^««•Abdijsiroop Stop vlug dien GRIEPaatival VEREEN. VAN GROOTHANDELAARS IN GROENTEN EN AARDAPPELEN „DE KOOPHANDEL" TE BROEK OP LANGENDIJK. nieuwe binnenlandsche strijd zou geraken. Ten einde Duitschland hiervoor te bewaren, ten einde het een tijd van rust te geven, waarin het de voor onze toe komst zoo beslissende groote vraagstukken in binnen- en buitenland zou kunnen oplossen, zou ik mijn ambt in geval eener herkiezing verder bekleeden Zekere politieke kringen hebben mijn besluit mij weer candidaat te stellen anders uitgelegd. Ook zijn ongerechtigheden, zoo als niet geheel bewuste leugens over mij in omloop. Daartegen kom ik thans op. Er is beweerd dat ik mijn candidatuur zou hebben gekre gen uit handen der linkerzijde, of van een zwart roode coalitie. Dat is onjuist. De candidatuur is mij aangeboden uit alle lagen en kringen van het Duit- sche Volk, zoowel door een groot deel mijner oude kiezers, als ook door hen die in 1925 hun stemmen aan andere candidaten hebben gegeven. De eerste tot mij gerichte verzoeken mij weer te candideeren, kwa men van groepen der rechterzijde. Hierbij sloten zich andere partijen en organisaties aan. Ik zelf heb even wel eerst toegestemd in een candidatuur nadat ik mij er van overtuigd had dat in geheel Duitschland bree de lagen den wensch hebben dat ik verder in functie blijf. Candidaat eener partij of een partijgroep te zijn, zou ik hebben geweigerd, evenals ik voorwaarden en verplichtingen van de hand heb gewezen. Doch op deze boven )artijdige basis de candidaat van het Duit- sche Volk te zijn en als zoodanig te staan tegenover hen die slechts candidaat eener partij zijn, dat be schouwde ik als mijn vaderlandschen plicht. Zoo zal ik, indien ik nog eens zou worden gekozen, slechts God, mijn geweten en het vaderland verplicht zijn en als gevolmachtigde van het geheele Duitsche Volk mijn ambt verder kunnen voeren. In den verkiezingsstrijd zijn persoonlijke aanval len tegen mij gericht over mijn bestuur tot nu toe. Het oordeel over het mij gedane onrecht, laat ik even wel aan ieder afzonderlijk over In de eerste plaats wordt mij de onderteekening van het Youngplan voorgehouden, waardoor ik mij openlijk tegenover het z.g. nationale front geplaatst z"ou hebben. De onderteekening is mij waarlijk niet licht gevallen, doch ik heb haar gegeven, in de over tuiging, dat ook deze étappe noodzakelijk was om tot onze nationale vrijheid te geraken en ik geloof juist te hebben gehandeld. Het Rijnland is vrij. De buiten- landsche toeziende autoriteiten zijn verdwenen. Het Youngplan met zijn voorwaarden is door de feitelijke ontwikkeling reeds achterhaald. Ik geloof niet dat wij bij alle moeilijkheden van den buitenlandschen politieken toestand thans zoo ver zouden zijn ge weest, indien ik indertijd den raad, niet te onder teekenen, zou hebben opgevolgd. Een verder verwijt, dat in de agitatie tegen mij een rol speelt is. dat ik de noodverorceningen hebben on derteekend. Ik weet wel. dat ik door de uitvaardiging er van het Duitsche Volk zware lasten heb opgelegd en mij ten zeerste aan persoonlijke critiek heb bloot gesteld. In den afgeloopen zomer stonden wij voor de vraag of wij door politieke onderwerping aan het buitenland ons financieele verlichtingen zouden koo- pen of door eigen kracht en zware offers ons als na tie zouden handhaven. Ik heb niet geaarzeld, den laatsten weg te kiezen. Aangezien de eigenlijke wet gever, de Rijksdag, te kort schoot en niet in staat was langs den normalen weg der wetgeving de ver- eischte maatregelen te treffen tot het keeren van onmiddellijk gevaar voor industrie, staatsfinanciën en valuta, moest ik inspringen en zelf handelen bin nen het kader van de mij bij de Rijksgrondwet gege ven buitengewone bevoegdheden. Ik heb hierbij gedacht aan het goede, oude mili taire principe, dat een verkeerd kiezen der middelen njet zoo erg is, als het nalaten van ieder optreden. Donderdagavond hield bovengenoemde vereenlging hare algemeene jaarvergadering ten huize van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude. Een 35-tal leden was aanwezig, benevens de heer S. de Boer Kz., als vertegenwoordiger der L.G.C. en de heer J. Kliffen als vertegenwoordiger van den N.M.B. De voorzitter, de heer C. Wagenaar Kz., opende de vergadering met een hartelijk welkom en zelde vervol gens: De tijden zijn voor den koopman, vooral die op het buitenland handelt, niet gemakkelijk, niet dat wij moeite hebben onze producten in hoofdzaak kool te koopen; de afzet liet tot kort geleden veel te wen- schen over, maar waar het in hoofdzaak om gaat ls betaling te krijgen. Het zijn nog maar heel weinig lan den waarop de handel gewoon is, met meerdere is de handel practisch onmogelijk. Het is nog niet zoo heel lang geleden dat wij hier als exporteurs bij elkaar wa ren om de moeilijkheden eens met elkaar onder het oog te zien en te trachten het riscio zooveel mogelijk te beperken. De besprekingen toen gehouden, hebben op een uitzondering na, namelijk het niet meer frankeeren der zendingen, tot niets geleid. Ik zou bijna zeggen integendeel, wat men namelijk zoo af en toe wel eens hoort of onder de oogen krijgt, zou doen vermoeden, dat er geen vuiltje aan de lucht is. U moet me goed verstaan, het ls niet mijn bedoeling de een of ander een verwijt te maken, wij doen er misschien alle om het hardst aan mee, en de een doet het omdat de ander het niet laten kan. Handel en concurrentie, mits op een eerlijke manier, zijn echter geheel vrij. Toch zou ik willen waarschuwen: laat deze vrijheid niet in roeke loosheid ontaarden. Met name zou ik Duitschland wil len noemen, waar de toestanden sedert we daarover als exporteurs bijeen waren nog in geen enkel opzicht zijn verbeterd. De handelaren daar kunnen zooveel Impor teeren als ze maar willen, alleen ls de betaling, zooals wc* weten, niet vrij, en in kringen waar men omtrent een en ander beter op de hoogte kan zijn dan wij, be schouwt men het opschroeven van de Marken-koers zoowel als het vasthouden aan den gouden standaard ln Duitschland belden als geheel kunstmatig. Dat op dit gebied alles mogelijk is, hebben wij nog niet lang geleden in Engeland gezien. Nogmaals Heeren, U moet hierin geen critiek zien, U moet deze woorden niet an ders dan als een goed bedoelde waarschuwing opvatten. In een vergadering die Uw bestuur met den „Vier bond" heeft gehouden, werd door twee Veilingsbesturen, namelijk die van Broek op Langendijk en Noordschar- woude besloten met Ingang van 1 Januari van dit jaar het koopen op bonnen af te schaffen, de besturen van Obdam en Warmenbuizen meenden deze wijze van ver koop te moeten handhaven. Uw Bestuur heeft gemeend het toen maar eens aan de tuinders te moeten overlaten, lang genoeg, ik denk al welhaast tien jaar, hebben wij tegen afschaffing der bonnen geprotesteerd. Nu zullen de tuinders misschien weldra zeggen, zie je wel dat het zonder bonnen evengoed is gegaan, waartegen wij echter zouden kunnen beweren, zie je wel dat de prijzen er niet door verbeteren. Alleen voor zen dingen naar Amerika wordt een uitzondering gemaakt; als men met moeite uit dat land een order heeft weten te krijgen, kan men, mits men eerst de noodlge ver gunning heeft verkregen, uit de hand koopen wat er in de veilingen niet te krijgen ls. Dat op sommige dagen door de genomen maatregelen de afzet van het pro duct ook naar andere landen er nadeel van ondervindt, zult U ongetwijfeld met me eens zijn. Wanneer de handel volop aan den gang ls, moeten er Maandags bijv. steeds bestellingen een dag uitgesteld worden. Voor de zooveelste maal wil Ik er de veilingsbesturen nog eens op wijzen, dat het noodig is maatregelen te nemen, dat ook ln het begin van het winterseizoen goede kwaliteit kool of liever dat er niet zooveel slechte wordt aauge- Het is volkomen begrijpelijk, dat over enkele der getroffen maatregelen meeningsverschillen bestaan en ik heb dikwijls slechts met een zwaar hart kun nen hesluiten tot enkele dezer noouverurdeniugen. ik zelf hen van meening dal menige maatregel welke in moeilijke, slecht te overztene situatie inderhaast moest worden getroffen, voor verbetering vatbaar is. ik geloof ook niet eat al de belastingen welke zij bevatten, op den uuur kunnen worden gehandhaafd. Integendeel. Ik hoop, dat menige bepaling spoedig zal kunnen worden opgeheven of door een andere rege ling zal kunnen worden vervangen. Geen der critici kan mij ten minste het motief van zeer warme va derlandsliefde en sterken wil voor Duitschlands vrij heid als basis van mijn willen ontzeggen en zelfs zij die het luidst hun stem verheffen in den strijd tegen het z.g. „systeem zulleu moeten toegeven, dal ik bij deze moeilijke beslissingen vrij van icderen hand, uit eigen persoonlijke verantwoordelijkheid heb gehandeld. Wij staan nog midden in den strijd. De beslissingen op het veld der buitenlandsche politiek staan nog voor ons. Belangrijke taken in het binnenland, in het bizonder het lenigen der vreeselijke werkloosheid wachten een oplossing. Het groote doel kunnen wij echter slechts berei ken, indien wij ons tot een ware volksgemeenschap aaneensluiten, ik kan niet gelocven dat Duitschland in binnenlandsche twisten en in burgeroorlog zal ver zinken, waar het er om gaat in de worsteling om de vrijheid en de waarde der Duitsche natie tezamen te staan. Ik herinner aan den geest van 1914 en aan den geest van het lront, welke naar den man vraagi en niet naar den stand of de partij. Zooals eens in den oorlog de nood van het vaderland al het schei dende ophief, en de massa's des volks om het even oi zij tot de arbeidersklasse, het lanuvolk of de bour geoisie behoorden op dezelfde wijze met toege vendheid hun plicht hebben gedaan, zoo geef ik de hoop niet op dat Duitschland zich zal aaneensluiten tot een nieuwe eenheid in de gedachte aan het va derland. Wie mij niet wil kiezen, late het. Ik zal evenwel niemand afstooten, die de eenheid van het Duitsche Volk in mijn persoon wil vinden. Be verantwoordelijkheid waardoor ik het in den oorlog kon uithouden, totdat ik het leger in het va derlan I had teruggeleid, de verantwoordelijkhei.I die mij als Rijkspresiaent alle beslissende besluiten afdwong, deze verantwoordelijkheid voor mijn gewe ten dwingt mij ook thans vol te houden en het Duit sche Volk in trouw te dienen. Hiervoor mijn laatste krachten te geven, daarvoor heb ik opnieuw mij ter beschikking gesteld. Dat is zin en doel mijner candidatuur. Na de redevoering van den Rijkspresident werd het Duitschlandlied gespeeld. De uitzending door middel van gramofoon- platen geschied. Over de wijze van uitzending wordt nog meegedeeld, dat de rijkspresident niet persoonlijk voor de radio gesproken heeft, maar is zijn redevoering uitgezonden door middel van gramofoon platen. Van toonaangeven de zijde werd in dit verband medegedeeld, dat deze weg gekozen was, teneinde storingen, gelijk die heb ben plaatsgevonden bij den Nieuwjaarstoespraak van Hindenburg, te voorkomen. Om deze mogelijkheid ge heel uit te schakelen, heeft men de redevoering Don derdagmorgen in het paleis van den rijkspresident op gramofoonplaten opgenomen. Er werden twee series vervaardigd, waarvan de eene werd afgedraaid in het Funkhaus voor Berlijn en de andere in Königswuster- hausen. voerd. M.i. zou het voor handel zoowel als voor tuin bouw het beste zijn de koolexport maar onder de land- bouw-uitvoerwet te brengen. Nog zou Ik het volgende tot de tuinders in onze omgeving willen zeggen, name lijk wat? meer verscheidenheid in de teelt hunner pro ducten te brengen. Meer dan eens er ls door ons op ge wezen dat er hier niet alleen handelaren en exporteurs in vroege maar ook ln late aardappelen zijn. Een ex- portsterke late aardappel, liefst groot van stuk, zou hier zeker koopers vinden, evenals ongetwijfeld aard appelen, geschikt voor de binnenlandsche consumptie. Reeds in den zomer begint het met de boonen, die de meeste Jaren ln vrij groote hoeveelheden, door de inmaakfabriek van elders worden betrokken. Schorse- neeren worden hier veel gebruikt, het begint al in de herfst en wanneer in de wintercampagne de koolexport eenmaal goed ls begonnen, kan men constateeren, dat er bijna dagelijks uit andere streken, meestal uit Zuid- Holland, vrachtauto's vol worden aangevoerd, die van hier als bijlading worden verzonden. Het komt maar zelden voor dat men geheele wagenladingen wortelen hier ln de vellingen kan koopen, zonder den prijs te veel te moeten opdrijven. Zelfs kleine orders voor dit artikel zou men dikwijls moeilijk bunnen uitvoeren, als men niet de kleine op sommige dagen geheel ach terwege blijvende aanvoeren op onze veilingen kon aanvullen door zendingen van elders. Ik meen niet te veel te zeggen, wanneer lk beweer dat dergelijke producten waaraan er ongetwijfeld nog wel enkele zouden zijn toe te voegen, hier In deze om geving evengoed geteeld kunnen worden. Men zou alvast beginnen met besparing der vracht en de com missie die men moet betalen door uit de tweede hand te koopen. Of de teelt loonend zal zijn is natuurlijk onder de tegenwoordige onzekere omstandigheden een vraag die niemand kan beantwoorden, doch dat ls met vroege aardappelen en kool al niet beter. Dat ik tot nog toe bijna in hoofdzaak over de export heb gesproken, vindt wel haar oorzaak in de moeilijk heden die deze thans ondervindt. Dat ook de binnen landsche handelaren een moeilijken tijd doormaken, zou m°n als bijna vanzelfsprekend kunnen aannemen. Door de mislukte oogst zijn er bijna geen aardappelen geweest, dus viel hieraan vanzelf bijna niets te verdie nen. Het andere hoofdproduct aan onze veilingen, de kool, is tot nog toe weinig waard geweest en zooveel ervaring heb ik in den handel wel al opgedaan, dat ik weet dat aan een artikel dat bijna niets kost, meest al ook weinig te verdienen ls. Ofschoon de vooruitzichten verre van rooskleurig zijn, wil ik toch de hoop uitspreken, dat verbetering in de toestanden zoowel voor tuinders als voor handelaren niet al te lang meer zal duren. Ik eindig met belde partijen er op te wijzen, dat vooral in deze tijden, ab normaal als ze in hooge mate zijn, samen overleggen en elkaar zooveel mogelijk ln de handen werken, een eerste verelschte is. De notulen der vorige vergadering werden door den secretaris, den heer P. F. Slot voorgelezen en onder dankzegging goedgekeurd en vastgesteld. Aan het financieel verslag van den penningmeester, den heer J. Kramer, ontleenen wij dat de rekening der nachttelefoon sloot met een batig saldo van f 28.80. De rekening der vereenlging sloot met een voordeellg saldo van f 208.90. De rekeningen werden door de heeren C. Bonnet en P. Rijper nagezien en in orde bevonden, waarna ze werden vastgesteld onder dankzegging voor het accu raat gehouden beheer. Het jaarverslag van den secretaris begon met er op te wijzen, dat de grootste pessimist van verleden Jaar nog ongelijk heeft gekregen. Het is nog slechter dan men toen had gedacht. Alleen de prijzen der tomaten Griep !s een ziektetoestand, die door I Abdijsiroop op een bijzondere wijze wordt bestreden Abdijsiroop houdt de ontwikke ling en het verder razen van een griep-aanval tegen, door de taaie sli'm - bezwangerd met ziektekiemen uit ti drijven. Abdijsiroop kalmeert het hoesten, verzacht de plekken, die ruw en rauw zijn in Uw keel. en Uw ges'el ondervindt den gunstigen invloed. Onovertroffen bi) I Hoest - Griep Bronchitis - Asthma. Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. F1 Z75. Fl.4.50 i Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons i (60 cl). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) en uien zijn nog goed geweest, waaruit blijkt, dat men nog wel voor onze producten wil betalen, als er maar niet te veel van Is. Inkrimping van den teelt zal dan ook het parool moeten zijn. Al Hjkt het er wel op. de secretaris is van meening. dat de bedrijven niet ten doode zijn opgeschreven. De miinimumprijzen hebben goed werk gedaan. Ook is de vereen, werkgeefster ge worden, door de nieuwe regeling met de transportarbei ders, welke regeling zeer tot genoegen van beide par- tijen loopt. Ook ls men In het afgeloopen jaar overeen gekomen om in verband met de slechte economische om standigheden de wagons niet meer te frankeeren. De Spoorwegen zijn nog zeer weinig tegemoetkomend te genover ons geweest, uitgezonderd voor het vervoer van aardappelen naar de zeehavens heeft men geen vraoht- reductle kunnen bemachtigen. De houding der N. S. is niet ln haar eigen belang. Het verslag sloot met den wensch. dat het eind van het seizoen een gunstiger beeld mag geven dan tot nu toe. want ondanks plles wordt er zeer veel verzonnen. Ook werd de hoop uitge sproken dat de exportbelemmeringen die onze producten ondervinden zullen afnemen. B«hn"awHHn r. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Deutekom en W. Wagenaar werden met hitna algemeene stemmen herkozen en namen hunne benoemingen aan. Aansluiting bij de Centrale Organisatie. Als punt 5 stond op de agenda vermeld: Bespreking aansluiting btj de Centrale Organisatie voor den Aard- apnelen-, Groenten- en Fruithandel. De Voorzitter lichtte een en ander toe. De eerstre- vraagde contributie was f 25 voor een exporteur en f 8 voor een blnnenlandsch handelaar. Tenslotte heeft men het zoo gemaakt, dat het op f 10 voor een exporteur en f 2.50 voor een blnnenlandsch handelaar komt. De organlsaotle ls al aan het werk. Er ls reeds een kan toor gehuurd enz. Vele vergaderingen zijn reeds gehou den. Het ls wensc-helljk, met het oog op een eventueel tekort, dat punt 7, waar het bestuur voorstelt dat al leen de firma's lid zijn en niet de leden der firma's wordt aangenomen. Dan komt men tot 27 exporteurs en 55 binnenlandsche handelaars en zal de contributie onzer vereen, rond f 400 bedragen. Voorzitter deelde verder nog eenlge bijzonderheden mede in verband met de aan sluiting. De heer J. Kloosterboer was voor aansluiting. Ver schillende dingen kunnen worden onderzocht en be streden, b.v. de f 3.65 keuringskosten van een wagon aardappelen. Ook de heer J. Hoogland ls voor organisatie. Het is beslist noodig, dan kan de regeering zich ook eens tot ons wenden. Het lidmaatschap wilde spr. echter niet veranderen. Voorzitter handhaafde het voorstel van het bestuur. Spr. rekende nog eens voor wat het zal kosten. Met dé onkosten zou het ongeveer f 500 bedragen. Als de bond van Exporteurs lid wordt behoeft men geen exporteur-afgevaardigde te benoemen, dan is het voldoende als een blnnenlandsch handelaar wordt be noemd. Na eenlge bespreking werd het voorstel van het be stuur ln stemming gebracht, en met algemeene stemmen aangenomen, zoodat ook het voorstel, dat de firma's alleen lid zUn. is aangenomen. Als afgevaardigden werden benoemd de heeren C. Wagenaar, voor de exporteurs en P. Greeuw voor de binnenlandsche handelaars. Belden namen de benoe ming aan. Bespreking loon en werkregeling transport arbeiders. Van de firma Rens Slot en Bonnet te Broek op Lan gendijk was een schrijven Ingekomen met de vraag, of het laden te Heerhugowaard ook onder de regeling van Broek op Langendijk valt, waarop door den secretaris bevestigend is geantwoord. De heer Bonnet lichtte dit schrijven nader toe en aohtte het gewenscht, dat de regeling eens onder de oogen werd gezien. De tijden zijn moeilijk en de prijzen laag. zoodat het loon zeer zwaar op het product drukt. Spr. stelde voor een commissie te benoemen, die deze zaak eens moet onderzoeken. Voorzitter is het hiermee eens. Er zal een commissie worden benoemd, bij welke de leden de gelegenheid hebben hunne grieven schriftelijk ln te dienen. Liefst zoo spoedig mogelijk, want als het noodig is, moet de regeling voor 1 April worden apgezegd. De heer J. Kuiper deed een opgave van het loon, door een arbeider verdiend, die steeds aan het werk is ge weest Het hoogste loon was f 957 per jaar, waar dan nog f 0.80 per week af moet voor contributie. Dat ls dus een loon van f 17.60 per week. Spr. gaf ln overwe ging, als de werkzaamheden niet grooter werden het loon niet te verlagen. Voorzitter: Dat zal in de commissie worden bespro ken. Het lage loon komt er doordat zoo weinig aardap pelen zijn geladen. Anders had het f 23 f 24 bedragen. Voorzitter zeide, dat in Broek op Langendijk van 12 Juni 1930 tot 9 Mei 1931 gemiddeld f 25.14 per week ls verdiend. Nu in 38 weken f 17.90. Daar worden met het oog op de groote werkloosheid zooveel mogelijk losse arbeiders ln dienst genomen. Kortingspercentage en plaatsengeld veilingen Voorzitter zelde, dat bet percentage verleden jaar van pet op 1/10 pet. Is gebracht Spr. stelde voor, dit voor een Jaar aldus weer vast te stellen, in verband met de slechte toestanden. Aldus werd besloten. Ook het plaatsengeld wilde voorzitter zoo laten, waar op de heer J. Kloosterboer opmerkte, dat men in een winkel toch ook geen entree moest betalen. Spr. stelde voor, dit op de helft te stellen. De heer Bonnet: De bouwers kunnen ons ook wel eens tegem^t Komen. Voorzitter stelde voor het bestuursvoorstel te handha ven. daar men er eigenlijk een luttel bedrag mee kon verdienen. Ook den precairen toestand .voor de veilingen wilde spr. in het oog houden. Na eenlge besprekingen, waarbij de heer J. Hoogland de opmerking maakte, dat het Indertijd zelf door Koop handel is verzocht, werd met 26 tegen 6 stemmen beslo ten het zoo te laten. Voorzitter ging hierna de geschiedenis van de con tante betaling nog eens na. Door de verlaging van de korting zal de contante betaling er minder om worden. Rondvraag. Op verzoek van den heer J. Kramer zal de leden per circulaire bericht worden gedaan van het besluit inzake loon en werkregeling. De heer K. de Ntfs had een boer voor z'n wagon gehad, die toen hij niet direct kon lossen naar huis gegaan en niet teruggekomen was. Mag dat? Voorzitter antwoordde, dat de aanvoerder daartoe het recht niet had. Men moet elkander echter zooveel mo gelijk ter wille zijn. De veilingleider, de heer S. de Boer lichtte deze zaak toe. Spr. had den bouwer gelijk gegeven, want er was geen volk genoeg bij den wagen. De heer J. Kloosterboer zelde, dat men dergelijke uit wassen moest tegengaan. De heer H. Kamp drong er op aan. dat die reclame in de kranten dat de kool waardeloos is enz. werd tegen gegaan. Voorzitter antwoordde, dat dit niet ln de hand werd gewerkt De kranten moeton echter vol. De heer Bonnet wilde de boeteregeling van de veilin gen laten onderzoeken, door dezelfde commissie die de loonregeling onderzocht. Het ls niet juist, dat de boer de boete ontvangt Voorzitter zelde. dat de boete niet aan den koopman kwam om misbruik te voorkomen. De heer J. Kramer zelde, dat wel eenlge afschriften der regeling aanwezig zijn. De heer Bonnet wilde verder het contract met Vaz Dlas opzeggen en een contract aangaan met Centraal Beheer. De heer J. Kuiper ontraadde dit sterk. Met Centraal Beheer heeft men veel moeilijkheden. Centr. Beheer werkt op winst, terwijl Vaz Dlas ln het belang der ver zekerden werkt. Men moet bij Centraal Beheer soms 5 of 6 weken wachten op ultkeering. De heer Bonnet stelde voor, adhaesie te betuigen aan het adres van de heeren Coiyn, Bruijns c.s. Aldus besloten. De heer Bonnet zelde, dat Voorzitter ln zijn openings rede zichzelf had tegengesproken. Eerst zelde Voorz. dat er kool genoeg was en later weer van niet, nJ. door het bonnenstelsel kan men geen kool genoeg krijgen, 't Wordt nu tijd, dat de tuinder bij den handelaar komt. De wensehen van ons worden finaal genegeerd. Spr. gaf ln overweging dit nog eens onder de oogen te zien. De Voorzitter is het hiermee eens. Men heeft er reeds 10 jaar tegen gevochten, zonder resultaat. Spr. noem de enkele voorbeelden, waaruit duidelijk bleek, dat men niet zonder bonnen kon. Het hindert eohter niets. Als de bouwers hun zin maar krijgen. De heer Bonnet: Ze erkennen het zelf, want als Ame rika komt, mag het wel, dan mag men zelfs een dag vooruit koopen. De heer J. Hoogland zelde, dat de oorzaak der crisis overal gezocht wordt doch men zoekt niet bij zichzelf. Het wordt al slechter als men de koolplanten en de zaden over de grenzen stuurt. Spr. zou het toejuichen als koolzaad onder de Landbouwuitvoerwet werd belast met een flinke premie. Na nog eenige besprekingen sloot de Voorzitter de vergadering met een woord van dank tot de aanwezigen voor de opkomst en de aangename besprekingen. Bezuiniging bij de Ned. Spoorwegen. Verscheidene maatregelen. Dezer dagen namen wij ean bericht op. waarin werd meegedeeld, dat van de zijde der Ned. Spoor wegen sedert zeer korten tijd een bezuirugingscom- rnissie in bet leven is geroepen, welke tot taak heeft na te gaan of en in hoeverre op de personeelbezetting, werkzaam op de stations, bezuinigd kon worden. Thans lezen wij hierover nog in de N.R.Crt.: Zooals ongeveer alle bedrijven hier te lande, on dervinden ook de Nc-derlandscbe Spoorwegen sterk den invloed van den slechten economischen toestand. Bij de concurrentie van het auto-verkeer, dat vrij is van verschillende wettelijke verplichtingen, waaraan de spoorwegen wel onderworpen zijn, komt nu nog de vermindering van het vervoer vooral van het goederenvervoer. De ontvangsten waren dalende, en deze daling komt meer en meer tot uifing. Al geruimen tijd is de directie doende, tal van maatregelen tot versobering en bezuiniging te tref fen. ten einde de uitfeaven van exploitatie te vermin deren en verschillende interne commissies zijn in het leven geroepen om andere werkwijzen tt over wegen en in toepassing te brengen. Zoo heeft de commissie voor de mechanisatie op eenige buren ux van de hoofdadministratie machines ingevoerd, waardoor tal van werkzaamheden thans mechanisch worden verricht, met als gevolg personeelbesparing. Ook op enkele stations is daarmee een begin ge maakt. Wat de bezetting van de stations btereft al sinds jaren wordt nagegaan, of deze in overeenstemming is met den omvang van het vervoer, blijkende uit de daaromtrent gehouden statistiek Menige vermin dering van personeel of vervanging door personeel van lageren rang is daarvan het gevolg geweest. Se dert eenige weken is aan deze wijze van beoordee ling kracht bijgezet door een commissie, welke nu de stations bezoekt, ten einde door persoonlijke be schouwing na te gaan of nog meer besparing van personeel kan worden verkregen. Daarnaast werkt een commissie voor rationalisatie welke beoogt vereenvoudiging en versobering van de werkzaamheden op de goederenkantoren der stations cn van de wijze van exploitatie, met inachtneming van de belangen van het publiek. Ook op nog ander gebied is een commissie werkzaam om tot vereen voudiging te geraken. Zoo is men bij dc spoorwegen op allerlei wijze bezig te trachten om, zonder schade toe te brengen aan de richtige functioneering van het bedrijf en met in achtneming van de belangen van het publiek, het be drijf zooveel mogelijk economisch te drijven. Verschil- 'ende dier maatregelen hebben tot gevolg gehad, dat oersoneel beschikbaar kwam, hetwelk dan tijdelijk bij andere diensten werd ondergebracht. De directie is den laatsten tijd verder er toe overgegaan, door toe passing van verschillende bepalingen, personeel te floen afvloeien. Werd tot korten tijd geleden aan per soneel van de voormalige H.S.M.. waarvan de pen sioengerechtigde leeftijd in het algemeen 00 jaar is, ♦oegestaan langer te blijven waarvan een druk ge- bruik werd gemaakt, daaraan is thans een einde cre- komen. en verscheidene voormalige ambtenaren van de H.S.M., 60 jaar geworden zijnde, hebben in den laatsten tijd den dienst met pensioen verlaten. Thans ligt het in de bedoeling, ook voor het per soneel der Staatsspoonvegen, dat in het algemeen op 05-jarigen leeftijd pensioengerechtigd wordt, de dienst betrekking vroeger te doen eindigen en dB personeel na den 60-jarigen leeftijd voor wachtgeld in aanmer king te doen komen, tot den pensioengerechtigden leeftijd is bereikt Reeds is aan eenige personen deze opwachtgeldstelling meegedeeld. Ook zal een onder zoek worden ingesteld, welke personen bii den dienst op de lijnen, die vroeger pensioengerechtigd zijn dan op 60-jarigen, resp. 65-jarigen leeftijd, voor pension- neering in aanmerking kunnen worden gebracht. Verder hebben de Spoorwegen getracht, door uitstel van verschillende werken van uitbreiding of vernieu wing, bezuiniging te verkrijgen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 18