Uit onze Omgeving. „Hulde aan het Gemeentebestuur en zijn wakkeren Voorzitter." particulier belang botst tegen het algemeene, wat ik mij steeds als een eerste plicht zal rekenen onder alle omstandigheden voor te staan. Van dit alles ben ik mij volkomen bewust en in dit uur, dat van zoo groote beteekenis is in mijn leven en daaraan een bepaalde richting geeft, voel ik dan ook zwaar de groote verantwoordelijkheid, welke op mijn schouders is gelegd. Gelukkig weet ik ook, dat het ambt voldoening kan geven en gelegenheid geeft iets tot stand te brengen, waarmede de gemeenschap is gebaat. M.H. Ik reken daarbij op Uw volle medewerking, die in deze tijden meer dan anders zal worden ge vraagd. Ik wil eindigen met den wensch uit te spreken, dat de donkere wolken, welke zich over gansch de wereld samenpakken, spoedig moge optrekken, dat welvaart wederkeere en dat weer op normale wijze gearbeid kan worden, ook aan den vooruitgang van deze mooie gemeente. Mijne Heeren, hiermede dan aanvaard ik mijn ambt en tevens het voorzitterschap van den Raad. (Applaus.) De toespraken in den raad. De heer Gaijaard zegt, dat het ruim 8 jaren gele den is dat de heer Pluister deze raadzaal is binnen getreden en niet aan deze zijde van de tafel zitting heeft gehad, maar dadelijk aan gene zijde, als wet houder. Ruim 8 jaren heeit spr. met den heer Pluister samengewerkt, in het belang der gemeenschap en al waren onze meeningen niet altijd dezelfde, toch bleef de goede verstandhouding bestaan. Spr. hoopt dat ook in de nieuwe functie van den heer Pluister eikaars meening en politieke overtuiging zal worden gewaardeerd. De positie waarin de heer Pluister is benoemd, is zeer gewichtig ook voor de gemeente en spr. hoopt dat het den heer Pluister gegeven moge zijn, datgene voor de gemeente te zijn, wat de gemeentenaren ver wachten. Als spr. zoo nagaat wat de heer Pluister als loco burgemeester heeft gedaan, en als hij dan zoo door gaat, dan gelooft spr. dat naderhand gezegd zal kun nen worden dat tot burgemeester van onze gemeente is gekozen de rechte man op de rechte plaats. In verband met de opmerking door den nieuwen burgemeester na afloop van de laatste raadsvergade ring, dat het spr.'s schuld was dat de vergaderingen zoo lang duren, zal spr. nu kort zijn, ook met het oog op den te maken rondrit. Spr. hoopt, dat de goede gezondheid, die de heer Pluister thans geniet, zal mogen voortduren, dat de burgemeester zich niet zal verdiepen in alle mogelijke dingen van corporaties, enz., maar zich in hoofdzaak zal bepalen tot het bur gemeestersambt en niet tot alle mogelijke baantjes. Spr. hoopt dat daardoor de heer Pluister zijn gezond heid zoo goed mogelijk zal bewaren en hij zijn krach ten zal geven aan de belangen der gemeenschap. De heer Olie zegt, dat het voor hem een groote vol doening is dat de heer Pluister tot burgemeester is benoemd. Spr. spreekt niet alleen uit naam van de vereeniging, welke hij vertegenwoordigt, maar ook zeker uit naam der geheele burgerij als hij den bur gemeester, maar ook de gemeente hartelijk geluk- wenscht en spr. hoopt dat de heer Pluister zal zijn niet alleen burgemeester, maar ook een burgervader in de rechte beteekenis des woords. Spr. wijst er op, dat de heer Pluister in dezen moeilijken tijd zal noo- dig hebben den steun van het college van B. en W. en den raad. Hoe de samenstelling straks zal zijn, ligt nog in het duister, maar toch gelooft spr., dat het algemeen belang hoog gesteld zal worden. Spr. merkt op. dat de heer Pluister in een moeilijken tijd het ambt van burgemeester aanvaardt, in het korte tijdvak dat spr. deel van dit college uitmaakt, zijn fouten gemaakt, maar spr. heeft het in den nieuwen burgemeester zoo bewonderd, dat hij die fouten gul weg bekende. In dat geval is een fout geen fout meer, 'maar een leering. Slechts korten tijd heeft spr. nog •met den heer Pluister samengewerkt, maar toch is reeds een band van vriendschap gelegd. Hoe straks ook de wethoudersbenoeming zal uitvallen, spr. hoopt •dat die vriendschap moge blijven bestendigd. Spr. hoopt tenslotte dat de heer Pluister straks gesteund en gelouterd door zijne echtgenoote en kinderen het ambt van burgemeester een lange reeks van jaren zal mogen vervullen. De burgemeester dankt den heer Gaijaard ten zeer ste voor de gesproken woorden, waarbij terecht werd gewezen op de samenwerking gedurende 8 jaren. Het is spr.'s ernstig voornemen om zich zooveel mo gelijk te wijden aan de gemeente en de corporaties die buiten het gemeentebelang zijn, te laten rusten. Ook den heer Olie dankt spr. voor zijn woorden. De waardeering die spr. er in ontwaarde, stelt spr. op prijs. Inderdaad zijn er fouten gemaakt, die door spr. erkend zijn. Spr. wil nog een bijzonder woord wij den aan de pers. In dezen tijd van beraadslagingen hoort men wel eens zeggen: „we moeten allemaal naar de raadzaal". Dat is practisch niet uitvoerbaar, doch de besprekingen en besluiten worden op buiten gewoon juiste en correcte wijze door de pers aan de burgerij medegedeeld. Spr. brengt haar daar 'n woord van hulde voor en hoopt dat op deze wijze zal worden doorgegaan. De raadsvergadering wordt hierop gesloten. De rondrit door de gemeente. De heer C. Groot biedt nu namens de plaatselijke vereenigingen en instellingen den burgemeester, echt genoote, familie en kennissen een autotocht door de gemeente aan, van welk aanbod de burgemeester gaarne gebruik zegt te willen maken. Nadat een tweetal opnamen door de fotografen zijn gemaakt .begeeft het gezelschap zich naar beneden ,en een lange rij auto's, een 22-tal, staat gereed voor dezen rondrit. Zeer bereidwillig wordt ook ons een plaatsje afgestaan en maken we in de keurige Che- jvrolet van den heer J. Peereboom den rit mee. Onder aangenamen koüt gaat het naar Moerbeek, daar ge beerd langs Koppelweg, over de Kampen naar 't Veld, aan de grens tusschen N. Niedorp en O. Niedorp weer gekeerd, langs den Westerweg naar Nieuwe Niedorp, dan langs het Klooster, waar de paters ook bewijs van belangstelling gaven door hun aanwezigheid ibij de poort, dan naar de Langereis, langs den Lan- ,gereisdijk, Mallegat, over Oude Niedorp en Terdiek •weer naar „de Prins Maurits". En overal was een ^hartelijke belangstelling waarneembaar van vele per- iceelen, ook in de kleinste buitenwijken wapperde de idriekleur en trok de lange rij auto's de algemeene aan- jdacht. Het was ruim half vier toen deze rondrit geëindigd was en we waren nog niet uit de auto gestapt, of Idaar weerklonk reeds de muziek in onze ooren. Nie- .dorp's fanfarecorps onder leiding van den heer Kool haas te Twisk, bracht den nieuwen burgemeester jen familie een serenade, een attentie, die zeer op jprijs werd gesteld en waarvoor burgemeester Pluis- iter met een kort woord zijn dank uitsprak. De receptie. In de „Prins Maurits" vond daarna de receptie plaats. De groote tooneelzaal, waaraan de op de ta feltjes geplaatste vazen met tulpen een gezellig aan zien gaven, vulde zich dra met een groote schare da mes en heeren, die allereerst den nieuwen burge meester en de familieleden hun gelukwenschen aan- iboden. Hier zijn ook aanwezig de beide wethouders der gemeente Oude Niedorp, wier burgemeester verhin- iderd was. Als allen gezeten zijn en voorzien zijn van een glas wijn, of kop thee, en gebak, worden de aanwezi gen welkom geheeten door den heer C. Groot, voor zitter van de feestcommissie, die de gelegenheid open stelt den jubilaris toe te spreken. De toespraken ln de „Prins Maurits". Van deze gelegenheid wordt allereerst gebruik ge maakt door den heer J. Breebaart Dz., a.s. schoon zoon van den nieuwen burgemeester, die zegt, dat straks bij de installatie van Niedorp's nieuwen bur gemeester zijn gedachten uitgingen naar hem, die in zijn leven zooveel gedaan heeft voor de zustergemeen- te Hoogwoud, naar zijn vader. Spr. wijst op de groote werklust van wijlen zijn vader, diens groote liefde voor zijn ambt en spr. hoopt dat de nieuwe burgemees ter van Nieuwe Niedorp met dezelfde lust en ijver bezield zal zijn, als zijn helaas te vroeg gestorven vader. 22 Januari zal blijven een gedenkwaardige dag in ons leven, de dag waarop zijn a.s. schoonva der als burgemeester dezer gemeente werd geïnstal leerd en ook de dag, waarop precies 5 jaren geleden de kennismaking met de dochter van den bur gemeester op wreede wijze afgebroken dreigde te worden, nl. door het ongeval bij den tramoverweg te Winkel en waarbij To op het kantje af aan den dood werd ontrukt. To is op dezen dag dubbel gelukkig en zij en spr. wijden een dronk aan het welzijn van de gemeente Nieuwe Niedorp, onder de leiding van haar nieuwen burgemeester. De heer J. Koster, burgemeester van Winkel, wenscht den nieuwen collega hartelijk geluk en herinnert aan de belangrijke gevallen in een 6-jarig tijdvak, waarbij spr. met den heer Pluister in aanra king kwam. Spr. gevoelt zich genoopt een enkel woord van weemoed te spreken over het heengaan van ons aller vriend Visser, die zoo juist en eerlijk heeft behartigd de belangen die de heer Pluister aan stonds zal behartigen. Het is nog maar korten tijd geleden, dat spr. in deze zaal den heer Visser het welkomswoord toeriep. Spr. zal hier op dezen dag niet te diep op ingaan, maar een enkel woord meen de spr. toch te moeten wijden aan den te vroeg ge storven collega. Spr. wijst er dan op met den heer Pluister reeds verschillende zaken afgedaan te hebben en spr. mag gerust constateeren dat de heer Pluister steeds de belangen der gemeente heeft behartigd. Spr. wijst op de speciaal samenbrengende zaak, de gemeenschappelijke gasfabriek, waar steeds een groote homogeniteit en samenwerking is. Als de heer Pluister straks als vice-voorzitter zal zijn benoemd, hoopt spr. op voortduring dier samenwerking, ten einde de zaak hoog te kunnen houden. Juist in dezen tijd, zegt spr., zijn wij het die de speciale zorgen heb ben om dergelijke instellingen te behartigen. Een eendrachtige samenwerking is noodig, waar wij een lijn hebben te geven, als er straks vele vragen om steun en hulpi Spr. vreest dat die tijd nog zeer lang zal duren en dat het buitengewoon moeilijk zal wor den de belangen van de noodlijdenden te behartigen op een wijze dat men er tevreden over zal zijn. Cri- tiek in dezen crisistijd zal ons daarbij in groote mate deelachtig worden. Maar dat mag ons niet weerhou den om aan te vatten en te omvatten alles wat er zal zijn te doen. Spr. hoopt dus op een prettige sa menwerking ert zegt voorts dat de benoeming van den heer Pluister zijn collega's zooveel genoegen doet, om dat zij den heer Pluister kennen en zij weten dat hij de belangen van de gemeente beoogt. Spr. wenscht den heer Pluister en zijn familie, maar niet te ver geten de gemeente, geluk met de benoeming en twij felt niet of in de toekomst zal gezegd kunnen wor den, dat de keuze van Pieter Pluister als burge meester is geweest een gelukkige keuze. (Applaus.) De^heer Mr. D. Breebaart Kz., burgemeester van Callantsoog voert het woord als voorzitter van de onderafdeeling „Het Noorden" v. d. Ned. Bond van Gemeenteambtenaren en als a.s. familielid. En in de eerstgenoemde hoedanigheid wijst spr. dan op de aan slagen die tegenwoordig op de ambtenaren worden beraamd. Het deed spr. dan ook genoegen, dat de heer Pluister zich onmiddellijk als lid der onder afdeeling opgaf, en wijst er op dat de hetze tegen de ambtenaren onjuist is, want de ambtenaren werken niet in de eerste plaats om hun materiëele positie te verbeteren, maar in het belang der gemeenten, die zij dienen. Spr. merkt op, dat de samenkomsten die de gemeenteambtenaren hebben, de ontwikkeling der gemeenteambtenaren verrijkt, de algemeene ontwik keling wordt verhoogd en met het doel om tevens de gemeente omhoog te brengen. Ook dienen ze tot be vordering van een gezellig verkeer tusschen de ge meenteambtenaren, om de vriendschapsbanden te versterken en waardoor meerdere samenwerking ont staat. En als a.s. familielid wijst spr. dan op do vele zorgen aan het ambt verbonden. Niet alleen op het raadhuis, maar ook in Haarlem en Den Haag wor den de belangen der burgerij behartigd, die bespre kingen dienen toch om meerdere bekendheid aan de gemeente te geven. Spr. wijst er dus Mevr. Pluister op, dat de burgemeester niet altijd bij moeder's pap pot zal kunnen zitten. En wat is er dan op tegen, dat als de burgemeester elders vertoeft, een glaasje wordt geledigd, het is dan op het welzijn van de ge meente. Spr. wenscht burgemeester Pluister geluk met zijn benoeming en hoopt dat hij de gemeente vele jaren zal mogen dienen. (Applaus.) De heer K. Breebaart Dz., burgemeester van Bar- singerhorn, 9preckt als voorzitter van den Vleeschkeuringsdienst, een dienst die door den heer Pluister steeds zoo hoog mogelijk is gehouden en waarbij deze heeft medegeholpen den destructor te stichten. Niet alle wetten zijn goed, maar de vleesch- keuringswet wel. Spr. hoopt dat de heer Pluister nog vele jaren den Vleeschkeuringsdienst zal steu nen en spr. is overtuigd dat Nieuwe Niedorp een goed burgemeester heeft gekregen. (Applaus.) De heer D. Hoogenboom, burgemeester van Hoog woud, biedt ook gaarne zijn gelukwensch aan. Spr. behoeft er niet op te wijzen, dat aan den nieuwen burgemeester verschillende belangen ter behartiging zijn toevertrouwd. Straks zullen verschillende belan gen onze aandacht vragen, belangen die voor beide gemeenten parallel loopen, maar op één punt ver schillend, doch waarover een hoogere macht wel uit spraak zal doen. (Spreker doelt hier op de al of niet opheffing van de Langereizer school.) Hierom trent is wellicht ook in uwe gemeente verschil van meening. Maar één ding hoopt spr., n.1. dat waar spr. als wethouder in nauwer contact met den heer Pluister is geraakt, de vriendschappelijke omgang zal blijven bestaan. Spr. wenscht de gemeente Nieu we Niedorp geluk met haar nieuwen burgemeester, die zeker zal strijden voor hare belangen. Lang zal burgemeester Pluister leven! (Applaus.) De heer C. Groot, voorzitter van de feestcommissie, brengt dan in herinnering het arbeidzaam leven van den overleden burgemeester Visser, waarna spr. zich namens de plaatselijke vereenigingen en instellin gen tot den nieuwen burgemeester richt. Het in terieur van deze zaal is op verlangen van den bur gemeester niet in een bloemenweelde veranderd, om dat hij dezen dag geen feest wilde vieren. Toch heeft do feestcommissie gezondigd, wat noodzakelijk werd geacht in verband met den grooten moed die door den heer Pluister werd betoond om hoofd dezer ge meente te worden. Spr. hoopt dat met steun van den Raad het moge gelukken Nieuwe Niedorp in stand te houden en getracht zal worden het een stap ver der te krijgen. Ook verzoekt spr. aan de vereenigin gen en instellingen hulp en bijstand niet te onthou den. Tenslotte wendt spr. zich tot mevrouw Pluister, wij zend op de liefderijke zorg steeds aan haar echtge noot betoond en uit den wensch dat waar het burge meestersambt veel zorgen zal baren, mevr. Pluister haar man tot troost en steun moge zijn. (Applaus.) Het fanfarecorps, opgesteld in de koffiekamer, laat zich weer opnieuw hooren en daarna is het burge meester Pluister, die in goed gekozen woorden de verschillende sprekers beantwoordt en die verzekert dat zijn vrouw en hij niet ongevoelig zijn voor de buitengewoon groote belangstelling vandaag onder vonden. In een geestige speech vertelt spr. dat hij de gemeente Nieuwe Niedorp reeds van 25 jaren te rug kende, maar de belangstelling toen meer de meisjes van Nieuwe Niedorp gold. En spr. vindt ge legenheid hierbij op de groote liefde van mevr. Pluis ter te wijzen, een liefde die in vroegere jaren op een zware proef is gesteld. Daarna gaat spr. over tot de afzonderlijke beant woording van de sprekers, wijzende op de goede ver standhouding die sedert 1890 tusschen de gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp bestond, voordien be vochten ze elkaar steeds. Dat spr. zoo spoedig lid van den bond van amb tenaren is geworden, spr. werd daartoe in 'n verga dering met ambtenaren feitelijk wel gedwongen, als men in het bosch is, huilt men met de wolven. (Ge lach.) Spr. dankt den heer Mr. D. Breebaart voor de voorbereiding van spr.'s vrouw en gemeente, dat hij dus nu en dan niet thuis zal zijn. Niet alleen als voorzitter van den Vleeschkeuringsdienst, maar ook als burgemeester van een buurgemeente had de heer K. Breebaart Dz. kunnen spreken. Want als men te Moerbeek over de Poepekaai gaat, grenst de gemeen te Barsingerhorn aan de onze en ook aan den prach- tigen grintweg naar Haringhuizen. Voorts vertelt spr. van de aangename herinneringen aan Barsingerhorn. Wat het geschilpunt met Hoogwoud betreft, mis schien komt het wel terecht, waarbij wij wellicht er naast staan, zegt spr. Spr. dankt den heer Hoogen boom voor de toegezegde sameuwerking. Tenslotte dankt spr. den heer Groot als voorzitter van het fanfarecorps, wiens serenade op hoogen prijs is gesteld, dankt ook directeur en corps en deelt mede dat het zijn bedoeling was aan deze gebeurtenis een eenvoudig karakter te geven, in verband met het nog zoo kort geleden overlijden van burgemeester Vis ser. Deze dag mocht dus geen feestdag worden, maar is geworden een dag van veel belangstelling. Spr. dankt allen voor de medewerking om den tocht door de gemeente mogelijk te maken en zegt gaarne toe dat van zijn kant de goede samenwerking met ver eenigingen en instellingen zal worden bestendigd. Do woorden die de heer Groot tot spr.'s vrouw heeft gesproken, zijn spr. uit het hart gegrepen. Hartelijk dank zegt spr. voor de vele sympathie dezer dagen en dezen dag ondervonden. Het zet goed in, zegt spr., en ik hoop dat de aanwezigen nog een poos gezellig bijeen zullen blijven. (Applaus.) Muziek weerklinkt en in de beste stemming wordt aan het zoo gulle verzoek van de burgemeestersfa milie voldaan. De heer C. Groot verkreeg nog de gelegenheid om aan de bezitters der automobielen dank te brengen voor de zoo spontaan verleende medewerking. En hiermede had Nieuwe Niedorp haar nieuwen burgemeester op hartelijke wijze ingehaald. Moge dan deze dag de inzet zijn van een lange periode van vruchtbare samenwerking, tot vreugde van den nieu wen burgemeester en tot heil van de gemeente Nieu we Niedorp. We hopen het van harte! LANGEND IJ K In de Jaarvergadering van de tuinbouwvereenlging ..De Toekomst" te Zuidschanvoude krijgen de aanwe zige leden steeds een op schrift gestelde „rede" van den voorzitter te hooren, waarin een resumé voorkomt van de voor leder te constateeren verschijnselen, vader lijke vermaningen en aan het adres van bevriende „mogendheden" verdiende of onverdiende pluimpjes. Ook dit jaar was dit weer het geval en in het bijzon der heeft een bepaalde pluimstrijkerij niet alleen de aandacht getrokken maar ook do verontwaardiging bij talrijk velen opgewekt. Als we niet wisten, te handelen in den geest van vele lezers van de Schager Courant, door op het euvel van pluimstrijkerij, en in het bijzon der over die in de bedoelde „openingsrede" iets te zeggen, we zouden er het zwijgen toe doen, doch nu het dezen keer de spuigaten uitliep, lijkt het ons ter bestrijding van een kwaal, die ook wel elders voorkomt, wel gewenscht er iets van te zeggen. Pluimstrijkerij, flikflooierij zijn van die eigenschap pen, welke op één Hjn kunnen worden gesteld met andere zedelijke gebreken; ze staan een streven naar flinkheid van karakter in den weg, werken karakter loosheid in de hand en ontsieren dengene, die er ge bruik van maakt onder omstandigheden, waar ze niet te pas komt. Iemand den lof geven, welke hem toe komt, niemand, die daar iets tegen heeft, ofschoon het vaak voorkomt, dat loftuitingen worden uitgedeeld meer uit sleur dan wegens ware verdienste. Ze ontsieren dan niet den man, die ze onverdiend krijgt, doch hem, die ze tegen beter weten uitdeelt Zij wekken dan de gerecht vaardigde gedachte op, dat die pluimstrijkerij een ne venbedoeling heeft, hetzij zich een wit voetje te ver schaffen bij hem, tot wien ze wordt gericht hetzij om andere redenen. Nog erger wordt het als men loftuitingen gaat houden op iemand, die ze heelemaal niet verdiend heeft, en voor al als dat geschiedt onder het gehoor van een bijeen komst, waarvan alle leden weten, dat eerder een beris ping dan een prijzen op zijn plaats zou zijn. Als toe hoorder voelt men zich dan niet op zijn gemak en men kijkt zijn buurman eens van ter zijde aan met een blik die zeggen wil: „Hoe is 't mogelijk, of wat een verlak kerij!" Zoo'n geval deed zich voor op de vergadering van de tuinbouwvereeniging „De Toekomst" te Zuidscharwou- de, waar de voorzitter o.m. zei: toch wordt er ook van verschillende kanten geholpen, ook onze gemeente is lang niet in gebreke gebleven; hulde aan het ge meentebestuur met onzen wakkeren Burgemeester aan het hoofd, ten eerste voor den steun, die aan onze leden is verstrekt en ook voor de werkverschaffing ««n de arbeiders". Als men nu weet, dat de Burgemeester zich met hand en tand heeft verzet tegen den eersten steun van f 3000 aan de tuinbouwers, verder ook tegen de door den raad aangenomen beslissing, met betrekking tot den steun van f 1000; dat de aankoop van de sloot en het land van de Ned. Herv. Kerk door den „waKke- ren Burgemeester" is bestreden; en dat juist door dien aankoop de mogelijkheid van werkverschaffing buiten gewoon is vergroot, dan vraagt men zich toch af, hoe in het hoofd van een voorzitter van een tuinbouw vereeniging kan opkomen, een pluim op den hoed te steken van iemand, die de eerste zal zijn te erkennen, dat dergelijke loftuitingen toch zeer misplaatst zijn. Gesteld, de Burgemeester ware aanwezig geweest (hij was trouwens uitgenoodigd), de man had dan toch wer- keiijk met zijn houding verlegen moeten zijn. Bij de rondvraag kwam een der leden terecht tegen deze opkammerij op, maar de voorzitter hamerde hem af, onder de domme opmerking, dat hij niet kon toe laten. dat iemand werd aangevallen die er zelf niet bij was. Niet „iemand, die er zelf niet bij was" werd aan gevallen doch op den voorzitter werd een aanval ge daan. De Burgemeester had hieraan heelemaal geen schuld doch de voorzitter was de schuldige. Daarop en daarop alleen werd gewezen. Dat de voorzitter deed alsof hij dat niet begreep, is hem niet kwalijk te neuien, doch dit is zeker, dat de aanwezige tuinders vooral de vele noodlijdenden, deze pluimstrijkerij voelden als een hoon, hun aangedaan, daar ze snakken om een steun, die in „den wakkeren burgemeester aan het hoofd" een sterken tegenstander ontmoet In een c Als v. 21 de C hoef, Dito, leerk ben W van Iytui na 1 een ligg' gere digi De Nad op en i verc niet en beki Voo kom etaa eiui caf< geh var pac Ibec LANGENDIJK. Aan de inmaakfabrieken zijn de laatste week eenlge werklieden ontslagen wegens overcompleet Verwacht wordt, dat alleen in de Langendijket f meenten f 25.000 aan rentelooze voorschotten zal wort? aangevraagd voor steun aan den tuinbouw. We vernamen, dat te Koedijk voor de tuinbouw» f 200.000 aan rentelooze voorschotten is aangevraagt ZUIDSCHABWOUDE. Rectificatie. N 1 et op Woensdag 8 maar op Dinjt, Februari hebben de onderlinge wedstrijden van J Maat" plaats. Ter propageering van het kolfspel is er uit Ned. Kolfbond een propaganda-commissie aan het Genoemde commissie is van oordeel, dat het koLf^ nog veel te weinig wordt beoefend. En terecht Hot* er in Noord-Holland vele kolfclubs bestaan en er laatste jaren ook onder de jongeren meer animo v* dit spel ontwaakt, wordt het toch practisch nog aktt in Noord-Holland beoefend. Om het kolven meer icgu te doen vinden, is ook de groote bladen meermalen;» -och meer aandacht aan deze sport te wijden. Hf* ook met weinig succes. Alleen De Telegraaf' schjci er de noodige aandacht aan. Zijn Sport-redacteur heer Hollander zal op 4 Februari zelfs een praatje v* de radio houden over het kolfspel. Een onderlinge strijd te Koog aan de Zaan op 29 Januari zal door bc worden bijgewoond. We wekken daarom allen fi belang in dit onderwerp stellen op, om op 4 Febna zijn radio-toestel aan te zetten voor het praatje n Kolven. Na ruim 11 jaar is het failissement van de C* Verbruiksvereen. „Vooruit" door bet verbindend den der slot-uitdeelingsiijst geëindigd, W 1 E R NQV Ledenvergada Het College van Kerkvoogden is voornemens li terdag 23 Januari (heden) te 19.30 uur, in de Kip to Den Oever eene ledenvergadering te houden. Do agenda voor deze vergadering luidt als volg. Opening; Notulen; Gelegenheid tot inschrijf van leden; Verkiezing van 2 Kapelvoogden; Verp* wi ting van zitplaatsen; Sluiting. ner I gel Auto-ongeval ECh Tengevolge van den dikken mist, geraakte del»'; met do G. Woensdagavond met een personenauto o:: Oosterland an den rechten weg, in het onderhati' geval van den weg die bij de eendenstoeterij een? vaarlijke scherpe bocht maakt, en kwam in een at naast gelegen sloot terecht. Met behulp van a. bus en een andere personenauto werd de wagoi den weg getrokken. De auto was nogal beschaÈ de eenigst inzittende kwam met den schrik vrij. r Op denzelfden avond en op dezelfde plaats n der kwam Ir. V., die ter plaatse met eenige inzitta Wi met zijn auto wilde passeeren, eveneens een or Hn. lijk ongemak. Ook hier kwamen allen er zonders I letsel af. dat Koolzaad In den Wieringermeerp* nu In ons blad van 6 dezer deelden wij eonige derheden roede met betrekking t.d. cuïtiveerii den Wicringermeerpolder. Daarin werd ges| over „te weinig kiemkracht" an het koolzaai verduidelijking zij hier medegedeeld dat 't kool niet naar wensch wilde kiemen door het hooge gehalte van do bewuste oppervlakte. De kwf van het koolzaad zelf echter was uitstekend. Wieringen en zijn bevolü Blijkens de gepubliceerde cijfers, bestond de b« m king onzr geeente op 31 December j.1. uit 5982 p at sonen, t.w. 3185 v-n het mannelijk en 2797 vani vrouwelijk geslacht. te In dit verband is het niet onaardig op den o fe onzer gemeente te wijzen in berband met de uit» is ring der Zuiderzeewerken. Het aantal inwoners g re: op 1 Januari 1927 bedroeg 3582, op 1 Jan. 1928:32 D. 1 Januari 1929: 4510 en 1 Januri 1930: 5032. 4 Het hoogste bevolkingscijfers werd bereikt int va maand November 1931 (6024). afi Met geweldige schreden is de bevolking dus toeff nomen en wanneer wij van eene verdubbeling d bevolking gewagen vergeleken bij de periode t Wieringen nog Wieringen was en de uitvoering jl Zuiderzeewerken in het verre verschiet, dan hei1' wij niet te veel gezegd. Woensdag j.1. sprak voor de Vrije Soc. Groep» stc heer Kaspers in de zaal van den heer Bruul te H* vn polytushocf. ge Ik zal spreken, aldus de heer K., over Kerk, Kw we en Kazerne. Er zijn eigenlijk nog wel meer K'sce bi< tegen te strijden. Denken we alleen maar aan V he woord „Kerker In verband hiermee wees spre'c op het boek: „Wij, achter de tralies", dat door Banning voor de microfoon besproken werd. Watt He Kerk betreft, meent spr., dat zij haar roeping van: zijn de brengster van de liefdes- en broederschap ke idéé, .tot nog toe heeft verzaakt en men spreekt f dan ook veel van herders en schapen en inderdaad» ge kerkgangers zijn als schapen, die maar al te veelr en dreven worden, waar de herder zo hebben wil. L va aangezien kerk en kapitalisme tot nog toe verte sti den zijn, leert de kerk nog altijd dat de maatschf pelijke toestanden zijn zooals God ze wil hebben. ft te .-:omt er in den laatsten tijd eenige kentering oné <1e sommig: predikanten ten opzichte van het militari ri rne, maar deze predikanten hebben in veel gevalis; ri nog strijd te voeren tegen kerkeraad en lidmaten Tr eilen gemqpnten. li< Wat de tweede K. betreft, als spr. het heeft overt cc. kroeg, dan bedoelt hij alcoholhoudende dranki' Vooral den laatsten tijd komt duidelijk aan het lk dat het niet alleen gaat tegen de z.g.n. dronks gj schap, ook het gebruik van een paar glazen bier h( jenever heeft reeds een rommenden invloed op fe 2e vermogen om vlug te donken en te handelen en: Vii den tegenwoordigen tijd van snelverkeer, kan d' 2e, vaak noodlottig worden. Het ergste vindt spreker ec pe ter dat vooral het nageslacht lijdt aan het drank» on bruik van vader en moeder, doordat de nakomeli' j gen van drinkende ouders over het algemeen vatbaar zijn voor verschillende ziekten dan an» tr£ ren, terwijl ook het denkvermogen van de eersK*0 over het algemeen trager werkt. ep, Wat tenslotte de Kazerne betreft, vermoedelijk de kazerne in een eventueelen volgenden oorlog ke groote rol meer spelen en het is zeer goed mogït dat de regeeringen nog zoo vast houden aan fe groote aantal soldaten, omdat ze de kazerne-sfeer n» m( dig hebben om de jongemannen discipline bij te bre •De gen. Naast de berusting predikende kerk, de domming brengende kroeg, komt dan de disciplk de kweekende kazerne en dan heeft men gewillige wi tuigen voor alles wat de regeerders verlangen. ,t daarom gaat de strijd van de vrije soc. tegen den2 va vloed van de „kerk", de „kroeg" en de „kazen" tr( omdat do strijd voor een betere samenleving het JJ, vo gevoerd kan worden door menschen die zelf wil* cn kunnen denken, en de verantwoordelijkheid v*{ al hun daden zelf durven dragen. ve Ten slotte werd een bespreking gehouden om,1 te] oprichting te komen, van een afdeeling van A.N.G.O.B.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10