Carnaval. "il pSSrEs-ssi Ziek Uit onze omgeving. j Spreker vindt het jammer, dat in de tijden toen het den tuinders goed ging, aan de veilingen geen extra reserve is gekweekt, welke ons thans zou kunnen helpen in het verwerken van artikelen, welke onder den minimumprijs blijven. Als we thans zulk een Lfescrve bezaten, zouden we stellig de overheidslicha men ons zien steunen. De regeering vooral zou spoe diger helpen als ze zag dat de tuinders ook zelve voor den ouden dag had gezorgd. Tien dienstweigeraars voor de Februari-lichting. De M2 gevonden. Tankschip in de lucht gevlogen. Staatsloterij deze, dl» ekomat n. Tot# een vtr., Arund. t. Maar d van t dier 'et onaa» oor zijn sommet en, als en waan Lcbtlng i iard ls! Het feest der dwaasheid. Nont man en had soo wiisen sin Of daer en stack een Geckien in." Vader Cats. ■n gem« el en der Parj al wat) i aanmer'j BOS U! ran hem ïksche b) ninrlcht Sereen De kus eerlijk H" ET is een noodzakelijke behoefte van de menschen om den zwaren. afmattenden arbeid van het dagelijksch leven af te wisselen met momenten, van rust. of gemeenschappelijk plezier. Zoo vin den we bij de natuurvolken de behoefte, het eentonige leven met feestelijke perioden te onderbreken. Een deel van die feesten berust op ernst, terwijl een ander deel alleen maar tot doel heeft, die behoefte aan volkomen cht, Hij ontspanning door scherts en spel te bevredigen. Dat zijn d». o- d-e {ee5ten, waarin vermomming, humor en spot op de eerste plaats staan, waarbij dan als hoofdmotief komt, zich voor een oogenblik anders te gedragen dan in nor male omstandigheden. Voor ieder mensch is het noodig, van tijd tot tijd zijn fantasiën en luchtkasteelen althans voor een klein deel in werkelijkheid om te zetten en even eijn dagelijksche pakje voor een ander te verwisselen, om korten tijd slechts het leven van een ander te leven Hierbij heeft men dan tegelijkertijd den natuurlijken drang, personen en toestanden te hekelen. De sterke neiging naar vroolijkhekl, en de lust tot lachen eigen lijke ge!r schappen overigens, die, volgens Aristoteles, den mensch ,i hot rïipr nndprschpldcn ziin hipr do krachten, die d moes» heerlijk kunnen i zoo kus jaar tx van hen temperï en zijn c e orde»; ier zeke in Ata s het Ir Kd3,fci t Kei Op IK' e3.1 1 et in l. niet leem J >p alta wtll van het dier onderscheiden zijn hier de krachten, die den mensch tot het opzoeken van het belachelijke aan drijven. De tijd waarin deze feesten gehou den worden, is niet willekeurig: op het noordelijk halfrond worden derge lijke feesten tussohen Januari en April gevierd, in den tijd. dat de ge- heele natuur weer nieuwe kracht begint uit te ademen. Ais de zon nieuw leven doet ontstaan, als plan ten en boomen gaan bloeien, dan krijgen in de mensehelijke geest uit- gelatenheid en dwaasheid de over hand. Bij de verschillende volkeren in vroegere eeuwen waren, die feesten aanleiding tot aanbidding van Goden. Bij de Grieken was het het Bachus- feest. waarbij de spotlust van ieder een hoogtij vierde, zonder dat iemand zich ooit gekrenkt voelde. Behalve een hoofdfeest. waren er ook nog eenige bijfeesten, zooals b.v. het Len tefeest, dat drie dagen duurde. Op één van die drie dagen moesten de beeren hun slaven dienen, zoodat de ongelijke, maatschappelijke houding éénmaal per jaar werd omgekeerd. Dit gebruik heeft in lateren tijd op mensch- en menschelijkheid aanzienlijken Invloed gehad. Van de Grieken gingen de „Bacchanalen" over naar de Romeinen, waar men den religieusen oorsprong ver gat zoodat de feesten vreeselijk ontaardden. Later werd dan ook de viering door de Senaat streng verboden Als men bedenkt, dat bepaalde eigenschappen van de menschelijke natuur den grondslag van die feesten vor men, dan is het te begrijpen, dat deze jaarlijksche fees ten door het Christendom alleen eenigszlns In den uiterlijken vorm veranderen. De Christelijke kerk nam, voor een deel uit politieke overwegingen, een groot deel van de heidensche feesten over. Door de eeuwen heen liepen in de heilige processies tijdens de feestdagen nar ren en potsenmakers mee. Tot 1810 werd in Keulen de plechtigste processie geopend door het z.g. „Gecke Berndchen", die de toeschouwers op alle mogelijke ma nieren vermaakte. Hij droeg een schild, waarop to le zen stond: „Dieu protégé les jongleurs". Zoo vindt men overal ernst en scherts of spot naast elkaar; het eene kon zonder het andere niet bestaan. Men kan die twee „Anti-polen" bijv. samentreffen in oude schilderijen, in het houtsnijwerk van oude koorstoelen, in de miniatu ren van monniken enz. Het Carnaval in zijn tegenwoordigen vorm is het Lente- en narrenfeest vóór den vastentijd. Het hoogte punt van het feest is op Vastenavond, den avond voor Aschwoensdag. Het is regelrecht ontstaan uit de Bac chanalen van de Grieken en werd reeds in de vijfde eeuw met hartstocht gevierd. Daar toen de Christenen in den carnavalstijd alles voor geoorloofd beschouwden, probeerde de kerk de viering te onderdrukken, hetgeen echter niet mocht gelukken Hoewel in den loop der tijden alle overige spotfeesten langzamerhand verdwenen zijn, is het Car naval blijven bestaan, en iedereen, ook de ernstigste en meest vooraanstaande menschen, kunnen in enkele da gen alle dwaasheid, die zij een jaar lang niet hebben kunnen uiten, botvieren. Slechts door zeer bijzondere omstandigheden (Nood, epidemie, enz.) is enkele malen het Carnaval niet ge vierd. In het begin van de 18de eeuw (in den tijd dus, toen zes dames door den omvang van hun rokken een heele zaal vulden) trad de overheid zeer streng op tegen alle uitspattingen, overeenkomstig den geest des tijds, maar aan het eind van de eeuw leefden de oude ge woonten cn gebruiken weer des te sterker op. Goethe heeft tijdens zijn tweede verblijf in Rome in 1738 een prachtige en zeer uitvoerige beschrijving van het Carna val gegeven Hij begint met de treffende woorden: „Het RomeinsQhe Carnaval is een feest, dat het volk eig?n>.ijk niet gegeven wordt, maar dat het volk zichzelf geeft" Zooals overal ter wereld, draait ook hier het feest om den optocht van versierde wagens en verkleede men schen In de verschillende landen zijn enkele steden, die het centrum van de Carnavalspret vormen, In Duitscnland zijn het vooral, Keulen, Mainz en Munchen; in Frank- Enkele versonen uit een Carnavalsstoet in Brabant. rijk Dyon en Nice. In Holland beneden den Moerdijk, Den Bosch en Breda. Iedere streek en iedere stad heeft bij het Carnaval weer eigen gewoonten en bijzonderheden Maar overal ter wereld, in Portugal, in West-Indië, in Spanje, in Rusland. Turkije en Afrika wordt een feest gevierd, dat door volkskarakter en geschiedenis in uiter lijken vorm van elkaar verschilt, maar dat toch altijd denzelfden grondslag en bedoeling heeft In de eerste plaats ls het Carnaval een volksfeest, en wel het meest algemeene, dat men zich denken kan Het carnaval is niet alleen goed voor de geestesge steldheid van de menschen; alle groote artsen van Hy- pocrates tot de beroemdste professoren in onzen lijd zijn het erover eens, dat enkele dagen van dat plezier ook voor de gezondheid uitstekend zijn Er is geen beter geneesmiddel voor alle mogelijkekwalen dan lacnen, *j niet br g* SC H 0 0 B 1. gt: p,.. Onze plaatselijke tuinbouwvereeniging hield W' dagavond in het lokaal van den heer Schuijt en, ffle' kndt EeM Tf5. r lus T«4 'eren rc. chts ob 'oens- „v. .«.«u..i 9HB ucu uoci .jviiuiji. hare jaarvergadering. De voorzitter, de heer R. Wognum, sprak een in leidend woord, waarin hij zijn spijt uitdrukte dat zijn wensch, geuit in de laatste jaarvergadering, niet in vervulling was gegaan. Deze wensch behelsde, dat ihet jaar 1931 beter en voordeeliger voor onze tuin ders zou zijn dan 1930. Helaas, *t is nog veel slechter geworden. Iloe slecht het voor den tuinder wel is, spreker zal daar liefst maar weinig over zeggen. Reeds genoeg heeft men daarover gehoord, en elke nieuwe opsomming van onze nooden ontmoedigd nog Td5er, weer des te meer. Een troost is 't, dat in deze benarde tijdsomstan- T ^jaigheden ons gemeentebestuur met ons is. Dat is ge- hoord in de laatste raadsvergadering, waar een be- 7!! ..Ha sluit is genomen dat de arme tuinders zeer ten goe- s vpe (ie za' komen. Spreker uit zijn dank daarvoor. In deze tijden zoekt elke tuinder naar lichtpunten. Dok spr. heeft daarnaar gezocht, doch er is nog zeer 10 weinig licht voor ons te zien. De deprimatie van het Engelsche pondsterling is wel zeer fnuikend voor onze Kennemer producten, daar Engeland steeds een I 171 afnemer is geweest. Ook de tariefmuren van M IVlf 1 Iand ziin voor ons nadeelig. al is gelukkig tot he den toe voor onze koudegronds aardbeien nog geen [groot gevaar in deze te zien. De glasaardbeien echter zullen door invoerrechten in Engeland al zwaar wor- i den getroffen. Spr. zou de teelt van snijboonen dit L jaar wel willen aanbevelen. Hier ziet hij nog wei een loonende uitkomst. Stamspearcieboonen daaren wgen zullen er wel meer dan genoeg worden uitge zet. Oost-Indische kers, een aangewezen artikel voor Schoorlsche gronden, is veel te laag aan de Vn.fc- tA'1- het kwade wordt wel weer iets goeds geboren eknrf Het is wel te wenschen, dat, als er weer betere tii- den aanbreken, en die komen er stellig weer we dan fiets hebben geleerd. Laten we dan toch vooral beter 891- I zorgen voor de toekomst. ■1 Spreker zou alleen nog willen wenschen dat als «a *1 5IJ wedei;. de vol8encic jaarvergadering zal mo^en lr,ncn- d,t za' geschieden onder betere omstandig- heden voor den tuinder als thans. gcope™ed<! verklaarde h'i de2e Jaarvergadering voor d"' I Secretai'is, de heer Jb. Mooij, las hierna de I dank vonr ïonge ver«aderingen, welke onder I werden ™rsiestêld0 Va" het ,iitliüna Jas de secretaris zijn jaarverslag voor dat i ha»ï,6nd ,was verzorgd en op het einde een dank efo?'; w welverdiend applaus verwierf. J teekenden hieruit aan, dat op 1 Januari 11^ lij oden en lo buitenleden waren geboekt is i IMl op datzelfde u[dstip Er werden^ twee in irfi nV.e.1 saderingen gehouden, terwijl het bestuur I! was zeer gering; de groenten en het fruit werden echter door de leden rechtstreeks geveild, en het daarvoor uitbetaalde bedrag was natuurlijk heel wat hooger, al waren de teleurstellingen zeer vele. Schorsenceren prijsden vrij goed, doch de aardbeien oogst was een mislukking. Dit verslag eindigde met den goeden raad om moed te houden en goed te blijven aanpakken. Slechte tij den worden weer opgevolgd door betere. Met den wensch dat 1932 zonneschijn zal geven, niet alleen op de bedrijven, doch ook op de gezinnen en op het zakenleven van de tuinders en dat daaruit zal voort vloeien een betere markt, sloot de secretaris zijn be toog. De voorzitter dankte hem, zoowel voor de goede samenstelling van de notulen als voor het jaarver slag. Vervolgens was het de beurt aan den heer R. Rus, den penningmeester van de vereeniging, om verslag te doen van zijn boekjaar. We merkten daaruit, dat bij een ontvangst van f460.85*$ en bij een uitgave van f 417.63, er een batig saldo was van f 43.22. Op de Coöperatieve Boerenleenbank stond nog een bedrag van f 13.20. Dan zijn er nog enkele kleine bezittingen, zoodat de vereeniging wel niet rijk is, doch fatsoen lijk door het leven gaat. De heer P. van Duin, welke met nog twee andere leden een en ander had gecontroleerd, had de zaak goed in orde bevonden en raadde aanneming van deze rekening aan. Zonder hoofdelijke stemming keurde de vergade ring dan ook de rekening goed. De voorzitter dankte den penningmeester en de commissie voor hun werk. Bij ballotage werden de heeren H. Bclic, P. de Ja ger, C. A. Beuueker cn F. Stenneberg als leden aan genomen. Na eene bespreking over de Oost-Indischekers-teelt, gaven enkele heeren zich al teelers op en werd het bestuur den contractverkoop der zaden opgedragen. Nog 14 dagen lang bestaat er voor de leden gelegen heid om land voor deze teelt op te geven, evenals voor het bestellen van boonenlatten. Men bestelle deze artikelen bij den secretaris, den heer Mooij. Gedurende de pauze had de bestuursverkiezing plaats, welke het gevolg had, dat de drie aftredende heeren, t.w. W. Druijvcn, W. Sevenhuizen Pz. en Mart. de Zeeuw, werden herbenoemd met. nagenoeg algemeene stommen. De heeren namen deze herbe noeming weder aan, waarna felicitatie volgde. Hierna werden vijf manden gratis verloot. De hee ren J. Blom. L. Zaadnoordijk, A. Rens, F. Stenneberg en P. van der Oord waren de gelukkigen. Er waren een paar aanbiedingen van schorsenee renzaad en ook hier hadden de leden nog 14 dagen gelegenheid om hiervan te bestellen, evenals van zaaizaad van snij- en spergeboonen. Ook daarvoor is het besteladres bij den secretaris, den heer Mooij. De voorzitter en den secretaris zullen eiden in 1932 15 van hun salaris in de kas van de vereeni ging terugstorten. De vergauering ging hiermede accoord. Voor bestelling van glaslijsten vervoege men zich ook bij den heer Mooij. Bespreking bode en aardbeienzloffcn werd uitge steld tot de Maartvergadering. Met den vrachtrijder, den heer Druijven was het bestuur overeengekomen, dat de vrachttarieven on veranderd zullen blijven en dat Druijven de huur van de embalage voor zijn rekening zal nemen, be halve van dc bloemkoolkratten. Zoo zegde hij toe dat als het goed een weinig geld opbracht, cn het ging over tamelijke partijen, hij de nooclige coulance zal toepasseri. De vergadering vertrouwde dan ook ten volle op dc bekende meegaandheid van den vrachtrijder en ging met de bepalingen accoord. door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, Influenza, Griep, Rheumatische pijnen, alsook vastzittende Hoest: in al deze gevallen zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Do voorzitter drukte de leden echter wel op 't hart om ook om Druijven te denken. Wanneer artikelen aan huis werden verkocht, waren er verscheidene leden, welke dc vracht evengoed betaalden. Echter enkele anderen deden dit weer niet. Laten die dat ook doen. Men bedenke, Druijven onttrekt men ver diensten waar hij op rekent en waar hij recht op heeft. Medegedeeld werd, dat het bestuur eene commissie heeft benoemd om B. en W. van advies te dienen inzake de leeniging van den nood onder de tuinders. Deze commissie bestaat uit de heeren Jb. Mooij, Jb. Akkerman en W. Druijven. De heer Akkerman had bericht gezonden van ver hindering. De voorzitter deelde mede, dat Akkerman ziek was. en sprak de beste wenschen tot herstel uit van dii nuttig bestuurslid. Hierna had de behandeling van nieuwe statuten en een huishoudelijk reglement plaats. Wel liet de voor zitter, welke deze stukken artikelsgewijze aan de or de stelde, alle ruimte voor discussies, doch, iets wat elders nooit gebeurd, zonder een enkele wijziging oi opmerking werden deze stukken met algemeene stem men goedgekeurd. Tevens bepaalde de vergadering, wederom met algemeene stemmen, om op de statuten de Koninklijke bewilliging aan te vragen. Een aandeel zal door loting worden toegewezen aan een van twee gegadigden daarvoor. Voorlezing werd gedaan van een brief van den Bur gemeester, waarin werd vermeld, dat het Nationaal Crisiscomité de gelegenheid biedt aan Kleine boeren en tuinders, om zwavelzure ammoniak te betrekken voor hunne bedrijven, tegen zeer gereduceerde prij zen. t.w. f2 per 100 kilo (handelsprijs f5.50). Men schen met 5 II.A. land of minder komen hiervoor in aanmerking en moeten zich dan vervoegen aan het Gemeentehuis, vóór 8 Februari a.s. De voorzitter legde er vooral nadruk op, dat gegadigden voor deze mest stof zich opgeven aan het Raadhuis en nog wel deze week. Spreker dankte het comité voor de mooie wijze van hulp aan tuinders en boeren. Voor narlere bijzon derheden geeft de secretaris nog alle inlichtingen. Bij de rondvraag vestigde de heer P. van Bodegra ven de aandacht op het feit, dat a.s. zomer de aard beien nu heel goed te Beverwijk konden worden ge veild, nu de vrachtrijder een ferme auto heeft. De voorzitter zegde toe, dit in het bestuur te bespreken. Verder raadde de heer Van Bodegraven de leden aan om zich meer toe te leggen op enkele speciale teelten. Men heeft nu te veel dingen en van alles te weinig. De secretaris meende echter, dat variatie beter is. Hij veilde alle dagen en had van alles, wat hem wel beviel. Voorts werd nog met algemeene stemmen bepaald dat de voorzitter, de heer R. Wognum. de vereeniging weder zal vertegenwoordigen in het bestuur van de Alkmaarsche Exportveiling. Hierna sluiting. H A R E N K 4 R S P R T GEMEENTE HARENKARSPEL. Burgerlijke Stand over de maand Januari 1932. Geboren: Maria Catharina, dochter van Theodorus Broersen en Catharina Margaretha Laan. Alida Pe- tronella, dochter van Bartholomeus Boon en Petronella Johanna Catharina Kuilboer. Theodorus Jozef, zoon van Gerardus Veldman en Ellsabeth Blank. Nicolaas Johannes, zoon van Petrus Johannes Tijm en Anna Zoon. Everardus Maria, zoon van Evert Karaten en Maria Alida Tesselaar. Cornelis, zoon van Martlnus Dek-ker" en Elisabeth Kaandorp. Agatha Cornelia, doch ter van Matthias Blankendaal en Christfna Cornelia de Wit. Petrus Theodorus, zoon van Dirk Bruin en Elisa beth Hendrika Verholt. Henderiku3 Jan. zoon van Jan Hagenaar en Dieuwertje Slikker. Cornelis, zoon van Ja- cob Pater en Anna van Stralen; Geertruida, dochter van Johan Stoop en Catharina Kramer; Johanna.dochter van Pieter de Vries en Johanna Wardennaar; Elisabeth, dochter van Cornelis Havik en Catootje Bergen; Johan nes Agatha, zoon van Jacob Blokdijk en Cornelia de Wit: Jacobus, zoon van Jacobus Buter en Guurtje van Duin Ondertrouwd: Jan Geertsma en Janke Adema. Gehuwd: Cornelis de Vries en Johanna Maria Schip per; Jan Geertsma en Janke Adema Overleden: Frederik Liefhebber, oud 60 jaren, echt genoot van Grietje Langedijk. Geertje de Geus, oud 61 jaren, echtgenoote van Willem Brak Grietje Koorn, oud 60 jaren, weduwe van Frans Arien Mijsberg, wo nende te Wognum. Neeltje van Zoonen, oud 44 jaren, echtgenoote van Cornelis Brommer. RARSINOERHORN Door den hoofdinspecteur van den Arbeid is aan den directeur van de Coöperatieve Malerij „De Ster" alhier, onder bepaalde voorwaarden vergunning verleend tot het doen verrichten van arbeid door 1 maalknecht ge durende 10 uur per dag en 55 uur per week tot 30 April 1932. Door de bibliotheek van de vereeniging „D.O.G." wer den gedurende het winterseizoen 19301931 uitgeleend 797 boeken. Het vorige seizoen bedroeg dit aantal 700. Het aantal lezers en donateurs bedroeg in totaal 40. 7 IJ P E 'T ZAND. De Privé-Secretaresse. Niet zooals abusievelijk vermeld is 7. maar 14 Fe bruari komt de Noordhollandsche Cinema in de too- neelzaal van den heer H. Schrieken en wel met de grootste zingende-sprekende en musiceerende film van het seizoen „De Privé-Secretaresse". De N.H. Ci nema had met „De Privé Secretaresse' de vorige week aan den Langendijk een enorm succes, en waar deze film thans voor de elfde week in Amsterdam loopt, zal de zaal van Schrieken zeker wel te klein blijken, een dringende rede om uw plaatsen vooruft aan de zaal te bespreken. Ook het bijprogramma is geheel sprekend en musiceerend. bestaande uit de mo dernste films, om kort te zijn. een dergelijke schitte rende voorstelling is in 't Zand nog nooit gegeven. Men schrijft ons: In Alkmaar en omstreken staan minstens tien jon gens voor de Februari-lichting gereed om dienst te weigeren Het is merkwaardig te constateeren, dat de dienstweigeringSbeweging vooral in Noordholland steeds meer om zich heengrijpt Wegens hun weigering, zij het op nog zoo edele mo tieven, zullen zij een gevangenschap van tien maanden moeten ondergaan Om de jongens moed in te spreken en tevens in 't openbaar te protesteeren tegen de ge vangenneming van jongeren die hun geweten volgen, wordt Zondag 14 Febr. a.s., 's middags twee uur in de groote zaal van de Harmonie te Alkmaar een groote demonstratieve vergadering gehouden. A. L. Constandse spreekt daar over een werkplan, dat een speciale bewerking der nieuwe lichtingen niet dienstweigeringspropaganda op 't oog heaft. Deze dagen ls ook weer een Alkmaarsche dienstwei geraar, Maarten Akkerman, vrijgekomen. Jacq. Engels, de tweede spreker, zal ontstellende feiten bekend ma ken over de mishandeling in Den Haag en Veenhulzen, waar dienstweigeraars zitten opgesloten. Tenslotte zal de bekende spreker B. de Ligt uit Onnex bij Geneve (Zwitserland) in verband met den zeer ge spannen toestand in het Verre Oosten, uit zijn door diep gaande ^studies te Genève verkregen studiemateriaal, zeer interessante mededeelingen doen over den onder grond van deze misdadige worsteling, waarbij de rol van bewapeningsindustrie, diplomatie en militaire klie ken uitvoerig zal worden toegelicht. In verband met het feit dat de vorige dienstweige ringsvergadering een overvolle zaal opleverde, zijn maatregelen getroffen, waardoor een reservezaal voor handen is. Niemand behoeft dus te worden teleurgesteld. Ontdekt door een torpedojager. Zooals we reeds Donderdag in een kort bericht mee deelden, is het wrak van de Engelsche duikboot M 2 op ca. vijf mijlen afstand van Portland Hill gevon den. Nadere bijzonderheden daaromtrent melden, dat de M 2 werd ontdekt door een torpedojager, voorzien van een krachtig apparaat voor het waarnemen en registreeren van geluiden, waarna twee mijnenve gers de omgeving afzochten en de duikboot vonden. Er zijn duikers in zee afgedaald, doch zij konden den bodem niet bereiken tengevolge van het zeer krachtige getij, zoodat zij moesten wachten, totdat zij bij kalmer zee tegen den nacht hun werk konden be ginnen. Bij de plaats waar men den onderzeeër had zien duiken. Omtrent het vinden van het wrak van den onder zeeër M 2 wordt, volgens V. D., nader medegedeeld, dat het licht in de nabijheid van vier wrakken, waar van één reeds tijdens dc eerste dagen van het opspo ringswerk werd ontdekt, en ongeveer op de plaats, waar de kapitein van het stoomschip „Tynesider" den onderzeeër had zien duiken en waar naderhand twee signaalvlaggen waren gevonden. Het wrak werd ontdekt door dc onderwatersignaal- installatie van den torpedojager „Torrid". Toen de zoeklijnen van een paar vaartuigen bleven haken aan een hindernis op den zeebodem, werden duikers neergelaten, die spoedig daarop weer boven kwamen en meldden, dat de M 2 gevonden was. Daarop heb ben de duikers de positie van het vaartuig nader onderzocht. Alle bergingsvaartuigen te Portsmouth zijn gealarmeerd om met het lichtingswerk te begin nen, zoodra de Admiraliteit daartoe bevel geeft. Herdenkingsdienst op de plaats van het ongeluk. Reuter meldt nog dat men, als het niet mocht ge lukken de M 2 te lichten, zal beproeven onder water in het vaartuig te komen. Voor de slachtoffers van het ongeluk is gisteren een herdenkingsdienst gehouden op de plaats in open zee, waar de onderzeeër gevonden werd. Talrijke slachtoffers. V.D. verneemt uit New York: In de dokken van dc Sinclair Oil Company Marcus Hook in Pennsylvanië is de olietankboot „Bidwell" in de lucht gevlogen. Acht personen werden gedood en achttien gewond. Het aantal vermisten bedraagt, veertien. De vrouw van den kapitein liep hevige brandwon den op. Het schip, dat aan de Sun Oil Company be hoort, werd door vier ontploffingen, die tot op 30 K.M. afstand werden gehoord, geheel vernield. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Twintig leden der bemanning gedood. Lloys meldt nader, dat aan boord van het motor tankschip „Bidwell". op weg van Philadelphia naar Port Arthur te Marcus Hook vier ontploffingen plaats hadden. Het schip vloog in brand. Men vreest dat twintig leden der bemanning den dood hebben gevon den. Acht leden werden gewond. Nader wordt gemeld, dat de brand op de „Bid well" is gebluscht. De aangerichte schade is niet be kend. Het schip is op weg naar Chester, in Delaware, om voor reparatie in het dok te gaan. DE ZYVAAGDIJK. Eenige tijd geleden heeft de B.B.N., Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland, zich gewend tot het Bestuur van het Waterschap „Drechterland" om te wijzen op het gevaar, die de basalthoopen. die voor het onderhoud van den Zwaagdijk langs den weg liggen, opleveren voor het auto-verkeer vooral bij duisternis. Thans is van dit bestuur bij den B.B.N. bericht inge komen. dat alles in het werk zal worden gesteld om deze gevaarlijke hoopen ter zijde van den weg te leggen, zoodat zij geen gevaar meer kunnen opleveren. Trekking van Donderdag 4 Februari. 5e klasse 12e lijst Nos. 922 2968 7223 11491 en 19416 ieder f 1000. Nos. 6382 7714 7874 9204 15146 16117 17167 en 17668 ieder f 400. Nos. 3548 16964 17009 19373 en 19762 ieder f 200. Nos. 307 6128 6736 8350 8956 9633 11776 11930 13392 17C9 18535 19790 en 20799 ieder f 100. Prijzen 164 182 297 301 806 932 972 1167 1432 1523 1632 1792 2366 2388 2570 2701 3274 3409 3502 3531 3801 3832 3909 3973 4379 4511 4626 4789 5169 5181 5183 5344 6115 6306 6346 6452 7049 7051 7052 7070 7821 7831 8047 8070 8582 8589 8644 8786 9131 9198 9205 9273 9423 9477 9733 9750 10182 10424 10485 10535 11031 11048 11147 11326 11783 11822 11969 11986 12252 12299 12574 12594 12959 13007 13160 13183 13567 13868 14285 14299 14657 14868 14876 14989 15470 15494 15506 15633 15997 16156 16200 16227 16835 16859 16871 17093 17678 18077 18221 18249 18841 18977 19226 19406 19894 19904 20029 20048 20474 20674 20738 20882 van f 70. 346 477 570 675 1239 1291 1334 1398 1979 2048 2110 2365 2962 3010 3012 3096 3581 3610 3719 3787 3976 4041 4046 4077 5025 5068 5100 5143 5429 5472 5579 6083 6640 6677 6764 6942 7439 7534 7670 7798 8071 8188 8321 8465 8950 9033 9038 9099 9295 9301 9371 9400 9965 9970 9982 9997 10635 10644 10726 10766 11338 11353 11387 11557 12035 12038 12117 12244 12606 12677 12947 12956 13200 13299 13455 13556 14303 14417 14549 14622 15190 15413 15437 15460 15909 15921 15980 15992 16371 16563 16578 16619 17097 17261 17309 17633 18258 18549 18623 18752 19529 19538 19802 19882 20089 20103 20356 20455 20910 20952 20978

Schager Courant | 1932 | | pagina 19