levend gewicht; 34 nuchtere kalveren f 510, 640 varkens, vleesohvarkens 90110 Kg. f 0.390.40, zware varkens f 0.380.39, vette varkens f 0.360.37, per Kg. slachtgewicht. Aan het abattoir werden aangevoerd 10 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. ASMTERDAM, 13 Januari 1932. Aardappelen: Zeeuwsche bonten f 4.505.25, idem bl. f 4.505.25, idem bravo's f 44.50, id. bl. eigenheimers f 3.703.75, id. roodstar f 3.403.50, id klei industrie f 2.903.10, id. blauwe poters f 2.252.50. id. bonte po ters f 2.252.50, id. Bevelanders f 33.10, Vlaamsche eigenheimers f 33.30, IJpolder eigenheimers f 33 30, id. bravo's f 4.50, id. blauwe eigenheimers f 3.503.75. ld- roodstar f 3-403.50, id. Bevelanders f 33.10, Andijker blauwen f 2402.50, Noordholi. eigenheimers f 33.30, id. blauwe eigenheimers f 3.503.75, id. roode star f 3-40 3.50, Anna Paulowna Zand f 2.803.50, Hillegommer zand- f 2.803.50, Noordwijker zand- f 2.80—3.50, Castrl- cumsche zandaardapp. f 3.503.75, Flakkeesche eigen heimers f 3.754, id. eigenh. poters f 2.753, Spuische eigenheimers f 3.754, id. eigenh. poters f 2.903, Frle- sche borgers f 3.203.30, id. blauwe borgers f 3.50—3.75, id. roodstar f 3.403.50, id. friso f 2.80310, Limburg* sche industrie f 2.40—2.60 per H.L.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8