1 J D WENKEN BIT STORINGEN VAN DEN BLOEDSOMLOOP door Dr. L. BONNIN. Storingen van den bloedsomloop kunnen slechts met succes behandeld worden, wan neer de patiënt voorzichtig leeft en zich streng houdt aan het voorgeschreven diëet. Overmatig veel eten is in elk geval nadee lig, onverschillig wat men eet. Het is beter meermalen per dag kleine hoeveelheden ie eten, dan enkele meer overvloedige maal tijden te gebruiken, die schadelijk zijn. Het diëet moet nauwkeurig in acht genomen worden, want kleine afwijkingen kunnen reeds oorzaak van nieuwe storingen zijn, gewoonlijk versnelde hartslag en benauwd heden De geneeswijze is even uiteenloo pend als de aard der aandoeningen; zij hebben echter één ding gemeen, n.1. dat hoe vroeger de symptomen herkend en de be handeling begonnen wordt,, hoe grooter de kans op een snelle genezing is. Bij nerveuze aandoeningen van het hart gaat het er in hoofdzaak om de psychische oorzaken weg te nemen. Is er een andere oorzaak, bijv. een hevige schrik of misbruik van alcohol of nicotine, dan moet de be handelende geneesheer aan de hand der symptomen voor elk geval afzonderlijk zijn aanwijzingen geven. Neurasthenie, ziekten der stofwisseling, enz. kunnen eveneens de oorzaak zijn en dienen dan natuurlijk in de eerste plaats behandeld te worden. Hartkrampen kan men tegengaan door warme voetbaden gedurende een kwartier ongeveer of warme omslagen om den on derarm gedurende ongeveer twintig minu ten; de laatste worden afgewisseld met koude omslagen. Er worden ook meermalen goede resultaten bereikt, wanneer tegelij kertijd buik en maag gemasseerd worden. De symptomen, die wijzen op verminderde hartskracht, maken eene vegetarisch diëet noodig zonder de minste specerij. In het voedsel, wat licht verteerbaar moet zijn, mag slechts weinig vet voorkomen. Brood en groenten, die tot gasvorming. aanleiding geven, moeten vermeden worden. Het is aan te bevelen, één of twee dagen per week te vasten of wanneer men hier niet toe kan komen, zooveel mogelijk vloeibaar voedsel te gebruiken. Versche melk of versch of ge kookt fruit zijn uitstekend. Tegen een on geregelden stoelgang helpen kleine, niet heete lavementen. Bij ontsteking van het hartzakje moet allereerst de ziekte behandeld worden, die er de oorzaak van is. Bedrust is beslist nood zakelijk; op de hartstreek legge men omsla gen, die zoo warm mogelijk zijn, afgewisseld met koele omslagen meer in de richting dar ledematen. Soms kan men ook het geheele lichaam met koele omslagen behandelen. De regeling van den stoelgang blijft van het hoogste belang. Bij ontsteking der lymphvaten moet on middellijk de dokter gehaald worden in ver band met het gevaar voor bloedverette- ring. Heete baden voor het betrokken ge deelte van het lichaam, die 20 a 30 minuten kunnen duren, bewijzen voortreffelijke dien sten; zij kunnen gevolgd worden door koude omslagen, doch daarbij dient men er op te letten, dat het zieke deel van het lichaam in zijn geheel word bedekt. Wanneer koorts optreedt, moet zoo min mogelijk voed sel gebruikt worden; het beste is, voorloopig in het geheel niet te eten. Verwijde aderen kunnen langs chirur- gischen of mechanischen weg behandeld worden; daarnaast zijn medicijnen aan te bevelen, vooral die, welke een duurzamen invloed op het bloedvatenstelsel uitoefenen als pulsatilla, carbo vegetalis, zwavel, enz. In ieder geval moet de keuze der behande lingswijze aan den arts worden overgelaten. Bij ontsteking der aderen is bedrust drin gend noodzakelijk. Soms moet de patiënt 10 tot 12 dagen het bed houden. Men kan af wisselend warme en koude omslagen toe passen; zoodra de ontsteking voorbij is, wordt de bloedsomloop bevorderd door heete zitbaden met koude omslagen. Het heete bad mag niet langer dan 10 minuten duren; de koude omslagen worden na een uur verwijderd. Zij kunnen ook door koude doe ken om romp en beenen vervangen worden. Bij aderverkalking moet alles vermeden worden, wat voor hart en bloedvaten ver gif is. Het voedsel moet vegetarisch zijn en bij eiken maaltijd dienen zooveel mogelijk vruchten en sla gebruikt te worden. In elk geval moet er gezorgd worden voor een ge- regelden stoelgang. Heete voet- en zitbaden, gevolgd door koele afwasschingen, zijn aan te bevelen, evenals geregelden lichaams- en ademhalingsoefeningen Bij het optreden van embolie, is het van belang, da tde patiënt niets eet, voordat de arts zijn aanwijzingen heeft gegeven. Er mo gen slechts heete dranken worden gegeven. In geen geval mag de patiënt het bed ver laten; de dokter moet dadelijk worden ge haald. (Nadruk verboden). ONZE G0EDK00PE KNIPPATRONEN WENKEN VOOR HET BESTELLEN. De lezeressen worden vriendelijk verzocht bij het bestellen niet te vergeten de maat (juiste lengte, wijdte en heup-wijdte) en het juiste nummer op te geven. Patronen wor den geleverd na overschrijving van een be drag van 55 cent op postrekening 191919 van den „Knippatronendienst" te 's Gravenhage Aanvragen kunnen ook per pos'wissel gezond- den worden aan de Redactrice van den e&nippatronendienst", Joan Maetsuycker- straat 96, Den Haag. Indien niet anders mogelijk per brief met bijsluPing van een bedrag van 55 cent in postzegels. Jurk voor grootere meisjes met heupstuk en rokje met platte plooien, aangesloten mouw met manchet en kraag, die schuin overslaat, waardoor de jurk een schuine sluiting krijgt, die met bijpassende knoopjes wordt gegarneerd. Voor meisjes van 12 tot 14 jaar is dit een bijzonder aardige, gekleede en toch eenvou dige jurk. Lampen en lampekappen. Scheppen een gezellige sfeer. Licht is de vreugde van het leven en het kunstlicht is voor ons gedurende de lange winteravonden een bron van gezelligheid Wij kunnen deze huiselijke gezelligheid nog aanmerkelijk vergrooten door niet alleen' onze groote, maar ook verschillende kleine schemerlampjes hier en daar te plaatsen, ja zelfs aan den muur te hangen. Veel worden allerlei soorten vazen, zoowel Chineesche als Japansche en andere tot lampen verwerkt, terwijl dan een bijpassen de kap gemaakt wordt, die dezelfde motie ven laat zien. Voor eetkamers heeft men moderne houten lampen met koorden en kralen, ook wel pongé kappen met bovenlichten, die indirect licht geven; de zijden lampekappen hebben altijd nog het voordeel het vaak helle elec- trische licht te dempen. Bij het kiezen van zijden lampekappen, moet men er aan denken, dat roode en groene kappen weinig flatteus licht geven, daarentegen goudkleur en terra cotta aan genaam aandoen. Wollen ondergoed. Brei het zelf In de koude winterdagen met de wisselen de temperaturen is het in een klimaat als het onze zeker wel aan te bevelen om wollen onderkleeren te dragen. Het is heel gemak kelijk dit ondergoed zelf te breien; hoeveel verloren oogenblikjes zijn er niet dat wij toch niets doen en dan kunnen we zoo ge makkelijk even zoo'n breiwerkje ter hand nemen. Het is echter noodig om een goede soort krimpvrije wol te gebruiken, opdat wij niet de kans beloopen, dat het gebreide voor werp na één maal wasschen onmogelijk ge krompen is. Niet alleen ondergoed, maar allerlei prac- tische dingen kunnen wij breien, o.a. aller aardigste jakjes voor herstellende zieken met halflange kimono-mouwen en een lint door de halsopening, dat tevens als sluiting dienst doet; verder vesten met en zonder mouwen, van fijne zachtgekleurde wol. shawls enz. Fantasie en vaardigheid kunnen wij den vrijen loop laten en zoodoende op eenvoudige weinig kostbare wijze de meest practische wollen onder- en bovenkleeren klaar tooveren. Huiskleeding. Eenvoud, kenmerk van het ware. Huis- of kantoor japonnen worden door gaans zeer eenvoudig gehouden, hetgeen ook noodig is, opdat zij bij de uitoefening der bezigheden niet hinderlijk zijn In den regel valt de keus op donkere stoffen, terwijl tweed nog zeer in den smaak blijft vallen, hetgeen ook inderdaad te begrijpen is, daar wollen tweed sterk is en niet kreukelt en tevens billijk in prijs, hetgeen bij elkander genomen zeker wel voorname factoren zijn. De mouwen zijn doorgaans glad (elleboog mouw), terwijl de garneering zich bepaalt tot een licht (waschbaar) garnituur in kunst zijde of crêpe de chine. Bij iedere japon make men enkele verschillende garnituren die telkens iets anders aan het geheel kun nen geven. Hoe dankbaar zijn o.a. niet de gehaakte wollen kraagjes, die eenvoudig in lossen en vasten of stokjes worden gehaakt van ge wone wol of van de mooie harige Angora-wol en aan een eenvoudige japon zoo iets apart- kunnen geven Wil men ze niet in enke' wit haken, dan bepale men z'n keus tot een combinatie van verschillende tinten, maar zóó, dat de laatste toer van Angora-wol wordt gehaakt WERP NIET TE SPOEDIG MET STEENEN. Er zijn betrekkelijk weinig vrouwen, die in hun leven de „andere" vrouw niet ont moeten, vooral op middelbaren ouderdom. Ik zeg middelbaren ouderdom, wijl ik de overtuiging heb, dat de gevaarlijkste pe riode in het leven van een man ligt tus- schen de 40 en 55 jaar. Dit is de leeftijd, waarop een man meest al een zekere positie in het leven veroverd heeft, zoodat hij door het werk. den lust en drang zich een weg te banen niet langer bezig gehouden wordt, en zijn zinnen en ge dachten er niet langer mede in beslag ge nomen worden. Alhoewel zijn wilde je-'id-emoties wel eenigszins gedempt zijn. blijft hij toch rust loos, vol levensvatbaarheid, en hoegenaamd niet bereid reeds als een oude papa in het confort van het huiselijk leven onder te duiken, waarin zijne wederhelft op dien leeftijd reeds gewoonlijk verschanst zit Het is op dit tijdstip, dat gewoonlijk de andere" door hem opgemerkt wordt. Een oorzaak uit vele. waarom de ..andere vrouw" zoo'n fatalen invloed op mannen uitoefent is, omdat ze den mannelijken zin voor vrijheid beter begrijpt, ze wil niet kluisteren, noch zelf gekluisterd worden en daar mannen meestal in hun geheimste binnenste 'n haat voor boeien dragen voe len ze bij haar de vrijheid terug met het geduld en de verdraagzaamheid van naa: specialen uitkijk op het leven: worden e: door instinctmatig aangetrokken, om toch nog eens te ontsnappen aan de huiselijke routine, waarin moeder de vrouw verzon ken ligt. Vrouwen door den band houden van rou tine, en worden er maar al te dikwijls Je slaven van; mannen integendeel houden er zeer zelden van, en heel zeker houdt de „andere vrouw" er heelemaal niet van Nu is er ook nog dit, dat de .andere vrouw" daarom hoegenaamd geen slechte vrouw beteekent, hoewel het een onbegon nen werk zou zijn de echtgenoote hiervan te overtuigen. En nog iets. t Is dat ze gewoonlijk veel meer belangstelling toont in de persoon lijkheid en geestesontwikkeling in het geesteswerk van haar mannelijke vrienden, dan wel in hun geslacht, hoewel dit voor velen weerom onbegrijpelijk zou schijnen. Zij is gewoonlijk verstandig en begaaid. met een gave tot het begrijpen van man nen, en met 'n zeker genie, waardoor man nen zich tot haar voelen aangetrokken, als tot een kameraad, bij wien ze weten begre pen te worden, en aangehoord Niets minder, maar ook niets meer Zij is eene vriendin, welke niet in het minste synoniem is van het seksueele type, hoewel weinige echtgenooten j^it weerom zullen kunnen aanvaarden noen toegeven. Vriendschap en sympathie trekt zelfs staal aan, zegt men. Het is een feit, dat het vrouwelijke „echt genoote type" nooit hetzelfde is als het vrouwelijke „vriendtype", ofschoon er wel zulke wonderbare vrouwen zijn, welke voor hun echtgenoot alles kunnen zijn. Vrouw en vriend. Daar komt nooit tusschen hen de „andere vrouw" te staan, ze zijn een lo gen voor elkander, en er is voor niemand anders plaats. Meest altijd is het de schuld van de echtgenoote, indien de man naar de andere loopt, om opbeuring en vergetel heid te zoeken. Het huisvrouwtype vergeet te spoeuig dat, om een man te behouden, het niet al tijd genoeg is, hem eens een vluchtigen zoen te geven, kinderen groot te brengen en regelmatige eetmalen te bereiden al draagt dit laatste er wel eenigszins toe bij en alhoewel ik graag toegeef dat een goede huisvrouw het grootste gedeelte van haar tijd hieraan moet besteden, laat ze zich toch veel te spoedig hierdoor over groeien, zoodat haar uitkijk op het leven zich nog slechts beperkt tot de ruimte van haar keuken en kamer, en ze niet evolueert in het leven en werk van haar echtgenoot. Ze wordt enggeestig, saai en mat; er komt onverschilligheid en daarna vervreemding tusschen hen, en daardoor wordt het ter rein voorbereid, en verschijnt de „andere vrouw", in het leven van den man. Ge woonlijk is ze beter gestemd, en zijn haar intenties eerlijker in betrekking tot de huis vrouw, dan deze laatste zelf wil aannemen, of toegeven. Iedere huisvrouw schildert „de andere" als een soort vampier of Sirene op wacht, om bij de eerste gelegenheid haar huis- kring tot splinters te slaan. Het huisvrouwtype moet echter bedan ken, dat niet iedere vrouw over denzelfden kam geschoren wordt, en dat „de andere" heel dikwijls moeilijkheden glad strijkt, ge broken illusies aaneenlijmt om daarna den echtgenoot in eefl beter en opgewekter stemming huiswaarts te zenden. Vrouwen door den band wantrouwen het ongewone; ze voelen zich beter beschermd in hun huiselijke verschansing, en daar de andere niet het type is, dat zich zoo spoe dig laat begraven, wordt ze als onbetrouw bare rariteit gebrandmerkt. De naakte waarheid is, dat het zorgzame huisvrouwtype zoo weinig begrip heeft, dat een man op middelbaren leeftijd moer vriendschap, sympathie en het begrepen worden noodig heeft, dan wel de strikte routine van een tot in de puntjes verzorg de huishouding Hoe hooger het intellect van een man is. hoe scherper hij. als de ja ren vervliegen, de behoefte zal voelen aan een invloed, aan een element, waaraan hij zich beter kan toetsen, iets dat hem wil bevrijden, voor enkele uren misschien van familiezorgen en het dagengesleep var ae huiselijke doening, een invloed die hem wil overtuigen, dat hij steeds een man is, een persoonlijkheid, en. naarmate hij kieskeu- Meisjesjurk die zeer eenvoudig zelf te maken en bijzonder geschikt is voor onze meisjes van 6—10 jaar Eenvoudig loshan gend model mei eenige platte plooien of desverkiezenoe in te rimpelen raglanmou- wen en plat kraagje me; strikje van smal lint Deze jurk kan eigenlijk voor alle doel einden gebruikt worden, voor schooljurk zoowel als van een mooiere stof voor ge kleed; ook effen of gebloemd wollen mous =eline is er zeer geschikt voor rig is en gevoelig, des te meer zal hij dezen vrouwelijken invloed zoeken. Indien in dit kritiek stadium zijn vrouw hem hier ontbreekt, en zich door haar hui selijke bezigheden laat opslorpen, of geen begrip heeft van zijn geestelijken nood, treedt onvermijdelijk de ..andere vrouw" in zijn leven. Huisvrouwen dienen dit alles eens wel te overwegen, en het gestelde probleem nooit uit het oog te verliezen. Tusschen vrouwen mag en moet er soms van hart tot hart ge sproken worden en wie oogen heeft en het dagelijksche leven voorbij ziet schuiven, moet bekennen, dat we dikwijls S. O. S roepen, wanneer alle hulp bij ons zelf te zoeken is, en we soms heel wat te spoedig -met ateenen gooien. En nu nog dit een man blijft 6teeds een groot kind, dat onze zorgen en sympathie en kameraadschap noodig heeft op oude ren en jongeren leeftijd. Tandenpoetsen. Jong geleerd, oud gedaan Het is noodig om reeds heel vroeg te be ginnen om de kleinen te leeren hun tanden zelf te poetsen; als zij twee jaar oud zijn. moeten zij al hun eigen tandenborstel en glas of liever bekertje hebben, dat zij op een vaste plaats zelf kunnen vinden: de kleinen zijn er gauw heel handig mede en juist om dat zij het landen poetsen van zoo heel jong af gewoon zijn. zullen zij het later niet licht nalaten. Ook de huid eischt verzorging. Een heel goed middel om een zachte huid te krijgen is, om 's avonds vóór het naar bed gaan met een in warm kamillenwater ge dompelde borstel, die niet te zacht mag zijn, over de huid te wrijven en wel van onder naar boven. 's Winters heeft men vaak last van roode oogleden, vooral bij een scherpen kouden wind. Men kan dit voorkomen door 's mor gens en 's avonds de oogleden te betten met rozenwater, waarin een weinig aluin is opgelost. Een goed middel tegen vermoeidheid. Het is dikwijls noodig, om op te blijven, ook al zou men veel liever vroeg naar bed gaan. En dan is het niet prettig, om er ver moeid uit te zien.°Een goed middel daarte gen is het gezicht te bedekken met een doekje, dat men tevoren gedompeld heeft in heet water zoo heet als men verdra gen kan, zonder de huid te benadeelen. Na enkele minuten moet het doekje opnieuw bevochtigd worden. Wanneer men dit eeni ge malen herhaald heeft, wordt het lapje in koud water gedompeld; het koude com- pres moet tweemaal worden herhaald. Schotsche stoffen. Maken een jeugdigen indruk. Schotsche wollen stoffen zijn zeer modern, zoowel in groote als in kleine ruiten, in allerlei tinten, maar toch ziet men ze over wegend in combinaties van rood en groen en blauw.. Het rood der Schotsche stoffen is zeer gedekt, daar de helle roode kleuren het geheel gauw iets gewoons geven. In den regel worden de ruiten voor japon nen recht geknipt en worden de rokken met platte of stolpplooien gemaakt, terwijl men een ruit eveneens in klok-model kan maken, met dien verstande echter, dat vóór en ach terbaan recht zijn en het klokstuk op zijde schuin genomen wordt. Garneeringen worden bij ruiten niet toe gepast. hoogstens een kraag of revers van •ffen stof. Een mooie geruite japon staat jeugdig vooral met een klein zwart fluweelen jakje er op. De Sahara als bloemenlami Waar onze parfum-essences i worden. Wie onzer kan zich de Sahan dorre zandwoestijn, wel als 4*. denken Toch biedt ze den botanici schb grensde mogelijkheden op dit gebv oosten van Marokko zijn sedert eeiii de zandige rotsachtige randen dank zij den vlijtigen arbeid derfc omgetooverd in een bloemenland, evpn welig en prachtig groeit Rozen vindt men er in groote maal per jaar in bloei, hetgeen ev& geval is met de aanplantingen n; andere siergewassen De besprotS •kanten levert geen moeilijkheden ieder andere verzorging Is blijkb^ bortie -yjodat vele Marokkaansehe tfctode zich op dit winstgevende bedrijf t toeleegen. De bloembladeren van rozen en gj zoowel als van andere bloemen, \n zakken verpakt en deels door kemeel per trein naar Marrakeseh getransj ï"lisie .vaar de aromatische essence der blaadjes gedistilleerd ?n naai Ra hoofdzaak naar Frankrijk gezond® De geranlumplanten in de Mircb Sahara bereiken een hoog'e van dö en hebben vaak een levensduur vaa ofschoon de b'aodjes vier maal per worden geplukt De gemiddelde ra van eer met geraniums beplant stel van een oppervlakte van 1 H.A beij K.G. reuk-essence in één jaar. 1 Vrij b< (Nadr V fibru, •l>etrok nen, a ■fli Dat v het v< in Fe De voorjaarsmode roept Dc namiddag-japon. citeer< result; niet li den o heel dat z< Nu het voor vele vrouwen noodsfc| schcpi een vi Dat v trouw dan i bmlijs ia? m mond. gevolg haar slag o wegen geworden op haar kleedgeld te komt men er veel minder toe om eis japonnen aan te schaffen en aoets middagjapon tevens als avondjas Natuurlijk is zwart hiervoor het schikt en wel crêpe de chine. georra rocain enz. Het geheel moet zoo mogelijk zijn zonder veel opschiki noodige garneeringen, maar de onberispelijk zijn. Bijpassende mantels, even japon zelve, zullen veel gedr?ge 'erwijl als garneering der laatste" volants gekozen worden. De rokken worden zoowel klokken! plooien gemaakt, terwijl zeer slanl de Berthe-kraag en een met ruches taille kunnen dragen; de passen dts zullen tot onder de arm reiken, tent ten en zijden jabots weer in vallen en ook vaak iets gedistingw het geheel geven, De halsuitsnijding Is puntig in 7-i "ond. terwijl de mouwen tot aan o! elleboog reiken en met een volants!? worden; ook de strakke mouw bil;! nog veel zien Wel worden er poging gewend om rie ballon en andere weer in de mode te brengen, raaari oig lijkt het ons. dat het bij alleen zal blijven. Aparte mantels. Wij zien links op de figuren een manteljapon van fijn donkerblauw (nr. 65). toorjf dagje te! tOUï diti <f*.l Het k ste b< te ha had eenvo we sc zeil b vrooli Dc lend vriezc vrool: heel i klant zooal: moest kwan iet v lach kwar luncl De rok heeft acht banen en de der voorbaan zetten zich in het v« der mantel voort. Ceintuur van stof met metalen gesp. Sluiting bestö een dubbele rij knoopen De bruin laken mantel aan de zijde ino. 66) heeft een knoopsluiö zijde; ceintuur van dezelfde stof met knoopsluiting; de lijn der onder de schouders en de smalle de kraag eindigt in een strik.

Schager Courant | 1932 | | pagina 20