Zaterdag 6 Februari 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9016 Beteekenis en Ontwikkeling Openluchtscholen. DE LAATSTE RIT. Theater Royal. :n. der 'J ONTSTAAN EN ONTWIKKELING- N dezen tijd, waarin rationalisatie en mechani satie aan de orde van den dag zijn, wordt de mensch als denkend wezen door zijn eigen vindingen steeds meer teruggedrongen. En niet l zijn geestelijke bezigheid wordt tot een steeds ,er veld beperkt, ook lichamelijk worden zijn ont- ^eüngskansen dikwijls belangrijk geschaad. De fa- iksarbeid, die vooral in den tijd van zijn opkomst vcor ie gezondheid der werklieden zeer nadeelig was, heeft alve een groot aantal beroepsziekten ook sndero Ljcn de hand gewerkt. De tuberculose is daarvan de meest bekende en veel heeft men sinds de laatste I- der vorige eeuw reeds verricht en verricht men e iederen dag om den mensch tegen deze gevreesde lekte vrijwaren, of wanneer eenmaal aangetast „enezing te bespoedigen. Voor dit doel zijn vele itoria gesticht, welker heilzame werking spoedig Men bracht de patiënten zooveel mogelijk in een ,nde omgeving in de buitenlucht, waar men ze extra trachtte te voeden. Een zeer bepaald tvpe van in- utingen. dat oo.c zijn bestaan te danken heeft aan methoden, die men bij de tuberculosebestrijding toe- Js de openluchtschool. In haar ontstaan J3 deze tuchtschool dan ook allereerst een inrichting ten Zfcte van zwakke, door tuberculose bedreigde kinderen, kaar in den tijd, die gedurende haar oprichting is ver kopen is het hierbij niet gebleven; zij is tevens gewor- Ln tot een instituut, dat ook voor anderen is bo nd. voor gezonde en zieke kinderen. Dientenge- c "heeft het vraagstuk van de stichting dezer scholen veel groote beteekenis gekregen, wijl zij in de toe- tt tot heil van vrijwel alle kinderen kunnen ïkken. e eerste openluchtschool werd het jaar 104 gesticht in Char- ___^5>ttenburg (Duitschland), waar jen dag-sanatorium voor tuber- 0018 Jutee-pitimten bestond Oor- ipronkeiijk alleen bestemd voor opname van mannen, werd later ook een inrichting voor vrouwen aan het bestaande complex toe- Jgevoegd. Deze vrouwen brachten L eenlgen tijd hun kinderen me de, die dikwijls gedurende langen fijd bij hen bleven. Het gevolg was, dat het onderwijs dezer {Jeugdige personen daaronder ïnoest lijden en dit was de reden, waarom men ten slotte overging Itot de stichting van een Inrich ting voor prae-tuberculeuze kinde ren. kinderen van tuberculeuze ouders, die in de eerste plaats door deze ziekte werden be dreigd. De stoot tot de oprichting werd gegeven door de onderwijs- autoriteit Dr Neuffert en de me dische autoriteit Dr Bendix, die belde in gunstigen zin voor de stichting adviseerden. Deze eerste openluchtschool gaf slechts gelegenheid tot het verzorgen van een klein aantal kinderen en wns Oorspronkelijk drie maanden per jaar geopend In 1905 Kverd deze tijd tot acht maanden uitgebreid en sinds J9Ö7 is de school het geheele jaar geopend. Eerügen tijd na de oprichting begon de nieuwe in deling van onderwijs de aandacht te trekken. Reeds Jn 1906 vestigde de Pruisische Minister van Onderwijs per circulaire de aandacht van alle provinciale school besturen op de school te Charlottenburg en wekte deze (tegelijkertijd op tot oprichting van dergelijke scholen, |—J\ vooral in de groote steden waar de arme en zwakke ijcinderen zooveel te kort kwamen. Sindsdien verrezen Iplom de openluchtscholen, waarvan Duitschland in het jaar 1928 reeds 32 telde met niet minder dan driedul- iend kinderen. Het voorbeeld, dat voor Duitschland zoo bevruchtend (ft gewerkt, heeft ook In Engeland zijn uitwerking et gemist. Het Londensch gemeenteraadslid Frede- ek Rose. die de inrichting te Charlottenburg bezocht, «ram zoo enthousiast te Londen terug, dat hij het Inl- Mief nam tot stichting van een openluchtschool in den Btrek der stad, een plan dat reeds in 1907 werd irweaenlijkt. en waarvan een honderdtal kinderen de 8ilzame werking ondergingen. Deze proefneming was »or Engeland het begin van een voorspoedige ont- Ptkeling op dit gebied, zoodat in 1928 ruim 80 inrich- igen van openluchtonderwijs bestonden. In Amerika kwam het in 1908 tot de vestiging der rete O.L.S. op Rhode Island. Evenals die in Dultsch- land heeft deze haar ontstaan in hoofdzaak te danken aan het werk der vereeniging tot bestrijding der tuber culose. De eerste openluchtschool werd er ingericht in een niet gebruikte school in het centrum van de stad, zoodat de leerlingen niet dagelijks den grooten afstand naar buiten behoefden af te leggen. In verschillende vormen heeft men dit beginsel daarna toegepast. Men kent er de z.g. ferry-boats (veerpont-scholen) en voorts de dak-scholen boven de daken van hooge gebouwen, speciaal in Chicago en New-York. In de jaren 1910 tot 1918 gaan 130 Amerikaansche steden tot de stichting van O.L. scholen over. ONTWIKKELING IN NEDERLAND. In ons land kwam men in 1908 tot de oprichting van de „Haag-sche Buitenschool", die in de eerste jaren van haar bestaan het eigendom was van de Ver. Herstel lingsoord: „De Eerste Nederlandsche Buitenschool". Op 15 April 1930 nam de gemeente Den Haag de school over. Zij is gelegen in een duinterrein In de omgeving van Den Hang, waar eenlge duinpannen tot openlucht lokalen zijn ingericht. De kanten zijn afgegraven en de banken staan er op een houten vloer. De verdere inven taris van deze „lokalen" wordt gevormd door een school bord. een bergkast en een zonnescherm. In de onmid dellijke nabijheid bevinden zich eenige gebouwen, waar bij te slecht weer onderwijs in besloten ruimte kan worden gegeven. Deze eerste Haagsche inrichting werd in 1919 gevolgd door een gezondheidskolonie te Etten-Leur, waar voor 24 kinderen plaats Is een instituut, dat meer het ka rakter heeft van een vacantiekolonie, waar het onder wijs al meer op het tweede plan staat. In 1921 volgde de stichting van een school te Katwijk en in Octooer door een arts wordt uitgeoefend. De meest bekende O.L. S. voor gezonde kinderen, is die in de Cliostraat te Am sterdam (Zie foto), in 1930 gesticht door de Ver. voor O. L. Scholen voor het gezonde kind. Op iedere verdie ping zijn niet meer dan twee lokalen aanwezig, die door een waranda van elkaar zijn gescheiden. Elk dezer 'oka- len heeft zoodoende vier buitenwanden; bij iedere weers gesteldheid kunnen daardoor eenige ramen openslaan, zoodat altijd frissche lucht kan toestroomen. De ver warming geschiedt hier door warmtestralen, uitgezonden door verwarmde buizen, die in het plafond liggen, en die niet de lucht doch wei de personen en dingen ver warmen. met welke zij in aanraking komen. Voor een aantal andere kinderen, dan die hierboven werden bedoeld, is het bezoeken van een O.L.S. niet alleen wenschelijk, doch zelfs noodzakelijk. Naar schat ting is het percentage ongeveer 8 pet van alle school kinderen. dus voor Amsterdam alleen niet veel minder dan 7000. Zij die uit een omgeving komen, waar zich één of meer t.b.c.-patiënten bevinden, die dus de kans loopen, te worden besmet of reeds lichtelijk zijn aan gedaan, komen wel het eerst in aanmerking. Het regel matige leven in de buitenlucht sterkt hun weerstands vermogen en maakt het besmettingsgevaar veel kleiner. Ook tegen de Engelsche ziekte, waarmee nog zeer voel kinderen uit de achterbuurten der groote steden zijn behept, is het verkeeren onder den vrijen hemel, egel- matig door rusten afgewisseld, en beproefd medicyn. Tenslotte zijn ook de prikkelbare en nerveuze kinderen en zij, die spoedig vermoeid zijn, tot deze tweede groep te rekenen. Vcor velen van deze ls het verkeeren in een dergelijke inrichting overdag niet meer voldoende. Dit inzien de is men gekomen tot oprichting van scholen, waaraan ook een in ternaat is verbonden, waar de leer lingen kunnen blijven. In Hol land is men hiermee nog slechts weinig gevorderd. Wel zijn er eenige dezer inrichtingen, maar zij bieden nog te weinig plaats. Naar schatting van deskundi gen zijn drie a vier groote inter naten voor geheel Nederland vol doende en reeds werkt men aan de plannen voor het eerste groote Internaat, dat zal verrijzen op een deel van het landgoed van de Ver. „Zonnestraal", dat deze Ver- eemiging tot dit doel ter beschik king heeft gesteld. Nog zijn de tijden tot opbouw niet gunstig, maar hopende op een spoedige verbetering in het economisch le ven, verricht men de voorbereidende maatregelen zoo grondig mogelijk, opdat binnen niet al te langen tijd deze inrichting zal kunnen worden opgebouwd. RESULTATEN. Een groot en uitermate belangrijk deel van zijn leven brengt het kind In de school door. Het staat vast, dat vele kinderen de gewone school niet of zeer slecht kun nen verdragen. Langzaam komt uit het buitenland ce beweging van het buiten-onderwijs over onze grenzen, en reeds uit de uitvoering der eerste plannen blijikt, dat hier te lande dit streven op de sympathie van velen aanspraak mag maken. Zelfs hoort men hier en daar stemmen die zeggen, die de O.L.S. op den duur het normale type van school zal worden, en de gesloten steeds meer zal verdringen. (1) Want de resultaten ook die in Nederland zijn verkregen zijn op sommige punten verrassend. In de eerste plaats heeft men^gecon- stateerd, dat de kinderen regelmatig in gewicht'toena men; de gezondheidstoestand verbeterde aanmerkelijk, terwijl de besmetting met de diverse kinderziekten en influenza-achtige aandoeningen veel geringer was dan elders. Bovendien was het aantal verzuimdagen zeer laag en de resultaten van het onderwijs waren ondanks de minder gunstige omstandigheden door overplaarsing van andere scholen zeer bevredigend. Het grootste deel der leerlingen kan na terugkeer tot de school evengoed ls tevoren of dikwijls nog beter de lessen volgen. Veel moet nog worden verricht voordat allen, die een plaats In een O.L.S. zoo dringend behoeven, deze ook hebben verkregen. De wettelijke positie van het buiten- onderwijs dient beter te worden geregeld, maar >ok de Een kiikje tijdens het rustuur in de Openluchtschool in het Vondelpark te Amsterdam. Uit hoofde van hun minder goeden gezondheidstoestand worden in deze school de kinderen onderwezen, die in de gewone school lokalen het onderwijs niet kunnen volgen. middelen voor de offers, die het werk nog zal eischen, moeten worden gevonden. De resultaten die hier te lande nog slechts op kleine schaal konden worden be reikt verdienen alle aandacht en zijn zeker waard, dat in de toekomst in deze richting nog meer wordt ver richt tot heil van de lichamelijke en geestelijke opvoe ding van het gezonde en het zwakke kind. (1) Vgl. Dr. L. Heyermans. De dagopenluchtschool. Verslag van het Congres openluchtscholen, Amsterdam 1928. pag. 19 e.v. FEÜtTTETON NAAR EET ENGELSCH. HOOFDSTUK XVI. De Woensdag brak aan, een prachtige, heldere voor- iirsdag, ofschoon aan de lucht te zien was, dat »r toch LS elter n0R reKen 2011 vallen- De frrond was nat en glib- het zou dus vermoeiend rijden zijn voor de paar den; de zwarte van Mr. Wrighton was blijkbaar niet in goede bui. John werd er bij geroepen, om het ruste- 0026 d'er vast te houden, terwijl zijn meester Dolly DUelp opstijgen. Met de gezamenlijke hulp van John en den groom »rd de zwarte even tot rust gebracht, zoodat Mr. Wrlgh- en In de stijgbeugels kon stappen. Maar onmiddellijk °eg het paard toen weer uit en steigerde, zoodat hii tot }Wly zei »Ja, het is een bruut. Maar toch schijnt Darton hem twillen koopen. Een ander heeft ook een bod naar hem 9. «aan. In ieder geval hangt de prijs, dien hii opbrengen er van af, hoe hij zich nu vandaag houdt!" Ppn't Is een slecht begin", meende Dolly. ..Hij zal wel bedaren, eer wij de plaats van samen- _^«4>inst bereiken." -^aar de zwarte was en blééf onhandelbaar, zoodat w» bij Gallus Green waren. De eerste persoon, dien Dolly zag, was Harry Smith- Hl! keerde haar echter den rug toe. Lord Darton wam haar onmiddellijk toespreken; hij was ook be- teuwd, om te zien, hoe de zwarte zich hield h.f vifT- Vi n0* niets te ^Zinnen met het 'dier. Ter- BiI 1 Hü? bekend stond als zulk een goed springer feigerde hu nu het kleinste hekje over te gaan. vr,Wright.on hem toch er onder wilde krijgen lAiv. g er heel wat tijd verloren en was het jachtgezelschan lang van het veld vertrokken, eer zij er JStSSS Hy liet zioh van het paard glijden en zei: VS"26 aftste rit zal een mislukking zijn!" ue zwarte dampte van de worsteling. Hij schoot* U Wne. Zoodra Dolly _lchtlf JLTSPUC De eerste particuliere Openluchtschool aan dc Cliostraat, te Amsterdam 1925 werd door de gemeente Amsterdam de eerste ge meentelijke O.L.S. geopend, die met haar 150 leerlingen verreweg de grootste van Nederland is geworden. In 1930 volgde nog de oprichting van de mooi aangelegde Arnhemsche buitenschool. INTERNATEN EN EXTERNATEN- Hierboven zagen wij reeds, dat men aan de O.L. scho len verschillende eischen moet steilen, naar mate de kinderen die haar bezoeken in een anderen gezondheids toestand verkeeren. Voor gezonde kinderen is een dag school zeer voldoende en zij leidt tot resultaten, die voor de lichamelijke ontwikkeling der leerlingen zeer gunstig worden geacht. In de eerste plaats heeft de er varing geleerd, dat de lichamelijke en geestelijke ar- beidsmogelijkheid daar het beste gegeven is. waar de atmosfeer voortdurend verfrischt wordt. Vervolgens heeft de rust, die iederen dag op den daartoe bestemden tijd wordt genoten en die een vast punt van het pro gram uitmaakt, een weldadigen invloed. De voeding, die op de school zelf geheel of voor eenige maaltijden wordt verstrekt, is eenvoudig doch zeer goed; door het ver blijf buiten gaan de kinderen meer eten. Het geheele kinderleven op Iedere O.L.S. staat onder geregeld toe zicht van een of meer verpleegsters, terwijl controle „Blijft u op een veiligen afstand", raadde Wrighton. „De bruut schijnt vandaag tot alles in staat." Maar daar stonden zij nu! Er was geen mogelijkheid, om het gezelschap meer in te halen. „Wij moeten maar naar huls gaan," zei Dolly met een zucht „Ik geloof ook, dat er niets anders opzit Tot besluit zullen wij nog een nat pak halen." Hij steeg weer op en nu eindelijk reed de zwarte kalm naast de bruine voort „Smithson was ook van de partij", zei Wrighton. „Ja, ik heb hem gezien." „Hij sprak niet tegen u." „Neen." „U heeft heel dwaas gedaan, dat U Smithson be dankte: hij is de rijkste man hier uit den omtrek. „Hij beantwoordt niet aan mijn ideaal. Hij bezit geen moed." „Omdat hij zich nu èèns door een onberedeneerde vrees liet vervoeren?" „Wij behoeven Mr. Smithson niet verder te bespreken." „Maar ik stel groot belang in u, Miss Marston. Ik ge loof, dat u niet beseft, wat u doet U heeft niemand, om u met raad ter zijde te staan en u is nog zéér jong." „Toe. houd op!" drong Dolly, maar te vergeefs. „Smithson heeft zoowat vijftien duizend pond per jaar Hij ie een aardige, knappe jongen en een vrouw zou hem om den vinger kunnen winden." „Waarom meent u toch, dat ik er zoo verstandig aan zou doen. Smithson te trouwen?" „Wel, uit een wereldsoh oogpunt beschouwd, is het 't beste, dat u zoudt kunnen doen." „U weet," zei ze heel beslist en duidelijk, „dat ik Smithson niiet trouwen kan." „Wat weet ik?" vroeg hij en boog zich in het zadel naar haar over. „Ja, spreek: Wat weet ik, Dolly?" „U weet, dat ik u lief heb." Zij bloosde niet; haar stem haperde niet, maar. toen zij die woorden gesproken had, wendde zij het gelaat af en zei. na een korte pauze: „U is wreed, dat u mü dit heeft laten zeggen, want u wist het! Ik wil niet, dat u verder mee naar huis rijdt Ik verlang zelfs niet, u ooit wéér te zien." Zij gal haar paard een tikje met de zweep en galop peerde weg. „Dolly! Miss Marston!" riep Mr. Wrighton. Zij wendde het hoofd niet om en hield ook niet den teugel in. Zij hoorde, dat hij achter haar aandraafde en daarom dreef zij haar paard tot nog grooter spoed. Zijn laatste gang Met Jack Holt, Tom Moore en Constance Cum- mings in de hoofdrollen geeft het Theater Royal deZ' week het spannende film-drama „Zijn laatste gang' een geschiedenis uit het leven der hedendaagsch< New-Yorksche dranksmokkelaars. Het begint met den terugkeer uit den grooten we reldoorlog in 1919 van Cookie Leonard en Mike O'Dowd, wier vriendschap op het oorlogsveld tot eei band voor het leven is gegroeid, nadat Cookie, bi welke gelegenheid hij een oog verloor. Mike het le ven hoeft gered. Beide mannén worden geestdriftig ontvangen door hun wederzijdsche vriendin, Molly Pearson. die beiden even graag mag lijden en waai op ze allebei, misschien onbewust, verliefd zijn, zoo als Molly, onbewust, lieyer Cookie. dan Mike tot man zou hebben, hoeveel zij ook van Mike houdt. Mike was voor deh oorlog bij de politie en rnen heeft er niet alleen zijn baantje open gehouden, maar hij wordt zelfs bij zijn terugkoms tot brigadier benoemd. Cookie, die verslaggever was, wordt echter door het dagblad, waaraan hij medewerkte, minder vriende lijk ontvangen. Zijn plaats is vervuld en men scheept hem wat met vage beloften af. liét wordt het Maar hij reed haar op zij en wilde den teugel van de bruine grijpen. Maar Dolly wilde zich niet gewonnen geven. Ze ston den nu bij een smalle sloot, die twee velden scheidde. Roekeloos sprong zij er overheen. Hij volgde, maar... een plons. en ruiter en paard lagen te water. Het paard werkte er zioh uit en bij dit spartelen schopte hij zoo geweldig, dat de ruiter een trap op het hoofd kreeg. Zij liet zich van de bruine glijden en zag, of zij ook hulp kon bieden. Zij was sterk, anders zou zij nooit volbracht hebben, wat zij nu deed. Mogelijk werd zij ook gedreven door een nog grooter macht; althans, zij trad langs den kant van de sloot naar beneden en greep hem bij de schou ders. Hij was bewusteloos. Het paard kwam behouden aan wal en liep hard door, waarschijnlijk naar zijn stal. De bruine was rustig aan het grazen. Mr. Wrighton was een zware man, dus onder gewone omstandigheden zou zij hem immers onmogelijk opge trokken kunnen hebben. Nu volbracht zij dit en liet zijn hoofd rusten op een graszode. Steeds regende het. Zij wreef het slijk van zijn gelaat met haar zakdoek. Zij hield het - er vast Voo'r, dat hij dood was. Zij was in het gras gaan zitten en had zijn hoofd op haar schoot genomen. Eindelijk sloeg hij de oogen op en keek haar in het gelaat „Waar ben ik?... Wat is er gebeurd?" Hij ging rechtop aan den rand van de sloot zitten. „O ja, nu weet ik het weer: ik ben zeker verdoofd. Wacht, ik zal eens even kijken, of er niets gebroken is." Duizelig stond hij op en betastte zijn ledematen. „Neen. Nu, dan zal ik wel gauw weer beter zijn... Als dat doffe gevoel maar wat wegtrekt... Wie heeft mij uit de sloot gehaald?" „Ik," zei Dolly zacht, die op het bruine paard was toegetreden. „U?... Alléén?" „Er was niemand anders in de buurt." „En de zwarte ls zeker naar huis gehold?" „Ja." De bruine stond stil, terwijl Dolly er op steeg. „Ik kan u niet helpen," zei Wrighton. „Als ik huk, zou ik vallen!" „Er komt een man met een kar, daar ginds den heu vel afgereden. Ik zal hem aanroepen." Wrighton sloeg den arm om den hals van het paard, om steun te hebben. ,De bruut moet mij geschopt hebben," zei hij. drama van zoo menig uit den oorlog teruggekeerden dapperen soldaat hij raakt aan lager wal. Hulp van Mike en Molly. wil hij niet aannemen en het slot is, dat hij een hijacker wordt, een man, die den "landestienen dranksmokkelaar zijn product ont- teelt. Hiermee verdient hij genoeg om het voor- eeld te volgen van Marino, den dranksmokkelaar, 'ien hij een auto met whiskey heeft ontfutseld en •venals deze een vleeschimport maatschappij te lichten, welke alcohol in plaats van vleesch in- oert. Binnen een jaar heeft hij een groot „rest.au- ant" en is hij een rijk man, op weg naar het mil- 'oen. dat hij begeert. Hij vraagt thans Molly, ten iu wel ijk, doch deze, die de bron zijner inkomsten ver afschuwt, weigert. Slechts als hij zijn bedrijf wil op- Teven, wil zij zijn vrouw worden. Molly's broer. Lar- ry, heeft Cookie in dienst genomen en er ontstaan maangenaamheden tusschen Cookie en Marion over lezen jongen, omdat deze hij het slijten van zijn al cohol weigert rekening te houden met het verbod te ,-erkoopen in het speciale stadsgedeelte, dat Marino toebehoort". Hij waarschuwt Cookie tevergeefs en !aat ten slotte Larry door zijn mannen vermoorden, een moord, dien Cookie gezworen heeft te zullen wreken door zelf den aanstichter te dooden. Cookie volvoert zijn dreigement hij wordt door Mike ge vangen en zijn laatste gang, die naar den electri- schen stoel, breekt weldra aan voor dit ongelukkig slachtoffer van den oorlog en van zijn eigen zwakheid. Zijn boezemvrienden Mike en Molly, die het lot nu wel vereenigen zal, blijven hem trouw tot het einde. „U las onder." De man was nu vlak bij en Dolly riep: „Er is een ongeluk gebeurd. Kan je dezen heer naar Hattortb rijden?" Da voerman knikte. „Kunt u naar de kar toeloopen?" vroeg zij vriendelijk, „Ja, als ik mij mag vasthouden aan uw paard. Nu zult u alleen naar huis moeten rijden." „Dat is geen bezwaar. We zijn maar twee mijlen van Hattorth." „Het is Mr. Wrighton van de Manor", zei ze weer tot den man. „Breng hem daarheen en zijn huishoudster zal dan wel weten, wat zij doen moet" Dolly reed achter de kar. tot waar hun wegen zich scheidden, zy naar „Sparrenzicht" en hij naar Hat torth ging. „Ik zal u vanavond zien, of morgen," zei hij. „Ik zal Williams zenden om het paard. Onze laatste rit is een mislukkig geweest, maar er zullen nog wel andere vol gen." „Goeden dag" zei Dolly. „Het beste er mee!" Zij reed nu naar „Sparrenzicht", vertrouwde de bruine daar toe aan de zorgen van John en trad in de kamer bij Mrs, Brotherton. „Waar is Mr. Wrighton? Ik dacht, dat hij met u te rug zou komen." „Er heeft een ongeluk plaats gehad." Natuurlijk moest Dolly alles nauwkeurig vertellen, waarop Mrs. Brotherton zei: „Dan loopt het nog al los. Ik dacht aan de uitdruk king van uw gezicht te oordeelen, dat hem iets vreeselijks was overkomen." „Was dit maar zoo!" „Maar Miss Marston!" „Of was Ik maar verongelukt"! „Wat is er dan gebeurd?" „Niets; tenminste niets, dat ik u kan vertellen. Maar ik wil naar huis terug." „Wanneer?" „Morgen, of liever, nu dadelijk al." „Miss Marston, u is uzelve niet: u is overspannen en opgewonden. Gaat u nu uw natte ldeeren uitdoen. Mar- tha zal u een kop thee en iets te eten brengen. Als u dan wat uitgerust en verkwikt is, kunnen wij kalm de zaken bespreken." „Ik ben nu kalm en bedaard," zei Dolly. „Ik weet zeer goed, wat ik doe. Mag Lk morgen al gaan?" „Wij zullen zien. Ga nu naar uw kamer. Ik zal Martha sturen, om u te helpen." „U moet mij laten gaan," drong Dolly. „Ik kan Mr.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9