Mager Courant Allerhande. Derde Blad. KUCHTEN UIT HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Uit onze Omgeving. Tegen het wetsontwerp- Te r p s t r a. HEEREN-BMI /sjL Zaterdag 16 Januari 1932. 75ste Jaargang. No. 9004 Door de Kamer van Koophandel kenbaar gemaakt bij den minister. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier werd het volgende adres ge zonden aan den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid: De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier heeft de eer Uwe Excellentie te berichten, dat de exporteurs in haar district zich in toenemende mate bij de Kamer beklagen over do door het buitenland getroffen noodmaatregelen, die hun ex portzaken vrijwel stil leggen. Vooral de scherpe devie- zenregeling in Oostenrijk en Hongarije maakt den ex port naar die landen schier onmogelijk, daar het beschik baar stellen van deviezen aan de importeurs tot een be drag van ongeveer honderd gulden per maand, prac- tiscn op een invoerverbod neerkomt, tenzij er een rege ling zou kunnen worden getroffen, waardoor „clearing" van de vorderingen en schulden met deze landen moge lijk wordt gemaakt. De Kamer onderschat geenszins de groote moeilijk heden die een dergelijke vereffening met zich mede brengt, doch zij is volgens haar meening vrijwel onver mijdelijk geworden, wil men den export op gang houden. De toestand in de zuivelindustrie en de tuinbouw bedrijven is, zooals bekend, uiterst precair! De kool- prijzen daalden tot 12 cents per kilo en wanneer er niet spoedig gohandel d wordt zal de nood nog toenemen. Het is op dien grond, dat de Kamer Uwe Excellentie eerbiedig in overweging geeft, d i e maatregelen te over wegen, die zeer binnenkort het vereffenen der weder- zijdsche vorderingen en dientengevolge den uitvoer, mogelijk zal maken; tenzij er een betere oplossing ge vonden kan worden. Mocht Uwe Excellentie kunnen besluiten een afge vaardigde onzer Kamer in de gelegenheid te stellen bij de voorbereiding dezer aangelegenheid een stem uit de praktijk te laten hooren, dan zal dit dezerzijds zeer op prijs worden gesteld. Z IJ P E SCHAGERBRUG. Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. onder het Rundvee „Klein Begin". Vergadering op 15 Januari 1932, in het lokaal van mevr. Wed. J. Broer, 's avonds 7.30 uur. Aanwezig zijn 8 leden. DB"Vöt>fZittei*. de heer W. Jimmink, opent de ver gadering. heet de leden hartelijk welkom op deze le vergadering in het nieuwe jaar. Spr. zegt dat deze vergadering eigenlijk moest worden gehouden vóór .1932, door verschillende oorzaken bleek dit niet mo gelijk. waarom de vergadering dan ook eerst thans wordt gehouden. Kaarten waren rondgegaan voor de tuberculineering, doch voor 1 Januari waren deze niet terug en ook de veeartsen konden grootendeels niet klaar komen, wat wel een der oorzaken is voor deze late vergadering. Spr. heet allen welkom en ook de pers voor hare tegenwoordigheid Eenige nieu we leden zijn toegetreden en anderen hebben weer bedankt. Spr. hoopt, dat de resultaten die de vereeni- ging mag bereiken, goed mogen zijn. XXIX. J3SN HEMEL OP AARDE. Hebt u die? Heb ik die? Soms. als de tijden zoogenaamd normaal zijn, kan het gebeuren, dat wy goede tijden beleven, niet gedrukt door benauwende zorg voor ons levensonderhoud. Er is werk, er is brood, zelfs brood met wat er op en er is geen dreigende werkloosheid of slapte in zaken met al de noodlottige gevolgen daarvan. Wat lijkt het lang geleden, dat wij zulk een gezegende (tijd beleefden en toch sukkelen we nog slechts 2 jaar (voort op de dalende lijn. Maar zelfs in dien goeden, nu (volmaakt verleden tijd, was het niet goed voor ieder- jecn. Niet slechts hebben wij de armen altijd bij ons, maar ook de werkioozen en ook hen, die het zelfs op ae Btijgende golf niet kunnen bolwerken. De ellende is thans echter vele, vele malen grooter en er is, als men de spraakmakende gemeente mag gelooven, slechts één soort menschen, die op een veilig plekje zitten. Men bedoelt dan de personen, die in over heidsdienst zijn, omdat zij hebben: behoorlijk loon, geen overmatige werktijd, recht op pensioen, kort of langer vacantie, enz., enz. Men zou het heel in het kort aldus kunnen formu leeren: zij hebben zekerheid van bestaan. Wij willen er nu niet over twisten, of op de opge somde voordcelen niets valt af te dingen en wat er /waar is van het bekende gezegde: vast geld, vaste armoede. Ongetwijfeld is dit juist, dat de ambtenaar op den arbeider in het vrije bedrijf zijn meerdere zekerheid van bestaan voor heeft en dus veel onrust uit zijn leven is weggenomen. Dat klemt vooral in tijden van groote ongewisheid, 'Zooals we nu beieven en het bevreemdde ons dan ook volstrekt niet, toen we onlangs een zakenman tegen een tambtenaar hoorden zeggen: „Jullie? Jullie hebt een hemel op aarde, want de zorg ■voor de toekomst, die ons heele leven vergalt, gaat ljuilie deur voorbij." Natuurlijk aanvaardde de ambtenaar dit niet zonder tegenspraak en stellig is het ook bij hem niet alles rozengeur en maneschijn. Ontkend kan echter niet wor den dat vooral bij het klimmen der jaren zijn leven vrij is van de kwellende zorg, of hij nog wel mee kan en of niet aanstonds een jonge kracht hem op straat zal rduwen. In een werkelijke samenleving, waarin niet iederen in de eerste en voornaamste plaats bedacht moet zijn op eigen voordeel, zou voor allen wat meer zekerheid van bestaan mogelijk kunnen zijn. Voor dit oogenblik zit hierin niet veel troost. Een flinke stap in de aangewezen richting zou reeds zijn de invoering van staatspensioen. Daar is geen wereldher vorming voor noodig: vandaag de dag zou er mee be gonnen kunnen worden en duizenden ouden van dagen zouden de vrees voor morgen van zich af voelen vallen als de benauwenis van een hangen droom. Hoe lang echter nog? De secretaris, de heer E. A. Lindenberph, leest de notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat hij ln de vorige ver gadering ter sprake heeft gebracht dat op een meene vergadering van de Zuivelfabriek te 't Zand gesproken is om de tuberculinatie zelf ter hand te nemen. Tot nog toe is hiervan echter nog niets ge komen. Aan het Hoofdbestuur is voorts gevraagd om voor een verhoogde uitvoering in aanmerking te mo gen komen voor afgeslacht vee. Een vragenlijst is beantwoord en de hoop wordt uitgesproken dat de vereeniging voor verhoogde uitkeering in aanmer king mag komen. Rekening en verslagen. De ontvangst en uitgaaf is f1822.46, saldo bij de Boerenleenbank f169.62. De rekening, nagezien dooi de heeren Appelman on Klaver, wordt goedgekeurd. De Secretaris brengt het jaarverslag uit, waaruit blijkt dat de vereeniging 22 leden telde, terwijl 1035 dieren werden onderzocht, hiervan reageerden 214 dieren, of 20.7 vorig jaar was dit 24.8 Verslag wordt vervolgens uitgebracht, over de ge houden Bondsvergadering te Alkmaar. Beide versla gen worden goedgekeurd met dank aan den Secre taris. Bestuursverkiezing. In de vacature G. de Boer wordt na eenige stem mingen de heer F. Konijn, 't Zand, gekozen. In de plaats van den heer 11. Dignumf niet herkiesbaar) wordt de he erKlok. Burgerbrug, gekozen, Beiden ne men de benoeming aan. De secretaris, de heer Lindenbergh, wordt met op 1 na algemeene stemmen herkozen. Als afgevaardigde naar de Bondsvergadering wordt naast, den secretaris, die ambtshalve afgevaardigde is, de heer Appelman gekozen. Het salaris van den secretaris-penningmeester wordt vastgesteld op f 25. Rondvraag. De heer Appelman vraagt of als tuberculinatie gaat vanwege cle fabriek hoe dit gebeurt. De voorzitter denkt. (Int het dan alleen van de le den zal zijn. Spr. zou het toejuichen als de fabriek het deed, maar dit stuit toch op verschillende be zwaren. De heer Rademaker zou gaarne over dag in plaats van 's avonds vergaderen. De Voorzitter kan hier wel in meegaan, ais de al gemeene vergadering dan in den slappen tijd wordt gehouden. Allen voor. De Voorzitter dankt alle aanwezigen voor de aan- genamen besprekingen en sluit de vergadering. Burgerlijke Stand van 814 Jnnuari 1932. Geboren: Jan Gerrit, zoon van Arie Bakker en Guurtje Marijtje Roggeveen. Elisabeth Afra, dochter van Wilhelmus Simon cle Wit en Elisabeth Cornelia Schilder. Ondertrouwd en Getrouwd: Geenc. Overleden: Jan Bruinemnn, 78 jaar, echtgenoot van Trijntje Xottelman. Cornelis Snip, 60 jaar, echtgenoot van Gerrit je Glas. L A N G E N D IJ K Naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad van Oudkarspel, om afwijzend te beschikken op het col lectief adres der verschillende arbeidersorganisaties voor het invoeren van steunregelingen, zal een openbare pro testvergadering worden gehouden. Het kwam deze week weer herhaaldelijk voor, dat de aan de veilingen aangevoerde kool onverkoopbaar was. Door de afd. Langendijk van Bloembollencultuur is een onderzoek ingesteld naar de oppervlakte land, die haar leden met bolgewassen hebben beplant. We vernemen, dat de omzet aan de Langendijker Grnentenveilingen in het afgeloopen jaar ruim 4 mil joen heeft bedragen. ZUIDSCHARWOUDE. Op de te houden jaarvergadering van de tuinbouw- vereeniging De Toekomst, komt o.m. het punt voor: Verlenging lidmaatschap Langendijker Groentencentrale. A.s. Maendag wordt het werk hervat van de demping van de sloot voor den aan te leggen weg naar den Waarcidijk. We vernemen, dat de werkverschaffing bij wijze van „modderen" dezen winter niet lang zal duren, daar er heel wat werkioozen bij zijn ondergebracht en het aan tal te leveren schuiten veel minder is dan verleden jaar. We hoorden critiek op de uitvoering van deze werkver- VAN HOOGEKHAND. Onlangs schreef Pastoor Van der Valk te Haarlem in het parochieblaadje „De Paterskerk" het volgende: „Gaarne voldoen wij daarom aan het verzoek, ons van hoogerhand gedaan, om op deze plaats onze pa rochianen, die reeds gediend hebben, dringend aan te sporen, zich op te geven als vrijwillige Burger wachters." En verder: „Stelt het niet uit, doet het nog vandaag, res tua agltur 't gaat om uw eigen geestelijke en tyde- üjkc belangen". In het eerste citaat Interesseert ons, wie „hooger hand" is. De Bisschop van Haarlem? Minister Ruys de Beerenbrouck? Minister Declcers? De Commissaris der Koningin? De Burgemeester van Haarlem? U ziet: er is „hoogerhand" genoeg, hoewel van al de genoemde er slechts één is, die rechtens met den Pastoor heeft te maken. Verder is het niet van belang ontbloot, tot wie „hoo gerhand" zich nog meer heeft gewend: tot alle geeste lijken van alle kerken en in heel het land? Ook nog tot anderen? Het komt ons voor, dat eenige opheldering niet over bodig zou zijn, opdat leder wete uit welken hoek deze militaristische propaganda wordt aangeblazen. In het tweede citaat treft ons de opvatting, dat uit geweld iets goeds zou kunnen voortkomen. Gelukkig echter komen er van dien kant ook andere getuigenis sen. De heer Wesseling, voorzitter van de R.K. Volks partij, wijst daarop in „Oorlog of Vrede", waaruit wij het volgende aanhalen: „De geleerde en beminde priester Prof. Ude van Graz ook aan onze lezers door woord en beeltenis bekend zei eens: „Ik ben dienstweigeraar,, omdat ik katholiek, bovenal omdat ik Kath. priester ben", en op een andere plaats: „Ik houd de dienstweigering in onzen tijd van mijn standpunt, dus van dat der Katholieke moraal uit bezien, voor een heilige plicht van het geweten." Prof. Keiler noemde den dienstplicht: „schandvlek van onze moderne kuituur" en verder „De oorlog is heden een volkomen onzedelijk middel". De bekende Italiaansche theoloog Don Sturzo ver klaarde: „dat de theorie over den rechtvaardigen oorlog thans totaal is ineengestort." Dat is andere taal, niet waar, doch voorloopig schijnt er nog niet veel kans te bestaan, dat die door onze Roomsche geestelijkheid wordt onderschreven. Wat voor de zaak van den vrede heel erg jammer Is. GEWETENSZAAK. In De Standaard, het blad van Dr. Colijn, loopt een serie artikelen over het beginselprogram der Anti-rev. gartij. Dit eischt o.m., dat de overheid in de consciëntie, schaffing in dezen zin, alsof het een schandaal zou zijn, dat ook gegoede tuinders een toeslag krijgen van 40 cent per praam modder. We zouden die critici eens wil len vragen, wie der bouwers hier to de gegoeden he» hooren. nu noch de grond, nooh de producten een rede lijken prijs doen. En aangenomen dat er nu eens een paar gegoeden waren, die een dergelijken toeslag hadden, dan heeft men te beseffen, dat zonder die toeslag niet zou gemodderd worden en de betrokken arbeiders zonder verdienste waren. Als er critiek zou worden geoefend, dan moest die uitgaan naar „gegoeden", die dezen bij slag accepteeren. Donderdag 14 Januari was het 25 jaar geleden, dat de Coop. Boerenleenbank alhier officieel werd opgericht. Waar deze Bank vooral den tuinbouw financiert, valt dit jubileum nu juist niet ineen tijd, die tot feestelijke herdenking aanleiding geeft. Het is in den tuinbouw n.1. de laatste twee, drie jaar alles misère, wat de klok slaat en ongetwijfeld zou de ellende, die de tuinbouwers thans doormaken, nog grooter zijn, als de Boerenleen bank haar heilzaam werk niet sedert een kwarteeuw had verricht Te vallen in handen van of afhankelijk te zijn van particuliere geldsohieters is in gewone tijden al geen pretje, in buitengewone kunnen ze 't den geldnemer nog lastiger maken. Het coöperatieve credietwezen, dat geen winst beoogt, doch uitsluitend ten doel heeft in samen werkend verband, een of anderen tak van bestaan, van het noodige bedrijfskapitaal te voorzien, is wel gebleken van veel belang te zijn voor land- en tuinbouw. Ongetwij feld zullen vele ingezeenen dezer gemeente dit willen beamen. Moge de Bank nog veel ten goede verrichten in dienst van den tuinbouw, die het thans zoo zwaar te verantwoorden heeft SINT M A ff T E N Donderdagavond was in lokaal „Rust en Lust" een openbare vergadering uitgeschreven door het plaatselijk comité van actie tegen het wetsontwerp-Terpstra. samen gesteld uit de Oudercommissie der O.L.-school alhier. De heer D. Koning leidde deze vergadering en riep bij de opening het welkom toe aan de aanwezigen t=n het alhier zijnde onderwijzend personeel, waarna de heer Wolters, hoofd der school alhier, die dezen avond het wetsvoorstel-Terpstra zal behandelen en de aan wezigen de verslechtering, hierdoor aan het Lager on derwijs toegebracht, zal uiteenzetten. Ook de spreker roept, in aansluiting op de woorden van voorzitter; het welkom toe en zegt, al is de belang stelling wel niet groot, toch belangstelling wordt ge toond en hij voor geen ledige banken staat. Deze vergadering zegt spr-, is een gevolg van de actie, gevoerd door de afd. Volksonderwijs uit Amsterdam, welke contact zocht met alle plaatsen in Nederland om tot een gezamenlijke actie te komen en tot doel stelt om handteekeningen te verzamelen welke bij wijze van petitionnement aan de Tweede Kamer zullen wórden toegezonden. Dit wetsontwerp, zegt spr., geeft aan de regeering een bezuiniging van pl.m. 4% millloen, wat toch een luttel bedrag is voor de Rijkskas, terwijl het onderwijs er zoo vreeselijk onder lijdt. Ook geeft het de menschen geen besparing, daar er veel plaatsen zullen zijn, welke, om het onderwijs op peil te houden, diep in de beurs moeten. Het is dus enkel maar de last van het Rijk afgewenteld op die der gemeenten. En hierbij komt dat de kleine plaatsjes het me;st hierbij hebben te lijden en zoo ook St.-Maarten, welke door het bepaalde van 45 kinderen per leerklas, straks tot éénmansschool zal vervallen. Op duidelijke wijze legt spreker de verschillende verslechteringen uit dit wets ontwerp uit .waarbij het vooral de openbare school is die het loodje moet leggen. Het is dan ook volgens spr. niet alleen de bezuiniging, maar ook de bijkomende bepalingen hierbij gesteld, dat ons Volksonderwijs zoo'n groote veer moet laten, daar straks geen onderwijs meer zal gegeven worden in Duitsch, Fransch, enz. daar geen toeslag hiervoor meer wordt verkregen en voorts dat zulk onderwijs niet als apart door de gemeenten mag worden gegeven. Zoo zien wy dat van het kind, hetwelk de toekomst is, een te groot offer wordt gevraagd, zoo dat wij hiervoor op de bres staan om te trachten dit ongedaan te maken. Om hiertoe te komen, zegt spreker, is door Volks onderwijs, afd. Amsterdam, een motie gesticht, welke ik u zal voorlezen en zoo een ieder hiermede instemt, zal deze motie, vermeldende het aantal personen hiur- mee instemmende, aan de Tweede Kamer worden ge- dat ls het geweten van den mensch een grens erkent voor haar macht. Anders gezegd: de overheid mag het geweten geen geweld aandoen. Hierbij wordt tweeërlei beperking gemaakt Die consci ëntie moet niet het vermoeden van achtbaarheid missen en haar uitspraak mag met name geen afbreuk doen aan do handhaving van 's lands onafhankelijkheid. Deze laatste beperking is pas van 1916 en klaarblijke lijk gericht tegen dienstweigering en ander verzet tegen oorlogsgeweld. Hier worden gewetensbezwaren blijkbaar niet ernstig genomen, terwijl het toch een kwestie be treft, welke zeker niet minder ernstig dan de eedsafleg ging of vaccinatie-dwang is. Hoe dat is te rijmen? De Standaard geeft deze toelichting: „Onder de organen welke God in het leven riep, en die Hij rechten toekende, staat de menschelijke persoonlijkheid vooraan En van die persoonlijkheid is nu de consciëntie het beschermende schild. Wat dit vierde punt uit art. IV van ons Program wil uitdrukken is dit: zoodra een onderdaan zich op zijn consciëntie beroept ten aanzien van maatregelen door de Overheid getroffen, dan behoort in zulk een geval de Overheid te wijken. Ten minste te wijken bij de toepassing van den maatregel op hem, die het consciëntiebezwaar inbracht Derhalve: wie oonsciëntie-bezwaar hieeft tegen het afleggen van den eed, worde daartoe niet verplicht Wie, als vader, zich. in zijn geweten bezwaard gevoelt op zijn kind de Inenting te doen plaats hebban, worde tot die handeling niet genoodzaakt. In deze en soortgelijke gevallen wijke de Overheid eerder, dan dat zij de consciëntie geweld aandoe. De motiveering daarvan ligt het duidelijkst uitge drukt in het woord van Calvijn: „Want onze consci- entiën hebben met God alleen en niet met de men schen te doen." Door zijn consciëntie verkeert de mensch als in Gods heilige tegenwoordigheid, en daarom trede het aardsch orgaan terug voor de uitspraak van die consciëntie, ook al ware het van de onjuistheid der uitspraak verzekerd." Men hoeft het niet met deze redeneering eens te zijn om ze te kunnen eerbiedigen, maar vraagt dan toch: Waarom 'niet evenzoo geoordeeld ten opzichte van ge wetensbezwaren tegen het militairisme? Als antwoord lezen we dit: „Anders staat het met de in 1916 opgenomen beper king inzake de vervulling van den krijgsdienst. Het bezwaar, dat bij sommigen bestaat tegen de ver vulling der militaire plichten door de wet opgelegd, wordt door ons program niet onvoorwaardelijk aanvaard." Het lijkt ons niet klemmend en wij zouden wel eens willen weten, wat er in te brengen is tegen deze rede neering van den heer Matthijs de Visser, die in Oorlog oi Vrede aanvoer: „Dit kan Dr. Colijn niet verdedigen met een beroep op dienstweigeraars, die bedoelen de Staatsorde omver te werpen en evenmin met een beroep op de wederdoo pera en hun naaktlooperij. Het staat met de consciëntievrijheid ten opzichte van den krijgsdienst niet anders, dan ten opzichte van eed en vaccinatie. En waar de A. R. Partij steeds heeft geijverd voor ge- Vraag niet3ïiesche Heermbaai "maar zonden bij wijze van petitionnement. Deze motie luidt: De vergadering, belegd door het Plaatselijk Comité van Aktie tegen het Wetsontwerp-Terpstra, gehouden te Sti Maarten op 14 Jan. 1932, gehoord de besprekingen, over wegende: dat het wetsontwerp inbreuk maakt op paci ficatie, ten nadele van het openbaar onderwijs, dat het, in flagranten strijd met de opdracht aan da Staatscomm.-Rutgers, bezuinigingen voorselt, die de vitale belangen, zowel van het biezonder als het open baar onderwijs dit met name door een uit onderwijs- 1 en opvoedkundig oogpunt niet genoeg te veroordeelen opvoeren van het aantal leerlingen per leerkracht tea zeerste benadelen, dat het geen bepalingen inhoudt, die, in overeenstem ming met genoemde opdracht, aan de financiële gelijk stelling van openbaar en bizonder onderwijs een minder kostbare toepassing geven; integendeel, dat het wets ontwerp oorzaak zal zijn van een zeer ten nadele van Rijks- als Gemeentelike Financiën voortgezette stichting van biezondere scholen en schooltjes, dat het uit de Wet wegneemt een als noodzakelik voor genomen verbeterde onderwijzersopleiding en daarin be palingen opneemt, die aan de betekenis van de onder wijzer als opvoedkundige' leerkracht ten zeerste afbreuk doen, van oordeel, dat aan de financiële gelijkstelling een minder kostbare toepassing kan worden gegeven, waar bij bovendien de belangen van het onderwijs zullen wor den gediend, door o.a.: a. bij de aanvrage tot oprichting van een biezondera school niet meer mee te tellen de kinderen, die reeds een biezondere school bezoeken, b. geen medewerking te Verlenen tot oprichting van biezondere scholen met minder dan drie leerkrachten, c. de concentratie van U.L.O. scholen te bevorderen, verklaart zich homogeen met de door het Comité van. Aktie tegen het Wetsontwerp-Terpstra ingestelde aktie, vertrouwt, dat het deze aktie onverzwakt zal voort zetten, teneinde de Volksvertegenwoordiging te overtui gen van de noodzaak van het aanbrengen van de door het Comité voorgestane verbeteringen en besluit deze motie ter kennis te brengen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de pers. Een 25-tal personen ter vergadering kon met deze motie instemmen, zoodat toch ook van hieruit stem men zullen opgaan tot de Tweede Kamer, welke van paraat zijn voor het onderwijs getuigen. Na nog eenige discussie sloot voorzitter d^ze vergadering met de beste wenschen voor het beoogde doel en dank brengende aan belangstellenden, spreker en pers. Politie. Komen aanloopen: een jonge hond (trekhond), wit met zwarte vlekken. Inlichtingen bij den gemeente-veldwachter. KO E G fi A S JULIANADORP. Donderdagnamiddag zou de beladen vrachtauto van den fouragehandel firma C. R. Keijser cn Co., do brug over de Langevliet overrijden naar de boeren plaats, bewoond door den veehouder M. C. Roskam* Alles ging goed, maar toen ook de achterwielen op de brug kwamen, bleek dat gedeelte van het bruggedek daartegen niet bestand, on ging het ge deelte aan de wegzijde finaal naar beneden, ook de auto. Nu is er bij een ongeluk meestal nog weer ge luk ook. Dc auto bleef met het chassis op het eerste juk van de brug hangen en gebeurde er verder niets. De lading kon gelost worden, vele handen hielpen de auto weer op het begane pad en was anders niet gebeurd dan de oude brug had haar diensten voor. de communicatie gestaakt. IV ARMENHUIZEN. Onze plaatsgenoot, de heer Jb. Dalenberg, ambte naar ter secretarie alhier, is benoemd tot gem.-secre- taris te De Rijp. wetensvrijheid inzake de vaccinatie, zal zij ook moeten ijveren voor gewetensvrijheid inzake den krijgsdienst. Dat is consequent De overheid heeft een taak ten opzichte van het hand haven onzer nationale zelfstandigheid. Zeer terecht; maar is elk middel daartoe geoorloofd? De overheid heeft ook een taak ten opzichte der volks gezondheid en het middel ter bestrijding van de pokken is vaccinatie. Dat is een ons door God gegeven middel; wie er ech ter gewetensbezwaren tegen heeft, late men vrij. Maar wie de gewetenbezwaarden tegen de vaccinatie wil vrijstellen, zal dit toch ook moeten doen tegen de genen, die gewetensbezwaren tegen krijgsdienst hebben. Dr. C. maakt in zijn betoog de kardinale fout, dat hij vergeet, dat het gewetensbezwaar niet gaat tegen de tAak der overheid (handhaving onzer zelfstandigheid), maar wel tegen het gebezigde middel (den oorlog). Wat de A. R. partij wil en wat Dr. Colijn verdedigt is erkenning van het gewetensbezwaar, zoolang het aan tal bezwaarden geen, voor den oorlog, hinderlijke pro porties aanneemt Is dit standpunt niet wanhopig inconsequent?" EEN NATIONALE DAAD. In haar „Kromhout-Nieuws" van December 1931, ver telt de directie van de N.V. Kromhout Motorenfabriek, dat er voor 't pas afgesloten jaar geen sprake zal kun nen zijn van eenige winst en zij verzucht: voor het eerst sedert de oprichting onzer N.V. in 1921, geen dividend voor aandeelhouders, geen toevoe ging aan de reserves voor Pensioen- en Steunfonds, geen tantièmes voor employé's, geen winstaandeel voor de werklieden." Hieraan voegt de directie toe: „Dat is ernstig genoeg, maar zorgelijker is de vraag:', „Hoe moet het in de toekomst gaan?" Uit het antwoord, dat de directie hierop geeft, interes seert ons het volgende: Dat een stijging van den verkoop zelfs in dezen slech ten tijd niet tot de onmogelijkheden behoort, wordt be wezen door het feit, dat zelfs in het afgeloopen jaar nog een zeer groot aantal motoren van buitenlandsch fabri kaat werd ingevoerd en verkooht ...als wij de helft van dien import konden bemachti gen, zou het jaar 1932 zeer bevredigend voor ons zijn.i Wij zullen de laatsten zijn die om protectie vragen, riiaar wy nemen, dat het ons goed recht is om te vra gen, dat wij niet achtergesteld worden bij het huiten- land. Nu moet erkend worden, dat vooral in den laatstezv tijd, symptomen merkbaar zijn, die van een anderen, geest getuigen, maar toch zal er nog heel wat moeten, veranderen, eer de doorsnee-Hollander volkomen beseft, dat elke bestelling in het buitenland de werkloosheid daar bestrijdt, doch die in het binnenland vergx*oot en dat een bestelling in het binnenland een betere natio nale daad is dan een gift aan het Crisis-Comité. Met het vetgedrukte zijn we het volkomen eens en aan onze lezers vragen wij er naar te handelen, waar zij kunnen. Wat natuurlijk niet beteekent, dat zij het Crisis-comi té moeten vergeten.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9