Plaatselijk Nieuws. FRISO BAAI A11 e r h a n de. JAARVERGADERING Zaterdag 20 Februari 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9024 Jongetje te water geraakt BEST EN NIET DUUR Theater Royal. ca Tt Ik roet VAN DE SCHAGER HANDELDRIJVENDE EN DJDUSTRIEELE MIDDENSTANDSVEREENIGING, Donderdag 18 Februari 1932, in het lokaal van 5Jn heer J. Schenk. De Voorzitter, de heer Schmalz, heet de aanwezigen hartelijk welkom en brengt zijn beste wenschen uit voor 1932 en hoopt dat dit jaar voorspoedig en geluk kig moge zijn. In deze moeilijke lijden wekt spr. de leden met warmte op, vooral paraat te zijn en zich in te spannen om niet alleen eigen belangen, maar ook die van de Middenstandsorganisatie te behartigen. Vaak toch komen de belangen van ons Middenstan den voorzitter, in het gedrang en daarom is het plicht om onze organisatie die ons in onzen strijd om het bestaan allerlei steun en hulpe biedt, op onze beurt ruggesteun te geven. Spr. brengt dank voor alle medewerking der leden jj,'liijl ondervonden en hoopt dat de leden in 1932 0s zullen doen om met elkaar deze crisis het. hoofd Rieden en onze zaken op peil te houden. (Applaus.) j De heer K. Leguit, 2e secretaris, leest de notulen, die [na een kleine toevoeging werden goedgekeurd. Ten opzichte van de overdracht van de Vakteeken- hool aan do Middenstandsverecniging, is nog geen idkèuring van den minister ontvangen. De opheffing van één der drie postbestellingen is gelukkig niet doorgegaan, dank zij het advies in deze. uitgebracht door onzen postdirecteur. Voorzitter brengt hem hartelijk dank voor zijn medewerking in deze. Voorzitter wekt vooral op gebruik te maken van de gelegenheid om poststukken af te halen van 12 pur s middags, daar anders als er hiervoor geen inimo bestaat, de gelegenheid daartoe wordt inge trokken. Op het advies aan den betrokken minister inzake de dreizende opheffing van de tram Schagen—Warmen- Ijniize' is nog geen antwoord binnengekomen. Was ook ingekomen een aanschrijving om op de correspondentie voor Amsterdam, vooral de toevoe- ing te zetten van: Centrum, Noord, Zuid. Oost of Vest. De kaarten waarop deze indeeling der distric ten. zijn aan het postkantoor gratis te verkrijgen. Ten opzichte van een collectief-abonnement van het Bondsorgaan, wordt geen besluit genomen. Alleen torden de leden daartoe opgewekt. Wat de Winkelsluitingswet betreft, wordt meege deeld, dat deze 1 Mei a.s. in werking treedt. Het Ge meentebestuur heeft in deze aan het door de vereeni- ging geuite verlangen inzake de 21 uitzonderingsda- gen. voldaan. Er zal nog een verzoek worden gericht, om in de Moermaanden de winkelsluiting te bepalen op 9 uur. Bi! tevens naar aanleiding van een besluit door den Nd van Zijpe genomen. Men meende als de geheele I«geving een dergelijk besluit nam en dit werd goed gekeurd, dat Schagen's Middenstand daarvan de na- toten ou ondervinden als daar niet eveneens om Jour werd gesloten. j Van den minister was bericht ingekomen, dat met Ihrioog op de wellicht komende bezuinigingen, de jtttröötihg yan Handeljswinteravondschool tot 1 M a.s. was goedgekeurd, dus tot de helft over de Uitgetrokken posten mocht worden beschikt. Ook werd door den minister er op gewezen, om W dc school en het onderwijs gebruik te maken van producten van vaderlandschen bodem en voor de [verwarming van Limburgsche kolen. Wat de plaatsing der marktstalletjes betreft, -was door den voorzitter bij den marktmeester aangedron gen om deze, op de Laan te plaatsen, zooals door den Baad indertijd was besloten. De marktmeester meen de dat hieraan bezwaren waren verbonden, omdat de betrokken kooplui er niet willen staan. De vergadering zag deze moeilijkheid niet in. Deze kooplui nemen op de spitsuren de beste plaatsen in en werd besloten zich tot B. en W. te wenden met de vraag handhaving van het genomen raadsbesluit, plaatsing op de Gedempte Laan. De heer W. D. Niestadt bracht als le secretaris het ?6e jaarverslag uit. Het ledental steeg van 120 tot. 130. Verschillende belangrijke voorvallen en besluiten werden gememoreerd en verwierf dit aangenaam ge field verslag de hartelijke instemming der vergade ring en een warm woord van waardeering van den voorzitter. De rekening en verantwoording van den penning meester, den heer A. Hossen, werd nagezien door dc heeren Sleutel en De Jong. Alles werd in perfecte orde bevonden en tot goedkeuring geadviseerd, waar toe de vergadering besloot. Het nadeelig saldo van f 15&27M» was gedaald tot f 7.03. De ontvangsten be droegen f718.75, de uitgaven f 725.18. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de hee- ren W. D. Niestadt. M. Wissekerke en C. Houtlosser met groote» meerderheid tot bestuursleden werden herkozen. De beide eerste heeren namen hunne be noemingen aan. De heer Houtlosser bleef ondanks groote aandrang bedanken. Voorz bracht hem alle hulde voro zijn werk en aangename samenwerking, zoo ook als lid van de commissie van toezicht op de Middenstandswoningen. Toen werd de ïeer T. de Jong gekozen, die even eens bedankte. De heer D. Wi' nam de benoeming aan. Het nieuwe Huishoudelijk Reglement werd daarna aan dc goedkeuring der vergadering onderworpen. Het werd ongewijzigd goedgekeurd, wat voorzitter aanleiding gaf den heer Mr. J. Buiskool, rechtskundig adviseur der vereoniging, die dat reglement had ont worpen, voor zijn arbeid te bedanken. Zal er dit jaar een winkelweek in Schagen worden gehouden? Deze vraag legde de voorzitter aan de. vergadering voor er hij meende dat juist in een tijd van crisis en tegenslag onze winkelstand teekenen van leven en activiteit moest geven. Het bestuur stel de daarom voor in overleg te treden met Algemeen Belang en de Hanze, om gezamenlijk weer een win kelweek te organiseeren. Het was niet. goed geweest dat vorig jaar geen winkelweek was gehouden. Hoe dc commissie te vormen, werd bet best ge oordeeld dat het Bestuur zich onledig hield met Al gemeen Belang en Hanze, om deze commissie te for- meeren. Algemeen goedgekeurd. F.en filmavond van den heer Traast, de bekende directeur van de School tot opleiding van Winkelper soneel te Amsterdama De wijze waarop do heer Traast tot algemeene tevredenheid zijn cursusavon den steeds had gegeven, deed verwachten dat deze filmavond, aangevuld door de bespreking van allerlei middenstandsvraagstukken, zeer .zeker succes zou hebben. Het bestuur verkreeg voor het organiseeren van dezen avond op Vrijdag 26 Februari a.s., blanco man daat. Men had het plan om daarvan een intiemen avond te maken, aantrekkelijk ook door de wijze van ontvangst van de bezoeksters en bezoekers. Voorzitter wekte met warmte op. dezen avond die leerrijk en aangenaam tevens zou zijn, vooral te be zoeken. Naar aanleiding van hetgeen de heer Traast op zijn verschillende cursusavonden had gezegd, o.m. over winkeliers van dezelfde branche, die elkaar niet moes ten doodconcurreeren met te lage prijzen, maar er op moesten letten om den middenstand krachtdadig te steunen enz., enz., wees de heer J. H. Schene er op dat dit allemaal heele mooie woorden waren, maar dat de praktijk hiermee in flagranten strijd is en spr. wees in dit verhand op de gehouden aanbesteding voor de nieuwe openbare school. Het wordt den laag- sten inschrijver niet euvel geduid dat hij zoo laag mogelijk inschreef, als zijn zakenbelang dat mee brengt, maar waarom dan al die mooie theoriën van den heer Traast, die daar vierkant tegenover staan. Wat hebben wij dan aan zulke theorie. De voorzitter meent toch dat wij aan die theorie moeten trachten vast te houden, dat de praktijk hiermee soms in strijd zal zijn, dat is iets dat nog wel meer zat voorkomen en spr. wijst hierbij op het geen plaats gehad heeft met de levering van de elee? trischeornamenten voor de school. Hier toch heeft de gemeente rechtstreeks, met uitsluiting van de ver schillende installateurs in onze gemeente, direct do levering opgedragen aan de firma Philips te Eind hoven en zoodoende een groote korting bedongen. M aar wij als Middenstanders ons schot en lot hier dik-op moeten betalen, is het van ons gemeentebe stuur niet te begrijpen, dat het zoo kan handelen. En ook van de firma Philips, wier vertegenwoordiger indertijd zelf heeft beloofd dat niet rechtstreeks aan de klanten zou worden geleverd, komt zulk een hou ding niet te pas. Bij de uitvoerige discussie die nu volgt, komt naar voren dat algemeen het optreden van ons gemeente bestuur wordt afgekeurd en bij een dergelijke aanbe steding, evenals bij elke aanbesteding een behoorlijk bestek aan de verschillende gegadigden had moeten worden overgelegd. Het resultaat der besprekingen was, dat nog meerdere inlichtingen zullen worden ingewonnen en in een conferentie met B. en W. aan te vragen, tegen het gebeurde zal worden gepro testeerd. terwijl ook de firma Philips op het verkeer de van haar houding zal worden gewezen. De heer T. Koordes wordt oij acclamatie als lid der vereoniging aangenomen. De rondvraag levert niets op en sluit voorzitter de geanimeerde vergadering met een woord van dank. Nog inist op tijd door een voorbijganger gered. De jeugd heeft altijd groote belangstelling voor den trein en bij de overwegen ziet men dan ook her haaldelijk de kleine beunhazen, wanneer een trein op komst is. Zoo ook weer Donderdag, toen een tweetal van die kleine kereltjes uit het Plantsoen naar den spoorwegoverweg aan de Dorpen togen en zij daar in de omgeving aan het spelen bleven. Maai de jongste van het tweetal, het nog geen 3 jaar tel lende zoontje van den heer B., moest dra een „plasje" doen en zou dat maar eens in de sloot doen. En die parmantigheid van de dreumes zou bijna zeer nood lottige gevolgen hebben. Want het ventje viel te water en raakte al spoedig kopje ónder. Zijn driejarig ka meraadje stond wel aan den slootkant te kijken, maar de ernst van het geval drong natuurlijk nog niet tot hem door. Doch een voorbijganger merkte op dat het kameraadje zoo naar de sloot stond te kijken en kreeg op zijn vraag wat er wel in de sloot was. tot antwoord, dat zijn vriendje te water was geval len. En de beweging van het water duidde toen den heer Rempt van Wijdenes, al spoedig de plaats waar de kleine drenkeling lag. Onmiddellijk stapte de heer R. te water en bracht de kleine op het droge en spoe dig naar zijn moeder thuis. Wel bracht het gebeurde daar een groote consternatie teweeg, maar de dren keling bleek later niet veel hinder van het koude en onfrissche bad te hebben gehad. EEN JUBILEUM. De heer J. Keesman hoopt op 1 Maart a.s. den dag te herdonken, dat hij voor 25 jaar tot opzichter van de Banne en Polder Schagen werd benoemd. OVERGEPLAATST. De heer A. Kampman, lijn werker bij het P.E.N., al hier, is bevorderd tot controleur bij het P.E.N. en overgeplaatst naar Haarlem. AANTAL SOLLICITANTEN. Het aantal sollicitanten voor onderwijzer aan de open bare lagere school alhier, ter voorziening in de vaca ture, die ontstaat door het a.s. vertrek van den heer Hiemstra, bedraagt 19. VERSCHILLENDE LEVERINGEN OPGEDRAGEN. Aan de firma Kruit alhier is door ons Gemeentebestuur de levering opgedragen van de verschillende beplantin gen voor de plantsoenen bij onze nieuwe openbare school. Eveneens de aanvulling van de beplantingen voor de verschillende gemeenteplantsoenen. Opk de le vering van de hagen etc. voor de nieuwe woningen in de Bokstraat van de Woningbouwvereeniging .Schagen" is aan dezelfde firma gegund. v ZAAK OVERGEDAAN. Naar wij vernemen, is de schoenenzaak van den heer H. de Ligt alhier, overgenomen door den heer D. Mul der, schoenhandelaar te Alkmaar, die er een filiaal van zijn zaak zal vestigen. MARKTOVERZICHT. De ochtend van de markt van j.1. Donderdag gaf een aardige en levendigen indruk; veel bezoekers en aardig vee aangevoerd, men zou denken dat kan wat worden vandaag. Maar de handel in vette koeien was zeer matig, men zou denken nu er geen buitenlandsch vloesch meer ingevoerd wordt, dat onze koeien duur der zouden zijn, maar dat scheelde nog 3 cent per pond minder bij de vorige weck; het was 35 ct de hoogste prijs. nformatie is gebleken, omdat de kalveren en varkens zoo goedkoop verkocht worden, drukt dat op liet koevleesch. De aanvoer van kalf- en geldekoeien was voor de zen tijd van het jaar goed. De handel in kalfkoeien was goed, in keldekoeien kalm, kalfvaarzen was de handel zeer matig. In nuchtere kalveren was het zeer stil; ze werden voor lage prijzen verkocht, de noteering was 414 gulden; voor later op den dag hoorden wij, dat 3 kal veren werden verkocht voor f 10.Dit zijn prijzen om niet. van te hooren, is tenminste te hopen. De handel in oude slachtschapen was stug, prijzen van 1622 gld. Overhouders stug, vette schapen wa ren onverkoopbaar. In fokschapen weinig of geen handel. De handel in biggen was stil, wel aardig veel aange voerd, maar zoo lang de vette varkens zoo weinig gelden, is te begrijpen dat de biggen en schrammen het loodje leggen. Voor zoo'n lagen prijs als de vette varkens genoteerd werden, is in jaren niet bekend. 12—13% ct. per pond. maar later hoorden wij van 10J411 ct.; het is te geef, jammer genoeg. Op de kippenmarkt was heel weinig drukte, prijs houdend. Op de paardenmarkt was aardig drukte. De heeren Kieft en Stammes hadden weer flinkeaanvoer. Paar den uit Litauen golden van 95—200 gld. De paarden hier vandaan, 150—375 gld. Handel werd gezegd van vlug. 30 55 40 cfc per>fe pond „14 U R" Deze week in theater Royal da zeer sensationeel» speelfilm „2 4 uur" uit het leven van een vrouw. New York, het moderne Babel, waar de sensaties van een menschenleeftijd zijn samengepakt in24 uur". Het is elf uur 's-avonds. Hector Champion heeft een vreemdsoortige groep ver zameld voor het diner. Daar is Savina Jerrold. een jeugdliefde, en. evenals hij zelf. iemand uit New York's eerste society-kringen. Daar is Jim Towner. een welge steld New Yorker van goede familie, die aan den drank, geraakt is. Daar is Fanny Towner. zijn vrouw, die haar eigen leven leeft, en wanhopige pogingen doet om Da- vid Melbourn's belangstelling in haar persoontje in het leven te houden. David. een „self-made-man". die een geweldig fortuin vergaard heeft voelt zich aangetrok ken tot een andere gast. Ruby Wintringham. een jonge, mooie vrouw. Haar moraal is de moraal van de mo derne wereldstad, en evenals hij mist zij de achtergrond van een goede familie. Jlm Towner. die reeds te veel gedronken heeft, ver laat de woning al spoedig. Hij begeeft zich naar een kroegje, waar hij een woordenwisseling afluistert die hem overtuigt dat er een moord heeft plaats gehad door eenige leden van een bende. Hij gaat naar een nacht club, waar Rosie Dugan, zijn vriendin, als zangeres op treedt. Hij geraakt nog meer onder den invloed der al cohol, en besluit den nacht in haar appartement door te brengen. Rosie's echtgenoot, die geheel van haar ver vreemd is, verschijnt in het café. Hij is lid van een smokkelaarsbende en een slachtoffer van cocaïne, en Rosie is bang voor hem. Door een list weet zij hem zijn. revolver afhandig te maken, waarna zij hem de deur laat uitgooien. David Melbourn heeft intusschen Fanny Towner naar huis gebracht en zij hebben een einde gemaakt aan hun. verhouding. Fanny beseft plotseling wat Jim nog altijd voor haar beteekent en zij is teleurgesteld dat hij niet thuis is gekomen. Zij gaat naar zijn kamer, werpt zich op het bed en huilt zichzelf in slaap. Rosie is er in geslaagd Jlm naar haar kamer te bren gen, hoewel hij geheel dronken is. Zij legt hem op een divan en "maakt zijn boord los, en laat hem slapen. Al» zij zich te bed wil begeven komt haar echtgenoot binnen Rosie sluit haastig de deur af van de kamer waar Jim ligt te slapen. Man en vrouw maken een scène, en Tony bekent dat hij een moord gepleegd heeft. Bij gebrek aan verdoovende middelen zijn zijn zenuwen tot het uiter ste gespannen, en beangst door zijn bekentenis worgt h$ Rosie. Hij vlucht in ontzetting, zijn pet achterlatend. In den morgen wordt Jim wakker en bemerkt dat hij opgesloten is. Hij forceert de deur naar Rosie's slaapka mer. De vondst van het lijk ontnuchtert hem. Hij beseft dat hij van de moord zal worden beschuldigd, en verlaat overhaast het appartement, zijn boord en boordenknoop- Jes achterlatend. Fanny leest in de krant dat Jim gearresteerd is, en begeeft zich naar het hoofdbureau van politie. Intus schen heeft Tony zich verborgen in een goedkoop hotel Hij koopt de oude vrouw, die het hotel bestuurt om. die een briefje naar een lid van zijn bende zal brengen, waarin hij om hulp %maagt. De vrouw geeft het briefje aan een vijandelijk bende-lid, die met eenige kameraden wraak komt nemen voor den moord. Er val een schot, en Tony is dood. Op het politiebureau wordt Jim op ruwe wijze onder vraagd, als Fanny binnenkomt. Zij is niet zeker van geen crisis? Het aantal werkloozen in de bouwvakken loopt in de tienduizenden. Toch houdt men in den Haag stijf en strak vol, dat er van crisis-werkloosheid geen sprake is. De werkloozenkassen krijgen dus geen extra steun om de uitkeeringen aan de leden eenige weken langer voort te zetten, zoodat deze veel eerder dan anders noo- dig zou zijn, hun toevlucht te moeten zoeken btj de armbesturen of bij maatschappelijk hulpbetoon. Onwillekeurig vraagt men zich af. waarom de regee rt^ in die richting drijft. Ingewijden beweren, dat het te doen is, om de loonen der bouwvak-arbeiders naar heneden te ^krijgen. Zü verkeeren in een bevoorrechte lx»tUe en omdat zij zooveel verdienen, blijven de huren Mo hoog! Dit laatste Is volgens deskundigen niet waar. Een 'Mf aanzienlijke loonsverlaging zou het mogelijk maken, de huur van een arbeiderswoning enkele centen per ffeek lager te stellen, doch of dat ook gebeuren zou. is Mn andere vraag. Er zijn nog veel te weinig goede en jjoedkoope woningen voor kleine beurzen. De vraag Wöft dus groot en de prijs derhalve hoog. Er is dan ook animo genoeg om te bouwen, doch het ge.d zit vast. De crisis, die we beleven, is nu ook een echte vertrouwenscrisis: wie geld heeft, laat het rente- 003 l'8?en of is met een heel lage rente tevreden, lla- eteek^811 be* 'n de cen andere onderneming Daar lijden vooral ook de bouwers onder. Korte cre- eten om hun bouwwerken te financieren, worden haast gegeven en als het werk af is, en lange credieten, a. wil. ^gen, hypotheken noodig zyn, om het eigen ge .yrij te krijgen voor een nieuw karwei, dan blijken e met beschikbaar te worden gesteld. .er zou de regeering kunnen bijspringen. In allerlei 0Df?P5»n' bi^ de Rijkspostspaarbank, liggen schatten wend fpeld: Onderden millioenen zouden nuttig aange- het Unnen worden, want er zou werk komen. werk. Dat 86 geneesm,dde' om uitkomst te brengen. Keen vu»D,e* overal mogelijk. Voor scheepsbouwers is veel ïuJh 'n bun valt te malten- want er ziJn veel te weinie Huizen« goede huizen, zijn er echter te g en het zou een opluchting zijn, indien de regeering de hulzenbouwers niet tot ledigheid dwong. Het gaat niet om een paar menschen. Bij het bouwbedrijf zijn ongeveer 200.000 arbeiders betrokken, ongeacht het groote getal, dat In nevenbe- drijven werkt, zoolang het bouwbedrijf niet stop staat. Alles grijpt In elkaar: verffabrieken, llnoleumfabrieken enz. ondervinden de gevolgen, zoodra de huizenbouw niet floreert. In normale tijden gaat er in het bouwbedrijf voor mil lioenen om. Het loopt tot ver boven de 200. Hier Is een opgave van de openbare aanbestedin gen. welke in 1930 werden gehouden, door Rijk en Polderbesturen voor 41.7 millioen door Gemeenten voor 50.8 millioen door Wonlngvereenigingen 15.4 millioen door Spoorwegmaatschappijen voor 3.6 millioen door Particulieren voor 73.5 millioen Samen: 185 millioen Er is natuurlijk ook heel wat gebouwd zonder voor afgaande openbare aanbesteding, terwijl ook geteld moet worden het kleine werk van herstel enz. Het loopt dus over enorme bedragen en omdat hier met goeden wil van de regeering mogelijk zou zijn om tienduizenden niet te steunen, doch te laten werken, is het meer dan ergerlijk en in alle opzichten onverant woordelijk, dat de Haagsche heeren van geen ingrijpen willen weten, als niet de loonen omlaag gaan. Ook met een paar andere getallen is duidelijk te ma ken, wat er op het spel staat In de tien jaren van 1921 tot en met 1930 zijn er ge middeld ruim 46.000 woningen in Nederland bijgebouwd. Er gingen ook woningen te niet, 47.943 in die 10 jaar, zoodat de netto-winst bedroeg 423.000. Ongetwijfeld een sterke aanwijzing, dat het vorig geslacht en het geslacht daarvoor afschuwelijk slecht gehuisvest is geweest: ruim de helft der bevol king leefde toen In één- en twe e-k amerwoningen. Geheel is die schande nog lang niet uitgewischt. Nog verscheidene jaren moet er gebouwd worden om den achterstand 'in te halen en ook daarom is het zoo erg, dat de Regeering niet Ingrijpt. De zoogenaamde hooge loonen zijn haar een doorn in het vleesch. Maar de hooge rente dan, die de huiseigenaars maken? Het loon heeft meer koopkracht gekregen, wordt er gezegd. Daar zit wat In, maar dan is ook de vaste ren te in waarde gestegen en ook de huur. Laat de regeering dan allen gelijkelijk aderlaten. Zij moet dunkt ons, iets voelen voor: Gelijke monniken, gelijke kappen. EEN PIETSEE INFLATIE. Er zijn er ook onder ons, die zoo'n klein beetje in flatie nog niet zoo erg zouden vinden. Toegegeven kan worden, dat niet iedereen er schade door zou lijden. In ons -alles behalve christelijke wereldtje is het nog altijd zoo: Den een zijn dood, is den ander zijn brood. Daar komt dan meestal bij. dat de slagen daar treffen, waar het minste weerstandsvermogen is en dat voordeelen toevallen aan hen, die er niet in de eerste plaats be hoefte aan hebben. Misschien heeft het Engelsche voorbeeld, wat tot voor zichtigheid gemaand. De werkloosheid, die zoo goed als verdwijnen zou, is nog bijna even erg en nu ook Japan den gouden standaard losliet, bleef deze concurrent even gevaarlijk als te voren. Teekenend ls wat onlangs de Duitsche correspondent van De Telegraaf over inflatie schreef. In zijn tweede vaderland heeft men er ervaring van en wij meenen goed te doen, zijn meening aan te bevelen in de welwillende aandacht onzer lezers. Zie hier: „Inflatie is de schandelijkste en brutaalste massafce- lastlng die denkbaar is. Zij treft de allerarmsten het scherpst. Zij richt hèn te gronde, die later geen moge lijkheid meer hebben om zich te herstellen. Inflatie is een strijd tegen weduwen, weezen, ouden van dagen en onmondigen, zij rooft de met moeite vergaderde spaarpenningen der kleine lulden en verzekerden, treft vrome stichtingen en weldadige fondsen. Daarentegen bevoordeelt zij den bezitter van onroerend eigendom, den industrieel, den lichtzinnigen schuldenaar en den spe culant, Niemand heeft meer belang bij stabiel geld dan juist de arbeider en niettemin zag men in Engeland, dat de kortzichtigheid van vele leiders van 't werkende volk de inflatie in de hand werkte." Wij voelen geen behoefte om hieraan nog iets toe te voegen. NOVA OMPENDET. Zoo luidt de titel van een pauselijke encycliek, waar van het uitgangspunt de hevige crisis is, die in het bij zonder de kinderen, de bezitlooze arbeiders en het pro letariaat treft Dan vervolgt de paus o.m.: „Wy zien een groot aantal eerlijke en werkwillige arbeiders, die slechts wenschen in het zweet huns aanschijns door eer lijke arbeid hun dagelykscb brood te verdienen, waarom zij God dageiyks bidden en die thans tot werkloosheid rijn gedwongen en die met hun gezinnen in groote be hoeftigheid verkeeren. Het valt te vreezen, dat. wan* neer de nood niet gelenigd wordt, vele in ellende ver- keerende gezinnen tot wanhoop gedreven zullen wor den." De paus roept op tot een kruistocht van naasten liefde, want door het stillen van de lichamelijke honger zullen ook de zielen getroost worden. De kruistocht van naastenliefde zal de vlammen van haat en hartstocht dooven, de vlammen van liefde en eendracht voeden en leiden tot vrede en sociale en individueele welvaart. De encycliek gaat dan verder over de wedstrijd in bewapening, die teugeloos genoemd wordt. Het is een gevolg van de ijverzucht tusschen de volkeren en ver oorzaakt reusachtige uitgaven, die onttrokken worden aan het volksvermogen en aldus bijdragen tot verscher ping van de crisis. In dien geest hebben ook zijn voorgangera reeds ge sproken, doch de machtigen der aarde, de geld- en in dustrie-koningen, die ook uit massamoord goud weten te slaan, vinden blijkbaar haat en hartstocht nog altyd voordeeliger dan liefde en eendracht. En de volkeren zijn gedwee en geduldig en dragen hun lot totdat WAPENHANDEL Voor de wapenfabrikanten is het diepte-punt van de crisis voorby. Er zyn twee goede klanten aan de markt gekomen en de handelsreizigers in mitrailleurs, kanon nen, vliegtuigen, bommen enz. trachten in alle talen der wereld orders in te pikken. Teekenend is de Engelsch opvatting: ik verbied den wapenhandel met China en Japan niet, want als ze van my niet kunnen koopen, dan koopen ze van een ander! Inderdaad, zoo is de huidige toestand en die verandert niet. zoolang men aan de fabricage van oorlogstuig door particulieren geen eind maakt. Gelyk een ander land bouwmachines fabriceert, locomotieven, waschketels en*, zoo maken zy oorlogsmateriaal om het voor goed geld te verkoopen aan iederen gegadigde, desnoods aan den eigen vijand.. Dat is in den jongsten grooten oorlog gebeurd en dat gebeurde ook al tydens den Tachtigjarigen oorlog, toen Amsterdamsche kooplieden grof geld verdienden aan d« krygsbenoodigdheden, welke zij aan de Spanjaarden in de Zuidelyke Nederlanden leverden. U ziet, lezer, ook dit is geen nieuws onder de zon. Dat we zoo hardleersch blyken te zijn, betalen we nu hier, dan daar op bloedige wijze.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9