Eï Wieringen en de afsluiting der Zuiderzee. Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. Onderlinge Puiglasverzekering. Fa. GebrTROTGANS Tweede Karna Werkeloozenzorg. WIERINGEN, 2 Maart. In de Tel. Avondblad van Dinsdag jl. lezen wij ovei hei verzetten uer bakens door verscnillende Zuiuer- zeevisscüers naar maie net lij, Lc. ae afsluiting uet Zuiderzee vordert, het stationneeren van b'riesche botters te Kornwerderzand, het voormalig opgespoten eiland m de Zuiderzee, hetwelk thans een integree rend ueel van den afsluitdijk uitmaakt, alsmede hei streven aer gemeente Harungen deze plaats tot een visscherijhaven te maken en nevenindusineén, aia vischmeel- en ijsfabrieken tot zich te trekken. Het is uan ook naar aanleiaing daarvan dat wij eens gingen informeeren welke piannen de gemeente Wie- ringen, wier wel en wee eveneens voor een grooi deel van de afsluiting der Zuiderzee afhangt, voor de toekomst in dit verband heeft. De bevolking van Wieringen, het belangrijkste centrum van de wei ken voor de afsluiting, is, men heeft het onlangs kunnen lezen, door de uitvoering der Zuiderzeewer ken in aantal verdubbeld. Met haar Visschershaven te den Oever, gelegen juist benoorden den afsluit dijk. verkeert Vvieringen eveneens in eene zeer gun stige uositie om hare vleugels uit te slaan. Index daad vraagt men zich af wat er met al die gezinnen welke zich in den loop der jaren alhier hebben ge vestigd. moet geschieden ais de afsluiting een feit is en de uitvoering der werken onverhoopt mocht wor den opgeschort en die gezinnen dus geen gelegenhea krijgen om met ae werken mee naar elders te ver trekken. Het is. althans tot dusverre bij zich afvra gen gebleven. Wij vernamen hieromtrent een en ander van een vooraanstaand Wieringer zakenman en hoorden dat men nog steeds tevergeefs uitzag naar voorstellen in het Gemeentebestuur tot bevoi- dering van handel en industrie. In de plaatselijke Visschersvereeniging is tezake ook reeds het noo.iige gesproken, doch men gaf er de voorkeur aan, gezien de ontvangst door den Burger vader, niet ten tweeden male op audiëntie te gaan, teneinde te trachten Zijne Edelachtbare van het nui van de vestiging van industrieën in het door hem bestierd gebied te overtuigen. Een vischrookerijbe- drijf moest Wieringen dan ook reeds bij uitstek ge schikt hebben geacht om zich aldaar te vestigen, doen het had de keuze tusschen Wieringen en Harlingen en men meent dan ook reeds dat deze kans, gezien de „medewerking" van het Gemeentebestuur, als ver keken moet worden geacht. „Wanneer zullen B. en W. van Wieringen eens ac tiever worden?"' schreef een dezer dagen een plaat selijk blad in onze gemeente. Aan ondernemings geest ontbreekt het der bevolking niet. De Wieringer Middenstandsvereenlging heeft reecis herhaaldelijk blijk gegeven van haar vooruitstrevendheid en ook de plaatselijke Visschersvereeniging liet zich terza ke niet onbetuigd. Alle voornemens stuiten echter af op de laksheid der vroede vaderen, aldus onze zegsman. Harlingen zal thans Wieringen den vlieg voor den neus wegvangen en haar kans van slagen moet groot worden geacht. Ook op ander gebied moet men het zonder de me dewerking der gemeente zien te stellen. De Midden stanrlsvereeniging ziet nl. ook in het aan Wieringen grenzend nieuw gewonnen land, den Wieringermeer- polder, vele perspectieven. Het wil Wieringen afin trekkelijk maken en ziet ook in dat een verkeersweg uit aen polder naar de hoofdplaats Hippolytushoei een eerste vereischte is om de nieuwe bewoners te bewegen hunne inkoopen te Wieringen te doen. In dien de gemeente daaraan hare finantieele medewer king voor een gedeelte zou verleenen, dan was. zoo deelde men ons mede, de uitvoering van den weg reeds verzekerd. Edoch, de burgervader beticht zijn zakenclrijvende gemeentenaren van egoisme en eigen belang, daar bij over het hoofd ziende dat bij een krachtigen middenstand de gemeente wel vaart. Daar is vervol gens een hoofdweg door Wieringen met (als oorzaak de Zuiderzeewerken) een buitengewoon druk ver keer. De wig verkeert reeds jaren in verregaanden toestand, tot groote schade en ongemak van hen die met personen-, vrachtautos en autobussen den weg dagelijks moeten berijden en hun vehikels, wegen belasting ten spijt, eenige jaren eerder moeten af danken dan bij een behoorlijk wegdek het geval zou zijn geweest. De onderhavige weg, die pl.m. 12 K.M. lang is, wordt, en niet ten onrechte, met een wasch hord vergeleken. Protestvergaderingen en petities mochten niets baten, de burgemeester houdt de be langhebbenden aan het lijntje met de mededeelina telkens dat de eventueel te verleenen Rijkssubsidie er met den dag beter voor komt te staan. Uit >'e ge meentekas worden echter geen gelden gevoteerd om met de uitvoering van een nieuw wegdek een aan vang te maken, bevreesd dat men is het Rijkssubsi die. dat er ondertusschen zoo goed voor staat, te verspelen. Met dit al schijnt het gemeentebestuur van Wierin gen geenszins van plan het vreemdelingenverkeer in hare gemeente te bevorderen dan wel expansiemoge lijkheden te benutten en industrieën in do gelegen heid te stellen zich binnen de grenzen der gemeente te vestigen. Wieringen, dat met aller medewerking ook al met bet oog op den spoorweg dwars door haar vesting heen over den afsluitdijk naar Frieslana. de crisis daargelaten, een bloeiende toekomst zou kunnen tegemoet gaan. heloopt groote kans een van de „villes mortes" van de Zuiderzee t. z. t IJsei- meer-Waddenzee) te worden. ANNA PAULOWNA Verkooping. Dinsdag had ten overstaan van Notaris Obreen te Wieringen de toeslag plaats van de boerenplaats van den heer C. Koopman Frz„ aan den Zulderweg. Het huis met toebehooren en 23.na.!>0 H.A. gras- en bouwland, gemünd door den heer C. Borst te Barsin- gerhorn op f 26.364.82. De 9.98.00 H.A. weiland, eemijnd door den heer Jb. Tol te St-Pancras op f 7387.20. Daarna werd het geheel eemünd door den heer C. Borst voornoemd voor f 33.903.02. Begrafenisfonds „Algemeen Belang**. De algemeene vergadering van het begrafenisfonds „Algemeen Belang". Woensdagavond by den heer W. Kossen gehouden, werd door den heer A. Kooiman ge leid, door de voorzitter, de heer C. Tysen, wegens on gesteldheid verhinderd was. Uit bet jaarverslag van den secretaris, den heer W. Kossen, stippen we aan, dat het ledental daalde van 440 op 430 (5 overleden, 3 geroyeerd, 4 vertrokken naar elders, 1 bedankt, 3 nieuwe leden). Onder dankzegging werden het verslag en de daarvoor gelezen notulen goegdekeurd. De rekening en verantwoording van den penningmees ter. den heer P. List, gaven aan f 756.577 aan ontvang sten en f 425.76% aan uitgaven. Er was dus een batig saldo van f 330.80% en daar het bezit op 31 Dec. 1930 f 8733.34 bedroeg, was dit op 31 Dec. 1931 dus f 9064.14% De heeren H. Cornellssen, C. Ligtendag, enG. Philipsen bevonden de rekening in orde, zoodat de voorzitter be halve de commissie voor haar controle, den penning meester voor zijn beheer kon bedanken. Nadat de heeren P. List en C. Raven bij acclamatie als bestuursleden waren herkozen, kwam het belang rijkste agenda-punt in bespreking, n.1. de belegging van het bezit der vereeniging. Het geld staat op de Boerenleenbank. De Rekenkamer heeft echter aange drongen om een deel van het bezit te beleggen in een provinciale leening of by een andere bank uit te zet ten. Het bestuur stelde voor daar niet op in te gaan, daar de soliditeit van de Boerenleenbank boven eiken twqfel verheven is. De heer Kos merkte op, dat wat solied Is, onsolied kan worden en dat de bedoeling van de Rekenkamer natuuriyk is te voorkomen, dat alles tegelijk verloren kan worden. Misschien zou het ook wel wat kunnen zyn een deel van het geld ln AJP. als hypotheek te verstrekken. Voor het laatste voelde uien niet veel en overigens was men van meening, dat wan neer de Boerenleenbank failliet ging, andere financi- eele instellingen zeker al lang onder waren gegaan. Men achte de Boerenleenbank even safe als de Rijkspost spaarbank, doch daar de laatste minder rente geeft werd het bestuursvoorstel, het geld te laten waar het is, met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vestigde de neer Kooiman er de aandacht op, dat het bezit steeds grooter wordt, zoodat thans bijna alle onkosten uit de rente bestreden kunnen worden. Hij kondigde daarom aan, voor de volgende jaarvergadering te zullen voorstellen, de contributie niet meer 8 maanden per jaar te heffen, doch slechts 6 maanden. Wel meenden enkele lsden dat dit door de Rekenkamer niet toegestaan zou worden, maar de heer K. wilde het toch probeeren. Hierna sluiting. Stille omgang. Dinsdagavond vergaderde by Alkemade de afd. A.P. en Breezand van den „Stille Omgang". De voorzitter, de heer H. op 't Veld, heette allen, In het bijzonder pastoor Van der Eem, hartelijk welkom en bracht daarna, als waarn. penningmeester, varslag uit over de financiën. Het saldo van het vorig jaar was f 103.15. De inkomsten bedroegen f 191.85 en de uitgaven f184.83. Het batig saldo was dus thans f 110.15, waar van f 89.25 op de Boerenleenbank ls geplaatst. De hee ren Huiberts en Slijkerman bevonden het beheer in goede orde en nadat deze heeren en de heer Op 't Veld waren bedankt voor hun bemoeienissen werd de heer N. Zwarthoed by acclamatie tot penningmeester verko zen. Het voorstel, zich weer aan te sluiten by de groep Alkmaar, werd aangenomen. Tot kerk voor dit jaar werd aangewezen de Kerk v. d. H. Ignatius der Pater- Jezuiten aan de Rozengracht. Wegens de slechte tijden heeft het bestuur gemeend te moeten voorstellen het gemeenschappelijk ontbijt, waarvan de kosten f 1.65 zijn, ai te schaffen en voor dit jaar geen contributie te heffen. Beide voorstellen wer den aangenomen. De onkosten zullen thans f 2.60 per persoon bedragen. Bij de rondvraag dankte de heer Zwarthoed voor het in hem gestelde vertrouwen. De heer Elferink vroeg of de mogelijkheid bestaat naar den Stillen Omgang van Alkmaar te gaan. Het be stuur beloofde vóór deze plaats heeft nog een vergade ring uit te schrijven. Na de eigenlijke vergadering hield pastoor van der Eem een met groote aandacht gevolgde lezing over het ontstaan en het doel van den Stillen Omgang en wekte allen op, 13 Maart mee te doen aan den Omgang, waar van intentie is: Redding uit de economische crisis. Loop der bevolking. Ingekomen: J. G. Joor en gezin van Alphen a. d. Ryn; Mej. N. Verhoef van Amsterdam; Mej. G. Pruissen van Amsterdam; E. Buijs en gezin van Axel; Mej. E. M. van Kampen van Den Helder. Vertrokken: W. M. Heijmans en echtgenoote naar Alk maar; J. J. Pijcke en gezin naar Amsterdam; J. Smit en gezin naar Emmen; W. Oele en gezin naar St. Maar tensbrug; J. H. Lips naar Wieringen; A. Blaauboer en gezin naar Oudesluis; T. Sloterdijk en gezin naar Scha- gen; A. Wisse en gezin naar Kolhorn; W. Sloterdyk naar Stompetoren; J. A. Geense en gezin naar Kolhorn; J. K. Keilij naar Ruinen; C. Lindeboom naar Kampen; Mej. C. de Wit naar Bodegraven. Burgerlijke stand: Geboren: Geertruida. dochter van J. Langes en A. C. Spekken; Dymphna Gerarda, dochter van N. Koelewijn en M. G. Spruijt; Adrianus Hendrik Martinus Jacob, zoon van A. van Woesik en G. M. Hollander; Petrus Hendricus Antonius, zoon van H. J. Tummers en C. M. A Kroon. Overleden: G. van de Byi, oud 74 jaar, echtgenoot van D. TieL POLITIK Gevonden: Een sleuteltje; een portemonnaie en eenlg losgeld. BREEZAND. Openbare verkooping. Woensdag had in de zaal aan den heer J. Borst ten overstaan van notaris F. J. M. Pinxter te Schoorldam onder groote belangstelling een openbare verkooping plaat3 van: le. Een burgerwoonhuis met houten schuur, een hou ten bloembollenschuur op steenen voet en bloembollen- grond, groot 4.82.80 H.A., gelegen aan den Meerweg en eigendom van den beer J. Bogaards. Voor f 13.900 werd een en ander toegewezen aan den heer D. Lubbert. 2e. Een houten woonhuis met erf en trekkas en bloem- bollengrond te zamen groot f 2.46.50 H.A., gelegen aan den Meerweg te Anna Paulowna, en eigendom van den heer Joh. Zwarts te St. Maartensvlotbrug. Voor f 6000 toegewezen aan den heer D. Lubbert In dezelfde zaal werd hierna ten overstaan van bo ven genoemden notaris en den notaris G. D. Boerlage te Velsen. verkocht: Een woonhuis met pakplaats, aangebouwde bloembol lenschuur en teelland, gelegen aan den Middenweg en Kleiweg te Anna Paulowna, groot 3.26.80 H.A., eigendom van de erfgenamen van den heer Th. A. van Zanten te Anna Paulowna. Toegewezen voor f 11.100 aan den heer A. H, van Zanten te Heemskerk. Donderdagavond zal in de zaal van den heer Jb. Borst een openbare vergadering gehouden worden, waarop Mr. J. A. E. Buiskool van Schagen zal spreken over: „Wat voor hen, die in het bollenbedryf werkzaam zyn, noodig is te weten in betrekking tot hun financleele be langen". VRIJDAG 4 MAART 1932. VRUE EVANGELISCHE GEMEENTE. St. Maartensbrug, nam. 7.30 uur, Ds. J. J. Ruys. ZONDAG 6 MAART 1932. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Barsingërhorn, geen dienst. Burgerbrug, zie St-Maartensbrug. St.-Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Oudesluis, zie Schagerbrug. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Seuhjn. Bevestiging nieuwe leden. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Mej. D. van Vliet. Hoogwoud, nam. 7 uur, Ds. Los. Oudkarspel, voorm. 10 uur, Ds. Van Dyk. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Oude Niedorp, vcorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Wierlngerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Dirkshorn, nam. 7 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Moederliefde. Noordscharwoud, geen Samenkomst. Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. Hoek, van Helder. Huisduinen, nam. 7 uur, Ds. Damsté. Egmond a. d. Hoef, voorm. 10.15 uur, Ds. Nobel. Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds. Van den Kleboom. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Doop. Westerland, nam. 7% uur, Ds. Van Beek. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingërhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Doop. Nieuwe Niedorp, geen dienst, Schagen, voorm. 10% uur, Ds. Boeke, van Haarlem. Collecte. Nam. 5% uur, de heer De Boer van A'dam. EVANGELISATIE te: Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3% uur. de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Der". THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7 uur, de heer Brasfer, v. Den Helder. Ten huize van den heer C.Boontjes. aan de Mark; vergaderde Woensdagavond de Onderlinge Puiglas verzekering onder voorzitterschap van den heer J. H. Schene, die in zijn openingswoord zijn genoegen uitsprak over de goede opkomst van de leden. De notulen worden gelezen door den heer G. van Bodegraven, directeur-boekhouder; ze werden onver anderd goedgekeurd, onder dankzegging aan den sa mensteller. Bij informatie is gebleken, dat de koninklijke goed keuring op de statuten niet noodig is, zoodat de kosten daaraan verbonden, vermeden kondén worden. Door den directeur-boekhouder werd verslag uitge bracht over 1931. Er moesten 4 spiegelruiten en 31 ge wone ruiten vergoed worden. Eén polis moest worden afgevoerd, 9 nieuwe werden uitgereikt, waardoor ei thans 147 polissen loopen. Het nadeelig saldo beliep f327.38, waardoor het reservefonds teruggeloopen is tot f 1188.94. De commissie belast met het nazien van de reke ning 1931, bestaande uit de heeren A. M. Kossen en D. P. Raat, brengt bij monde van den heer A. M. Kossen een rapport uit. Alles werd in orde bevonden en aan den directeur-boekhouder wordt dank ge bracht voor zijn toewijding en accuratesse. De Voorzitter sluit zich gaarne bij deze dankwoor den aan, gedurende 9 jaren is er nooit een aanmer king op het werk van den penningmeester gemaakt en het zou spr. verwonderen als dit thans wel het geval zou zijn geweest. De rekening wordt goedge keurd. De heeren J. H. Schene en A. Ranke worden met op één na algemeene stemmen als commissarissen herbenoemd, die beiden verklaren de benoeming te aanvaarden. Als leden van de commissie van onderzoek der re kening 1932 worden benoemd de heeren A. M. Kos sen en D. P. Raat, als plaatsvervanger de heer K. S. Leguit. Het volgende agendapunt is: benoeming adjunct- directeur. De Voorzitter licht toe, dat het bestuur verrast werd door de mededeel ing van den heer Van Bode graven, dat hij ontslag nam als directeur, in verband met zijn hoogen leeftijd en minder goede gesteldheid Op aanraden van het bestuur heeft de heer Van Bodegraven erin toegestemd nog een jaar aan te blij ven, waar het bestuur op aandrong, omdat de vereeni ging dan 25 jaar bestaat en de directeur-boekhouder gedurende 10 jaar zijn functie heeft waargenomen. De directeur-boekhouder was daartoe genegen, mits naast hem een adjunct-directeur wordt geplaatst. He; bestuur acht dit een goede gelegenheid om met de zaak op de hoogte te geraken. Het salaris zal over het tijdvak 1 April 1932—1 Januari 1933 verdeeld worden tusschen den directeur en den adjunct-directeur. Een groot aantal sollicitanten heeft zich aangemeld en het bestuur stelt nu voc de benoeming van een adjunct- directeur over te laten aan het bestuur. Deze treedt 1 April a.s. in functie en als de functionaris voldoet, zal hij 1 Januari a.s. als directeur worden benoemd. Wil de vergadering evenwel de benoeming aan zich houden, dan zou het bestuur in een volgende verga dering met een voordracht komen. Het blijkt dat er bij de vergadering: nogal verschil van meening bestaat over de vraag of de benoeminu aan het bestuur overgelaten moet worden, of aari de ledenvergadering en de discussie daarover heeft tot resultaat, dat, do vergadering een cogenblik wordt geschorst, opdat het bestuur de solliciatie-stukken kan Inzien en nog aanstonds een voordracht aan dt vergadering kan voorleggen. Na heropening van de vergadering deelt da Voor zitter mede, dat het bestuur met een voordracht van 4 personen, in alfabetische volgorde komt, n.1. J. I'. Boersen, C. Houtlosser, C. Keijzer en L. J. Roggeveen. Tot stemming overgaande verkrijgt de heer Boer den 3 stemmen, de heer Houtlosser 9 stemmen, en de heer C. Keijzer 2 stemmen, zoodat de heer Houtlos ser is benoemd. Bij de rondvraag wordt door een deelhebber-schil der nog eens de wenschelijkheid naar voren ge bracht om het spiegelglas niet meer van den groot handel te betrekken, doch van de plaatselijke schil ders. F-en zeer uitvoerige bespreking volgt over deze kwestie, waarbij van schilders-zijde gewezen wordt op de afkeuring die de middenstandsvereenlging uit spreekt. en terecht, wanneer de gemeente recht streeks betrekt van Philins terwijl van de zijde van het bestuur en door één der deelhebbers gewezen wordt op het feit, dat bij een vorige bespreking over deze quaestie door de schilders was toetezega dat zii met een voorstel bijzet bestuur zouden ko men. Inc'ien de schilders een aannemelijk bod doen. is er geen enkpl bezwaar om de levering aan de schilders op te dragen. Bij het bestuur staat voorop het belang van de puiglasverzekering. de poging om de premie voor de deelhebbers zoo laag mogelijk te doen zijn. De l>esprekingen hebben tot resultaat dat een voorstel door de schilders zal worden gedaan. Geinformeerd werd naar conflicten die met de puiglasverzekering zouden zijn ontstaan, doch bik kers de mededeelingen van den Voorzitter was van conflict geen sprake, alleen vielen een naar ingeze tenen over de voorwaarde, dat zij die in de termen vallen om lid van de middenstandsvereeniging te zijn, dit dienen te ziln voor zij lid van de puiglasver- ze,-erfng kunnen worden. Tens'otte werd door den heer D. Raat ter sprake gebracht om de rente van de puiglasverzekering ten goede te doen komen aan de kas van de m'dden stanrtsvereenieincr. Uit de besprekingen hle°k wei dat men over 't algemeen niet veel voor dit idéé ge voelde, immers niet iedere deelhebber is lid van de middenstondgvereeniging en de baten dienen dan ook geheel ten goede te komen aan de eigen-vereem gin". Maar het bestuur zal nader overwegen. Hierna sluiting. CRÏSÏS-COMITK In de maand Februari ziln door den penningmeester van hst comité ontvangen de volgende bedragen: Van de R.K. Vrouwenelub alhier, een bedrag van f 12: van de N.V. Hoomsche Crèdlet- en Effectenbank f 10. van den heer W. D. f 1; van leerlingen en onderwiizers der UKO.-school te Scha.gen f 8.15; en van Prof. Den Har- togh te Amsterdam f 2.50. In totaal f 33.65. Van dit be drag is 10 pet. overgemaakt aan het Nationaal Comité. In verband met de vorige opgaaf wordt nog mede gedeeld, dat behalve de leerlingen ook de onderwyzera der U.L.O.-school wekelijks een bedrag offeren, hetgeen niet werd vermeld. Voorts werd van het Nationaal Comité een gift van f 200 ontvangen als extra bijdrage in de kosten van de steunverleening in deze gemeente. Ook werd door dit comité een wagon eierkolen beschikbaar gesteld, welke brandstof reeds werd verdeeld. Door de gemeente Scha gen ia naast elke zak eierkolen een zak cokes beschik baar gesteld. Van het Crisis-comité is thans bericht ingekomen, dat van de door ons comitó aangevraagde hoeveelheid zwa velzure ammoniak van 30.000 Kg. 2800 Kg. beschikbaar is gesteld Verschillende aanvragers zullen dus moeten worden teleurgesteld. Giften voor ons comitó worden behalve door den pen ningmeester, den heer C. Mol. gemeenteontvanger, ook aangenomen ten kantore van de Middenstandsbank, Markt te Schagen, gironummer 33120. KEGELEN. De pogingen die hier reeds eerder zijn gedaan om te komen tot de oprichting van een kegelclub. zijn thans weer hervat. Do besprekingen met één der café houders over den aan te leggen baan, hebben blijk- Barometerstand op Donderdagmorgen 9 u.: 761 ml Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 28 gr. F. is 2 gr. C. (2 gr. vorst). Gediplomeerd Opticien. HOOSZIJDE E 103. SCHAGp W'U hebben een prachtcollectie BAROMETERS, wij tegen buitengewoon lage prijzen kunnen u bieden en met volledige garantie. baar bij de vroegere pogingen niet tot het gewensd resultaat geleid, tenminste het plan zou thans zijn de baan ten huize van den lieer Igcsz zou kom Het spreekt vanzelf dat de kosten verbonden aan d aanleg van een kegelbaan een belangrijke rol spel en getracht wordt dan ook om aandeelen ad f25 plaatst te krijgen. BILJARTEN. Zaterdagavond werd in hotel „Spoorzicht" van dl heer Boon een biljartwedstrijd gespeeld tusschen heeren J. v. d. Laan en G. Snaas. De heer Snaas kr« op de partij van 600 punten 450 voor en wist met et schitteren', e carambolestoot de partij te winnen. li heer v. d. Laan stond toen op 531. De partij werd tn eindigd in 20 beurten. De hoogste serie van v. d. Lu was 99, van Snaas 14. De revanche-partij zal plaats hebben op Zaterdt 19 Maart. Na afloop van den wedstrijd liet de heer v. d. Laa nog eenige kunst- en fantasiestooten zien. SECRETARIAAT SPARTA. Als vervolg op ons verslag van gister, van de vod balvereeniging Sparta, kan nog worden medegedeel dat als 2e secretaris door het Bestuur ls gekozen 4 heer J. L. Lutjeharms. laamh geDlevi De 1 jn Har den V'< De gerhor raau 2 Openb i De 1 xou zi alle n sloten nïuger de gei De 1 Vlecsc moeili, Voorzi in Bai Do i omdat wilde houde De 1 terne de cor gezien Een v tegen, T.a.' vraag workl dat di de orj De eene interpellatie volgt in de Tweede Kamer andere op en nu was het de heer Hiemstra (s.d.a.p.) die sprak over de werkverschaffing, werkverruimia en werkeloozenondersteuning. De arbeiders in i werkverschaffingen verdienen niet genoeg om in hm levensonderhoud te voorzien. De regoering, zoo vroq hij, wil hen zeker wel een behoorlijk levensonderhou waarborgen en vroeg een commissie om te onderzo» ken of de tarieven wel op deskundige wijze worde vastgesteld. In den barren wintertijd moest de werk verschaffing worden stopgezet Er werd over ge klaagd, dat duizenden jonge arbeiders van de werk verschaffing worden uitgesloten en doelloos rondloo pen. Werkobjecten als boschontginningen etc. zijn genoeg. De heer Hiemstra becritiseerde eveneens sterk d gesubsidieerde steunregeling van het Rijk. Verschi lende gemeenten wordt belet een bepaalde steunrej» ling in te voeren en de rijksbijdrage is te klein en veel arbeiders worden uitgesloten. De gemeente moeten voor alle groepen arbeiders, waarvoor dat noo dig wordt geacht, een steunregeling kunnen invoeren De gemeenten moeten in deze zelf kunnen beslissen De gemeenten worden te zwaar gedrukt door dl dat finantieele lasten en de heer Hiemstra vroeg: of der gelijke te zwaar belaste gemeenten een zoodanige rijkssteun kunnen krijgen als gemeenten met een door het Rijk gesubsidieerde steunregeling via het bij d< Afs< tot li< de Jo Bei den b Voo brievi De ren I Borst vies i Ver adhai adres nistei Gen neme van i matig Goc vragc vol ba Voc laire verse 30 Vet crisiscomité. De uitkeeringen van het Rijk moetea vlugger komen en anders vergoeding voor rentever lies. Het Rijk moet minstens voor 50 in de kosten bijdragen. Dat de gemeenten met haar zorg voor de werkeloo zen niet vrij waren, nam de spr. nog eens onder dl loupe en veroordeelde in deze de vernietiging van het Amsterdamsche raadsbesluit inzake do werkverschaf ling voor schilders. Hij vroeg de gemeenten in staa te stellen bouwcredieten te verleenen. Wat de werkeloozenkassen betreft, wordt het ge vaar van uitputting daarvan zeer groot. Hij vroeg bij springen der regeering, opdat de kassen in staat zijn over 1932 reglementaire uitkeeringen te verstrekken zonder dat de reserves behoeven te worden nangespro ken. De uitkeeringsduur van 6 weken moest verlengd Minister Verschuur zeide, dat de loonen in de werk verschaffing niet te laag waren. Zij mogen de loonen in het vrije bedrijf niet overtreffen. Voor de instelling cener commissie was dan ook geen reden. Een uit breidiilfe van de stopzetting der werkverschaffing in den barren winter zal de minister overwegen. Wat de werkobjecten betreft, dit moet men niet overdrij ven en men moet voorkomen dat innge arbeider» trouwen om naar de werkverschaffing te kunnen gaan. De minister meende dat als er in een gemeenti geen steunregeling noodig is, is het een algemeen be lang dat dit ook niet geschiedt. De minister wil in deze zelf ook wat te zeggen hebben. Daarom acht de regeering het niet gewenscht dat de crisisregeling ooi geldt voor de bouwbedrijven. Op de verzoeken voor steunregeling kon de minister niet ingaan. De Am sterdamsche steunregeling noemde de minister een fout. De wenschelijkheid voor bouwcredieten wordl overwogen. Wat de werkeloozenkassen betreft, daarvoor heeft de regeering reeds groote offers gebracht. 100 wordt betaald op de uitkeeringen ln gewone bedrijven; 300 pet in de crisisbedrijven. Verder kan de regeerlnj niet gaan, ofschoon de minister wel wil overwegen hoe een kleine reserve voor de kassen behouden kan blijven. De minister vertelde tenslotte, dat nu reeds aan verschillende vormen van steun 12 millioon gulden per maand wordt uitbetaald. Dat wordt 150 raillioen per jaar plus nog de armenzorg, wat 300 millioen p« jaar wordt De minister noemde het oen prachtprestatie zulk een regeling, die nergens anders ter wereld be staat, zal kunnen worden volgehouden. De heer Hiemstra bracht twee moties, waarin weri gevraagd een reuelijk levensonderhoud voor de beiders bij de werkverschaffing en de werkoloozco kassen in staat te stellen de reglementaire uitkeert! gen te verstrekken, zonder dat de reserves zóó wordl aangetast dat hot regelmatig functionneercn der kas sen in gevaar komm. Er volgden niet ininder dan 12 sprekers. de b< word volde Ve; B. het ■li en de rr is R „II ..N toch Hagl Ee Qiff ten. .J je e ca keel E Met viel ken< gev< laat zioh telij de pap ..1 tem ster C en was w&«

Schager Courant | 1932 | | pagina 6