"1 DE MOEDER DER TOEKOMST ZIJ VERANDERT MET DE WERELD RONDOM PAAR, DOCH DE MOEDERLIEFDE BLIJFT ONVERANDERD De meening van Fannie Horst De bekende Amerikaansche schrijfster Fannie Hurst heeft zich een denkbeeld gevormd van de moeder der toekomst. Als curiositeit drukken w(j het hier af Dezer dagen zag ik een filmjournaal, waarin kort voor het begin van een luchtrace een der deelneemsters Laar orie jonge kinderen aan het hart drukte Even tater sprong zij in de cock pit en keken haar kinderen toe, hoe het vlieg tuig van hun moeder steeds verder wegvloog, om eindelijk nog slechts als een zwart stipje tegen den hemel zichtbaar te zijn. De toeschou wer gevoelde onwillekeurig een zekere ongerust heid bij het zien van de drie kinderfiguurtjes met verwarde blonde haren, die naar de lucht opkeken. Is die moeder niet al te modern? Hoe zou het gezin er uitzien, waarin deze kindertjes opgroeien? Velen onzer hebben reeds betreurd, dat het echte ouderwetsche moederschap aan het ver- dwijnen is. Vroeger waren 24 uur per dag gewijd aan man en kinderen; vele vrouwen kwamen ternauwernood de deur uit en wisten dan ook weinig van wat zich buiten hun kleine kringe tje afspeelde. Hun geheele leven, hun geheele verantwoordelijkheid was besloten in het gezin. De herinnering aan deze gezinnen verlicht nog steeds de gedachten van hen, die temidden daarvan mochten opgroeien. Vele moderne moeders zijn aan die volkomen onzelfzuchtige toewijding ontgroeid. Zij gaan niet uitsluitend op in hun gezin; zy leven daarnaast ook hun eigen leven, al nemen zij dan ook niet aan vlieg- demonstraties deel. Toch kan er niet aan getwijfeld worden, of onze vliegenierster hield op haar manier heel veel van haar kinderen en haar kinderen ook .van haar. Wij worden door haar geval slechts getroffen, omdat het in onzen tijd nog onge woon is. En op den achtergrond ligt misschien bij ons de gedachte, dat vliegen nu eenmaal altijd levensgevaarlijk is. Een reactionaire ge dachte, die steeds minder in overeenstemming zal blijken met de werkelijkheid. Natuurlijk is het onverantwoordelijk als een vrouw, wier le ven toebehoort uan haar man en drie kleine kinderen, zich noodeloos in levensgevaar be geeft. Doch er was wel levensgevaar verbonden aan deze werkelijk niet halsbrekende luchtrace? Zullen deze kinderen, als zij wat ouder zijn, niet trotsch zijn op hun flinke moe der? De kwestie is, dat het geheele leven veranderd ls en daarmee alle menschen, ook de moeders. De moderne vrouw heeft door allerlei techni sche uitvindingen en practische middelen tot werkbesparing veel minder in het huishouden te doen en het is in het belang van de maat schappij, dat zij die vrijgekomen tijd op de eene of op de andere manier nuttig besteedt. Zij kan en moet om dezelfde reden ook meer voor haar gezin kunnen doen dan haar overgrootmoeder, wier geheele dag gevuld was met allerlei huis houdelijke beslommeringen. Wü geven toe, dat er van dit ideaal in de praktijk niet altijd veel terechtkomt, doch het is toch het ideaal,-dat de vrouwen van het heden en de vrouwen van de toekomst moeten nastreven. En dan geloof ik, dat onze vliegenierster dat ideaal dichter heeft benaderd dan menige moeder, die mis schien nog nooit in een vliegtuig heeft gezeten Misschien komt dit, doordat de luchtvaart haar ongemerkt een veelzijdigheid heeft gege ven, die voor vroegere geslachten eenvoudig on bereikbaar was, doch binnen niet al te langen tijd iets zeer gewoons zal zijn. Zij had ook in een andere eenzijdigheid kunnen vervallen: op gaan in de Luchtvaart en haar gezin verwaar- Practisch huishoudschort. Om aan veelvuldige verzoeken, ons ge daan, tegemoet te komen, plaatsen wij nier een model van een practisch huishoud schort, dat van satinet, cretonne of Bra- bantsch bont gemaakt kan worden. Het be dekt de geheele japon en voldoet dus volko men aan de eischen, die men uit een prac tisch oogpunt stelt, maar heeft het groote voordeel tevens ook gekleed te zijn, wat wij niet van alle schorten kunnen zeggen. loozen. Dien indruk kreeg ik echter in het ge heel niet. Haar kinderen zagen er gezond, ge lukkig en goed verzorgd uit en het korte oogenblik, dat zij met hen samen was, bewees dat zij zich blijkbaar geregeld veel met hen bezighield. En zoolang dat het geval is, kan een moeder, die de geestelijke en lichamelijke eigen schappen, welke aan een piloot worden gesteld, bezit en ontwikkelt, niet achterstaan bij een andere. De vrouwen der toekomst zullen vliegen, zooals zij ook zijn gaan fietsen en autorijden; zij zullen vreemde landen en volkeren leeren kennen; zij kunnen door hun eigen veelzijdig heid ook des te meer geven aan hun gezin. Er is geen enkele reden waarom een vrouw, die vliegt, geen goede en toegewijde moeder kan zijn. De pilote, die afscheid nam van haar kin dertjes, ls misschien een der eerste moeders, die veelzijdig genoeg zijn om de gecompliceerde taak van de vrouw der toekomst op zich te nemen en tot een goed einde te brengen. (Nadruk verboden) Huishoudelijke wenken. Indien het gebruiken van ijs noodig is voor de ziekenkamer, dan beware men het blok ijs liefst in een stuk. wollen deken, terwijl men het gemakkelijk in kleine stukjes kan erdeelen, door met een fijne breinaald in het ijs te steken en er zachtjes met een hamertje op te slaan. Krakende schoenen zijn bijzonder hinder lijk èn voor den drager èn voor zijn omge ving. Men kan trachten dit te voorkomen door de zolen een nacht op een natte dweil e zetten. SLANKMAKENDE MODELLEN. De hierbij afgebeelde modellen zijn speciaal ont worpen voor aanstaande moeders, doch kunnen in het algemeen worden aan bevolen voor gezette figu ren, omdat zij de draagster slanker doen schijnen. De meeste zorg is besteed aan de heupen, juist omdat de tegenwoordige mode een slanke heuplijn vereischt en het oog als gevolg daar van bijzónder op dit punt let. Ook te breede schou ders komen echter in deze modellen voordeelig uit. Waar het juist voor dames, die niet de meest gangbare maten kunnen dragen, moeilijk is om geschikte confectiejaponnen te krij gen is zelf maken voor haar dubbel voordeelig. Links zien wij nr. 820, een japon van zwarte Canton crêpe met wit borduursel, die flatteert door den revers- kraag en de ingezette ba nen van den rok; rechts nr. 821 een japon van Canton crêpe in de nieuwe pur- perroode kleur van Patou, gecombineerd met zwart fluweel; het slankmakend effect wordt hier bereikt door zigzaglijnen. Verkeerde gewoonten. 1. Bevochtig de vingers niet, om geld te tellen of bladen om te slaan; aan het papier kunnen zich ziekteverwekkers be vinden, die zoodoende in Uw mondholte komen. 2. Bevochtig postzegels niet met de tong ze zijn door vele handen gegaan en zeker niet schoon meer; bevochtig even min enveloppen met de tong, om ze te sluiten. 3. Lik niet aan de punt van het pot lood, vooral niet aan inktpotlood. 4. Drink niet met anderen uit het zelfde glas; U weet niet, of de ander ziek is. 5. Houd spelden, naalden, spijkers, spoor- en tramkaartjes 2nz. niet tusschen de lippen of tanden. 6. Doe kadetjes, brood of andere voe dingsmiddelen niet onverpakt met andere, dikwijls niet geheel schoone dingen, in denzelfden zak of dezelfde tasch. .7 Laat voedingsmiddelen zoo weinig mogelijk onafgedekt in de keuken of kamei liggen, ook al zien vliegen, muggen m andere medebewoners het gaarne. 8. Lees niet bij het eten; niet slechts, omdat het onbeleefd is, maar omdat het de spijsvertering stoort, waaraan U Uw on verdeelde aandacht moet schenken. Be handel om dezelfde reden geen zaken tij dens het eten, voer geen opgewonden ge sprekken, erger U niet. 9. Hoest en niest anderen niet in het gezicht. Gebruik in zakdoek, welke U ock van diem moet zijn, als U spuwt. De vloer is g:en spuwbak. 10. Druk puistjes in het gezicht niet met de vingers uit; Uw nagels zijn niet absoluut zuiver. 11. Parapluies en stokken dwars onder den arm te dragen, is een ongepastheid: het kan gevaarlijk zijn voor de oogen van Uw buurman. Eenvoudige huis- of kantoorjapon. REGENMANTELS VOOR KINDEREN Practische eenvoudige japon voor huis of kantoor, die zeer gemakkelijk te maken is. De stof, die wij verwerken, kan zoowel van effen als gewerkt materiaal zijn; ook van tweed zal hij zeer goed kleeden. Kraag en manchetten zijn van witte kunstzijde, ter wijl de sluiting eenigszins pp zijde is met twee maal drie knoopen; deze japon heeft geen apart heupstuk, dus werkt vlug af. Benoodigd is voor maat 46 ongeveer 4 M. stof van 100 breed. Gedroogde vruchten. Vroeger jaren zorgde men, vooral zij, die op het platteland woonden en vrucht- boomen hadden, voor een flinken win tervoorraad gedroogde appelen, peren, kwetsen en pruimen terwijl men in de stads-huishoudingen ook tegenwoordig nog, de gedroogde vruchten ter afwisse ling van de altijd terugkeerende kool in de wintermaanden, gaarne nuttigt, hetzij ter vervanging van groente, hetzij als compote. Het drogen is eenvoudig en goedkoop, hoofdvereischte is niet te groote hitte (hoogstens 70 gr., beter is het echter op pl.m. 60 gr. te blijven) en te zorgen, dat de warmte goed door de vruchten kan cir- culeeren. Men heeft voor het drogen vol- rijpe goede vruchten noodig en overtuige zich, dat zij niet wormstekig zijn. Appelen worden met de appelboor van het klok huis ontdaan en in ringen of partjes gesneden; peren worden van het kroontje ontdaan en blijven heel of worden gehal veerd. Pruimen worden in hun geheel gelaten en niet ontpit; er zou dan teveel vocht wegvloeien. De gereedgemaakte vruchten worden nu in los gevlochten platte teenen mandjes op een verhooging boven den kachel geplaatst of deze mandjes worden op eenvoudige hangende rekken gezet, terwijl men meerdere mandjes op elkan der stapelt. Hoofdzaak is, dat de warme stroom der kachelwarmte alle vruchten kan bereiken. Beschikt men niet over een goede ge legenheid om zelf de vruchten te drogen, dan worden ze ook wel bij den bakker ge geven, die dit tegen een kleine vergoe ding in zijn oven doet. Bij het eventueel gebruiken der vruch ten, behoeft men ze niet te koken, maar men wassche ze en laat ze 24 uren in zoo Zooals men op onze afbeelding ziet, volgen ook de regenmanteltjes der kindi I de mode voor de volwassenen. Zij zijn van geïmpregneerde tweedstof, Schot® of effen zijde en worden voorzien van groote. praktische zakken en bijpassende hoedjes veel water weeken, dat zij bijna onder staan; toevoeging van suiker is overbodig, daar de aanwezige vruchten, suiker ge noeg bevatten. Gezondheid en levenslust. Buitengewoon nuttig werk heeft de firma Bayer door haar propagandageschriftje „Gezondheid en Levenslust" verricht. Het boekje verdient de belangstelling van alle huisvrouwen. Naast wenken voor de ge zondheid komen er ook algemeene practi sche wenken in voor: Denk er aan, dat het gebruikelijke broodsnijden tegen de borst gevaarlijk kan worden, wanneer het mes van de harde korst afglijdt, dat met vochtige handen nooit het electri- sche licht in- of uitgeschakeld mag wor den, dat brandzwachtels in geen huis-apotheek mogen ontbreken, dat het schoonmaken van handschoenen enz. met benzine bij open vuur levensge vaarlijk is, dat bij het schoonmaken der vensters de trap, waarop men staat, niet moet kun nen uitglijden, dat bij vriezend weer het straatgedeelté voor het huis en het trottoir met zand of asch bestrooid wordt. Het is verkeerd! ter bescherming tegen koude voeten twee paar kousen aan te trekken, wanneer de schoenen zoo nauw zijn, dat door de dub bele kousenlaag de voet samengeperst en de bloedsomloop gehinderd wordt; zijn kinderen op den mond te kussen, er ger, hen door vreemde menschen op den mond te laten kussen. In het eene zoowel als in het andere geval, kunnen infecties overgebracht worden en de kinderen heb ben meestal met deze kusserfj niet veel op; een kind alleen in een ruimte te laten, waarin een open vuur brandt; zich tegen koude door veel onderkleeding te beschermen. Beter zijn bovenkleederen. welke men na gebruik kan uittrekken; kinderen ongewasschen fruit te eten te ge ven; in de slaapkamer te rooken; tenzij men er voor zorgen kan, dat de slaapkamer daar na nog behoorlijk gelucht kan wordpn Hondenspeelgoed. Wellicht om het leven der jonge hondjes een weinig amusanter te maken, en tevens om het aangename met het nuttige te verbin den, heeft men voor hen gummiballen in den handel gebracht met kattenkoppen, waar zij tevens in kunnen bijten en z doende hun scherpe tanden afslijpen. Misschien kan men hierdoor bereiken, dat hun aandacht van kussens en dergelijke verboden voorwerpen, waar zij maar al te graag mee ravotten, wordt afgeleid. Gebloemd jurkje. Gebloemd jurkje van flanel f cretonne met bijpassende directoire en effen kraag- je; het voor- en achterstuk is een keer of zes ingehaald; wie echter vaardig is in het smocken, kan er een heel mooi geheel van maken. Dit jurkje is met korte zoowel als lange mouwen geschikt voor meisjes van 2, 4 en 5 jaar. DE NIEUWE SCHOENEN, Vroeger was de schoen bijni 1 modeartikel. Een schoenen maakte niet die vroolijke, bontei| van tegenwoordig, nu we kiezen uit! looze die elk weer opni«| komen. Men zieti oogenblik variatie hakken. B opengewt JP» avondschol de uiterst hooge en dunne hak op, het laatste mode- snufje door Parijs voorgeschreven. Daarentegen heeft de zwart satijnen avond schoen een lage breede hak, een model, dat door zijn eenvoud be koort. De twee wandelschoenen, afbeelden vertoonen een brei en een breede hooge hak. Voi delschoenen prefereeren vele di lage hak, omdat vooral bij enkels een hooge hak wel eensc genaamheden in het dragen be Geen nood hoor, de mode heeft e gedacht en de „laag-bij-de-groni schoen is niet minder elegant, da met fantasieleer bewerkte zusje. Di gisti van ia c tarii faofiede bom ken! deui zaki rech( hai Di zeei Vol teri. Ir av spn van Ons huishoudschort. De bijzondere aandacht van onze: sen vragen wij voor het in deze afgebeelde huishoudschort. dat wij t bedrag van slechts 40 ct. beschikbaar in de maten 42 tot en met 50. Eenige vasten-menu's. Gekookte kabeljauw, peterselie» aardappelen. Wentelteefjes met bessensapsa Witte boonensoep. Schelvisch-schotel met aardappÉwij: fruit. Stokvisch met mosterdsaus, aardappelen. Rijst en gebakken uien, Vla met abrikozen. Onze goedkoope patronen Wenken voor het bestellen. De lezeressen worden vriendell? zocht bij het bestellen niet te vergö maat en het juiste nummer op te Patronen worden geleverd na oven ving van een bedrag van 58 cent op? kening 191919 van den „Knippat dienst" te 's-Gravenhage. Aanvraga nen ook per postwissel gezonden aan de Redactrice van den „Knippil dienst", Joan Maetsuyckerstr. 9# De: en indien niet anders mogelijk pö met bij sluiting van een bedrag van in postzegels. Ons succes De goedkoope knippatronen. Van vele lezeressen ontvingen wij betuigingen voor de instelling van d briek. De patronen voldoen goed een uitstekende coupe en zijn voor lï abonné's in dezen tijd een uitkomst ook zoo prettig met behulp van onze nen zelf japonnen of kinderpakjes I ken, vooral nu men zoo op de dient te passen. Ook ditmaal geven wij wederom^ kelijke modellen. Wil bij uw opgave vooral de vert maat of anders de juiste bustewfldw heupwijdte opgeven! Vragen van belangstellende worden, mits postzegels voor antff^ bijgesloten, gaarne in behandelinf men.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10