Bont Allerlei. EVENTJES DENKEN. Vraagstuk No. 913 Vraagstuk No. 914. VOOR ONZE DAMMERS. Vraagstuk No. 915. m m m m e m 9 9 0 H W n Hf H w 9 9 m B, 9 m m •tü m 0 m IÉ.' VOOR ONZE SCHAKERS. Vraagstuk No. 916. kjj? mm Ik i #9I i u ps fjjj fff r# jf gpp wê &1B M 4 9 iflf pi H u ;n Si 1 Verdrijf Uw Rheumatiek Comité van Actie tegen Wetsontwerp Terpstra SENSATIE. DE VOS, DE GANS EN HET KOREN. Een boer is met een vos, een gans er. een mand met koren op reis. Hii komt aan een rivier en het bootje kan alleen hem met één van zijn vrachten dragen. Als hij nu de vos en de-gans alleen laat, eet de vc de gans op. Laat hij de gans alleen met het koren, dan eet de gans het koren op. Hoe brengt hij alle drie veilig over de rivier? ..MEETKUNDE". Hoe groot is een driehoek, waarvan de zijden 40, 20 •n 20 c.M. zijn? OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons voorlaatste nummer. No. 905.Het gezin. In dat gezin waren 4 meisjes en drie jongens. No. 906. De slak en de paal. In tien etmalen zal hij boven «p de paal zijn. van Ge o J. A. van Dam, Wassenaar. Zwart: 8. 1 6 11 16 21 I 26 31 26 41 46 Mm Wit: 13. De diagramstand in cijfers behoort te zijn: Zwart 7 schijven op 1, 2, 6, 8, 9, 20, 37 en een dam op 25. Wit 13 schijven op 11, 17—19, 21. 23, 30. 31, 33, 34. 42 en 43. Wit speelt en wint. OPLOSSING PROBLEEM No. S07, van D. K1 e e n te Heemstede. De diagramstand in cijfers was: Zwart 9 schijven op 8, 9. 11, 12, 15, 17. 19, 21, 31 en een dam op 50. Wit 10 schijven op 20, 25, 29. 34, 35, 38, 39 42—44 en een dam op 49. Wit speelt achtereenvolgens 39—33 38—32, 49 31 en 3x29, wint door toepassing van het „Méaudre- motief" op een aardige eif verrassende wijze. Huwelijken van kleurlingen. New-York). Bij huwelijken van negerafstamme- lingen met blanken wordt de huidskleur in den loop van verscheidene geslachten altijd bleeker en treedt het negertype immer meer en meer terug. Zóóveel negerafstammelingen overschrijden de kleur- grens, d.i. géVen zich van dan af als blanken uit, dat de negers daarvoor een afzonderlijke uitdrukking heb ben bedacht: ze noemen het „passeeren" (passing). In New York, waar op elke 34 inwoners er één als neger kan aangesproken worden, zijn naar algemeen* schatting der kleurlingen, meer dan tien duizend neger- afkomelingen „gepasseerd". In Chicago, waar er op 20, en in Philadelphia, waar er' op 13 inwoners een neger voorkomt, moet dat getal, in verhouding nog grooter zijn. Er bestaan sterke gronden om aan te nemen, dat er meer vrouwen dan mannen de kleurengrens overschrij den. Dit ligt gedeeltelijk aan het feit. dat de aantrek kingskracht tusschen een blanken man en een zwarte vrouw grooter is dan in de omgekeerde richting en gedeeltelijk ook hieraan, dat het „passeeren" voor een vrouw gemakkelijker'gaat dan voor een man. Een J°ng meisje met maar één achtste negerbloed in de aderen vond als keukenmeid, kindermeisje of meid- alleen" gelegenheid om zich de spreek- en leefwijze, de manieren enz. der blanken eigen te maken. Onlangs kwam op een elegant „diner dansant" te New-York een jonge vrouw als frappant bekend vooi aan een der aanwezige heeren. Het was echter eerst nadat ze hem vleiend bezwoer haar niet te verraden, dat hy in haar het vroegere dienstmeisje van zijn moeder zag. dat in zijn geboortestad, honderden mijlen ver van New-York, als negerin doorging. Slechts aan een of twee blanken en aan minder dan een dozijn negers is het bekend, dat een van de popu lairste Amerikaaniche tooneelspeelsters van zwarte af komst is. Uit navorschingen van het Carnegie-Instituut blijkt dat kinderen van mulatten of blank, of zwart kunnen zijn. Mulatten zijn, zooals bekend,' het product der eerste kruising tusschen een blanken man en een ras echte negerin of tusschen een neger en een blanke vrouw. Het kind van een mulat en een blanke heet men quarterton. Huwt zulk een quarterton met een blanke, dan is de spruit een octoron. De meeste octoronen zien er als blanken uit. Uit een huwelijk tusschen een octoron en een blanke ontstaan altijd kinderen met een blanke huid. In de ge van F. J a n e t. abcdefgh Wit: 9. De diagramstand in cijfers behoort te luiden: Wit Ka8, Ta7, Te7, Pc8, Pe4, La4, Lf6 en twee pionnen op b6 en d3. Zwart Kd5, Pb3, Pd8 en twee pionnen op b7 en f7. Wit speelt en geeft in twee zetten mat! OPLOSSING PROBLEEM No. 908, van H. A. LovedSy, 1845. De diagramstand was: Wit Kal, Td7, Lg2, Lh6 en 4 pionnen op a2, b3, f2 en g4. Zwart Ke4, Pf3 en twee pionnen op b5 en c5. Wit speelt en geeft in drie zetten mat door Kbl, b2, Lhl of iets dergelijks, zwart b5-b4, waarna wit het pat-gevaar ernstig onder het oog moet zien. Hij speelt echter zeer verrassend Lel!!!! als eer sten en dus sleutelzet, zwart b4b5 en nu wit Td2! zwart Kf4 en wit geeft mat met Td4i Deze manoeu vre, het overschrijden van een kritisch veld (een door Kohtz en Kockelhorn ingevoerden naam) door een kri- t:schen zet, met de bedoeling op dat kritische veld' een versperrend stuk te kunnen plaatsen, zoodat de patstel ling wordt opgeheven en de zwarte koning in de ver stopte schootslijn moet gaan staan om daarna den dood te vinden door aftrek-schaak van het versperrende stuk, deze manoeuvre is het thema van het beroemde z.g. „Indische" probleem. De kritische zet Lel was een ge lukkige .vondst, of wel een geniale gedachte en wel voornamelijk hierom: de zetten Lel en Td2 vormen een logische combinatie; niemand zal Lel probeeren, slechts de erkenning van het doel van dien zet, dus het door zien van de geheele combinatie verschaft ons de op lossing. De componist van het „Indische Probleem" heeft ons dus het eerst de waarde van het thema, de innerlijke gedachten, die de probleem-oplossing uitbeelden moet, doen. Aldus het pleidooi van den vermaarden probleem kenner, Weenink over dit „moeder-probleem" in de com positieleer, zoodat we hieraan niets meer hebben toe te voegen. t (Nadruk verboden). vallen waarin de* herhaalde vermenging van bloed van blanken van een blonden stam voorkwam, is reeds het derde geslacht van afstammelingen van rasechte negers, zoo goed als altijd niet alleen blank van huid, maar ook blond van haar, en vaak zelfs zonder dit hardnek kige overblijfsel van zwarte afstamming, namelijk het kroeshaar. In het groote negerkwartier van Chicago bestaat er een eigenaardige vereeniging, de Manasse-Club, die uitsluitend bestaat uit blanke mannen die een zwarte vrouw, of uit zwarte mannen die een blanke vrouw gehuwd hebben. De leden van deze vereeniging onder houden geen betrekkingen met hun blanke of zwarte buren. De kinderen en kleinkinderen, uit huwelijken van die Manasseleden gesproten, zullen wel een groot percen tage vormen van degenen die ten slotte „passeeren". De negen nieuwe wereldwonderen. (New-York). Men weet het, in de Oudheid kende men de zeven wereldwonderen. Het waren n.1.: 1. De pyramiden en de sfinx; 2. De hangende tuinen van Semiramis; 3. Het graf van Mausoleus in Klein-Azië; 4. De tempel van Diana te Ephesus; 5. De kokossus van Rhodes; 6. Het beeld van Zeus in het dal van Olympia, door Phidias vervaardigd; 7. De vuurtoren van Alexandrië. Al deze wonderen zijn verloren gegaan met uitzonde ring van de pyramiden en de sfinx. Thans heeft een Amerikaansch tijdschrift aan een honderdtal bekende persoonlijkheden in Amerika de vraag gericht, wat zij op het gebied van toegepaste wetenschap, voor de zeven wereldwonderen van onzen tijd houden. En nu zijh er niet zeven, maar negen we reldwonderen vastgesteld en wel de volgende: 1. de ontdekking van de bacterieën en de toepassing der bacteriologie voor het welzijn van het menschdom. 2. de vooruitgang van de wetenschap, wat betreft den bouw der materie en de onderzoekingen op het gebied der uitstralingen. 3. de toename van het gebruik der electriciteit als licht, kracht en in het verkeer. 4. de constructie van machines met inwendig ver brandingsproces (motoren). 5. de moderne methoden, toegepast bij den bouw van huizen, fabrieken enz. met metaal en cement. 6. de moderne metallurgie. 7. het conserveeren van voedingsmiddelen met mo derne methoden. 8. het vliegwezen. 9. het radiowezen. Wanneer men nog van het tiende wonder in dezen tijd mag spreken, dan zou het dit zijn: terwijl de zeven Wees er vlug bij! Bi] de eerste pijnlijke scheut in armen, beenen of lendenen, wrijf U dan onmiddellijk met Akker s Kloosierbalsem. het vanouds bekende en beproefde wrijf- middel, dat al zooveel goede diensten bij rheumatiek heeft bewezen. Tot diep in de weefsels voelt Ge dan de wel dadige. genezende werking en de pijnen verdwijnen AKfiERs Kloosterbalsemtoo goed" VIII. Minder uitgaven voor Onderwijs. Behalve de reeds in ons vorig artikeltje „Betere Bezuinigingsvoorstellen" aangegeven bezuinigings maatregelen. is 't nog mogelijk op andere wijze de kosten voor het lager onderwijs te verminderen, zonder schade te doen aan de vitale belangen van het onderwijs en zonder in strijd te komen met het beginsel der financieele gelijkstelling. Evenals de beide reeds aangegeven bezuinigings- wijzen betreffen ook deze meer de gemeentelijke dan de rijksuitgaven, doch het staat wel vast, dat het juist talrijke gemeenten zijn, die onder de uitgaven voor het onderwijs te lijden hebben. Zelfs de A. R. „Rotterdammer" erkende dit dezer dagen, in het artikeltje in dat blad wordt gezegd: „Scholenbouw en onderwijsexploitatie leg- „gen niemand zal het ontkennen zeer „zware, soms ondraaglijke lasten op de ge beenten. Vooral ook. als de voorstanders van „Christelijk Onderwijs elkaar niet weten te „vinden". Een belangrijke bezuiniging kan gevonden worden door in de Wet onderscheid te maken tusschen wat genoemd kan worden „klassikale" en „pers< onlijke" leermiddelen; leermiddelen, die zooals b.v. een landkaart voor een geheele klasse of meer dan één klasse gebruikt wordt, of persoonlijke, als leerboeken, potlooden enz. waarvan elk kind een exemplaar noodig heeft. Als in een gemeente een nieuwe, of slechts voor enkelo jaren gestichte, bijzondere school voor reke ning van de gemeente aangeschaft heeft volledige stellen „klassikale" en „persoonlijke" leermiddelen en de openbare school met b.v 100 leerlingen behoeft een landkaart van f40.dan krijgt zoowel vol gens de bepalingen der tegonwoordige wet. als vol gens die van het Wetsontwerp-Terpstra de bijzon dere school met 200 leerlingen de beschikking over f 80.-—, waarvoor zelfs twee landkaarten te koopen zijn. Voor het minst mag één landkaart, als daaraan behoefte bestaat, voldoende geacht worden. De nu extra ontvangen f40.— kunnen voor andere zaken uitgegeven worden: zonder eenige cchade aan het onderwijs te doen en toch belangrijke vermindering van de gemeentelijke uitgaven te verkrijgen, kan hier in verandering komen door het maken van het bo vengenoemd onderscheid. «r Het aanstellen van een vakonderwijze/es bij het openbaar onderwijs b.v. in de nuttige handwerken, als aan 'n éénmans-school geen onderwijzeres werk zaam is moet in de toekomst niet., zooals thans het geval is en zooals het bij het Ontwerp-Terpstra blijft noodzakelijk behoeven te leiden tot de mogelijk heid van het aanstellen van vnkonderwijzeressen bij het bijzonder onderwijs, voor rekening van de ge meente, indien op de bijzondere school wel tot het geven van dit onderwijs bevoegde leerkrachten aan wezig zijn. Een wijziging op dit punt zou aan vele gemeente besturen bel^igrijke bezuinigingen brengen. Komen deze bezuinigingen speciaal de gemeenten ten goede: er moge de aandacht op gevestigd worden, dat een andere wenschelijke bezuiniging, zoowel het Rijk als de Gemeenten vermindering van uitgaven kan brengen, terwijl daarenboven het onderwijs er door wordt gebaat. Er dienen bepalingen te worden opgenomen, die de stichting van centrale openbare, zoowel als van cen trale bijzondere, scholen voor uitgebreid lager on derwijs bevorderen. Op verschillende plaatsen, zelfs van betrekkelijk kleinen omvang, zijn 2, 3. zelfs 4 U.L.O.-scholen, die dikwijls een bestaan op het kantje af hebben, en die wonderen der Oudheid vrijwel door den tijd verloren gingen, zijn de wonderen der moderne toegepaste we tenschappen niet van den tijd afhankelijk. Ze kunnen langer duren en zich verder ontwikkelen. De koe van den Heiligen Nicolaas. (Boedapest). Nog steed9 leeft in het oude Hon- gaarsche dorp Kalocsa het gebruik voort, waarbij ieder jaar in Februari een van de behoeftigste inwoners uit naam van H. Nicolaas een koe krijgt.. De naam van den gever moet onbekend blijven, zoodat er door alle bewoners van het dorp altijd zeer veel veronderstellin gen geuit worden. Dit jaar kreeg een zekere Ferenz Collar. die een groote familie te verzorgen heeft en in den allergroot sten nood leeft, het welkome geschenk. Toen hij op een morgen de deur uitging, vond hij een vette koe. die aan de deurknop vast gebonden was. Voor den drem pel lag verder een flinke hoeveelheid levensmiddelen, zoodat het gezin van Ferenz voor de eerste maanden geen zorgen behoeft te hebben. Het Fascistenlied. (R o m e). Eenigen tijd geleden voelde Mussolinï behoefte aan een ander soort verstrooiing dan de of- ficieele plechtigheden in de Italiaansche hoofdstad hem boden. En zoo kon het gebeuren, dat hij ergens aan den zelfkant van de stad, op zijn eentje een bescheiden bios- coopje binnenstapte en er tranen met tuiten lachte om de avonturen van de privé secretaresse en haar genialen vriend. Zooals dat in de Italiaansche cinema's de ge woonte is, werd aan het slot van de voorstelling „Giovi- nezze" gespeeld. Alle aanwezigen verhieven zich van hun plaats en stemden in met de fascisten-hymne. Al leen de Duce, gewend de hem gebrachte hulde zittend te aanvaarden, stond ook ditmaal, de gewoonte getrouw, niet op. Plotseling wordt hij door iemand die achter hem staat op den schouder geklopt en terwijl een ge stalte zich in het schemerduister over hem heenbuigt, hoort de Duce zloh in het oor fluisteren: „Luister eens, jonge man, ik denk er precies over als jij en vindt dit ook een dwaze, zinnelooze vertooning. Maar juist om dat ik een geestverwant in u zie, raad ik u in uw eigen belang aan, sta op. Mussolini heeft namelijk overal zijn spionnen..." Een anecdote van een groot tooneelspeler. (Berlijn). RUDOLR SCHILDKRAUT, de groote tooneelspeler, wiens Shylock-uitbeelding tot het beste behoort, wat ooit door een acteur werd gepresteerd. had de gewoonte al zijn kleeren in Praag te laten maken, in verband met het lage leerlingen-aantal, een, in betrekking tot de opleiding onvoldoend, aantal leer krachten hebben. Zoo zijn b.v. in Bolsward twee bijzondere Prot. U.L.O. scholen, elk met pl.m. 25 leerlingen. Dit als een voorbeeld uit vele. Zonder schade voor het onderwijs integendeel dit bevorderende kan door een centralisatie van U.L.O. scholen voor Rijk en Gemeenten bezuinigd worden. Indien er op dc juiste wijze door de Staatscom missie Rutgers en door den Minister gezocht was naar bezuinigingen, dan ware het mogelijk geweest voorstellen t.e doen, die niet de vitale belangen van het onderwijs benadeelen en toch >;ouden leiden tot minder uitgaven voor het onderwijs Het Comité van Actie tegen Wetsontwerp Terpstra. We smullen wel van de sensatie, De pers is heerlijk openbaar. En maakt ons menig rauwe rechtszaak Vol prikkelend aroma klaar. Zoo 's avonds onder het sigaartje, En bij een geurig kopje thee. Genieten we in stille aandacht Van menig roodgekleurd souper! Het voorgerecht was wel Matuschka. De monsterlijke trein-bandiet, Wc volgden hem bij helsche vreugde, Bij schrille angst en groot verdriet. Tot slot is alles als een leiddraad Heel handig in elkaar gezet, U kunt die voor een schijntje koopen, In zakformaat en met portret! Vervolgens zagen we de pakkist, Hoe duidelijk was dit cliché, De man die ,,'t pakhuisje" verhuurde. „De techniker", gewiekst voor twee. Dan meerdere intimiteitjes, Ook voor een teek'ning was gezorgd, Heel simpel en volmaakt natuurlijk, Het touw, dat werk'lijk had geworgd! Toen volgde de Majella-toren, Mysterieus van top tot teen, We klommen angstig mee naar boven. En vonden alles erg gemeen. We vormden ook een eigen meening. Verdachte vocht voor zelfbehoud, We lazen z'n gevang'nis-briefjes, En voelen veel voor Arkenbout! Zoo griez'len we constant gezellig Van week tot week aandachtig voort. Is de arsenicum verorberd, Dan wacht een overval met moord! Ze zijn zoo nuttig deze zaken, Ook voor maatschappelijk succes. Want heel de duist're onderwereld Neemt gnuivend voor een schijntje les!! Maart 1932. (Nadruk verboden). KROES. Wanneer men hem vroeg waarom hij dat deed, plaoht hij te antwoorden, dat hij nergens ter wereld zoo goed en zoo goedkoop werd bediend, waarbij nog kwam, dat de kleermaker, die zijn garderobe verzorgde, hem vaak tranen liet lachen, om de dwaze, maar buitenge woon geestige antwoorden, die hij op de allergewoonste vragen wist te geven. Op een keer, 't was in de oorlogsjaren en de keuze in stoffen bleef dientengevolge zeer beperkt, speelde Schildkraut in Praag weer eens in gastvoorstellingen. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om zijn kleer- makertje op te zoeken en een broek te bestellen. „Maar denk er om, voegde hij er aan toe, „ik ga over een week weg en dan moet ik het kleedingstuk meenemen." De week verliep, maar wat er ook kwam. geen kleer maker met de broek. In Berlijn teruggekeerd, schreef Schildkraut den kleermaker, maar er kwam taal noch teeken als ant woord. Twee jaar later is de tooneelspeler weer in Praag, en reeds den eersten dag na zijn aankomst verschijnt het tailleurtje met de bestelde pantalon. Critisch bekijkt Schildkraut het kleedingstuk en ver ontwaardigd roept hij uit: „Mooie manieren hou jij er op na. In zes dagen is notabene de heele wereld gescha pen. maar meneer mijn kleermaker heeft twee jaar noo dig voor een broek!" Het mannetje, geenszins uit het veld geslagen, richt zich op en terwijl een lachje om zijn lippen speelt zegt hij, op gekrenkten toon: „Bekijk eerst die wereld... en dan deze broek!" Een prijs van uitmuntendheid voor den besten echtgenoot. (Chicago). Te Chicago heeft de heer Wanne- stand een eersten prijs van uitmuntendheid behaald, toegewezen aan den... besten eohtgenoot. Onder al zijn hoedanigheden worden de volgende op gesomd 1. Hij is des morgens goed geluimd. 2. Hij laat zijn vrouw de uitgaven voor de huishouding regelen, zonder haar ooit een opmerking te maken. 3. Hij zegt, dat zyn vrouw beter kan koken dan zijn moeder. 4. Hij komt stipt op het uur van de maaltijden. 5. Hij is vriendelijk in gezelschap en tegenover zijn echtgenoote. 6. Hij is een goed beoordeelaar van vrouwelijke schoon heid. 7. Hij is edelmoedig en heeft een uitmuntend karak ter. .8 Hij houdt meer van zijn tehuis dan van zijn club.

Schager Courant | 1932 | | pagina 23