SchagerCourant DE LANGENDIJKER CROENTENVEILINGEN. Derde Blad. Uit onze Omgeving. oor anden, >r Uw h. ofde bh, f doorki •ich in i. ïgespetii 'ge M. nstbetr^ er om t ij de ovi 1 den di vroege r en los. >lver. Ee I het lae gewor, t z'n vro op zie id rusti» bijgelegè ar buiic de per?, de politi i'an Htfr afspeelde ?zeld rv jarigs ie inmi} >nde in! ït St. I I J. Wf la* r Dinsdag 19 Januari 1932. 75ste Jaargang. No. 9005 De noodlottige rit met een gestolen auto. Het drama te Wateringen, onbezonnenheid. Jeugdige Omtrent het noodlottige auto-ongeluk, dat. Vrijdag avond omstreeks 9 uur bij Wateringen is gebeurd, en •waarbij drie jongens om bet leven zijn gekomen, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: Vrijdagmiddag waren vier Delftsche jongens, ge naamd A. Philips, L. Haring, II. J. Piket en J. F. Gloudemans, naar Den Haag gegaan, met de bedoe ling, daar een auto weg te nemen om een toertje te gaan maken. Voor het gemeenteziekenhuis stond een twee-persoonsauto, eigendom van dr. L. in Den Haag. De jongens reden met dezen auto naar Delft en zet ten hem neer op de Nieuwe Laan. 's Avonds om streeks 7 uur is het viertal, waarbij zich nog voeg den de 16-jarige J. A. Kroon en de li-jarige G. Rij- gersberg, weer met den auto gaan rijden: drie in de cabine en drie in den achterbak. Eerst werd gereden naar Pijnacker en terug den weg op naar Rotterdam. Daar werd gekeerd en toen over Delft gereden naar Wateringen. Op den Nieuwen Weg keerden zij andermaal en reden terug. Toen men kwam ter hoogte van het café v an den heer Draak aan den Kleiweg, is liet noodlottige gebeurd. De wagen slipte in een bocht en sloeg over den kop in de sloot langs den weg. De caféhouder hoorde een slag en begaf zich ter stond naar buiten. Hier hoorde hij van den overkant hulpgeschreeuw waarop hij toeijlde en den auto vond Intusschen hadden K. en R., die achterin hadden ge zeten, kans gezien onder den wagen uit te komen en vasten grond onder de voeten te krijgen. Zij begonnen terstond om hulp te schreeuwen, het geen door den heer Draak was gehoord, en vluchtten daarop in hun doornatte plunje den polder in en naar Delft naar huis. Het reddingswerk. Zoodra de caféhouder liet ongeluk bemerkte, begon hij op zijn beurt om hulp te roepen, met het gevolg, dat spoedig eonige omwonenden toe kwamen snol len, terwijl ook de chauffeur van een passcerende Yiosbus zonder dralen zijn hulp aanbood. Onderwijl de auto lag aan dc overzijde onderstboven tegen den wal, hetgeen het reddingswerk niet vergemak kelijkte zag de heer D. eensklaps een hand boven water uitsteken en met vereende krachten gelukte het den mannen een derden inzittende uit den auto te bevrijden. Dit bleek te zijn de 16-jarige Ph. Dc knaap leefde nog en werd in het café binnen gedra gen. Op dc dringende vragen tot hem gericht, gaf hij te kennen, dat nog drie van zijn kameraden voor in den wagen moesten zitten. De redders zijn toen in allerijl met bijlen en stok ken aan het werk gegaan om den wagen aan den onderkant en op zij open te hakken. Helaas mocht al hun inspanning niet meer rlagcn. Toen zij na on geveer een uur werken erin waren geslaagd hen alle drie uit den auto te bevrijden, waren allen reeds bewusteloos en de pogingen door dr. Niks uit Rijs wijk ingesteld om door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, hadden geen resultaat meer. De lijken werden eerst in het café binnengedragen *«n zijn later naar de algemecne begraafplaats over gebracht. Ph. is, nadat hij van droge kleeren was voorzien, per auto naar huis vervoerd. Bij een der jongens thuis, zij zijn alle zes uit verschillende gezinnen vertelde de moeder aan dc politie, dat haar veertienjarige zoon, eenig kind, nog al laat en doornat thuis was gekomen. Gevraagd, hoe dat kwam, dischto de jongen een verhaal op, dat hij na de, avondschool de meesten van het troepje hadden feitelijk op school r oeten zijn in het wa- ter van de. Voorstraat (een der Delftsche grachten) was gevallen. Voorbijgangers hadden hem eruit ge- haald. Den derden overlevende wist de politie ook vrij spoedig op te sporen, zoodat de ouders van de drie andere jongens in kennis konden worden gesteld van het gebeurde. De Rijswijksche politie bracht de ongelukkige ouders naar de plaats van het ongeluk, waar zij het lijk van hun kind herkenden. Munitie in de Zuiderzee. Te gevaarlijk en te duur om te sloopen. Wij lezen in het Vad.: De Christian Science Monitor brengt een bericht over een feit, dat merkwaardig genoeg in ons eigen land niet bekend was. Dezen zomer i.s n.l. in overleg met de directie van de Zuiderzeewerken 725 ton oude munitie op een diepe plaats in de Zuiderzee verdronken. Het Amerikaansche blad zegt, dat de projectielen gebruikt zijn om den dijk te versterken, maar dat is onjuist. De munitie is alleen „verdronken". Hot Ministerie van Defensie is zoo vriendelijk ge weest ons mede te dcelon dat deze munitie onbruik baar was. Het oorlogstuig kwam ook niet in aanmer king om gesloopt te worden, omdat het te gevaar lijk was. Hot werk zou niet zooveel omzichtigheid hebben moeten geschieden, dat het geld gekost, zou hebben. Vernietiging was voordceliger. In rijnaken is de ge vaarlijke lading naar den Oever gebracht en van daar per schip naar een diepe plaats. Leefden wij nog in een tijd, dat sprookjes konden ontstaan, dan zou het verhaal kunnen besluiten met de treffende mededeeling, dat na de droogmaking op deze plaats alleen maar distels wilden groeien. Het spreekt echter vanzelf, dat de munitie gestort is op een plaats, die niet drooggemaakt zal worden. Zoodat dc zee met de jaren kan blijven vernietigen, wat zelf met vernietiging geladen was. Explosie van een granaat. Twee kinderen gedood en twee gewond. Naar een Wolff-telegram uit Blankenborg aan de Saaie meldt, had aldaar Zaterdagmiddag een ernstig ongeval plaats. Vier kinderen, drie jongens en een meisje van vijf a zes jaar, waren aan het spelen met de sehokbuis van een 75 m.M. granaat. Plotseling had een geweldige explosie plaats. Een vijfjarig jongetje werd op slag gedood, een ander van denzelfden leeftijd overleed kort nadien; het vijfjarig meisje werd ernstig gewond, terwijl het derde knaap"'- je lichte verwondingen opliep. Slechte tijden het weer werkt tegen geen sneeuw en ijs, maar regen en wind ofschoon vraag uit het buitenland, toch slechte prijzen opnieuw door gemeenten steun aan tuinbou wers verleend de Rijkssteun kan spoedig worden verwacht lage prijs voor spruitkool achteruitloopende prijzen voor roode kool idem voor gele ook voor Deensche witte da ling dus voor alle koolsoorten nog betere prijzen voor uien de voorraden slinken sterk weinig aanvoer wortelen lage prijzen bieten. Het wordt aan Langendyk met den dag slechter. De prijzen der kool. welke al zoo slecht waren, liepen nog achteruit. En het weer werkte buitengewoon tegen. In- plaats van vorst, de eenlge factor, welke de mogelijk heid opent voor betere prijzen, blijft deze uit. Regen cn wind bij een zeer zachte atmosfeer doen aan een ander jaargetijde denken dan aan den winter met zijn attri buten. sneeuw en ijs. De kwaliteit van het product, die al niet best was, heeft van deze weersgesteldheid veel te lijden, gaat sterk achteruit en moet van zelf opge ruimd worden.. Doch de slechte hoedanigheid is een be letsel voor een transport naar de bestemmingsplaatsen, zoodat, bij de slapte die reeds den handel in tuinbouw producten kenmerkt, veel van die afwijkende kwaliteit onverkoopbaar was en zelfs den minimumprijs van 60 cent per 100 K.G. niet kon opbrengen. En bovendien, telkens blijkt het weer, hoe de maatregelen van het buitenland een noodlottigen Invloed uitoefenen^op de prijzen onzer tuinbouwproducten. Er was n.l. weer wat vraag uit Amerika. Als men bedenkt, dat aan invoer rechten voor een wagon kool meer dan f 1000 in Ameri ka moet worden betaald, dan Is het duidelijk, dat men daar zeer dure kool eet, die hier voor den producent zelfs de productiekosten niet heeft opgebracht. In Duitschland, waar de koopkracht ten zeerste is ge daald. is het hetzelfde liedje. En zoo gaat de tuinbouw den ondergang tegemoet door de maatregelen ten opzich te van den invoer door andere landen genomen. Waar die maatregelen weer het gevolg zijn van economische omstandigheden in de betrokken landen, zal in de moeilijke positie van den tuinbouw alleen dan verbete ring kunnen komen, als de aanleiding tot het nemen van die maatregelen is vervallen. Men hoeft den profeten mantel niet om te hangen, ten einde te kunnen voor spellen. dat het nog wel een tijdje zal duren, eer »ien het onderling en internationaal eens is over de maat regelen van herstel. Het kluwen zit zoodanig in de var. dat er geduld en voorzichtigheid zal moeten worden betracht, om dit zonder breken te ontwarren. Worden die niet gevonden, dan zal de knoop ongetwijfeld wor den doorgehakt, zal er ruim de hakbijl worden ingezet zonder zich te bekommeren over de vraag, hoe alles weer in orde, misschien in. nieuwe orde, moet worden ge bracht. Inmiddels wordt het aantal gemeenten, die de nood zakelijkheid van steunverleening aan de tuinders -n* zien, ai grooter, getuige de maatregelen, die nu ook in de afgeloopen week met dat doel zijn genomen. Geluk kig de gemeenten, die nog reserve hebben, om daaruit voor steunverleening te putten. Moeilijk is het voor die gemeenten, welke geen reserve hebben gekweekt of heb ben kunnen kweeken en nu als het ware in een nood toestand verkeeren, daar de bronnen natuurlijkerwijze ontbreken, om daaruit te putten. Toch worden dan nog in arrenmoede wel eens middelen gevonden om te trachten in den allerergsten nood te voorzien. We brengen een eeresaluut aan die menschen. Minder verheugend stemden ons de debatten in den gemeente raad van Zuidscharwoude n.a.v. van een verzoek van een groot aantal tuinders om de steunregeling, die 8 weken had gewerkt, maar was beëindigd, aangezien de geno teerde gelden, waren verbruikt, voort te zetten. De wet houders, die in andere qualiteit kunnen worden geacht bij uitstek op de hoogte te zijn van de ellende, die deze crisis in de gezinnen der tuinbouwers heeft gebracht, stelden voor om aan het verzoek te voldoen. De raad was daar tegen. Ondanks de flinke reserve, waarover de gemeente nog te beschikken heeft, werd het verzoek af gewezen en werd per slot van rekening nog slechts f 1000 genoteerd. Het is nu maar te hopen dat dit bedrag vol doende zal blijken. Onmogelijk is dit niet, daar de Mi nister aan de gemeentebesturen, in de tuinbouwstreken van West-Friesland gelegen, al bij voorbaat, in afwach ting van de goedkeuring door de Eerste Kamer van de voorstellen tot credietverleening door de Tweede Kamer aangenomen, heeft verzocht een enquête in te stellen naar het aantal degenen, die voor dit crediet in aanmer king komen. Aan beide veilingen werden deze week, spruitjes aan gevoerd. Te Broek brachten ze f 33.60 op, te Noord- scharwoude f 2.204.50. De aanvoeren waren niet groot. Roode kool werd in groote hoeveelheid aangevoerd, doch gezien de groote voorraden, zijn die aanvoeren nog te gering, om van geleidelijken afzet te kunnen spreken. Dat de noodzakelijke aanvoergrens nog niet bereikt wordt, ligt ongetwijfeld in de te lage prijzen, welke wor den besteed. Maandag werd aan de Broeker veiling voor eerste soort roode kool f 0.802.60 besteed, wat ongeveer f 180 per spoorwagen zal beteekenen. Volgende dagen werden de prijzen nog iets lager. Voor doorschot werd de heele week f 0.602 betaald, wat gemiddeld wel niet meer zal zijn dan f 140 per spoorwagen. Als men nu nog weet, dat verschillende aangevoerde partijen niet konden worden verkocht, omdat er geen f 0.60 per 100 Kg. voor werd besteed, dan is het duidelijk, hoe slecht het op het oogenblik is voor hen, die heel wat roode kool hebben verbouwd. Zeer veel arbeid eischt deze kool de laatste weken, ten einde het rottingsproces nog wat in zijn vaart te stuiten, en de opbrengst is zoo gering, dat ze nauwe lijks de helft goedmaakt van de productiekosten. Bij dergelijke toestanden verwondert 't niet weinig.dat raads leden-bouwers nog hun stem verheffen tegen een steun aan de noodlijdenden. Aangevoerd werden aan beide vei lingen 70 spoorwagens. Nog bedroevender was het met de gele kool. Maandag werd voor het mooiste goed aan de Broeker veiling nog ruim f 2 besteed, doch de volgende marktdagen kon deze luttele prijs zelfs niet meer bereikt worden, zoodat die al lager zakte en op het einde der week beste kool van de meest gezochte grootte voor f 1.40—1.60 werd verkocht. Eiken marktdag werden tal van partijen voor f 0.60 per 100 Kg. van de hand gedaan. Doorschot bracht natuurlijk nog minder op, terwijl het voorkwam, dat ze niet eens verkocht kon worden. Deze koolsoort is hoofd zakelijk voor het binnenland bestemd. Het aanbod over treft dus blijkbaar nog de vraag en de bouwers ontvan gen zoo goed als niets voor hun product. Aan de Broe ker veiling werden ruim 25 spoorwagens verhandeld, aan die te Noordscharwoude ruim 8 spoorwagens. Van Deensche witte kool was de aanvoer weer aan merkelijk grooter. De prijzen, welke de vorige weken al zoo laag waren, liepen nog aanmerkelijk terug en be droevend is het te zien, hoe prachtige kool, geteeld in besten grond en onder zwaren arbeid, haast geen koo- pers vinden kan. Aan de veiling te Noordscharwoude werd Dinsdag voor eerste soort f 0.901.70 per 100 Kg. betaald, terwijl tweede soort f 0.601.30 opbracht. Reken maar eens uit, wat dat gemiddeld per spoorwagen betee- kent. Op het eind der week waren ook van deze kool soort de prijzen nog lager en zagen we de allermooiste kool voor f 130 per spoorwagen verkoopen. Aan belde veilingen werden70 spoorwagens In totaal aangevoerd. Uien waren weer best. in trek en de prijzen hielden daarmee gelijken tred. Ze waren nog beter dan de vo rige week. Gewone uien werden maar zelden voor minder dan f 9 verkocht, eenmaal is zelfs f 10 besteed. Grove uien brachten gemiddeld t 1 minder op, terwijl drielingen ongeveer het midden hielden tusschen de prijzen van grove en gewone uien. Nep bracht f 8.809.80 op. Er werden bijna 30 spoorwagens aangevoerd. De voorraden, die de laatste weken sterk geslonken zijn, zijn maar heel klein meer. Wortelen werden er maar zeer weinig aangevoerd. Voor groote werd f 3.40—3.60 betaald, terwijl kleine f 1.30 tot f 2.20 opbrachten. De prijs van bieten was laag n.l. f 1.602.80. Z IJ PE SCHAGERBRUG. Vrijdag jl. had op den Schagenveg tusschen Scha- gerbrug en Lagedijk een ongeval plaats, dat vrij goed is afgeloopen. De heer Nottelman uit Schagen reed nl. op dien dag met zijn bespannen harddraver langs deh Scha- gerweg, terwijl hem daar de stoomtram van den dienst Schagen-Alkmaar passeerde. Bij 't voorbijrij den van de tram sloeg de rook uit de locomotief ovei den weg. waardoor het paard van den heer N. is ge schrokken. een zijsprong maakte en met kar cn be stuurder in de sloot geraakte. De heer Nottelman was vrij spoedig weer op het droge. Met veel moeite wist men hieop, met inmiddels toegeschoten helpers, paard en kar weer op den weg te krijgen. Behoudens eenige materieele schade bracht het on geluk geen nadeelige gevolgen met zich. Naar wij vernemen, zal op Zondag 21 Februari a.s. in het lokaal van den lieer Modder alhier optreden de heer Daan Pool van Oudesluis. Op Zaterdag 16 Januari jl. werd ten lokale van mej. de Wed. J. Broer alhier een vergadering niet dames gehouden van de vereeniging „Nut en Genoegen". Ongeveer 100 personen waren aanwezig. De Voorzitter, de heer K. van Loenen, opende deze bijeenkomst, met een hartelijk woord van welkom en zeide, dat liet Bestuur er in was geslaagd voor de zen avond een tooneelgezelschap te engageeren en wel het Noordhollandsch Tooneelgezelschap onder directie van den heer Loevens te Alkmaar. Voorzitter sprak de wensch uit. dat in den loop van den avond zou biijken. dat het Bestuur met dit gezelschap een goede keuze zal hebben gedaan. De taak van het Be stuur wordt in deze steeds moeilijker, de eischen van de leden worden hooger, eveneens die van de tooncel- clubs, terwijl de contributie hetzelfde is gebleven. Spr. gaf hierna het woord aan het gezelschap Loevens en hoopte, aangezien dit hier de eerste kennismaking met het gezelschap Loevens is, dat dit gezelschap er in zoude slagen den aanwezigen een genoeglijken avond te bezorgen. Door «het. N.H. Tooneelgezelschap werden hierna 3 tooneelstukjes, alle éénactérs, opgevoerd en wel: „Hotelratten", een blijspel, „De Mijnramp", een dra ma en „Een mal geval", een klucht. De verschillende rollen werden door de acteurs en actrices keurig vertolkt, en de stukjes vielen zeer in den smaak van het publiek. Door de aanwezigen is dan ook volop genoten, wat dan ook wel bleek uit het daverende applaus dat telkens opklaterde. We gelooven dan ook, dat men de kennismaking met het gezelschap Loevens te Schagerbrug gaarne nog eens zal willen vernieuwen. In zijn sluitingswoord zeide de Voorzitter, dat hij, afgaande op het dankbare applaus van het publick, wel namens allen meende te kunnen spreken, wan neer hij het gezelschap Loevens dank zegt voor den pretigen avond, dien zij den aanwezigen hebben be zorgd en hen een tot weerziens toeroept. Voorts deelde spr. mede. dat de volgende bijeen komst vermoedelijk omstreeks einde Februari zal worden gehouden. liet programma voor dezen avond zal worden gevuld met bijdragen van eigen krach ten. Zij, die hiervoor hun medewerking willen ver- leenen, kunnen zich daartoe nog bij het Bestuur op geven. Hierna sluiting en tot slot een dansje. LANGEND IJ K OUDKARSPEL. Het plaatselijk crisis-comité is ook hier haar taak begonnen. Aan giften is binnengekomen een bedrag van f306.25. Onder deze giften zijn verscheidene per manente. Verder zijn er veel goederen in natura ge schonken, zoodat het comité reeds met voldoening op haar taak kan neerzien. Door de leden van de Meisjesclub zal in het ver volg gecollecteerd worden. Van deze hulp wordt dankbaar gebruik gemaakt. Woensdag a.s. zal de definitieve regeling voor hulpverleening worden vastgesteld. NOORDSCHARWOUDE. Onze plaatsgenoote mevr. E. FrielinkNalis, slaag de bij het op 28 December j.1. gehouden Espcranto- examen diploma A. Het bestuur van het, Instituut voor Arbeiders ontwikkeling is het mogen gelukken om Zondag 6 Maart het Groot Volkstooneel hier te krijgen. Opgevoerd zal worden „Droomkoninkje", geschre ven naar het bekende boek van Herman Heijermans. Het bestuur besloot den toegangsprijs voor dc spaarders (er zijn er reeds 250) op f 1.25 per persoon te stellen, belasting inbegrepen, evenals gratis plaatsbespreking. De gelegenheid om alsnog tot het spaarfonds toe te treden is opengesteld tot 31 Januari. De Langend ij ker Bestuurdersbon d. Zaterdagavond half acht vergaderde de Langen- dijker Bestuurdershond in „Concordia" te Noord scharwoude. Een vrij groot aantal personen was aan wezig. Dc voorzitter, de heer J. v. d. Abccle, opende de vergadering met een woord van welkom, er zijn spijt over uitdrukkende, dat dc zaal niet tot in de uiter ste hoeken bezet was. Spr. had vooral het oog op de ongeorganiseerde arbeiders, om te hooren wat de heer Van der Meulen over do» organisatie zou zeg- Éen. Deze vergadering wordt niet gehouden, om, zoo als men dacht, den Baad van Oudkarspel de jas uit te vegen, maar was reeds eerder voorbereid. Het is naar aanleiding van het adres om steunverleening en werkverschaffing aan de verschillende gemeente besturen, waarbij door den burgemeester van Oud karspel is gezegd, dat het de schuld der organisatie was, dat er geen georganiseerden waren. Er is ook gezegd, dat de organisatie eerst een onderzoek had moeten instellen, doch de Raad had ook eerst wel een onderzoek mogen instellen. De steunregeling zelf heeft in 3 van de 4 gemeenten geen succes gehad. De reden, dat men een gezamenlijk adres liad ge maakt, was daarom, dat er anders deze maand een adres der transportarbeiders, de andere maand een van anderen zou zijn. Men was het er over eens, dat de steunregeling der transportarbeiders onvoldoende was. Van de 45 zijn er maar 13 gesteund. Daarom werd een andere regeling gevraagd, waarbij men binnen de perken der redelijkheid is gebleven. In- plaats van een bedrag van f 10.werd f 12.50 ge vraagd, plus een kindertoeslag van f 1.50 en een brandstoffenbon van f 1.per week. Men kan door deze steunregeling niet hooger komen, dan f 18.50 met een gezin van 3 a 4 kinderen. Dat, is toch geen overdreven steun. De aangevraagde steunregeling is dan ook dc laagste, die men heeft, gevonden bij een onderzoek in 11 gemeenten. In Oudkarspel werd gezegd, dat er geen georgani seerde werkloozen waren, doch als er een Bond wordt opgericht en er zijn een 10-tal werkloozen, ko men deze, omdat ze nog geen steun kunnen trekken, met de uitgetrokkenen voor rekening van de ge meente. Wij hebben gevraagd of men rekening wilde houden met dc 60-jarigen. Doch daarvoor krijgt men geen subsidie van het Rijk en zijn deze menschen aangewezen op het Burg. Armbestuur. Door de transport is hiervoor een kameraadshappelijke rege ling gemaakt, doch er waren er zoo weinigen, die steun kregen, dat ze blij waren als ze het zelf had don. Bij hot punt Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon kregen we weer een poeier van den Bur gemeester, die vroag, of we wel begrepen, wat dat was. Dat is ook door hem gezegd bij de aanvraag voor georganiseerd overleg op de gasfabriek, maar even goed hestaai deze instelling al eenige jaren. De com missie heeft de heilige overtuiging, binnen de perken te zijn gebleven, en is overtuigd, niet te veel te heb ben gevraagd. Alleen te Noordscharwoude is een goed resultaat bereikt. Daarvoor is men die gemeente zeer erkente lijk. Spr. nam aan, dat de werkverschaffing is inge steld als een gevolg van het adres. De loonen zijn ook goed. Er werd gevraagd f3 per dag, de gemeente gaf f3.25 en heeft het zoo gemaakt dat de arbeiders vast f 19.50 per week verdienen. Spr. eindigde zijn rede met de mededeeling, dat het Bestuur zal door gaan met de actie en wees er op, dat. de gemeentebe sturen er heel anders tegenover hadden gestaan, als er inplaats van 250 een 2500 georganiseerden waren. Na de vertooning van de N.V.V. film ..Triomph" voerde de heer Van der Meulen, Bestuuislid van den Transportarbeidersbond, het woord. Spr. ging den loop der gebeurtenissen na en kwam er op neer, dat deze kapitalistische maatschappij een gekkenhuis was. Op de eene plaats lijdt men gebrek en op een andere plaats werpt men de producten te water of verbrandt ze. Spr. wekte op om lid der organisatie te worden. De organisatie moet aan die janboel een einde maken en dat kan door kameraadschap en so lidariteit. De kapitalisten komen ons nu vragen of wij geen uitweg welen. Niemand weet uit dc ellende weg te komen. Loonsverlaging is niet het middel. In- plaats van de koopkracht te verminderen moet men de koopkracht verhoogen door loonsverhooging. Spr. wekte op, de stakende arbeiders in de kartonfabrie ken te steunen. Daar is, evenals in de textielindustrie maar raak geproduceerd en nu wil men de loonen verlagen. Niet om de loonen, maar om v. d. voorraad af te komen. Er is voor de 16.000 textielslaven elko week f 100.000 noodig. Als de fabrikanten over de ar beiders zegevieren, krijgt de heele arbeidersklasse een deuk. Het is dus een algemeen belang als de ar beiders zegevieren. Niet enkelen moeten steunene doch we moeten allemaal als een blok graniet de sla gen opvangen. Als alle 300.000 een klein bedrag af zonderen elke week, kunnen we den strijd voort zetten. We moeten voorwaarts gaan, opmarcheeren tegen het kapitalisme en een nieuwe maatschappij opbouwen. Hierna sluiting. WINKEL Als een avond van jolijt werd door den Voorzitter in zijn openingswoord aangekondigd de Nutsavond met eigen krachten, welke op 15 Januari jl. is gehou den in de zaal van den heer R. Laan. De opkomst was zeer goed en met genoegen was het te constatee- ren, dat er toch nog voldoende belangstelling en waar deering bestaat voor een avond met eigen krachten. De aankondiging was niet te veel gezegd, het was een avond met een zeer afwisselend programma, waaraan medewerking werd verleend door bekende krachten. Allereerst werd opgevoerd „Hot erfdeel van Peet Merai", schets uit het Westfr. volksleven. Waai de spelers vrijwel allen Westfriesen waren, kwam de taal goed tot haar recht, en wat is er genoten, wat 'n stuk uit 't leven, zooals we dat zoo dagelijks mee leven, het staltje, de nimmer ontbrekende konkelpot, 't was af en de personen, beproefde krachien als ze zijn, gaven mooi spel en hadden een warm applaus in ontvangst te nemen. Mevrouw Molenaar-Ileijmans, de heer P. Langereis, beiden in de hoofdrollen, en verder de heer W. Keetman, mevrouw Amels-Se- meins, de heer en mevrouw G. Bluauboer, de heeren Langereis Jr. en C. Keetman en de regie, de heer Van Leersum, hebben iets moois ten tooneele gebracht, een avond als deze waardig. Van geheel andere strekking is het volgende num mer, „liet Heksen lied", melodrama, gedeclameerd door den C. de Wit, met pianobegeleiding van mej. Gré Wijn. Ook deze leverden dankbaar werk, en dan voor de pauze zingen de heer en mevr. Blaauboer „Hallo Californië", pianobegeleiding van mevr. Blaau boer. Na dit zeer verdienstelijk gezongen nummer be gint de pauze en daarna worden we gesteld voor „De Dwergenzangers", opgevoerd door een achttal dames uit Lutjewinkel, Weere en Groetpolder cn even zoo vele helpers; een verrassing waarmede een hoogte punt van jolijt werd bereikt en na het zingen var. hun lied, moest er eenige malen gehaald worden. Er is kolossaal gelachen. De volgende „Verzoening", voorgedragen door mevr. Amels-Semeins, past geheel in het kader van het voorgaande nummer en haar Westfriesch deed wel dadig aan, dut knoopenleggen vooral was mede een van die handelingen die een blijvende ijsverbintenis tot stand brengen en dit als gevolg van haar verzoe ning met Arie, dien ze eens de bons had gegeven. Naast lach en jool. vroeg de ernst, de bittere ernst, haar aandeel in de belangstelling met „De Speelpop voorgedragen dor mevr. Molcnaar-Heijmans en als h^t kleine kind tracht voor haar teer beminde pop, die ze tracht te heieenen, geld tc krijgen om brood voor haar moeder te koopen, dan is er stille ontroe ring en medeleven. Tot slot worden dor eenige jonge dames gymnasten enkele rytmische dansen uitgevoerd. Keurig werk, goed uitgevoerd, vormde dit een mooi slotnummer, doch het publick applaudiseerde zoodanig, dat dit nummer nog eens herhaald moest worden. Het slotwoord van den Voorzitter kon niet anders zijn» dan een woord van dank, aan allen die hadden medegewerkt om dezen avond zoo goecl te doen sla gen en aan allen die van hun belangstelling heb ben doen blijken. Eigen krachten, het kan nog en er zijn krachten om iets te doen hooren, en op die krach ten en nog vele anderen, wordt voor de toekomst een beroep gedaan. Een gezellig onderonsje en een dansje toe, Meld de bezoekers nog eenigen tijd bijeca

Schager Courant | 1932 | | pagina 9