Alieicei Billis- iilltltllit- LJlilillllll. Bui tenland. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. IjdPAlCS HOUDING. De aardbeving op Cuba. Met een mes gestoken. De nood der tuinders in Noord-Holland. De diefstal in het station te Den Haag. Veekoopman beroofd. Boeren naar Den Haag. Dienstregeling Spoorwegen. De spoorwegaanslagen. Het vergiftigingsgeval te R a a 11 e. Fa. Gebr. ROTGANS Nederland-België op 14 Febr. Inbrekers slaan bun slag. Donderdag 4 Februari 1932. SCHAKER 75ste Jaargang No. 9015 COURANT. rDU blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Don-ler- i Zaterdag. Bij inzending tot 'e morgens 8 uur, worden Adver- dag en tei.tiën nog zooveel mogelijk in het eersfuitkornend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80 Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85. iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen» Grontere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NTMSLEK 3ESTAAT DIT DRIE BLADEN. Nog geen zekerheid. Bezorgd heid te Washington. De toe stand nog steeds dreigend. Reuter seint uit Washington: Op het departement van buitenlandsche zaken beschouwt men, gezien de [halsstarrige houding van Japan, den toestand te (gjanghai als uiterst dreigend. Op het gisteren gedane voorstel tot het verkrijgen van den vrede, zal heden jeen zeer scherpe nota van protest volgen, waarin op (krachtige wijze wordt aangedrongen op onverwijlde staking van de beschieting door de Japanners. Door het departement van buitenlandsche zaken «wordt bevestigd, dat China het Amerikaansche voor- gtel voor een wapenstilstand heeft aangenomen. Ontwerpnota van antwoord van Japan. VD. verneemt uit Tokio: Het Japansche kabinet is voornemens het volgendo standpunt in te nemen nopens de vijf voorstellen der mogendheden. 1) De staking der gewcldactie is aannemelijk, mits de Chineezen eveneens de vijandelijkheden staken: 2) Japan kan de verdere militaire voorberei dingen eerst staken, indien het overtuigd is zulks eveneens oprecht van China te vernemen; 3) Het terugtrekken der gedebarkeerde Japan sche troepen van plaatsen waar zich een groot aantal Japansche onderdanen bevindt, is onmo gelijk zoolang niet eerst de Chineezen zelf hun troepen terugtrekken. 4) Japan gaat accoord met de instelling eener neutrale zone te Sjanghai en zal streven naar I een mogelijk permanente overeenkomst waar- 1 bij zich geen Chineeache troepen mogen ophou den binnen een vast te stellen afstand van de internationale nederzetting. 5) Japan is onder geen omstandigheden in staat zich bereid te verklaren onder deelneming van een derde mogendheid met China onder handelingen te voeren voor zoover zulks de Mandsjoerijsche kwestie betreft. Men verwacht, dat de antwoordnota heden. Don derdag, aan de mogendheden zal worden overhan digd. Van toonaangevende zijde wordt verzekerd, dat Ja pan bij de onderhandelingen zal streven naar de instelling van een neutrale zone rond alle Chineesche verdragshavens. De strijd om fort Woesoeng duurt voort. Naar het Chineesche officieele telegraafagentschap I Gomin meldt is het den Japanners tot nu toe ondanks I het krachtige bombardement niet gelukt het fort Woe- Isoengin bezit te nemen. De Chineesche commandant I heeft geweigerd het fort vrijwillig over te geven. I Het Chineesche hoofdkwartier deelt mede dat bij de gevechten om het fort Woesoeng een Japansche 'torpedojager door Cliineesch artillerievuur is tot zin- 1 Reu gebracht. lBk Volgens de laatste berichten uit Sjanghai zouden de woesoeng forten tengevolge van het bombarde ment volkomen zijn vernield. De Chineezen zouden °f zijn gedood of naar Sjanghai zijn gevlucht. Botsingen ten Zuiden van Charbin. i Op 50 K M. ten Zuiden van Charbin zijn de Ja pansche soldaten aangevallen door overblijfselen Van het Chineesche leger onder leiding van generaal JTwgtsjan. De Chineezen werden volledig verslagen en ontwapend. 1 De Japansche troepen, die te Charbin zijn binnen gerukt, hebben daar onmiddellijk alle regeeringsge- houwen en het radiostation bezet. De toestand in de Jhtad is gespannen, doch ernstige botsingen hebben |hiet plaatsgehad. Gough Island onder granaatvuur. Om 4.30 's middags (plaatselijke tijd) liepen de Chi- seesche en buitenlandsche bewoners van Gough Island (In de Wangpoo, ongeveer nalf weg tusschen Sjanghai Woesoeng) gevaar, dat er een ontploffing ontstond, granaten in het water van de Wangpoo vielen, Juist voor de terreinen van de Asiatic Petroleum Co. en «e American Texas Oil Co. #.T^eC ?ranaten- die niet ontploften, sloegen in op het I J~rein van de Britsche Asiatic Petroleum Co., gelukkig N #Uiten het gedeelte waar de tanks staan. Het Is niet bekend of het Japansche of Chineesche «fanaten waren. Aan de kade van de Texas Oil Co. ligt in Amerikaansche torpedoboot jager. Reuter meldt uit Sjanghai, dat de Chineewn ten ge- ivolge van het bombardement der Japanners van de Korten van Woensoeng een dertig man verloren. De ■pangerichte schade is aanzienlijk. _J Volgens een Reuterbericht uit Tokio zijn de Japansche ■jroepen nog eerst In de nabijheid van Charbin aangeko- ■toen en zouden zij eerst heden Charbin binnenrukken. De Engelsch-Amerikaansche stappen. I Het was gister in den loop van den avond niet dui- Jeujk, wat het resultaat van de Engelsch-Amerikaan sche stappen tot vorming van een neutrale zone te -«Sjanghai zou zijn. De verschillende telegrammen spra- ■ttf h aar te£en- Een Reuterbericht uit Tokio deelde ■mede, dat Yoshizawa, de Japansche minister van bui- tenlandsche zaken, de ambassadeurs vn de bemiddelande ogendheden hd uitgenoodigd vredesvoorstellen te die Bewifeigd waren ln overeenstemming «»met de vooruitzichten. Van Japansche zijde te Genève verluidde, dat Japan .en?e der m°gendheden wat Sjanghai betreft, .dat Mant3j°erUe van deze interventies Uitdrukkelijk uitgesloten zou moeten blijven. Het aantal slachtoffers niet zoo groot als aanvankelijk was meegedeeld. In aansluiting met het bericht elders in dit nummer over de aardbeving op Cuba volgen hier nog enkele be richten, waaruit blijkt, dat het aantal dooden gelukkig lang niet zoo groot is, als aanvankelijk werd gemeld. Zoo deelt de commandant der marinestrijdkrachten der Vereenigde Staten te Guantanamo mee, dat de aardbe ving op Cuba te Guantanamo 10 dooden en 200 gewonden heeft geëischt. Guantanamo is de vlootbasls der Ver eenigde Staten op Cuba. Volgens de laatste te New York ontvangen berichten uit Santiago de Cuba, blijkt, dat men in verband met de aardbeving rekent op totaal ongeveer 100 dooden, daar vele personen nog vermist worden. Tot nu toe heeft men 12 dooden kunnen bergen. Bij deze slachtoffers be vinden zich drie vrouwen en 4 zuigelingen. De telefo nische en telegrafische verbindingen zijn vrijwel geheel verwoest Dat aanvankelijk vee! hooger cijfers zijn genoemd is toe te schrijven aan het feit. dat de inwoners, door een paniek bevangen, de verliezen der menschenlevena in hun vertialen sterk overdreven hebben. De door de aardbeving aan de waterleiding aange richte schade is reeds weer hersteld, terwijl naar men aanneemt, ook de electriciteitswerken reeds hedenavond weer normaal zullen functionneeren. Soldaten en bur gers werken samen bij het opruimen der puinhoopen en het neerhalen der op Instorten staande gebouwen. Wel geven velen er nog de voorkeur aan den nacht ln de openlucht door te brengen, doch over het algemeen keert de rust geleidelijk weer terug in de stad. Telegraaflij nen en radiozendstation verkeeren in minder goeden toestand, zoodat het verkeer met de buitenwereld langs de telefoonverbindingen moet worden onderhouden. De regeering der Vereenigde Staten heeft onmiddellijk maatregelen getroffen en groote watervliegtuigen uit Miami ln Florida met dokters en verpleegsters naar Santiago gezonden,terwijl later op den dag de Ameri kaansche vice-admiraal het departement te Washington mededeelde, zich van Guantanamo naar Santiago te hebben begeven aan boord van een slagschip. De Cubaan- sche regeering heeft de noodige schikkingen getroffen om de schade, welke te Santiago is aangericht, zoo spoe dig mogelijk te doen herstellen, daar de getroffen stad de voornaamste havenplaats van Cuba is. Waartoe een mensch in opgewonden toe- stand kan komen. Tusschen de leden van het woningbureau van Gee- len en de Groot te Utrecht is een geschil ontstaan dat geleid heeft tot ontbinding van de firma, be staand hebbende tusschen de heeren van Geelen en de Groot. Ter afwikkeling van zaken waren zij gisterochtend in gezelschap van enkele huiseigenaren uit Hilver sum per auto naar de van der Mondestraat te Utrecht gegaan Op een van de huizen in de straat, in admi- nistrtie bij genoemd woningbureau, was van de zijde van den heer van Geelen een biljet geplakt. Op aan drang van den heer de Groot heeft de heer van Gee len dit biljet eraf gehaald, waarna hij naar huis is gegaan. Toen de heer de Groot en bedoelde huiseigenaren uit Hilversum in den auto waren gestapt om weer naar Hilversum te vertrekken, kwam de vrouw van den heer van Geelen in opgewonden toestand aan snellen en bracht den heer de Groot met een mes vermoedelijk een scheermes een diepe snede in het gezicht toe. zoodat een deel van diens lip nage noeg werd afgesneden. De getroffene, die hevig bloedde, moest zich onder geneeskundige behande ling stellen. Een telegram van de vereeniging „De West" te Koedijk aan den minister. Het bestuur van de vereeniging De West te Koe dijk (N.-H.), heeft het volgende telegram aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw ge zonden: Het bestuur verzoekt Uw Exc. direct in te grijpen in den nood, welke onder de tuinbouwers heerscht door totale waardeloosheid van de producten en wel door het gemeentebestuur te machtigen een gedeelte van het aangevraagde renteloos crediet. aan de hetrokke nen uit te keeren voor noodzakelijk levensonderhoud, daar op het oogenblik velen zonder contanten zijn en aan alle daaraan verbonden gevaren blootstaan, zoodat wij als bestuur de verantwoordelijkheid niet verder durven dragen. Lagen de sleutels van de brandkast voor het grüpen. In verband met den diefstal van ruim f 2100 uit de brandkast van het Staatsspoorstation te Den Haag, (zie ook elders in dit nummer) meldt het Corr. Bur. nog, dat de sedert dien verdwenen 37-jarige arbeider niet in vas ten dienst der spoorwegen was, doch tegen een vaste vergoeding het schoonmaken van de bureaux van het station gedurende de nachtelijke uren op zich had geno men, welke arbeid vroeger door een glazenwasscherij werd verzorgd. Vermoed wordt, dat de man op de een af andere wijze in het bezit van den sleutel van de brandkast was geko men, waarna het plegen van den diefstal een voor hem eenvoudige handeling zou zijn geweest. De brandkast was Maandagochtend weder op de gewone wijze gesloten doch de geldswaardige inhoud was zoele Sporen van braak zijn niet gevonden. Roofoverval te Veldhoven. De man met een ijzeren stang bewusteloos geslagen. Een bedrag van f200 verdwenen. Gistermorgen te 6 uur begaf de koopman M. uit Veldhoven zich naar de bus om naar de Bossche markt te gaan. Onderweg werd hij op Zonderwijk, op den grooten weg, door twee mannen onverhoeds overvallen. Deze hebben hem met een ijzeren buis op het hoofd geslagen en ernstige verwondingen toege bracht op den schedel en aan het oog, zoodat. de aan gevallene bewusteloos ineen zakte. Vervolgens heb ben zij hem zijn geld, ten bedrage van f 200, afgeno men. Na eenigen tijd is M. op handen en voeten naar huis gekropen, waar hij alleen woont. Buren hebben daarop den geneesheer, dr. Raymakers te Meerveld- hoven gewaarschuwd, die den man geneeskundige hulp heeft verleend. Daarna is hij naar het R.-K. Gasthuis te Eindhoven overgebracht. De ijzeren buis is in beslag genomen. De politie en de buurtbewoners koesteren vermoedens ten aan zien van een tweetal personen. Het staat vast dat M. 's avonds te voren in een gezelschap over zijn plan van den volgenden morgen gesproken heeft, zoodat de aanranders volkomen op de hoogte kunnen ge weest zijn van het bedrag dat M. bij zich droeg. De politie stelt een ernstig onderzoek in. Een demonstratie van het Nationaal Boeren- crisiscomité op Donderdag II Februari cp Houtrust te 's-Gravenhage. Het Nationaal Boeren-crisiscomité zal op Donderdag 11 Februari, van kwart voor twaalf tot één uur, een demonstratie houden op het Houtrustterrein te 's Gra- venhage, gevolgd door een omgang door de stad. De leiding zal berusten bij den heer A. Fikse te Achterveld bij Barneveld. Een deputatie van het comtié zal audi ëntie aanvragen bij den minister gedurende de demon stratie en daarvan dan aan de demonstranten verslag uitbrengen, zoo meldt men aan het Hsbl. Vertier deelt het comité mede, dat de spoorwegen dien dag de demonstranten zullen vervoeren voor drie cent per kilometer heen en terug (bedoeld is waarschijnlijk het reizen op gezelschapsbiljetten) en dat zoo noodlg extra-treinen zullen worden ingelegd. Ook voor auto bussen zal worden gezorgd. Bovendien verklaart het comité, dat de demonstratie in geener deele een revo- lutijtmair karaater zal dragen en dat boeren van alle gezindten en politieke overtuigingen er aan kunnen deel nemen. Het doel is, kracht bij te zetten aan de urgen tie-programma's der centrale organisaties, die niet op gewassen zouden zijn gebleken tegen den onwil der re geering, om die programma's uit te voeren. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier, bericht ons heden, dat de laatste besprekingen in den Spoorwegraad gehouden, het vermoeden wettigen, dat met ingang van de zo merdienstregeling eenige belangrijke verbeteringen zullen worden ingevoerd, welke de Kamer bij voort during bepleitte. Ö.a. zullen door versnelling van den treinenloop vanaf Amsterdam naar het zuiden en oosten, aldaar 26 betere aansluitingen in de verbin ding naar Alkmaar worden verkregen. Bovendien zal naar alle waarschijnlijkheid op het baanvak Alkmaar—Haarlem buurtverkeer worden ingevoerd. Tot het invoeren van billijker en betere spoorweg boekjes, waarop de Kamer herhaaldelijk heeft aan gedrongen, wordt nog niet overgegaan, doch zal het. lettertype der goedkoopere boekjes worden verbeterd. Tenslotte zal trein no. 2483, vertrek van Amster dam 20.59, na 22 Mei op werkdagen doorloopen naar Den Helder. Vertrek Alkmaar 21.48, aankomst Den Helder 22.38. x Op het verkrijgen van buurtverkeer op het traject Alkmaar—Den Helder, hetgeen de Kamer eveneens verzocht, bestaat nog geen uitzicht, doch de Kamer blijft terzake diligent. Een grap? Gistermiddag hebben eenige personen onder de ge meente Ede, bij een der onbewaakte overwegen, de volgende mededeeling, welke in het zand stond ge schreven, ontdekt: „De Mitropa zal morgen tusschen Ede en Arnhem ontsporen. Matuschka II". Men neemt aan, dat men hier met een grap te doen heeft. De autoriteiten stellen een onderzoek in. Nader wordt nog vernomen, dat de waarschuwing in los zand stond geschreven bij een onbewaakte overweg tusschen Ede en Wolf hezen. Een luitenant-kolonel van het Edesche garnizoen, die daar te paard passeerde, ontdekte de dreigende woorden. Bij zijn terugkomst in Ede heeft hij terstond de politie van een en ander in kennis gesteld, welke onmiddellijk een onderzoek begon Zonder resultaat echter. Zij gelooft intusschen, dat men hier van een zij het dan ook zeer ongepaste grap moet spreken. ■Vermoedelijk kolendamp. Omtrent het vergiftigingsgeval te Raalte kunnen wij mededeelen, dat de vermoedelijke oorzaak kolen dampvergiftiging is. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat misdadig opzet uitgesloten moet worden geacht. De kachel, die in een der vertrekken stond, was afgesloten. De kolendamp heeft zich daarop verspreid in het andere vertrek, dat communicatie heelt met de kamer, waar de kachel stond. Barometerstand van Donderdagmorgen 9 u.: 774 m.M. Vooruitzichten: Onzeker Temperatuur: 42 gr. F. is 6 gr. C. DE BRIL MET 100 PCT. ZEKERHEID, dat ze goed is, d.w.z. goed van kwaliteit en goed voor Uw oogen, vindt U bij de HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN. Tegen inlevering van deze advertentie ontvangt U deze maand voor 50 cent een Brillenstift tegen hét beslaan van glazen (waarde f 1.—.) Het Nederlandsche elftal. Het Nederlandsche elftal, dat op Zondag 14 Fe bruari in het Stadion te Amsterdam tegen België zal uitkomen, is thans definitief als volgt samengesteld: Doel: Van der Meulen (H.F.C.), aanvoerder. Achter: Van Run (P.S.V.) en Lelyveld (V.U.C). Midden: Paauwe Sr. (Feijenoord), Andriessen Jr. (Ajax) en Van Heel (Feijenoord). Voor: Wels (Unitas). Adam (H.V.V.), Lagendaal (Xerxes), Mol (K.F.C.) en van Nellen (D.H.C.). Reserves: Odijk (De Hollandiaan), Diepenbeek (Ajax). Van der Wildt (V.U.C.), Kools (N.A.C.), en v. d. Broek (P.S.V.). De A.D.O.-speler Weber is als achterspeler niet ge kozen, omdat hij zich niet fit voelt. Ingebroken in het spoorwegstation te Den Haag. Ruim f2000 gestolen. In den nacht van Zondag op Maandag heeft in het Staat3spoorstation te Den Haag een insluiper, die met de situatie op de hoogte moet zijn geweest, ingebro ken. De inhoud van de brandkast in het plaatskaar tenbureau werd gestolen Het ontvreemde bedrag is f2135.22, zoodat de inbreker wel een goede slag heeft geslagen. Tevens wordt een geldkistje vermist, waar in een deel van bovengenoemd bedrag was geborgen. De stationschef heeft Maandagochtend dadelijk aan gifte van dezen diefstal gedaan. Het vermoeden bestaat, dat een spoorwegarbei der. die thans voortvluchtig is, het misdrijf heeft gepleegd Een inwoner te Haarlem vermist f 1600. De bewoner van perceel Raamvest no. 9 te Haar lem heeft bij de politie aangifte gedaan, dat er van nacht bij hem ingebroken is. Er is een bedrag van f 1600 ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. De serie inbraken te Nijmegen wordt voortgezet. Nu een bezoek gebracht aan de R.K. Universiteit. De serie inbraken van den laatsten tijd te Nijme gen is gisternacht voortgezet met een inbraak in het oude gebouw van de R.K. Universiteit aan het Kei zer Karelplein. De dieven zijn daar door het souter rain binnengedrongen en hebben de geheele beneden verdieping doorzocht. In de kamer van den pedel hebben zij een schrijftafel opengebroken en daaruit een bedrag van f20 ontvreemd. Ook eenige kasten zijn doorzocht, doch hier vonden de heeren niets van hun gading. Het is de recherche nog niet gelukt, de daders op te sporen. Nog één in Den Haag. 1200.buit gemaakt. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebro ken in een machinefabriek voor bakkerijwerktuigen aan de Van Oostadestraat. Men verschafte zich toe gang door inklimming. door het tui-mel raad aan de achterzijde. In de fabriek werden eenige deuren ge forceerd, en een deur van het kantoor uit de schar nieren gelicht. Uit een brandkast, welke opengebro ken werd, is ongeveer f 200 ontvreemd. ROOFOVERVAL OP EEN SPAARBANK. Den kassier rijn portefeuille ontrokt Gistermiddag verschenen in de Sparkasse van het Duitsche stadje Wandsbek twee jonge mannen, «ile den aanwezigen ambtenaar onder bedreiging met een re volver toeriepen het geld af te geven. De ambtenaar weigerde waarop een der roovers hem een slag tegen het hoofd gaf en hem een portefeuille ontrukte, waarin 500 RJM. zaten. De man kreeg door den slag een bloe dende hoofdwonde Bewoners van het huis en voorbij gangers achtervolgden de vluchtende bandieten, doch zonder succes.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1