Uit onze Omgeving. JmÏm® P?" dat Zij zich allen beschikbaar hebben gesteld voor het comité en sprak den wensch uit dat spoedig betere tijden mogen aanbreken, Vergadering van „De Vierbond". FB4l winning had S. verdiend. Het was voor S. net vol doende om haar voorloopig van de onderste plaats af te brengen, welke nu door Helder 3 bezet wordt. Scheidsrechter v. Dam leidde uitstekend. Succes 3 was op bezoek bij Oudesluis 2 en wist daar een ferme 6—0 overwinning te behalen, hetgeen zeker een goed resultaat genoemd kan worden. AARTSWOUD. Opgewekt kwamen onze voetballers Zondag thuis uit Twisk, waar beide elftallen voor de competitie hadden gespeeld en beiden met dezelfde cijfers wis te te winnen, n.1. Twisk IAartswoud I, 0—4' Twisk II—Aartswoud I, 04. Hierdoor is de kampioensplaats voor A. I weer sterker komen vast te staan. PETTEN. De jeugdige Petten-adspiranten ontvingen Zondag bezoek van hun Callantsooger collega's voor een 1 vriendschappelijke ontmoeting. De Noordelingen wa ren in beide beteekenissen iets zwaarder dan hun gastheeren en wisten den eindstand tot 5—1 op te voeren. De P. reserves togen naar Schoorl om daar het tweede elftal van de club van dien naam te bekam pen. Ook deze buren toonden zich de meerdere. Hun grootere geoefendheid wisten ze uit te drukken in een 6—1 overwinning. VERKADE I—D.T.S. I. 5—3. In een tamelijk goed gespeelden wedstrijd heeft Verkade met 53 revanche genomen van den inder tijd te Oudkarspel geleden 43 nederlaag. Cadeau hebben zij den wedstrijd niet gekregen, doch ten slotte zegevierde het grooter uithoudingsvermogen en de betere schietcapaciteiten. Langen tijd heeft D.T.S. met 3—2 en nog wel na de rust met 32 voorgestaan. Een overzicht van den wedstrijd kunnen wij helaas niet geven. Laten wij volstaan met een kort overzicht. D.T.S. miste nog steeds den steun van Kuiper en Speets, voor wie Borst en Schrieken invielen. Eerstgenoemde speel de een tamelijk goeden, de laatste een slechten wed strijd. D.T.S. nam do leiding, doch Verkado maakte direct gelijk, om even later de leiding te veroveren. Met rust leiden de gastheeren met 21. Na de thee doelpunt D.T.S. kort achtereen twee maal, hiermede met 3—2 voorkomende. Door een blunder in de ach terhoede wordt het gelijk. Verkade valt steeds hef tiger aan en weet nog tweemaal voor het eindsignaal het net te vinden. Met 5—3 voor Verkade komt dus het einde. CALLANTSOGG. Zondag jJ. was Callantsoog I de gast van H.R.C. 6, de kampioen van afdceling 4. Deze wedstrijd droeg een zeer spannend karakter. Van het begin tot het einde hebben beide elftallen gestreden voor de over winning. En was in dezen dus de beste oplossing, n.1. een gelijk spel, is dan ook het resultaat geweest. Voor Callantsoog was deze wedstrijd van groot belang voor de bezetting van de tweede plaats, terwijl H.R.C 6 streed voor haar ongeslagen kampioenschap. Over den wedstrijd hot volgende: C. wint de toss, zoodat H. aftrapt. Dadelijk is H. in den aanval, terwij C. zich op het zeer groote ter rein eerst moest inspelen. Na 5 min. schiet de H. spil ccn door den C. keeper weggewerkte bal in (0—1.) C. pakt nog beter aan, en behoudens eenige gevaarlijke doorbraken van H., blijft C. in de meer derheid. Eenige opgelegde kansen werden gemist. Rust. Na rust werkt C. weer hard voor den gelijkmaker. Na een mooien voorzet van links, weet de C. rechts binnen te doelpunten. (11.) Hoewel beide ploegen zwoegen voor het winnende doelpunt, komt het einde met onveranderden stand. 11. De uitslag lijkt ons wel de juiste. Scheidsrechter Westenberg leidde dezen prettigen wedstrijd onbe rispelijk. ANNA PAULOWNA. R.-K. Vootbal. Voor den wedstrijd Z.A.P. IConcelo I (Waarland), was de scheidsrechter niet opgekomen. Met goedvin den van heide vereenigingen nam de hee. P. Win- nubst de leiding op zich. Concelo won de toss en verkoos met den wind in de rug te spelen. Kort na het begin zorgde de mid denvoor van Z.A.P. voor het eerste doelpunt en na dat cenigen tijd het spel zich snel heen en weer ver plaatst had, maakte B. Leek cr 20 voor Z.A.P. van. Na de rust gelukte het Concelo een tegenpunt te scoren en wel maakte ook Z.A.P. nog een doelpunt, doch dit moest wegens hands geannuleerd worden. De wedstrijd eindigde dus in een 2—1 overwinning voor Z.A.P. I. OUDESLUIS. DOSKO I was Zondag j.1. op bezoek bij H.R.C. 4 in Den Helder. In een gelijk opgaanden wedstrijd, ver loor D. I met 3—2. Voor de rust wist H. met den wind mee een 3—0 voorsprong te verkrijgen. In deze pe riode kreeg de D. rechtsbuiten veel te weinig werk. Na de rust ging het beter en wist D. den achterstand te verkleinen tot 32, waarmee het einde kwam. DOSKO II kon het op eige.i terrein niet bolwerken tegen Succes 3 en verloor met 60. Het lichte bin- nentrio van de D. voorhoede was niet opgewassen te gen de zwaarder gebouwde S. spelers. A.s. Zondag soeelt DOSKO I haar laatsten thuis wedstrijd, en krijgt hiervoor bezoek van Petten I. Dit kan een spannend partijtje worden, daar D. I alles in het werk zal stellen, om revanche te nemen voor den 21 nederlaag in Petten geleden. Petten I heeft daarentegen een prachtige kans op het kam pioenschap, en moet winnen om dezen te behouden. Wij zien dan ook met belangstelling deze ontmoeting tegemoet. WIERINGERWAARD Vrijdagavond had op het Gemeentehuis alhier de In stallatie van het Plaatselijk Crisis-Comité plaats. Hiertoe waren door den heer burgemeester dezer gemeente ver tegenwoordigers van verschillende vereenigingen en openbare lichamen uitgenoodigd. Na bespreking van het doel werd het comité samen gesteld uit de heeren A. Sleutel Dz., H. K. Koster, P. J. Blaauboer. R. Bakker, Jb. Kaan Kz., J. Speets, P. Nieuwboer, Mevr. Boerman—Braaf, de heeren K. Zijp, P. Visser Az., J. Koomen, S. Sierwerda, J. Schenk Kz., A. Keesman, J Bakker Sz.. K Zander en Dr. Schröder, onder voorzitterschap van burgemeester Haringhuizen. Tot penningmeester werd benoemd de heer J. Speets; tot Secretaris Notaris Koomen. Bij de besprekingen werd geconstateerd, dat deze ge meente nog niet in die mate is getroffen door den cri- ®is als andere plaatsen in het land waar tuinbouw en industrie de hoofdbronnen van bestaan vormen. In verband daarmede werd besloten het aan het hoofdcomité af te dragen gedeelte van de inzamelingen dat op een minimum van 10 pet. is gesteld, te bepalen op 25 pet. en het van de latere omstandigheden af te laten hangen of dit percentage al dan niet zal worden ver hoogd. Er zullen in de gemeente lijsten circuleeren ten einde een fonds te vormen voor de bemoeiingen van het comité. Naast contanten zal dan ook gelegenheid worden gegeven zaken in natura als kieeding en dergelhken. be schikbaar te stellen. Een inzameling daarvan leek het comité niet ee- wenscht Algemeen was men van oordeel dat deze zaken beter bq den schenker bewaard konden blijven, totdat het C°S! daarvoor de juiste bestemming gevonden heeft. Bij het sluiten der bijeenkomst dankte de Voorzitter De heer H. v. d. Woude doet wel zijn best om ons zoo af en toe een avond van kunstgenot te verschaffen. Nu heeft hij op nader per advertenüe te bepalen da tum, vermoedelijk 14 Februari, het gezelschap Frits Bouwmeester geengageerd, zoodat ons wel weer een mooien avond staat te wachten. H ARENK ARSPEr DIRKSHORN. Ten huize van den heer Pijper vond Vrijdag j.1. een ge- ocmbinerde vergadering plaats van werkgevers en werknemers, betrokken bij het metsel-, timmer- en schildersbedrijf. In verband met den ongunstigen toe stand in den land- en tuinbouw en de nauw daarmee samenhangende vakken werd wel algemeen het stand punt ingenomen, dat een loonsverlaging noodzakelijk was geworden. Na uitvoerige bespreking is daarom be sloten om de te schrijven uurloonen per 1 Februari voor de drie bovengenoemde vakken op 50 cent vast te stellen, wat een verlaging inhoudt van 10 cent Zaterdag hield de afd. Harenkarspel S.D.A.P. een pro- 'paganda-vergadering in de zaal van den heer P. Pijper, met medewerking van den heer Daan Pool. De Voorzitter der afdeeling, de heer C. de Vries, heet den talrijke aanwezigen welkom, in 't bizonder den heeren Pool en Kos. De opkomst overtreft nog de ver wachting, en dat doet den voorzitter veel genoegen. Want deze slechte tijd is buitengewoon gunstig voor de propaganda zulks wordt met leedwezen erkend maar toch, de partij wint er veel leden door over het geheele land. En dan verschijnt op het door hem zelf keurig aan gekleed tooneel, Daan, de oorzaak van het groote bezoek, met een paar nummertjes. Op de van hem bekende wijze geeft hij: „De kleine klompjes", een ernstig en „Het Pierrement", een zeer leuk nummer vooral bij het laatste uitnemend gesteund door den heer Kos pianist Vervolgens houdt de Voorzitter een toespraak, waar uit we het volgende aanstippen. Als we tegenwoordig om ons heen zien, in de wereld, bemerken we overal een toenemende werkeloosheid met als gevolg armoede en ellende voor veel menschen, die hun geheele leven hard hebben gewerkt. En deze werkeloosheid heet dan voort te komen uit gebrek aan geld, terwijl nog steeds schatten worden verspild aan militairistisohe doelein den. De kapitalistische samenleving deugt dus niet en moet worden veranderd. Sluit u daartoe aan bij ons, bij de S.D.A.P. en het N.V.V, want deze organisaties heb ben reeds veel goeds tot stand gebracht voor de arbei ders Hierna trad weder op de heer Pool met: „Haar leege stoel", een schoone, opvoedende voordracht ter verheer lijking van de „moeder" op uitstekende wijze gegeven, gevolgd door ,De onbekende soldaat" een propaganda nummer voor den vrede, „gespeeld" met zeer vernuftig gevonden ensceneering en fraaie verlichting. Na enkele mededeelingen van den Voorzitter aangaan de den voorgenomen bouw van een ontvangtoestel, wordt gepauzeerd. Daarna kreeg het woord de propagandist der Coöpe ratieve verbruiksvereeniging „De Tijdgeest" te Winkel. Deze vertelt het ontstaan der Coöperatie in Engeland in 1840, den voortgang der beweging en betoogde het nut er van, waarbij werden aangehaald mechaniseering, organiseering, enz., benevens de S.D.A.P. en het N.V.V. Het onderling verband hiervan werd ons niet recht duidelijk Ook het woord „distributie" werd hierbij ge bruikt, een woord dat geen aangename herinneringen bij ons opwekte, denkende aan den zwendel, welke hier indertijd mee gepaard ging. Een aardig gevonden beeld van den spreker was: „De klant is koning, met een groot gevolg van zes of zeven winkeliers en drie of vier bakkers". Het zou meer economisch zijn, als de klant van uit één zaak werd be diend. (Maar zou daardoor de werkeloosheid weer niet worden bevorderd? Verslaggever). De heerv Pool zong nu nog enkele nummers, waarvan de „Reuzenpotpourri 1851—1931" blijkbaar zeer In den smaak van het publiek viel. Daan verstaat de kunst, de menschen hartelijk te doen lachen om zijn geestigheden, zonder ooit „gewaagd" te zijn. Zijn „Auf wiedersehen" beantwoordden wij dan ook gaarne met een „Tot weer ziens." Hierna sluiting onder de gewone plichtplegingen op een reeds vrij vergevorderd uur. 7IJ PE SCHAGERBRUG. Naar we vernemen, ligt het in het voornemen van de vereeniging „Nut en Genoegen" alhier haar tweede bij eenkomst te houden op Zaterdag 27 Februari a.s. KEINSMERBRUG. Het café annex winkel van den heer W. Broens te Schagerbrug (bewoner de heer H Doorn) is in eigen dom overgegaan aan den heer J. de Boer te Schagen. T ZAND. De reparatie der beruchte vlotbrug alhier is door Waterstaat opgedragen aan den aannemer C Kooijman te Harlingen.. Het Pluimveehouders-, fokkers- en kooikersbedrijf van den heer D. Korver in de Kooij van Balvers is door vertrek van den heer Korver naar Texel overgegaan aan den heer J. de Wit Adz. Als eerste voorboden van de reeds naderende lente kan men thans reeds bij den heer L. alhier een schaap met 2 lammertjes in de weide zien loopen. De door den aannemer P. Tuin alhier gemaakte nieuwe betonbrug over den vliet ln den Rijksweg bij café Schrieken nadert thans aardig hare voltooiing. Men is thans bezig het wegdek op der brug door te trekken en men deelde ons mede, dat met een 10 a 12 dagen de brug wel voor het verkeer kan worden opgengesteld. ST-MAARTENSVLOTBRUG. Vrijdagavond 22 Jan. hield de vereeniging „Hulp in Nood" haar gewone jaarlijksche vergadering in het lo kaal van den heer A. de Boer. Voorzitter, de heer P. Breed, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom, tevens zijn spijt uitsprekende over de ge ringe opkomst. Aanwezig met het bestuur inbegrepen 8 leden. De notulen werden door den secretaris, den heer Jongsma. gelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten f 101.56% minder heben opgebracht, dan de uitgaven. Hierdoor daalde de reserve tot f 132849. Aan 14 leden werd een bedrag uitgekeerd groot f 453.25, in 395 ziektedagen, dit was vorig jaar 5 leden, 71 ziekte dagen. Het verslag eindigde dan ook, met de hoop, dat het jaar 1932 voor leden en vereeniging gunstiger mag zijn. De finantieele commissie, de heeren Jn. Molenaar, K, Veuger en L, Kreulen, verklaarde laatstgenoemde, dat door hen alles in den beste orde was bevonden en wer den de bescheiden van den penningmeester onder dank- zeging goedgekeurd. Door het overlijden van den bode den heer D. de Leeuw, werd als bode, zonder stemming, aangewezen Mej. de wed. D. de Leeuw te St.-Maartensbrug, welke al reeds als zoodanig werkzaam is. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Breed, voorzitter, L. Postma, penningmeester en K. Doorn 1ste commissaris werden met algemeene stemmen herko zen en nemen hun functies weer aan. In de vacature- J. Raven door het bedanken voor zijn functie, om ge zondheidsredenen werd met meerderheid van stemmen gekozen de heer G. Veuger Jnz. De rondvraag leverde niets op, waarna voorzitter over ging tot sluiting der vergadering, allen dankende voor hun medewerking. De heer J. Raven, niet op de vergadering aanwezig, werd dank gebracht voor het vele en goede werk, de vereeniging bewezen. SINT MAARTEN EENIGENBURG. De zang- en tooneelvereen. „Zang en Vriendschap" alhier, gaf Zondagavond een openbare uitvoering in lo kaal De Burcht, van den heer Visser, alhier. De vereen., opgericht door den heer P. Grin uit St. Maartensburg, welke bjj zijn vertrek voor deze vereen, als directeur had bedankt, had als plaatsvervanger ge kregen den heer Vlam uit Warmenhulzen. Of de vereen, hierdoor een winst- of verliespunt heeft te boeken, zal de tijd moeten leeren, daar de nummers hier gegeven, op 1 na allen bij den ouden directeur waren ingestu deerd. Deze nummers werden met een mooie voordracht en heel beschaafd gezongen, zoodat deze uitvoering onder den nieuwen directeur een goeden indruk heeft gemaakt en te verwachten geeft dat deze de zaak op „poote" zal kunnen houden. Ter afwisseling werd een tooneelstuk opgevoerd, ge titeld: „Het erfdeel van Peet Merai", een 1 bedrijfs-stuk uit het Westfriesche volksleven. Hiermede was haar keus wel naar aller zin, daar het voor zulke avondjes een stukje uit de duizende is en laat schateren van de lach. Het werd dan ook op kostelijke wijze vertolkt en deed ons hierdoor geheel in hun leventje medeleven. Voorts was het de heer G. Smit van Burgerbrug, wel ke ter afwisseling een 4-tal zangnummertjes liet hooren en dit op heel aardige wijze deed. Als slot een gezellig bal. KOE G R A S JULIANADORP. Door den heer J. de Graaf, aannemer alhier, zal op een perceel grond, gelegen aan de Parkstraat een drie tal woningen gebouwd worden. De vereen. „Julianadorp Vooruit" heeft op Vrijdag 29 Jan a.s. een vergadering georganiseerd in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen. waar als spre ker zal optreden Ds. P. J. Smidts, Doopsgezind Predi kant te Den Helder met als onderwerp „Het Oorlogs- vraagstuk". De toegang tot deze vergadering is vrij voor alle personen boven de 18 jaar. WIERINGEN J.V.O.-berichten. Voor de leden: Donderdag half acht meisjeszang groep Oosterland; Vrijdag half acht gymnastiek nieu we school H.'hoef; Zondagmiddag drie uur bijeen komst in de Vonk; o.m. vervolg behandeling „Uit de jeugdbeweging" en tooneelrepetit>e. Verder gewone samenkomst. De propaganda-avond is thans definitief bepaald op 20 (niet 27) Februari a.s. Voor de adspiranten: groepen II en III gewone weekbijeenkomsten; (groep I heeft tot nader bericht geen bijeenkomsten); Vrijdag half acht voor allen gymnastiek; Zondagmiddag half drie bijeenkomst in de Vonk. Liedjesschriften meenemen. De dienstplichtige der lichting 1932 C. N. Keijzer, is bij ministerieele beschikking voor een jaar vrijge steld wegens kostwinnerschap. Autobusdiensten. Door de firma H. J. en H. Naastepad te Anna Pau- lowna is concessie aangevraagd voor uitbreiding van den autobusdienst Den HelderDen Oever over den afsluitdijk naar Harlingen. Gewetensgeld. Sedert het vorig bericht is wederom gewetensgeld gestort ten bate van de gemeente Wieringen, tot een bedrag van f95. De eerste automaat. De heer His. Wilms is voornemens om voor zijn winkel aan het Kerkplein een automaat voor rook artikelen te plaatsen. Dit zal voor Wieringen een eersteling zijn. Tijdelijk onderwijzer. In verband met de ziekte van den heer L. Spaan der. is tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school te Oosterland aangesteld de heer W. Thomassen van Amsterdam. Rijksdienst Zuiderzeesteunwet. De nieuw ingestelde Rijksdienst voor de uitvoe ring der Zuiderzeestuenwet is gevestigd te Amster dam, Rokin 149, telefoon 32783. De directeur van den dienst is daar voortaan voor belanghebbenden te spre ken des Maandags van 10H uur v.m. tot 12IA uur n.m. en des Donderdags van 2 uur tot 4 uur n.m. Aanvang Geniewerkzaamheden te Den Oever. Na do gebruikelijke voorbereidende werkzaamhe den voor het bouwen van de verdedigingswerken, vol gens bestek 195 (het maken van 4 granaatvrije wer ken van gewapend beton) en het storten van enkele palen, is bisteren dc eerste van de 114S palen van ge wapend beton geheid. Deze 1148 palen varie'eren in lengte van 12.5 tot 16.7 M., terwijl de totaal aan te maken en te heien lengte 17000 M. bedraagt. Keurmeester zeegras. Voor de betrekking van keurmeester der gemeente lijke zeegrasexploitatie heeft zich een aantal van 28 sollicitanten aangemeld. Waterleiding. Enkele bewoners van het Lage pad te Westerland hebben aan het gemeentebestuur verzocht ook daar waterleiding te doen aanleggen. Zondag was het een gewichte dag voor de Man dolineclub „Oefenine Kweekt Kunst" en haar direc teur den heer P. Jongkind, 's Morgens om half tien vertrokken ze met de bus van Geel van Wieringen naar Zaandam om uit te komer in het aldaar te hou den concours var Mandoline-gezelschappen. De heen reis was wat het weer betrof, niet erg mooi, maar volgens den directeur was een droevigen morgen veelal een blijden dag, waarin de heer Jongkind zich niet vergistte. Na aankomst te Zaandam, werd in „Ons Huis" eerst den inwendigen mensch versterkt, daarna nog even repeteeren en toen kwam zij aan de beurt. Nu moest Ó.K.K. toonen wat zij alzoo geleerd had, na dagen van zware studie.. De club die uitkwam in de eerste afdeeling, kwam er met een eersten prijs en met het hoogst aantal nunten (476), wat dien mid dag gegeven werd, uit het strijdperk te .voorschijn. Zij komt nu, omdat ze al tweemaal een eersten prijs in die afdeeling wist te behalen, in de afdeeling Uit muntendheid. Hier is zeker wel een woord van hulde voor O.K.K. met haar talentvollen directeur op zijn plaats. 's Avonds werd er nog een revue bezocht in Am sterdam, waarna de club in de beste stemming, on der het zingen van het clublied, laat huiswaarts keerde. NIEUWE N I EI) 0 R P Zondag jl. voerde de tooneelvereeniging „Ormenio" van Anna Paulowna, in de tooneelzaal „De Prins Maurits" alhier op „Hanengevecht", een blijspel in drie bedrijven van D. H. Scheffer. De opkomst, hoe wel bevredigend, had grooter kunnen zijn. Vooral het geen „Ormenio" ons heeft te zien en te hooren gege ven, ware een volle zaal zeer zeker verdiend. De roep welke er uitgaat van b.g. vereeniging. was oorzaak, dat onze verwachtingen van dezen tooneel- avond hoog gespannen waren. En wij kunnen zeggen dat we geenszins teleurgesteld zijn uitgekomen. Eer der zijn onze verwachtingen nog overtroffen. Deze opvoering van „Hanengevecht" is gebaseerd op een uitmuntende vertolking, waardoor tot uiting kwam, dat niet alle blijspelen zonder inhoud zijn. We zouden niet kunnen zeggen, wie het best in zijn rol was. Het eminente spel van den heer V. Kaan als Dr. Peter I.aporte en het charmante spel van mevr. v. d. HorstStammes als „Loes" heeft ons echter bij zonder kunnen bekoren. Ook de ons inziens niet ge makkelijke rol van Triscy met haar Engelsch ac cent kwam door 't spel van mevr. Liefhebber-Speets goed tot haar recht. De heer W. Kaan als Christiaan ontpopte zich zeer goed, langzaam maar zeker, als van een echte sul tot een over de ooren verliefd jong mensch. Ook de rollen van den rentenier van Dal- sum door den heer Rezelman en van Gonne, zijn schoonzuster, door mej. P. Rezelman, werden op uit nemende wijze vertolkt. Terwijh mevr. 't HartRij? als Mijntje de dienstbode en C. de Wit als Piet de besteller, hun rollen ook niet zonder succes hebben vertolkt. Er is over het geheel subliem spel geleverd, waar mede „Ormenio" het publiek een genotvollen avond heeft bezorgd. De grimage door de Fa. Ridderikhoff te Hoorn en de tooneelaankleeding door de Fa. E. Brouwer en Zn. alhier was mede ook keurig ver zorgd. Wij wenschen „Ormenio" van harte tot weerziens. Enkele laatkomers, welke onder het spelen van het eerste bedrijf binnen kwamen, meenden zeker aan dacht te moeten trekken door inplaats van geruisch- loos de zaal binnen te komen, met veel lawaai plaats te moeten nemen. Wij willen deze heeren er echter op wijzen, dat zij even goed wel in de kijkert loopen en een wat rustiger binnenkomen zal zeer zeker min der hinderlijk wezen voor spelers en publiek. Tot slot gezellig bal. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, afd. Nieuwe Niedorp, hield Zaterdag haar 3den avond in dit seizoen, in de zaal van den heer Kossen. De Voorzitter, de heer v. Zoonen, zegt in zijn openings woord, dat het Instituut de gelegenheid heeft aange grepen om hier te laten draaien de film Triomph, die vervaardigd is ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het N.V.V., in welke film de wordings- en groeigeschicdenis van de arbeidersbeweging wordt gedemonstreerd. Na eerst een tweetal films gedraaid te hebben, waarin we kregen te zien de bestuursleden van het N.V.V. en vergaderingen en congressen, werd begon nen met het hoofdnummer. In de proloog zien we den geweldigen strijd van den mensch tegen de zee bij Petten, het maken van dammen en het onder houden van den zwaren basaltdijk. De basaltdijk te gen de zee: macht tegen macht. Hierna zien we den arbeid in vroeger dagen, stoelenmatten, kleermaken, touwbanen, weven, krotwoningen en hoe men Zon dags, na een week van hard werken, zijn tijd ver sleet in een kroeg. Hierna kwamen de verschillende bedrijven, waarvan we vooral noemen diamantslij perijen, hotelbedrijf, glasblazerij, de mijnen en de pers. Dan kregen wc te zien wat na 25 jaar is be reikt, betere woningen met tuindorpen, vacantie-oor- den, Vara, Instituut voor Arbeidersontwikkeling, een Arbeiderspers enz. Wat de basaltdijk tegen de zee is, is het N.\.V. te gen het kapitalisme. Macht tegen macht. Dit is een zeer mooie, leerzame film, waarvan we zeer genoten hebben. Jammer dat een en ander nogal eens werd onder broken door storingen, en dat het beeld nogal be woog, wat vooral met het lezen zeer hinderlijk was. Bij de sluiting deelde de heer Van Zoonen mede, dat de in de pauze gehouden collecte voor dc stakers in Twente en Groningen had opgebracht precies f30. Tevens werd nog medegedeeld, dat op 14 Maart het Kamerlid Duijs hier zal spreken over de crisis. Het was een goed geslaagde avond voor het Insti tuut. De opkomst van het publiek was vrij goed. „De Vierbond" vergaderde j.1. Zaterdagnamiddag met het bestuur van „De Koophandel" in het Landbouwhuis te Alkmaar. Vertegenwoordigd zijn de veilingen te: Broek op Lan- gendijk: door de heeren P. Slot APz., S. de Boer, C. Spaans Jz. en Jb; Duif; Noordscharwoude door de hee ren J. Oot.iers, J. Kliffen, A. Swager, en P. Kostelijk; Warmenhuizen door de heeren P. Slot, W. Gutker L. Doekes, K. Molenaar en P. Klant; Odam door den heer H. Bakker. Het bestuur van „De Koophandel" is vertegenwoor digd door de heeren C. Wagenaar Kz., J. Kramer en N. de Nijs. Daar de vergadering is uitgeschreven op initiatief van de Centrale Veilingsvereeniging „Warmenhuizen en Omstreken" fungeert de heer P. Slot te Warmenhuizen ala Voorzitter. De Voorzitter heet alle aanwezigen welkom en opent de vergadering met enkele inleidende woorden. De Secretaris de heer P. Klant leest de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden goed gekeurd. De heer J. Kliffen informeert of reeds iets bekend is van de aangevraagde toeslag. De Secretaris deelt mede nog geen bericht te hebben ontvangen. Hij heeft j.1. Maandag den Minister een te legram gezonden waarbij hü den tegenwoordigen toe stand schetste en op eene spoedige beslissing inzake den toeslag aangedrongen. Voorzitter stelt thans aan de orde het le punt, dat de veilingsvereeniging „Warmenhuizen en Omstreken" in bespreking wenscht te brengen, n.1. het tegenwoordige verkoopsysteem ten opzichte van de gewone witte kool. De C.V.V. „W. en O." acht den tegenwoordigen toe stand, n.1. dat de zuurkoolfabrikanten zich grootendeels van de benoodigde witte kool voorzien, door het afslui ten van contracten met verbouwers buiten de eigenlijke koolstreek zoowel voor de leden van „De Vierbond" als voor de zuurkoolfabrikanten ongewenscht en wil door overleg met laatstgenoemden tot een betere regeling zien te komen, hetzij doordat de zuurkoolfabrikanten overeenkomen geen contracten meer af te sluiten, het zij dat ook aan de tuinbouwers behoorende tot „De Vierbond" wordt toegestaan witte kool op contract te verkoopen. Voorzitter licht dit punt uitvoerig toe. Uit de daarop volgende discussie blijkt spoedig, dat het als uitgesloten moet worden beschouwd, dat de zuurkoolfabrikanten overeenkomen geen contracten meer ai te sluiten. Voorzitter stelt thans de vraag of de veilingen aan hare leden moeten toestaan contracten voor den verbouw van witte kool af te sluiten. Allen zijn van oordeel, dat het contracteeren wel niet het gewenschte verkoopsysteem is, maar als de fabri kanten er niet buiten kunnen zal het noodgedwongen aan de leden moeten worden toegestaan. Daardoor zal worden bevorderd, dat weer meer witte kool zal wor den verbouwd, hetgeen tengevolge zal hebben, dat min der bewaarkool zal worden uitgezet hetgeen onder de tegenwoordige omstandigheden ook gewenscht is en dat buiten de eigenlijke koolstreek minder witte kool zal worden verbouwd. In principe wordt besloten het contracteeren toe te staan. In de eerstvolgende bestuursvergaderingen van de leden van „De Vierbond" zal worden voorgesteld het contracteeren toe te staan, op conditie, dat over het be- taalkantoor betaald wordt De contracten moeten vóór 15 Juni aan het betrokken betaalkantoor worden overgelegd. Onderhandsche ver koop en vermomde onderhandsche verkoop na 15 Juni zal worden beboet De heer C. Wagenaar Kz., geeft de besturen in over weging ook de teelt van slaboonen, witte pronkboonen en van late aardappelen te bevorderen. Indien de aan voer van boonen grooter wordt zullen de fabrieken ze ker ook den inmaak daarvan uitbreiden. Ook late aard appelen voor export kunnen elk jaar zeer goed afzet gebied vinden. Bij verschillende leden vindt dit groote instemming. Allen zijn het er over eens, dat de cultuur veel te een zijdig is en het gewenscht is het risico meer te verdee- len. Ook het laten keuren van vroege aardappelen is aan te bevelen. Verschillende huishoudelijke zaken worden nog bespro ken, waarna de Voorzitter de vergadering sluit

Schager Courant | 1932 | | pagina 7