Alumni Niim- Aiwitilit- Liillutllil y Aristide Briand. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Een vredesapostel heengegaan. Uit het leven van Briand. Een nationale begrafenis. Het gevaar langs den weg. Crisis steun eEitms Fa. Gebr. ROTGANS Een merkwaardig geval. J Dinsdag 8 Maart 1932. SCHAGER 75ste Jaargang No. 9033 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Groote verslagenheid over de gansche wereld. PARIJS, 7 Maart: Hedenmiddag, kort na twee uur, is Aristide Briand, oud-Minister- President en in vele kabinetten Minister van Bnitenlandsche Zaken van Frankrijk, op bijna 70-jarigen leeftijd in zijn woning te Parijs aan de gevolgen van zijn hartkwaal overleden. i dJ De grootsche levensloop van dezen mach tigen Franschen staatsman. Aristide Briand werd op 28 Maartl862 te Nantes geboren en zou dus over eenige weken zijn 70sten ver jaardag hebben gevierd. Hij studeerde rechten en be gon reeds vroegtijdig met het schrijven van politieke artikelen, aanvankelijk in het toen nog bijna anar- chistischce blad „Le Pcuple" en later in de „L'An- terne", van welk blad hij eenigen tijd redacteur was, waarna hij tezamen met Jean Jauret het toenmaals socialistische, thans in handen der communisten zijnde dagblad ,,L' Humanité" stichtte. In 1894 behaal de hij op het Arbeiderscongres te Nantes een over winning op de aanhangers van Jules Guesde en se dert dien was zijn positie als een der leiders van de Fransche socialistische partij gevestigd. Na eenige vergeefsche pogingen kwam hij in 1902 in de Kamer, waar hij direct de aandacht op zich ves tigde door zijn actie voor de scheiding van Kerk en Staat. Toen zijn wetsontwerp inzake scheiding van Kerk en Staat door de Kamer werd aangenomen, kreeg hij gelegenheid om zelf de uitvoering ervan ter hand te nemen door het aanvaarden van de functie van Minister van Onderwijs en Eeredienst in het ka- binet-Sarrien in het jaar 1906. Hij aanvaardde deze portefeuille tegen den wil van de Socialistische Par tij en werd dan ook in Maart van hetzelfde jaar uit deze partij geroyeerd. Ook in het kabinet-Clemenceau bleef Briand zijn functie behouden en toen dit kabinet in Juli 1909 viel, werd Briand voor de eerste maal Kabinots-formateur, doch tengevolge van de spoorwegstaking in 1910 kwam dit Kabinet eveneens spoedig ten val en een nieuw Kabinet-Briand kwam ten val in 1911. In Jan. 1912 werd Aristide Briand Minister van Justitie in het eerste Kabinet-Poincaré en in 1913 bij Poincaré's pre sidentverkiezing werd hij wederom Minister-President totdat in Maart de kiesrechthervorming hem wederom Wg verdwijnen. .Toen in de eerste maand van den oorlog Viviani 2ljn op nationalen basis berustend oorlogskabinet vormde, werd Briand wederom Minister van Justitie en in October 1915 wederom Minister-President. Toen in Maart 1917 er een ernstig conflict tusschen Maar schalk Lyautey en de Kamer ontstond, trok Briand zich terug en hield zich eenige jaren, tot na den wapenstilstand, op den achtergrond. Pas in Januari 1921, bij den val van het Kabinet- Leygues kreeg hij opnieuw een opdracht tot Kabi- oets-formatie en reeds dadelijk had de toepassing van het Verdrag van Versailles zijn groote belangstelling. In het najaar van 1921 ging hij als Fransch vertegen woordiger naar de Vlootconferentie te Washington en reeds toen begon de actie der Fransche Nationalis ten, die Briand verweten de nationale belangen van frankrijk te verwaarloozen en hersenschimmen van internationale toenadering na te jagen. Na de in- ter-geallieerde conferentie te Cannes nam deze actie een zoodanigen omvang aan, dat een telegram van President Millerand hem ertoe deed besluiten in Jan. 1922 af te treden. In April 1925 werd hem de portefeuille voor Bni tenlandsche Zaken in het Kabinet-Painlevé aange boden. Onder zijn invloed kwam in October 1925 het verdrag van Locarno tot stand, waardoor zijn in vloed zoowel in Frankrijk zelf als in het buitenland geweldig steeg. Toen in November Painlevé aftrad, kwam Briand aan 'het hoofd der nieuwe regeering te staan. Het is niet doenlijk de verschillende kabinetten te schetsen, waarin Briand sedert diefl zitting had. nog eenige malen als Minister-President, doch bijna zon der onderbreking als Minister van Buitenlandsche Zaken, waarbij hij al zijn krachten gaf aan de verster king van de Volkenbondsgedachte en de Europeesche samenwerking, zonder het Fransche standpunt van handhaving der bestaande verdragen los te laten. Briand was een der meest geziene sprekers te Ge- nève en het was vooral zijn samenwerking met den loenmaligen Duitschen Minister van Buitenlandsche Zaken Dr. Gustav Stresemann. die de ergste scherpte in de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland na den oorlog deed slijten en waardoor de eerste grondslagen voor een blijvende samenwerking tus schen Frankrijk en Duitschland zijn gelegd. Tegelijk met Stresemann en Chamberlain werd hem den No belprijs voor den vrede toegekend. In de laatste jaren vestigde hij nogmaals de in ternationale aandacht op zich door zijn Memorandum inzake de vorming van een Pan-Europeesche Unie, een denkbeeld, dat hij nader uitwerkte en dat leidde tot de instelling van een Pan-Europeesche Commis sie te Genève. die verleden jaar haar werkzaamheden begon onder auspiciën van het Secretariaat van den Volkenbond. Bij het einde van de presidents-periode van Presi dent Doumergue, liet Briand zich ertoe overhalen een candidatuur voor het Presidentschap te aanvaar den. De felle actie, die van Nationalistische zijde tegen hen gevoerd werd, was mede oorzaak van zijn ne derlaag. De Senaatsvoorzitter Doumer werd met een aanzienlijke meerderheid tot President der Repu bliek gekozen. Hoewel men aanvankelijk verwachtte dat Briand zich na deze teleurstelling voorgoed uit het politieke leven zou terugtrekken, aanvaardde hij nogmaals de portefeuille van Buitenlandsche Zaken in het Kabi net-Lava 1. De tegenstellingen tusschen hem en de zich steeds verder naar rechts oriënteerende politiek van Laval, leidde echter tot een breuk bij de kabi netscrisis in het begin van dit jaar. Toen Laval op 13 Januari jl. een nieuw Kabiet formeerde, aanvaard de hij zelf de portefeuille van buitenlandsche zaken en trok Briand zich terug op zijn landgoed Cocnerel. Hiermede nam hij voorgoed afscheid van het poli tieke en het openbare leven. Eenige weken geleden meldden de dagbladen, dat hij eenige malen onwel was geweest, wat zijn doktoren aan zijn hartkwaal toeschreven. Desniettemin is zijn doodsbericht heden zeer onverwacht gekomen en het zal niet nalaten, be halve in Frankrijk, ook in geheel Europa en ver daar buiten, en vooral te Genève, waar de Volkenbond in buitengewone plenaire vergadering bijeen is, even als de Ontwapeningsconferentie, aan welker voorbe reidingen Briand een zoo groot aandeel heeft gehad, diepen indruk te maken. Als een apostel van de vredesidée zal hij blijven leven. Wanneer wij enkele bijzonderheden uit het leven van den grooten Franschen, neen Europeeschen, Staatsman in de herinnering terugroepen, dan moe ten we beginnen met te vertellen, dat Aristide Briand 1862 te N ank es werd geboren uit zeer nederige ouders. Zijn jeugd is arm geweest, hij heeft de ar moede in al haar bitterheid gekend en de jonge Aristide sloot zich aan hij de revolutionnair-socia- listische elementen. Na te Parijs rechten te hebben gestudeerd, werpt hij zich in dt arbeidersbeweging, wordt medewerker aan de Lanterne, een anti-clericaal en republikeinsch orgaan, dat ook de gematigde poli tici Millerand en Viviani in hun revolutionnaire jeugd hebben gediend. Vanaf dien tijd dateert zijn fel bewogen politieke loopbaan en heeft hij in het Fransche parlement meer dan eens zijn groot talent en onvermoeide welspre kendheid kunnen ontplooien. Als een donderslag bij helderen hemel is het be richt van Briand's dood gekomen. Wel was in de laatste weken herhaaldelijk bericht, dat hij op het uiterste lag. Deze berichten werden geregeld tegenge sproken. Briand zelf had plezier in die ongerustheid. Tot voor kort was hij op zijn boerderij in Normandië. Onlangs keerde hij in zijn eenvoudige appartementen in de buurt van Are de Triomphe te Parijs terug. De ze nederige woning had hij aangehouden door de wisselingen van zijn ambtelijk bestaan heen. Aan een ware verguizing heeft Brinad vooral den laatsten tijd blootgestaan. De idealen van zijn revolutionnaire jeugd had hij moeten opgeven en tenslotte leefde hij nog alleen voor de toenadering tusschen de volkeren tot behoud van den vrede. Zijn tak heeft hem opgebruikt. Al jaren was het hart niet in orde. Reeds lang moest hij zich ten uiterste ln acht nemen. Het is waar, dat hij zich zou gespaard heb ben door eerder af te treden. Door zoolang mogelijk aan te blijven, rechtvaardigde hij tot zekere hoogte de aan vallen. Tenslotte was hij de slaaf van zijn taak. Zijn waarde was om zoo te zeggen fiduciair. Van gebrek aan goed trouw is hij nooit beschuldigd. Ter bereiking van zijn doel zette hij de volle maat van zijn geest kracht in. Hij had het ware geloof in de goede zaak en vond in zijn welsprekendheid een onwaardeerbaar instrument. Als de apostel van de vredesidée zal hij blijven leven. Zijn groote stem is op gramofoonplaten vast geled. Degene, die 25 keer minister en elf maal ninister-president was, ligt nu r n koperen eed. Eenvoudige meubelen staan er omheen. Een panthervel dekt de vloer. Het ontzielde lichaam is in rok gekleed. De armen liggen gestrekt en het gelaat is ontspannen. Een kinband dekt het onderste gedeelte van het gezicht. De president van de republiek snelde toe, toen hem de dood werd vermeld. Dit was voor de buurt het teeken dat Briand was gestorven. Terstond verzamelde zioh een menigte voor het sterf huis. In de loge van de conciërge werd een register neergelegd. De goede vrouw zat er bij met rood ge schreide oogen. Onmiddellijk stroomden de officieele menschen toe. Zij vonden behalve zijn naaste medewer kers een neef en een nicht van den ontslapene. Briand is nooit getrouwd geweest. Hoe later het werd, des te meer groeide de zwijgende menigte voor het huis aan. Een eenvoudige begrafenis zou het zneest in den geest van den doode zijn. Havas meldt uit Parijs: Zonder te willen afwijken van den laatsten wil van Briand, die den wensch had te kennen gegeven in allen eenvoud te Cocherel begraven te worden, heeft minister-president Tardieu van de familie toestem ming verkregen voor een nationale begrafenis van den grooten staatsman. Deze zal waarschijnlijk Don derdag plaats hebben. Het stoffelijk overschot zal aan de Quai d'Orsay in staatsie gelegd worden en er zal een défilé van troepen worden gehouden. Wielrijder te Voorburg onder een tram ge raakt. Het lijk onherkenbaar verminkt. Zaterdagavond omstreeks half twaalf heeft in de Wa teringenlaan te Voorburg een doodelijk ongeluk plaats gehad. Op dat tijdstip wilde een naar schatting 45-jari- ge' wielrijder, de trambaan oversteken. Juist kwam er een tram aan uit Den Haag. De wielrijder dacht ver moedelijk, dat de tram zou stoppen. Dit was niet het geval, waardoor de man door de tram werd gegrepen en op slag gedood. Om den zwaar verminkten man en het rijwiel onder den tramwagen vandaan te halen, moest de wagen worden opgevijzeld. Het duurde lang, eer men den ongelukkige kon verwijderen, waar de tram nog uit de rails schoot en in het zand terecht kwam. Het Hik was dermate verminkt, dat aanvankelijk de identiteit van het slachtoffer niet kon worden vastge steld. Eerst Zondagmorgen werd de naam van het slachtoffer bekend, waarbij zich nog een tragische bij zonderheid voordeed. De zoon van den overledene, die Zondagmorgen met de blauwe tram meereisde, hoorde uit den mond van een politie-agent van het ongeluk. Toen hij daarop vertelde, dat zijn vader 's avonds te voren niet thuis was gekomen, kreeg men vermoeden, dat het slachtoffer wellioht zijn vader kon zijn. Hij be gaf zich dan ook haastig naar het politiebureau, waar zijn vermoeden juist bleek te zijn. Auto geslipt en over den kop geslagen. Een der Inzittenden op slag gedood. Zondagavond heeft te Venray, op den Castenrayschen Weg een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarschijn lijk tengevolge van de gladheid van den weg. Dr. Verbeek uit St. Anthonius bij Boxmeer reed met zijn echtgenoote en de 60-jarige mej. v. Besouw uit Box meer ln de richting Venlo. Plotseling slipte de wagen en kwam in de sloot langs den weg terecht, waarbij de auto over den kop sloeg. Mej. v. B. werd zwaar gewond en overleed eenige oogenblikken later. Ook dr. V. en zijn echtgenoote kregen verscheidene kwetsuren, die echter niet levensgevaarlijk zijn. Auto op een onbewaakten overweg door den trein gegrepen. Gistermiddag is op den onbewaakten overweg te Vroomshoop een auto, waarin gezeten was dokter van Buren, assistent van dokter van Brakel te Den Ham, door den trein naar Almelo van vijf uur, gegTepen. De wagen werd 50 Meter meegesleurd en geheel ver brijzeld. Dokter van Buren werd opgenomen met hoofd wonden en heeft vermoedelijk inwendige kneuzingen Hij was echter goed bij kennis. Dokter Oskamp uit Vrooms hoop verleende de eerste hulp. Auto met vier personen in de Muidervaart Inzittenden weten zich te redden. Gisternacht had op den Muiderstraatweg tusschen Diemen en de Vinkenbrug een zeer ernstig auto-onge luk plaats, dat wonder boven wonder voor de betrok kenen nog vrij goed is afgeloopen. Omstreeks 12 uur reed de heer B. uit Den Dolder (U.) met zijn gesloten auto, waarin hij met zijn vrouw en een bevriend echtpaar gezeten was op den Muiderstraat weg in de riohting Muiden. Plotseling kwam hij ln volle vaart in botsing met een stlistaanden auto die geen lichten aan had. De inzittenden van dezen auto hadden hun voertuig verlaten. De heer B. raakte zijn stuur kwijt en de auto kwam in de Muidervaart terecht. Met de grootste krachts inspanning kon het gezelschap uit den auto kruipen en den vasten wal bereiken. De beide dames werden gewond. Mevrouw B. had eenige wonden aan het ge laat opgeloopen. De andere dame, een Zwitsersche, was er ernstiger aantoe. Zij had een groote hoofdwonde en dr. Derkinderen uit Diemen constateerde een lichte hersenschudding. Nadat de dames en heeren van droge kleeren waren voorzien heeft dr. Derkinderen hen met zijn auto naar hun woonplaats gebracht. De beide auto's zijn vrijwel geheel vernield. Autobotsing bü Huls ter Heide. Genees heer ernstig gewond. Gistermorgen te ongeveer half acht is dr. H. E. de R. Z. uit Katwijk a.d. Rijn met zijn auto bij Huis ter Heide door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een stil- staanden vrachtauto gebotst. De auto van den genees heer draaide een slag om en sloeg vervolgens tegen een boom. Dr. de R. Z. bleef bewusteloos en met een gapende hoofdwonde achter het stuur zitten. Onmiddellijk was dr. O uit Huis ter Heide ter plaatse. De inmiddels gearriveerde ziekenauto vervoerde den gewonde naar het ziekenhuis te Zeist. De wagen is ernstig beschadigd. aan boeren pluimveehouders. Oliefabrieken N.V., Amsterdam, steunt de pluimveeteelt door voorloopig tot Mei 1932 crisis pluimveevoeder te leveren tot zelfkostende prijzen. Het ei van goede legkippen kost hierdoor slechts ongeveer l'/j cent aan voeder, waardoor de pluimveehouderij nog loonend kan blijven: Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 1 28 °/0 eiwit en vet, volledig dagrantsoen v. losloopende kippen op de boerderij f 4.25 Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 2 34°/0 eiwit en vet, Ochtendvoeder voor hen die nog graan wenschen bij te voeren: op verzoek ook in meelvorm4.50 (Gem. graan bevat slechts 12°/0 eiwit en vet). Bertels' Crisis Opfokvoer Ia voor kuikens 1—30 dagen oud. £5.90 Kuiken droogvoederbak in lederen zak gratis. Bertels' Crisis Opfokkorrel II a voor kuikens 48 weken oud f5 Na 8 weken uitsluitend Kunstkorrel No. 1 Bertels' sierlijke Oranje voederb. toereikend voor 25 kippen p. stuk 1.50 Prijzen per 50 K.G. exclusief vracht af Amsterdam. Deze ratloneele kunstkorrel- voeding waarborgt krachtige groei, groot weerstandsvermogen, méér en groote kwaliteitseleren, waarbij dieren le en 2e leg en verder in betere conditie blijven. Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uw plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Barometerstand op Dinsdagmorgen 9 uur: 748 m.M. Vooruitzichten: Slecht weer. Temperatuur: 40 gr. F. is 0 gr. C. Gediplomeerd Opticien. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN. Wij hebben een prachtcollectïe BAROMETERS, die wij tegen buitengewoon lage prijzen kunnen aan bieden en met volledige garantie. Auto met dynamiet in de lucht gevlogen en de bestuurder als door een wonder aan den dood ontsnapt. Eenige dagen geleden is er bij Montpellier, zooals we reeds eerder meldden, een auto, die een lading dyna miet veroverde, in de lucht gevlogen. Van den bestuur der kon men geen spoor terug vinden. Aangenomen werd dat hij verongelukt was. Wie schetst echter de verbazing van zijn familie en de autoriteiten, toen er bericht kwam, dat de man gezond en wel rondliep in... Algiers. Hij had zich in Algiers bij de politie gemeld en daar er geen bevel tot aanhouding tegen hem was uitgevaar digd, liet men hem ongemoeid, doch men waarschuwde toch de politie in Marseille en in Montpellier, toen de man den volgenden dag weer naar Frankrijk wilde te- rugkeeren. De man was echter heelemaal niet geheim zinnig met zijn plannen, want hij stuurde ook zijn vrouw een telegram. Toen hij dan ook te Marseille aan land stapte, waren behalve zijn vrouw ook een paar politie-ambtenaren aanwezig. Was de vrouw vooral blij, dat zij haar man terug had, de politie stelde meer be lang in de verklaring hoe hij in Algiers terecht geko men was. De man verklaarde, dat hij wonder boven wonder zonder lichamelijk letsel van beteekenis van de ontploffing was afgekomen. Zijn hersenen schenen door den schok echter tijdelijk in de war te zijn geweest, want zonder eigenlijk te weten wat hij deed had hij in Montpellier een kaartje naar Marseille genomen en was vandaar den volgenden dag overgestoken naar Al giers. Eerst toen hy daar was, kwam hij weer tot be zinning, waarna hij zoo gauw mogelijk naar huis terug reisde.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1