Raad Zijpe. Bont Allerlei. Radioprogramma onw ddel# meei? cntdil c as»' hetq Vergadering van den Raad op Dinsdag 16 Februari 1932, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer J. de Moor, burgemeester, secre taris de heer J. A. de Boer. Met kennisgeving van verhindering is afwezig de heer Rens. Na opening volgt vaststelling der notulen. Mededeelingen en Ingekomen stukken- Medegedeeld wordt, dat Ged. Staten goedkeurden de verordening op de heffing van opcenten op de vermo gensbelasting, het besluit betreffende restitutie aan C. Broens van een gedeelte van den koopprijs van een perceel bouwterrein; dat Ged. Staten hebben verdaagd hunne beslissing ten aanzien van de gemeentebegroo- ting, dienst 1932; dat Ged. Staten hunne goedkeuring hebben onthouden aan het raadsbesluit tot wijziging van de bouw- en woningverordeningen en dat door genoemd college soortgelijke voorschriften zijn vastge steld. Medegedeeld wordt dat de in de vorige vergadering gedane benoemingen zijn geaccepteerd; dat de heer p. Scbager heeft bedankt als lid der commissie van toezicht op het correspondentschap der arbeidsbemid deling' dat de heer J. Homan, gemeenteveldwachter, eeB dankbetuiging inzond voor de toegekende gratifl- cjtie; als voren van de heeren A. en P. Kapitein voor verleende reductie op de pachtsommen en idem van het bestuur van de Schager Handeldrijvende en Indu- strieele Middenstandsvereeniging voor de toegezegde bijdrage voor den cursus voor opleiding van winkel personeel. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Blijkens het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger waren kas en boeken in orde be vonden. Bij de Coop. Zuivelbank was belegd f 60661.84. Het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, de jaarver slagen van de Commissiën tot wering van schoolver- rulm en het verslag van den Iegwedstrijd te Beemster 1936—1931 zullen bij de raadsleden circuleeren. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stem men besloten om adhaesie te betuigen aan het verzoek van het gemeentebestuur van Webl tot Instelling van een zelfstandig Ministerie van Landbouw. Voor kennisgeving worden aangenomen de adressen van afdeelingen van Landarbeidersbonden inzake in stelling van een plaatselijk crisiscomité, op grond van het feit dat eeen dergelijk comité is gesticht en reeds zgn werkzaamheden ter hand heeft genomen. Bevordering van bepaalde werken. Voorts is ingekomen een verzoek van afdeelingen van Landarbeidersbonden, om de uitvoering van be paalde werken te bevorderen, zulks ter bestrijding van de werkloosheid. Genoemd worden het egaliseerea en beharden van een weg langs de duinen en het uitdie pen van sloot»*n langs de stortgronden. B. en W. merken op. dat dit laatste niet wel moge lijk is, omdat de huurtermijn der stortgronden straks geëindigd is. De heer Blom stelt voor het pad van Vos tot de duinen to beharden. De Voorzitter merkt op, dat de gemeente geen wegen h onderhoud heeft. De heer Nannis zou met het polderbestuur in over leg willen treden om wegen te verbeteren, terwijl ook deheer Van der Sluijs het gewenscht acht, met de «sderhoudspllchtigen van wegen in connectie te treden. De heer Doorn wijst op de hooge kosten, terwijl 80 besteed zou worden aan materiaal en slechts 20 aan arbeidsloon, zoodat het geen hulp voor de werk loozen beteekent. Op het verzoek wordt met 8 tegen 2 stemmen afwij zend beschikt, voor inwilliging stemden de heeren Nan nis en Blom. Ingekomen is een schrijven van den Armenraad te Alkmaar, ten gelelde van een verhandeling over den onderhoudsplicht. Voor kennisgeving wordt aangenomen een verzoek van de vergunninghouders om verlaging van de per- soneele belasting voor de biljarten voor 1932. Het adres is tot dit doel te laat Ingekomen. Om prae-advles wordt In handen van B. en W. ge steld een verzoek van de vergunninghouders om ver laging van het vergunningsrecht over 1932. Eervol ontslag wordt verleend aan: 1. Mej. G. A. Lek als onderwijzeres aan de o. L school te Oudesluis; 2. J. Kliffen als onderwijze! aan de o. 1. school te Schager- brug; 3. J. Th. van Droffel&ar als onderwijzer aan de o.l. school te Burgerbrug en ontslag aan C. van den Beidt als lid der Commissie tot wering van school verzuim te St Maartensbrug. Benoeming onderwijzend personeel. Tot onderwijzeres aan de oJ. school te Oudesluis wordt met 9 stemmen benoemd Mej. C. W. B. ter Brugge te Driehulzen: 1 stem werd uitgebracht op Mej. M. J. Heijt te Anna Paulowna; tot onderwijzer aan de oJ. school te Schagerbrug werd met algemeene stemmen benoemd de heer C. C. Paap te Haarlem; tot onderwijzer aan de o.l. school te Burgerbrug, eveneens met algemeene stemmen, de heer G. U. Ane- ma te Scharsterbrug (Fr.) Meerdere benoemingen. Ter voorziening in de vacature P. Schager. wordt de heer O. Hollander te Petten, met algemeene stemmen benoemd tot lid van de commissie van toezicht op het correspondentschap der arbeidsbemiddeling. De heer Joh. Leeuwen wordt met algemeene stemmen benoemd tot lid der commissie tot wering van school verzuim te St. Maartensbrug. Verzoeken van de R.K. schoolbesturen om voorschot op de gemeentelijke vergoeding overeenkomstig art. 101 der Lager onderwijswet 1920. voor het dienstjaar 1932. De kosten per leerling der o. 1. soholen in deze ge meente hebben over 1929. het laatste dienstjaar waar over de rekening is gesloten, f 13.07 bedragen. Het gemiddeld aantal leerlingen van de R.K- school te 't Zand bedroeg In 1931 gemiddeld 249%. dat te Bur gerbrug 74%. Het voorschot, gevraagd door het school bestuur te "t Zand bedraagt f 2611.38 en voor Burger brug f 742.50. Belde verzoeken zijn voor inwilliging vat baar. Met algemeene stemmen wordt besloten de gevraagde voorschotten ta verleenen. Door den heer J. J. Kabel te St. Maartensbrug wordt een tegemoetkoming gevraagd in de reiskosten van zijn zoontje voor bezoek aan de R.K. school te Schagen. B. en W. stellen voor het verzoek In te willigen en het bedrag der tegemoetkoming, te rekenen vanaf 1 Jan. 1932 vast te stellen op f 36.80 per jaar. De heer Van der Oort informeert, of het bezoeken van de school te 't Zand duurder uitkomt. De heer Blom stelt de vraag, of het hier lager onder wijs betreft, en of de jongen niet beter de school te Burgerbrug kan bezoeken. De Voorzitter antwoordt, dat, wanneer de school te Burgerbrug wordt bezocht, toch vergoeding moot wor den toegekend, omdat de woning van Kabel op meer dan 4 K.M. afstand van de school te Burgerbrug ligt. De heer van der Oord vraagt, of het vervoer naar Burgerbrug duurder is dan naar Sohagen. De Voorzitter deelt mee, dat de reis naar Schagen het geschikste is. De heer Van der Oord meent, dat de heer Kabel dan natuurlijk den geschiksten weg moet zoeken. Met algemeene stemmen wordt vervolgens besloten de gevraagde tegemoetkoming ad f 36.80 per jaar te ver leenen. Verzoek als voren van den heer J. Groot te Oudesluis, wiens leerplichtig kind de R.K. school te 't Zand bezoekt. De afstand van de woning van Groot naar de school te 't Zand is meer dan 4 K.M., zoodat het verzoek ingewil ligd dient te worden. B. en W. stellen voor het bedrag der tegemoetkoming te rekenen van 2 Maart 1932 af vast te stellen op f 80 per jaar. De heer Van der Oord vraagt, of 't vervoer per flets niet goedkooper is, de autobus moet er een aparte reis voor maken. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. gisteren een onderhoud met den heer Groot hebben gehad. Het Is ge bleken, dat het kind niet mag of kan fietsen. Het jon getje loopt nu van de woning van zijn vader tot Keins- merbrug, en gaat vandaar per bus verder. Anders reed de bus tot de Ruigeweg, thans gaat deze dus door tot Kelnsmerbrug. Verleden Jaar heeft adressant de kosten van vervoer zelf moeten betalen, omdat hij geen recht had op een bijdrage van de gemeente. De heer Van der Sluijs licht de zaak nog nader toe. B. en W. willen gedurende de 4 wintermaanden adressant tegemoetkomen en stellen daarom voor de vergoeding van 60 op f 80 te bepalen. Wordt algemeen goedgevonden. De heer A. Sneekes, Ruigeweg, Schagerbrug, verzocht om vermindering van zijn bijdrage In de kosten van ver voer zijner schoolgaande kinderen. B. en W. stelden aanvankelijk voor om adressant ge durende het tijdvak 1 Januari—1 April 1932 ontheffing te varleenen van het betalen eener bijdrage, in verband met de werkeloosheid van zijn zonen. Naderhand is B. en W. echter gebleken dat de zonen niet geregeld werk loos zijn geweest en daarom stellen zij nu voor niet op het verzoek In te gaan- Op de vraag van den heer Van der Oord wordt me degedeeld, dat de bijdrage in de kosten van vervoer voor adressant bedraagt, voor 2 kinderen totaal f 50. De heer Bruin zou dit verzoek in handen van B. en W. willen stellen, die dan zoo noodig andere maatregelen kunnen treffen. De hee Van der Oord denkt, dat het verzoek tot den raad is gericht op het oogenblik dat de zonen werkloos waren. Voorlooplg wordt afwijzend op het verzoek beschikt. B. en W. stellen voor gedurende het eerste halfjaar 1932 vrijstelling te verleenen aan den heer Van Duin te Schagerbrug (Onder Duin) van het betalen eener bij drage in de kosten van vervoer zijner schoolgaande kin deren. De heer Dignum kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen, ja, zou de vrijstelling wel voor het ge- heele jaar willen geven. De Voorzitter meent, dat we later weer kunnen zien. Conform het voorstel van B. en W. wordt met alge meene stemmen besloten. Ontheffing van schoolgeld B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op een verzoek van G. v. d. Paal, om ontheffing van schoolgeld en wel In verband met den aanslag van adressant in de inkomstenbelasting. De heer Blom merkt op dat het maar de vraag is hoe de positie van adressant op 't oogenblik is. De Voorzitter zegt dat adressant voor f 14.80 bij Staatsboschbeheer werkt, den geheelen winter De heer Doorn wijst er den heer Blom op dat als ont heffing wordt verleend, een ander maar weer moet be talen. Het betreft niet zoo'n groot gezin en f 1500 in komen, den aanslag ln de inkomstenbelasting, is geen klein beetje. Als we dergelijke verzoeken maar toestaan raken we steeds verder van huis. Met 9 tegen 1 stem, die van den heer Blom, wordt het verzoek afgewezen. De heer Stijgers, wonende in de gemeente Callants- oog, doch wiens kind te 't Zand school gaat, vroeg eveneens ontheffing van schoolgeld. B. en W. zijn niet op de hoogte van den toestand van het gezin, maar wellicht kan de heer De Wit inlichtin gen verschaffen. De heer De Wit erkent dat adressant een achterlijk man ls, die niet naar behooren zijn gezin kan onder houden. De heer Smit weet echter toevallig, dat adressant een normaal loon verdient, f 19.50 per week, plus emo lumenten ls tesamen f 22.50. Na deze inlichtingen wordt ook dit verzoek afgewe zen. Het kohier der belasting op de honden, dienstjaar 1932, wordt vastgesteld tot een bedrag van f 522. Na toelichting door den Secretaris wordt besloten tot wijziging van de aflossingsbedragen van de geldleening, aangegaan ingevolge raadsbesluit van 16 Dec. 1925. Een voorstel van B. en W. om de woningen van de belde gemeente-veldwachters telefonisch aan te sluiten, wordt na toelichting van den Voorzitter met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter wees erop dat aan sluiting nuttig en dienstig was, vooral wat de veld wachterswoning te Burgerbrug betreft, niet alleen voor politiezaken, doch ook voor de zaken de arbeidsbe middeling betreffende. En de beide veldwachters heb ben elkaar ook noodig. De heer Doorn merkte op, dat de kosten zeker niet zoo hoog zyn, waarop de Voorzitter mededeelde, van het abonnement f 24, plus de kosten der gesprekken, wat niet zoo hoog is. Waar de winkelsluitingswet op 1 Mei a.s. in werking treedt, stellen B. en W. voor, het uur van sluiting der winkels (8 uur 's avonds) gedurende den tijd, dat de officleele tijd een uur vroeger is gesteld dan de zonne tijd, een uur later te stellen. Algemeen goedgevonden. De toeslag op de werkloosheidsuitkering. Bij de rondvraag zegt de heer Blom, dat in de vorige vergadering gezegd is, dat men een open .oog zou heb ben voor de belangen der arbeiders, doch het lijkt spr. dat er meer werkloozen komen en daarom vraagt spr. of de tijd niet gekomen is om den arbeiders een toeslag op hun werkloosheidsuitkeering te geven. De Voorzitter zegt dat tot nu toe de menschen aan"t werk zijn geweest. Het werk voor Staatsboschbeheer loont tot 1 Maart en B. en W. zullen trachtnn den ter mijn tot 1 April verlengd te krijgen. Verder trachten B. en W. menschen te werk gesteld te krijgen bij bloem- bollenkweeekers, die vorig jaar vreemde werkkrachten hadden. Hoe het met de Zuiderzeewerken zal afloopen, weet spr. niet. In Schagen is een vergadering gehouden en een commissie zou naar den Minister gaan en vra gen de menschen niet te ontslaan. Spr heeft niet zoo veel hoop, dat deze poging zal slagen. Of de werkloos heid grooter zal worden, weet spr. niet. De heer Nannis herinnert eraan, dat de meerderheid van den raad in de vorige vergadering besloot niet in te gaan op het verzoek der Landarbeldersbonden. om een toeslagregeling. B. en W. hebben na deze beslissing de zaak niet opnieuw onder de oogen gezien, maar spr. is het met den heer Blom eens. Spr. voorziet dat de vol gende maand het aantal werkloozen niet zal vermin deren en acht het billijk dat de georganiseerden aan stonds door een toeslagregeling worden geholpen. Nlet- georganiseerden zijn bij spr. geweest en spr. heeft ze naar het Burgerlijk Armbestuur verwezen. Spr. «vijst op de kosten voor de gemeente om deze ongeorgani seerden te helpen en doet een beroep op den raad om ook de georganiseerden tegemoet te komen. DONDERDAG 18 FEBRUARI. HILVERSUM (1875 M.) A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Sollstenconcert; 11.00 Knipcursus Kinderkleeding; 11.30 Solistenconcert; 12.00 Tijdsein en gramofoonmuziek; 12.15 Klein orkest o.l.v. Nico Treep; intermezzo gramofoonmuziek; 2.00 Rust poos zender; 2.30 Gramofoonmuziek; 3.00 Knipcursus voor gevorderden; 3.45 Gramofoonmuziek; 4.00 Zieken- uur door Mevr. Antoinette van Dijk; 5.00 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep; 6.30 Sportpraatje door H. Hollander; 7.00 Omroeporkest; 7.30 Engelsche les voor beginners door Fred. Fry; 8.00 Tijdsein en gramofontnuzlek; 8.15 Caecilia-concert; 10.30 Nieuwsberichten van Vaz Dlas; 10.45 Gramofoonmuziek; 11.00 Uitzending uit het Carl- ton-Hotel te Amsterdam: Dansmuziek door Billy Ma- son en zijn Orkest. HUIZEN (298 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert. N.C.R.V.: 10.00 Tijdsein en gramofoonmuziek; K.R.O. 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 Orkest. N.C.R.V.: 2.00 Cur sus in fraaie handwerken; 3.00 Vrouwenuurtje; 3.30 Rustpoos zender; 4.00 Ziekenuurtje; 5.00 Cursus in handenarbeid 5.45 Concert; 6.45 Knipcursus; 7.00 Vraag- halfuurtje; 7.30 Politieberichten; 7.45 Persberichten Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Lezing door J. Schuurmans: Iets over zending en volksleven op Z.O.-Celebes; 8.30 Har monie-orkest o.l.v. Piet van den Hurk; 9.00 Lezing; 9.30 Vervolg Concert; 10.00 Persberichten Vaz Dias; 10.45 Gramofoonmuziek. HAMBURG (372 M.) 6.10 Concert door het Kleine Noragorkest; 10.20 Gramo foonmuziek; 11.50 Middagconcert; 9.50 Dansmuziek, I LANGENBERG (472 M.) 6.25 Programma van Hamburg; 11.20 Populair concert; 12.25 Omroeporkest; 4.20 Vesper concert. KALUNDBORG (1158 M.) 11.20 Strijkorkest; 2.50 Deensche liederen; 7.30 Omroep orkest; 10.10 Dansmuziek. DAVENTRT (1554 M.) 12.20 Orgelconcert door Reginald Foort;-1.20 Gramofoon muziek; 4.55 Concert; 11.15 Dansmuziek. PARIJS-RADIO (1725 M.) 12.50 Gramofoonmuziek. WARSCHAU (1411 M.) 4.00 Gramofoonmuziek; 6.55 Idem; 9.50 Dansmuziek. Den Voorzitter lijkt het moeilijk om zoo onvoorbereid een dergelijke zaak te behandelen. Het is beter dat B. en W. het eerst behandelen en dan in de volgende ver gadering een voorstel aan den raad doen. De heer Nannis acht dit niet noodig, omdat deze zaak al zoovele malen is besproken. Als B. en W. het opnieuw moeten behandelen, laten we dan maar zeggen, dat het op den langen baan geschoven moet worden. De heer Doorn vraagt of er veel niet geplaatste werk loozen zijn, waarop de Voorzitter zegt. van op heden niet; verleden week is het aantal opgenomen, toen wa ren ze allemaal aan 't werk, met uitzondering van d« niet-kostwinners. De heer Doorn wijst er op, dat we van twee kwaden het beste moeten kiezen. Het zal op 't moment veel kos ten per week. Of men f 10 toeslag geeft aan 't Staats boschbeheer of toeslag op de werkloozenuitkeering, in beide gevallen is de gemeente het geld kwijt. De heer Dignum is ook overtuigd, dat de gemeente een groot bedrag aan de werkloosheidsbestrijding uit geeft. Spr. oordeelt, dat er voor de arbeiders goed ge zorgd wordt. En gezien den toestand, waarin ook ande ren verkeeren, acht spr. een andere oplossing zeer ge wenscht. Spr. wil daarom nu niet besluiten tot het ge ven van een toeslag op de werkloosheidsuitkeering, maar wil dat de raad eerst eens over een andere oplossing van gedachten wisselt De heer Blom vindt het beter vandaag spijkers met koppen te slaan, de kwestie is al voldoende besproken. De heer Dignum wijst op den gewijzigden toestand in de gemeente. We hebben niet alleen rekening te houden met de arbeiders, maar ook met hen, die de gemeente kas steeds moeten vullen. De heer Nannis geeft toe, dat zooveel mogelijk ge tracht wordt de menschen in werkverschaffing onder te brengen, maar de loonen zijn niet hoog, en als het werk een week stil ligt, zijn de menschen broodeloos. De Voorzitter kan zich zeer goed met het idee-Dignum vereenigen, en wil dan dat de raad vóór 1 Maart, b.v. begin volgende week bij elkaar komt, eerst tot een on derlinge bespreking. De heer Doorn is het met den Voorzitter eens en wil het nog wel eens herhalen aan deze tafel, dat naar zijn oordeel een ieder op zichzelf is aangewezen, een ieder voor zich zelf behoort te zorgen, zooveel als mogelijk is. De bloementoovenaar van Raveilo. (Rome). Hoog boven de blauwe golf van Saler- no ligt het schilderachtige Raveilo, met zijn talrijke ruines van paleizen uit den tijd der Arabieren en der Noormannen. Het zijn niet alleen ruines, die hier staan, maar er zijn ook nog enkele paleizen te be wonderen. Het schoonste en best geconserveerd© on der deze is het Palazzo Ruffolo. Dit Palazzo Ruffolo was inderdaad vroeger niet anders dan een verlaten Paleis op een rots. vanwaar men de heerlijkste land streek, waarin men zich bevend, kon bewonderen. Maar onder handen van ©en bekwaam tuinman Luigi Cicalese werd deze ruine, dor en dood, tot een waar bloemenparadijs Onder zijn bekwame handen en door zijn goede zorgen groeiden daar de machtige cipressen en pijnboomen, en bloeiden er de heerlijk- Sto wi zeldzaamste bloemen, die met elkaar Palazzo Ruffolo tot dien lusthof maakten, die een doel werd, waarheen vele reizigers door Italië zich begaven. Cica de kreeg niet ten onrechte don bijnaam van „Bloe- fflentoovenaar van Raveilo". Toen het Palazzo weer Dewoners kreeg, lieten deze hun goeden tuinman de 'rije hand en hij kweekte en verzorgde en werd de vriendelijke gids, niet alleen van geleerden, die de widzame collectie, waaronder zich zelfs, door krui sing verkregen, tropische en Cadifornische soorten be vonden. kwamen bewonderen, maar ook van konin gen en keizers, die van de bloemenweelde kwamen genieten. .^ens hebben ook Richard Wagner en ziin gade Co- sima, vergezeld door een Russischen schilder, de villa bezocht. Toen waren er nog geen gemakkelijke n verzorgde autowegen, zooals nu, maar men reed °p muildieren langs het steile bergpad omhoog. Nau welijks was de sombere poort, die toegang gaf tot de villa geopend, nauwelijks had men de eerste schre- S?® gedaan in den tuin, die daar in al zijn heer- ujKheid te bloeien lag, of Wagner greep de hand van Qen schilder, dien hij opdracht gegeven had, om het aecor te ontwerpen voor de eerste scènes van zijn ..Parsival", "Dit is de tuin, dien we hebben moeten", riep hij geestdriftig uit. en toen hij de intense schoonheid van au lustoord onderging, voegde hij eraan toe; „En hier vk. i Künsgor's paleis." Zoo ontstonden de décors de eerste Parsival-scènes. «vp 1 00f?enblik is Raveilo in rouw, want de trou- verzorger der heerlijke bloemen en planten is ge storven. Op zeer hoogen leeftijd heeft hij zijn pleeg kinderen alleen moeten laten. En niet alleen wordt Cicalese door zijn eigen landgenooten betreurd. Neen, ook de bloemkweekers uit andere landen, en hieron der zijn ook Hollanders ©n Belgische, betreuren zijn dood. Want dikwijls gaf hij hun. die betrekkingen met hem onderhielden, zijn goeden raad en wenken, die bij uit eigen ondervinding had opgedaan. Zij zul len aan den „Bloementoovenaar van Raveilo" een eerbiedig aandenken bewaren. Een doodelijk schoonheidsmiddel. (Londen). In een kleine voorstad van Londen heeft zich een dezer dagen een gruwelijk drama af gespeeld. Het viel Mevrouw Rouse op, dat haar een- en-dertig-jarige dochter Evelyn, ofschoon het al laat in den morgen was, haar kamer nog niet had ver laten. Ze besloot, zich even op de hoogte te gaan stel len en ging naar de kamer van Evelyn. Toen zij op haar herhaald kloppen geen gehoor kreeg, deed zij de deur open en trad het vertrek binnen. Daar trof haar een ontzettend schouwspel. Haar dochter had zich nl. met een shawl aan den kant van haar bed opgehangen. De dokter, die in allerijl ontboden was en het ongelukkige meisje lossneed, kon dit treurig nieuws slechts beamen. Men verdiepte zich nu in het zoeken van redenen, waarom Evelyn, die een vroo- Iijk levenslustig meisje was en daarbij een bekende figuur op de tennis- en golfbanen, een dergelijk gru welijk einde aan haar leven had gemaakt. En toen kwam men tot de conclusie, dat het jammerlijk over lijden niet aan een zelfmoord, maar aan een treurig ongeval moest worden geweten. Aan een soort doodelijke schoonheidskuur. Evelyn had zich nl. een paar dagen te voren bij haar moe der beklaagde, dat zij te dik werd. En, sportief meisje als zij was, deed zij al het mogelijke om haar „lijn" te behouden. Speciaal ook vond ze, dat haar hals de gewenschte afmetingen niet bezat. En nu nam zij een haar noodlottig geworden middel te baat Zij bond nl. iederen ochtend, bij het doen van haar och tendgymnastiek, een zijden shawl aan een van haar bedspijlen; in de lus, die ontstond, legde Evelyn het hoofd en bewoog dit nu langzaam heen en weer. waardoor een soort halsmassage ontstond, die de overtollige dikte moest doen verdwijnen. Men zette nu in deze richting het onderzoek voort en nu kwam aan het licht, dat Evelyn dien ochtend geen schoen tjes droeg, maar slechts op een paar dunne zijden kousen haar gymnastische oefeningen had gehou den. Bij de halsmassage echter, was zij op het gladde zeil uitgegleden en de shawl werd een noodlottige strik, waarin het arme meisje den dood door ver stikking vond. Electrisch vlsschen. (B e r lij n) Is visschen met den hengel een wree- de en onmenschelijke sport? De echte hengelaars zul len dit ten stelligste ontkennen, terwijl zij, die deze sport niet beoefenen, die „niet willen wachten op iemand, dien men nooit gezien heeft", zullen zeggen, dat het toch alles behalve menschlievend of lie ver vischlievend is, een levend wezen een haak in den bek te drijven. Hoe het ook zij, het schijnt, dat aan deze „wreedheid" (voor hem, die het zoo noe men wil) gauw een einde zal komen. Het zou nl. een Duitsch© professor gelukt zijn, om visch te vangen langs electrischen weg. Ten aanschouwe van vele belangstellenden op dit gebied heeft de professor proeven gedaan met zijn uitvinding en daarbij ge demonstreerd hoe men niet alleen de dieren vangt, zonder meer. maar ook, hoe men door bepaalde sterkte va.n den electrischen stroom de grootte der visschen bepalen kan, die men ophalen wil Dit heeft net voordeel, dat kleine vischjes gespaard wor den. Verder merkte men op, dat de visschen die elec trisch gevangen werden in een toestand van verdoo- ving aan de oppervlakte verschenen, waarna men de dieren makkelijk kon vangen en in het net ber gen. Bracht men nu deze visschen in zuurstofrijk, niet te warm water, dan werden ze na ongeveer een half uur weer springlevend. Terwijl door deze elec- trische methode alleen groote vischen aan de opper vlakte verschenen in verdoofden toestand, bleek het dat de kleine soorten absoluut door de electriciteit niet gehinderd werden. Nu zocht men naar de oor zaak der ongevoeligheid van kleine visschen voor electrischen stroom, en daarbij kwam vast te staan, dat de te vangen visch door een bepaalde electrischo spanningshoogte getroffen moet worden om den in vloed ervan te ondergaan. De dieren ontvangen dan een electrische „narcose". Verdere experimenten brachten aan het licht, dat elke vischsoort een an der voltage noodig heeft. Een forel moet nl. een stroom van 2 volt ondergaan, andere soorten weer 1.4-1 volt. Nu is het mogelijk, dat men de electriciteit die men door een rivier, een meer of ander water leidt, naar believen kan regelen, zoodat men bijv. de voor het vangen van forellen benoodigde 2 volt kan brengen op twee, tien c.M. van elkaar verwij derde punten in het water. De ruimte tusschen deze twee punten staat dan ook onder stroom. Dan zal men zien, dat alle forellen, die kleiner zijn dan tien c.M., geen hinder van den electrischen stroom ondervinden, terwijl alle grootere exemplaren verdoofd aan de oppervlakte verschijnen. De vis schen zijn. wanneer zij gezond zijn, op geen enkele wijze beschadigd, zoodat zij levend ter markt ge voerd zouden kunnen worden. Een nadeel echter is aan deze wijze van visschen verbonden; het is nl. voor den visscher niet heelemaal zonder gevaar, van wege de electriciteit waaraan hij zijn lichaam bloots stelt. De uitvinder van deze vischmanier raadt dan ook aan het dragen van gummi-handschoenen tij dens de vangst dringend aan. Hoe het Meissner-porselein werd uitgevonden. (Berlijn) De moderne tijd van „Neue Saeh- lichkeit" is het porselein niet zoo goed meer gezind als de vroegere tijd, toen de pronkkast vol stond met allerlei soorten snuisterijen. Tegenwoordig worden die snuisterijen in een donker hoekje opgeborgen, omdat het stofnesten zijn. maar de rol van het por selein is nog niet uitgespeeld. Het is niet met zeker heid te zeggen, wanneer het porselein eigenlijk uit gevonden is. Reeds lang voor ons kenden de Chinee- zen het porselein. Pas in het begin van den nieuwe- ren tijd, in de zestiende en zeventiende eeuw kwam het porselein van China naar Europa. Hoeveel moeite men zich ook gaf, men was niet in staat, het zelfde soort porselein te vervaardigen; men kreeg alleen het zgn. „weeke" porselein. Zooals bij vele uitvindingen is het een toeval ge weest, dat in Europa het Chineesche porselein weer uitgevonden werd. Nadat de alchemist Joh. Fr. Bött ger (geb. 4 Febr. 1682) het roode porselein vervaar digde, ontdekte hij twee jaar later bij onderzoekin gen over een haarpoeder de aarde, die noodig is om het echte porselein te fabriceeren. De porseleinfabri- catie werd in Meissen onmiddellijk systematisch aan gepakt en kwam snel tot grooten bloei. Hoewel het procédé zeer streng geheim gehouden werd, wisten buitenstaanders het toch te bemachtigen en na eeni- een tijd had ieder land en ieder landje zijn eigen porseleinfabriek. De uitvinder Böttger heeft van zijn uitvinding wei- nog voordeel gehad. In dien tijd kende men nog niet de bescherming van patenten. In Berlijn was hij apotheker en tegelijkertijd deed hij alchemistische proeven. Toen dat gemerkt werd. vluchtte hij naar Dresden, maar hij kwam van den regen in den drop. Daar richtte de vorst Egon van Furstenberg hem een laboratorium in. maar toch was hij daar zijn leven niet zeker, zoodat hij in 1704 naar Weenen vluchtte, vanwaar hij met geweld weer naar Dresden werd te ruggebracht. omdat in dien tijd een alchemist meer een waardevol voorwerp dan een levend wezen was. Toen de Zweden het land indrongen, werd Böttger met drie assistenten op een slot in veiligheid ge bracht. Nog eenmaal heeft hij geprobeerd, met zijn uitvinding geld te verdienen, doch het gevolg was, dat hij in 1719 in Dresden gevangen werd gezet. Den 13en Maart van dat jaar is hij in gevangenschap ge storven.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7