MANTELS EN MANTELPAKXEN DE VOORJAARSMODE DOET ZICH GELDEN. Het is nog wel wat vroeg om al aan de nieuwe kleeren voor Paschen te denken, doch het is al vrij duidelijk te zien, hoe de nieuwe mode zal worden. Jeugdiger en fleuriger dan de meeste jaren het geval is veel strenge tailleurs mantels van een zeer slank mo del met als contrast breede schouders en sembles met kostbaar bont en veel beige, dus minder zwart en blauw dan verleden jaar. Lang. vooral wat de onderste helft be treft, slank, glad om de heupen en niet verbreed door garneering. dat is het parool voor mantels en mantelpakken. Als elk jaar is ook nu het mantelpak een van de voor naamste vormen, waaronder de nieuwe mode zich vertoont en deze klassieke dracht, die zich bij alle wisselingen van de mode schijnt te kunnen aanpassen, heeft de prettige eigenschap dat men nooit behoeft te vreezen, dat het eenmaal gekochte costuum tenslotte weinig gedragen zal worden, omdat het achteraf toch niet zoo elegant blijkt te zijn als men gedacht had. Eenigszins militaire modellen zullen dit jaar veel gedragen worden; de schouders zijn opgevuld; het over elkaar slaande jasje met zijn vier knoopen ziet er stevig uit en het lange, smalle van den rok wordt nog meer geaccentueerd door verticale naden. Het jasje is bij het middel niet plotseling ingenomen; de lijnen verloopen meer geleidelijk. De blouses, die er bij gedragen worden, zijn kort en komen tot aan den hals; zij worden bij voorkeur van witte stof gemaakt en voor het mantelpak kiest men bij voor keur marineblauw. Soms is er een extra-rok bij met kleine ruitjes. Wij zagen ook een aantrekkelijk mantelpak met een donker grijs jasje en een lichteren grijzen rok. De meer gekleede ensembles hebben gewoonlijk driekwart lange mantels; Patou had veel succes met zoo'n mantel van marineblauwe crêpe roma met fijne witte takjes en blaad jes bedrukt en versierd met een groote witte bloem in het knoopsgat. Daaronder werd een japon van dezelfde stof gedragen met een gepllsseerden strook onderaan; deze was het eenige deel van de japon, dat onder den mantel uitstak. Op vele mantels ziet men in dezen tijd van het jaar nog bont om den arm ter hoogte van den elleboog, terwijl ook met bont afgezette capes af en toe gezien worden, Zilvervos wordt voor deze bontgarneering het meeste gebruikt. Reeds thans ziet men echter al heel wat mantels zonder bont; ze staan chic, mits ze door een of ander detail het stempel .,1932" dragen. Zij die slechts een beperkt bedrag voor hun kleeding kunnen besteden en handig zijn, zullen dit nieuws met genoegen vernemen. Er worden zeer origineele modellen getoond; het blijft echter de vraag, welke er nu door het publiek zul len worden overgenomen. Wij merkten voor al een mantel van beige tweed op met ongewone, in hoofdzaak verticaal loopende naden en koperen knoopen, één op de borst en drie naast elkaar op een patte bij het middel voor de sluiting, en drie kleinere op den mouw. Dan was er een mantel van groen tweed met een afneembare cape en ballonmouwen en een mantel van marine-' blauwe wol van eenigszins militaire snit, die gevoerd was met marineblauwe wol met witte ruitjes; de beige stoffen waren met elkaar verwerkt in de kraag, die als een shawl om den hals werd geslagen. Het laatstgenoemde model was van Schiapa- relli, die dit seizoen nogal op den voorgrond treedt en o.a. veel succes heeft met ruwe, zware zijden stoffen. Deze werden b.v. door Louvin overgenomen voor een mantelpak van zwarte zijde met zeer breed uitloopende witte revers en een blouse van dezelfde ruwe witte zijde. (Nadruk verboden). ONS PARFUM. Parfumeeren is nog een grooter en subtie ler kunst dan u werkelijk chic en smaakvol kleeden. Er zijn een menigte vrouwen, wel ke werkelijk den „flair" bezitten om zich zoo voordeelig mogelijk voor te doen, maar zwaar zondigen in het gebruik of den aan koop van parfum. Parfum is gansch de poëzie der vrouw en het is het „it" dat haar door een fijnen aanslierenden geur, van anderen onderscheidt. Parfum past zich bij een type en seizoen aan en om onze lezeressen aangenaam te wezen, geven wij hier een kort overzicht van de beteekenis en het genre dat zij vra gen. Het" blonde, jonge meisje met de frissche tint en de groote blauwe oogen, bepaalt zich bij den fijnen frisschen geur der lila's, welke onschuld en jeugd beteekent. De jonge brunette, met een zacht en be scheiden uiterlijk, bij zachtgeurende viool tjes, welke eenvoud en openhartigheid be- teekenen. De jonge pasgehuwde vrouwtjes mogen den doordringenden geur der rozen, den zachten geur der Irissen, of den doordrin genden reuk van Fougère gebruiken. De jonge, temperamentvolle vrouw mag beslist gebruik maken van den gepoivreer- den geur der Anjelieren, riekende erwtjes, Peau d*Espagne of Ambre gris. De flirteuse houdt zich aan complexe parfums en de sportgirl aan Eau de Colog ne of frissche zachtgeurende Lavendel. De gewone manier, waarop men parfum koopt of gebruikt, is het aankoopen van een fleschje, waarvan men rijkelijk zak doek en japon mede doordrenkt. Het resul taat van een dergelijke gebruiksmetnode is belachelijk. Eerst en vooral omdat het al dus vlekken kan maken, ten tweede omdat men op het oogenblik zelf als 't ware door trokken is cn zijn inedemenschen hoofdoijn Jurk van marine blauwe wollen crêpe Georgette met blauwe knoopen. De halsuit snijding afgezet met witte crêpe Georgette. welke bies in een jabatje eindigt. Aan de elleboog eveneens van witte crêpe Geor gette een los geknoopte garneering, ge knoopt ceintuur. Bijpassende mantel van wollen crêpe met ingezet stuk in den rug. De kraag is van het nu zoo moderne Zeehondenvel. Van deze jurk en mantel zijn geen pa tronen verkrijgbaar. bezorgt en derdens omdat het niet ladylike staat en het snel op die manier vervliegt. In Frankrijk zegt men op zeer spiritueele wijze daaromtrent: „Een mooie of lieve vrouw is de mooiste bloem der natuur, en moet net als haar zusters de bloemen een zacht parfum uitwasemen!" De Fransche vrouw is haast grootge bracht in zelfcultuur en weet als bij instinct wat haar type past en is steeds zeer subtiel geparfumeerd. Om evenals zij dien „sillage parfumé" na te laten, die als t ware één vormt met uw persoontje, moet ge drie dingen in acht nemen: 1. Een bestendig gebruik van den vaporisateur; 2. het ge bruik van hetzelfde parfum in badzout, sachets en lotion; 3. nooit overdaad plegen in het gebruik, want allicht raakt men den geur gewend en kan men zelf niet meer uitmaken waar het overdrijven een aan vang neemt. Helena Rubinstein, een beroemde schoon heidsspecialiste, zegt: „Ik heb een zeer elegante Fransche dame onder mijne clien tèle, welk dol is op dansen. Zij parfumeert haar zijden kousen en den boord of zoom harer jurken, met fijngeurende sachets en altoos krijgt ze vanwege haar partners complimenten over haar fijnen, subtielen geur. Parfum wordt nooit op het linnen gego ten, maar kan op twee verschillende ma nieren worden toegepast. Dadelijk na het bad met den reuksproeier het lichaam par fumeeren en napoederen met talk, welke denzelfden geur heeft. Uw linnen heeft sachets met denzelfden parfum en wordt nog, voor ge het aandoet, even met den va porisateur besproeid. De andere methode, welke zeer lang en lekker nageurt, is de volgende: Neem een kleine zijden pochette, welke ge goed met uw lievelingsparfum besproeit en berg dat tusschen uw linnen ter hoogte van de cor sage. De Parisienne doet een weinig parfum aan de wenkbrauwen, achter de ooren, waar het insgelijks lang en heerlijk nageurt en bovendien erg frisch is en een weinig aan de polsen en in den palm der hand. Zij heeft nog een menigte trukjes in het gebruik van parfum, welke we beslist van haar kunnen afkijken, daar zij ons steeds als voorbeeld dienst doet inzake toilet en schoonheidscultuur. Om het haar te parfumeeren naait zij in de voering van haar hoed een stukje watte in parfum gedrenkt en haar waaier in ve deren parfumeert zij door even den dop in haar parfum te dompelen. Pelsen behouden lang den geur en om deze op zeer delicate wijze te parfumeeren, maakt men een weinig de voering los en steekt er een sterk geurend sachet of door drenkt propje wat van uw lievelingspar fum in. Zakdoeken en handschoenen worden nooit met parfum begoten, het is erg ordi nair en irriteerend voor den neus. Een zij den papier, dat doordrenkt is met parfum, of zachtgeurende sachets wordt er tus schen gelegd en geeft hun een zachten, blijvenden geur. Het gebeurt ons allen, dat we tenslotte ons eigen parfum niet meer kunnen be speuren, daar wij er aan gewend raken, maar het is juist dan dat de overdaad be gint. We moeten het voor ons zelf niet be speuren, daar het ons tenslotte toch hin dert, maar moeten van anderen te hooren krijgen: „Wat een heerlijken, subtielen reuk hebt ge!" DE VOORJAARSCRISIS IN HET MENSCHELIJK LICHAAM. door Dr. N. WIJNBERGEN. De kanariellefhebbers vinden het alles behalve prettig, dat hun gele vriendjes veel vroeger dan andere beginnen te ruien. Door den ongewoon zachten winter was dit te verwachten, doch toen na weken van lente achtig weer de koude kwam opzetten, waren de kale vogeltjes er plotseling slecht aan toe. Iets dergelijks kan men ook van de men- schen zeggen. Er bestaan zulke nauwe be trekkingen tusschen ons lichaam en net weer, dat het wel niet mogelijk is, dat de groote schommelingen daarvan onze ge zondheid beïnvloeden. En in de laatste weken kon men dan &ok naast blijdschap voor de uitloopende boomen en de lage kolenrekening de typische lichamelijke en psychologische storingen waarnemen, die het begin van het voorjaar altijd met zich meebrengt, omdat het lichaam dan plotse ling gedwongen wordt, zich op geheel andere omstandigheden in te stellen. De lichaamsfuncties wijzigen zich, nu er meer licht en warmte komt. Het licht op zichzelf zou die verandering niet kunnen teweeg brengen en de warmte alleen evenmin; wanneer het laatste het geval was, zouden de kritieke weken in het warmste gedeeUc van den zomer moeten vallen. De eigen aardige invloed van het voorjaarsweer dient dus toegeschreven te worden aan de samenwerking van temperatuur-stijging en licht. Het gaat echter niet aan, de schuld uit sluitend op meteorologische invloeden te schuiven. Minstens evenveel, vermoedelijk zelfs meer kwaad wordt gedaan door de voedingswijze gedurende den winter met zijn gebrek aan versche groenten; de ge volgen hiervan zijn uit den aard der zaak het duidelijkst waarneembaar aan het ein de dier periode. Tijdens de wintermaanden hebben zich allerlei „slakken" in het lichaam opgehoopt, die eerst weer geheel moeten verdwijnen, voordat het lichame lijke en daarmee het geestelijke evenwicht hersteld zijn. Hierbij doet zich de omstan digheden voor, dat de wijze, waarop iemand reageert op het ongunstig werkende win tervoedsel. geheel onafhankelijk is van zijn gevoeligheid voor de weersgesteldheden in den overgangstijd. Onder de personen, wier gezondheid in de eerste voorjaarsweken wordt verstoord, vindt men naast hen. die voor het weer overgevoelig zijn en zelfs hun gemoedsleven daardoor laten beheer- schen, tal van anderen, die geheel en al ongevoelig zijn voor het weer; de laatste categorie is over het algemeen zelfs verre weg in de meerderheid. Over het verband tusschen het weer en het menschelijke lichaam is al veel bekend geworden en toch is daarmee nog slechts een gedeelte der vragen beantwoord. Bij den tegenoordigen stand der wetenschap ligt het meest voor de hand om aan te ne men, dat de atmosferische veranderingen geen rechtstreekschen invloed hebben, doch dat deze moet worden toegekend aan een bepaalde natuurkracht, die zich reeds op een plaats doet gelden, voordat een be langrijke verandering van de weersgesteld heid aldaar nog een feit geworden is. Aan diezelfde onbekende natuurkracht zal wel toegeschreven moeten worden, dat som mige menschen een verandering in het weer voelen aankomen, voordat er ter plaatse nog iets van te bespeuren is, zelfs met de gevoeligste instrumenten. De meest voorkomende symptomen van den overgangstijd zijn prikkelbaarheid, oorsuizingen, opvallende vermoeidheid, veranderingen van den bloeddruk, trekkin gen in de ledematen en spierpijnen. Zeer duidelijk kan men dan ook de voornaam ste kwaal van onzen tijd waarnemen, de zenuwachtigheid. Bovendien neemt ook net aantal gevallen van beroerte, longembolie. storingen in de spijsvertering, asthmati- sche aanvallen, jeuken der huid, enz. toe. zoodat ook het grootere aantal sterfgeval len in deze weken met zekerheid kan wor den toegeschreven aan de schommelingen in den barometerstand. Een daling van den luchtdruk heeft den No. 69. S p e e 1 p a k j e Een alleraar digst speelpakje voor kleintjes van 1 tot 2 jaar, dat zoowel van effen als gewerkte stof gemaakt kan worden is No. 69. In den win ter eigent gewerkt flanel zich hier bijzon der goed voor, terwijl de waschbare pakjes voor den zomer buitengewoon aardig staan van de bij uitstek voor de kleintjes ge schikte Peter Pan stoffen, evenals gewerkt cretonne enz. No. 77. Op verzoek van eenige lezeressen beelden we hierboven af een huisjapon voor gezette figuren. Benoodigd 4 M. van 130 c.M. breed of 5 M. van 100 c.M. Zeer goed leent zich wollen mousseline of een effen wollen stof. Voor de kraag en manchetten is 40 c.M. effen stof of zijde noodig. meest nadeeilgen invloed, doch een stij ging is ook niet zonder gevaar en de voch tigheid der lucht schijnt bij dit alles ook een belangrijke rol te spelen. Een daling van den luchtdruk heeft vooral invloed op de hi het bloed aanwezige gassen, die zich dan naar den darm begeven en een abnor- malen toestand veroorzaken. Bovendien treden veranderingen op in de longen, de ademhaling en de slijmvliezen, terwijl hei ontstaan van bepaalde hartziekten wordt bevorderd. (Nadruk verboden). HOEVEEL MOGEN WIJ AAN VOEDING BESTEDEN Een interessant vraagstuk „Hoeveel mag men per maand uitsluitend aan voeding besteden?" is de vraag, die ons herhaaldelijk door menige huisvrouw ge steld wordt. Wij achten dit vraagstuk ook voor onze andere lezeressen belangrijk genoeg om eens uitvoerig te beantwoorden. Mej. W. H. van der Goot, die in 1930 tot Dr. in de Handelswetenschappen promo veerde op het proefschrift „De besteding van het inkomen" heeft ons in deze wat meer licht verschaft. Nu dateeren haar onderzoekingen wel uit 1923 24 en is het levenspeil de laatste maanden gedaald, maar toch zijn de uitkomsten van haar onderzoek nog alleszins de moeite van het publiceeren waard. Hier volgen de bedragen in zes klassen van welstand naar stijgend gezinsloon (per jaar berekend) Totaal inkomen per persoon 459,37 p. j. Totaal voeding per persoon 234.57 Totaal inkomen per persoon 677,39 Totaal voeding per persoon 267,05 Totaal inkomen per persoon 819.37 Totaal voeding per persoon 292,43 Totaal Inkomen per persoon 920,85 Totaal voeding per persoon 282,58 Totaal inkomen per persoon 1788,90 Totaal voeding per persoon 417,41 Totaal inkomen per persoon 4390.70 Totaal voeding per persoon n 551,62 (Nadruk verboden) HET BESTELLEN VAN PATRONEN Van de genummerde modellen stellen wij ter beschikking aan onze lezeressen zeer billijke knippatronen beschikbaar. Patronen in de maten 4250 kosten 68 cent. De prijs van patronen in de maten 40 en 52 en aan afwijkende speciaal opge geven maten bedraagt, evenals de patronen van mantels en mantel japonnen, 85 cent. Kinderjurken kosten 58 cent.. Overschrijving van het bedrag op post rekening 31628 ten name van de Redactrice der Mode-rubriek is de eenvoudigste en goedkoopste wijze van bestellen en maakt vlugge toezending mogelijk. Aanvragen kunnen ook pel'Që&SnSS» wor den gezonden aan de Redactrice van de Mode-rubriek, Joan Maetsuyckerstraat 96, 's-Gravenhage, en indien niet anders mogelijk per brief onder bijsluiting van het bedrag in postzegels. De naam en het nummer van het ge- wenschte model moet met Uw naam en adres op het giro- of postwisselstrookje worden vermeld. HUIDBEHANDELTNG IN DEN De Nederlandsche vereenlging vrouwen heeft er goed werk aa* door een lijstje op te stellen var.« tegen het springen van onze hui Gelaat en handen moet men water en zeep wasschen vlak zich naar buiten in de koude be^ al droogt men ze flink af, toch s wasschen tijdelijk de oppervlaj van de huid weg en laat die duT ontvankelijk voor de koude en De huid moet men 's avonds schen met warm water, zeep en handje Zorg er voor, dat ge fli met water, zoodat alle zeepd* dwenen zijn. Nadat men de huid' gedroogd, wrijft men ze in met crème, die men er een paar laat zitten en dan weder vei brulk daarna eenige malen hi_ doeken en sluit daarna de poriën water of door over de huid te een stukje ijs in een handdoek. Op deze wijze kan men een huid voorkomen. Nu het geneei men die huid reeds heeft. Er zijn natuurlijk verschillei middelen voor een gesprongen wat de een helpt, zal niet altijd verlichting brengen. Aan een andt er zooveel verschil is tusschen 4 huiden, Glycerine en rozenwater is et bekend middel, en heel veel perso den er baat bij. Doch als men bi beerd heeft en men voelt geen i* dan zou men een beetje kunnen q teeren, door de verhoudingen te i ren. Misschien zal een beetje mee rine en een beetje minder betere uitwerking hebben of i mj ziji meer rozenwater en wat minder beter voor de huid zijn. giste: Met i Jtwart venhag Pr. L- naar T Mini rergez' zeetna ter ree op zee Reside minist gchuui adjude ter. k; varen Inist GEVULDE SINAASAPPELS! Een tlng lijn a Beb leer de tr over Na alnls uata 12 Sinaasappelen. 2 citroenen, water of Rijnwijn, 100 gram suiker, gelatine (roode kleurstof). De sinaasappelen schoonborstelen schen, zoowel als de citroenen in dt door midden snijden, het sap er uil| Bii en dit door een haren zeef gieten, geweekte gelatine, daarna ae snib verwarming in het water of de Rijn lossen en deze oplossing met het vr sap vermengen. De gehalveerde pelschlllen van het geperste vruchta ontdoen, ze daarna vullen met het vi sap en ze ter afkoeling op een koek brengen. Is de gelei stijf, dan vlak boven dt vlakte de rand van de schil gelijk de helften middendoor deelen en dï partjes dwars doorsnijden, zoodat B hoekige stukjes verkrijgt, zeer frescl uit de hand gegeten en dus op een gepresenteerd te worden. Voor de kleurschakeerlng kan helft van het vruchtensap met een kleurstof rood maken en de roode stukjes afwisselend op de schaal schl vird gjo i G respt code eche Dl verte Unge schil mee; ren, de i van ke i faeei MENG VOOR DE KOMENDE Wff kon ma< mo< boo wer hete Maandag: Jachtschotel, Brusselsch lof met hard gekookte botersaus en gebakken sneedjes b i Gestoofde pruimen. Dinsdag: Runderrollade, Capucijners. bietensla, Wentelteefjes. Woensdag: Ronde rollade, aardappelen, Knolrapen. Gestoofde peren met rijst. I Donderdag: Gehakt van vleeschresten, raapstelen, bruineboonen. Vanillevla met krenten. Vrij d ag: Mooten kabeljauw met botersaus en aardappelen, bietensla. Flensjes. Zaterdag: Gevulde knolselderij, Rijstrand met lever, Gestoofde pruimen. Zondag: Ossenstaartsoep, Gebraden kip met gemengde conti' Aardappel-croquetten. Chipalatapudding.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10