Schapr Courant doeMaü^tii IN( BLUE BAND MELANGE SANELLA Raad Callantsoog. NORMA Landelijke Ruitersport in het Noorden. Tweede Blad. IKuyi MM. SÓXfiVL Officieele meldingen. De schatten der Aarde. nkel> 3 wout Woensdag 2 Maart 1932. 75ste Jaargang. No. 9030 1655 1750 reductis i Vergadering van den Raad op Dinsdag 1 Maart 132 des morgens half 10. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart Kz., burge- jeester, tevens secretaris. TAlle leden zijn aanwezig. Na opening volgt vaststelling der notulen. Enkele mededeelingen volgen, zoomede mededeeling over de diverse ingekomen stukken, t.w. de goedkeu- -ine op diverse raadsbesluiten, enz., de goedkeuring Wrooting 1932. De straatlantaarn aan het Sluisje is thans geplaatst. Hel aandeel in de grondbelasting zal bedragen 12600—de opcenten f 1000 en de hoofdsom der per- oneele belasting f4600.—. De Heldersche Bestuurdersbond verzoekt bij de re gering er op aan te dringen, dat de bouwvakarbei- ers gerangschikt worden onder de crisiswerkloozen. tear hier plaatselijk geen werkloosheid onder de iouwvakarbeiders fcieersclit, meenen B. en W. dat zij liet op het verzoek moeten ingaan. De heeren Weij en Kruit oordeelen dat het lande lijk moet worden beschouwd. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, tegen temden de heeren Kruit, Weij en Van Diepen. Aan het adres van Wchl tot instelling van een af- giderlijk ministerie van landbouw, zal geen adhaesie orden betuigd. Het betreft hier een zaak van de indbouworganisaties en van de Vereen, van Ned. smeenten. Besloten wordi deze quaestie aanhangig maken bij de laatstgenoemde voreeniging. Een adres van D. Bakker, om verlof over een per- iltje gemeentegrond te mogen rijden om in een uurtje te kunnen komen, wordt in handen gesteld B. en VV. en behoeft nadere omschrijving. Nog een paar ingekomen stukken worden in han en gesteld van B. en W. tot nader onderzoek. Een groot aantal ingekomen verslagen zal circu IIHDceren. 3 li li Gelezen wordt een verslag van de vergadering van lili^e Commissie van Uitvoering voor den Vleeschkeu- (ingsdienst, een verslag zegt Voorzitter, dat aanlei- ling is geweest tot amusante besprekingen in ver schillende gemeenteraden in de omgeving. Het ver slag wordt voor kennisgeving aangenomen, zoodat de (Voorzitter aanneemt, dat de Raad accoord gaat met de handeling der commissie. De heer Vries ~ou een onderafdeelin» van het Witte Kruis wenschen, opdat hier een magazijn voor diverse laterialen kan komen. De Voorzitter denkt niet dat een dergelijke poging iou slagen, want dan zou in ieder dorp van de Zijpe «en magazijn gesticht moeten worden. Het verdient lihbeveling dat de raadsleden eens de vergadering Tan de Witte Kruis-afdeeling bezoeken. U N- Hollander vraagt wijziging van haar salaris a!s sthoolschoonmaakster, zoowel wat pensioengrond slag -tetreft als gratificatie en verhooging van sala- tu A 1300.—. Besloten wordt adressante een gratificatie van f 35 te verleenen, in verband met extra-werkzaamheden in verband met den verbouw der school. De pen sioensgrondslag is een quaestie van den pensioen raad, er is n.1. f20 afgetrokken als vergoeding voor ichoonmaakartikelen. Het salaris achten B. en VV. voldoende. Over het meerdere werk kon op het tijd- jüp van inzending van het verzoek nog moeilijk ge oordeeld worden. Conform het voorstel van B. en VV. wordt besloten. Het fanfarecorps „Callantsoog" verzoekt beschik- liaarstelling van een schoollokaal voor te houden re petitie-avonden. Bij wijze van proef hadden B. en VV. jeeds toestemming verleend om repetitie te houden in (de gang der school. Tegen het gebruik van een schoollokaal heeft het loofd der School practische bezwaren en deze zou de luidige regeling gehandhaafd willen zien. De meer- lerheid van B. en VV. stelt voor conform het advies fan het hoofd der school. De heer Kruit spreekt zijn teleurstelling uit over et afwijzend advies van de meerderheid van B. en V. en acht de bezwaren als liet verschuiven van de inken niet zoo zwaar. De gang is te smal, er is tc weinig licht en de klank is hinderlijk. Als er wat te «derven valt is het juist in de gang. De Voorzitter zegt dat het hier geenszins beteekent tegenwerken van het fanfarecorps, doch waar het ïoofd der school zich tegen inwilliging van het ver zoek vrij krachtig verzet, kunnen B. en W. moeilijk ien ander advies uitbrengen. Was er een gymnastiek lokaal te betrekken, clan zou er geen enkel bezwaar zijn. Ontbinding van de vereeniging behoeft wel niet direct te volgen en als de vereeniging in moeilijk heden kwam, zou op spr.'s steun zijn te rekenen, t.a.v. een verhoogde subsidie bijv. De heer Kooger wijst op de moeilijkheden waarin jde muziekvereeniging verkeerd en spr. begrijpt niet Iwaarom na den verbouw der school het fanfarecorps llli cr n'e* meer in ma£ repeteeren. Spr. onderstreept de (bezwaren door den heer Kruit genoemd. Het hoofd der school kent niet de consequenties aan zijn advies rerbonden. Do Voorzitter herinnert aan de klachten die over het fanfarecorps kwamen ook reeds toen de hcej Smit hier was, al geeft spr. toe dat hier verbetering in is gekomen. Tenslotte heeft spr. gezegd, dat de school oven het fanfarecorps gaat De heer Weij vraagt of als op dit verzoek afwijzend •rdt beschikt, dit inhoudt dat ook aan andere ver- igingeu het gebruik van een schoollokaal wordt veigerd. Spr. noemt bijv. de zangvereeniging. De Voorzitter zegt, dat alleen het feit of de ban- fcn verschoven moeten worden, doorslag zal geven. Voor de zangvereeniging is dat niet noodig. Den heer Kruit is bekend dat dit wel het geval is. De heer Jimmink wil voorloopig het verzoek toe staan, komen er klachten, dan is de vergunning in te trekken. Met 5 tegen 2 stemmen wordt het verzoek van het (fanfarecorps toegestaan, tegen stemden de heeren Van Diepen en Kruisveld. Werkverruiming of steunregeling. Ingekomen is een adres van de afdeeling Callants oog van den Ned. Bond van Arbeiders in het Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, betreffende werk verruiming of steunregeling. B. en W. hebben de werkverschaffing zooveel mo gelijk uitgebreid, het toegestane bedrag van f600 is aanstonds overschreden en er is geen geld meer. Een steunregeling zal via het Armbestuur moeten plaats vinden. B. en W. stellen voor het schrijven voor ken nisgeving aan tenemen. Als met toestemming van de de regeering een steunregeling werd ingevoerd, zou een uurloon van 25 cent uitbetaald mogen worden. De heer Weij hoopt dat zooveel mogelijk de werk- loozen te werk gesteld zullen worden en dat de men schen niet aan hun lot overgelaten zullen worden. Do Voorzitter zegt dat dit laatste natuurlijk niet ren, Ovs J. SCI ELES e. Pri; PERSlfi agerbfl v. d. blsi ÏÏLT taart Schaga ïlsje en nacfó ten. lijk DE, d. VLA* 3R jving eweg zal gebeuren. Aan de polderbesturen is reeds ge vraagd om medewerking t.a.v. de werkverschaffing. Zij hadden z.i. wel wat meer kunnen doen. Van de 3 polders hebben we niets gehoord. De heer Weij noemt het uitdiepen van de sloot langs den nieuwen weg. Zal onder de oogen worden gezien. De heer Kruit noemt het beharden van een gedeelte gemeenteweg, het opbrengen van puin of op andere wijze te verbeteren. De Voorzitter zegt toe, dat een verzoek tot het polderbestuur zal worden gericht. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. De Heldersche Bestuurdersband en de afd. Callants oog van de S.D.A.P. vroegen betaling door de ge meente of het Algemeen Armbestuur van de premie voor vrijwillige verzekering ingevolge de Ziektewet voor respectievelijk de werklooze bouwvakarbeiders en de werklooze arbeiders in het algemeen. B. en W. stellen voor de adressen voor kennisge ving aan te nemen, omdat een dergelijke regeling niet aan den Raad doch aan het Bun?. Armbestuur is. Bovendien de gemeente verhaalt op haar eigen arbeiders wel kosten, voortvloeiende uit deze verze kering. Nadat de heeren Kooger, Kruit en Weij een derge lijke regeling hebben bepleit, wordt besloten deze zaak nader te verwijzen naar het Burgerlijk Armbestuur. Aan Mevr. Van MeertenZuelen wordt op de meest eervolle wijze ontslag verleend als onderwijzeres van bijstand met Ingang van den datum waarop de op volgster in functie treedt. Geneeskundig schooltoezicht. Besloten wordt tot het aangaan van eene gemeen schappelijke regeling met de gemeenten Den Helder. Texel, Wieringen en Anna Paulowna nopens hot in stellen van een gemeenschappelijk geneeskundig schooltoezicht. De concept-regeling wordt gelezen. De bijdrage in de kosten zal worden bepaald naar het aantal school kinderen. De kosten zullen zeer weinig verschillen van die der tegenwoordige regeling. Als de provincie geen subsidie verleent, zal de regeling geen voortgang vinden. Nadat enkele toelichting over het doel der regeling is verstrekt, merkt de heer Vries op, dat de kosten van het schooltoezicht niet hooger dienen te worden, doch de Voorzitter merkt op dat met deze geringe meerdere kosten een dusdanige verbetering in den toesta t.a.v. de minder goede tijdsomstandigheden niet mag worden nagelaten. De heer Kooger merkt op dat de tegenwoordige re geling toch wel eeris wat te wenschen heeft overgela ten, al is de schoolarts altijd bereid na oproeping te komen. Met de voorgestelde regeling zal er meer re gelmatig onderzoek plaats vinden. De Voorzitter zegt dat de schoolarts thans regelma tig 4 maal per jaar komt en over de regeling kon den we zeer zeker tevreden zijn. De Raad kan zich met de ontworpen regeling ver eenigen. De rekening-courant-overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten, wordt gewijzigd, in verband met gewijzigde rentepercentages. Vastgesteld wondt een verordening op de heffing van een maximum-aantal opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting en op de heffing van het aantal opcenten voor het belastingjaar 1932—1033, respectievelijk op 80 als maximum en op 40 voor het belastingjaar 19321933. Oorspronkelijk was rle ra ming zoodanig, dat met een percentace van 30 vol staan kon worden, doch in verband met de tijdsom standigheden is een percentage van 40 thans noodig. Vervolgens wordt vastgesteld een verordening re gelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren der gemeente-politie. Een verordening op de winkelsluiting wordt vast gesteld. Op verlangen van de winkeliers zal de be paling t.a.v. de winkelsluiting geen toepassing vinden op de dagen in het tijdvak van 15 Mei tot 15 Septem ber. doch de winkels geopend mogen zijn tot half. 10. en voorts des Zondags geopend in bovengenoemd BLUE BAND FABRIEKEN Alle correspondentie betrekking hebbende op deze rubriek, te zenden aan J. O. Vethman, Waardpolder, Kolhorn, TeL 25. 5-jarig Nadruk verboden BUIT KR AVONDEN. L. R. „Heiloo en Omstreken", 10 Maart a.s., bestaan ..Het Ruiteraanzoek". L. R. „De Noorderruitcrs" te Den Helder. 2 April Standaarduitr. Tooneelstuk „Het Ruiteraanzoek." WEDSTRIJDEN. L. R. „Heiloo en Omstreken". Cross Country" op Zon dag 6 Maart a.s., voorm. pijn. 10 uur. Na afloop On derling Springconcours. LEDENLIJSTEN. Wij wachten nog de ledenlijst der L. R. „Kapt. v. d. LESSEN. L.R. „Texel". Zaterdag nam. 2.00 uur, 's avonds 8 uur theorie. SECRETARIATEN: door de grootst mogelijke publiciteit aan het doen en laten uwer vereeniging te geven in onze Ruiterrubriek, steunt gij de groote beweging: Ruitersport ten platte- lande. Vm. Landelijke Ruitersport en de hedendaagsche toestanden ten plattelande. Ontegenzeggelijk heeft de Landelijke Ruitersport in ons Noordelijk deel van Noord-Holland de belde laatste jaren zich sterk ontwikkeld. Waren voor een drietal jaren de L. R. „Heiloo en Omstr." en West-Friesland" de eenige afd. in Noord-Holland boven 't IJ, nu is dit aantal gestegen tot 10. En toch, niettegenstaande deze goede vooruitgang, mogen wij niet tevreden zijn. In vele gedeelten van Noord-Holland is de Ruitersport onbe kend, wordt zelfs zoo goed als in 't geheel geen paard gereden, pok onze bestaande vereenigingen zouden veel sterker vertegenwoordigd kunnen worden. Tal van jongelui van ons platteland zijn geen ruiter, voelen voor 't paard waarmede zij dagelijks hun werkzaamheden op 't land verrichten, zoo goed als niets, beschouwen het dier als een noodzakelijk kwaad en vinden de ruitersport uit den booze: verschuilen zie hachter alle mogelijke voorwendsels en verkeerd voorstellingen, hen door anderen ingeblazen; worden zoo af en toe alleen op ruiteravonden nog wel eens gezien. Wat is hiervan toch wel de reden? Zouden zij weten wat de ruitersport in zich heeft? Natuurlijk niet! Zij kennen niet het gevoel op een paard te zitten, door den ruiter zelf afgericht; zij kunnen zich niet voorstel len wat het wil zeggen, in de parade van een concours mede te rijden met schetterende fanfare's en wapperen de standaarden, door de duinen te galoppeeren, het stampend dier onder zich; over hoogten en dooi dalen. om bij 't eindpunt te verzamelen, hijgend, bestoven en bezweet, maar toch nog vroolijk en vrij elkaar te be- critiseeren, om dan in oude cafétjes, waar de bewoners plotseling zijn opgeschrikt, bij 't verschijnen van zulk een horde, die geluidloos is aangekomen, dorst en hon ger te verdrijven. Zeker beleven deze ruiters tijden waarbij ze wordt geleerd, ordelijk en beleefd te zijn. Zeer zwaar zijn soms de lange lesuren in de manége, zeer zwaar zijn soms de lange marschen naar verre plaatsen en toch heerscht er een geest, die wij onder elkaar ruitergeest noemen. Geen enkele sport kan met ruitersport worden vergeleken; zij is niet zoo gemak kelijk al zit men op een paard. Oit dier moet verzorgd worden, het tuig dat wij gebruiken moet onderhouden en op tijcf gepoetst worden. Als men jonge krachten pas in de afd. krijgt, wordt door deze wel eens vreemd op gekeken, maar dit duurt slechts kort. Het duurt niet lang of men weet niet beter of 't hoort zoo, ja, houden thuis lange theorieën over 't door hen geleerde. En dan pas zijn ze op den goeden weg. Het geleerde wordt in praktijk gebracht op 't bedrijf. Een zeer bekend persoon op 't gebied der Land. Ruitersport zeide eens: Niet alleen land. ruiter voor 't publiek, maar ook thuis in 't bedrijf. Een landelijk ruiter moet een vechter zijn voor betere toestanden in 't bedrijf, verbteering aa nzijn paar den, tuig en bedrijfsmaterialen brengen. Onze landelijke ruiters wordt iedfer oogenblik onder de oogen gebracht zich te wapenen voor de steeds feller wordende eco nomische toestanden ten plattelande. Wij zullen in de voor ons liggende jaren met veel lager staanden levens standaard tevreden moeten zijn. Land. ruiters weten dit nu al, ze worden hierop reeds ingesteld. Steeds hebben wij voor ons gekeken nooit eens achter ons. Hoe gewel dig veel moois herbergen onze bedrijven. En weer komen wij bij onze paarden. Waarom toch? Omdat deze binnen ons bereik zijn. Hoe onzen vrijen tijd te besteden? Gaat paardrijden, leert de dieren te gehoor zamen, leert ze alles wat hun is bij te brengen en dat is zoo geweldig veel. Gaat de dier enbeter verzorgen en behandelen. De gebruikswaarde zal stijgen, gij zult ondervinden, dat ook de tevredenheid en 't plezier zeer nabij te vinden zijn. En heusch, het kost niet zoo ontzettend veel. Bij onze organisatie zijn harnachemen- ten te koop voor zeer geringen prijs, nog een rijbroek en beenbekleeding en wij zijn er. Sluit u aan bij de mooie sport van 't platteland. Laat de niet meer vol te houden dure genoegens varen, voordat wij er geheel toe worden gedwongen. Inderdaad is 't verschijnsel zeer treurig, en nog zijn deze tijden niet ten einde. Nog is geen enkel lichtpuntje te bekennen en zal eens dat lichtend plekje zichbaar worden, dan zal 't platteland zich langzaam oprichten uit deze zware depressie, dan zullen wij onze posities moeten verbeteren door de grootst mogelijke intensiviteit aan den dag te leggen. Door inderdaad plattelander te zijn. Hoe mooi was de in dezen geest gehouden rede op de j.1. gehouden Ruiterdag te Utrecht door den inspecteur van den Landbouw, Mr. Wintermans. Deze taak zal voor een zeer groot deel worden gelegd op onze jongere generaties. Door groote werkkracht en eenvoudige ge noegens zal Hollands boeren g t a i d weer omhoog komen uit zijn benarde positie. Over boord met alle overbodige uitgaven, zoekt thuis uw afleiding. Jonge plattelanders, sluit u aan bij onze ruiter-afdeelin- gen, wordt lid van onze sport, d e sport van "t platte land, de sport der toekomst. Vm. B5N Ö-6 tijdvak, op den eersten en tweeden Christel ijken Paaschdag, op den Hemelvaartsdag op den eersten en tweeden Christelijken Pinksterdag, eveneens tol half 10 's avonds. Verder zal het geoorloofd zijn op den eersten Zon dag in de maand September een winkel geopend te hebben van des voormiddags 5 uur tot des namid dags 12 uur. Daarna volgt de vaststelling van een verordening op het bouwen en bewonen van houten zomerwonin gen. B. en W. heben voor het bouwen van zomer woningen op het oog gehad een terrein waarvoor ruiling met de familie Van de Poll heeft plaats ge had. Icdore zomerwoning moet ten minste bevatten: een woonvertrek van ren minste 12 M2. vloeropper vlakte. een slaapkamer van tenminste 5 M2. vloer oppervlakte, afzonderlijke slaapvertrekken van ten minste 4 M2. oppervlakte voor niet gehuwde perso nen boven 12 jaar van verschillend geslacht; een keukentje of spoel hok van ten minste 3 M2„ opper vlakte. Als terrein van zomerwoningen zal dienen het perceel in eigendom bij de gemeente en gelegen aan de noordwestzijde van het dorp Callantsoog. De bewoning wordt voor geen langer tijdperk ver gund dan van 1 April tot 1 October van het loopen- de jaar. Genoemd terrein zal worden verdeeld in 24 percee- len. Met de voorgestelde verordening gaat de raad accoord, waarna aan de orde wordt gesteld het ver huren van gronden ten behoeve van gegadigden voor het bouwen van houten zomerwoningen, n.i. aan de heeren Tholen, P. Vos en M. C. Tuinman, be nevens aan de dames Op 't Land en Van Doornik. Een tweede interessante afdeeling over ertsen en metalen. Als vervolg op de reeks der bekende plaatjes-al bums, die verkrijgbaar zijn tegen inzending der bon nen van Niemeijers Tabak, is thans het vervolg ver schenen op het eerste deeltje van „Schatten der Aar de", waarin steenkolen en zout behandeld werden. In deze leerrijke uitgave is de tekst op origineele wijze door Frits van Raalte verzorgd, die dwergen en kabouters in zijn verhaal Iaat optreden, welke het be staan en dc eigenschappen van deze schatten aan de menschen bekend maken. Wanneer wij dit interessante werkje hebben door gebladerd, lijkt het ons dc moeite waard bonnen op te sparen om dit album met 120 plaatjes in bezit te krijgen. De huursom zal bedragen 4 cent per vierkanten me ter. Voor dit jaar zal aan huur reeds worden ont vangen. aldus deelt de Voorzitter mede. een bedrag van f 117.88. De heer Vries dankt den Voorzitter voor zijn vele bemoeiingen en feliciteert hem met het reeds be haalde succes. Naar aanleiding van een door den heer Kooger gestelde vraag, deelt de Voorzitter mede dat één ge gadigde aanmerking maakte op den prijs van 4 ct. per M2., doch de Voorzitter acht het een billijken prijs, wat door hem nader wordt, gemotiveerd. Ook met dit voorstel van B. en W. gaat de raad accoord. Het kohier van de hondenbelasting 1932 wordt vastgesteld op f393. Redactie op de pacht der stort^xondeiz en weilanden langs het NoordholL Ka naal. T.a.v. deze quaestie deelt de Voorzitter mede, dat de Minister geen aanleiding heeft gevonden om de pacht dezer gronden te verminderen, met het motief dat de gemeente in de vorige jaren winst had ge maakt. Spr. aarzelt niet om dit naief te noemen, om dat die winst in de diverse dienstjaren is verwerkt. De mogelijkheid blijft om over dit jaar reductie te /erleenon, doch Voorzitter wijst op den finantieelen toestand der gemeente en B. en W. stellen dan ook voor geen reductie te verleenen. doch te trachten •lat de menschen voor volgend jaar de gronden zcm» billijk mogelijk kunnen huren. De heer Vries oordeelt dat op deze wijze de be trokken huurders extra belasting aan de gemeente betalen. De Voorzitter acht deze redeneering niet juist want in vroegere jaren waren de menschen erg hap pig op het huren der gronden. De heer Vries wijst op de andere lichamen, die reductie verleenen. De Voorzitter zegt, dat de finantieele toestand zóó is dat geen reductie kan worden verleend, maar het verzoek zou aangehouden kunnen worden, om na te saan. of toch nog over 1931 reductie zou kunnen worden verleend. Algemeen wordt goedgevonden, het adres tot de volgende vergadering aan te houden. Met de voorgestelde wijzigingen der gemeentebe- srroot.ingen voor do dienstjaren 1931 en 1932 gaat de rand accoord. Hierna gaat de raad in comité, om na heropening over te gaan tot de volgende Benoemingen. Voor de benoeming van een onderwijzeres van bij stand vacature Mevr. van Meerten-Zuelen, luidt de voordracht: 1. Mej. C. A. van der Linden, Benschop, 2. Mej. K. H. Duin. Amsterdam, 3. Mej. G. J. Porte, Alkmaar. Benoemd wordt Mej. van der Linden met algemee- ne stemmen. Voor de benoeming van een secretaris-penning meester van het Alg. Armbestuur, vac. J. Baas luidt de voordracht van B. en W. 1 A. van Meerten, 2. H. Zeeman. De heer Van Meerten wordt benoemd met, algemeene stemmen. Voor de benoeming van een lid van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, vacature 3. Baes,, luidt de aanbeveling: 1. A. van Meerten, 2. H. J. Schut. De heer Van Meerten wordt met algemeene stemmen benoemd. Voor de benoeming van een lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim, vac. J. Baas. luidt de aanbeveling: 1. A. van Meerten. 2. H. J. Schut. Ook hier wordt de heer Van Meerten met algemeene stemmen benoemd. De rondvraag. De heer Kruit wijst op een gebrek aan de kolen bergplaats bij de school, wat, den opzichter zal wor den medegedeeld. De heer Vries zegt dat de afscheiding bij het schoolplein voorziening behoeft. Zal onder de oogen worden gezien. Geïnformeerd wordt naar de centrale verwarming in de school en waar geen klachten zijn vernomen, wordt verwacht dat die voldoet. Hierna volgt sluiting.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5