Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. TREINRAMP IN FRANKRIJK. N MALVERSATIES TE DEN HELDER. Gasontploffing te Amsterdam Schatkamer in Mexico ontdekt. ROERIG SPANJE. Treinramp in Rusland. De overstroomingen in Missisippi. Perzië ingesneeuwd. i Dinsdag 19 Januari 1932. SCHAGER Aliimtii Nitus- 75ste Jaargang No. 9005 COURANT. Uitmuit Lnüiiillil Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- zonder tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaat3t POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-» TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85. iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. e muur; je du' e met u i iratj i optil» d rus J«i stoel richttt Jei k pi zal t n, da: hi must enoet i wal ca Ha ir get met dj ar get Dm voorti 1 tio.n: tervJ I 1 ik i Personentrein bij Amlëns ont spoord. Drie wagons verbrij zeld. Talrijke dooden en gewonden. Zondagavond om 7 uur 10 is de boeraeltrein Parijs— Abbéville bij St. Just door het breken van een as van één der wagens ontspoord. Tien menschen zijn hierbij om het leven gekomen, twintig zijn er ge kwetst. Een der wagens is bij den ingang van het station omgeslagen. Een uiteenwijking van de rails heeft het ongeluk veroorzaakt, dat. naar nader wordt ge meld. geen slachtoffers zou gemaakt hebben indien de eerste wagens niet tegen een seinhuis waren ge botst. waarin zich drie beambten bevonden. Dezen werden zwaar gekwetst. Het seinhuis bood weerstand, waardoor de wagens op elkaar stortten en verbrijzeld werden. Twee personen-rijuigen en een bagagewagen aldus vernietigd. Den machinst. die de remmen in werking stelde, kan geen blaam treffen. De trein reed op normale wijze en had bij het naderen van het station aan merkelijk vaart geminderd. Acht lijken zijn reeds uit de wrakhoop te voorschijn gebracht: twee liggen er nog onder. Van de twintig gekwetsten zijn er tien zeer ernstig getroffen. Hoe het déraillement geschiedde. De plaats van het ongelnk toont een beeld van treurige verwoesting. Omtrent dit ongeluk verneemt V.D. nader uit Pa rijs: Op den gewonen tijd volgens de dienstregeling, had de personentrein naar Amiens het Noorderstation te Parijs verlaten. Ongeveer vierhonderd meter vóór het station Saint Just ontspoorden drie derde-klasse rijtuigen en een tweede-klasse wagon. Terwijl een derde-klasse wagon, die geheel met passagiers bezet was. terstond omsloeg en door den volgenden wagon in elkaar werd gedrukt, reed de tweede-klasse wa gon in een naast de rails gelegen baanwachtershuisje waarin zich drie spoorwegarbeiders bevonden, die alle drie zwaar gewond werden. De twee andere wa gons schoven in elkaar en werden geheel vernield, zoodat er slechts een massa versplinterd hout en ver bogen ijzer overbleef. Uit de overblijfselen van de vernielde wagons steeg een vreeselijk gekerm en ge schreeuw der gewonden en stervenden op. De onge deerd gebleven reizigers, voor zoover zij spoedig van den schrik waren bekomen, en te hulp gesneld per soneel van het station Saint Just, verleenden bij fak kellicht de eerste hulp. Tegen middernacht had men reeds acht dooden en twaalf grootendeels levensge vaarlijk gewonden uit de ruine geborgen. De plaats van het ongeluk toont een beeld van treurige verwoesting. De lijken van sommige slachtof fers waren onherkenbaar verminkt en lagen bekneld tusschen de in elkaar geschoven resten der wagons. Wanhopige vrouwen, kinderen en mannen, zoeken tusschen de ruines naar hun verwanten en steeds weer stijgt plotseling van een verborgen plaats tus schen het versplinterde houtwerk het gekreun van een gewonde of het gerochel van een stervende op, waarop het personeel, dat het bergingswerk ver richt, zich haast om op deze plaatsen de puinhoopen op te ruimen. Hulppersoneel uit Parijs, Creil en Amiens is met extra-treinen gearriveerd om bij het bergingswerk behulpzaam te zijn. Ook de minister van openbare werken was reeds vrij kort na het on geval te Saint Just aanwezig. De toestand van de meeste gewonden, die naar het ziekenhuis te Saint Just zijn overgebracht, is in het algemeen ernstig. Van een aantal is het zoo goed ais zeker, dat zij niet in leven zullen blijven Nog een doode. V.D. verneemt nog uit Parijs: Het ernstige spoor wegongeluk bij St. Just heeft nog een slachtoffer ge ëischt. Een tot dusver nog niet geïdentificeerde vrouw is aan de bekomen verwondingen overleden, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. De toestand der overige gewonden is voor een deel nog buiten gewoon ernstig. Tot dusver zijn elf lijken geborgen. Men gelooft dat thans alle slachtoffers gevonden zijn. Twee doo den konden nog niet worden geïdentificeerd. Onder de dooden bevinden zich twee leeraressen. De beide sporen op de lijn ParijsAmiens, zijn versperd. Stuk ijzer door den trein meegesleept. Het opruimingswerk op de plaats waar Zondag avond de personentrein ParijsAbbéville ontspoor de, was gistermiddag, naar Reuter meldt, zoover ge vorderd, dat de Parijsche treinen naar Abbéville niet meer over een ander spoor behoefden te worden geleid. Het onderzoek naar de oorzaak heeft tot dusver al leen dit opgeleverd, dat een stuk ijzer ongeveer 100 M. door den verongelukten trein is meegesleept. HET MIJNONGELUK BIJ BEUTHEN. Twee dooden geborgen. Zaterdagavond heeft men in de Karstenmijn te Beu- then, waar, zooals men weet, op 5 Januari 14 mijnwerkers werden bedolven van wie er zeven werden ge red, de lijken van twee mijnwerkers gevonden. Er wor den dus thans nog vijf slachtoffers vermist. Een der vermisten heeft nog twee dagen, de andere nog vier dagen na het ongeluk geleefd. Een tekort In de kas van den Bond van Marineschepellngen tot een bedrag van 124.000. De betrokken bestuurder, wet houder De Zwart, afgetreden. Aan het „Volkabl." werd Zaterdag uit Den Helder het volgende bericht gemeld: In de Vrijdag 15 dezer gehouden hoofdbestuursverga dering van den Bond van Marineschepelingen is aan den bezoldigden bestuurder D. C. A- de Zwart onmid dellijk ingaand ontslag aangezegd uit diens betrekking zulks wegens een zeer groot tekort in kas. waarvoor hij verantwoordelijk is. Het tekort bedraagt ongeveer f 24000. Groote ontroering- in de stad gewekt. We vernemen nog nader uit Den Helder dat dit be richt daar ter stede groote ontroering heeft gewekt, want de heer De Zwart, leider van de afdeeling Den Heller der S.D.A.P., en van de soc. dem. raadsfractie, bekleed de in het openbare leven den post van wethouder van financiën, in welke functie hij onbeperkt vertrouwen, algemeene achting en aanzien genoot, ook van zijn po litieke tegenstnaders. Meer dan twintig jaar was hij in zijn functie van bezoldigd bestuurder van den Korpo- raalsbond werkzaam en acht jaar is hjj wethouder ge weest Het tekort, dat over 8 jaren liep, werd een half jaar geleden vastgesteld, toen er een fusie plaats had tus schen den Bond van Korporaals en den Bond van min der marinepersoneel. De heer De Z. is toen in verband hiermede geschorst, en zijn salaris werd ingehouden. Een inmiddels ingesteld onderzoek gaf het hoofdbestuur van de gefusioneerde bonden aanleiding, hem j.1. Vrij dag zijn ontslagbrief te overhandigen. De heer De Z. heeft daags daarna zijn ontslag genomen als wethouder en als lid van den raad en is dien dag uit de gemeente vertrokken. Bij het aansteken van een gasgeyser. De keuken in een ruïne herschapen. Gistermorgen te ruim half twaalf had in perceel We teringschans 103 te Amsterdam een hevige gasontplof fing plaats, aldus het „Hsbl." Het dienstmeisje van de familie Boerma stak in den keuken van het benedenhuis de gasgeyser aan. Plotse ling weerklonk een hevige ontploffing. De keuken werd in een ruïne herschapen, evenals een klein slaapkamer tje, dat naast den keuken gelegen is. Van den kunst handel van de firma De Vries, die aan de voorzijde in dit perceel is gevestigd, werd de groote spiegelruit ver brijzeld. Een dame, die zich in den winkel bevond, liep een snijwond door een glasscherf op. Politie en brandweer waren spoedig ter plaatse. Het bleek dat ook de bovenverdieping zwaar was gehavend. Geen enkele ruit was heel gebleven. Op de beide kleine kamers, gelegen boven den keuken, was door de ont ploffing de geheele inventaris dooreengeworpen. Het plafond van den keuken en van het kamertje naast den keuken bleek naar beneden te zijn gekomen. De gang lag bezaaid met glasscherven en stukken plafond, ter wijl de muur gelegen tusschen gang en kunsthandel ontzet bleek te zijn. De oorzaak van de ontploffing moet waarschijnlijk gezocht worden in een defect aan den gasgeyser. VOET AFGEKNELD. Gistermiddag geraakte do schipper W. Perdon uil Appingedam, toen hij een staaldraad wilde vastzet ten om zijn schip bij een uit de haven te Delfzijl ko mende sleep te voegen, in het draad bekneld, met het gevolg, dat hem oen zijner voeten werd afge knepen. De man werd naar het Academisch Zieken huis te Groningen overgebracht. ARBEIDER DOODGEDRUKT. Onder een stalen kraanknijper. Op het spoorwegemplacement aan de Nieuwe Ha ven te- Nijmegen, had gistermiddag 5 uur een doode- lijk ongeluk plaats. Een zekere D. Verplank, gehuwd, was met eenige werklui bezig met het lossen van kolen uit een spoorwegwagen in een schip. Hierbij werd gebruik gemaakt van een electrische loskraan. Terwijl men bezig was, zakte plotseling de stalen knijper van de kraan in het ruim van het schip en werd V. er onder doodgedrukt. Toen men hem bevrijdde, gaf hij geen teekenen van leven meer. Het lijk is naar het St. Cansiusziekenhuis overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. Vol sieraden van gevallen krijgslieden. Reuter seint uit New York: In de nabijheid van Oaxaca in Mexico is een graf tombe ontdekt, die een ware schatkamer voor voor historische voorwerpen bleek te zijn. Klaarblijkelijk zijn hier tien krijgers van de Mix teken, die verrnoedeliik «revallen zijn in den strijd te gen de Zapoteken, begraven. Onder de gevonden voorwerpen bevinden zich zuiver gouden kronen, pa rels zoo groot als duiveneieren, kostbare halssnoe- ern, gouden ringen en vazen, edelgesteenten en een gouden masker, dat het kostbaarste wordt geacht, hetwelk ooit gevonden is. OPNIEUW ANARCHISTISCHE ONLUSTEN WEER KERKEN IN BRAND GESTOKEN. V.D. verneemt uit Madrid: In de stad Valencia en in drie dorpen in dezelfde provincie hebben anarchisten en communisten gepoogd de algemeene staking te proclameeren. Het uitbreken van de staking kon echter nog tijdig door de politie worden voorkomen. Het is den revolutionnairen echter toch nog gelukt verscheidene kerken in brand te ste ken, bommen te werpen en belangrijke materieele scha de aan te richten. Alleen door het onmiddellijke ingrij pen van de brandweer en de hulpvaardigheid der be volking is men er in geslaagd de kerken van vernietigmg te redden. Te Sagunto is het eveneens tot anarchistische uitbarstingen gekomen waarbij 50 bewapende werkloo- zen een dubbelpost van de guardia civll overvielen en neersloegen, terwijl andere revolutionnairen de telegraaf en telefoonlijnen doorsneden en weer anderen poogden een bomaanslag te plegen op de kazerne der Guardia Civil. De anarchisten deelden vlugschriften uit, waarin wordt opgeroepen om de guardia civil te ontwapenen, de kerken te bestormen, alle geestelijken en monniken te vermoorden etc. In het dorp Santurce is de kerk in brand gestoken. Bloedige botsingen te Bilbao. Bij straat gevechten vier jonge mannen gedood. Belga meldt uit Bilbao, dat het daar Zondag na afloop van een zeer rumoerige vergadering van traditionalisten, op straat tot botsingen is gekomen. Daar de eersten van wapens gebruik maakten, kregen de botsingen een ern stig karakter. Tot dusver zijn vier jonge mannen gedood en zeven gekwetst, van wie een soldaat der civiele garde De menigte wilde de Carllstische club bestormen, zoo dat de politie tusschenbeide moest komen. Tal van aan houdingen zijn er gedaan. Er zijn van overheidswege maatregelen genomen om de orde te handhaven. De stad geheel verlamd- Nader wordt over den toestand gemeld, dat Bilbao geheel verlamd is door een algemeene staking. Ook daar heeft men gepoogd een klooster in brand te steken, waarbij op de menigte moest worden gevuurd. Zoowel te Bilbao als te dezer stede hebben botsingen plaats ge vonden tusschen Carlisten aan den eenen kant en repu- bliekeinen aan den anderen. 65 dooden, 131 gewonden, neel voor het gerecht. Het trelnperso- Gelijk de Russische gewoonte is, bereikt ons eerst twee weken na datum het bericht van een ernstig spoorweg ongeluk op de lijn MoskouKazan, waarbij 65 personen gedood zijn, terwijl er 131 personen min o£ meer ernstig werden gewond, van wie er sedert 3 overleden zijn. Het Russische agentschap meldt thans, dat in ver band met dit ongeluk 11 personen zich moeten verant woorden. Het proces begon gister voor het hooge ge rechtshof te Moskou. Het zal in het openbaar worden gehouden. In het requisitoir wordt tegen acht employé's de dood straf geëischt, aangezien door hun schuld niet slechts 68 passagiers om het leven zijn gekomen, doch boven dien de staat een schade van vier millioen roebels heeft geleden. Het proces zal waarschijnlijk acht dagen duren. In het bericht zelf wordt omtrent dit ongeluk nog ge meld, dat dit op 2 Januari j.1. in de nabijheid van het op ongeveer 20 K.M. van Moskou gelegen station Kossi- no is gebeurd. Op dien dag waren van Moskou enkele minuten na elkaar twee avondtreinen vertrokken. De eerste trein moest voorbij het station Kossino stoppen, aangezien een beschonken man zich voor de locomotief had geworpen. Het treinpersoneel zorgde echter niet voor de waarschuwingssignalen, zoodat de volgende trein met een snelheid van 70 K.M. op den eersten trein liep. Op hetzelfde oogenblik kwam op de tweede baan een locomotief in de richting Moskou aan, die op de ruine inreed. Een naderende vierde trein kon nog juist bijtijds tot staan worden gebracht Weer een dijkdoorbraak. Nieuwe slacht offers. Reuter seint d.d. Zondag uit Swanlake (Mississippi) Men vreest, dat bij de overstrooming van het Tippo- bassln vele slachtoffers te betreuren zijn. De overstrooming werd veroorzaakt door het door breken van een dijk van het Grassy-meer in de Tatla- hatchie-rivier, waardoor een stortvloed van tien voet op de hulzen in het Tippo-bassin neerstortte, waar de slapende bewonders geen onraad vermoedden. Drie Indianen verklaren, dat dertigduizend personen dakloos zijn, terwijl de meeste bewoners van de streek den nacht op het dak moesten doorbrengen. Yele honderden personen gered. In het overstroomingsgebied van den Mississippi is men er in geslaagd 2500 personen in veiligheid te bren gen, aldus meldt Reuter nader uit New York. Vele geredden hebben dagenlang op de daken in den stroomenden regen moeten vertoeven. Het water stijgt van minuut tot minuut over een op pervlakte van 150.000 acres. In zes districten is reeds een gebied van 325.000 acres (130.000 H.A.) overstroomd. De reddingsbrigade te Swanlake zijn van meening, dat alle dijken als verloren moeten worden beschouwd. De zaak- en woonwijken van Glendora staan onder water en normaal werk is niet meer mogelijk. Voor zoover men tot nu toe kan nagaan hebben de overstroomingen geen menschenlevens geëischt BEiTEILS Kwaliteits-producten zijn voordeeligi Murwe Lijnzaadkoekjes met Suiker 11% vet Halfz. Lijnzaadkoekjes met Suiker 8% vet staan in kwaliteit en melkopbrengst sedert 1905 aan de spits. 25 Eere-Medallles en Gouden Medailles. Kunstkorrel, volledig dagrantsoen voor pluimvee, bevat in 14 vitaminrijke, biologisch beproefde grondstoffen alles wat het pluimvee behoeft voor zelfonderhoud en hooge produc tie de eierproductie verhoogde met 30% en de dieren blijven in krachtige conditie. De eieren zijn grooter en van hoogfijnen smaak. Octrooi in België, Canada. Engeland, Frank rijk, Italië, Hongarije, Oostenrijk, Polen, Spanje, Zuid-Afrika. Murwe „Ratio" volledig krachtvoeder- koekje i uitgebalanceerd voor voeding van iedere koe overeenkomstig hare melkgift; de grootst mogelijke melkgift tot 4% melkvet verzekerd. Voederverspilling door foutief voe deren, waardoor nog millioenen guldens ver loren gaan. wordt hierdoor voorkomen. De melk van „Ratio" kost slechts 3 ct. per liter. Vitaminenmeel: 75% dierlijk eiwit en vet, voor Baconvarkenseene bijvoeging van 10—6%, naar gelang van den leeftijd, bij het ?ewone meelvoeder, gaf eene méérwinst van 49.12 op 6 biggen, tegenover evenveel visch- meel en eene méérwinst van f 81.- tegenover gewoon meelmengsel zonder dierlijk eiwit, bij officiëele mestproef Geld. Overijs. Mij. v.Landb. „Ratio" volledig Opfokvoeder en mestvoeder in korrelvorm voor piepkuikens. Zuivere Murwe Lijnzaadkoekjes 11% vet Zuivere Halfz. Lijnzaadkoekjes 8% vet Zuivere Lijnzaadschilfers 8% vet Ideaal Kalvermeel} Bostelmelasse. Vraagt brochure met voederrantsoenen voor iedere melkgift tot 4% vet en pluimveevoeding. Het merk Bertels voluit in de koekjes geperst en ons Loodje aan de zakken „Kunstkorrel" enz. waarborgt kwaliteit. Bestelt bij Uw Leverancier in Uwe plaats: indien daar niet voorradig, direct a/d fabriek. WAARSCHUWING. Voor onze gebruikte Labels is 5 cent per stuk betaald, waarmede namaak „Kunstkorrels" zijn afgeleverd, waarvan de kippen dadelijk van den leg geraaktenen als Bertels' Lijn zaadkoekjes met Suiker worden namaaksels geleverd, die 5—6méér vocht bevatten. Dus opgepast! Weigert namaaksels 1 Klakkeloos namaken, hoe vereerend ook voor het origineel, voelt toch als iets zeer inferieurs aan. BERTELS' Oliefabneken N.V. A'dam. COLLECTIEF CONTRACT IN DE TYPOGRAFIE. Besluit van de looncommissie. De looncommissie in de Typografie heeft na lang durige beraadslagingen besloten de loonen in dit bedrijf weder terug te brengen tot het peil van de collectieve arbeidsovereenkomst 19281930, zulks met ingang van Maandag 1 Februari a.s. BRAND IN AXEL. Veel vee in de vlammen omgekomen. Zondagnacht is brand ontstaan in de groote schuur van den landbouwer PJ. H. te Axel.De bewoners werden door de buren gewaarschuwd, maar het was toen reeds te laat om het vuur te blusschen. De gemeentelijke brand weer was spoedig ter plaatse, doch kon niet voorkomen, dat het geheel een prooi der vlammen werd. Er zijn 28 dieren verbrand, waaronder zes paarden en acht koeien Verzekering dekt de schade, die ongeveer f 25000 be draagt. De oorzaak van den brand is onbekend. DEENSCHE ACTIE TEGEN NEDERLANDSCHE BOLBLOEMEN. De Deensche tuinders hebben een groote actie op touw gezet tegen de Ncderlandsche bolbloemen en andere bloemen, welke uit het buitenland geimpor- teerd worden. Op een door 150 bloemkweekers be zochte protestvergadering te Kopenhagen, werd hetzij hooge invoerrechten, hetzij een invoerverbod, hetzij contingenteering, geëischt. Er werd op gewezen, dat de Nederlandsche tulpen (roode en paarse) verkocht worden voor 9 ore, terwijl de Deensche 14 kosten, en gele Nederlandsche zelfs voor 6, terwijl de Deen» sche 10 a 12 kosten. Vele sterfgevallen gemeld. Het ver» keer ontwricht. In geheel Perzië heeft het volgens een Reuterbe- richt uit Teheran zwaar gesneeuwd. Overal uit het land vandaan worden sterfgevallen tengevolge van de koude gemeld. Het telegraaf- en telefoonverkeer is ernstig ontwricht doordat de draden onder het ge wicht van de sneeuw zich begeven. De Turksche minister van buitenlandsche zaken, die op weg naar Teheran is tot het voeren van on derhandelingen over de regeling van Turksch—Per zische grens'quaesties, kwam gisteravond te Pahlavi' aan, doch kon niet verder komen dan Kazwin ten gevolge van het insneeuwen van de wegen. CHINEESCH STOOMSCHIP VERGAAN. Drie en twintig man omgekomen* Volgens een bericht uit Tsjifoe is een stoomschip, dat 14 Januari vandaar naar Zuid Sachalin vertrok, met 28 man aan boord tijdens een typhoon vergaan.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1