Het leven van de Indiaansche vrouw ls hard en bitter, want zij is niets anders dan de willooze slavin van 'n hardvochtigen vader of van een tegen haar wil opgedrongen echtgenoot. Zij draagt haar smart en haar pijn, en dan gebeurt het soms, dat men onder haar vrouwen aantreft, die over ge heel hun wezen iets echt moederlijks, fijn- vrouwelijks hebben uitgespreid liggen. Het lijden maakt haar gelaten en brengt haar tot hoogere bezinning van het leven. Zoo dringt bij haar de Christelijke lijdensge dachte spontaan naar voren en maakt onder haar vurige Christenen met levendig geloof. De Indiaansche vrouw is over het alge- gemeen vaardig en vlijtig in allen arbeid, en hare kunstzin toont zij in het vervaar digen van prachtige dekens, tapijten, zadel kleedjes met kunstvolle teekenen in ver- verscheidene kleuren. Een van hare schoon ste eigenschappen is hare zedigheid in de kleeding. Haar overkleed bedekt haar ge- heele lichaam, is voorzien van 'n gordel en wordt aan den hals met een gesp gesloten. Zij laat de armen bloot tijdens het werk, maar krijgt zij bezoek, dan haalt zij haar mantel, die ook haar armen bedekt. Zij gaat trotsch op haar lang, zwart hoofd haar, waaraan zij veel zorg besteedt en dat zij voor niets ter wereld voor een moderne jongenskop zou willen ruilen. Wollen babykleertjes. De wollen kleertjes van onze allerkleinsten mogen nimmer in kokend sop worden ge- wasschen, maar altijd lauw-warm. Men mag ze ook niet boenen, maar moet ze voort durend in lauw-warm zeepwater uitdrukken. Zijn er vlekken op, die door deze bewerking niet verdwijnen, dan moet men de plaats waarop de vlekken zijn, herhaaldelijk met zeepsop uitpersen Als men niet heel voor zichtig met deze wollen kleertjes omgaat, gaan ze spoedig in elkaar zitten, worden hard en verwarmen niet meer. Dit goed mag ook nimmer worden gestreken. ZIJDEN JAPON. No. 350. Gekleed zijaen japonnen met of zonder pelerine en afgezet met effen zijde, die afge biesd wordt met de zijde der japon. Het ge heel is zeer apart en vooral een aardig toiletje voor onze slanke jonge meisjes. De effen pas, die over de pelerine valt, loopt naar links door en heeft als garneering een knoop, evenals de effen mouw garnee ring. Het gladde heupstuk heeft eveneens een effen biais, terwijl de moderne zesbaans- ,rok klokkend uitloopt. Onze goedkoope knippatronen BLIJKEN EEN ZEER GROOT SUCCES Van vele lezeressen ontvingen wij dankbe- tuigingen voor de instelling van onze nieuwe rubriek, het „Goedkoope Knippatroon". De patronen voldoen goed, hebben een uitste kenden coupe en zijn voor heel wat abonné's in dezen tijd een uitkomst. Het is ook zoo prettig met behulp van onze patronen zelf japonnen te maken, vooral nu men zoo op de kleintjes dient te passen. Ook ditmaal geven wij wederom eenige aantrekkelijke modellen. Lezeressen, die een dezer patronen gaarne wenschen te ontvangen, kunnen dit bestellen bij de mode-redactie van dit blad Joan Maetsuyckerstr. 96, Den Haag onder juiste opgave van maat en nummer en bij sluiting van het bedrag in postzegels of wel per postwissel. Wil bij uw opgave vooral de verlangde maat of anders de juiste buste wijdte opgeven! Vragen van belangstellende lezeressen worden, mits postzegel voor antwoord zijn bijgesloten, gaarne in behandeling genomen. De moderne meubileering onzer woningen bestaat niet enkel en alleen meer uit vierkante houten of gebogen, glimmend stalen meubelen. Er is weer een streven merkbaar om de knusse gezelligheid, die vaak de inrichting der woningen van onze achttiende eeuwsche voorouders kenmerkte, opnieuw in te voeren. In tijden van heftige beroering ziet men vaak dit teruggrijpen in de geschiedenis. Is dit op menig gebied vaak te betreuren, niet in dit geval bij de installatie van onze woning. Het bijgaande plaatje toont ons hoe de fraaie vormen van de achttiende eeuwsche meubelen, gecombineerd met een moderne schemerlamp, een sfeer van behagelijkheid en rust scheppen, die in dezen onrustigen tijd zoo zeer noodig is. Onderhoud van voetbekleeding. EENIGE NUTTIGE WENKEN Het verven van oude schoenen Het verven van oude schoenen is een heel gemakkelijk en loonend werk en zal u zeker de uitgave voor nieuwe schoenen besparen. Hoe vaak gebeurt het niet, dat wij in den winter nog onze lichte beige schoenen blij ven doordragen, hoewel we zelf vinden, dat het niet met onze winterkleeding in over eenstemming is. Zullen wij ze laten staan tot het volgende voorjaar of ze zelf maar eens probeeren te verven? We besluiten tot dit laatste en nemen een zacht lapje, dat wij in benzine of tetra doo- pen en waar wij de schoenen mee schoon wrijven. Daarna zetten wij ze weg om geheel en al te drogen. Het beste doen wij dit werk je buiten en als dit onmogelijk is, zorgen wij, wanneer wij benzine gebruiken, geen gas aan te hebben in het vertrek en ten over vloede de keukendeur of het raam open te zetten. Zijn de schoenen droog, dan vullen wij ze op met oude lappen, zoodat ze geheel strak gespannen zijn en bewerken ze met spiri- tusverf, die bij den drogist te verkrijgen is. Is de gekochte kleur te donker, dan wordt deze door bijvoeging van brandspiritus lich ter gemaakt. Zwarte verf moet echter on vermengd gebruikt worden. Chevreau schoenen Neem een zacht kwastje en smeer een dun laagje verf op de schoenen; strijk het kwastje altijd in de breedte van het leer en zorg, dat er geen ongelijke strepen op komen. Daarna laat men de schoenen drogen en herhaalt deze bewerking nog eens, waar na men de schoenen op kranten in een kast zet, opdat er geen stof op de verf komt. Zijn zij geheel en al droog, dan poetst men de schoenen met witte crème na. Peau de suede schoenen Deze kan men ook weer geheel als nieuw opknappen. Daartoe make men de schoenen met een staaldraadborsteltje schoon. Men neemt nu een kwastje, dat men voor het maken van schabionen gebruikt, dus een hard kwastje, doopt dit in de zwarte vloei stof, die men speciaal voor peau de suede schoenen koopen kan, strijkt er niet mede, maar houdt het kwastje recht en schudt als het ware de verf op de schoenen. Laat deze daarna drogen en breng er zoo noodig een tweede laag op. Zijn de schoenen door en door droog, dan worden deze weer met de staaldraadbor stels nagewreven. Zien de schoenen er erg leelijk uit, zoo dat men zich de moeite van het verven niet wil getroosten, dan weet de schoenma ker er nog wel raad op en bewerkt de schoe nen zóó, dat hij van het peau de suede ge woon glimmend leer weet te maken. Schoenen van satijn, enz. Satijnen, brocaat en crepe de chine schoe nen maakt men met benzine of tetra goed schoon, stopt ze op met lappen en maakt een bolletje verf aan met water in de ver- eischte kleur, echter niet te sterk, want het is beter de schoenen minstens driemaal te verven en na iedere behandeling eerst grondig te drogen. Een zachte borstel of kwastje met de verfstof, dat niet te nat ge maakt mag worden, strijkt men over de schoenen, met den draad mede. Zijn de hakken van hetzelfde materiaal, dan worden zij tegelijk behandeld, zijn zij echter van leer, dan gebruikt men hiervoor oplosbare spiritusverf. GEKLEEDE JAPON. Noo 344. Een buitengewoon elegante gekltede japon die zoowel van effen fluweel als van een effen stof als wollen crêpe de chine, wollen Georgette, afghalaine, enz. gemaakt kan worden. Het garnituur, dat hier is afgebeeld is van witte zijde met balletjes, maar even goed kan een effen zijde dienst doen. Op fluweel zouden wij U willen raden een kan ten garnituur te koopen. Deze japon sluit aan den voorkant en heeft een rij kleine knoopjes als garneering en onder aan den rok zien wij vóór zoowel als achter twee groepen waaierplooien. De laatsten zijn ech ter voor een fluweelen japon niet aan te be velen. daar men ze dan niet in kan persen, beter is het dan kleine klokstukken te ne men. LINKS Blouse van witte crêpe de chine met ovale halsuitsnijding. Het voorpand met stiksels. Zwarte lakceintuur. Hiervan is geen patroon verkrijgbaar. RECHTS Rose crêpe Georgette blouse met groote kraag die in een das eindigt. Geplisseerden volant. (No. 359). Een eenvoudige schooljurk van wollen stof. die sterk en prettig is in het dragen, daar ze niet kreukelt. Kraag en manchetten kunnen gemaakt worden van zeer fijn wit piqué, wanneer men dan twee stelletjes maakt, kunnen deze geregeld verwisseld worden. De jurk heeft een glad stuk, achter recht en voor dieper uitloopend; sluiting van voren met knoopjes, terwijl een aardige strik aan het boord de jurk gekleeder maakt. Aan voor- en achterzijde zien wij eenige platte plooien, die gedeeltelijk opgestikt kun nen worden. NUTTIGE WENKEN. Glaswerk en kristal. Het afwasschen van kristal en glaswerk eischt veel zorg. Men moet er nooit kokend water voor nemen, daar de glazen dan zou den springen, ook niet te vet zeepsop, daar de zeep dan te veel in de hoeken gaat zit ten. Zijn er veel glazen voorwerpen te was- schen, dan moeten ze nagespoeld worden In warm water. Voor 't afdrogen moeten liefst fijne linnen doeken gebruikt worden, omdat katoenen doeken zoo pluizen. De glazen worden afgewasschen met een kwastje en daarna dadelijk afgedroogd. Men mag ze nooit lang laten uitdruipen omdat ze dan altijd streperig opdrogen. Om te zien cf ze schoon zijn, houdt men ze tegen t licht. Bij 't afdrogen mag men de glazen nooit tan den voet vasthoden, daar ze dan kunnen afbreken. Houdt uus 't glas om de kelk vast, deze kan gemakkelijk meedraaien. Warme of lauwe glazen moet men niet op koude marmeren of steenen bladen zetten, daar ze dan kunnen springen. Op gewreven tafels of lichte tafelkleeden kunnen ze krin gen geven. Gewerkt kristal wordt vóór het afwasschen uitgeborsteld. Evenals bij 't vaten wasschen komen eerst de kleine, daarna de grootere voorr.-erpen aan de beurt. Glaswerk, dat met verf en olie is veront reinigd, kan men schoonmaken door er spi ritus in te doen, vermengd met fijne houts kool en dan flink te schudden. Ook terpen tijn is hier een uitstekend reinigingsmiddel. Alle kristallen voorwerpen, die men afge wasschen en schoongespoeld heeft, behoo- ren goed te worden gedroogd. Lukt dit bij flesschen, karaffen, vazen en dergelijke niet gemakkelijk, dan trachte men een doek naar binnen te wringen. Ook kan men een stuk vloei- of filtreerpapier tot een kwast knippen en dat in de flesch of vaas zoolang heen en weer bewegen, totdat al het vocht is opgezogen. Bovendien kan men kristallen karaffen wegzetten, met een prop filtreer papier afgesloten, bij wijze van kurk. Men bereikt daarmee, dat al het vocht geabsor beerd wordt, zoodat het kristal volkomen helder blijft. Karaffen, die van binnen niet volkomen droog zijn, moet men nooit op andere wijze afsluiten. De doeken moeten zacht en soepel zijn. Karaffen en flesschen, ook hooge, smalle bloemvazen schudt men met wat water, waarin fijngestampte eierschalen zijn ge daan. In plaats daarvan kan men gebruik maken van zand met azijn, theebladeren of koffiedik. Hagelkorrels reinigen ook uit stekend, maar zijn voor flesschen en glazen niet aan te raden, daar ze looddeelen kun nen achterlaten, die schadelijk zijn voor de gezondheid. Vazen, door het bloemenwater bruin en groen aangeslagen, maakt men ge makkelijk schoon met ammonia; water karaffen schudt men met sterken azijn of met zoutzuur, welk laatste een vergif is en na welk gebruik men dus extra goed dient na te spoelen. Het bezinksel van roode wijn, port of sherry, kan men verwijderen door te spoelen met alcohol, bijvoorbeeld brande wijn. Lukt het niet dadelijk, de wijnkaraffen op deze manier helder te krijgen, dan zet men ze met den brandewijninhoud weg, tot dat de aanslag is opgelost en schudt ze na met water, waarin een der bovengenoemde schuurmiddelen. 300 gram runderpoulet, 300 poulet met kraakbeen, 6 gramtf water, 1 blad witte gelatine. 1 Het vleesch wasschen, fijn j mengen met het zout en met l water in de consommé pot doe: vuldig sluiten, au bain-Marie gedurende 8 uren onafgebroket watere laten staan. Vervolgens bet water nemen, '/i uur laten ledaa daarna openmaken. lagen Het blaadje gelatine van te £n ijji schen en geweekt, in een de bouillon uit de consomL.,,..- f fijne zeef er op gieten en de co:: ere' oekoelen Het gestolde vetlaagje.erï gebruik gedeeltelijk wordt wegE pt vaart de consommé tegen spooi Na het gebruik moet de over» ie om 5ommé opgekookt worden, om at dc bet laagje vet bedekt te wordaLar a bakker Bruine boonensoqP 3 dL. bruine boonen, 2 dL. r^o vu laurierblad. 1 theelepel ken?. iKopte Spaansche peper, 25 gr. boter «fKLj, 25 gram bloem, 4 kruidnagels L soja. zout. peper r De boonen wasschen. weekes# necr gaar zijn, nog eenige uren 1:: loon. T uien fijn hakken en gaar smors^euri., vervolgens de bloem, het den, Spaansche peper, de kerry eni^ad len toevoegen en. onder voonf frulten tot bloem en ui zijn. De boonen door een fijnj? wrijven, boonenwater en puraj en de bloem voegen, de massaa de kook brengen en zachtjes^ de soep gebonden en roodbm Dan de soja, zoo noodig zout voegen. VLEESCH-BROOl 10 kleine broodjes (gera: jes); 2y, d.L. bouillon. 30 i bloem. K eetlepel fijn gehi lepel kerrie, 200 gram resten I rundvleesch, 2 eieren, 4 a 5 dll lepeltje zout boter. Aan de bovenzijde van de*F n"00 klein dekseltje uitsnijden en b»b"w°ord< een groot deel verwijderen. Dede ple boter gaar fruiten, zonder fcsteund worden, de bloem en de kern F nog eenige minuten laten fruiïcvrou%v bouillon saus er van koken. He5k-jnke| of fijngesneden vleesch er door3 dit mengsel de holten in de braf het dekseltje weer er op les goed loskloppen met het zout J de broodjes er mede begieten e|< weeken, tot het vocht nagec in getrokken is. Vervolgens *1 een koekepan In heete boter aa:| bruin bakken. Schotsche zijde. J Schotsche bedrukte zijde in I dige kleuren wordt voor decoratif£' gebruikt, die met een soepele, s om den hals geknoopte das i bineerd. DE NIEUWE HOE leda.2: Vol spanning in afwachting Jaarsmode ons voor modellen zal geven, kan onze nieuwJ min of meer bevredigd wordw- nismaking met een der e hoeden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 16