uaker Kantongerecht te Schagen. Spiervorming Opi De „o n m o g e 1 ij k e" Arbeidswet Dronken achter het stuurrad. Comité van Actie tegen Wetsontwerp Terpstn Zitting van Donderdag 18 Febrnari 1932. Nachtelijke aanrijding. Op de Molen va artsweg te Anna Paulowna. Voortgezet wordt de zaak tegen Arie SI., grondwer ker te Oudesluis, die in den nacht van 26 op 27 Oc- tober, onder den invloed van sterken drank den Mo- lertvaartsweg te Anna Paulowna op zijn motorfiets zou zijn afgekomen en daarbij tegen de vrachtauto van Jb. v. d. Hoonaard zou hebben aangereden, ten gevolge waarvan hij bloedend verwond en buiten be wustzijn aan den kant van den weg was neerge- smakt. Verdachte ontkende dronken te zijn geweest en Mr. Buiskool, zijn verdediger, had het den vorigen keer weten klaar te spelen, dat de zaak werd aange houden, om nog eens terdege te onderzoekert, of ver dachte inderdaad onder den invloed van sterken drank was geweest. Dit onderzoek werd dan heden aangevangen met het hoorcn van Dr. Olree uit Anna Paulowna, die het slachtoffer verbonden had. Deze getuigc-deskun- dige nu verklaarde, dat hij reeds direct den indruk gekregen had, dat verdachte dronken was. Op een desbetreffende vraag van Mr. Buiskool zegt getuige, dat het zeer wel mogelijk is, dat iemand na een hevigen klap in een zoodanige woede kan ontsteken, dat hij wartaal begint uit to slaan. Dit laatste ver schijnsel behoeft op zich zelf dus niet een bewijs te zijn dat iemand te veel gedronken heeft. Maar ge tuige zegt verder er in dit geval toch wel van over tuigd te zijn en deze verklaring baseert hij op zijn ervaring, opgedaan in soortgelijke gevallen dat verdachte dronken was. Dan wordt gehoord de veerman van het Westein de pont, Muntjewerf, die verdachte had overgezet het moet tusschen 12 en 1 uur geweest zijn maar dat hij bij verdachte niets van dronkenschap had be merkt. De man (verdachte) was heelemaal in orde. Waar het ongeval om half twee heeft plaats ge had. krijgen de heeren rechters sterk den indruk, dat verdachte tusschen dit moment en het oogenblik van overzetten nog alle gelegenheid gehad heeft om nog iets te gebruiken, ook al behoort op dat uur alles gesloten te zijn. Zij werden in dezen indruk nog gesterkt, toen de rijksveldwachter Wiechert Bruin, verklaarde dat hij nog drie gelegenheden was voorbij gereden, alvorens het ongeluk plaats had. Dan verklaart deze getuige nog dat verdachte ofschoon hij verder beslist niet ongunstig bekend staat graag een „druppie" ge bruikt, welke uitdrukking hem door den kantonrech ter in den mond gelegd werd. Majoor Boot weet hier nog aan toe te voegen, dat verdachte op zulke oogenblikken erg te keer gaat en graag zijn krachten eens vertoont, welk vertoon hem uit hoofde van zijn vak bepaald wel goed zal afgaan. Deze minder gunstige inlichtingen waren zeer ze ker niet geschikt om den ambtenaar een goed beeld van verdachte op te hangen en het gevolg was dan ook dat de eisch luidde f50.boete of 50 dagen hechtenis en intrekking van het rijbe- w ij s voor den tijd van 12 maanden. Mr. Buiskool zegt, dat de ambtenaar altijd een voorsprong heeft, omdat hij veelal gebruik kan ma ken van getuigen, die toevallig op de zitting aan wezig zijn, en alleen verklaringen kunnen afleggen in het nadeel van den verdachte. De ambtenaar legt nu wel speciaal den nadruk op het gebruik van te veel sterken drank, aldus vervolgt spr., maar voor mij is het meer de kwestie of verdachte werkelijk het ver keer in gevaar heeft gebracht,, zooals hem is ten laste gelegd. Voor spr. is dit na het getuigenverhoor niet gebleken, en hij vraagt dan ook vrijspraak voor zijn cliënt, subsidiair een lichtere straf, vooral wat be treft de intrekking van rijbewijs, omdat dit voor ver dachte een groote handicap zou beteekenen bij het verdienen van zijn dagelijksch brood. Na nog eenige re- en dupliek, wordt de uitspraak hepaald op heden over 14 dagen. De aanrijding op den Schagerweg. Het einde van deze Schager cause célèbre. Voor de derde maal dient thans de zaak tegen C. BI., aannemer te Schagen, terzake van een aanrij ding op den Schagerweg tusschen Schagerbrug en Lagedijk op een der mooie zomeravonden van het vorige jaar. Een auto bestuurd door den heer B. en daarin ook nog gezeten waren diens cchtgenoote en de heer A. M. Kossen met ziin echtgenoote, heeft op dien bcwusten avond een paartje aangereden, dat zoo als uit de vorige zittingen gebleken is, daar nogal stevig liep te vrijen. Het gevolg was, dat de jongeman gewond naar dr. Oterdoom te 'tZand moest, worden gebracht. Volgens den heer B., voor wien als verde diger Mr. Buiskool optreedt, was hij verblind gewor den door een auto komende uit tegenovergestelde richting en die bestuurd werd door den heer Pluk ker uit Schagen. Deze, die juist op dat oogenblik de coupure door was, 1 ad. zooals hij verklaarde, wel de gelijk zijn licht „gedimmt". Majoor Boot, die ter plaatse dezer dagen opmetin gen gedaan heeft, wordt hedenmorgen bij de voort gezette behandeling eerst gehoord. De weg is er breed genoeg, en verder is hem gebleken, dat op het oogen blik, dat het ongeval plaats vond, de auto van Pluk- l^r nog 190 meter verwijderd was, zoodat deze zijn licht niet had behoeven te dimmen. Mr. Buiskool wenscht acte van het feit dat majoor Boot zich de plaats heeft laten wijzen door twee ge tuigen (Plukker en Maria Baas, het aangereden meisje) die belang bij deze zaal: hebben. Majoor Boot zegt, dat er geen anderen waren, die hem de ge- wenschte inlichtingen konden verschaffen. Het getuigenverhoor wordt dan voortgezet met Maria Baas, die nogmaals verklaart rechts van den weg te hebben geloopen en op een uitdrukkelijke vraag van den kantonrechter beslist ontkent in het gras te hebben gezeten. Kantonrechter zeer vriendelijk: „Nu ja, dat behoeft niet zoo'n wonder te wezen, een mooie zomeravond cn een aardige jongen Getuige verklaart verder, dat verdachte bij haar thuis had gezegd, dat het zijn schuld was en dat al les wel in orde zou komen. Dit moet ze echter volgens verdachte en diens verdediger verkeert begrepen heb ben. De 19-jarige melkschipper Hendr. Leek, die het meisje op den bewusten avond vergezelde en feite lijk het slachtoffer van dit ongeluk was. verklaart eveneens pertinent, dat zij niet in het gras hebben gezeten. Ze hebben niets gezien, noch gehoord. Kantonrechter: „Dan was je toch zeker wel heel erg in den zevenden hemel!" Als de heer Plukker zijn verklaringen dan nog maals herhaald heeft, komt de ambtenaar van het O. M. aan het woord, die opmerkt dat deze zaak al lengs een cause célcbre in Schagen is geworden. Als spr. zoo het getuigenverhoor eens nagaat, dan staat het voor hem vast, dat verdachte schuld heeft. Zelf zegt deze, dat hij door den tegenligger verblind werd, en dan had hij moeten stoppen, zegt spr. In dien zin bestaat er ook een uitspraak van den Hoogen Raad en het is de eenigste manier om ongelukken te voorkomen. Spr. eischt tegen verdachte f40 boete of 40 dagen hechtenis. Mr. Buiskool blijft er aan de hand van de verschil lende getuigenverklaringen op wijzen, dat het erg aannemelijk is, dat de aangeredenen eerder niet op den weg waren. Ze zijn er plotseling op gekomen en toen was het te laat. Het blijft voor spr. ook onbegrijpelijk, dat de aangeredenen wel weten dat ze steeds in een rechte lijn, rechts van den weg hebben geloopen, maar dat ze verder niets ge zien of gehoord hebben. Spr. is dan ook van oordeel, dat deze zaak een onopgelost raadsel zal blijven, dat de kantonrechter verdach te zal moeten vrijspreken, en als Zijne Edelachtbare toch straf op wil leggen, dat dit dan een heel lichte geldboete zal zijn. Na nog eenige re- en dupliek, waarbij de „minder gelukkige" bepalingen van de motor- en rijwielwet in het licht worden gesteld, wordt ook in deze zaak de uitspraak bepaald op heden over 14 dagen. Een kwalijk riekende zaak. Voor de afwisseling eens een zaak, die nog niet eer der voor geweest is. Verdachte Pieter de G., veehou der te Oude Niedorp, is ten laste gelegd, dat hij tegen den muur van zijn boerderij een hok heeft neerge zet, waarin hij varkens mest. Nu schijnt deze mesterij volgens de verklaringen van burgemeester Meijer van Oude Niedorp, die in zijn verklaringen wordt ge steund door rapporten van de Gezondheidscommissie, een alles behalve welriekende geur te verspreiden, vooral in den zomer en wanneer de wind er op staat Dientengevolge was door het gemeentebestuur van Oude Niedorp verdachte schriftelijk aangezegd, dat hij dit hok moest verplaatsen, iets dat tot op dit oogenblik nog niet gebeurd is, ofschoon de eerste aanmaning reeds van 2 Juni 1930 dateert. Verdachte beroept zich er op, dat het hok niet meer geur verspreidt als dat hij lke andere boerderij het geval zou zijn en dan behoeven het niet eens varkens te zijn, want op elke boerderij bri ïgen de bezigheden nu eenmaal mee dat de reuu wel eens niet altijd even aangenaam kan zijn. Zou men dit niet langer dulden, dan zou het bedrijf van den boer onmogelijk gemaakt worden. Verder beroept verdachte zich op wat de heer Wilken, te Nieuwe Niedorp, eveneens lid van de Gezondheidscommissie, gezegd zou hebben, n.1. dat het niet zoo erg was. Ook de buren klaagden er niet over. Ofschoon do ambtenaar waar verdachte zoo wei nig medewerking toont maar direct tot een veroor deeling wil overgaan c.i f20 boete of 20 dagen hech tenis eischt, wordt tenslotte toch nog besloten om eerst de zaak nog eens te onderzoeken en zoo mo gelijk een lid van de Gezondheidscommissie pe; lon- lijk te hooren. Do zaak wordt daarom voor onbepaal- den tijd aangehouden. Mr. Buiskool toont ons het dwaze van deze wet*. Dat de bepalingen van de Arbeidswet duister te lezen zijn, is dezen morgen weer eens duidelijk ge bleken bij de voortzetting van de zaak tegen den heer Jb. Kossen, automobielhandelaar te Schagen. Ver dachte wordt verdedigd door Mr. Buiskool. Ten laste gelegd is het laten werken na bezetten arbeidstijd. Het betrof hier echter een spoedgeval, omdat het e- oareeren van de defecte melkauto beslist geen langer uitstel kon gedogen. Agent Flapper had het een en ander geconstateerd en proces-verbaal' opgemaakt en mede door de ge- tuigen-verklaring van den monteur Leeuwenkamp, acht de ambtenaar het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischt hij tegen verdachte 4 V f 1— boete of 4 V 1 dag hechtenis. Mr. Buiskool wijst er op dat op de ten laste leg ging geen veroordeeling kan volgen en wel aan de hand van art. 25 van de Arbeidswet, waarbij is bepaald, dat arbeid onder zekere omstandigheden mag worden verricht, ook na bez-tten tijd, indien om redenen van technischen of maatschappe- lijken aard dien arbeid niet uitgesteld kan worden. Dit geld echter alleen voor een bepaalde groep van bedrijven cn daartoe behoort ook het auto-bedrijf. Noodzakelijk is echter, dat daarvan aanteekening wordt gehouden op de arbeidslijst, maar eerst 24 au.- na het oogenblik, waarop de arbeid is verricht. Voorts toont Mr. Buiskool aan v'.e hand van eenige artikelen van het Werktijdenbesluit, Rusttijdenle- sluit en hoe al die besluiten nog meer mogrn heeten, aan, hoe dwaas feitelijk de Arbeidswet in elkaar zit gewoonweg om er een nachtmerrie van te krij gen, zegt spr. Een gewoon mensch komt er eenvou dig niet uit en inderdaad is de ambtenaar het vol komen met den raadsman eens, dat men wel profes sor in de philologie oftewel taalgeleerdheid mag we zen, om deze wet te kunnen lezen. Ook de verbali santen kunnen er niet uitkomen. Spr. komt dan ook terug op zijn eisch en vraagt nu ontslag van alle rechtsvervolging. Over 14 dagen schriftelijk uitspraak. Overtredingen van de Verkeerswetten. Botsing in de coupure bij Lagedijk. De botsing in de coupure te Lagedijk, waarbij de autobusondernemer M. G. van Wielingen plotseling met zijn bus achteruit moest, waardoor de Ford van T. Bakker te Hoogwoud in de verdrukking was geko men., krijgt than. ook zijn beslag. Getuige S. Buis had het een en ander gezien en Temeend, dat de heer Bakker veel te dicht op de bus reed. Deze lezing kan wel ingang vinden bij de heeren rechters en wordt G. uit dien hoofde v r ij g e s p r o- ken. Wielrijder door een auto aangereden. De aanrijding oo den rijksweg langs het Noord- hollandsch Kanaal in den avond \an den 12den No vember nabij St. Maartensbrug, waarbij de wielrijder Hendrik Heida door de vrachtauto van Simon B. uit Harenkarspel tegen den grond werd gesmakt, komt hedenmorgen nog eens in behandeling. Ofschoon nog steunende op een stok, kon Heida nu weziig zijn en getuigen hoe het geval zich had toe gedragen. De ambtenaar wees er op, dat hier inderaad vast stond, dat verdachte verblind was geworden door een tegenligger, die zijn lichten niet had „gedimmt". Even vast staat, dat dit ongeluk voorkomen had kunnen worden, indien verdachte nu gestopt had. Spr. eischt tegen hem f 40 boete of 40 dagen hechtenis. Ofschoon de Kantonrechter het volkomen eens was met den ambtenaar, acht hij hir wel eenige verzach tende omstandigheden aanwezig en veroordeelt hij verdachte tot f 15 of 15 dagen. Licht „dimmen," De 21-jarige Nic. K., vrachtrijder te Schagen, had op den mistigen avond van den 21sten November, rijdende op den Oudenweg te Nieuwe Niedorp, het licht van zijn auto niet „gedimmt waardoor hakker Corn. Wit met zijn ket en wagen bijna bij den kant van den wal was neergeraakt Door den hoogen eisch van f20 of 20 dagen denkt de ambtenaar aan dit steeds toenemende euvel den kop in te drukken. De uitspraak luidt: f 12 of 12 dagen. Quaker bestaat voor 16 °/o ut! proteine, onontbeerlijk voor de ontwikkeling der spieren en bindweefsels. Boven dien bevat het vetten en mineralen. Quaker is een volkomen" voedsel en bovendien bijzonder smakelijk. Zelfs de huizen niet meer veilig? De 44-jarige kweeker G. B. had met zijn vracht auto, waarop een hovenlast van kisten, aan den Uost- wal te Warmenhuizen tegen het huis van den 70-ja- rigen Jb. Molenaar opgereden. Dakgoot en een stuk of tien pannen hadden het moeten ontgelden. Ver dachte had moeten uitwijken voor een hem tege moet komende auto. doch voordat ze elkaar passeer den, was B blijkbaar te veel naar rechts uitgeweken met het hierboven genoemde gevolg. De ambtenaar vindt, dat verdachte al heel onvoor zichtig te werk gegaan is en eischt fbO of 30 dagen. Uitspraak f 15 of 15 clagen met toewijzing van de civiele vordering aan Molenaar tot een bedrag van f2.50. Laat zij, die achler U rijden, weten wat ge van plan zijt. De 42-jarige brandstoffenhandelaar G. B. uit Me- demblik begon al direct op zoon heftige wijze zijn zaak te verdedigen, dat de Kantonrechter hem wat tot kalmte moest manen. Verdachte had den i2den December met zijn auto terugkomendt van Wieringen, op de brug van den afsluitdijk, plotseling geremd, zonder dit door een rood licht duidelijk te maken, zrouat de achter hem rijdende J. Grin uit Anna Paulowna hand- en voet- rem moest gebruiken om een botsing te voorkomen. Deze zou echter evengoed komen en wel met een juist aankomende bus en doordat de wagen van Grin op het gladde brugdek door het sterke rem men dwars was komen te staan. Verdachte ontkent pertinent dat hij gestopt had, maar toen de 66-jarige Albert Tiel, die bij Grin in den wa gen zat, zijn licht ook nog op deze zaak had doen schijnen, sloeg de weegschaal kennelijk in het nadeel van verdachte door en werd hij tot 115 boete of 15 dagen hechtenis veroordeeld. Licht op. Piet V., een 26-jarige landarbeider te Winkel, cr- kenoe ruiterlijk, dat hij met twee driewielige karren aan elkaar gekoppeld zich zonder licht over de Dorpsstraat had gewaagd f 4 of 4 dagen. Het oog van de politie ziet scherp. J. M. te Anna Paulowna is een hartstochtelijk ja ger. maar als je voor die liefhebberij niet de noodig>- papieren hebt. dan wordt je een strooper genoemd. Zoo is dit ook het geval met M. en de politie hiïld hem altijd zoo n beetje in de gaten, zelfs op een af stand, Zoo had de rijksveldwachter Bruin, terwijl hij in de autobus zat. M. met een dubbelloops jachtge weer zien loopen, ofschoon M. alle pogingen deed om het te verbergen. Heden ontkende M.. .dat hij het geweest was, die Bruin zou hebben gezien, maar de Kantonrechter ge loofde er niets van en veroordeelde hem tot f 15 boe te of 15 dagen hechtenis, met bevel tot uitlevering van het in beslag genomen geweer en indien hier niet aan werd voldaan, dit te vervangen door f20 of 10 dagen. Ban richtingaanwijzer voor het raadhuis te Schagen tegen den grond gereden. Voor hen die in het middernachtelijk uur op hun bed plegen te liggen, was het in den morgen van den 27sten November een typische gewaarwording, de richtingaanwijzer van den A.N.W.B. voor het raad huis te Schagen naar den grond te zien gebogen, zoo dat St. Maarten e.a. recht omhoog „ins Blaue hinein" wezen. Deze ongewone stand bleek veroorzaakt door een auto, die er den afgeloopen Zondagnacht tegenop was gebotst. Maar om nu met htet begin van het verhaal aan te vangen: hedenmorgen stond terecht de 23-jarige elec- tricien Jan Sch. uit Den Helder, die de man bleek te zijn, die bovengenoemde auto op zoo „meesterlijke" wijze had bestuurd. Uit het getuigenverhoor, bestaande uit Maria Hoogland, A. H. J. Knol. Pieter Boot en den agent Flappen, wat het volgende verhaal van dit nachte lijk avontuur op te bouwen. Genoemde Sch. had met zijn gehuurde auto en naast zich zijn vriend Jan Willem Teutelink, even eens uit Den Helder, voor het Noordhollandsch Kof fiehuis gestaan. Het eigenaardig optreden van ver dachte, die naar het scheen wel meer dan koud wa ter had gehad, moet toen reeds sterk de aandacht hebben getrokken. Vanaf dat oogenblik zou het ergerlijke spel aanvan gen. Een drietal heeren. waaronder de hierboven ge noemde Knol en Boot, werden plotseling van achter door de vol-gas wegschietende auto van verdachte aangereden en door haastig op zij te springen had den ze hun veege lijf kunnen redden. Toen zijn ze nog eenige malen de gemeente op en neer gereden, totdat ze komende uit de Heerenstraat door het drie tal hierboven genoemden door hand opsteken werden opgekeerd. In plaats van hieraan te voldoen, werd wederom vol-gas gegeven, doch de heer Knol was bij de pogingen om te ontkomen op de treeplank terecht gekomen hoe, weet hij zelf nog steeds niet en toen handgemeen geraakt met den bestuurder Sch. Deze had beide handen van het stuur losgelaten en zoo ging de wagen vol-gas en de vechtende mannen door het portierraam er van door Ver kon dat na tuurlijk nooit gaan en inderdaad eindigde deze dollf- rit reeds bij het raadhuis. De paal van den A.N.W.B. werd het begin van het einde. De heer Knol verzette zich niet tegen «Je wet van inertie of traagheid en rolde vanaf de treeplank nog een stuk op z'n eentje door, totdat ook zijn arbeidsvermogen van beweging uitgeput raakte en hij wonder boven wonder onge deerd weer overeind kwam. De twee heeren in de auto konden inmiddels het pas aangebrachte opschrift Politiebureau bo ven de waag bestudeeren (of was dit er toen nog niet?) het doet er ook niet toe. want of ze het heb ben zouden kunnen bekijken uit hoofde van meer of mindere benevelclheid. zou nog de vraag geweest zijn. In ieder geval werden ze door den heer Flapper, daar juist aanwezig, „liefderijk" opgenomen en na het een en ander te hebben genoteerd, weer losge laten. Het slotbedrijf hadden we hedenmorgen in de recht zaal van het Kantongerecht. De heeren ontkenden veel, maar het scheen wel,; hoe meer ze ontkenden, hoe minder de heeren ters geloofden. Het einde kwam met een veroordeeling van boete of 35 dagen hechtenis en intrekking van rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. te Dins bij aU zing. (al zoo cies) i beurs" lowna, eer Een duur wandelingetje. De Gebr. H. te Anna Paulowna waren over van den heer C. Blaauboer geloopen. Hun afw$ heid kan niet beletten, dat ze elk tot f8 boete dagen hechtenis werden veroordeeld. Vleeschkenringswet. De 30-jarige veehouder Corn. L. uit Burghornt verzuimd aangifte te doen van een gestorven varfc Dit varken bleek te zijn een biggetje van minün afmetingen, dat verdachte reeds twee dagen hadr mist en dat later bleek verdronken te zijn. Het reeds in verregaanden staat van ontbinding. Doch de Vleeschkeuringswet is streng en dit zuim moest verdachte boeten met f 4 of 4 dagen. met sc hoorer tn gra d« Boerm sKÜe 1710. 1950. Eigc IJS K man i Aan erf Las' Bet; op 1 1 Ioli dergel kaart Gel« masii baar Ordeverstoring en wederspannighetd. Achtereenvolgens staan nu nog terecht de 23-jari arbeider Corn. L. en de 26-jarige Gerrit T., beiden; Warmenhuizen, wegens ordeverstoring en wei! spnnnigheid. Natuurlijk weer Warmenhuizen. zegt de ambtenu Alle twee geen onbekenden op dit gebied. Ze worden veroordeeld tot elk f8 boete of 8 dag hechtenis. grooi T tandt Nol Wink *8 ave Tl BETERE BEZUINIGINGSVOORSTELLEN. De eenige bezuinigingsmaatregel, die Minister Terp* voorstelt, is beperking van het aantal onderwijzers da de leerlingenschaal te verhoogen. Andere methoden van bezuiniging vond de Stut commissie niet zoo zegt Prof. Mr. Rutgers in Nt; van de door hem uitgegeven serie geschriftjes: 3 zienlng der Lager Onderwijswet" en wat door ren als bezuinigingsmaatregelen werden aangegfj kwam neer op aantasting der vrijheid van onder»! Andere methoden van bezuiniging zijn niet gevoodi noch door de Staatscommissie, noch door den Mlnüttf 't Is de vraag of ernstig gezocht is naar andere al thoden. Intusschen nu het der Regeering niet is gelukken, bezuinigingen voor te stellen, dan met ach») voor de vitale belangen van het onderwijs, heeft hi Comité van Actie tegen het Wetsontwerp Terpstra als willen nalaten, aan te wijzen, waar die bezuiniging c dit terrein wèl kan worden verkregen, zonder eeni nadeel voor de vitale belangen en zonder in strijd komen met het beginsel der financiëele gelijkstellii tusschen openbaar en bijzonder onderwijs. Verschillende van die bezuinigingsmaatregelen kome speciaal de gemeenten ten goede doch er zal ti niemand zijn, die ontkennen wil, dat het juist talrijk gemeenten zijn, die diep gebukt gaan onder de kostt van het onderwijs. Verlichting van die druk zal die meenten, en dus de belastingbetalers, ten goede komö De Regeering gaat in haar voorstellen een andere kant uit; zij bezuinigt op een geheele verkeerde wijl en met ernstige aantasting van de levensbelangen va goed onderwijs voor 's Rijks kas. maar legt op gt meenten, die prijsstellen op goed. deugdelijk onderwijl nog hoogere lasten. Rekening houdende met de noodzakelijkheid van gw< in te richten onderwijs en met de financieele drai| kracht van Rijk en Gemeenten is het van het hoog* belang, dat in de toekomst door gemeentebestura géén medewerking tot de stichting van bijzonden scholen zal behoeven te worden verleend, als deze b gevolge de bepalingen betreffende het aantal leerib gen, waarvoor het Rijk het salaris van één leerkracW betaalt, minder dan drie leerkrachten zou tellen. Die eisch minstens drie leerkrachten is uit onder wijskundig oogpunt zeker niet overdreven en wordt b.t. door Rector Goorts, directeur der Bisschoppeltjkl kweekschool te s-Hei-togenbosch, onderschreven in eet artikel in „Het Huisgezin". Deze R.K. deskundige zelfs verder; hij schrijft: „in verband met het 7de leerjaar is de school met vier leerkrachten toch het minste van wat men een geschikte school kil noemen." Werd zoo'n bepaling in de wet opgenomen, dan x« het aantal één- en tweemans-schooltjes bij het bijzonde onderwijs niet vermeerderen, terwijl de aanleiding W het ontstaan van zulke schooltjes bijna steeds M gevolg van de stichting van de eerste bij het op» baar onderwijs voor een zeer groot deel zou zijn wef genomen. De belangen van het onderwijs in zijn geheel zouds niet worden geschaad, integendeel bevorderd en to* de gemeenten zou een belangrijke bezuiniging verkre gen worden. Een tweede bezuiniging is te verkrijgen, door in dl Wet vast te leggen, dat bij de aanvrage tot medewei king voor stichting van bijzondere scholen niet moge meetellen leerlingen, die reeds een bijzondere scboo bezoeken. De grondgedachte van de Pacificatie is toch, dat i' gelegenheid geopend moet worden zonder onovff komelijke financieele bezwaren voor de ouders vt# „gemoedsbezwaarden" ander onderwijs dan openbaar» ontvangen. Als de kinderen van die „gemoedsbezwatf den" reeds een bijzondere school bezoeken, is aan bezwaar tegemoet gekomen en bestaat er geen enkel* aanleiding om, voor rekening van de gemeentg, alle belastingbetalers dus, de gelegenheid te openen weer eens een nieuwe school te stichten. Deze middelen tot bezuiniging zullen aan enkele dtf meest noodlottige toestanden bij ons lager onderwin geleidelijk een einde maken, zonder het beginsel der fi nancieele gelijkstelling en de vrijheid van onder# aan te tasten, zonder schade te doen aan de vltól' belangen van het onderwijs, doch wèl door verbeter!».' te brengen van vérstrekkende beteekenis. Het Comité van Actie W1 Wetsontwerp TeqMÉi OH

Schager Courant | 1932 | | pagina 2