Alumni liius- FIE Bui tenland. f Uitgevers: N.V. vJl TRAPMAN Co., Schagea Eerste Blad. ONRUST IN SPANJE. FRANKRIJKE BUITENLANDSCHE POLITIEK EQVINta rfirouin u zult er van ienieten 0NEEN1GHEID IN HET ENGELSCHE KABINET. Zaterdag 23 Januari 1932. SCBAGER 75ste Jaargang No. 9008 COURANT )it blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder Jag en Zaterdag Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- jentiën nog zooveel mogelijk In het eerstultkomond nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN« TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen) Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend DU NUMMER BESTAAT DIT VUF BLADEN. Oproer in het Manrese-gebied in het Noorden. Omwentelings pogingen van anarchistische ele menten. - Later weer meer gerust stellende berichten binnengeko- KRACHTIGE MAATREGELEN DER R EGEERING. Een waarschuwing voor den 25sten Januari Op het oogenblik heerschen in verschillende deelen van Spanje weer ernstige onlusten Trouwens vanaf het oogenblik, waarop de Spaan- Bcho republiek is uitgeroepen, heeft het land nog niet veel rustige dagen gekend; daar hebben de extre- Hstische elementen wel voor gezorgd. Een karakte ristiek v. hun agitatie is dat de onlusten in de meest verschillende deolen van het land uitbreken. Als het Zuiden weer even tot rust gekomen is, ge makt het Noorden fn woeling. Nauwelijks is het Oosten weer rustig, of het Westen komt in opstand. Thans is het weer het Noorden waar de oproer kraaiers trachten een chaotische omwenteling te scheppen. Natuurlijk houdt deze afmattingstactiek, welke de regeering dwingt om haar aandacht en krachten voortdurend op de meest uiteenliggende punten te conccntreeren, het geheele land in aanhoudende be roering. Dat de toestand ditmaal ernstig was ofschoon nu weer meer geruststellende berichten binnenko men wijst ook op de overweldigende meerderheid van 285 tegen 4 stemmen, waarmee de Kamer Don derdag een motie van vertrouwen, in verband met haar voornemen om zeer energiek tegen de bedrei ging van het republikeinsch regiem op te treden, hebben aangenomen. De minister-president Azana verklaarde in de Ka mer, dat het in zijn bedoeling lag deze onlusten met krachtige hand te onderdrukken. Detachementen der jguardia civil, alsmede troepen infanterie, cavalerie en artillerie, zijn naar de plaatsen, waar de woelingen aan den gang zijn, gezonden en eenige oorlogssche pen zijn uitgevaren met bestemming naar Barcelona. t Minister-president Azana had tevoren verklaard, dat de actie in de provincie Bar:elona een duidelijk revolutionair karakter droeg en dat alles voorbereid was voor een revolutie over het geheele land, die a.s. Maandag zou uitbreken. 1 De regeering was van het geheele complot op de hoogte. De instructies voor de revolutie kwamen uit het buitenland. Het bedrag aan geldsommen, die naar Spanje gezonden .verden om de onrust te verwekken, waren aan de regeering bekend en ook de ontvangers van dat geld in Spanje. In de provincie Barcelona. Een spoor lijn en een munitiedepot in handen van anarchisten. De eerste berichten spraken van het uitbreken van onlusten tusschen Manresa en Berga in de provin cie Barcelona. Door de regeering werd daaromtrent het volgende meegedeeld: Tusschen Manresa en Ber ga is een revolutionnaire algemeene staking uitge broken. De opstandelingen hebben een spoorlijn be zet en zich van de telefoonleidingen met de telefoon centrale te Navascues meester gemaakt, evenals van ©en munitie- en dvnamktmagazijn. De minister-presi dent is van meening, dat de organisatoren van den Opstand anarchisten zijn. Een oorlogsschip naar Barcelona. Een ander bericht spreekt van communistische on lusten. De oproerige elementen hebben drie stadjes in de buurt van Manresa bezet en daar een com munistische republiek uitgeroepen. In een manifest flat ook te Barcelona verspreid is, wordt de bevolking >pgeroepen in geheel Spanje de communistische re publiek uit te roepen wegens de onbekwaamheid der regeering. Te Barcelona zijn 55 lieden gearresteerd en de re geering heeft er onmiddellijk een oorlogsschip heen gezonden. Tot nu toe was er sprake van drie dooden, die ge vallen waren bij een stakingsrelletje te La Coruna. Nadere berichten. Omtrent de gebeurtenissen in Catalonië werd gis- er door V. D. uit Madrid vernomen: Gisteren is in Catalonië een revolutionnaire al gemeene staking uitgebroken, welke oorspronkelijk vastgesteld was op 25 Januari en die zich over geheel Spanje zou moeten verbreiden. De beweging wordt geleid door de anarchisten en communisten geza menlijk. Het centrum van den opstand ligt in het mijngebied van Llobregat tusschen Manresa en Ber ga. De opstandelingen hebben alle telefoon- en tele graafverbindingen met Barcelona en Saragossa af- GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. gesneden. Het spoorwegverkeer met Berga hebben zij met geweld stopgezet In drie dorpen werden de hul zen der burgemeesters bestormd en de telefooncentra les vernield. Te Sarrol plunderden de opstandelin gen het kruitmagazijn van een mijnbouwonderne- ming, waarbij hun 800 Kg. dynamiet in handen viel. Te Manresa werd gepoogd een katholiek vereeni- gingsgebouvv te bestormen, hetgeen echter door de guardia civil werd voorkomen, waarbij twee leden der guardia gewond werden. De regeering, die gisteravond een motie van ver trouwen had gekregen van de Kamer, poogt met alle energie den toestand in Catalonië meester te worden: Tot dusverre zijn twee compagnlën guardia civil uit Saragosa, twee bataljons bergjagers, twee eskadrons cavallerie en drie veldbatterijen derwaarts gezonden. Bovendien zijn verscheiden oorlogsschepen naar de haven van Barcelona gezonden, teneinde te voorko men dat de beweging overslaat op de Catalaansche hoofdstad. Volgens de laatste berichten is de rust In den loop van den nacht weer hersteld. De raddraaiers zouden gearresteerd zijn. Verder is het rustig in Spanje, met uitzondering van Coruna, Infanterietroepen bewaken er de ban ken. Ook worden de toegangen tot de stad bewaakt. LAATSTE BERICHTEN. Voorbreiding van een groote uitbarsting. De minister van arbeid, Caballero, verklaarde gis ter, dat de opstandige beweging in Catalonië, de al gemeene staking in Malaga en de staking in de bouwbedrijven in Madrid slechts het voorspel vor men van een groote uitbarsting, die voor Maandag a.s. is voorgenomen. De minister was echter van mee ning, dat de opstandige beweging gemakkelijk door de regeering kon worden onderdrukt. De premier Azana zeide in de Cortes, dat hij geloof de, dat de revolutionnaire beweging van uit het bui teland wordt geïnspireerd en ondersteund wordt door elementen uit den rechtervleugel. Over de onlusten zelve wordt nog gemeld, dat twee nonnen, die op reis waren, nabij Manresa door de an archisten werden gegrepen en gebonden. Zij stonden op het punt de beide nonnen neer te schieten, toen deze gered werden door een voorbijkomend handels reiziger Vreeselijk schijnt ook te zijn opgetreden te gen de nonnen tijdens het terrorisme in Barcelona. De anti-clericale gevoelens winnen weer veld. Graaf Zubira en de heer Urquiao. een vooraan staand bankier te Bilbao, zijn gearresteerd, verdacht van het aanstichten der wanordelijkheden te Bil bao en van het financieren der revolutionnairen. De laatste steunpunten der Catalaansche opstandelingen bezet. Voor nienwe on lusten? V. D. verneemt uit Madrid: Volgens de laatste berichten uit Catalonië hebben de troepen Vrijdag de laatste steunpunten van de op standelingen bezet, zonder tegenstand te ontmoeten. Een deel der opstandelingen is in de bergen gevlucht. In het opstandige gebied is een onderzoek ingesteld naar wapenen. Verscheidene vuurwapenen, bommen en dynamiet zijn in beslag genomen. Te Barcelona, waar 'n vliegtuigeskader heen gezonden is, heeft de politie verzwaarden dienst en is met geweren uitge rust Ook in Malaga is de opstandige beweging onder drukt. Daar is nog een slachtoffer gevallen. Te Cor- doba zijn tal van communisten gearresteerd, die pro paganda maakten voor den opstand. Het bestuur van den socaal-democratischen vakbond heeft het haar leden tot plicht gesteld zich te verzetten tegen de communistische en anarchistische pogingen tot op ruiing. Tot aan het eind van deze maand zijn alle poli tieke vergaderingen in het geheele land verboden In verscheidene steden worden vlugschriften ver spreid, waarin de vrouwen en kinderen gewaar schuwd worden, zich den vijf en twintigsten Januari op straat te begeven, daar op dien dag een revolu tionnaire beweging zal uitbreken. De regeering vat deze anarchistische aankondiging niet tragisch op. Desondanks zijn alle noodige afweermaatregelen ge nomen. Kalmeering. in Catalonië. Met ministerie van Binnenlandsche Zaken maakte gistermiddag bekend dat de militaire bezetting in het gebied van den opstand zonder botsingen van beteekenis is verloopen. De communisten hebben nergens ernstigen tegenstand geboden. Slechts in het dorp Cardona bij Manresa hebben de insurgenten nog voor de aankomst der troepen de kerk in brand ge stoken. In het vorige Spanje heerscht rust, met uitzonde ring van Malaga, waar de syndicalisten een oproep hebben gedaan voor een „revolutionnaire algemeene staking". Het nieuwe Fransche Kabinet heeft de vuurproef In de Fransche Kamer doorstaan en met een meerderheid van 55 stemmen heeft het zijn motie van vertrouwen binnen. Het spreekt vanzelf dat de herstel- en oorlogsschulden het onderwerp van de debatten waren. En het ls wel jammer dat het gezegd moet worden, maar van eenige tegemoetkoming tegenover Dultschland en Brüning's verklaring, la niet veel sprake. Men houdt aan de beta lingen vast Volgens Laval valt niet meer te twijfelen aan de Duit- sche Rljksregeering. Brünlng annuleert wel ls waar niet het Youngplan, doch verklaart dat het Rijk in jaren niet zal kunnen betalen. Frankrijk zal nooit afstand doen van de rechten welke hem bij de verdragen zijn toegekend en welke slechts een deel van de geleden schade weer goedmaken. Deze Dultsche these ls voor ons onaannemelijk. (JW WINKELIER. HEEFT HET 5TEED5 VER5CH VOORRADIG Laval verwees naar de conclusies der Bazelsche des kundigencommissie, waaruit blijkt dat Duitschland na de crisis een grooten opbloei zal beleven. „Deze conclusies machtigen ons de definitieve nieuwe regeling van het herstelvraagstuk te weigeren, omdat de betalingscapaclelt van het Rijk niet kan worden afgemeten naar den huidigen toestand. Wij zijn bereid voor de periode der economische crisis een nieuwe af spraak te maken, doch wij zullen niet toestemmen in eenigerlei verlaging der herstelbetalingen, indien deze niet opweegt tegen een gelijktijdige verlaging onzer eigen schulden aan de Vereenigde Staten. Bovendien zullen wij steeds de betaling eischen van het onbeschermde deel der herstelbetalingen. Dit zijn de nieuwe offers die wij bereid zijn te brengen na alle an dere. Bij de a.s. onderhandelingen kan slechts sprake zijn van een moratorium. Duitschland mag niet zijn eigen wil dlcteeren. De 'Duitscho methoden hebben bij ons geen invloed. Integendeel zij versterken het gevoel van waardigheid en nationale zelfstandigheid. (Groote bijval op de regeeringsbanken). De taak welke Frankrijk zich heeft gesteld, kan slechts worden vervuld Indien de moraal niet wordt uitgeschakeld uit de wederzijdsche betrekkingen. „Wat de Ontwapeningskwestie betreft, aldus Laval, blijft Frankrijk bij zijn tot nu toe gevolgde houding, welke steunt op het Volkenbondsstatuut Frankrijk ac cepteert geen improviseering. Indien alle verdragen wor den geeerbiedigd is een vermindering der bewapeningen mogelijk. Frankrijk zal niet slechts het voorbeeld zijner eigen ontwapening meenemen naar Geneve doch posi tieve voorstellen doen, welke voor alles bestaan uit de verwezenlijking van het Arbitrageverdrag." Toen Laval er op wees dat Tardieu als leider der de legatie naar Geneve slechts noode zijn tot nu toe be zette functie op heeft gegeven, en dat Frankrijk geen beteren vertegenwoordiger had kunnen kiezen, ontstond rumoer ter linkerzijde- Ten slotte verklaarde Laval, dat Frankrijk in de hui dige omstandigheden koelbloedigheid en een sterken wil noodig heeft om zijn taak te vervullen. Laval zeide zich wel bewust te zijn van zijn verantwoordelijkheid. Aan den vooravond der conferentie van Geneve is de regeering helaas niet zoo samengesteld als hij zou hebben ge- wenscht Laval wekte met stemverheffing de opposities op methet oog op den moeilijken toestand alle tegenstel lingen van partijpolitieken aard te laten vallen en zich boven de partijen aaneen te sluiten in het belang van Frankrijk en den vrede. De redevoering van den premier werd op de banken der regeeringsmeerderheid met aanhoudend bijval begroet. Naar in parlementaire kringen verluidt, bestaat de door de regeering goedgekeurde motie van vertrouwen, welke na sluiting der debatten in de Kamer in stem ming zal komen uit twee deelen: Het eerste deel zal betrekking hebben op de onschend baarheid dér rechten van Frankrijk op de herstelbetalin gen en kan met buitengewoon groote moeilijkheid wor den aangenomen. Het tweede deel bevat de eenvoudige motie van ver trouwen, waarvoor natuurlijk slechts de aanhangers van het kabinet zullen stemmen. Door deze verdeeling, wenscht Laval zloh een groote parlementaire reserve te scheppen voor zijn houding inzake het herstelvraagstuk. De radicaal socialisten hebben reeds besloten, wat het eerste deel betreft voor en wat het tweede deel betreft, tegen de regeering te stemmen. Duitsche persstemmen over de rede van Laval. De nieuwe redevoering van Laval wordt in de meeste Berlijnsche bladen uitvoerig besproken. Algemeen wordt daarbij gewezen op de kwetsende scherpte van deze rede. Er zijn bladen, die neerschrijven, dat het na deze re devoering duidelijk is, dat niets meer verwacht kan wor den van onderhandelingen met Frankrijk. Er bestaat niet meer de geringste basis voor overeenstemming. „De Lokalanzeiger" noemt de redevoering beleedi- gend en onverzoenlijk. Het is een rede a la Poincaré geweest. Wat reeds lang werd gevreesd en verwacht, dat het in het Engelsche Kabinet met zijn heterogene hestanddeelen spoedig tot een botsing zou komen, is bewaarheid. Het Engelsche Kabinet heeft Vrijdag een zitting gehouden welke meer dan twee uren duurde en kwesties van handels- en douanepolitieken aard be trof. Daarna werd een communiqué uitgegeven, dat in politieke kringen groot opzien heeft gebaard. Het communiqué luidt: Het kabinet behandelde het rapport van de regec- ringscommissie voor de handelsbalans. Na vrij lang durige onderhandelingen bleek de onmogelijkheid tot eenstemmige besluiten te komen nopens de aan bevelingen van de commissie. Het kabinet is zich er evenwel van bewust van hoe verst rek kende betee kenis de handhaving van de nationale eenheid is ten aanzien van het moeilijke probleem waarvoor Enge land en de geheele wereld zich geplaatst zien. Dien overeenkomstig werd geconstateerd dat een zekere wijziging in de tot nu toe gebruikelijke ministerieele usances noodzakelijk is. Besloten werd dat die ministers die de door de meerderheid hunner kabinetscollega's genomen be sluiten betreffende de uitvoertarieven en de daar mede verbonden kwesties niet kunnen steunen, hun zienswijze zullen kunnen uitspreken en vrij zullen zijn bij de stemming. Het kabinet dat in alle andere aangelegenheden volkomen eensgezind is bij de te volgen politiek, ge looft dat het door deze bijzondere maatregelen op de beste wijze den wil der natie en de behoeften des tijds tot uiting brengt. De volgende kabinetszitting zal den 27 Januari a.s. worden gehouden. Het verluidt dat in het bijzonder Snowden zich verzet heeft tegen de aanbevelingen der regeerings- commissie inzake de invoering van een algemeen, voorloopig 10 bedragend, invoerrecht op producten en halffabrikaten, Snowden is van mecning dat dit tarief in verband met den achteruitgang van de pondenkoers een te ver gaande beschermende maatregelen beteekent. Het spreekt van zelf dat hoe vriendelijk deze ver klaring er ook uit ziet. de beteekenis algemeen is gevoeld en groote beroering in politieke kringen heeft veroorzaakt. Wat nu gebeurt is in de politieke wereld onbe kend, maar steeds gingen ministers die het met de meerderheid niet eens waren, heen. Reuter meldt nader dat het kabinet door een be slissing, welke bij meerderheid van stemmen werd genomen en dus alleen deze meerderheid bindt, be sloten heeft tot het opstelling van een wetsontwerp waarbij een douane-tarief wordt ingevoerd. Dit ontwerp zal worden voorgelegd aan het parle ment, dat op 2 Februari weder bijeenkomt. De regee ring is voornemens geen tijd verloren te doen gaan en het wetsontwerp zoo spoedig mogelijk te doen aannemen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1