A11 e r h a n de. Boerendemonstratie te Leeuwarden Winter in Zuid-Oost Europa. HOE DE VALERA ONTSNAPTE. ten wenden tot de Vereeniging tot het houden van Paaschtentoonstellingen. De heer Van Erp dacht ook dat men zich dan met een verzoek tot deze vereeniging moest richten. Ge zien de belangrijkheid van dezen dag voor den Scha- ger middenstand, mag spr. verwachten dat alle win keiiers lid van deze vereeniging zijn, vooral waar de vereeniging aller medewerking noodig heeft om in stand gehouden te kunnen worden. Spr. acht het geen bewijs van tact om zooiets in openbare vergadering naar voren te brengen. De heer Bakker zegt dat er-geen sprake van tact is. Niet de eerste de beste winkelier heeft er spr. over gesproken en als spr. met die vraag op do verkeerde plaats is, dan verzoekt hij B. en W. om de vraag op de juiste plaats te brengen. De Voorzitter heeft geen bezwaar die quaestie ter sprake te brengen, maar het verwondert hem, dat waar alle zakenmenschen wel lid van de vereeniging zullen zijn, zij dat niet in hun eigen vereeniging doen. Het dansen in de stoomcaronssel. De heer Van Erp vraagt of het juist is dat door den heer J. Janvier te Bergen op Zoom, die voor 3 ja ren terug de standplaats op de kermis heeft gehuurd, voor f 550.heeft ingeschreven indien in de caroussel een dancing zou komen, waaronder dan de bepaling dat dan in de garage van C. Boontjes niet gedanst zou worden. De Voorzitter zegt dat hij zou kunnen antwoorden dat de Raad met deze zaak niets te maken heeft, doch dat is spr. te dictatoriaal en daarom antwoordt hij dat wat de heer Van Erp vraagt, juist is, doch dat met de belangen van den heer Boontjes rekening is gehouden, die belangen zijn safe. De heer Van Erp herinnert aan de houding van een vorig college, toen een dancing werd geweigerd en spr. gewezen heeft op de verkeerde handeling en la ter is gebleken dat men de consequentie ervan had ingezien. Spr. vraagt of nu B. en W. in overweging willen nemen (ook spr. wil welwillend zijn) of wat zij gedaan hebben, wel om de consequentie die er aan vast zit, goed is. De heer Bel: Wat zijn jullie weer lief. De heer Van Erp wijst er dan verder op, dat z.i. de weg door B. en W.bewandeld, nogal wat voet angels en klemmen heeft, want als nu wel in de inrichting van Boontjes wordt gedanst, zal de heer Janvier zijn aanbod niet gestand doen, kan de ge meente niet meer op het volgende in aanmerking komende aanbod, rekenen en zou dus de gemeente schade zijn berokkend. Aan den anderen kant genie» men wel de inschrijfsom van den heer Janvier, doch mist men naast de inschrijfsom van een andere in richting, de belasting op de openbare vermakelijkhe den die geheven wordt als in de garage van den heer Boontje niet wordt gedanst. De Voorzitter zegt, dat B. er ïV. het voor en tegen rijpelijk hebben overwogen en gemeend hebben dat hun oplossing in het belang der gemeente de juiste was. De heer Van Erp meent, het ernstig te moeten be twijfelen of het in het belang der gemeente is. en spr. geeft in overweging de meening over deze quaestie op te schorten. De Voorzitter zegt. dat B. en W. de consequentie wel degelijk hebben doorzien. De openbare vergadering wordt geschorst en na een comitézitting van een uur heropend, waarna aan de orde komt: Credietverleenlmj aan noodlijdende tuinders B. en W. stellen den raad voor het volgende be sluit te nemen: De raad der gemeente Schapeen be sluit, B. en W. te machtigen, overeenkomstig hel plan uitvoering betreffende het verleenen van rente- looze voorschotten ten behoeve van den groven tuinbouw in Westfriesland, renteloos crediet, van ten hoogste f 19725 te verleenen ten behoeve van noodlij dende tuinders. De heer Orsel zegt, dat het vanzelf spreekt dat hij rijn stem aan dit voorstel geeft, maar hij kan niet na- XXXV. ONS INKOMEN. Volgens bet spraakgebruik van onze belasting-autori teiten zijn U en wij. voor zoover ons inkomen hooger dan f 800 is natuurlijke belastingplichtigen. Of er dan ook onnatuurlijke zijn of eJite, wettige? Natuurlijk heeft hier weer een andere beteekenis. Wij zijn slachtoffer van de fiscus als personen en niet als vennootschap of iets dergelijks. Welnu, van die In de rijksinkomstenbelasting aange slagen personen waren er in 19211922: 1.638.458 met een gezamenlijk inkomen van 4.292 mUlioen, waarvan betaald moest worden ruim 130 millioen ten bate van 'a Rijks schatkist 1921—1922 was een topjaar. Vergeleken met het voor gaande vertoonde het belastbaar inkomen een stijging van 653 millioen. Dat was de nawerking van oorlogs winst en na-oorlogs-winst Toen kwam de inzinking, drie jaar lang. Het aantal aangeslagenen liep met 24.000 terug en ons gemeenschap pelijk inkomen met 531 millioen. Vervolgens, dus te beginnen met 19251926 ging het weer excelsior en in 1930—1931 waren we geklommen tot 4J67 millioen. dus boven 19211922. Laten we ons hieraan echter niet vergapen. Van 1 Januari 1922 tot 1931 steeg de bevolking met 13 en een half procent Was ons inkomen met hetzelfde percentage gegroeid, dan zouden we voor 19301931 moeten kunnen noteeren 4292 milioen en 580 millioen is 4872 milioen. Het is maar 4367 millioen, dus verhoudingsgewijs 500 millioen te kort! De huidige crisis vond ons dus niet zoo weerbaar als die na 1920. Bovendien Is hij heviger, terwijl het de groote vraag is, of de neergaande lijn thans ook maar 3 Jaar zal duren. De heer S. de Wolff heeft wel aangekon digd, dat de ebbe tegen het einde van dit jaar in Ame rika tot staan zal komen, doch het geslacht van den ©ngeloo-vigen Thomas is nog altijd zeer talrijk, zij geloo- ven alleen wat zij kunnen voelen en tasten. Wat het aantal aangeslagenen betreft, dat is sterker ^gestegen dan de bevolkingsaanwas, nJ. van 1.638.546 op 1.892.553, dus met 15V& procent Zoo daalde ons gemiddeld inkomen van 19211922 tot 19301931 door twee oorzaken van f 2620 op f 2308. Wij hebben echter al meer de opmerking gemaakt, dat men met gemiddelden voorzichtig moet zijn: wie er beneden blijft koopt voor het verschil niets! Bovendien zegt dit gemiddelde alleen iets voor de aangeslagenen: er zijn duizenden, die met zoo weinig moeten rondscharrelen, dat ze niet eens belastingplichtig zjjn. 5.47 percent van de aangeslagenen hebben f 5000 of meer inkomen. Dat zijn er dus weinigen, doch dit kleine proepje heeft 31 percent van het totaal-inkomen, dus bijna zesmaal hun portie. Van deze belasting dragen zij 70.43 waaruit blijkt, dat er een flinke progressie in zit Dit met den kinderaftrek maakt deze heffing tot de meest rechtvaardige: er wordt rekening gehouden met de draagkracht Bij de indirecte belastingen gebeurt dat heelemaal niet en daarom leek het ons zoo verkeerd, dat de inkomsten belasting per 1 Mei 1928 werd verlaagd met ongeveer 16 4 17 millioen. Minister De Geer kon dat bedrag toen missen, meende hij, doch volgens zijn eigen verklaring van 1923 zou hij billijker gehwideld hebben, als hij toen de accijnzen enz. zooveel lager had gemaakt. Op 11 April van genoemd jaar erkende hij in de Eerste Kamer, dat indirecte belastingen gemakkelijker laten zijn afkeuring uit te spreken over de voor waarde die de minister er aan verbindt, wat het loon betreft. Uit alles blijkt, dat Z.E. zich stfrk voelt, wat ook blijkt uit het kortingswetje Maar daaronder zal spr. de tuinders niet willen laten bloeden en in het belang van de tuinders zal hij zijn stem aan het voorstel geven. De heer Van Erp zal ook zijn stem aan het voor stel geven, evenwel met uitzondering van wat be treft de aanvrage van J. Bakker te Grootewal. om dat spr. den indruk heeft, dat deze aanvrage niet voor hem alieen is. De heer Orsel vindt het jammer dat de heer Van Erp dit in het openbaar zegt en zegt de vrees van Jen heer Van Erp niet te deelen De heer Van Erp zal misschien denken, dat spr. dit zegt omdat de neer Bakker een partijgenoot van hem is, maar dal is niet het geval. Spr. acht werkelijk die vrees on juist. De Voorzitter zegt. dat het ook hem leed doet, ge zien de kiesche behandeling van de geheele zaak, waarbij de raad heeft vermeden het noemen van een naam, dat de heer Van Erp dit naar voren brengt. De heer Van Nuland zegt er tegen te moeten pro testeeren. dat de heer Van Erp dit doet. Twee avon den heeft de raad aan deze zaak besteed, de geheim houding is den raad opgelegd en daar heeft de heer Van Erp zich zonder eenig voorbehoud aan onder worpen. Spr. had zooiets niet van den heer Van Erp vernacht. De heer Orsel zou nog.verder willen gaan en zegt dat bij hem de vraag rijst of hier niet gezegd kan kan worden: „zoo de waard is vertrouwt hij zijn gasten." De heer Van Erp vraagt het woord, doch de Voor zitter merkt op, dat de heer Van Erp zich dan strikt dient te houden aan de opgelegde geheim houding. De heer Van Erp: Dan roept U me maar tot de or de. Spr. wijst er dan op dat hij zich het recht voor behoudt, als hij zulks in het belang der gemeente acht. het gaat hier om de finantiën, zooiets naar vo ren te brengen. En wat de opmerking van den Orsel betreft „zoo de waard is vertrouwt hij zijn gasten", de heer Van Orsel is nog maar pas lid van den raad. maar als hem iets van spr. bekend is. dat niet in de haak is. dan vraagt spr. hem dit in het openbaar naar voren te brengen. De vrees die spr. tot uiting bracht, grondt hij op de gegevens. De Voorzitter sluit de discussies, maar de heer Bakker meent, het recht te hebben, nog iets te zeggen. De heer Bakker merkt nog op. dat men de menta liteit van den heer Van Erp kent en hij zal den heer Van Erp nog wel eens spreken. De heer Van Erp: Nu maak je me bang. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen, waarbij de heer Van Erp evenwel zijn voorbehoud t.a.v. die eene aanvraag aangeteekend wil zien. Hierna sluiting. Om de aanflacht te vestinen ot> den nood ten plattelande. Krachtige nrotesten te gen de verwerping der pacht-ontwerpen. Het nlatte'and moet voor ondergang wor- den behoed. Donderdag is in de Harmonie te Leeuwarden een boerendemonstratie gehouden, belegd door den Bond van Landpachters, om de aandacht te vestigen op den nood ten plattelande. Er waren naar schatting ongeveer 2500 boeren en boerinnen naar Leeuwarden gegaan, meerendeels in autobussen. De heer E. S. Wesbonk, voorzitter van de Friesche worden geïnd en oogenschijnlijk gemakkelijker worden gedragen, doch hij voegde er aan toe: „Als keerzijde van de medaille staat hier echter tegen over. dat de indirecte heffingen niet alleen geen re kening houden met de draagkracht, maar ook oneven redig zwaar drukken op de groote gezinnen. Bij de directe heffingen heeft men althans een beschei den kinderaftrek hier te lande; bij de indirecte heeft men dit niet; men heeft daar een omgekeerden kinder aftrek, een klnderby telling; hoe meer kinderen, des te grooter aandeel in de belastingen." Wij voegen hier dit aan toe: er zijn politieke partijen, die in hun program speci aal opkomen voor de belangen der groote gezinnen, doch in de praktijk daarvan weinig laten merken. Op die wijze werken zy er toe mede, om de politiek een slechten naam te bezorgen. NAT. SOCIALISTEN. De Duitsche Nationaal Socialistische Arbeidsparty heeft met geen enkele socialistische party iets te maken Zy gebruikt het woord op verwarringwekkende wyze, waarschyniyk met geen ander doel dan om een naam te voeren, waarin klanken gehoord worden, welke bij de groote massa bekend zyn. Socialisten zijn de Nazi's in geen geval. Zy moeten van het socialisme niets we ten en bekampen het zoo hard zy kunnen. 1). Wat zij wel zijn? Ja, dat is niet zoo makkeiyk te zeggen. Hun leiders doen als dat soort Duitschers. datzich door hun Inbeelding nooit vrienden heeft weten te maken. Zy vin den zich een soort über-menschen, beter dan wie ook, geschikt om desnoods de heele wereld te regeeren. Wel is Hitier, de candldaat-president, nog niet eens Duitsoh burger, doch hy doet alsof, en er zal wel een middel gevonden worden om hem volwaardig te maken. Wat hy en zijn vrienden najagen, biykt uit hun pro gram van 25 punten. Het is voor ons van weinig belang om er diep op In te gaan. Hoe echt „Duitsch" in den ongunstigen zin het is kan blyken uit deze punten: „Staatsburger kan slechts zyn, wie volktgenoot is. Volksgenoot kan slechts zyn. wie van Duitschen bloede is, onverschillig welken godsdienst men beiydt. Geen Jood kan derhalve volksgenoot zyn. „Wie geen staatsburger is, zal slechts als gast in Dultschland kunnen, leven en moet onder vreemde wet geving staan." Als andere landen Iets dergelyks gingen doen als deze Hitlerianen zich voorstellen, dan zou het er voor de tal- looze Duitschers. die het Duitsche vaderland ontrouw zijn geworden, niet best uitzien. Zoo ver als de voormalige Duitsche Keizer gaan de Nazi's niet: zy maken van God niet een speciale Duitsche god, dien zy maar voor 't commandeeren hebben. 1). Dit beteekent niet, dat op hun program geen eischen voorkomen, welke ook door de sociaal-democraten wor den gesteld, CONTIGENTEERING. Een nieuwe naam voor een oude zaak: beperking van den invoer. Ia ze toe te juichen of niet? Dat hangt er van af van welken kant men de zaak bekykt, zooals uit het volgende voorbeeld zal biyken: Het vleesch is goedkoop. Het aantal huismoeders, dat hiertegen bezwaar heeft, zal niet groot zyn. Voor hen die slachtvee te verkoopen hebben, zyn de lage pryzen echter alles behalve aangenaam. Sommigen hunner raken er door aan den grond. Worden er nu maatregelen genomen om den prijs op te jagen door een invoerverbod of door contigenteering, dat wil zeggen door den invoer te beperken tot een ze ker percentage, van den gemiddelden invoer van eenlge voorafgaande jaren, dan moeten de huismoeders wat afdeeling van den Bond van Landpachters, pleitte, nu de Pachtwet is verworpen, voor het door de Vrijz.- dem. Kamerfractie ingediende ontwerp. De heeren J. M. Jansma betoogde, dat wel 75 pet. van de boeren niet aan zijn verplichtingen zal kun nen voldoen. Laat men, zoo betoogde de heer Jelsma, nog een stapje verder gaan en ook onzen zuivel en de positie van den hypotheekboe^ verstevigen. De bond kent bij na 300 gevallen van menschcn, die aan den rand van den ondergang staan. Zij zijn de sneeuwbal, die. van den berg rollend, een lawine zal vormen, die alles ver nield wat op haar weg geplaatst is Het pfatteland moet voor ondergang worden behoed. De heer Van Houten zeide, dat de crisis niet lijdelijk mag worden ondergaan. Door krachtige organisatie moet aan de verbetering der maatschappelijke toe standen gewerkt worden. Als er partijen zijn, die den landpachter geen recht willen doen uit vrees voor de rijken, behooren dergelijke partijen verlaten te worden. De Nederlandsche hoeren weigeren langer te knielen voor de partijgoden. Zij willen hun recht. De volgende spreker, de heer A. D. de Groot, to Groningen, zeide dat deze vergadering aan de regee- rïng moet toeroepen: „Wees -araat! Nog een poosje gewacht en een der nijver u groepen van de be volking zal ten onder zijn gegaan." Spr. laakte de handelwijze van sommige verpach ters. Een eigenaar in Groningen was genegen een reductie van 25 gulden toe te staan mits de pachter bereid was voor 150 gulden per hectare in te huren. Een andere pachter wcVd door zijn landheer, wien hij om reductie had verzocht, naar huis gestuurd met de opmerking: „Gebruik eerst je spaarpenningen maar op." Ook deze spreker teekende den noodtoestand op het platteland. Er wordt, zeide hij, in vele pachters- gezinnen bittere armoede gelei en. Daarom is het noo dig, dat wij in massa optrekken om onzen machtigen invloed op de regeering en op de publieke opinie uit te oefenen. Eerst wanneer epn betere rechtspositie voor den pachter is verkregen. ..an de vroegere ar heidsvreugde voor hem worden terugge onnen. Daarna voerden nog andere sprekers het woord. Tijdens de vergaderingen was het rustig; menig maal werden de sprekers door enthousiast applaus onderbroken Van een demonstratieven optocht werd afgezien daar het bestuur zulks niet raadzaam had geacht Storm en koade op den Balkan. Uit Constanza, in Roemenië, wordt gemeld, dat de Zwarte Zee daar ove.' een breedte van 400 meter van de kust is dichtgevroren. De haven is volkomen afge sloten. Czernowitz is volkomen ingesneeuwd. Uit Sofia: In Bulgarije is een groot aantal plaatsen jloor sneeuwstormen geïsoleerd. Het meerendeel van do lokaaltrefnen vertrekt niet. Internationael treinen komen met groote vertraging aan: aan de zeekust woeden geweldige sneeuwstormen. In de haven van Boergas is het lossen van goederen gestaakt, daar gisteren 7 havenarbeiders door den storm in zee wer den geblazen. Sneeuwstormen in Oost-GaliclS. Uit Warschau: In Oost-Galicië woeden hevige sneeuwstormen. Tp een groot aantal spoorwegen is het verkeer gestaakt. De treinen blijven in de sneeuw steken. Te Lemberg ligt de sneeuw twee meter hoog. Het electrische tramverkeer is gesta. t. meer betalen en de verkoopers van slachtvee ontvangen wat meer. Deze laatsten zullen dan misschien juiohen, de eerste zeker niet. Haar aantal is veel en veel grooter dan dat van de laatsten, en dus, zou men geneigd zyn te zeggen, wordt het grootste belang geschaad. In theorie moet het mogeiyk zyn, om door contigen teering paai en perk te stellen aan abnordthlen invoer, welke binnen de eigen grenzen slachtoffers zou maken. Als byv. Denemarken of Zuid-Amerlka door overheids steun of op andere wyze Nederland volpropten met spotgoedkoop of bevroren vleesch, zoodat er voor onze eigen vetweiders en varkensfokkers geen loonende prij zen meer mogelijk waren, dan zou men van oneeriyke concurrentie kunnen sprek en-daaraan een end kunnen maken door te bepalen: uw invoer mag slechts zoo en zoo groot zyn. Zoo heeft de Tweede Kamer het ook opgevat, doch de Regeering pas 't anders toe. olgens haar eigen gegevens was de invoer van vleesch heelemaal niet boven het normale en toch ging zy contigenteeren. Onze uitvoer hokt en daardoor zyn de pryzen gekel derd, maar niet door de concurrentie van Deenach of Argentynsch vleesch. Op deze wyze wordt de contigenteering een gevaarlyk wapen, het snijdt in eigen vleesch, zooals de hulsmoe- ders voelen en bet scherpt bovendien dit gevaar, dat getroffen landen maatregelen nemen om invoer uit ons land van andere artikelen te bemoeilyken. Daar is dan de vicieuse cirkel weer. Ik hinder u, u hindert my, ik hinder u nog erger, u hindert my weer erger, enz. enz. De grondfout is natuurlyk, dat er In de productie geen systeem zit en dat zy niet gericht is op de vervulling van aller behoeften. IEDERE KETTER U kent natuurlyk de uitdrukking: iedere ketter heeft zjjn letter. Of ze in andere talen ook voorkomt, weten wy niet, doch in de onze past ze precies. Wij tellen Immers de godsdienstige secten by vele tientallen? Er komt nu echter een variatie en daar zitten gel- deiyke gevolgen aan vast. Eigeniyk is die variatie er al, doch ze breidt zich uit als een olievlek. Wy bedoelen deze: Iedere '?t zijn schooltje. De goedbedoelde wet van Minister de Visser krijgt zoo langzamerhand een toepassing, die letteriyk onbe taalbaar wordt en in wezen erger dan dwaas is. Het jongste en ergste staaltje daarvan vertoont Hil versum. B. en W. stellen voor om in een bepaalde wyk mede werking te verleenen aan de stichting van een school op gereformeerden grondslag, omdat aan alle eischen van de wet Is voldaan. Eerste bestrijder is een anti-revolutionnair, die dat doet met een bloedend harte, doen* die constateert, dat er expres een nieuwe vereeniging is gesticht, om dit school tje mogeiyk te maken. Van drie bestaande chrlsteiyke scholen moeten leerlingen afgehaald worden om het te bevolken, terwyl, zooals later biykt, op een dier scholen nog 70 leege plaatsen zyn. Ook uit christelyk-historischen hoek kwam verzet en van andere zyde werd nog aangetoond, dat van 27 der opgegeven leerlingen met vry groote zekerheid gezegd kon worden, dat zy in den loop van dit jaar niet meei leerplichtig zouden zijn, terwyl 5 kinderen nog slechts vier jaar tellen. En waarom dit alles? Tusschen deze gereformeerden bestaat geen overeen stemming ten aanzien van de doopbelofte en dus eischt elk groepje zyn aparte school, terwyl het niet eens zeker is, dat er onderwyzers te vinden zyn, welke zich met ieders aparte opvatting der doopbelofte kunnen vei- eenigen. Niettemin: het schoolbestuur eischt en naar den letter der wet is alles in orde! Een gebeurtenis uit de jescbk denis der Republikeinse!, w weging in Ierland. De verkiezingen, dozer dagen in Ierland geWi waarby de leider der republikeinen. De Valera, sterk op den voorgrond trad, heeft een gebeurteaijf. de geschiedenis der voorstanders van de Iersche cc' hankeiykhldsbeweglng in de herinnering tenigp^ pen. Het is de sensationeele ontsnapping van De vL« In het jaar 1918. Hy zat toen met 17 andere Sina?( ners (aanhangers van de S i n F e i n. dat is in de gevangenis te Lincoln opgesloten tegelijk met b Engelsche oud Lagerhuislid, A. Fenner-Brockway, leider van da onafhankeiyke arbeiderspartij. DE VALERA. Deze laatste vertelt nu in „De Star" hoe De Vak met twee anderen ontsnapt is. „Ik was", zoo vertelt hy, „van Liverpool naar overgebracht, omdat ik weigerde mij aan de gevatj nisregelen te onderwerpen. Elf maanden lang werd 'i 23 van de 24 uur per dag in myn cel opgesloten gehoude en drie maanden lang werd ik op strafdieet gezet, j weet niet of ik het wel zou hebben uitgehouden »lii Sinn Feiners myn isolatie niet verbroken hadden. C; zekeren morgen ratelde de ventilator In den buiteaaa van myn cel. Ik klom naar het raam en keek au bulten. Daar stond een gevangene. Aan den rooden te* om zyn mouw was te zien. dat hy een van de beidei» vangenen was, die zich zonder bewaker buiten mochijj bewegen. Hy had drie jaar gekregen wegens een au slag. „Wie ben Je. waarom wordt je zoo behandeld?" fl® terde hij. Ik vertelde het hem snel „Weg" riep hij, toe en liep door. Even later hoorde Ik een troepje gevu* oen met bewakers voorby komen. Den volgenden dg omstreeks den zelfden tyd ratelde myn ventilator ut, rk was dadeliik bU het raam. „2k>rg morgen voor is woord", zei de gevangene. Hy gooide een pakje doa het raam en ging. Dit pakje bestond uit een potlood i een papiertje, dat het aanbod bevatte om berichten dot te zenden aan mijn familie en om my kranten te be» gen. Zeven maanden lanR kreeg ik eiken dag de kru® en voerde ik een dageiykache correspondentie metk Sinn Feiners, zonder dat de gevangenlsautoriteltio achter kwamen dat wy met elkaar in verbinding tó t den. Soms bevatten de berichten van de Sinn Fda voor mij onbegrijpeiyke mededeelingen. „wy htU I goede hoop", schreven zy op zekeren dag. Vervolge f De raad vond het echter al te gortig en verwierp bt voorstel van B. en W. met op 2 na algemeene stemma1; een van die twee was van den wethouder, die het vco stel van het College moest verdedigen, ofschoon hijt tegen was, en één stem kwam uit den raad. Is het hiermee nu afgeloopen? Dat hangt van het nieuw-bakken schoolbestuur C dat nu neg geen school heeft. Zoekt dat het „hoogen?1 dsn heeft het alle kans op succes. Want de letter van dezen ketter klopt eigeniyk ml met de wet. En wetten zyn er om uitgevoerd te worden, nietwaar! Als er maar wat te halen Is! SPAREN. Volgens het Statistisch Zakboek 1931 hadden de b leggers by de Rykspostspaarbank ten getale van nih 2.201.000 op het eind van 1929 een te goed van 351.118.W gtilden. Eind 1931 waren er 2.227.364 boekjes in omloof met een tegoed van byna 429.400.000 gulden, of ruim ïl millioen meer. Meende u ook niet, dat we sinds eind 1929 een crisli beleven? Daar is geen twyfel aan, doch die 78 millioen bewtjzea ook niet het tegendeel. Er is gebrek aan vertroawen, met dit gevolg, dat sommigen hun geld ongebruikt li hun linr.en- of hun brandkast laten liggen en dat afr deren met een beetje meer moed het in bewaring gevet by de spaarbank. Die vinden ze nog wel sekuur, weet u! Onderwyl stagneert byv. het bouwbedryf, omdat geen ge^d voor credieten beschikbaar wordt gesteld. Het is er wel, maar de bezitters biyven er oa zoo te zeggen op zitten. Wat al een heel rare manier van gebruiken la EEN HERINNERING. Op de agenda van de Volkenbondsvergadering v- 4 September 1924 stond maar één punt: ontwapen^ Als eerste spreker beklom de Engelsche Minister1 President MacDonald de tribune, waar hy door de over» volle zaal stormachtig werd toegejuicht en van daal sprak hy de volgende merkwaardige woorden: „Het gevaar waar wy thans tegenover staan be staat hierin, dat men gelooven kan dat de natlonsk zekerheid slechts een militair vraagstuk is, dat al leen door macht kan worden opgelost. Deze voci- stelling kan voor één oogenblik voldoende zyn, kal ons éen oogenblik doen inslapen. Zy kan groote kleine naties doen gelooven dat hun bestaan Biet meer in gevaar is, maar mijne vrienden, elk sys teem ontwikkelt zich, elke idéé brengt consequen ties mee. En als wy na al die vreeseiyke voorbeel den die i geschiedenis ons leert en die ons allea bewyzen dat een militaire macht de zekerheid vol strekt niet kan waarborgen, wanneer wy, zeg achterwaarts gaan en de waanzin van onze voor gangers herhalen, dan is deze zekerheid, die slechts voor een korten tyd kunnen scheppen, niets anders dan een verraad aan de volken, die wij mis leiden, en met een valsere voorstelling in slaap sussen". De groote by'val, waarmede deze woorden ontvangen werden, is algemeen bekend. Herriot stond van zetel op en klapte demonstratief in zyn handen. Deze herinnering ontleenen we aan „Vrede". Nu zyn we 7% jaar verder. Hoe spreekt Engeland nu? En hoe reageert Frankryk daarop?

Schager Courant | 1932 | | pagina 14