collectie VITRAGES et LOOPERS. POORTER's Heeren-Costuns Tapijt= en Meubelhandel, J. Otsen, Wij vestigen speciaal uw aan dacht op onze - Zaterdag 12 IVIaart 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9036 Bij de baar van een groot staatsman. De smokkeloorlog aan de grens. De moordaanslag te Amsterdam. Slachtoffers van hun verliefdheid. SCHOLENBOUW IN DE WIERINGERMEER, Nog geen enkel spoor van Lindbergh's jongen. SCHAGEN. Telefoon 87. Laat nu uw kapokmatrassen bijvullen, 's morgens gehaald, 's avonds terug. Ruime keuze Burgerwoning Permanent? T. DE JONG, Schager Roosjes. Het stoffelijk overschot van Arlstide Briand in de kist, opge steld ln de Salie de 1'Horloge van het ministerie van Buitenlandsche Zaken aan den Quai d'Orsay te Pa rijs. Bij de baar is een eerewacht opgesteld van voorzitters van oud- strijdersvereenigingen. Op ver zoek van de familie is de kist niet bedekt met de Fransche driekleur, maar met een eenvoudig rouw kleed. 1D EX '0 K.C. '0 K.C. '0 K.G. '0 K.G, 0 K.G, 0 K.G, 5 K G. 5 K.G. 'kocht :R GZ, boven 3 Centrale eener groote smokkel-organisatie ontdekt. De gepantserde auto weer op den weg. Meende men aanvankelijk, dat de gepantserde mokkelauto. welke herhaaldelijk hij Goch de grens jrpassecrd was en verleden week te Calcar in beslag lerd genomen, dezelfde was die eveneens enkele ma- tn in Walbeek gezien werd. zoo is men thans tot de onclusie gekomen, dat men hier met een tweeden antserauto te doen heeft, waarvan de smokkelaars ich bedienen om groote hoe' ielhoden smokkelwaren iver de Duitsche grens te voeren. In den nacht \r.n Dinsdag od Woensdag is de auto Jii Waldeck weder de erens gepasseerd cn ondanks liet hevige geweervuur, dat door de Duitsche douane beambten on den auto werd geopend, reed deze onge- jftMfd verder. Het rorns der douanehenmbten in het commissa riaat Straelen is met cn. 25 personen uitgebreid, en rworden krachtige pogingen in het. werk gesteld om leze smokkelbende op het spoor te komen. Deze onderzoekingen schijnen al zeer spoedig een jpnstig resultaat te hehben gehad. Naar men aan de „Msb." meedeelde, behoort de antsorauto toe aan eene groote smokkelbende, die aar operatiebasis te Arcen nabij V'cnlo heeft. Ook e pantserauto heeft daar zijn garage. De auto is ge- iantserd met dubbele staalplaten. Tusschen deze taalplaten is een ruimte van 3 tot i centimeter gela ten, zoodat zelfs eene beschieting met zware karabijn- pweren doelloos is. De smokkelhei de, die uit circ 30 personen moet he- itaan, praat onder leiding van een hekend smokke- aar, zekeren K. afkomstig uit het Roergebied. De Duitsche justitie 1 reedt buitengewoon streng p bij verschillende smokkel-Tocessen. De geldboeten, welke worden op—deed, bedragen fctvooulijk hot viervoud van de waarde der in beslag «nomen goederen, terwijl bovendien nog ecnige we ien tuchthuisstraf erbij komen. Wanneer bet vaststaat, dat de delinquent die we- _ens smokkelen voor den recht verschijnt, ook nog hagen Jecl uitmaakt van eene smokkelbende, dan wordt de straf wegens z.g. „Bandenschmuggeln" met één naand verhoogd. bellen, anderen die hem later de straat op hebben zien vluchten en weer anderen die hem op het Kart- huizerkerkhof een stuk ijzer hebben zien wegwer pen. dat later gevonden is en waaraan eenige bebloe de grijze haren zijn aangetroffen. Sómmige van deze getuigen herkennen den aangehoudene met vol strekte zekerheid als den vluchteling, anderen wei felen. Onder dezen is een nicht van de oude juf frouw op wie de aanslag gepleegd is. Deze stond in de Westerstraat aan de overzijde, toen de man het huis verliet en heeft hem alleen van achteren gezien. Gistermiddag zou de verd. naar het Wilhelmina- gasthuis worden gebracht en daar met de oude vrouw worden geconfronteerd die het redelijk wel maakt en voor wie hoop op herstel bestaat. De be handelende geneesheer meende echter met het oog op haar toestand de confrontatie nog even te moeten laten wachten, opdat zij er beter op voorbereid zou zijn. Geconfronteerd met het slachtoffer. Ze herkende in hem den dadsr. -Met de aanhouding van den 32-jarigen behanger ln een logement op den O.Z. Voorburgwal heeft de politie een goeden slag geslagen. Meer en meer toch wordt het zekerheid, dat deze man den aanslag pleegde op de 82-jarige weduwe P. in do Wester straat. Gistermiddag is de man in het ziekenhuis geconfronteerd met het slachtoffer. Deze herkende hem als de man. die haar een bezoek had gebracht, en daarna aangevallen. Ook een proef niet politie honden heeft een gunstig resultaat opgeleverd. Aan den doek die om het ijzer zat, waarmee deze slagen I zijn toegebracht, is lucht gegeven aan de honden. 1 Zij hebben dadelijk als de eigenaar aangewezen den gearresteerden man. Intussehcn blijft hij ontkennen de daad bedreven te hebben. AAR, Op de oude vrouw in de Westerstraat. De vermoedelijke dader aangehouden, doch hij blijft ontkennen. Gisternacht is de politie te Amsterdam erin ge- tlaapd. den vermoedelijken dader aan te houden van den aanslag. Woensdagmiddag op een 82-jarige vrouw in haar woning in de Westerstraat aldaar gepleegd. Er zij aan herinnerd, dat zij eeh haar onbekend per toon ontvangen had, die voorgaf, haar woning te wil len zien. en dat deze haar toen eerst in de kamer, daarna tweemaal in de gang met een ijzeren voor werp op het hoofd geslagen en ernstige verwondin gen heeft toegebracht. Op het in de dagbladen ver- Weide signalement van den aanrander hebben ver- «hillende personen aan de politie inlichtingen ver- Mnkt. die tezamen met vrij groote waarschijnlijk st den behanger D. als den dader aanwezen, die meermalen veroordeeld is. Bij onderzoek bleek deze te wonen in een volkslogement aan den O.Z t'oorfiurgwal, waarheen zich gisternacht ongeveer l uur een inspecteur met een aantal agenten, allen in ^urgerkleeding, begaven. Eerst zijn voor en achter het huis posten uitgezet om ontsnapping onmogelijk Ie maken; daarna begaven de andere politiebeamb ten zich naar binnen, maar de gezochte was nog niet thuis gekomen. Na een half uur echter verscheen hij. Be genomen voorzorgsmaatregelen bleken niet noo- dig, want zonder een poging tot verzet liet D. zich, £a te zijn geboeid, naar het politie-bureau aan de «aampoort overbrengen. Bij zijn fouilleering zijn een groot aantal sleutels en loopers en ook een nummer van de Tribune op hem gevonden. Hij was gekleed in eeh ander cos- tuum als in het signalement was aangegeven. Bij zijn verhoor door den inspecteur Mol, die hem had aangehouden, kon hij precies opgeven waar hij zich Woensdagmiddag tot 12 uur had bevonden; voor het tijdstip waarop het misdrijf gepleegd is en daarna kon hij echter geen alibi opgeven. Gistermorgen heeft de commissaris hem een nieuw en langdurig verhoor afgenomen met geen ander re sultaat dan dat hij ontkende iets van de zaak af te weten, zonder echter te kunnen bewijzen waar hij Woensdagmiddag na 12 uur geweest is. Daarna is hij geconfronteerd met eenige menschen die den dader aan de woning in de Westerstraat hebben zien aan- Verbreking van trouwbeloften als middel tot afpersing. Waar vier bijzonder monio meisjes ln het West End van Londen hun beroep van maken. Het Engelsche blad. de „Evenlng Standaard" maakt de opmerking, dat er niet alleen den laatsten tijd voor de rechtbank bijzonder veel eischen tot schadevergoeding wegens verbreking van trouwbeloften behandeld zijn, maar dat er ook tal van gevallen zijn. waarin meisjes buiten de rechtbank om belangrijke schadevergoedingen uit dien hoofde hebben ontvangen. Er zijn vrouwen, die er een beroep van maken, dergelijke gevallen uit te lokken. Zij rekenen er op. dat hun slachtoffers de publi citeit. die aan een rechtzaak verbonden is, schuwen, en daarom gereedelijk zullen betalen. De wijze waarop zij te werk gaan, is heel eenvoudig. Zij maken kennis met een jongmensoh uit gegoeden kring, zorgen een paar weken lang met hem in het publiek gezien te wor den en zeggen daarop, dat zij voor eenigen tijd in de provincie moeten gaan logeeren. De jonge man belooft in de geestdrift van zijn jonge verliefdheid eiken dag te zullen schrijven. Dat doet hij in den beginne ook. Het meisje rekt haar verblijf ln de provincie zoo lang tot de brieven minder worden en ten slotte ophouden. De harstochtelijke brieven van de eerste dagen zijn vol doende om met een actie wegens verbreking van trouw belofte te dreigen. Tegenover deze brieven en het alge meen bekende feit van hun omgang te Londen voor het vertrek van het meisje staat de zaak voor den jongen man vrijwel hopeloos en in den regel betaalt hjj dan ook wel. Een welbekende procureursfirma kreeg ln het begin van verleden jaar een elsch van een dier jonge dames te behandelen. Daar de zaak haar normaal voorkwam deed zij zulks en wist langs minnelijken weg voor het meisje een schadevergoeding van 400 pond te krijgen. Twee maanden later versoheen hetzelfde meisje met een elsch tegen een ander jongmensch. De procureurs von den haar wel wat erg voortvarend, maar namen niet temin ook deze zaak in handen. Dit bracht de jonge dame 250 pond op. Toen tegen het einde des jaars hetzelfde meisje weer kwam met het verzoek een dergelljken eisch in te stellen tegen een jongmensch, dat in de Londensche uitgaande wereld welbekend was, weigerden de pro cureurs zulks. Zij begrepen nu, met een nieuw soort chantage te deen te hebben. Volgens de Evening Standard doen deze gevallen zich meer voor. Er moeten ln het West End van Londen vier bijzonder mooie meisjes rondloopen, wier specialiteit het is, op een dergelijke wijze een verbreking van trouwbeloften uit te lokken. Zij worden door een man geëxploiteerd, die haar zeer royaal betaalt, maar in- tusschen van zijn slachtoffers genoeg schijnt los te krijgen, om zichzelf ook nog een ruim inkomen te ver schaffen. Het ergste van de zaak is, dat hier weinig tegen te doen is, daar zij, die de eischen tot schade loosstelling Instellen, de wet op haar hand hebben. De eenige manier om er een eind aan te maken zou zijn, dat de slachtoffers de zaak voor den rechter lieten komen door den elsch te betwisten, want uit den aard der zaak vreezen de betrokken vrouwen niets zoozeer als de publiciteit, daar die haar van deze bron van in komsten zou berooven. Zij die het betalen kunnen, koopen echter liever de zaak af dan er ruchtbaarheid aan te geven, daar ln dit geval ook hun naam pu bliek wordt. Stichting van een bijzondere school geheel op kosten van het rijk? Vragen van het Kamerlid Oud aan den minister. Het Tweede Kamerlid Oud heeft tot den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de vol gende schriftelijke vragen gericht: Kan de minister bevestigen, dat het voornemen bestaat in de Wieringermeer een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs te stichten, buiten de voorschriften der Lager-Onderwijswet om, van welke school de kosten geheel door het rijk zullen worden gedragen? Zoo ja, acht de minister een dergelijke handelwijze dan in overeenstemming met het bepaalde bij de eerste zinsnede van het voorlaatste lid van artikel 195 der Grondwet? Al Capone biedt nogmaals zijn diensten aan, docL zij wordep niet door de jnstie aanvaard. Al Capone, de koning van de misdadigerswereld te Chicago, dio op het oogenblik in de gevangenis zit, daar hij wegens het niet betalen van zijn belastin gen tot 11 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, wil deelnemen aan de opsporingen van den babv van Lindbergh. Hij heeft een verzoek tot de Amerikaan- sche regeering gericht, om hem tijdelijk in vrijheid te stellen, opdat hij aan de nasporingen zal kunnen deelnemen. Zijn desbetreffend verzoek is echter blijkens een be richt uit Washington niet aan h.. dept. van justitie overgebracht. Bendeleider bedreigd met ontvoering van zijn kinderen. Reuter seint uit New York: Volgens de „Evening Post" wordt Snitali, die met een ander bendelid, Bitz genaamd, Lindbergh helpt in zijn pogingen om zijn verdwenen kind op te sporen, met represailles be dreigd, ep wel met de ontvoering zijner twee kinde ren. Spitali en Bitz verschenen heden met veertien an deren voor de federale rechtbank onder de beschul diging van deelneming aan alcoholsmokkelarij. Omtrent het kind van Lindbergh heeft men intus- schen nog steeds geen betrouwbaar nieuws. Lindbergh in de uniform van gewoon soldaat. De „Daily Telegraph" weet te melden dat kolonel Lindbergh. in de uniform van een gewoon soldaat in. de laatste vier dagen drie maal in zijn auto naar on bekende bestemming is gereden. Spitale en Bitg zijn spoorloos verdwenen; niemand weet op welke plaatsen zij op zoek zijn nqar het ont voerde kind. I LAND EN TUINBOUW STEUNMAATREGELEN VOOR HET VEEHOUDERS BEDRIJF. Kaas voor export spoedig onverkoopbaar. Een telegram aan den minister. I Het comité voor economisch verweer uit de land- en tuinbouworganisaties heeft Donderdag een telegram aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gezonden, waarin ten sterkste aangedrongen wordt op zoo spoedig mogelijke behandeling van de voorstellen van de landbouw-crisis-commissie inzake steun aan het veehoudersbedrijf. De toestand in het zuivelbedrijf is, aldus seinde het comité, onhoudbaar, daar de boterprijs nu ook in het binnenland beneden één gulden per K.G. gedaald is en de kaas voor uitvoer spoedig onverkoop baar zal zijn. Het comité verzoekt in elk geval, de steunmaatregelen vóór het Kamerreces te behandelen, en heeft een buitengewone audiëntie ter bespreking van den toestand aangevraagd. BETALINGSMOEILIJKHEDEN MET DUITS CHLAND. Uit Gouda meldt men: toestemming van den minister van buitenlandsche za' is de heer L. P. J. de Decker, consul-generaal der Nee—landen te Dusseldorp, ln het gebouw der Katner van Koophandel te Gouda aanwezig geweest tot het verstrekken van inlichtingen over het verkrijgen van de viezen ln Duitschland. Van deze gelegenheid werd een zeer druk gebruik gemaakt. Speciaal uit Bodegraven kwamen vele kaashandelaren inlichtingen vragen, en ook kweekers uit Boskoop hebben een onderhoud met den heer De Decker gehad. Het bestuur der Vereenlging van kaashandelaren te Bodegraven had bovendien ge legenheid, do geheele deviezen-verordening met den con sul te bespreken. DE VREEMDE STERFGEVALLEN ONDER VEE TE BODEGRAVEN. Pseudo-dolhetd. Ongeveer veertien dagen geleden is, zooals gemeld, te Bodegraven een stal koeien en varkens, eigendom van één veehouder, binnen een paar dagen, zonder dat met zekerheid de oorzaak ervan kon worden vastgesteld, ge storven. Thans zijn, naar de „N.R.Ot." meldt dergelijke sterfgevallen geconstateerd bij het vee van de boerderij Rijlaarsdam te Zuiden van den Rijn. Een rund is reeds afgemaakt, omdat het dezelfde verschijnselen vertoonde als die bij het vee van de boerderij Schouten zijn waar genomen. Naar het blad verneemt is de ziekte aan de Rijksse- ruminrichting te Rotterdam onderzocht en bevonden te zijn pseudo-dolheld, de zgn. Aujeszky-sche ziekte, die tot nog toe niet in ons land was waargenomen. De ziekte, die o.a. in Amerika en Hongarije is voorgekomen, ook bij honden en katten, gaat gepaard met hevig jeuken. Aanbevelend, Soliede Heeren-Costuums van- al f 18.— Wollen Lumber-Pakjes vanaf f 6—, bij KOLHORN. TE KOOP: Een nette aan den Schagerweg te Schager- brug. Te bevragen bij C. MAREES, Scha gerbrug. Geachte Dames! Wenscht gij voor de Paaschdagen nog een Bespreekt dan spoedig uw gewenschte dag. Daar 23, 24 en 26 Maart al reeds besproken zijn. „Eugène" behandeling. 17 Maart a.s. wegens hu welijk GESLOTEN. Beleefd aanbevelend, Dames- en Heerenkapper. Specialiteit in Permanent en Watergolf, Nieuwe Niedorp. TE KOOP: 12 beste Schrammen, (landvarkens) bij G. KATER Pz. Callantsoog. Té koop: PHILIPS LUIDSPREKER. van f52.50. nu voor f22.50. L. RA VEN. Zwarteweg 54. Breczand. De fijnste Ham 20 ct. p. ons Schonderham 15 ct. p. ons Pekelvlèesch 18 ct. p. ons JAC. KUIPER, Loet, Schagen. Te koop gevraagd: EEN KINDERFIETS voor jongentje van 5 jaar. Aanbie dingen letter P, aan PEERE- BOOM's Adv. Bureau, Wieringer- waard. Te koop gevraagd: 3 P.K. ELECTRO-MOTOR. DIRK RAAT. Schagen. Gevraagd: Een KNECHT of WERKJONGEN, ïoed kunnende melken. D. RADE MAKER, Slikkerdijk, Wieringer- waard. Wegens huwelijk der tegenwoor dige gevraagd een FLINKE DIENSTBODE, door JAC. MOLENAAR, Anna Pau- lowna, BenedenbuurL

Schager Courant | 1932 | | pagina 5