Scbager Courant Radioprogramma Derde Blad. Het peil der afgesloten Zuiderzee. B" De roofovervalteHelmond. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Verkeersongelukken. Uit onze omgeving. Ingezonden Stukken. Uitgaan en de crisiscollecte. Ie acht«. 3. die ot. Dinsdag 2 Februari 1932. 75ste Jaargang. No. 9013 S Maandaj En de hoedanigheid van haar water. In een vergadering dor Vereeniging van Zuiderzee- pemeentcn in hotel „Krasnapolsky" te Amsterdam, heeft ir. (i- Schilthuis, eerstaanwezend ingenieur van den dienst der Zuiderzeewerken te 's Gravenhage, Zaterdagmiddag gesproken over het peil der afgeslo ten Zuiderzee en van de daarop uitwa te ronde kana len en stroomen, mede in varband mei de vraag in hoeverre er gevaar bestaat van watervervuiling door de riolen van Amsterdam en andere gemeenten De spreker herinnerde eraan, dat het in de bedoe ling ligt den afsluitdijk tusschen Wieringen en Fries land in 1932 te voltooien. Van belang zijn hei peil, waarop het water van de afgesloten Zuiderzee zal worden gehouden en de hoedanigheid van dat. water. Het wateroppervlak van de afgesloten Zuiderzee zal veelal in beweging zijn door den toevoer uit den lJssel en allerlei kleinere rivieren en uitwateringen van polders. Bovendien zal de waterspiegel bewegingen vertoo- nen bij krachtigen wind. Fr zal echter 'n punt in de afgesloten Zuiderzee zijn. waar de stand bij op- en afwaaiing niet zal veranderen, dat is het zwaarte punt. Onder het peil op de afgesloten Zuiderzee ver staat men nu den waterstand in dat zwaartepunt, dien men zooveel mogelijk zal handhaven en waar beneden men de Zuiderzee niet zal aflaten. Bij dit peil zijn betrokken de afwatering, de water- keering. het inlaten van water op de aangrenzende boezemgebieden en de scheepvaart. De beide eerste vragen een laag peil. de beide laatste een hoog. Als het beste peil is reeds door dr. ir. C. I.ely bepaald 0.40 M. - N.A.P. Daarbij zal de afwatering van de lan den rondom de Zuiderzee belangrijk verbeterd worden. Ook de waterkeering komt in betere omstandighe den. Zelfs met de veronderstelling van een samen troffen van alle mogelijke ongunstige omstandighe den zullen nog niet de waterstanden worden over schreden, die vroeger bij stormvloed voorkwamen. Na eenige jaren zal het water practisch zoet zijn. Na eenige jaren zal de afgesloten Zuiderzee prac tisch zoet zijn. Dit is een zeer groot voordeel voor uit- T gestrekte gebieden, waar des zomers ernstig gebrek I aan water is. Men krijgt nu gelegenheid zoet water g van* in te laten in de kanalen en slooten. De scheepvaart zal schade ondervinden bij een peil van 0.40 M. N.A.P., omdat de diepte in veie ha vens en riviermonden daarbij te klein zal zijn. Op het rijk rust de wettelijk voorgeschreven plicht hier zoodanige verbeteringen aan te brengen, dal die schade wordt opgeheven, Voorloopig zal het peil van 0.40 M. N.A.P. nog niet kunnen worden bereikt; om redenen van mili tairen aard is voorgeschreven, dat dat peil voorloopig slechts 0.13 M. N.A.P. mag zijn. Eerst moet van Muiderberg naar de Noord-Hollandsche kust bij Uit- dam een dijk worden gelegd met de noodige sluizen. Daarna pas kan het peil tot 0.40 M. N.A.P. worden verlaagd. Door dit hoogere peil worden over het algemeen geen belangen geschaad, maar de voordeelen die van de afsluiting een gevolg zullen zijn voor den water- r het e staatkundigen toestand van een deel van ons land, zullen voorloopig nog niet tot uiting kunnen komen, i FebriE De hoedanigheid van het water van de afgesloten Zuiderzee zal grootendeels afhangen van het zoutge halte en de reinheid. Door verschillende oorzaken zal ■wordt 1^ in tijden van droogte zout water op de Zuiderzee kun- nn worden gebracht. Eén hiervan is het water dat uit den Wïeringermeerpolder wordt gemalen. Deze pol der zal nl. belast worden met zout water, dat o.a. uit de zee onder Wieringen door zal kwellen naar de zoo- *eel diepere droogmakerij en dat door de gemalen zal plan Ial worden uitgeslagen .Mocht het water van de af- gesloten Zuiderzee hierdoor een te hoog zoutgehalte •ldleeniaj blijken te krijgen, dan kan men met betrekkelijk g eenvoudige middelen de bemaling van den Wierin- germeerpolder zoodanig inrichten, dat het zoute kwelwater direct op zee. wordt geloosd buiten den groot en afsluitdijk. Uit ingestelde berekeningen is echter op te maken, dat er in dit opzicht geen reden tot ongerustheid behoeft te beslaan. De vervuiling van het water door het Amsterdam- sche rioolwater zal zich slechts tot eenige kilometers van het loozingspunt uitstrekken. Door de waterbe lweging tengevolge van den wind zal steeds vermen- aui_8in8 met het door den IJssel aangevoerde schoone BH ]fater Plaats vinden. De IJsselafvoer alleen is vol doende om den inhoud van de afgesloten Zuiderzee in anderhalf jaar geheel te ververschen, terwijl dit tqijI JJ?.1 het driemaal zoo kleine IJsselmeer, dat over blijft, na het voltooien van alle inpolderingen, nog zooveel sneller zal geschieden. 'g Mocht misschien toch plaatselijk eenige hinder door Jervuiling optreden, dan zijn er middelen beschik- Baar om dit te voorkomen. •nda, v&s pc? ordt ifp gaan 'an 414 p 1 Mar afloss; a versa- inning Ti! Have isthuirv* Gasth-J ;rade i Mek! DE GAS VERSTIKKING TE TILBURG. Ook de man overleden. l|i Ook het tweede slachtoffer van de gasverstikking - I T,llb,Urf?. Je 32-jarige II. de N., is Zaterdagmiddag itaaldi' everleden. - inDE SCHATGRAVERIJ TE ZAANDAM. eze F Mme Sylvia gaat weer beginnen. i dlt* F'' Zaandam 30 Jan.: It 10# Madame Sylvia. de helderziende, bezit ondanks het tweinig succes van den vorigen keer, zoo zeer de over- J'ulf!'nK dat Zaandam een groote schat verborgen IJ.— noudt, dat zij opnieuw een aanvrage heeft ingediend J om naar dien schat te mogen zoeken. B. en w van as°J( gJJin am bebben Zaterdag hiertoe toestemming ge- r WO# De vermoedelijke daders aangehouden. stof a ^atei'daüavond laat zijn te Tilburg, verdacht van £f- llVr°°MVev''Vdal i? He'm0ntl O» ^ïerigen wisseh dende niin'on, ??gt' W10n een Portefeuille, inhou- A. B. va^i^u?en„WdeeriiSeeHee5dcde,^irige I m!' tWee *>ebroeders, die te Helmond' woonachtfg D© winter blijft nlt en de koolprijzen blij ven laag geen vraag uit het buitenland en weinig vraag uit het binnenland het be gint al meer te nijpen de vragen om ren- telooze voorschotten veel werk en geen verdienste buitengewoon lage pryzenvoor roode, gele en witte kool meermalen on verkoopbaar uien goede prijzen ook die voor peen zijn bevredigend bieten laag. In dezen tijd van de winterkool-campagne is aan Langendijk eigenlijk de allesbeheerschende vraag, die van het weer. Als het in verschillende landen van Europa streng wintert, en de beschikbare groenten worden ver nietigd door de vorst, de vraag naar onze winterpro- ducten dan uit die oorzaak natuurlijkerwijze grooter wordt en ook door de meerdere behoefte, die. juist door de koude, aan onze verschillende koolsoorten ontstaat, dan worden de omstandigheden voor de Langendijker tuinbouwers doorgaans beter. Dit was althans in den regel het geval, toen er nog normale toestanden heersch- ten. Dit beteekent nog niet. dat. als die factor zich nu liet gelden, d.w.z. onder dc tegenwoordige abnormale omstandigheden, ook dan de invloed tot gelding zou ko men, dien we tijdens flink winterweer gewoon waren te constateeren. We zouden daarvan nog niet ten volle verzekerd zijn Doch in elk geval kan met eenige reden verwacht worden, dat betere prijzen zouden besteed worden, als grooter gebrek aan onze stapelproducten in verschillende gebieden ontstond, waar wij afzet vonden voor die groenten. Als nu echter de abnormale economi sche omstandigheden, die tegenwoordig de wereld be- heerschen. zoo ongunstig zijn voor onze groven tuin bouw, zooals die aan Langendijk en omstreken wordt uit geoefend, dan is het duidelijk dat het buitengewoon zachte weer van dezen winter de uitkomsten dezer cam pagne nog ongunstiger maakt. Als de nood het hoogst is, is de redding nabij. Voor de inwoners van Langendijk is het te hopen, dat dit spreekwoord ook bij de toestemden, welke hier bestaan, zijn toepassing mag vinden. Want inderdaad begint het nu te nijpen. Er wordt armoe geleden door tal van bouwers, stille armoe door hen, die zich nog altijd zelf hebben gered en die het met hun. in dit geval misplaatst schaamtegevoel niet in overeenstemming kunnen bren gen. van den „steun" te moeten leven. Het zijn er maar enkelen geweest, die in 1930—1931 een goed jaar hebben gehad en groot was het aantal van hen, die in 1929— 1930 verlies hebben geleden of niets hebben verdiend. Nu hebben we voor de tuinbouwers het jaar 1931—1932 en wie dan de beantwoording der vragen ziet, zooals die door de Regeering zijn gesteld, om de mogelijkheid te openen, rentelooze voorschotten te bemachtigen, merkt op, dat dit laatste jaar nog veel bedroevender uitkom sten geeft dan de vorige. En bij de cijfers, die de be- drijfsontvangsten moeten verbeelden, vraagt men zich toch af: maar menschen. waarvan hebben jullie toch ge leefd? Er zijn er verschillende, die heelemaal geen ont vangsten hebben gehad, anderen, die beneden dc f 100 blijven cn velen, die iets meer hebben ontvangen. Het boekjaar is nog niet ten einde, inderdaad, en bij de vraag naar dc ontvangsten over 1931, waarmee niet be doeld zijn het kalenderjaar, doch het boekjaar 1931— 1932, is eigenlijk nog geen nauwkeurig antwoord te ge ven, aangezien de voorraden nog voor een groot deel in de boeten liggen opgestapeld, doch dit is reeds met zeker heid vast te stellen, dat de winterkool het jaar niet meer goed zal kunnen maken. Wie den Langendijk langs gaat, eens een kijkje neemt op de „eilanden", ziet overal schuiten met koolbladeren en uitschot. Buitengewoon veel werk eischt het schoon houden bij dit zachte weer, veel moet worden doorge schoten, en vraag is er zoo goed als niet Het gevolg van een en ander is, dat eigenlijk alleen nog eenige interesse bestaat voor eerste kwaliteit en dan nog alleen voor die van de meest gewenschte groot te. Veel kool is onverkoopbaar. Doorschot, dat verleden jaar althans nog wat van beteekenis opbracht, is eigen lijk gezegd waardeloos. We hoorden van enkele tuinbou wers, dat ze goede kool naar den akker hadden ge bracht. Waardeloos! Wie zou probeeren een spoorwagen kool te verkoopen, zou er misschien door elkaar 80 harde guldens voor maken. En wat een arbeid en bedrijfs- onkosten zitten er niet in 10.000 K.G. kool! Het Langen dijker volk wacht op de regeering. Zij bedenke, dat hier met f 700.000 niet geholpen is! Er moet meer beschik baar worden gesteld. Voor rapen, aangevoerd aan de veiling te Noordschar- woude, brachten f 1.602 op. Belangrijker zijn de aanvoeren van roode kool. Toch moest er nog veel meer aangevoerd worden, om een proportioneele opruiming te bewerkstelligen. De prijzen waren echter van dien aard, dat ze niet totj verkoopen aanleiding gaven Niette min moet het doorschot wel van de hand worden gedaan: het kan niet langer worden bewaard. Helaas kon niet alles worden verkocht, v/at werd aangevoerd. Alleen voor het mooiste kleingoed, eerste kwaliteit, bestond nog eenige belangstelling. Maar daar de vraag zeer gering was (voor het buitenland is zoo goed als niets noodig en in het binnenland kan men het blijkbaar ook buiten onze roode kool stellen bleven de prijzen verre beneden het middelmatige: ze waren in één woord slecht Drieponds kool van de beste kwalieit kon bij uitzondering f 1.70 opbrengen; veel ervan bracht nog minder op. Groote kool of klei ner doorschot bracht 60 cent per 100 K.G. op en kool van afwijkende kwaliteit en ook veel doorschot kan geen kooper vinden. Meermalen werd dezelfde partij op volgende dagen weer aangeboden; soms werd er rtan een kooper voor gevonden of verhuisde ze naar den ak ker. Meermalen kwam het voor. dat de aanvoerders van I geluk spraken, als ze nog van hun roode kool af kon den komen. De vraag rijst nu. hoe het gaan moet, als eventueel de regeering mocht besluiten een toeslag op de kool te verleenen. Verhandeld werden aan beide vei lingen 86 spoorwagens in totaal. Moge de voorraad en alzoo de aanvoeren van gele koo! aanmerkelijk geringer _zijn, ook dit blijkt geen factor te zijn voor betere prijzen. Aangewezen als men Is op het binnenland, waar blijkbaar ook geen behoefte :s aan Langendijker gele. blijven de prijzen zoo abnormaal laag, dat men de tuinbouwers moet bewonderen in hun ge duld, om voor zulke spotprijzen hun fiine kool ter veiling aan te voeren. Prachtkool zagen we verkoopen voor f 1 per 100 K.G. en het waren maar weinig partijen, die een paar dubbeltjes meer opbrachten. Veel ging weg voor 60 cent of iets meer en verschillende partijen bleken ook hier onverkoopbaar. We zagen er terecht komen bij koeboeren, die ze als veevoeder gebruikten. In totaal werden aan beide veilingen 33 spoorwagens verhandeld. Bijzonder slecht liep het ook met de Deensche witte kool. Maandag werd aan de Broeker veiling f 0-801.30 besteed, te Noordscharwoude f 0.801.60 voor eerste soort en f 0.601.50 voor tweede. Er kwam in deze no teeringen slechts weinig verandering. Veel werd ilzoo verkocht voor f 0.60—1; minder boven f 1. Bedenkt men, dat de groote kool de laagste prijzen opbrengt, dan is het duidelijk, dat geen f 100 per spoorwagen wordt ge maakt. Ook van deze kool liepen verschillende partijen er door. d.wz. waren onverkoopbaar. De aanvoer beliep rond 70 spoorwagens. Uien brachten gelukkig weer goede prijzen op. De meeste konden worden verkocht voor f 8 a f 9. Voor grove uien werd iets minder betaald Aan de Broeker veiling lagen de prijzen tusf ehen f 7.30 en f 8, te Noo'd- scharwoude tusschen f 7,50 en f 8.90 Voor drielingen werd f 8 tot f 9.50 betaald, voor nep f 7,909. De aan voer beliep 25 spoorwagens De prijs der peen was bevredigend Voor groote werd f 34.10 betaald, met geringe afwijking, kleine brach ten f 1,302,20 op, De aanvoer was grooter dan gewoon lijk, Bieten bleven nog laag in prijs. Mooie partijen deden van f 2,603, Er werden ook prijzen van f 0,80 f 2 gemaakt. Aulo geslipt, over den kop geslagen en in brand gevlogen. Zondagmorgen omstreeks negen uur is op den Rijks leg tusschen den pooischen Boer en Crailo ter hoogte van den Noord-Crailoschemveg tengevolge van de gladheid een auto, komende uit Amsterdam en op weg naar Laren, geslipt en over den kop ge slagen I)e vier inzittenden wisten zich uit hun be narde positie te bevrijden. Hoewel de ruiten waren gebroken zijn hun verwondingen niet van ernstigen aard. Een der dames klaagde over inwendige pijnen en moest zich onder geneeskundige behandeling stel len. Terwijl de inzittenden den wagen verlieten, vatte de benzine, die uit den motor was geloopen, vlam, waarna de geheele wagen in vlammen opging. Hoe wel de Bussumsche politio-brandweer spoedig ter plaatse was, viel er niets meer te redden. Ernstige botsing op den Mniderstraatweg. Zondagmiddag te omstreeks drie uur reed Dr. Bo&- rebach uit Naaiden met zijn auto op den Brediusweg te Bussum en wilde den Rijksweg oprijden bij „Jan Tabak". Een motorrijder, die uit de richting Naarden kwant, stopte voor Dr. B. Vanuit de richting Laren kwam op dat moment met groote snelheid een auto, die bestuurd werd door W. L G.. uit Zeist, zoodat zij tegelijkertijd op het kruispunt waren. G. haalde, om een botsing te voorkomen, naar rechts uit en remde met alle kracht, maar kon niet verhinderen, dat Dr. B. van achteren werd aangereden, terwijl tevens een boom, die naast het rijwielpad stond, en een ver keersbord werden omvergereden. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Dr. Boerebach en de bestuurder van de auto uit Zeist, alsmede de inzittende van laatstgenoemde auto, bleven ongedeerd. WOENSDAG 3 FEBRUARI. HILVERSUM (1873 M) V.A.R.A.: 6.45 en 7.30 Lichaamsoefeningen; 8.00 Tijdsein en Gramofoonmuziek; V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 Uitzending voor arbeiders in de Continu bedrijven; 12.00 Tijdsein en Septet o.l.v. Is. Eyl; 1.45 Rustpoos zender; 2.15 Onze Keuken door P. J. Kers Jr.; 3.00 Zang door J. H. van de Ploeg, Johan Jong, piano; 3.30 Hoorspel voor de kinderen; 4.30 VARA-Septet o I.v. Is. Eyl; 4.45 Vraaghalfuurtje; 5.30 Vervolg concert; 6.00 Toespraak voor het Onthouders Radio Comité; 6.15 Ver volg concert; 6.30 R.V.U.; 7.00 Anti-oorlogsgedichten; 730 Het gemengde arbeiderszangkoor „Morgenrood"; 7.45 VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 815 Zang; 830 Ont wapent, hoorspel; 10.00 Vervolg Concert; 10.30 Toespraak door Dr. F. M. Wibaut; 10.45 Vervolg Concert; 11.15 Roe- meensch Orkest. HUIZEN (298 M.) N.C.R.V.: 8-00 Schriftlezen; 8.15 Morgenconcert; 10.00 Da meskoor; 10-30 Korte Ziekendienst; 11.00 Harmonium- bespeling; 12.00 Politieberichten; 12.15 Concert ter gele genheid van het driejarig bestaan van het NCRV-Dames- koor; 2.00 Rustpoos zender; 2.30 Chr .Lectuur; 3.00 Con cert; 5.00 Tijdsein en Kinderuur; 6.00 Uurtje voor de landbouwers; 7.00 Uitzending voor het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 7.30 Politieberichten; 7.45 Berich ten van het Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Tijdsein en Be- stuursmededeeiingei 8.15 Concert; 9.15 Lezing; 9.45 Vervolg Concert. HAMBURG (372 M.) 610 Concert door het Omroep-orkest; 10.20 Gramofoon muziek. L.ANGENBERG (472 M.) 625 Zie programma van Hamburg; 10.40 Gramofoonmu ziek; 4,.20 Concert. KALUNDBORG (1153 M.) 12.05 Strijkorkest; 2.20 Omroeporkest; 4.20 Gramofoon muziek; 8.35 Dansmuziek; 12.20 Idem. BRUSSEL (509 M 12.35 Gramofoonmuziek; 6.50 Idem; 9.20 Concert. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Orgelconcert; 105 Gramofoonmuziek; 3.50 Het Ste delijk orkest; 5.05 Orgelconcert. PARIJS R. (1725 M.) 12.50 Gramofoonmuziek. WARSCHAU (1411 M.) 4.00 Gramofoonmuziek; 6.55 Idem; 8.45 Kamermuziek; 10.20 Dansmuziek. MILAAN (331 M 4.05 Gramofoonmuziek; 7.05 Populaire muziek. ROME (441 M.) 5.05 Orkestconcert; 7.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Concert. PARIJS EIFEL (1446 M.) ANNA PA ULOWNA Openbare vergadering van den Raad der gemeente Anna Paulowna op Woensdag 3 Februari 1932, des namiddags te drie uur, in het Raadhuis Punten: 1. Notulen. 2. Mededeelingen: a. het besluit tot het aangaan van een tijde lijke geldleening groot f2C5.C00.—is goedge keurd door Ged. Staten dd. 23 Dec. jl., No. 4; b. de beslissing ten aanzien van de bcgrooting voor 1932 is door Ged. Staten verdaagd tot 30 Dec. jl., No. 10; c. door dat college zijn eveneens verdaagd de beslissingen omtrent de besluiten tot aan- en verkoop van grond ter verbetering van de bocht van de Molenvaart nabij het Raadhuis en tot aanwijzing als takken van dienst en tot vaststelling van regeelen als bedoeld in artikel 252 der Gemeentewet; d. door Ged Staten is de goedkeuring onthouden aan het besluit tot wijziging van de Bouw en Woningverordening en zijn door dat Col lege soortgelijke voorschriften vastgesteld; e. van Ged. Staten is bericht ontvangen dat door de Provinciale Staten geen aanleiding is gevonden tot wijziging van het stroomta- rief over te gaan; f. van het Bestuur der Schager Handeldrijven de- en Industrieele Middenstandsvereeniging is een dankbetuiging ontvangen voor de toe gezegde subsidie; door den A.N.W.B. en K.N.A.C. is een toezee- ging gedaan dat een gezamenlijke tegemoet koming van f 150 zal worden verleend in de verbetering van de bocht in den weg bij het Raadhuis; Geachte Redactie, In de Haagsche Post van 30 Januari komt een zeer lezenswaardig artikel voor, getiteld: „Uitgaan". Nu in Schagen en omstreken door vele ijverige col lectanten dezer dagen een beroep zal worden gedaan op de offervaardigheid en gemeenschapszin der burgers, zou ik opname van onderstaand citaat in Uw blad op prijs stellen. Moge het de opbrengst der collecten ten goede ko men, ja moge het hen, die niet gaven, doch wel geven kunnen, alsnog tot het geven van een bijdrage aan sporen. UITGAAN. Zeker, het zijn slechte tijden, heel slechte tijden, maar het is opmerkelijk zooveel de menschen nog uit kunnen gaan. Gelukkig want. het zich verplaatsen in een andere sfeer dan de dagelijksche. die als van pessimisme is bezwangerd, is heel nuttig. Zoolang wij dus in staat zijn, hier en daar heen te gaan, moeten wij dat doen.- Maar er is een heel groote „maar", waaraan de mees ten van ons niet denken en dat is: Hoevelen er zijn, die leven in de grootste armoede en voor wie een theater een rijk is, da t zij nooit zullen kunnen betreden! Veel, heel veel wordt er geklaagd, maar heel, heel weinig wordt er gedacht: er zyn er, die het minder heb ben dan wij. Als we een kijkje nemen in de sloppen der groote ste den en die arme stumpers daar zien, krijgen we een denkbeeld van wat werkelijke ellende is. Dan pas zal voor meenigeen het licht opgaan, dat ieder die het be ter heeft dan zij die daar leven rijk is. En, als we daaraan nu ook eens dachten wanneer wij toilet maken om naar een theater te gaan? Vooral in den winter! Er wordt zulk een massa geld vermorst zulk een ontzag lijke hoeveelheid, dat we er van zouden schrikken als we al dit geld eens opgestapeld zouden kunnen zien. Als we in staat zijn geld uit te geven voor ons plezier, zijn we toch zeker in staat om een kleinigheid daarvan af te zonderen voor minder bedeelden! De crisistijd is geen excuus voor hen die uitgaan juist deze crisistijd moet ons aansporen om ook wat voor de armen te doen, het is immers een tijd, waarin wij allen eens kunnen ondervincj^n, wat het is om zich te moeten bekrimpen en zich allerlei genoegens te ontzeggen? Eigenlijk moest het een gewoonte zijn van alle men schen, dat zij bij het binnengaan van een theater een kleinigheid storten ten behoeve van arme kinderen. Veel is niet noodig, want vele kleintjes maken één groote. U beleefd dankend, X. la dooica vu 30-60 en 90 ct. Tube 80 CL Bij Apoth. ca Drofliiteo. h. brief van het Polderbestuur omtrent, werk verschaffing; aan Rijk en Provincie is een bijdrage gevraagd in de kosten van werkver schaffing; i. processen-verbaal van gehouden kasverifi- catie. 3. Verzoek van het gemeentebestuur van Wehl om adhaesie te willen betuigen aan het door den Raad gedaan verzoek over te gaan tot instelling van een apart Ministerie van Landbouw. 4. Verzoek van den Helderschen Bustuurdersbond om er bij de Begeering op aan te dringen de bouwvakarbeiders te rangschikken onder de cri sis werkloozen. 5. Verzoek van P. Plagmeijer om tegemoetkoming in de reiskosten van zijn kinderen voor bezoek aan de Chr. School te Breezand. 6. Verzoek om vrijstelling van belasting in het schoolgeld van J. Woudberg. 7. Benoeming lid Commissie tot Wering van School verzuim te Breezand, wegens bedanken van C.. de Vries. Aanbeveling; 1. P. F, van Helden en 2. P. Lubbert. 8. Verzoeken van het Bestuur van de R.Iv. school aan den Nieuwenweg, aihier, om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen: a. voor inrichting van een vergaderlokaaltot tijdelijk leslokaal. b. voor aanschaffing van een naaimachine voor het handwerkonderwijs. 9. Voorstel om machtiging tc verleenen de gemeen te borg te stellen voor de betaling van kunstmest voor met bollen beplanten grond. 10. Rondvraag. HARENKARSPE Vrijdagavond waren in het café van den heer Swa- ger een 60-tal tuinders bijeen om te pogen een afdee- ling op te richten van den Alg. Neutralen Bond van Boeren-, Land- en Tuinbouwers. Het bestuur van de pas opgerichte afd. Oudkarspel bracht zeer duidelijk naar voren het doel en streven van den bond. Door een 3S-tal leden werd besloten een afdeeling op te richten. Als bestuursleden werden gekozen: J. Paarlberg, voorzitter; J. Schouten, secretaris; D. Swager, pen- ningmeestsr; G. Jongejan, J. Strijbis. Als eerste werk der vereeniging zal in overleg met de tuinbouwvereenigingen geadresseerd worden aan den raad der gemeente om de steunregeling voor de tuinders (welke zeer goed werkt)zoolang vol te hou den. totdat de rentelooze voorschotten zullen wor den uitbetaald. Er was nl. door den raad f3000 be schikbaar gesteld, welk bedrag wel niet voldoende zal zijn. De koolvernietiging kwam ook nog ter sprake. De vergadering was van oordeel, dat de veilingsbestureB wat bang waren van openbaarheid wat betreft de vernietiging van de kool.. Het had in de bladen he kend gemaakt moeten worden, dat de tuinders, welke kool hadden liggen, welke den minimum prijs niet kunnen halen, opgegeven kunnen worden aan de vei ling en als er dan .een controleur geweest is, tot ver nietiging kan worden overgegaan. Wanneer dan de f 1 *per 100 Kg. toeslag, welke aan den minister is aangevraagd, wordt toegestaan, zal ook de vernietig de kool daarvoor in aanmerking komen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9