Uitlui Nitin- it- Lui Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. m Eerste Blad. imatum ran Japan. Distributie langs het lichtnet MOORDAANSLAG TE LEIDEN. Een antieke brandspuit De moeilijkheden van de Antwerpsche Hypdisco. De Pachtwetten. DE ZONDAGSVLIEGER WEER THUIS. Fa. Gebr. ROTGANS Ingezonden Stukken. Plaatselijk Nieuws. Donderdag 18 Februari 1932. 75ste Jaargang No. 9023 COURANT. (Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder I j8g en Zaterdag Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- J nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85. iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen) Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. pit NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. kim Schot n en >enen, n bijna 2nenmt bonte i we en uit e mo elk opnii en. zie! nblik J dschoe HET CONFLICT IN HET OOSTEN. Terugtrekking geëischt van het Chlnee- sche 19e legercorps tot op 20 K.M. van Sjanghai, B De Japansche regeering heeft generaal Oejeda te Sjanghai gemachtigd den Chineezen een ultimatum t» stellen, dat het negentiende Chinecsche legercorps rich binnen een bepaalden tijd tot op 20 K.M. ten 5 ooordwesten van de Japansche concessie in Sjanghai loet terugtrekken, daar de Japanners anders tot den opmarsch zullen overgaan. De Japansche gezant in China heeft zijn regeering *n weten, dat alle hoop om de Chineezen te bewe *n vrijwillig hun posities in Sjanghai te verlaten, opgegeven. Van bevoegde zijde te Tokio wordt vernomen, dat japan geneigd is de medewerking der mogendheden te aanvaarden bij de uiteindelijke onderhandelingen over de verdrijving der Chineesche troepen. Japansche granaten in de internationale nederzetting. V. D. verneemt uit Sjanghai: De Japansche artillerie legde in den nacht op Woensdag verhoogde activiteit aan den dag. De be woners der internationale nederzetting werden door het ononderbroken vuur der Japansche kanonnen jnit hun slaap gehouden. 45 Japansche granaten kwa men in de internationale nederzetting achter de Ame- ische verdedigingslinie terecht. Er werden vier [Chineezen gedood en veertien gewond. tische kruisers hebben het vuur geopend op het dwj Woesoeng. Daarbij werd de Engelsche eigenaar r het Woesoeng hotel door een granaatsplinter ge- wond. Voorts werden de kabels van oen telegraaf- k rf^'^happij door een granaat vernield, zoodat breedtisjanghai vier uren lang van verbinding met de bui- Vootllenwereld verstoken was. Door noodkabels is het con- le dai»^ct thans hersteld, bij eens en be jeeft da te onze deze wij ikbaar Denkt Japan over uittreden uit den Vol kenbond? De dagbladen in de Japansche hoofdstad hebben gister extra-edities uitgegeven, waarin zij den nota van den Volkenbond publiceerden. Ofschoon deze no ta officieel nog op geen enkele wijze is gecommen- .tarieerd, verluidt toch in toonaangevende kringen, dat iedere verdere druk van den kant van den Volken bond zou leiden tot uittreden van Japan uit den Vol kenbond. Heden hebben de Engelsche en Fransche ambassa deurs *den Japanschen minister van buitenlandsche zaken Josjisawa een bezoek gebracht om het Japan sche ultimatum aan de Chineesche troepen te Sjang hai te'bespreken. S. rselies .-r;. ien, Japan neemt tegenover de mogendheden een afwijzende houding aan. De geheele Japansche openbare meening neemt op zeer scherpe wijze stelling tecen den eisch van den Volkenbond dat Japan zijn troepen uit Sjanghai zal iterugtrekken. In ofifcieele kringen wordt verklaard dat van een .onvoorwaardelijk terugtrekken der troepen geen kunnen zijn. De Japansche regeering zal vanzelfsprekend dergelijke eischen van de hand wijzen. RADIO Door Gedeputeerde Staten van Noordbrabant is aan de gemeentebesturen in dat gewest een circulaire ge richt van den volgenden inhoud: De N.V. Provinciale Noordbrabanteche Electrici- teits-maatschappij bericht ons het volgende: Aangezien in verschillende gemeenten de stichting een bedrijf voor radio-distributie in studie is ge- nomen en wij van uw college in clen laatsten tijd ook ippat Weds eenige aanvragen voor den aanlog van gelei- i Des d/igen voor radio-distributie in gemeenten om ad- ries he! ontvangen, meenen wij goed te doen, het Davolgei e te uwer kennis te brengen. Door Philips' Radio te Eindhoven is een systeem ontworpen om radio-distributie te doen geschieden over de bestaande hoogspanningsleidingen van de electricitcitsbedrijven, welke vinding volgens mede deling van genoemde firma in een zoo ver gevor derd stadium is, dat deze reeds binnen enkele maan den zal kunnen worden toegepast, waardoor aan de oprichting van afzonderlijke netten voor de distribu- v®n radio zou kunnen vervallen. Behalve dat. dit voor do desbetreffende gemeenten eene belangrijke besparing van kosten zal kunnen ge- J"en, is er ook het groote voordeel aan verbonden, dat net stads- en dorpsbeeld niet zal worden ontsierd door de vele geleidingen, terwijl het verder voor onze "•y. van belang zal kunnen zijn, aangezien ook onze oogspanningsleidingen voor het beoogde doel zul- en kunnen worden gebezigd. n^r w»j meenen te weten zijn tot dusverre de ver- ra<r!?^en- aan Particulieren voor stichting van ^^"distributie in gemeenten verleend onder beding, Het T* 1011 allen tijde kunnen worden ingetrokken, bii v mt ons Pewcnscht voor, dat deze bepaling ook GeH aanvraSen zal worden gehandhaafd, voren verzoeken de gemeentebesturen aan het enstaande de noodige aandacht te schenken. 1 Oude heer overvallen en met messteken verwond. Roof niet de drijfveer? De daders gevlucht. Gisteravond te ongeveer 7 uur is op de Heerengracht te Lelden een moordaanslag gepleegd op den 65-jarigen heer Brandt, die alleen met zijn 93-jarige moeder per ceel 16 aldaar bewoont. Een tweetal personen dat tot nu toe onbekend is gebleven is na aangebeld te hebben, het huis van den heer B., die persoonlijk open deed, binnengedrongen, waar het tweetal hem In den gang ongeveer vijf messteken toebracht, waarna de on bekende individuen de vlucht namen. Bij onderzoek door den Eersten Hulpdienst bleken de wonden niet van ernstigen aard te zijn. De heer B. werd naar het Academisch ziekenhuis vervoerd. De politie stelt onder leiding van commissaris Meyer een uitge breid onderzoek In. Er wordt niets vermist. Aangenomen wordt, dat roof niet de drijfveer is geweest tot dezen aanslag. De toestand van het slachtoffer is naar om standigheden bevredigend. Nader wordt vernomen, dat de heer B.. die nogal voor vermogend doorging, niet bijzonder gezien was. Enkele maanden geleden heeft zich iemand in het huis van den heer B. laten inslu'tcn en de moeder van den heer B. geslagen. De heer B. hoeft dezen man destijds persoon lijk de deur uitgewerkt. De daders van den aanslag van gister zijn per auto gekomen. Deze wagen lieten zij voor het huis staan, twee mannen zijn daarop het huis binnengegaan, ter wijl vermoedelijk een derde persoon buiten heeft staan wachten. De politie is onmiddellijk een uitgebreid onderzoek begonnen. De toestand van het slachtoffer was gisteravond laat naar omstandigheden bevredigend. Bij de houtverkooping van de Kon. Houtvesterij Het Loo is o.m. verkocht een oude brandspuit, met op de eene zijde de woorden: ..Koninklijke Brandspuit. Paleis Het Loo", en op de andere den naam van den leve rancier: I. I. Fischer te Nijmegen. Omtrent deze an tieke spuit schrijft men aan de N.R.Ct.: In de eerste Jaren van de regeering van Koning Wil lem III kwamen op de Veluwe herhaaldelijk branden voor, waarbij moedwil dikwijls niet was buitengesloten. Dit ging zoover, dat bekend werd gemaakt, dat de eerste van wien bewezen werd, dat hij brand had ge sticht, zijn leven zou boeten aan de galg. Dit lot trof in 1852 een ingezetene van Apeldoorn, zekeren B. De Koning achtte voor de bescherming van het pa leis beter brandweermateriaal noodlg en liet deze brand spuit aankoopen, in die dagen een van de allernieuwste constructies. Bij branden In de buurt rukte ook het paleis-personeel met de spuit uit en deze overtrof verre de spuiten, welke te Apeldoorn dienst deden. Dit wekte natuurlijk de jaloezie der Apeldoornsche spuitgasten en bij een brand in de Hoofdstraat gaven dezen aan hun wrevel lucht door hun Loosche collega's nat te spui ten. Toen de Koning dit hoorde, verbood hij alle ver dere hulp bij branden en hiervan is nimmer afgeweken. Het laatst heeft deze spuit in het openbaar dienst ge daan bij den brand van de Groote Kerk aan de Loo- laan in Maart 1890. De spuit is thans in het bezit gekomen van den heer G. F. Loois, electrische smederij Het Loo, die haar als curiositeit zal opkalefateren. Llebermann weer aan den gang? De correspondent van V. D. te Antwerpen meldt: Onlangs Is failliet verklaard de te Antwerpen geves tigde „Hypdisco" of wel het „Hypotheek- en Disconto kantoor". Deze onderneming werd op 22 Februari 1930 opgericht. Reeds spoedig na de oprichting ontstonden moeilijkheden, die tenslotte uitliepen op een faillisse ment, nadat door de Hypdisco zelf surséance van beta ling was aangevraagd. Dit faillissement heeft te Antwerpen groote beroe ring gewekt, vooral in de kringen van den middenstand. De Hypdisco was namelijk de eerste bank te Antwer- pen, die kleinere wissels verdisconteerde zoodat het za ken doen met deze Bank groote aantrekkelijkheid be zat voor winkeliers, grossiers e.d., die voor hun crediet moeilijk bij andere bankinstellingen terecht konden, omdat deze zich alleen met groote financieringen bezig houden. Bij het onderzoek der boeken kwamen verschil lende feiten aan het licht, die een beeld gaven van den werkelijke toestand van de onderneming. Het bij de oprichting vastgestelde kapitaal bedroeg vijf millioen francs en stond als volgestort op de balans. In werke lijkheid was er echter bijna niets gestort. De oprichters zouden de helft participeeren. maar door allerlei mani pulaties slaagden zij erin, in werkelijkheid niets te stor ten. De andere helft van het kapitaal zou worden ver kregen door een emissie van aandeelen. Er werd ech ter voor slechts tweehonderdduizend francs ingeschre ven, waarvan bovendien dadelijk nog honderdduizend francs aan oprichtingskosten werd besteed. Van het re sultaat van de inschrijving en van de overige transac ties was niets bekend. Met het beheer van de onderneming ging het op de zelfde wijze. Eeenigcn tijd na de oprichting wilde een cliënt honderdvijftigduizend francs als hypotheek plaat sen. De bank belastte zich hiermede en plaatste de hy potheek op een zeer geschikt huis. Althans dit meende de cliënt. Achteraf blijkt echter, dat er op dit huis nooit hypotheek is genomen, ja zelfs was het huis al verkocht vóór de cliënt hetg eld bij de bank stortte. Op deze wijze zijn meer personen benadeeld. Toen de zaak niet meer te houden was. vond de di rectie een Nederlander bereid haar van advies te dienen. Deze Nederlander was, naar wij vernemen, nie mand minder dan de in Nederland door de kwestie van de Veendammer Hypotheekbank zoo berucht geworden Salomon Liebermann. Hij nam op zich, te trachten de S.-D. initiatiefvoorstellen. De sociaal-democratische Tweede Kamer-fractie is, zoo meldt Het Volk, voornemens, zeer binnenkort de door de Eerste Kamer verworpen pachtwetten onge wijzigd in den vorm van initiatiefvoorstellen op nieuw in te dienen. zaak te redden. Hij stortte een millioen francs aan con tanten, doch op voorwaarde dat de bank van hem een pakket aandeelen ter waarde van twee millioen francs zou overnemen. Zulks geschiedde. Doch thans blijkt, dat het gedeponeerde pakket, effecten slechts waardelooze vodjes papier zijn. Meer vervalschingen van dezen aard zijn geconstateerd. De politie heeft thans de zaak in onderzoek, maar het zal nog geruimen tijd duren, vóór dat alles zal zijn uit gezocht. Intusschen is de heer Liebermann uit België vertrokken. Dagelijks stroomen nog klachten bij de po litie binnen. In hoeverre de politie er in geslaagd is licht te brengen in deze zaak en of reeds arrestaties hebben plaats gehad, kan niet worden medegedeeld. Van een lacht-tochtje naar het Gooi, dat aan de FranschBelgische grens eindig de. De bestuurder dacht de Zuiderzee te zien, maar het zal waarschijnlijk de Schelde geweest zijn. Gistermiddag om kwart voor drie is de leerling van de Nationale Luchtvaartschool de heer H. G. Weber, die Zondagmorgen j.1. met zijn zustor te Amsterdam in een Pandervliegtuig opsteeg om een kort rond- vluchtje boven het Gooi te maken, en daarbij ver dwaalde, weer in veilige haven aangeland. Over dezen merkwaardigen tocht is reeds het een en ander medegedeeld. Bij de N. Luchtvaartschool bestond over het wegblijven van den heer Weber groote angst. Het was dan ook een ware verademing toen men tenslotte hoorde, dat de heer Weber wel ver weg, maar toch veilig en wel nabij Valenciennes op de Fransch-Belgische grens geland was. Oogenblikkelijk vertrok een hulpexpeditie onder leiding van den heer Schmidt Crans naar Valencien nes. Deze expeditie nu is gistermiddag triomfantelijk met den geredde op Waalhaven te Rotterdam terug gekeerd. Een onderhond met den verdwaalden luchtreiziger. De verdoolde vlieger vertelde gister in een onder houd, dat hij enkele weken geleden zijn brevet als sportvlieger had behaald cn Zondag een tochtje bo ven het Gooi had willen maken. Om 1 uur is hij met de PHAIA van Schiphol opgestegen, met het doel boven Bussum en Laren te gaan cirkelen. Na even te hebben gevlogen, zag hij tot zijn verrassing opeens de toren van Amersfoort, onder zich. Hij besloot toen naar het Westen te gaan, tot aan de Noordzee, om dan daarna de kust te volgen, tot bij Haarlem, en dan zoo weer bij Schiphol te komen. Hij keek op zijn com- pas en legde, naar hij meende. West voor. Welge moed ging het voorwaarts, maar de Noordzee wilde maar niet in het zicht komen. Het was eenigszins heiig, maar een waterplas als de Noordzee zou men toch wel kunnen zien. Hij keek eens op zijn horloge en merkte toen, dat het bij drieën was en nog steeds had hij de zee niet te pakken. Wel zag hij aan de rechterzijde opeens een breed water en hij dacht, dat hij zich dan wel in den koers vergist zou hebben en dat hij de Zuiderzee zag. Achteraf blijkt dit water ver moedelijk de Schelde te zijn geweest. Even later kwam hij boven een stad welke hij niet kende. In een van de straten zag hij een Belgische driekleur hangen en hij meende aan de Nederlandsch- Belgisrhe grens te zijn Hij besloot toen de zon aan de linkerhand te houden, in de meening dan onge veer Noord-West te vliegen en zoo wel de Noordzee te kunnen bereiken. Mar na een kwartiertje hield plotse ling de motor stil. De benzine was op en de jeugdige piloot begreep, dat hij moest dalen. Toevallig lag er oen klein terreintje in de buurt, dat hem nogal ge schikt voorkwam en hij slaagde erin zijn „kist" daar behouden neer te zetten. Van alle kanten kwamen be langstellenden toeloopen en toen hoorde hij, dat hij bij Herignies zat, juist 50 meter over de Belgische grens. Maar die 50 m. hebben heb nog parten gespeeld, want de hulpbrigade heeft later heel wat moeite ge had met de Fransche douaniers, die die meegebrach te onderdeden als geimporteerd beschouwden en er invoerrechten op ©ischten, wat heel wat heen en weer geloop, geconfereer, getelefoneer en oponthoud tenge volge heeft gehad. Intusschen lukte het in de buurt benzine te krijgen en de verdwaalde vlieger wilde weer opstijgen, om te trachten alsnog Schiphol te be reiken. toen de omstanders hem er op wezen, dat op stijgen van dit veldje vrij gevaarlijk was. omdat er veel bevroren plassen op lagen en de kans groot was, dat de wielen door het ijs zouden zakken. Beter zou het zijn de machine op een aangrenzend veld te bren gen. Bij het overbrengen naar dat andere veld is het landingsgestel beschadigd en de jonge piloot besloot de reis op te geven en Waalhaven eens op te bellen om hulp. In zijn hotel heeft hij nog naar den radio-omroep uit Nederland geluisterd. Heeft u, zoo vroeg men hem nog de mededeeling opgevangen, dat u niet meer op moest stijgen? Nee, luidde het antwoord, ik heb wel het kinder uurtje gehoord Een medewerker van de N.R.Crt, heeft ook nog even den heer Schmidt Crans gesproken over het gebeurde. Ik begrijp het niet. zoo zei hij. Dat een vlieger in de lucht verdwaalt is best mogelijk. Het oriëntee- ren in de lucht is buitengewoon moeilijk, vooral bij slecht zicht, maar dat je als je boven het Gooi zit en je moet naar Amsterdam, in Frankrijk terecht komt. dat is toch wel heel sterk. Maar de hoofdzaak is, dat Barometerstand van Donderdmorgen 9 u.: 781 m.M. Vooruitzichten: Mooi weer. Temperatuur: 30 gr. F. is 1 gr. C. (1 gr. vorst). DE BRIL MET 100 PCT. ZEKERHEID, dat ze goed is, d.w.z. goed van kwaliteit en goed voor Uw oogen. vindt U bij de HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN. Tegen inlevering van deze advertentie ontvangt U deze maand voor 50 cent een Brillenstift tegen het beslaan van glazen (waarde fl. hij zijn noodlanding voortreffelijk heeft volbracht. De voorzitter van de Rotterdamsche Aeroclub kwam ook even op Waalhaven kijken. Ik heb de geschie denis aan een Engelsche piloot verteld, zoo zei hij, maar die wil het niet gelooven Op een bord in het clublokaal van de Aeroclub prijikt de mededeeling, dat de verdoolde piloot Dins dagavond daar een lezing over zijn reis zal komen houden. Men wil hem, naar verluidt, een eereavond bezorgen Geachte Redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stukje van den heer Donia voorkomende in uw blad van Woensdag j.1., wil ik even het volgende antwoorden. De heer Donia beweert hierin, dat de woorden: „nog grooter schoft" niet gebezigd zijn en dat zelfs noch deze, noch een soortgelijke uitdrukking door hem is gebruikt .Toen de Voorzitter de beleedigende woorden „schoften" had geuit is aan de vergadering bijna dadelijk een einde gemaakt en heeft de heer Donia heel kort met een dergelijke uitdrukking tegen den Voorzitter gere ageerd en stelde hierna den aanwezigen voor de zaal te verlaten. De oorzaak kan ook niet hieraan liggen, dat de uit drukking verkeerd door mij is verstaan, omreden wij te ver van elkander verwijderd zaten. Zooals u zich misschien nog zult herinneren stonden we tijdens deze scène naast elkander. Eén ding geef ik toe en dat is, ik had niet uw naam er bij moeten vermelden. De correspondent Warmenhuizen, 17 Febr. 1932. VOOR ONZE DAMES. De bekende dames-kapsalon M. NiestadtSmidt is in zooverre uitgebreid, dat daaraan een afdeeling massage vooralen van een Electro Vybro installattie is verbon den. BOUWEN. Voor het verbrandde perceel van den heer Van Halm op de Laagzijde, Gedempte Gracht, worden door den architect Chr. Dekker alhier nieuwe plannen ontworpen. Het ligt in de bedoeling op deze plaats te bouwen een dubbel pand, waarin twee zaken. In het eene pand wordt de kapperszaak van den heer Van Halm geves tigd met winkel, dames- en heerensalon enz. BILJARTEN. Dinsdag 16 Febr. heeft een biljartwedstrijd plaats gehad in Cérès. Na een zeer mooien biljartdag won groep 4: de heeren Van Erp, Jb. Stammes, H. S. Eriks en A. Eriks met 10 partijen van groep 1, de heeren Aid. Kossen, C. Blaauboer, P. Roep en J. Schenk, die met 6 gewonnen partijen uit den strijd kwamen. De volledige uitslag van dezen biljartwedstrijd van de groepen is geweest: Groep 1: J. Schenk, Aid. Kossen, C. Blaauboer, P, Roep, gewonnen 20 partijen. Groep 2: R. Delver, C. Bontes, W. v. Ekeren, W, Streutker, gewonnen 26 partijen. Groep 3: W. F. Gorter, Dankers, Sprengers, D. Klos, gewonnen 20 partijen. Groep 4: H. S. Eriks, A .Eriks, Jb. Stammes, W. van Erp, gewonnen 30 partijen. De prijzen zijn dus dit jaar gewonnen door de heeren van groep 4. Dinsdag 23 Februari wordt het kampioenschap le klas van Hollands Noorderkwartier verspeeld in de Cérès te Schagen, wat voor de biljartliefhebbers een mooie biljartdag zal worden. De aanvang zal zijn 's morgens om 10 uur. IN EIGEN KRING. Onze Tooneelvereiging „In Eigen Kring" heeft voor haar volgende winteruitvoering in studie genomen „De Houten Ham", een kluchtig spel in drie bedrijven, van Jan van Ees en Henk Bakker. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Matheus, zoon van Pieter Borst en Corne- lia Steur. POLITIE. Gevonden: een duimstok, een rij wiel plaat je. Verloren: een sleutel, een muts; een sluiting van een mantelkraag.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1