Scliager Courant Raad Barsingerhorn. Vijfde Blad. Zaterdag 20 Februari 1932. 75ste Jaargang. No 9024 [vergadering van den Raad op Vrijdag 19 Februari ^52, dea middags half 3 uur. p Voorzitter de heer K. Rreebaart Dz„ burgemeester; /secretaris de heer G. G. Loggers. AU» leden zijn aaniwezig. Ds Voorzitter opent met een woord van welkom deze I jfiïte vergadering In 1932 en wenscht den leden en mR - gezinnen veel goed toe. We hopen, zegt spr., dat beter zal mogen zijn, dan 1931. Ondanks den slech ten toestand is er door de gemeente toch heel wat werk verricht, waarvan spr. noemt de verbetering van de wegen in 't dorp waarvan in den loop van dit jaar of vol d jaar de verbetering elders voltooid zal worden.Voorts n we als nieuw raadslid gekregen de heer Schenk, hebben we den heer Kooijman wegens bedanken, lorcn. Er is ook weer verkiezing van wethouders ge- -t en voorts is besloten tot het verleenen van re actie ad 20 pet op de landprljzen. Tenslotte wordt medegedeeld dat het aantal inwoners bedraagt, sedert 1929 een vermeerdering van 600 ners. [Pe notulen worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken, ült de Ingekomen stükken blijkt dat enkele benoemin- die in de vorige vergadering plaats vonden, zijn j?eepteerd; dat Ged. Staten verdaagden de beslissing trent de gewijzigde bouwverordening, dat zy goed en de besluiten tot het aangaan van een tfjde- geldleening, groot f 30.800 en tot verlaging van de •ht der gemeente-landerijen. verdaagden de beslissing trent de gemeente- en bedrijfsbegrooting 1932, goed- ^rden de verordening op de heffing van opcenten op gemeentefondsbelasting, idem de besluiten van Alg. irg. Armbestuur en Weezen Armbestuur tot verlaging 3 pacht; dat voor kennisgeving is aangenomen de —«lening, regelende de samenstelling en den werk- cg der Commissie van bijstand in het beheer der Voorts kwam in het verslag van den Correspondent _p Arbeidsbemiddeling over 1931 en een dankbetuiging |wor de toegezegde bPdra"en voor de Handelsavond school te Scha gen voor 1932. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Het gemeentebestuur van Wehl vroeg adhaesiebe- tf-ing op haar aan de Kroon cericM verzoek tot in- pfllng van een Ministerie van Landbouw. L| E en W. willen afwijzend beschikken en adressant jtekhten, dat dergelijke ondervemen in eerste In- (ioorjJe Vereen. v. Nederl. Gemeenten in behan- ijj dienen te worden genomen. De heer Jm. Blaauboer zegt dat we allemaal veel voor ;n apart ministerie van landbouw gevoelen en dan is *t de vraag of deze zaak die een landbouwzaak Is, -J bij de Vereen, van Ned. Gemeenten thuisbehoort. Jpr. vreest juist dat het adres daar in de prullemand "recht zal komen. De Voorzitter gelooft dit laatste niet De heer Kistemaker ls het met den heer Blaauboer ns. De heer J. Schenk meent dat er alleen resultaat zal «jn te verwachten van de landbouworganisaties. De joden der gemeenten zullen er verschillend over oor- Heelen. j De heer Blaauboer verwondert zich over het oordeel jvan den landbouwer Schenk en merkt op dat de land- worganlsatles alle pogingen doen en de gemeente- len kunnen haar dan steunen. De heer Burger is het met de heeren Blaauboer en jstemaker eena, De heer Kistemaker oordeelt, dat als men voor een inlsterie van landbouw is. dan dient men alle gelegen- "en aan te grijpen om het doel te bereiken. De heer Engel dacht dat een ministerie van economi- .sche zaken de voorkeur verdient boven een ministerie ivar» landbouw. De argumenten van het gemeentebestuur van Wehl zijn niet zwaar. 1 De heer Blaauboer meent dat het adres veel krach tiger gesteld had dienen te worden, zelfs een directeur- generaal heeft de landbouw een poos gemist,de landbouw is in dit opzicht altijd ten achter gesteld geworden Het resultaat van de besprekingen is dat me* 4 tegen S stemmen besloten wordt adhaesie te betuigen, de hee ren Smit, Schenk en Engel waren tegen adhaestebetui- tfng. De begrootingen voor 1932. Het toeziend oog. Ged. Staten hadden enkele opmerkingen op de ge- meentebegrootlng voor 1932 en op de begrooting van den vleeschkeuringsdienst. Zoo werd gevraagd; lo. of het bedrag geraamd op den post „pacht van landerijen" inderdaad zal worden ontvangen; 2o. op welke wijze de werkverschaffing aan werkloozen zal geschieden en als dit nog niet mogelijk is, het crediet voorloopig naar den post „onvoorziene uitgaven" over te brengen, omdat Ged. Staten zich het oordeel omtrent de wijze van be steden der geiden wenscli^n voor te behouden; 3o. dat daarom Ged. Staten de machtiging van den raad aan B. en W., om, ingeval van nood f 1000 uit den post ..onvoorziene uitgaven" over te schrijven op den post •.werkverschaffing" niet gewenseht achten. B. en W. stellen voor de begrooting te wijzigen, met dien verstande, lo. dat de raming van den post „pacht WO landerijen" niet wordt verlaagd, omdat nog niet kan borden beslist over de vraag, of de gecontracteerde Pacht te hoog ls te achten; 2o. het uitgetrokken bedrag ad f 1000 van den post „werkverschaffing" over te brengen naar „onvoorziene uitgaven", aangezien het niet Mogelijk is, aan het hlerbedoelde verzoek reeds nu te voldoen; 3o. in te trekken de aan B. en W. verleende Machtiging over een bedrag ad f 1000 uit „onvoorzien" ter» behoeve van de werkverschaffing. De begrooting van den vleeschkeuringsdienst zal wor den gewijzigd, als werd gevraagd. De Voorzitter deelt mede, dat wat den post „onvoor zien betreft, er zoo goed als niets van uitgegeven is en de menschen zoo goed als allen werk hebben. Conform het voorstel van B. en W- wordt besloten. Een legaat. B. en W. stellen voor behoudens goedkeuring van Ged. Staten, te aanvaarden een legaat van wijlen D. 03Sen'. ecbtgenoote van K. Winkel te Alkmaar, eerder van wijlen P. Zijp. groot f 200. voor het onderhoud van e graf van wijlen haar eersten echtgenoot P. Zijp op d9 Oostertegraafpiaats. Aldus wordt besloten. en W. stellen voor de rekening courant overeen- mst met do Bank voor NederL gemeenten to wijzigen d?c, We| door ^et rentepercentage boven het nesse- conto der Ned. Bank te brengen van VA op 1H °°rts is nog ingekomen een schrijven van de Bank voor Ned. gemeenten, dat van de geldleening ad f 30.800 en waarvan f 150000 is opgenomen bij de boerenleenbank, het resteerende bedrag door de Bank voor Ned. gemeen ten In de vorm van een rekening courant overeenkomst geleend kan worden, mits de naam van de Bankinstel ling in het raadsbesluit wordt opgenomen. Hoewel de raad dezen vorm niet bewondert, wordt overeenkomstig het verlangen van genoemde bankin stelling besloten. De radiostoring»rn. Naar aanleiding van ingekomen klachten over radio storingen, tengevolge van het gebruik van toestellen, welke hoogfrequente uitstralingen veroorzaken, hebben B. en W. de vraag overwogen of, indien mogelijk, daar tegen van overheidswege behoort te worden opgetre den. Het feit, dat het overgroote deel der ingezetenen belang heeft bij een zooveel mogelijk ongestoorde radio ontvangst, ls voor het College aanleiding geweest deze vraag toestemmend te beantwoorden. In verband hiermede stellen B. en W. voor, over te gaan tot vaststelling van een ontwerp-verordening. Artikel 1, lid 3. maakt het mogelijk, dat storende toestellen welke niet storingvrij kunnen worden gemaakt, noch storingvrij verkrijgbaar zijn en waarvan het ge bruik door bepaalde omstandigheden redelijkerwijs niet kan worden verboden, onder door B. en W. te stellen voorr,-aarden, toch gebruikt mogen worden. De Secretaris wijst erop dat het niet zeker is of de ontworpen verordening wettelijk toelaatbaar is; mis schien zullen er nog enkele wijzigingen in aangebracht moeten worden. De heer Blaauboer dacht de P.T.T. hier diende In te grijpen, doch de Voorzitter meert juist dat de gemeen te een verordening dient te maken. Na enkele discussie wordt overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. Do winkelsluitingswet. T.a.v. deze wet merken B. en "W. op: Krachlens het eerste lid van art. 9 kan de gemeen teraad. indien bijzondere omstandigheden afwijkingen van de bepalingen der wet in een gemeente gewenseht maken, deze bij plaatselijke verordening onder Ko ninklijke goedkeuring vaststellen. Het derde lid maakt bet den gemeenteraad mogelijk op ten hoogste 21 dagen in het jaar de wettelijke bepa lingen omtrent het sluitingsuur (dus niet die omtrent den Zondagsrust) ter zijde te stellen of een later slui tingsuur dan de wet aangeeft te bepalen. In de Zuiderzeewerken, de toekomstige kanalisatie- werkzaamheden en de jaarlijksche terugkeerende ker missen in de drie dorpen en de Krell, achten wij bijzon dere omstandigheden aanwezig, die toepassing van art 0 wenschel'jk maken. B. en W. stellen daarom voor, te bepalen: a. dat in art. 2b en 8b der wet in plaats van „8 uur" wordt gelezen ..9 uur": b. dat het op kermiszondagen geoorloofd is op Zondag een winkel geopend te hebben en te venten, te verkoo- pen en te koop aanbieden op of aan voor het openbaar verkeer openstaande land- en waterwegen, van des voor middags 5 uur tot des namiddags 12 uur; c. door vaststelling van een verordening ex art. 9. 3e lid, te bepalen, dat gedurende de kermiswerkdagen en den dag volgende op die kermisdagen, de in art. 2 b en art. 8 b der wet genoemde sluitingsuren niet zullen gelden. De middenstandsvereeniging te Kolhorn kon zich vol komen vereenigen met het sluitingsuur van 9 uur. Wordt algemeen goedgevonden. De nieuwe drankwet. Nu een nieuwe .drankwet tot stand ls gekomen dient opnieuw te worden vastgesteld een verordening, aanwij zende de wijken, buurten en straten, waarin geen ver gunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein verleend mogen worden en aangevende het maxi mum aantal vergunningen in bepaalde wijkon, straten of buurten. Naar de meening vxan B. en W. verdient het aanbeve ling den bestaanden toestand te bestendigen, doch zij vragen het oordeel van den raad. Ook met dit voorstel kan de raad zich vereenigen. Benoemingen. Volgt de benoeming van leden van de commissie van toezicht op de arbeidsbemiddeling. De leden zijn perio diek afgetreden en ofschoon de betrekkelijke wet de In stelling van een plaatselijke commissie van toezicht niet gebiedend voorschrijft, komt het B. en W. toch ge wenseht voor de commissie te handhaven. Ter benoe ming bevelen zij hiertoe aan: Voorzitter: den heer J. J. Werner. Leden werkgevers: L Jb. Walboer 1. P. Kistemaker 2. W. Kooijman 2. P. Blaauboer Leden werknemers: 1. F. Groet 1. D. Burger 2. W'. Pool 2. P. Pool Benoemd worden de heeren J. J. Werner, Jb. Wal boer. P. KistemaJfer, F. Groet en D. Burger. Voor de benoeming van een lid der commissie tot we ring van schoolverzuim, vacature J. Baas. dragen B. en W. voor: 1. W. J. Blaauboer, 2. W. Kooijman Jr. Benoemd wordt de heer W. J. Blaauboer. Wijziging pachtovereenkomst. B. en W. stellen voor tot wijziging van de met den heer D. v. d. Oord gesloten overeenkomst betreffende het z.g. terrein voor lichamelijke oefeningen te Kolhorn. en wel ln dier voege dat de verpachter niet meer de beschikking over dat terrein aan anderen kan geven. Een betere regeling is. dat alleen de gemeente het ter rein huurt onder voorwaarde, dat zij het recht tot on derverhuren heeft. Hierdoor wordt het Gemeentebestuur in de gelegen heid gesteld de „onderhuurders" voorwaarden op te leg gen, welke eventueele verwikkelingen kunnen uitsluiten Het spreekt echter vanzelf, dat de verpachter deze trans actie slechts kan goedkeuren, indien een hoogere pacht wordt betaald, vermits dan alleen de gemeente van on derverhuur profiteert. In verband hiermede stellen B. en W. voor bedoeld terrein alsnog ingaande 1 Januari 1932 van D. v. d. Oord te pachten tegen een paohtsom van f 165 't jaars. met recht van onderverhuren en tegen nader vast te stellen voorwaarden. Tegenover de paohtsom van f 165 staat reeds een te ontvangen bedrag van f 80. De Voorzitter licht toe, dat een ander tereln, waar over is gesproken, n.1. dat achter de kerk ligt, te klein is. Het terrein van den heer Van der Ocrd is zeer ge schikt. Het ligt in de bedoeling om dan ook het voet balterrein in orde te maken; daartoe zal een slootje worden gedempt, terwijl een ander slootje zal worden gegraven. Aan den heer Van der Oord zal gevraagd worden om deze verandering te mogen aanbrengen. De heer Kistemaker kan zich wel met het voorstel van B. en W. vereenigen, hoewel hij het jammer vindt dat het terrein wat ver van de school ligt. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten. De rondvraag. Het vasthouden van eenden. De heer Smit wijst op het artikel ln de politieveror dening, dat voorschrijft dat de eenden ia het tijdvak 15 Juni15 September vastgehouden moeten worden. Die bepaling ls steeds soepel toegepast, maar de last die verleden jaar van de eenden is ondervonden is zoo groot, dat wanneer de bepaling niet strenger wordt gehandhaafd, spr. in de poldervergadering van Kaag- en Hooglandspolder zal voorstellen, de eenden voor goed te weren. Spr. zegt dit in doze openbare vergade ring, opdat de eendenhouders er rekening mee kunnen houden. Honderden eenden worden maar den polder ingelaten en er den geheelen zomer niet naar om ge keken. De heer Schenk beaamt dat het. vooral nu er heel wat witzaad in de gemeente is, een hopeloos iets is. De heer Engel vraagt of de polder het recht heeft, de eenden uit het polderwater te weren, welke vraag bevestigend door den heer Smit wordt beantwoord* De heer Burger wijst er op dat de lantaarn hij Lutte- rot een ganschen tyd niet heeft gebrand. De Voorzitter merkt op, dat hij dan gewaarschuwd had moeten worden. Er worden pogingen aangewend om Bol telefonisch aan te sluiten. De heer Kater is bij de sluis geweest en heeft gezien dat de hoeken daar omgespit worden. Behooren de hoeken niet bij het ploegwerk? De Voorzitter zegt dat die er niet bij behooren. De heer Schenk informeert naar het bedrag waar voor geploegd wordt en als hij hoort van f 80 voor ploegen en eggen, vindt hij dat bij de beesten af. Voor f 80 kunnen ook de hoeken wel gespit worden. Spreker noemt dat geen zaak uitvoeren. De Voorzitter zegt dat het vorig jaar besproken is. De heer Engel dacht dat het omspitten erbij be hoorde. De heer Kistemaker brengt ter sprake, een kwestie over de aansluiting aan de waterleiding van 2 wonin gen ln den Waardpolder. Er zijn 4 woningen, waarvan er 2 aansluiting wenschen en 2 niet In eerstbedoelde woningen is de hulsaansluiting gelegd en de heer Bel heeft nu aan het hoofdbedrijf gevraagd, of voor de aansluiting van die 2 perceelen wordt gezorgd, waarna de andere twee woningen aansluitpllchtig zijn. Mocht op dit schrijven afwijzend worden beschikt door het hoofdbedrijf, dan zou spr. willen dat de gemeente voor de aansluiting zorgde. Spr. noemt het plagerij op groote schaal. De Voorzitter blijkt ook reeds over deze kwestie met den heer Bel gesproken te hebben, het betreft niet 4 maar 3 woningen. Spr. geeft nadere inlichtingen en wo-dt, dat aan deze zaak aandacht geschon ken zal worden. Kun da verwerlringslnrichting en vleesch- kenringsdlerst goedkooper worden geëxploi teerd? De vergoeding voor autngeb-uik. De salarissen voor de bijbetrekkingen. Ook de salarissen van de hoogheemraden van het Hoogheemraadschap ln het geding. De heer Schenk heeft het verslag gelezen van den vleeschkeuringsdienst en opgemerkt, dat de kilometer- prijs voor autogebruik verlaagd ls. Deze kwestie is ook door den heer Van Erp in den raad van Schagen ter sprake gebracht. Spr. weet wel, dat de dienst op 't oogenblik niet best werkt en voorzoover het verband houdt met de tHdsomstandigheden, kan niemand daar Iets aan doen. Maar spr. zou willen, dat er zoo zuinig mogelijk geëxploiteerd werd. We hebben gelezen, dat de kHometerprhs verlaagd Is tot 15 cent, hii was 20 cent, en dat vindt spr. wat bar. Om het eeld is het ni-t zoo erg, maar spr. vindt het rammer, dat de voormannen niet zorgen, dat zooiets niet gebeurt. Spr. stelt het altijd op prijs, dat een ambtenaar die zijn arbeid goed ver richt. goed betaald wordt, maar daartegenover moet dan ook in het belang van de zaak worden gehandeld en niet ten koste van de zaak. Spr. gelooft dat er tal van fouten aan den dienst kleven en de vraag is of ze her steld kunnen worden. Sor. zou willen dat onderzocht werd of wijziging kan plaats vinden. De Voorzitter zou niet weten hoe het anders moet. De dienst werkt op 't oogenblik vrij goed. maar men moet niet vergeten dat bij den opzet der zaak gerekend was op een prils voor het vet van 35 cent. en hij is nu 14. op een prijs voor het meel van 22 cent en die is op het oogenblik mi cent. Die berekeningen waren dus abso luut fout. maar dat komt door de tijdsomstandigheden. Er zal wel een andere regeling komen, waarbij de zaak afzonderlijk za! worden beheerd en niet zes maal. maar vier maal per jaar zal worden vergaderd. Wat de ver goeding voor autogebruik getreft, spr. wijst op de slij tage er. het onderhoud en hij rekent dan ook gerust 15 cent. Voor de gemeente brengt spr. nooit een cent in rekening, maar spr. wil wel do verzekering geven dat hij voor de 9 gemeenten niet voor niets wil rijden, dan gaat hij er liever uit. Voorts snerkt spr. op dat de ver tegenwoordigers der gemeenten geheel gratis de ver gaderingen bezoeken. De heer Schenk zegt dat dit ook logisch is, want an ders zouden ze in dienst der gemeente zijn. De Voorzitter: Dat is de vraag; ik ben niet verplicht hier van 9 tot 3 uur te wezen. De heer Schenk: U is toch verplicht de gemeente te vertegenwoordigen. Een vergoeding van 15 cent per K M la absoluut te duur. Spr. heeft van iemand gehoord dat het tegenwoordig voor 6 cent kan. De Voorzitter heeft verleden week bij Blaauboer en Kossen gehoord dat 15 cent per K.M. in rekening werd gebracht, plus kosten chauffeur, ad 75 cent per uur. De heer Schenk: Het is zelfs de vraag of het auto gebruik noodlg is. Spr. herhaalt dat het niet om het bedrag gaat, maar het is niet aangenaam als te veel gerekend wordt Voor de tarwewet is de vergoeding 10 cent. De heer Kistemaker: Voor de bietenbeweging 6 cent. De Voorzitter: Ik wil het niet voor 6 cent doen. Tot den heer Schenk: U rijdt zelf ook auto en weet wel dat het niet voor niets kan. De heer Schenk: Dat verlang ik ook niet. maar ik rijd zelf ook voor de tarwewet voor een dubbeltje. De Voorzitter zegt het er niet voor te doen. De heer Engel wijst er op dat de heer Schenk als raadslid het recht heeft deze opmerkingen te maken. De opzet is geweest dat de burgemeesters de gemeenten vertegenwoordigden, omdat zij den meesten tijd en de hoogste vergoeding hebben. De heer Schenk merkt op dat de Voorzitter deze kwes tie persoonlijk opvat, en dat is niet juist. Spr. vindt de vergoeding die in rekening wordt gebracht te duur en zou willen dat begonnen werd met 10 cent. De heer Engel zegt, dat blijkens de mededeeling door den Voorzitter de vertegenwoordigers zooveel mogelijk met elkaar meerijden. Als nu de vaste vergoeding op 10 cent werd bepaald en leder ging afzonderlijk, dan zou het nog duurder uitkomen. De heer Schenk zegt dat het er maar om gaat hoe de zaak opgevat wordt. Spr. moest verleden week voor de tarwewet naar Haringhuizen, maar voor eigen zaak naar Nieuwe Niedorp, en dan pikt hij Haringhuizen meteen mee. De Voorzitter: We gooien het daar waarachtig niet weg. Maar als de heeren het met den heer Schenk eens zijn, zal hij het in de vergadering van de commissie brengen. De heer Blaauboer vindt het op zijn plaats, dat dit in den gemeenteraad wordt besproken. De raad toch is de vader van dezen dienst. De gedachte is dat de exploita tie goedkooper ingepikt kan worden en spr. maakt zich ook sterk, dat, wanneer de oommissie met die meening rekening houdt, ook wel iets bezuinigd kan worden. Voor de beesten krijgen we niets en dat is niet anders, maar dan is het ook goed dat een stem om bezuiniging opgaat. Er wordt zoo licht gezegd: het gaat over 0 ge meenten. en dat moeten we trachten te voorkomen. De Voorzitter zegt dat de kwestie der auto's apart dient te worden behandeld. Spr. is overtuigd dat zoo goedkoop mogelijk wordt geexplolteerd. Maar wie voorstellen tot bezuiniging heeft, kan er mee voor den dag komen. De heer Schenk wil daarover dan wel in comité pra ten. De heer Engel vindt het beter iri algemeene lijn de zaken in openbare vergadering te bespreken. De Voorzitter zegt dat een slager zijn congé is ge geven, met minder personeel is het niet te redden, want het werk is er onregelmatig, vandaag niets, morgen dubbel. De heer Smit oordeelt het ook beter dat de heer Schenk met de feiten voor den dag komt, het ls hier geen onderonsje. De heer Schenk zegt dat er dingen zijn. die hy niet weet. en daarom wilde hij het in comité bespreken. Maar het is bij spr. geen persoonlijke zaak en daarom wil hij het ook in 't openbaar wel zeggen. Spr. kan zich dan niet voorstellen dat er noodlg zijn de veearts De Boer, de veearts Rempt en de administrateur. Spr. kan zich niet indenken dat die functies niet in een persoon kun nen worden vereenigd. De Voorzitter zegt dat die persoon dan een veearts zou moeten zijn, en die een aardig bedrag zou moeten verdienen, want hij zou heelemaal in dienst van de* vleeschkeuringsdienst zijn. De heer Schenk: Zou je niet goedkooper uitwezen 1 De Voorzitter: Ik denk het niet. De heer Kistemaker wijst er op, dat de verwerkings inrichting in een goeden tijd is opgezet. Het betreft hier voor de verschillende menschen bijbaantjes en kunnen die salarissen nu niet naar beneden. Met het Hoogheem raadschap is het precies hetzelfde, voor een paar kee- ren vergaderen krijgen de hoogheemraden f 1500 plus pensioen voor de vrouwen van f 1000. Wat doen ze voon die f 1500? Niets! De Voorzitter: De Boer heeft f 2500. De heer Kistemaker: En het Is een bijbaantje. De heer Kater: Hij kan het eerlijk met f 1000 redden, het is een bijzaakje. De Voorzitter: Als de heeren zoo redeneeren, dan zég ik, dat ze er geen steek van weten. De heer Schenk: Omdat het U niet smaakt. De heer Smit zegt #dat de heer De Boer een best» vriend van hem is en altijd zijn veearts, maar De Boer heeft een heele drukke praktijk en dan nog f 2500. De Voorzitter: Hij heeft den keuringsdienst er bij. De heer Kistemaker: Voor de cadavers wordt niets ontvangen en daarom moet op deze dingen worden gelet De heer Schenk vraagt zich daarom af of de zaak in één persoon vereenigd kan worden. De Voorzitter; Als ze benoemd zijn. kunnen ze zo® maar niet worden ontslagen. De heer Schenk: Dat weet ik juist niet. Het is wel jammer, dat Alkmaar nu bij den dienst vandaan is. De Voorzitter denkt dat Alkmaar wel weer komt, maar op 't oogenblik is spr. blij, dat het niet het geval is, want de dienst kan nu het meel zoodat plaatsen. Dat het moei nu in de omgeving geplaatst wordt, is een ge lukkig verschijnsel. De heer Engel zegt dat nu tenminste voorstellen ter tafel komen, maar spr. merkt op dat bij het opmaken der begrooting geen critiek is uitgeoefend. De heer Kater: Maar er is nu malaise. De heer Kistemaker zegt dat steeds van onderaf op verlaging wordt aangedrongen, maar het is beter dat van bovenaf te doen. Over de 3 pet. ls een groot ge schreeuw, maar de arbeiders moeten minder verdienen. De heer Kater: Ja het is een verkeerde wereld. De Voorzitter zal in de commissievergadering over de benzine spreken. De heer Schenk: Maar hoe denkt U er zelf over. De Voorzitter: Ik heb gezegd dat als besloten wordt het voor een dubbeltje te doen, dan ls het mij goed, maar 'k zeg niet dat het er voor kan met een zwaren wagen. De heer Schenk; Men kan wel een cadillac nemen, cn dat is niet noodig. De Voorzitter: Ik heb een zware wagen. Ik wil mijn best voor den vleeschkeuringsdienst doen, maar als het naakje niet marcheert, is het mijn schuld niet. De heer Kistemaker zegt dat men zelf de zaak zo® duur kan maken als men wil. Men kan als raadslid per flets hier naar toe komen, maar ook per auto. De Voorzitter: Ik ga niet fietsen. De heer Schenk: Het is anders misschien juist wel goed voor U. De heer Smit: We kunnen toch den tijd wel krijgen dat we moeten fietsen, misschien wel loopen. De Voorzitter weet nu nog niet wat hij in de com missie moet brengen. De heer Engel: Dat weet U wel, de heer Schenk wil een onderzoek naar de mogelijkheid of de functies door één persoon vervuld kunnen worden. De Voorzitter herinnert eraan, dat de adjunct-direc teur benoemd is geworden, omdat anders de gemeenten Nieuwe en Oude Niedorp niet aangesloten zouden heb ben. De adjunct-directeur heeft nu ook de keuring van Winkel. Nieuwe Niedorp en een gedeelte van Oude Nie dorp. wat de hulp-keurmeesters ontlast en die twee hulpkeurmeesters zijn noodig. De heer Kistemaker: Het gaat om de menschen, die evengoed een broodwinning hebben. Den heer Engel was het bekend dat we aan den *d- junctrdirecteur vast zitten. De Voorzitter: Het staat in de statuten. De heer Kistemaker: Maar het sluit niet uit, dat d» salarissen verlaagd worden. De Voorzitter wijst erop, dat de heer De Boer voor heen van den vleeschkeuringsdienst f 2000 had en f750 van Schagen. Toen Schagen bij den dienst is gekomen, is het totaal-bedrag met f 250 verminderd en dus f 2500 geworden. En toen is de verwerkingsinrichting erbij gekomen. De heer Smit: Toen was het een florissanten tijd. De Voorzitter: De heer De Boer rijdt geheel voor eigen rekening met de auto. De heer Engel tot den heer Kater: Dan kom je met Je f 1000 niet uit. Piet. De heer Schenk wil onderzocht zien of de dienst beter en goedkooper geëxploiteerd kan worden. De heer Engel: Dat is nogal wat. beter er. goedkooper. De heer Schenk: Goedkooper dan. De Voorzitter zegt er wekelijks een paar uurtjes heen te gaan, maar hij weet niet hoe de zaak anders zou moéten. Spr. merkt op, dat er nog niets positiefs naar voren is gebracht, tenzij de salarissen naar beneden moeten. De heer Kistemaker wijst op de mindere kosten voor het levensonderhoud. De heer Smit zegt dat de heer De Boer het hoofd is, niaar de heer Rempt, de adjunct-directeur, kan die het zaakje van den heer De Veer niet overnemen. De Voorzitter: Rempt heeft ook een praktijk, en j» kan ieman^ zoo maar niet ontslaan. De heer Smit: Nou volgend jaar dan; zeg: man j® bent overcompleet. De Voorzitter: Dan zou hij op wachtgeld moeten. De heer Smit: Hij is geen minister. De heer Engel: Dus De Veer er uit, en die dan mi nister van landbouw. De heer Smit: Schenk wil van 3 op 1, ik zeg van 3 op 2. De heer Schenk zegt dat het bij de oprichting niet goed is gegaan en nu straks reorganisatie komt, zullen we op moeten letten. De heer Smit: Toen was het een royale tijd. De discussiën over deze zaak zijn hiermee geëindigd, alleen hooren we nog de opmerking: „een bezuinigings commissie benoemen, maar dan op de fiets." De raad gaat in comité. Na heropening der vergadering is met algemeene stemmen besloten, om onder nader vast te stellen voor waarden de voor de Kanalisatie benoodigde gemeente gronden te verkoopen aan de Provincie. Hierna sluiting. BERNARD SHAW IN Z.-AFRIKA GEWOND. Bij een auto-ongeluk. Reuter meldt uit Zuid-Afrika: De beroemde Engelsche tooneelschriiver Bernard Shaw, die op het oogenblik een bezoek brengt aan Zuid-Afrika, is met zijn vrouw het. slachtoffer gev.or den van een auto-ongeluk. Zijn wagen reed in een sloot te Knysna bij Kaap de Goede Hoop. Bernard Shaw liep ernstige kneuzingen op, terwijl zijn vrouw aan de polsen gewond werd. MOERASKOORTS BIJ GESTRANDE VLIEGERS. De vlieger en de mecanicien van het vliegtuig City of Dehli, het eerste vliegtuig van den dienst Kaap stadLonden, dat ruim veertien dagen geleden een noodlanding heeft moeten doen bij Broken Hill. be vinden zich thans aldaar in een ziekenhuis met ma laria. De vliegers waren neergedaald in een moeras Andere vliegtuigen, die op onderzoek waren uitgevlo gen, hadden de mannen gezien maar men kon nietj bij hen komen uit de lucht en moest volstaan metl de gestrande vliegers levensmiddelen toe te wer pen. Deze moesten zich te voet naar vasteren bodem begeven. Zij hebben echter zoolang in het moeras ver toefd, dat zij nu beiden aan moeraskoorts lijdends zijn.

Schager Courant | 1932 | | pagina 17