Wierin^erwaard. Zaterdag 12 Maart 1932 SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9036 Stillen de hoest Verzoening in de vorstelijke wereld. Maken los „Zwevende kracht". GEEL 30a GROEN 35 ROOD 40 Donderdagavond vergaderde de I^aad voltallig, onder eiding van Burgemeester Haringhulzen, tevens secre- arls. Na opening en voorlezing notulen werd medege deeld, dat goedgekeurd van Ged. Staten is terug ont vangen de begrooting 1932 en de suppletoire begrooting 1931. zoowel wat betreft den gewonen als den kapi- faaldienst. Verder een uittreksel uit het Regeeringsbesluit van Gtd. Staten van een aanvulling tot wijziging der kowverordening. Van den heer W. J. Los een dankbetuiging voor de iem toegekende gratificatie inzake waarneming als [emeente-ontvanger. Door Ged. Staten werd ook nog medegedeeld dat de goedkeuring op het ingezonden besluit tot het houden van rekening-courant met de boerenleenbank is ver daagd. Dit besluit zal dus afgewacht moeten worden. Ingekomen: a. een adres van den Helderschen Be- Ituurdersbond inzake werkloosheid Bouwvakarbeiders. Verzocht wordt dat bij langdurige ongesteldheid d»r arbeiders de premie van de Ziektewet door de gemeente werd betaald. Voorzitter deelt mede, dat we hier hebben 3 gehuw- 3 timmerlieden en voorts ongehuwden. Waar 't personen zijn, die over 't algemeen zelf daar- i kunnen voorzien, stellen B. en W. voor afwijzend te [beschikken. De heer Speets vroeg op welke gronden Voorzitter dit meent, dat ze zich zelf kunnen bedruipen. Wethouder Koster merkt op, dat men de bouw arbeiders zou bevoordeelen boven de landarbeiders. Er ïou dan een algemeen regeling getroffen moeten wor den. Besloten werd om afwijzend te besluiten. Van denzelfden Bond een mededeeling, dat onder de .bouwvarkarbeiders groote werkloosheid bestaat en nu *trd verzocht om adhaesiebetuiging aan een aan de Re- |g*.ring te zenden adres om deze arbeiders ook onder de «ijlswerkloosheid te rangschikken 6 Olt adres werd na eenlge discussie voor kennisge- aangenomen. Een adres van den heer H. Boekei. Deze vraagt oors/ag als opzichter van de begraafplaats, fit adres was gericht tot B. en W., doch behoort 83o den Raad. Voorzitter zeide, dat Boekei sinds 1906 opzichter is geweest en heeft zijn werk steeds met be zitstelling vervuld. B. en W. stellen voor dit ontslag op de meest eer- Volle wijze te verleenen onder dankbetuiging. Voor de *ijze waarop hij zijne betrekking heeft waargenomen. Verder werd voorgesteld om niet in de vacature te voorzien. Het administratief werk kan ter secretarie voden gedaan en voor het overige zorgt de alhier be lande begrafenisvereeniging. c. Een adres van B. en W. van Bloemendaal om ad haesiebetuiging inzake beperking schoolbouw. B. en W. meenen dat dit adres gericht behoort te worden aan de Vereeniglng van Ned. Gemeenten en stellen voor geen adhaesle te betuigen. De heer Blaauboer vraagt: Zal die vereeniging in- fcrijpén? Er is anders veel voor te zeggen, om dien «cholenbouw te beperken. Voorzitter licht toe, dat zeer binnenkort een verga dering van de Vereen, van Ned. Gemeenten wordt ge houden, alwaar dit dan wel ter sprake zal komen. De bedoeling is echter dat al die adressen waarbij adhaesie betuiging wordt verzocht, aan de Vereen, van Ned. Ge meenten worden gericht. d. Mej. Wed. Kleen alhier vraagt een vergoeding aan de gemeente van f 76 voor reiskosten voor haar zoon, die te Alkmaar de Ambachtsschool zal gaan be zoeken. B. en W. stellen voor hierop gunstig te beschik ken, onder bepaling, dat de cijfers op het rapport min stens een gemiddelde van 6% moeten zijn en voor vlijt en gedrag 8 en dat anders de bijdrage wordt ingetrok ken. Goedgevonden. e. Verzoek van B. en W. van Schagen om een bij drage voor leermiddelen U.L.O.-school. Gevraagd wordt f 10 per leerling en per jaar. Uit onze gemeente gaan 4 leerlingen aldaar ter school. B. en W. stellen voor aan dat verzoek te voldoen. Algemeen goedgevonden. f. Een verzoek van de Commissie voor Wijkverple ging om extra bijdrage, tot een totaal bedrag van f 163.60. Het bedrag dat voor t.b.c. was uitgetrokken werd met f 181.80 overschreden, terwijl van Wijkver pleging f 25 overbleef. Verder moest onze gemeente nog M van f 39.19 bijpassen in een tekort: aangezien de begrootingscijfers 't toelaten, wordt voorgesteld gun stig te beschikken. Allen voor. Aan A. de Jong. die uit de gemeente is vertrokken, wordt op zijn verzoek jaar hondenbelasting afge schreven. Ten slotte is nog een adres ingekomen van den Ned. Bond van L.. T.- en Zulvelarbeiders. waarbij ten le wordt verzocht de verzekerde arbeiders werk te verschaffen en verder om de steunregeling op te nemen. Voorzitter deelde mede, dat we hier geen uitgetrok ken werkeloozen hebben. Wat in het adres wordt ver zocht, werd hier voldaan. Ook heeft Voorzitter persoonlijk nog een verzoek ontvangen om lid to worden van de Zuiderzeevereeni- ging. De Polder ls reeds lid. Burgemeester zou nu wil len voorstellen dat ook de gemeente zich opgaf als lid. De contributie bedraagt, f 5 per jaar. Ook dit wordt goedgekeurd. Uit de verslagen van de commissie's van toezicht op het lager onderwijs en tot wering van schoolverzuim hebben we kunnen vernemen dat onze nieuwe school, een sieraad voor ons mooie dorp is. Aan de hoogste eischen voldoet Het aantal ongeoorloofde verzuimen over 1931 is zeer gering geweest. Punt 4 is een voorstel van B. en W. tot onderhand- sche verpachting grasgewas sportterrein. Vorig jaar heben de gebr. Sleutel dit gepacht voor f 80.onder ver plichting om 't terrein te maaien en schoon te houden. Ze willen nu f 40 geven. Voorzitter merkt op dat de beeren Sleutel groote belangstelling hebben voor 't sport terrein. wat ook veel waard is. Wordt voorgesteld om het voor f 40 te geven onder dezelfde verplichtingen. Het grasgewas en tuingrond bij de begraafplaats werd weer toegewezen aan denzelfden pachter van verleden jaar voor f 16. Dit was verleden jaar f 20. Waterleiding Wallngsweg. Voorzitter merkt op dat er den laatsten tijd nogal watergebrek is geweest. Het Prov. Waterleidingbedrijf is een beetje geschikter geworden. Vanmiddag werd een bespreking gehouden met de bewoners van den Wallngs weg. waarbij ook tegenwoordig was de heer Bel, admi nistrateur van het Waterleidingbedrijf. Alle aanwezigen hebben besloten het 10-jarig contract aan te gaan. Alle perceelen zullen dan ook aangesloten moeten worden. De rekening is van dien aard dat gedekt zal zijn 60 pet. van de opbrengst. De provincie wil in 't tekort bijdra gen 20 pet.., zoodat dan de gemeente ook 20 pet. moet bijdragen. Regel is dat belanghebbenden 70 pet betalen, doch bij de besprekingen bleek, dat de bewoners van Wallngsweg dan in ongunstiger conditiën zouden staan dan de andere Ingezetenen. De gemeente zal dan staan voor f 170.80 per jaar. B. en W. vragen nu machtiging aan den Raad die zaak verder uit te werken en mede te werken dat de waterleiding aan den Wallngsweg tot stand komt. De boeren moeten 10 jaar garandeeren, dit is hetzelfde tarief wat allen betalen. Do gevraagde machtiging wordt verleend. Bij Sluis I in den Wieringermecrpolder verrijzen op het oogenblik twee kerken uit den grond. Eerstens de Ned. Hervormde Kerk, waarvan de spanten reeds overeind staan, hetgeen hierboven in beeld gebracht is, terwijl hiernaast de fundamenten van de R.-K. Kerk worden gelegd. Tezamen met de talrijke huizen, waarvan er op de onderste afbeelding nog enkele op den achtergrond zichtbaar zijn, terwijl er binnenkort ook met den houw van een derde kerk zal worden begonnen, zal hier weldra bij Sluis I een compleet dorp uit den grond zijn 'verrezen. En als over eenige maanden de kerkgebouwen ge- feed zullen zijn, en het sonore geluid van hun beierende klokken over de uitgestrekte vlakten van den Wieringermeerpolder natrilt, dan zullen de bewo ners daar nauwelijks meer terugdenken aan den tijd van een paar jaar geleden, dat hier de golven van de Zuiderzee nog onbeteugeld voortrolden. Rondvraag. De heer P. Visser vroeg naar de bedoeling van het vasthouden van honden. Mogen ze onder geleide meeloo- pen in 't land? Voorzitter deelde mede dat de honden op het erf los mogen loopen, doch niet op 't land, ook niet onder ge leide. De heer Visser zou wenschen dat het wat soepeler werd gedaan. De schapen zijn gewend aan de honden. Voorzitter is er persoonlijk tegen, tenzij er van de boeren zelf een dergelijk verzoek komt. De heer Visser vraagt of er in Februari wel eens klachten gekomen zijn, waarop Voorzitter ontkennend antwoordt De heer Visser wil er een voorstel van maken om de verordening buiten werking te stellen en zoodra er een klacht komt, dan de verordening in werking te stellen. We kunnen dan direct een proef nemen. Voorzitter is daar niet voor, doch wil de zaak om- keeren. Komen er verzoeken om de honden los te laten loopen, kunnen we 't nader overwegen. De heer Visser ging hiermee accoord. De openbare vergadering werd opgeheven, waarna in comité het kohier hondenbelasting zou worden behan deld. MIJ NHARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Doozen 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten CjtMxlc £/i (goedkoop e Üabak f Geruchten, dat prinses Helena weer naar haar gescheiden man, koning Carol van Roemenië terug zal keeren. Opnieuw doen te Belgrado naar de Parijsche editie van de „Chicago Tribune" meldt geruchten de ronde, volgens welke koning Carol van Roemenië voornemens zou zijn, zioh met prinses Helena, zijn gescheiden vrouw te verzoenen. Op de Schager Paaschtentoonstelllng van a3. Woensdag. Woensdag zal op de Paasch ten toonstelling te Scha gen ook het allernieuwste Chrysler-product, de „Ply- raouth" te zien zijn. Reeds eerder waren wij in de ge legenheid kennis met dezen wagen te maken, en de sensatie, die deze wagen ons heeft doen ondergaan, grenst aan het ongelooflijke en dit alles door de nieuwe verbeteringen die zijn aangebracht als „Zweven<je Kracht", „Freewheeling1', „Geruischlooze versnellings bak". Dubbel doorgebogen chassis" en „Hydraulische remmen. Het rijden in het fraaie Sedan-model is iets buiten gewoons. De zwevende opgehangen motor voorkomt iedere vibratie in het chassis en carrosserie, waardoor wij het idee hadden in een 6- of een 8-cylinder te rijden. Wij waren dan ook uiterst verbaasd, na afloop van den rit te bemerken, dat de wagen een 4-cylinder motor had. En dan de overschakeling, de koppeling wordt al leen maar gebruikt bij het wegrijden om in de eerste versnelling te schakelen. Voor de verdere versnellingen heeft men de koppeling niet meer noodlg. Het autorijden is in den Chrysler-Plymouth Inderdaad kinderwerk ge worden, geruischloos en snel werd bij groote snelheden van de 2e in de 3e en van de 3de in de 2de versnel ling geschakeld. Bovendien is dit nieuwe type uitgerust met „freewheeling", waardoor de eigenaar besparing ver- Prinses Helena met haar zoontje Michaël in de eerste jaren van haar huwelijk. Te dien einde moeten reeds twee vertegenwoordigers van den koning een bezoek bij de wrokkende prinses hebben gebracht, die sedert den dood van haar moeder, ex-koningin Sofie van Griekenland te Florence vertoeft. De beide koninklijke afgezanten zijn Dinu Curziano, Roe- meensch gezant te Parijs en kolonel Stoicesco van de koninklijke huishouding te Boekarest en vertrouwde van Carol. Tevens geniet de kolonel dan roep, buitenge woon goed met vrouwen te kunnen omgaan, weshalve de koning hem dan ook steeds al zijn hartsgeheimen toe vertrouwt De beide heeren begaven zich van Genève uit ko lonel Stoicesco is namelijk lid van de Roemeensche ont wapeningsdelegatie naar Florence, waar zij als inlei dend bewijs van hun bewondering een bouquet orchi deeën bij prinses Helena lieten bezorgen. Nimmer nog heeft eenige vrouw ter wereld weerstand aan bloemen kunnen bieden en zoo stond dan ook de prinses den heeren een onderhoud toe. Wel is waar was de ont vangst koel, maar, naar het Parijsche blad wil weten, smolt de kilte der prinses voor Stoicesco weg als sneeuw voor de zon bij het hooren van des konings nadrukke lijke verzekering, dat koning Carol haar nog altijd innig lief heeft En toen de kolonel haar ten slotte het eenzame leven schilderde, dat haar zoontje, kroonprins Michael leidt, blonken er tranen in haar oogen. Koning Carol moet haar hebben aangeboden, onver wijld naar Boekarest terug te keeren, waar hij dan op nieuw met haar in het huwelijk zal treden. Deze tweede huwelijksvoltrekking zou dan op 10 Mei a.s. ter gele genheid van den voornaamsten Roemeenschen feestdag plaats vinden. krijgt van 12 tot 20 pet. olie- en benzinekosten en van 20 tot 40 pet. motorsijtage. Dit komt omdat men on der het rijden het gaspedaal los.kan laten zonder dat de motor remt. De wagen behoudt dus dezelfde snel heid zonder dat hij brandstof verbruikt. Als men wil kan men ook zonder freewheeling -rijden, door de knop die op het instrumentenbord is gemonteerd, uit te trek- Icen. Een der punten welk ons het meest frappeerde, was wel de veiligheid, die de Chrysler-Plymouth den berij der biedt. Ten eerste het dubbel doorgebogen ohassis, waardoor een lager zwaartepunt, dus een vaste ligging ii verkregen. Ten tweede de geperst stalen carrosserieën, oie tot één stuk zijn gelascht en ten derde, en dit punt is wel het belangrijkste, de hydraulische inwendig uit zettende vierwielremmen, remmen, die zooals wij zelf hebben geconstateerd, tot de beste behooren. die wij ooit beproefd hebben. Bij groote snelheid kan de wagen binnen enkele meters tot stilstand worden gebracht. Het is wel Interessant dat de Plymouth de eenige wa gen is in zijn prijsklasse, die over al deze voordeelen be schikt. De productie van den Plymouth alléén is per maand reeds op 30000 stuks gebracht, hetgeen ongeveer 1200 per werkdag is en nog kan de fabriek niet geheel voldoen aan de groote vraag van het publiek. Wij zijn niet in staat de sensatie van het rijden vol komen onder woorden te brengen. Zij, die tot de aan schaffing van een nieuwen wagen denken over te gaan, raden wij aan Woensdag op de Paaschtentoonstelling de nieuwe Plymouth's eens te gaan bekijken en pro- 1 eeren.

Schager Courant | 1932 | | pagina 13