Raad Noordscbarwoude. Kou-verdrijvers Pijnstillers Weer een brutale oplichtingsaffaire. De roofoverval te De Bilt Donderdagavond half acht vergaderde de Raad dezer gemeente ten Raadhuize, onder voorzitterschap van den heer Jhr. A. L. van Spengler. Secretaris de heer K. G. Reinders. De heer D. Kansen was met kennisgeving afwezig wegens ziekte. De Voorzitter opendende de vergadering met een woord van welkom en uitte zijn leedwezen, dat deze eerste vergadering van het jaar niet in opti- mistischen toon kon worden gehouden. Spr. had daar op gehoopt, doch het is jammer genoeg niet het ge val. Voorzitter sprak den wensch uit, dat 1932 heel wat gunstiger moge zijn dan 1931 en dat de verbe tering wel zoo spoedig mogelijk mag intreden. Spr. wenscht de leden en hunne gezinnen het allerbest" en hoopte dat de ongesteldheid van den heer Kaï. sen van lichten aard mocht zijn, zoodat deze weer spoedig zal zijn hersteld. De notulen der twee vorige vergaderingen werden door den secretaris voorgelezen en onder dankzeg ging aan den samensteller onveranderd goedge keurd. en vastgesteld. Ingekomen stukken en mededeelingen. Ingekomen was van den Armenraad te Alkmaar een "verhandeling over den onderhoudsplicht. Van Ged. Staten bericht dat de goedkeuring der begrooting over 1932 is verdaagd omdat het onder zoek nog niet ten einde was. Van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim het jaarverslag over 1931. Er is kasopname gedaan bij den Gemeenteontvan ger van kas en boeken. De totale ontvangsten heb ben bedragen fll6.652.10V2> de uitgaven f 145.454.20V2. zoodat in kas moest zijn en ook was, een bedrag van f 1197.90. Onder de uitgaven is ook begrepen een be drag geplaatst op de Boerenleenbank, groot f 10.000. Van de afdeeling Langendijk van het Witte Kruis een schrijven met mededeeling hoe het verhoogde subsidie ten bate der Gezinsverpleging is besteed. Na voorlezing van dit schrijven en een nog nader ingekomen schrijven van het Witte Kruis, werden de ingekomen stukken, bovengenoemd, voor kennisge ving aangenomen. Van den bibliothecaris der R.K. Leesbibliotheek was en dankbetuiging ingekomen voor de verleende sub sidie. Idem van het Witte Kruis, ten bate der Ontset- tingsinrichtingen. Idem der R.K. Gymnastiekvereeniging. Voor kennisgeving aangenomen. Van de gemeente Oudkarspel was een schrijven incekomen betreffende de destructie van afgekeurd vleesch. Idem van de Vereen, voor Ned. Gemeenten, waarin werd geadviseerd om voorloopig een afwach tende houding aan te nemen. Aldus besloten. Van de gemeente Wehl was een verzoek ingeko men, om adhaesiebetuiging aan het door die ge meente aan de Kroon gerichte verzoek tot instelling van een apart Ministerie van Landbouw. B. en W. adviseerden dit schrijven voor kennisge ving aan te nemen. Niet op grond, dat het niet ge- wenscht is, dat er een apart Ministerie is, doch met het oog op het feit, dat het nog maar kort geleden is ondergebracht in een Ministerie voor Economische Zaken en Landbouw. Aldus verd besloten. Van de heeren Butsen en Van Exter was een schrij ven ingekomen, datzij de door de gemeente ge stelde voorwaarden in verband met do overname van een gedeelte Oosterstraat aannemen. B. en W. adviseerden dit schrijven voor kennisge ving aan te nemen. Er is nu geen beletsel meer aan wezig om dit gedeelte van de aannemers over te ne men. Ingekomen van den gemeenteraad van Upendam een adres, houdende verzoek adhaesie te willen be tuigen aan zijn aan Prov. Staten gedaan verzoek in zake niet rendabele gedeelten waterleiding. B. en W. adviseerden om voor kennisgeving aan te nemen, op grond, da' dit verzoek beter op zijn plaats was bij de Vereen, voor Ned. Gemeenten. Aldus besloten. Van Ged. Staten is een uittrekse ontvlangen betref fende het besluit van Ged. Staten inzake het beroep van het R.K. Schoolbestuur. De rekening voor de Jongensschool was ten onrechte belast met den aan koop van een bnste van den Paus en de huur voor het terrein voor lichamelijke oefening, terwijl de ren te der geldleening wel aan de gemeente in rekening mocht worden gebracht Van de Vereeniging voor Landverhuizing was een verzoek ingekomen om als li' toe te treden tegen een contributie van f 10.per jaar. Op advies van B. en W. werd dit stuk voor kennisgeving aange nomen. Steun aan tuinbouwers. Van de R.K. Dioc. Tuinbouwbond was een verzoek ingekomen een toeslag te mogen ontvangen van de gemeente op het door de arbeiders in de verschillen de bedrijven verdiende loon. B. en W. declen mede, dat zij geen vrijheid heb ben om te adviseeren gunstig op dit verzoek te be schikken. Na rijp beraad zijn B. en W. tot de over tuiging gekomen, dat het niet up rVn weg der ge meente ligt om steun te verleenen. Als steun zou moe ten worden verleend, zou de Regeering dit moeten doen. Het kan niet door de gemeente geschieden, daar het tot consequenties zou leiden. B. en W. zijn nog gesterkt in hun prae-advies door het bericht van het Prov. Bestuur, dat men ook re kening moet houden met de meening der regeering in deze zaak. Dergelijke besluiten zullen echter bij de regeering niet de goedkeuring kunnen wegdragen, daar het tot onbillijkheden zou voeren. Het bezwaar is ook dit, dat als de landbouwers steun krijgen, in den vorm van toeslag op het loon, de industrie dit ook zou kunnen vragen en de finan cieele gevolgen zouden niet te overzien zijn. B. W. willen zich echter niet verschuilen achter dit adres van den Minister. Steunverlccning mag even wel niet op den weg liggen der gemeente. Spr. wees op de credieten, die aanstonds zullen worden ver leend en welke binnen korten tijd beschikbaar ge steld zullen worden. Spr. heeft de zekerheid, dat dit niet al te lang meer zaL duren. Voorzitter heeft al een schrijven van den Minister van Landbouw gehad met verzoek een enquete te willen houden, welke personen voor credietverleening in aanmerking zul len komen, zoodat zoo spoedig mogelijk kan worden begonnen te verdeelen. Omdat het nog maar kort 2al duren, stellen B. en W. voor, afwijzend te be schikken. De heer Duijvis, zeide, dat het stuk wel ongezcgeld w-as. doch stukken, waarin de algemeene belangen worden behartigd, zijn toch vrij van zegel. Als er persoonlijke belangen op het spel staan is het wat anders. Voorzitter antwoordde, dat hier een gunst werd verzocht voor een bepaalde categorie van personen, zoodat wel zegel vereischt was. De heer Duijvis kon zich niet met B. en W. ver eenigen. De nood dringt wel ten zeerste en steun is voor verschillende personen bitter noodig. We mo gen niet, doch sommigen zijn reeds zoo ver gevor derd, dat zij er ten zeerste voor in aanmerking ko men. Die zijn geheel verarmd. Door het Crisiscomité wordt het ai wei een beetje verlicht, doch ze hebben dringend hulp noodig. En wat de credieten betreft, daarvoor zijn de voorwaarden ook al zeer zwaar. De gemeente moet voor 30 garant zijn en de aanvra gen die zullen binnenkomen kunnen wel eens groo- ter zijn dan wij wel denken. De hulp zal daarom zeer gering kunnen zijn. Spr. stelde voor om wel te steunen. Voor de werkloozen wordt wel iets gedaan, als men nu b.v eens 4 weken steun gaf. Het is niet de bedoeling van spr. om de gemeentekas te berooien, doch het gel zal goed besteed zijn. Voorzitter zeide, iets te moeten recht zetten. Men zou anders kunnen denkeu, dat B. en W. niet begaan zijn met het lot der tuinders. Het is niet omdat B. en W. het niet noodig achten, of dat de financiën der gemeente het niet toelaten, doch het gaat er om, dar de wijze van steunverleening niet op den weg van de gemeente ligt. Bij de vergelijking met de arbeiders mag de ver gelijking schijnbaar in het voordeel der arbeiders uitvallen, doch het zal niet opgaan, dat de werkge vers zullen verlangen om werknemer te zijn. Men moet het lot der arbeiders in de werkverschaffing niet benijden. We zitten hier niet als particulier, doch als gemeenteraadsleden en moeten ons aan de wetten en voorschriften houden. Ook de heer Schrijver kon zich niet met B. en W. ver eenigen. B. en W. zien nog teveel terug op hetgeen geweest is. Ze moeten eens afgaan op wat komen moet. We vragen onszelf toch wel eens af, wat er wel van kornen moet, als het zoo door gaat. De cre- dietregeling zal komen, doch die hebben we nog niet. De nood is nu echter hoog en het is de laak der ge meente om daarin te voorzien. Door de plaatsing van de gemeente in verband met de financieele verhou ding tusschen Rijk en Gemeente in de derde klasse zijn juist de kleineren belast, terwijl degenen met de grootere inkomens zijn ontlast. Nu zijn het die klei nen die steun vragen. Spr. drong daarom aan, steun te verleenen. Voorzitter bracht in herinnering, dat de gemeente garant is voor 30 in de credieten van dit voorjaar. Wat betreft de kwestie der classificatie voor de be lasting zeide Voorzitter, dat als de heer Schrijver zich rekenschap had gegeven van wat hij had ge zegd, dat hij dan iets anders had gezegd. De kleine tuinders hebben in het geheel geen belasting betaald, omdat zij geen inkomen hadden. Wat betreft de re geling der credieten wees spr. er op, dat er met be kwamen spoed aan wordt gewerkt. Dit zal niet op de lange baan worden geschoven, maar binnen kor ten tijd zal er een regeling komen. De heer Kwadijk wees er op, dat in een vergade ring van een gemeenteraad, waar een steunregeling was vastgesteld, waarvoor een commissie was be noemd, deze commissie adviseerde, om met den steun op te houden, daar 't nu de tijd was, dat vel schillende bouwers een gedeelte van hun kool moe ten verkoopen en daar zullen ze dan inkomsten van te leven. Deze menschen kunnen hun product, niet houden, in de hoop, dat het na eenigen tijd beter zal gaan. Met deze commissie kon spr. zich niet ver eenigen en stelde voor om de tuinders te steunen. Betreffende de credieten zeide spr., dat men we) wist, hoe hard het gaat bij de regeering. De men schen. die op het oogenblik steun vragen, kunnen dan wel buiten de regeling vallen, omdat hun bedrijven dan niet meer in stand te houden zullen zijn. Spr. was het met den heer Duijvis eens om een maand steun te verleenen. De heer Duijvis vroeg, of, als er werd gesteund, er geen subsidie was te krijgen van het Rijk. Koedijk krijgt toch ook steun. Voorzitter meende, dat dit niet zoo was als de heer Duijvis bedoelde. Spr. dacht, dat dit alleen was. voor die bedrijven waar geen arbeiders in dienst wa ren Een dergelijke regeling zou zeer groote onbil lijkheden scheppen, daar ook de groote bedrijven het slecht hebben. Spr. voegde er aan toe, dat het voor het College van B. en W. aangenamer zou zijn, als ia kon worden gezegd. De ambtsplicht gebiedt het echter anders. De heer Kooij kon zich met B. en W. voreenigen. Spr. wees op de garantie van de credieten van vo rig jaar en van die, welke nog zullen komen. Straks kunnen we den middenstand ook wel steunen Die hebben er net zooveel recht op. Het moet vastloopen. Geen gemeente kan dit volhouden. Voorzitter verdedigde nogmaals het voorstel van B. en W. Het is uitgesloten een ander prae-advies uit te brengen. Vandaag of morgen komen de cre dieten. Wethouder Ootjers zeide, dat dit een buitenge woon moeilijk onderwerp was. Men is verplicht om zijn goede hart, als ik het zoo noemen mag, niet al tijd ae laten spreken. Het is echter niet de bedoeling de monschen in den nood te laten zitten. Spr. hoop te dat de toestand heter werd. De beste weg, is de regeling die voor de deur staat.. Men weet ook nog niet waar men zal belanden. Het staat er duister voor. Als er personen voor de credietverleening zul len worden uitgesloten zullen die in de eerste plaats voor steun van de gemeente in aanmerking komen. De heer Kwadijk: Maar de toestand is nu zoo, dat steun noodig is. De heer Ootjers zeide verder, dat als er 2 3 we ken werd gewacht, een prachtige oplossing kwam. We moeten ons echter niet op dat terrein begeven, waar verschillende gemeenten zich reeds te ver bege ven hebben. Voor de uitgeslotenen zal echter 'n uit weg worden gevonden. Men moet de financieele toe stand der gemeente in het oog houden, doch we zul ten geen menschen laten verhongeren. Spr. kon zich moeilijk voorstellen, dat men nog niet 14 dagen kon wachten. Voorzitter leest het schrijven van den Minister voor en toont het model voor de enquete. Moeten we daar nu geen acht op slaan? De Minister zal zijn gedachten nog eens laten gaan over de 30 voor de gemeenten, wat voor sommige gemeenten schier on mogelijk zal zijn om aan te voldoen. Spr. is er ech ter van overtuigd, dat de raad met algemeene stem men voor de garantie zal stemmen, ook al wordt de maximumgarantie gevraagd. De heer Duijvis vroeg, of, als B. en W. zeker weten dat de credieten komen, er geen voorschot op dit crediet zou kunnen worden verleend. Voorzitter: Dat kan niet. De hee»* Duijvis: Kan er op geen enkele manier steun verleend worden! Voorzitter: Nee. De heer Duijvis is van andere meening. Het gaat er om, om degenen, die er het allerberoerdst aan toe zijn. te helpen. En gezien den langen lijdensweg, die het voorstel van den Minister reeds heeft afgelegd, zal het nog minstens een maand duren voordat er geld zal zijn. Voorzitter sprak zyn spijt, dat de heer Duijvis zoo pessimistisch was. Het wordt de volgende week in de Eerste Kamer behandeld en het ligt dus niet in de verre toekomst. Het lijkt wel of er in den raad twee stroomingen zijn. De eene partij schijnt meer overtuigd te zijn van den nood dan de andere. Het gaat er echter om, wat men wel en wat men niet mag doen. De heer Schrijver wees er op, dat er al zoo lang over geredeneerd is, voordat men een positief resultaat had verkregen. Als raadslid behartigen wij wel de belangen der gemeente, doch zien die anders dan de voorzitter. Wij worden zijdelings in gebreke gesteld. De heer Barten verdedigde het standpunt van B. en W. De Voorzitter voegde er tenslotte aan toe dat de lange behandeling tusschen de Tweede en Eerste Ka mer te wijten is aan het fetit, dat er door verschillende corporaties verzoeken zijn ingediend en bezoeken afge legd. De een vroeg om crediet, de ander om steun. Het was dus moeilijk voor de regeeringspersonen om een conclusie te trekken. Het voorstel van B. en W. werd hierna in stemming gebracht, waarbij de stemmen staken. Tegen stemden de heeren Schrijver, Duijvis en Kwadijk. De beslissing zal dus in de volgende vergadering worden genomen. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw Is bericht ingekomen, dat de steunregeling aan de transportarbeiders is goedgekeurd. Deze is in werking getreden den 15 November en liep tot 2 Januari. B. en W. hadden verzocht om verlenging en hebben deze be komen tot 6 Februari. Voor kennisgeving aangenomen. Adres Vakvereenigingen. Ingekomen is een adres van de gezamenlijke Moderne, Katholieke, Christelijke en Federatieve werknemersorga nisaties aan den Langendijk, houdende verzoek de vast stelling van een steunregeling voor georganiseerde werk- looze arbeiders of het verschaffen van productief werk. (De inhoud van dit adres is den lezer reeds uit vorige raadsverslagen bekend). Voorzitter deelde mede, dat de regeling der transport arbeiders, wat alle georganiseerde arbeiders zijn, ls ge troffen. Voorzitter wees er op, dat den 20en December 1931 slechts éen werklooze was ingeschreven. Toen er kans was, dat er arbeiders uit deze gemeente aan de kabileering konden komen, leek het wel of dit niet zou gebeuren, omdat er geen werkloozen waren. Den 7den Januari waren ingeschreven 4 georganiseerden en 4 on georganiseerden. Van die georganiseerden waren er drie gehuwd. Van de 5 ongehuwden was er éen kostganger en 4 inwonende zoons bij gezinnen, die eenlg inkomen genoten. Later waren er meer werkloozen en is naar productief werk gezocht door B. en W. Dit is gevonden, n.1. de demping van de slooten achter de school, waar aan 14 arbeiders zijn geplaatst. B. en W. zouden bijtijds met maatregelen komen, als er werkloosheid was, nu, de werkloozen kunnen arbeid verrichten. Spr. adviseerde dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Er wordt niet gevraagd of er behoefte is aan steun. Er is een steunregeling en er is een werkver schaffing. De instelling van een Bureau voor Maat schappelijk Hulpbetoon is volgens spr. practisch onuit voerbaar. De betaling der steungelden wordt ook, zooals in het adres wordt gevraagd over den penningmeester ■van den bond betaald. De heer Schrijver bracht de vergadering van 4 Novem ber in herinnering, toen het adres van den Tuinbouw- arbeldersbond werd behandeld. Toen werd door 6 raads leden dit adres breedvoerig besproken en werd de in stelling van een werkverschaffing billijk geacht. De heer Barten was er niet tegen, eenregeling te maken, al waren er veel of weinig werkloozen. Het werk achter de school zal echter afgeloopen raken. Er wordt op de georganiseerden gewezen, doch als raads lid moet men ook aan de ongeorganiseerden denken. De steunregeling der transportarbeiders wijkt af. Dat voorstel had spr. in de vorige vergadering overrompeld, zoodat spr. zich niet goed had kunnen inwerken. Het is een beetje eigenaardig, dat toen er gevraagd werd naar de kosten, die de regeling zou meebrengen, er werd geantwoord, van f 600 a f 700 en nu is er maar een non- derdvijftig gulden uitgekeerd. Ook is het eigenaardig dat maar 8 van de 27 steun krijgen, terwijl de raad van meening was, dat steun dringend noodig was. Spr. 'leeft mee het adres opgesteld en ook onderteekend. Er üijn in het adres cijfers genoemd, welke degelijk zijn on derzocht, ook de manier, op welke de arbeiders konden worden geholpen. Maar de menschen van boven 60 jaar kunnen we toch niet aan hun lot overlaten. Op dat standpunt heeft de organisatie zich geplaatst we moe ten doen wat mogelijk is. Spr. zou ook gaarne willen, dat de werkloozen wer den gepubliceerd in de plaatselijke pers, dat zal ln het belang van arbeiders en werkgevers zijn. Voorzitter verwees naar het advies van B. en W., de transportarbeiders worden ook genoemd in het adres en de regeling was reeds in werking. Het adres is ge stuurd, zonder dat men zich had overtuigd, dat het noodig was. De heer Kwadijk kon meegaan met het instellen van een werkverschaffing, doch vroeg zich af, of deze werKte in den geest van het adres. Spr. wees er op, dat den ongeorganiseerden met de paplepel moet worden inge geven dat zij zich, als ze werkloos zijn, bij de arbeids bemiddeling op moeten geven, doch als ze weer werk hebben, laten ze zich niet afschrijven. Er zijn er ook, die 1 of 2 dagen wat verdienen doch hiervan kunnen zij niet leven. De steun aan de transport is spr. niet nee- gevallen. Er worden maar 8 gesteund, dat is niets ge daan. Ook wordt het gezinsinkomen er afgetrokken. Het heeft nu f 150 gekost inplaats van f 600'a f 700. Dat zou wel goed zijn, als de toestand zich had verbeterd, doch daarvan is niets te bemerken. Spr. ging mee met aanneming van het adres. De Voorzitter begreep het betoog van den heer Kwa dijk niet. Als U wilt afwachten of de werkverschaffing niet in orde is. moet U het afwachten. Als er geen werkloozen zijn, zal er ook geen productief werk ver richt worden. Met de steun aan de transportarbeiders is een iegelijk tevreden. Het moet niet zoo worden, dat het beter is, gesteund te worden dan te werken. Het is geen toeslag op het loon. Het is wel gemakkelijk om te zeggen dat het U niet bevalt en de boel neer te halen. In dezen tijd gaat dat wel. We moeten ons echter reken schap geven met nuchterheid en verstand en dan zien we dat reeds aan de verlangens der bonden is voldaan. Het adres is niet op zijn plaats. De heeren hebben be trekkelijk weinig waardeering voor wat B. en W. hebben gedaan. De toestand is nu zoo, dat de werkloozen werk De heer Duijvis vroeg of het nog lang kon duren met het werk achter de school. Voorzitter antwoordde van wel. en als het klaar hebben B. en W. iets anders op het oog. De heer Duijvis vroeg ook nog, hoe het moest, ais er niet gewerkt kon worden. Voorzitter: Dat moeten we afwachten. Spr. hoopte op vriezend weer, dan kunnen er andere maatregelen wor- den genomen. De heer Kooij zeide. in de vorige vergadering op werk verschaffing te hebben aangedrongen. Dat kan ook niet anders. Spr. gaat mee met het advies van B. en W„ dat is ook in den lijn van het adres. De heer Sohrijver zeide, dat het groote fantasie was, dat door ons werd betreurd, dat mensohen in gunstige omstandigheden verkeeren. Het zou ons genoegen doen, als het bedrag minder was, als de toestand verbeterd was. We moeten ons verstand gebruiken, zegt Voorzit ter, maar we zitten hier niet als verstandeloozc mensohen Ook de menschen die het adres hebben opgemaakt wa ren niet verstandeloos. Spr. hoopte, dat de werkloozen, als er vorst kwam, dan ook inkomen zouden hebben. B. en W. zeggen, dat er goed voor de werkloozen is gezorgd, maar over de gehuwden van boven de 60 jaar is niet gesproken. Spr. verdedigde ook de instelling van het Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer Kwadijk zeide. in het geheel de bedoeling niet te hebben gehad de werkverschaffing af te kammen. Het was bij hem alleen de vraag, of deze voldeed aan de hand van het adres. Bij vorst zal er misschien werk zijn bij de ijsboeïer of bij de transport Voorzitter sprak zijn genoegen er over uit, dat de heer Kwadijk niet de bedoeling had gehad, de werkverschaf fing aan te vallen. Spr. zeide, dat B. en W. steeds paraat zullen zijn. De heer Barten zeide, dat de mensohen van boven jaar bij het Burgerlijk Armbestuur moeten komen. Het B. A. is nog nooit in gebreke gebleven. Spr. wees op het schrijven van den Armenraad te Alkmaar over de on derhoudsplicht Het schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Tegen stemden de heeren Kwadijk en Schrijver. De salariskorting. Op de verschillende verzoeken aan de gemeentebestu ren in Noord Holalnd om adhaesiebetuiging op het ver zoek, aan Ged. Staten gedaan, om de salarissen van burgemeesters en secretarissen met 5 pet en die van de Ontvangers met 10 pet. te verlagen, waren 44 antwoorden ontvangen. Vier deelden mede, dat adhaesie werd betuigd, 38 hadden het verzoek voor kennisgeving aangenomen, terwijl twee aan Ged. Staten zullen verzoeken de sala rissen te verlagen, zonder een percentage te noemen. Deze betuigen dus geen adhaesie aan het verzoek. On danks het protest der raadsleden worden alle brieven voorgelezen. Voorzitter zeide, dat men er dan zijn consequenties uit kon trekken. De heer Barten was van meening dat deze voorlezing 1 wel achterwege had kunnen blijven. Voorzitter: De heer Duijvis verzocht straks om voor lezing van het stuk van Het Witte Kruis en dat is ook gebeurd. De heer J. Ootjers: Maar hier was een verzoek om het niet te doen. Voorzitter stelde er prijs op, omdat dan de leden kon den hooren, dat het beter was, niet te oordeelen over een andersmans zaken. Het was misschien aangenamer ge weest als het allemaal adhaesiebetuigingen waren. De heer Barten zeide, dat het veel tijd zou hebben be spaard, met hetzelfde resultaat. De heer Kooij was het hiermee eens. Verzoek om adhaesie Oterleek. Adres van den gemeenteraad van Oterleek, houdende verzoek adhaesie te willen betuigen aan zijn verzoek aan Ged. Staten dezer Provincie inzake verlaging salarissen Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in Noord- Holland en weer invoering van hef 8% pot. verhaalsrecht voor pensioenstorting. Voorzitter deelde mede, dat de Wethouders voor adhaesiebetuiging zijn. Voorzitter zeide, als de minder heid van B. en W., dat men zijn eigen besluit ontzenuw de, door het adres van Oterleek aan te nemen. De heer Ootjers zag dit niet in en begrijpt de bedoe ling niet. Die pensioen heeft, moet er ook iets voor be talen. Van huis uit is spr. wel voor premievrij pensioen, maar dan voor iedereen. Er werd besloten adhaesie te betuigen. Het voorstel van den heer Kansen om de presentie gelden der raadsleden en de salarissen der Wethouders te verlagen, zal, door de ziekte van den heer Kansen in de volgende vergadering worden behandeld. Aangaan geldleening lichtbedryven. Besloten werd tot het aangaan van een geldleening bij de N.V. voor Gemeentecrediet, groot f 3600, tegen een rente van hoogstens 5 pet af te lossen in 30 jaren. De jaarlyksche kermis versteld. Op verzoek van de verschillende belanghebbenden werd verzocht, den aanvangsdatum der kermis te ver vroegen op den eersten Zondag in Augustus. Gewoonlijk wordt de kermis den eersten Zondag in September ge houden, doch valt dan samen met Alkmaarsche kermis. B. en W. adviseeren gunstig te beschikken. Wethouder Barten zegt, principieel tegen de kermis te zyn, doch wil de aanvragers in dezen wel tegemoet komen. Aldus besloten. De rondvraag leverde nies op, waarna Voorzitter over ging tot sluiting der openbare vergadering. MIJNHARDT'S Sana pi ri n-ta b letten Kokers 40en75d.^^Proefpakje 10ct Bij Apoth.en Drogisten.. Aanvragers van credieten yoor een geza menlijk bedrag van f18000 opgelicht. Een verdachte gearresteerd. De Centrale Recherche heeft momenteel weer eens handen vol werk met een groote en ingewikkelde op- lichtingsaffairc, waarbij honderden slachtoffers ge maakt zijn en in totaal een bedrag van f 18.000, door deze menschen in goed vertrouwen gestort, spoorloos verdwenen is. In 1922 werd te Rotterdam de N. V. Nationaal Be lang opgericht door drie mannen, van wie er twee bekenden zijn van do politie. De N.V. stelde zich ten doel bouwgronden te exploiteeren, maar daar is nim mer iets van gekomen. Na eenige maanden lag de zaak stil. De bonafide vennoot en één van de beide anderen traden uit de zaak, maar de derde, die aan de Teilingerstraat 85 woont, zette de zaak, hoewel het een loege vennootschap was geworden, in 1930 voort. Hij noemde de onderneming Mij. voor Bouw en Woningvoorziening Nationaal Belang. Hij legde zich nu too op het verleenen van crediet. Daarom plaatste hij advertenties in de dagbladen, waarin hij aanbood gelden te leencn tot elk bedrag met en zonder borgen. Hij gaf ook voor, te zorgen voor eer ste en tweede hypotheek. De man liet zijn klanten voor elke f 100 f 5 storten. Er werd evenwel nimmer crediet verleend. In den loop van den tijd kwamen er bij de politie vele klachten binnen, naar aanleiding waarvan zij een onderzoek instelde, waaruit met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid bleek, dat de gevraag de credieten nimmer werden verleend. Dit was aan leiding voor de politie om in te grijpen. Er werd huiszoeking gedaan, en toen vond men f 18.000 aan. gestorte waarborggelden, welk geld in beslag werd genomen. De directeur werd, verdacht van oplich ting, Donderdag gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. De afloop va n dit geval zal de politie afwachten, alvorens verder in te grijpen in andere zaken, om dat in de Maasstad nog verscheidene andere men schen dergelijke praktijken uitoefenen. Vermoedelijke daders gepakt. Eenigen tijd geleden maakten wij melding van een roofoverval te De Bilt, waarbij een oude man, de ongeveer 70-jarige A., wonende aan den Looidijk, door een paar mannen, die onder het voorwendsel af braak te willen koopen, bij hem binnendrongen, werd gekneveld en met een revolver bedreigd, waarna de onverlaten het huis doorzochten en een luttel bedrag buitmaakten. In samenwerking met de Utrechtsche politie is de Biltsche politie er thans in geslaagd de vermoedelijke daders van dezen roofoverval te arresteeren. Een drietal zeer ongunstig bekend staande man nen, resp. 37, 28 cn 21 jaar oud, die vaaK door de Bilt zwerven om te venten, is te Utrecht, waar de mannen wonen, aangehouden en naar de Bilt over gebracht. Bij de confrontatie meende het slachtoffer A. in twee van hen de mannen te herkennen, die op den bewusten avond zijn woning zijn binnengedrongen. Het trio is in verzekerde bewaring gesteld. Zij ont kennen hardnekkig iets met de misdaad uitstaan de te hebben gehad. HAAR MAN MET KOKEND WATER OVERGOTEN. De echtgenoote tot IV2 jaar gevangenis straf veroordeeld. Tegen de 41-jarige juffrouw B., geboren de J., te Stomp wijk, die terecht heeft gestaan wegens zware mishandeling van haar echtgenoot, door dezen met kokend water te overgieten, was door het O. M. bij do Haagsche rechtbank, zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëischt. De rechtbank veroordeelde haar heden tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf.

Schager Courant | 1932 | | pagina 15