RONDOM DE GROENE TAFEL. Plaatselijk Nieuws. Naar Yamato. Onveilig Schagen. Comité's tegen Wetsontwerp-Terpsin F Een onheusche bejegening. „Hoe genoeg lijk rolt het leven van een keuvelend raadslid heen", deze variant op Poot's versregel schoot ons onwillekeurig in de gedachten, toen wij Vrijdagavond in Schagen's Raadzaal waren, en later het uitvoerig verslag over deze zitting nog eens na lazen. Werkelijk, het was buitengewoon gezellig, knus, vriendelijk, gemoedelijk, soms zelfs lief, zooals de vroede vaderen onzer gemeente onder een kopje thee en een sigaartje de belangen van Schagen's bur gerij behartigden. Weg was elke politieke scheidingslijn, weg elke wrange uiting van afgunst over zetels, die men graag zelf had „bezeten" 't was aandoenlijk en ontroe rend, 't was een borstplaat- en marsepijnstemming. En dit was in hoofdzaak te danken aan de leiding. Want de heer De Vries, die bij ongesteldheid van onzen burgemeester den voorzitterszetel innam, is "n geboren voorzitter.. Hij is een man die de „stem ming" erin brengt, zijn eigen gemoedelijkheid straalt af op zijn omgeving. Als men 'n aanval inzette op B. en W. en over het Ibeleid van dat college, iets onvriendelijks wilde zeg gen dat heen wees nog maar naar een verwijt dan was het al reeds op het gezicht van onzen voor zitter te lezen, hoe dat nog niet eens uitgesproken verwijt hem diep-ongelukkig maakte en uit zijn hoog- opgetrokken wenkbrauwen en de uitdrukking op zijn gelaat sprak groote verbazing over zooveel onver diends immers B. en W. waren vol belangstelling voor de zaak de kwestie had hun volle aandacht een ernstig onderzoek was loopende en met het gewenschte pathos werd tenslotte overweging toege zegd nader onderzoek beloofd nog eens volle aandacht in uitzicht gesteld. En als het heelemaal niet butterde, werd schuld erkend en beterschap be loofd. En was het wonder, dat tegen dezen stroom van vriendelijke tegemoetkomendheid geen enkel raads lid bestand bleek en men met een beleefde hoofdbui ging dank zegde voor de houding door B. en W. aangenomen en zóó liep de zitting murmelend verder als een kabbelend beekje. Zooals gezegd, de heer De Vries is een geboren voorzitter, die deze eerste proef schitterend heeft doorstaan. En wat moeten wij nu, uit deze zitting voor belang rijks opdiepen? Het is een zak vol allerhande, van allerlei, maar niet anders dan klein goed. De kanalen vonden niet veel belangstelling. Men voelde blijkbaar algemeen wel, dat een langere annuïteit niet veel redding zou kunnen brengen. Ja, het is met de finanticn onzer gemeente verre van rooskleurig en de heeren raken in het moeras. En daarom begrepen wij niet best, waarom of er voor de vraag des heeren De Veer om onze kanaalhavcn en zijkanaalplannen te vereenvoudigen, zoo heel weinig belangstelling werd betoond. O.i. ligt juist in die ver eenvoudiging de richting, waarin deze plannen zich moeten ontwikkelen. En wij begrijpen niet, dat de Raad in deze niet meer van zich doet spreken en maar zoo rustig en kalm afwacht, welke plannen aanstonds zullen worden voorgelegd van provincie- wege. Dan is er niet veel meer aan te veranderen, de onteigeningen of liever de noodige grondaankoo- pen zijn gedaan en een plan in optima-forma gereed, kan niet anders dan geaccepteerd worden en dc ha venmond, de kaaiwerken, komen daar, waar de pro vincie het eindpunt van het zij kanaal vastlegt. En staat het nu al even vast voor elkaar, even vast als de Dom van Keulen, waar dit eindpunt van het zijkanaal komt? Is een voorloopige bespreking met den Prov. Wa terstaat niet aan te vragen, wenschen en verlangens kenbaar te maken. Enwat niet het minst van belang is, de finantieele kant van de zaak eens ern stig te bekijken! Want het zal finantieel, ook voor de provincie niet 't minst, veel uitmaken waar dit eind punt van het zijkanaal komt. als het bepalen van dit eindpunt nu eens groote finantieele voordeelen voor de provincie zou meebrengen, is er dan voor onze gemeente in dien zin ook niet wat te bereiken, nl. dat de kosten van haven en havenwerken ,i,n ruil" voor de gemeente „minder kostbaar" zouden worden? Precisseeren in deze ligt niet op onzen weg, wij geven het idéé alleen maar in overweging tot meerdere activiteit voor hen die in deze tot handelen geroepen zijn. De niet-rendabele gebieden der waterleiding en de aansluiting daarvan is een onderwerp dat men aller- wege graag bespreekt. Zoo ook in onzen raad. En het blijft eigenaardig bij vele gemeenteraden dat men van het Provinciaal Bedrijf elke aansluiting, ook van niet-rendabele gebieden, eischt, zonder dat men eigenlijk een hand verroert, om wat nog aan te slui ten valt in de rendabele gebieden, daartoe te krijgen Dit is een tegenstrijdigheid, die alleen verklaard kan worden uit het feit. dat men de splinter in an dermans oog ziet, maar de balk bij zichzelf niet. Werkelijk, wij onderschrijven in deze volkomen de meening dat het Prov. Bedrijf, de Provincie hier reeds veel doet. Beter ware, dat men algemeen op verlaging aandrong van den prijs van ons leiding water, want dat is exhorbitant duur. In een tijd als deze, nu ieder alle moeite heeft om de touwtjes aan elkaar te houden, is een bedrag wat thans voor wa ter moet worden betaald, te hoog. «r Werkverschaffing, een teer en moeilijk probleem in deze tijden. En toch moet er voor werk worden ge zorgd. Velen zijn er die werken willen en geen werk kunnen vinden, welnu, die menschen moeten wor den geholpen en daarmee uit. Veel is daarover niet te zeggen, o.i. is deze stelregel door geen andere te vervangen. En het zou pok ons aangenaam zijn als B. en W. hier de grootst mogelijke voortvarendheid betrachtten. Maar dat neemt niet weg dat ook de heeren raadsleden plichten hebben te vervullen. Niet alleen om verwijten tot B. en W. te richten, maar zelf wat te doen en als er werkprojecten zijn. B. en W. daarvan op de hoogte te brengen. Achteraf praatjes met gemeente-opzichter e.a., om dan in een raadszit ting uit zoo'n gesprek een distillatie te geven die wel licht niet eens juist is in alle opzichten, om daaraan verwijten te kunnen verbinden, lijkt ons niet de weg om de arbeiders aan werk te helpen. Hulp en spoe dige hulp is noodig en dan is een bezoek aan de bur gemeesterskamer, een vriendschappelijke bespreking met B. en W. van meer beteekenis dan een „getui gen" in openbare raadsvergadering. Dat schrijnt nog te meer als men zelf notabene lid van een commis sie is die nog werk beschikbaar heeft. Op het Noord krijgen wij een nieuwe straat. Er worden huizen gebouwd, er komt dus werk. In deze tijden zijn dat klanken die ons niet anders dan aan genaam in de ooren klinken. En toch vinden wij het beleid van ons gemeentebestuur in deze materie niet voortvarend genoeg. Met het oog op het komen van het kanaal en zij kanaal is het hoog noodig dat B. en W., dat onze Raad, zich bewust wordt hoe daar straks gebouwd mag en moet worden. Leiding is hier hoog noodig, dat mag daar aanstonds niet langer worden overge laten aan een particulier en zijn belangen. Een be paalde lijn. een algemeen plan moest al reeds in be handeling zijn en dat moet voor eiken particulieren ondernemer het richtsnoer zijn. Straks, en wij ge- looven, reeds in de naaste toekomst, zal ons ge meentebestuur anders de last ondervinden van zijn weinige doortastendheid. o De kwestie-Deutekom is o.i. opgelost op de eenige manier waarop dit mogelijk is. Een raadscollege mag een dergelijk optreden als van den heer Deutekom niet tolereerea en het deed ons genoegen dat de raad unaniem achter B. en W. stond. Alleen de heer Van Nuland meende een uitzondering te moeten maken, wat vooral na het deskundig betoog des heeren Kla ver, niet meer noodig geweest was. Het kolenvervoer gasfabriek bracht nogal wat deining. Onze gasdirecteur had blijkbaar al een heel vreem de boodschap bij den heer Bras afgegeven. Geen prijs opgaaf gevraagd met de mededeeling dat het een algemeene nieuwe inschrijving betrof, maar alleen gezegd de voorwaarden waarop hij thans het ver voer had, op schrift te geven. De heeren Schoorl en Orsel traden op als verdedi gers van den heer Bras. En de heer Schoorl vestig de door zijn uitvoerige en gefundeerde inlichtingen den indruk, dat hij hier sprak als de accountant ge heel in de zaken van zijn cliënt ingewijd, terwijl de heer Orsel wel wat scheef de redeneering lanceerde: dat als de heer Bras geweten had dat er thans ka pers op de kust waren, deze wel 'n lageren prijs zou hebben opgegeven. Moeten wij dit zóó verstaan dat de prijs des heeren Bras, die de laatste jaren onder de leiding van wethouder Schoorl het vervoer heeft ge had dan te hoog is geweest??? Wij zullen ons hier niet verder in verdiepen, maar noodig wordt het toch dat er in onze gemeente ook een goed systeem komt. Openbare aanbesteding zonder meer, zonder eenige restrictie, is de aangewezen weg. Wat wij thans weer hoorden over de verschillen de aanbestedingen voor onze nieuwe school, brengt ons nog meer tot die overtuiging. Er is in deze geen vast omlijnd systeem. Er is b.v. aan verschillende electrotechnische installateurs in onze gemeente prijs opgaaf gevraagd voor lampen in onze nieuwe school. Deze ornamenten moesten zijn van een bepaalden vorm. Teekeningen zijn ontworpen, prijsopgave ver strekt. En het slot van de historie is geweest, dat het gemeentebestuur rechtstreeks koopt bij de firma Phi lips in Eindhoven, en daar een hooge korting geniet. Alle Schager leveranciers worden gepasseerd, al wat hier schot en lot betaalt, vangt bot en dat alleen onder het motief dat de menschen te duur zijn. Maar is dat wel waar? Zijn aan die menschen wel bestekken verstrekt waarin precies omschreven: dat en dat moet ge leveren. Wat is daarvan de prijs? Op die wijze alleen is een behoorlijke prijsopgaaf te krijgen. En wij maken ons sterk dat dan de leve ranciers zeer concurreerend zouden zijn geweest. Het systeem van thans: Schager winkelmenschen passeeren, gratis publicaties in de kranten, een ge legenheid die men nog moet uitbuiten, enz. enz. is een manier die heel ongezond is. De raadsheeren ver geten niet alsjeblieft dat het geld voor hun dure evo luties door de zakenmenschen moet worden opge bracht. Droogt die bron op ontneemt men aan dat deel der burgerij de bestaanskracht dan gaat het in Schagen mis. Het warme pleidooi de3 heeren Schoorl inzake het kolenvervoer kan zonder eenige wijziging op alle zaken in Schagen van toepassing gebracht worden en het spijt ons zeer, dat deze voor vechter voor recht en billijkheid, zijn pleidooi houdt binnen dien engen kring van zaken waarvan hij uit den aard van zijn accountantschap zoo goed op de hoogte is. Twee gymnastiekverenigingen in één gymnastiek lokaal op één en denzelfden avond. Het deed ons denken aan Kampen en de moppen die daarover worden getapt. De bokken en de schapen geschei den door een gordijn! Het lijkt ons een te onsoliede afscheiding en wij willen onze gemeente in de eerste plaats graag bewaren voor alles wat uit een derge- lijken meer dan gecompliceerden toestand voortko men kan. Het voorwaartsmarsch van den eenen leider het halt van den anderen leider daarmee in flagran- ten strijd en dat alleen gescheiden door een gordijn. Het gebed van „Excelsior" gestoord door het ru moer hunne burenen nog meer van die mo gelijkheden. Menschen, begin er niet mee, het is allemaal vuur waarmee ge speelt Maak er kortweg een eind aan. Eén gymnastiek- verecniging op Woensdagavond, de andere op een anderen avond en daarmee uit! Er moet op de een of andere wijze een oplossing zijn te vinden om dat oefenen behalve persé op den Woensdagavond mo gelijk te maken Laat men zich op het Raadhuis toch boven zulke zaken stellen. Zooals bekend, was maar zonder meer aan het Hoofd der Bewaarschool haar vrije woning ontno men, doordat op voorstel der begrootingscommissie was besloten, de bewaarschool in de nieuwe school onder te brengen. Dat dit spaak moest loopen, was te voorzien. Welke ambtenaar laat zich een deel van zijn salaris ontnemen? En het leek ons al heel vreemd dat onze S.D.A.P.sche raadsleden aan dien aanval op eenmaal verkregen rechten deelnamen. Als spoor wegman had de heer Orsel toch wel mogen bedenken dat zijn organisatie (en dat geheel ten rechte) een dergelijke aanval op geen enkel spoorwegambtenaar zou gedogen. Men is blijkbaar in deze maar achter zijn collega aangesloft, zonder de draagkracht van zijn stem te begrijpen. En toch is deze zaak heel scheef en al deed de woordvoerder der begrootings commissie al zijn best om zich er uit te praten, het lukte hem toch niet zich schoon te wasschen van het feit, dat hij door voor te stellen alsof de betrokken ambtenaresse met het voorstel bekend was en er mede accoord ging, iets had gezegd wat onwaar en onjuist was. Het verwijt tot B. en W. dat deze de zaak hadden behooren te onderzoeken, was toch al te naïef. Immers B. en W. wenschten niet alleen het voorstel der begrootingscommissie niet, maar bleven het in hun memorie van antwoord ontraden. O.i. rustte hier de plicht op de begrootingscommissie, om inlichtin gen in te winnen en deed ze dat niet, dan toch eer lijk te erkennen dat zij aan mej. De Vries omtrent haar woning niets had gevraagd en hierover dus ook niets was te zeggen. Nu stelden B. en W. terecht voor f225 te geven voor derving vrije woning. En daardoor gaat natuur lijk heel veel van de bezuiniging verloren die zooge naamd verbonden was aan de verhuizing der Be waarschool naar de Openbare School. Een eindresultaat kwam er nog niet. 'n voorstel van den heer De Veer gaf een andere oplossing aan. Of dit uitvoerbaar zal blijken, zal de tijd leeren. Wij voor ons blijven dat onderbrengen van de Bewaar school in de nieuwe Openbare School betreuren en zien er niet veel anders in dan een verdoezelen van het feit, dat deze nieuwe openbare school veel te groot en kostbaar is opgezet. En verder was er niet zooveel meer. De steun voor den groven tuinbouw. Een aanvraag van bijna f 35000 crediet. 't Is goed dat de vroede vaderen dat maar eens kalm onder de oogen zien. 't Is de eenige ma nier om scheiding en schifting te maken waar dat noodig is. Men kan in deze wel besluiten nemen, maar men vergete niet, dat wel terdege moet worden overwogen wat onze gemeentefinantiën nog kunnen dragen. Vlak tevoren hoorden wij nog hoe een suppletoirs begrooting over 1931 een tekort opleverde van bijna f8000. B. en W. hadden hiervoor geen dekking, wisten het blijkbaar niet te vinden. De heer Schoorl had wel een mooie belofte en de heer Bel zijn hart klopte vol verwachting, zeide hij. Welnu, het onze niet minder, maar veel vertrouwen hebben wij niet in deze belofte. Laten de heeren maar eens goed bedenken, dat het niet zoo heel onmogelijk is dat Schagen straks zelf zal te sukkelen hebben om het noodige crediet voor de gemeentekas te krijgen. Er ligt een toekomst voor ons, die nog heel veel van onze gemeentefinantiën zal eischen. Wij hopen, dat het in- en doorzicht op ons raadhuis helder ge noeg zal zijn om te voelen dat de grootst mogelijke zuinigheid en overleg geboden is. Zondagavond ging in het Noordhollandsch Koffie huis de Japansche Kinder-operette „Naar Yamato", opgevoerd door Schagen's koorklassen onder directie van den heer Jb. Prins. Het deed goed te zien dat de zaal tot den laatsten stoel bezet was en de bezoekers blijkbaar met span ning het oogenblik verbeidden, dat het scherm zou opgaan. Toen dit oogenblik (om 8 uur precies) was aange broken, moest de dirigent, de heer Jb. Prins, nog heel wat driftige tikjes met zijn dirigeerstokje geven, al vorens het geroezemoes in de zaal eenigszins tot be daren gekomen was. Dit was wel een uitzondering op den regel, hier in Schagen, waar het publiek zich meestal voorbeeldig gedraagt en ons dit steeds ge troffen heeft in vergelijking met „de stad", waar we tot onze ergernis nog bijna altijd de ouverture van een opera om maar eens een voorbeeld te noemen onder het geschuifel en gestommel van te laat binnenkomenden hebben moeten meemaken. Enfin, Zondagavond dan was het ook hier allesbe halve rustig, toen het orkest een volledig strijk orkest de eerste tonen aan hun instrumenten ont lokten. Doch de muziek bracht rust en konden we verder ongestoord luisteren naar het muzikale ge deelte dat bij „dicht doek" aan de operette vooraf ging. Behoudens wat tempo-verschil was de eerste in druk, dien wij van de opvoering kregen, niet ongun stig, ofschoon wij ons toen reeds afvroegen of dit or kest niet te sterk zou wezen voor de kinderkoren die nog moesten volgen. En inderdaad bleek ons dit tij dens de opvoering meer en meer, vooral wanneer het aantal stemmetjes op het tooneel niet al te groot was. Trouwens de duidelijk waarneembare „verzoe ken" van den dirigent tot zijn orkest om „pianissi mo" waren daar mede het bewijs van. Behalve dan misschien nog de jonge solist, die dezen avond al heel slecht gedisponeerd scheen, zou dit ons hoofd bezwaar kunnen worden genoemd. Voor het verdere van den avond willen we niets anders dan lof uiten. Toen voor het eerste bedrijf het scherm opging, gold onze aandacht alleen nog maar het fleurige tooneeltje dat zich daar voor onze oogen ontrolde. Het dek van een schip, waar de matrozen onder leiding van den oppermatroos, Aletta Breed, die wel een pluimje verdient voor haar „krachtdadig" optreden, bezig waren met het dek te zwabberen: „Hoog als de schuimende golven, „Zingt onze vreugd van de zee". Ja, zoo was het, een echt tierig, frisch en gezond troepje, dat zijn lied deed schallen over de wijde wa teren Allerleukst het spreekuur van den jichtigen, waan wijzen dokter, die een flinke „boy" van een matroos voor ziek wil verklaren, waaruit de zotste gevol gen voortkomen en de zaal telkens in een hartelijk gelach doet uitbarsten. De kok met zijn pannetje al- tijd-aangebrand-eten zorgt voor niet minder vroolijke oogenblikken en met het ontdekken van een verste keling, een echte Hollandsche jongen, die zoo graag naar zee wilde, eindigt het eerste bedrijf. In het tweede en derde bedrijf beginnen de avon turen en heeft de schrijver van den tekst van deze kinder-operette, de heer Eli Prins, alle gelegenheid gekregen om zijn fantasie den vrijen loop te laten. De plaats van handeling wordt nu Japan, waar de verstekeling des nachts heimelijk aan wal is gezet, meer om hem angst aan te jagen, dan om van hem af te wezen. Dit is juist de nacht van het voorjaars-tempel- feest, dat ieder jaar in Japan door vrouwen en kin deren wordt gevierd. Uit alle streken komen de Ja pansche vrouwtjes naar den heiligen berg „Fuji- yama" om het bloem- en bladgebeuren op een vroe gen lentedag te bezingen. Deze tafereeltjes waren alleraardigst en de fragiele figuurtjes van de Japansche vrouwtjes waren bui tengewoon goed. Het ontwaken der slapende klein tjes met den vreemden Hollandschen jongen in hun midden, om maar eens een van die vele tafreeltjes te noemen, was allerliefst en een pakkend oogenblik je voor de vele ouders en alle andere bezoekers in de zaal. Het derde bedrijf brengt de verzoening tusschen het Japansche volkje en de vreemde matrozen, die in middels ook aan wal gekomen zijn en de harten vin den elkaar, ook al zijn ze niet aan elkaar verwant Het wordt zelfs een slotfeest in den tempelhof, waarvan een Matrozendans, een dans van hun schip en hun werk, het hoogtepunt was. Deze viel zóó in den smaak, dat hij nog een keer gedaan moest wor den. Met een door allen gezongen slotkoor uit volle borst, namen ze afscheid van ons,, wat de zaal met een daverend applaus beantwoordde. En dat was het volkomen waard. In deze kinder- operette zit heel veel goeds en den beide heeren Prins, componist en auteur, komt alle lof toe voor hun werk. De bloemen aan het einde van het tweede bedrijf waren een" welgemeende en niet minder wel verdiende hulde. Tekst, handeling en muziek van deze kinder-ope rette zijn goed verzorgd en de verschillende aller leukste, frissche melodieën, waren voor de kinderen vlot en vrij te zingen. Daarnaast werd door den componist misschien wel eens een keer „te hoog gegrepen", maar dit is wel te vergeven! Maar we willen toch boven alles aan het vele goe de denken en dan weten we zeker dat met ons de heele zaal genoten heeft van wat ons dezen avond geboden werd en dat dit van zulk een goede kwali teit was, was voor een groot deel ook te danken aan de medewerking der „grooten", als de heeren Schalkwijk, Haasbroek, Schots, Eli Prins, waarvan de laatste ook als regisseur nog een zeer goede aan- teekening verdient. Aankleeding, décors, alles zag er in de puntjes verzorgd uit. VERANDERING IN ZAKEN. Naar ons werd meegedeeld, heeft de firma Blaau- boer en Kossen in zooverre verandering ondergaan, dat de firmant Jb. Kossen uit deze firma is getreden. Deze heeft het plan zich in Alkmaar te vestigen. De firmant C. Blaauboer zal de bekende autozaak te Schagen op dezelfde wijze voortzetten, in zooverre dat de auto-showroom in de Molenstraat zal worden opgeheven. „GOED WONEN". Het laatste en vierde blok van de woningen der Wo- ningbouwvereeniging „Goed Wonen", zijn 15 Februari a.s. ter bewoning gereed en zullen dan door de nieu we huurders worden betrokken. WEDEROM EEN INBRAAK, DOCH DITMAAL NIETS BUITGEMAAKT. De dader reeds te pakken. Weer is Zondagnacht een poging tot inbraak pleegd, ditmaal bij mej. A. Kruijer aan de Nieu» Laag-zijde. In den nacht te ongeveer 3 uur wt- mej. Kruijer wakker door cenig gestommel (ze sb beneden in de achterkamer, en ofschoon ze hieraf vankei ijk niet veel waarde aan hechtte, omd 's nachts nog als eens in de garage van Blaauho en Kossen (welke ...chter hare woning grenst) e auto wordt gebracht of gehaald, met 't daarmede paard gaande licht en gerucht, werd haar aanda nu toch getrokken door een rood zoeklichtje, met h gevolg dat juffrouw K. licht ontstak. Toen hoon ze niets meer en dacht zc aan geen kwaad. Ma den volgenden morgen bleek haar toch dat er w wat aan de hand was geweest, want de keukg deur stond open en een raampje van die deur w ingedrukt, waardoor de sleutel die in 't slot sta omgedraaid kon worden. Het verbrdken glas dik met zeep besmeerd, met de bedoeling geen rinkel te veroorzaken. Van uit de keuken komt men door een deur in fe gang, maar die deur was op slot. Verder dan de keuken is de nachtelijke bezoefc niet gekomen en er is niets ontvreemd uit de ken. Klaarblijkelijk heeft de dief zijn booze plannen 4 durven uitvoeren toen het licht ontstoken wenif Aan bloeddruppels buiten op straat, bij de keuÜJ deur, en op den drempel, is gebleken, dat de -J breker z}«n hand aan het glas heeft bezeerd. Maandagmorgen werd onmiddellijk de politie ge*», schuwd, die de noodige maatregelen nam, als: lotj van vingerafdrukken, enz. Met een bekende politiehond uit IJmuiden, 's middags het onderzoek door de politie voortg dit bracht echter geen resultaat, tc veel mena als daar en in de omgeving waren geweest. Heil gebleken dat de hond aanvankelijk het goede heeft gevolgd tot een zeker punt op het toegang naar de Katholieke School, verder kon het geeYï sultaat opleveren. De politie is tot verschillende aanhoudingen personen uit Schagen overgegaan, wat echter resultaat opgeleverd heeft. Later werd ons gemeld dat hot onze politie lukt is de dader van de poging tot inbraak bij Kruijer op te sporen. Het is M. Br., die een vollef bekentenis heeft afgelegd en in arrest is gesteld. Wij feliciteeren de politie, die onder leiding u Majoor Bood het onderzoek heeft gehouden, zoo dig tot dit resultaat heeft mogen komen. Bijeenkomst hij den heer J. Peetoom te Schaa BüRGl Vertegenwoordigd waren dc comité's te Scharen.» 1 Maarten, Harenkarspel, Barsingerhorn en Nies Niedorp. De heer R. v. d. Laan, voorzitter van de afd S& Baror Voort Temp GEDI Voord gedur deze tegen den h ontval Vooi Crisis het te van de heeft 1 monia ter be: Jüke C tuinde Deze gesteld voudei De i H.A. o en de gebrac kunsti vóór taris v Ondt wonen jaar, z gen van het N.O.G. presideerde. Hij sprak «r spijt over uit, dat de comité's in Winkel, Wierij sprak ikel, Wieriw waren, n de gem«| Tot benoei Tot die ge de sjk waard en Callantsoog niet aanwezig Nog geen comité's waren gevormd in Zijpe en Anna Paulowna. Men vond het zeer vne, dat in deze gemeenten het zoo moeilijk scheeneo menschen bij elkander te krijgen. Als nog zulk* gingen in het werk gesteld worden om daarna oprichting te komen. Het is toch niet donkhitif men in de Zijpe en Anna Paulowna het go\rrf dit wetsontwerp niet inziet. Besproken werd de kwestie van verdere ach Algemeen was men het er over eens. dat in gen als centraal punt een groote vergadering gehouden te worden, die evengoed moest slagtti in Hoorn, waar een 700 menschen kwamen get En het platteland rondom Hoorn was in groot»! tale overgekomen. Laten de West-Friezen in de; trek van Schagen dit voorbeeld volgen en dat ook zij den aanslag op hun school willtn te voorkomen, als hier in Schagen iu de 2e helft Tv Februari een dergelijke bijeenkomst gehouden*;'. Een tweetal sprekers zullen worden uitgenoodti en men besloot zooveel mogelijk huis aan hu»? culaires te verspreiden, waarin de nadeelen va;;'. wetsontwerp-Terpstra uiteengezet worden en een» wekking is opgenomen om de vergadering bij te n nen. Daarna volgt sluiting. VOORJAAR. Bij den veehouder, den heer D. v. d. Bel alté de besc werden Vrijdag 29 Januari twee lammeren gebos staan, wat zeer vroeg in het jaar is. Wape Sjanghi van oo geleven Het n volg va gers all gewczei HET Ofscï ring tu de toes en is voorstel handel; anti-Jaj aan de Chinees de han ministe over ee Zondagavond hield onze R.K. voetbalclub een f£ avond, waarop ook Sparta was genoodigd. Deze' noodiging was aanvaard en een Sparta-afvaardifl was op den feestavond present en bracht in 'nl penning haar groet en hulde aan haar zusten* eeniging. Tot dusver gaat alles goed totdat dezen feestavond een der bestuurderen van de B voetbalclub het noodig vond een redevoering tei den, waarbij op zeer scherpe en kwetsende wijn neutrale voetbalclubs werden besproken en op wijze werden gegriefd. Deze rede viel, dat spft vanzelf bij de neutrale gasten in zeer slechte ai? maar ook het meerendeel der Roorasch-Katholii veroordeelden dit zeer kwetsende optreden van spreker. Het gevolg was dat aan de Sparta-vertegemvc gers door de R.K. voetbalclub haar leedwezen betuigd over deze zeer onheusche behandelii het spreekt niet minder vanzelf dat de feestvi zeer onder dit onaangename intermezzo leed heeren van Sparta al zeer vroegtijdig het feestij verlieten. Men kan hieruit leeren tot welke sen het steeds op de spits drijven van scheii scheuring van de burgers van één gemeente de! schen brengen kan. Men kan zooiets niet schefl noeg afkeuren en het doet ons werkelijk genoeg* van geen enkele zijde het optreden van den cf op"i2 standigen jongeman in bescherming werd gen* ben 2iCh integendeel. Wij twijfelen er dan ook niet aan* gebied v goede verstandhouding tusschen de sportclubs servister door dit optreden dan ook niet lijden. gangers huitenla NATIONAAL CRISIS-COMITé. zijn ui tg Afdeeling Schagen. Opgaaf van ontvangen bedragen over de maand- <1 fl nuari 1932. i Van Evangelisatievereeniging te Schagen f& J C D Van leerlingen der U.L.O. school te Schagen yl Door de verschillende dames werd door mid"51 Naar de geldinzameling ontvangen f883.30. ooriogss Bovendien werden ontvangen toezegging v°or, Nankint brooden door de gezamenlijke bakkers in Scna? terwijl door 2 slagers vet werd beschikbaar Tenslotte worden nog vermeld toezeggingen van zak erwten en van kleeding. J Het Comité vestigt de aandacht op de P°str?L Volgei kruisers deelgent tot 4 u aan naai naiituvi, ici mji liicucuoounn t Tri ^OOt de in natura gaarne door den Secretaris van hett kanonn< king is sloten. van de Middenstandsbank te Schagen, no. 331- aan haar kantoor, terwijl mededeeling vaDrp

Schager Courant | 1932 | | pagina 2