TUINBOUWVEREENIGING HEERHUGOWAARD. DE LANGENDIJKER GROFNTENVEILINGEN. Uit onze omgeving. Vergadering tuinbouwvereeniging Heerhu go waard, hl lokaal Rus op Vrijdagavond 11 Maart. Voorzitter, de heer Jc. Glas opent met een kort wel komstwoord. waarna de heer Volkers, secr.. verzocht wordt, de notulen voor te lezen, waarvan onder dank aan den samensteller onveranderde goedkeuring volgt. Mededeellng volgt, dat een bestuursvergadering ge houden is in verband met het advies van B. en W. om de norm der tuinderscredleten lager te stellen dan door den Minister was toegestaan, en antwoord is hierop ont vangen dat daarop niet ingegaan kon worden, aangezien de Raad had uitgesproken in zijn geheel over deze aan vragen te willen oordeelen. Een later verzoek aan den Raad gericht, werd niet beantwoord. Wat de tuinderscredieten aangaat, zegt de heer Vol kers dat hij hedenmorgen naar den Burgemeester is ge weest en deze hein ook ai niet meer had kunnen mede- doelen. dan dat het gemeentebestuur ook nog steeds wachtte. Alleen was bekend dat f 30.800 beschikbaar was gesteld, dit in den vorm van een voorschot op het to taal aangevraagde, doch noch het geld was gearriveerd, noch de formulieren, die moesten dienen als schuldbe wijs. Aan alle aanvragers kon een bepaald gedeelte worden verstrekt, doch waar de mogelijkheid bestond dat ook nog door de commissie aanvragen zouden worden uitge schoten. bleef het op deze aanvragen uitgekeerde geheel voor risico der gemeente. Hierna doet Voorzitter mededeeling dat in zijn geheel door de leden ongeveer 5 wagons z.g. crisiscomité-am- moniak waren besteld. Waar de eigen middelen der ver eeniging tot vooruitbetaling niet toereikend waren, had men maatregelen gevonden om het tekort te verkrijgen. De uitslag was echter een ontgoocheling geweest. In to taal werden tenslotte 31 balen verstrekt en het bestuur onderling had deze onder 31 van de armsten der leden gedistribueerd. Stem: Zijn die balen dan al verdeeld! Andere stem: Ja, Kees, reken er maar niet op. Je krijgt niks meer, hoor. Hilariteit. Hierna komt de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering, den 22 Maart te houden, in café Wester, Heerhu go waard (Zuid) aan de orde. Voorzitter zegt dat in de laatste vergadering werd ge zegd, dat het marktbestuur zijn daden ln een soort van geheimzinnig waas wikkelde. Wat de opmerking dubi euze crediteuren betreft, kon dat ditmaal niet gezegd worden, daar had men een openhartigheid getoond, die velen misschien wel Iets te ver zou gaan. Punt VU. beschrijvingsbrief: V. B. a. Algemeen werd goedgevonden wederom 1/20 pet. van den omzet voor reclame-doeleinden beschikbaar te stellen. b. Overgaan tot fondsvorming. Voorzitter zegt dat dit punt thans wel de algemeene aandacht van den tuinbouwer heeft, omdat men dit jaar gevoeld heeft dat er iets gedaan moet worden om toestanden als dezen zomer zich hebben voorgedaan, eenigszins te weren. Als maximum is 1 pet. van den omzet genomen, zoodat het veilingspercentage te Broek dan van 2 op 3 zou stijgen. Is het jaar echter gunstig dan hoopt hij dat pet. voldoende zal blijken, zoodat men dan den totaal omzet op 2.000.000 genomen, toch al een aardig bedrag zou krijgen om te beginnen. De verplichting zou hierdoor dan natuurlijk ontstaan, dat men producten, die niet door de veiling werden geno men voor een vastgestelden prijs zou moeten afstaan, zoodat die bepaalde klasse van schippers, die dezen zo mer er geregeld op uit was om goederen buiten de vei ling om te koopen tot 10 éi 20 cent per 100 Kg. zou hebben afgedaan. Bovendien zou voorkomen worden dat deze goederen den volgenden dag de veiling wederom drukken. De heer Wagenaar vraagt of hetgeen voor een bepaal de veiling opgebracht wordt ook voor de leden dier vei ling als fonds beschikbaar blijft, of dat de gelden ge stort worden in een algemeene kas voor alle veilingen. Voorzitter antwoordt, dat het plan is om hetgeen door een veiling als fonds is gevormd, ook voor die veiling beschikbaar houden. Echter zal een provinciale regeling in het leven dienen te worden geroepen. De heer Van der Busse vraagt inlichtingen omtrent de toepassing bij uien en tomaten, daar hij hier de vele moeilijkheden ziet, aangezien deze producties als zeer wisselvallige teelt zijn bekend. Voorzitter zegt dat men nog geen bepaald uitgewerkte voorstelling heeft, doch het gaat om de idee fondsvor ming. Algemeen kan men met het principe meegaan. Punt c. Voorzitter licht toe, dat vanwege de schaareohheld der tegenwoordige kasmiddelen het eigenlijk als een soort gelukje kon worden beschouwd, dat Ged. Staten niet de hand hebben gehouden aan de voorwaarden, waaronder de subsidie ad f 600 per jaar was verleend. Besloten wordt een afwachtende houding aan te ne men. Punt d. Algemeen goedgevonden 1/10 pet. vergoeding voor con tante betaling te handhaven. Punt e. Dit voorstel om alleen punten op de agende der alge meene vergadering te plaatsen, betreffende het belang als veilingsvereeniging lokt een breede discussie uit. De heer De Ruiter zegt dat het zeer moeilijk uit te maken is, waar de politiek begint en waar zij eindigt. De heer Bierhaalder is van meening, dat de veillngs- besturen het met leede oogen aanzien, dat er naast hen andere organisaties opstaan. Hij noemt dit laatste een logisch gevolg van het feit, dat thans de landbouwer in begint te zien, dat er van politieke organisatie kracht uitgaat. Aan den anderen kant is het hem daarom niet duidelijk dat de besturen zoo tegen deze organisaties gekant zijn, nu ze hier zelf met een voorstel komen om do politiek te weren van hun vergadering, watfeitelijk toch in het voorstel ligt opgesloten. Besloten vrij mandaat te verleenen. Punt t. handelende over de statutenwijziging, maakt eveneens de tongen los. Voorgesteld wordt ieder lid aan sprakelijk te stellen voor de verbintenissen van den bond. berekend naar zijn totaal geveilde producten, ge durende de laatste drie jaren echter tot een maximum van f 100. Gevraagd wordt of thans het teekenen der ledenlijst gelijk staat met het teekenen van een persoonlijke borg stelling gaande tot het in het voorstel genoemde bedrag. Voorzitter antwoordt, dat zijn juridische kennis niet zoo ver gaat, da* hij omtrent alle wegen, die juristen in dergelijke gevallen bewandelden,uitleg en verklaring kan geven. Hij meent echter, dat er geen bezwaar is om te teekenen aangezien de eigendommen der veiling de schulden dekken. De heer de Ruiter is het met dit laatste nog direct niet eens. Hij vraagt hoeveel dan wel de waarde is van hetgeen thans de veiling bezit als het momenteel inder daad verkocht moest worden. Bovendien heeft hij al eens inlichtingen gevraagd hoe het met deze eigendoms geschiedenis eigenlijk in elkaar zit, doch een juiste ver klaring heeft hem iemand tot nog toe niet kunnen of niet willen geven. Deze vraag is bij hem gerezen door de omstandigheid dat jaarlijks aan de gemeente Broek f 400 moet betaald worden. Hij zou willen weten hoe groot het been van Broek is, dat in de velling steekt. Wat het laatste betreft, kan voorzitter slechts globa le cijfers noemen. Waar de heer De Ruiter hem als particulier reeds eerder hiernaar gevraagd heeft, is door hem getracht juiste cijfers te krijgen, maar hij moet verklaren, dat men in de verstrekking daarvan geen groote vlugheid aan den dag heeft gelegd, zoodat hij een pj-ecies antwoord schuldig moet blijven. De leden van het bestuur zijn onderling echter borg voor een bedrag van f 65.000 en om dit bedrag gaat het. De heer Ruiter kan niet begrijpen, dat deze heeren die eerder daar niet over gesproken hebben, thans op eens de geste maken dat alle leden verantwoordelijk moeten zijn. Hij meent als lid van een veilingsvereeni ging niet aansprakelijk gesteld te kunnen worden voor wat het bestuur op finantleel gebied bedrijft, aange zien het hier toch geen coöperatieve vereeniging geldt. Ondertusschen heeft het bestuur de tang in handen, waarmee het knijpen kan, want als men de ledenlijst niet teekent, zal men natuurlijk verplicht zijn de hoo- gere veilingskosten te betalen. Na nog eenige discussie wordt besloten de ledenlijst weder te teekenen. Punt 8a. Door de vereeniging „De West" te Koedijk is ingediend het voorstel om de pers toegang te ver leenen tot de bestuursvergaderingen der L.G.C. Het bestuur adviseert in deze het voorstel niet aan te nemen, aangezien ten allen tijde een Juist verslag gegeven wordt. Voorzitter zegt dat hier twee kanten aanzitten. Indien de pers de verslagen opmaakt, bestaat de mogelijkheid, dat sommige meeningen verkeerd worden weergegeven. Daar staat echter tegenover, dat thans de verslagen, die in de pers verschijnen, geleverd worden door een belanghebbende en de~e uit den aard der zaak geneigd zal zijn wel eens te zwijgen over sommige dingen, die het bestuur liever niet zoo'n groote openbaarheid geeft. Algemeen ls men van oordeel, dat publiciteit niet schaadt en zal dus het voorstel gesteund worden. Het tweede voorstel van „De West", om den veiling leider te ontslaan en een der andere gesalarieerde personen diens functie te laten waarnemen, daar ge meend wordt, dat onder de tegenwoordige omstandig heden dit salaris te veel op de veiling drukt, brengt verschillende meeningen op den voorgrond. Tenslotte wordt, na stemming, besloten het voor stel te steunen. Een derde-voorstel van „De West" om de vertegen woordiging van de L.G.C. in de prov. comm. door een practischen tuinder te doen plaats vinden, gaat zonder bespreking van de baan, aangezien uit het prae-advles van het bestuur blijkt, dat de L.G.C. geen vertegen woordiger in de prov. comm. heeft, doch deze door de algemeene vergadering wordt gekozen. Een voorstel van „De Tuinbouw" te Sint Pancrar zal, naar voorz. mededeelt, eenzelfde lot ondergaan, als het laatste van Koedijk, aangezien het gewraakte voor stel: „De algemeene vergadering stelt de salarissen vast en bepaalt het veilingspercentage", aan de statuten tornt en deze niet gewijzigd kunnen worden, dan nadat door minstens *4 der aangesloten vereenlgingen een voorstel daartoe ls ingediend. Punt 10 doet inderdaad zien, hoe gevaarlijk het is de politieke vraagstukken ter sprake te brengen op een vergadering waar in één vereeniging diverse richtin gen vertegenwoordigd zijn. Door „De Toekomst" te Zuidscharwoude is er n.1. op Bij de klaagtonen der tuinders ko men nn ook die der groentenhan- delaars. Ook hnn zakon gaan slecht. Betalingsmoeilijkheden een bron van ellende. Noodza kelijkheid van aanvoer van goede kool in het begin van den winter. Theorie en practijk. Prijzen van roode, gele en witte kooi ver anderen weinig. Vergelijking met het vorige jaar. Uien nog hooger prijzen. Peen bevredi gend. Grooter aanvoer bieten. Onbevredigende prijzen. Nadat in tal van vergaderingen de tuinbouwers in velerlei toonaarden het treurlied der malaise heb ben gezongen, hebben deze week de kooplieden zich in dit koor gemengd, die ook hun klaagliederen de den hooren. Bij een uitgebreid tuinbouwdistrict als Langendijk en omstreken in den loop van een kwart eeuw is geworden, gevoegd bij den verbouw van kool ver buiten Langendijk, is er een groot aantal groen tehandelaars en exporteurs gegroeid, die blijkens het verhandelde op een deze week gehouden vergade ring al even erg murmureeren als de tuinders. Het is een bekend gezegde: gaat het den bouwer goed, dan gaat het ook den koopman goed. Men zou dit ook kunnen omkeeren, wam men kan er op aan, dat als de tuinbouwer een goed jaar maakt, het voor den handelaar in tuinbouwproducten niet slecht is ge weest. De bouwer maakt een goed jaar. als er „mu ziek" in de prijzen zit, dit is niet het geval, als deze maar altijd on dezelfde hoogte, of liever op dezelfde laagte, blijven. De koopman kan wat verdienen, als hij kool kan plaatsen tegen den hoogeren prijs, die eenige dagen later geldt, waardoor hij in de moge lijkheid was tegen een lageren prijs te koopen. Het is gemakkelijker op een spoorwagen kool, die f1000 heeft gekost, f 100 te verdienen dan hetzelfde bedrag op een, die maar f100 heeft gekost. Al zullen de winsten niet in evenredigheid toenemen, met de in koopsprijzen, in 't algemeen bestaat er toch ver band. Op 't oogenblik hebben de groentenhandelaars or geen moeite mee, hun gekochte producten te plaatsen, doch de groote moeilijkheid zit vooral in den last, betaling te erlangen. Het schijnt, dat het in de kringen der handelaars nog aan de noodige so lidariteit ontbreekt, om in dezen eensgezind op te tre den, doch men kan elkander daarvan geen verwijt maken, omdat een te ver gevoerde solidariteit tot ge volg zou kunnen hebben, dat men met het badwater het kind zou wegwerpen. De moeilijkheid der hande laars, om voor de verkochte producten ook geld te ontvangen, werkt een opgewekten handel tegen, wat zich weer wreekt op de tuinbouwers, die daardoor minder voor hun goed maken dan wanneer de be taling gewoon plaats vond. De voorzitter van de Vereeniging van Groothande laars in groenten en aardappels heeft er voor de zoo- veelste maal op gewezen, dat het zeer noodzakelijk is, dat ook in het begin van het winterseizoen meer goede kwaliteit kool wordt aangevoerd. Niemand zal de wenschelijkheid en noodzakelijkheid van een dergelijken toestand willen ontkennen, doch men vergete niet, dat theorie en practijk ook in deze ma terie twee verschillende zaken zijn. Dat de tuinbou wers over het geheel genomen slechts een sober be staan hebben, weet iedereen en dat zij dus hun pro ducten zoo duur mogelijk trachten te verkoopen, is begrijpelijk. Dat ze in buitengewoon slechte tijden als die, waarin ze thans leven, nog trachten te ha len wat er van te halen is, is nog begrijpelijker, aoo- dat men op de vingers kan natellen, dat de tuinders op een tijdstip, dat de beste kool nog laag in prijs is, die nog niet verkoopen, maar willen afwachten betere tijden, waarin mogelijk een loonende prijs kan worden bedongen. Zwakke kool moet nu eenmaal worden opgeruimd, doch goede, sterke, die dus over gehouden kan worden, zal men. het spreekt als van zelf, willen bewaren tot mogelijk gunstiger tijden. Zoo lang de tuinbouwers in deze vrij zijn, zal de ge uite wensch een ijdele blijven; alleen als de orga nisaties besluiten, dat een bepaald percentage van den voorraad in den vorm van eerste soort op be paalde tijden moet worden aangevoerd, zal de Wen- aangedrongen, dat de L.G.C. zich partij zal stellen omtrent een aanvraag aan den minister, van den Ohr. Boeren- en Tuindersbond te Broek op Langendijk, om in laatstgenoemde plaats een Chr. Tuinbouwschool te stichten. .De Toekomst" meent, dat het op den weg der L.G.C. ligt een neutrale school aan te vragen. Voorzitter ment dat dit punt, gezien het prae-advles van het bestuur, dat van opinie is. dat iedereen het recht heeft een school aan te vragen, verder buiten bespreking kan blijven. De Secretaris vraagt echter het woord en meent dat over dit punt, dat in ieder geval op den beschrijvings brief voorkomt, men toch in ieder geval het zijne kan zeggen. Hij vindt dat een vereeniging, die voor het grootste deel bestaat uit leden die voor een neutrale school zullen zijn, men wel degelijk in deze richting kan werken. Meerderen zijn het hierin met hem eens en bij stem ming wordt uitgemaakt, het voorstel-Zuidscharwoude te steunen. In verband met de punten 11 en 12, resp. van „Groen- teoultuur" te Broek en „De Schermer" te Schermeer die verlaging van presentiegeld beoogen, wordt beslo ten hierin mede te gaan en tevens de bestuursleden van Hugowaard, die, doordat de vergadering bij den heer Wester zal worden gehouden, niet als commissie van ontvangst op zullen treden, tevens deze uitkeering uit de vereenlgingskas te verstrekken. Punt 13, uitgaande van de vereeniging Hugowaard, zal door den heer D. Wagenaar ingeleid worden. Medegedeeld wordt dat het bestuur actief zal zijn op het gebied der keuring van pootaardappelen en de leden tijdig bericht zullen krijgen, waar, wanneer en wat zal worden gekeurd. Punt 14 van den beschrijvingsbrief: „verbieden van den uitvoer van koolzaad", voorstel van „De Zuid" te St. Pancras, dat volgens prae-advies van het bestuur een onbegonnen werk zou zijn, aangezien onder kool zaad ook oliezaad verstaan wordt (stullen), brengt wel de meening op het tapijt, dat de Hollandsche tuinbou wer ook hier zelf een touwtje om zijn hals legt en dit toetrekt, aangezien hij alle restjes van sluitkoolzaad, die hij heeft aan de opkoopers afgeeft en deze het ten slotte bij zakken vol wegzenden naar het buitenland. Overigens wordt accoord gegaan met het prae-advies. De rekening geeft aanleiding tot enkele vragen, die door Voorzitter worden beantwoord. Bij de rondvraag meent de heer Wagenaar, dat er ln de algemeene vergadering op aangedrongen moet wor den, dat ook van haar en drang uitgaat tot verrui ming der T.C. en tot het voeren van actieve handels politiek. Het gemeentebestuur heeft het eerste z.i. be keken uit een standpunt van gemeentelijk beleid doch de tuinder bekijkt het van een geheel andere zijde. De heer De Ruiter meent dat in deze veel te weinig oppositie is gevoerd, De tuinders worden met een kluit je in het riet gestuurd en dezen zomer hebben zij dat nog niet ingezien. In heel korte woorden kan deze heele zaak worden gezegd: De regeering laat ons stikken. schelijkheid in een daad kunnen worden omgezet. Ook zou dit bereikt worden, als de koolexport onder de Landbouw-uitvoerwet werd ondergebracht. Dan wordt van bovenaf ingegrepen en zouden de tuin bouwers tot een en ander worden verplicht. Het bonnenstelsel is nog altijd een onderwerp van wrijving. Nu het practisch is afgeschaft, wijzen de kooplieden op het nadeel daarvan. De afzet van de stapelproducten ondervindt daarvan nadeelige gevol gen, omdat op sommige dagen aan de veilingen niet wordt aangevoerd, wat aan orders bij de kooplui in komt. Met goeden wil van den kant van beide par tijen is ook hier, dunkt ons. wel een weg te vinden. Roode kool zette aan de beide veilingen in me; f0.60f2.20 voor eerste qualiteit en met f0.60f 1.40 voor doorschot. In den loop der week kwam in deze prijzen een kleine verbetering, doch van weinig be- teekenis. Zoo werd de minimum-prijs van fO.GO voor eerste soort in wat minder mate besteed en werd het aantal aangevoerde partijen, die onverkoopbaar- waren, geringer. In het raidden der week steeg d* maximumprijs der mooiste roode kool van ongeveer 3 pond tot f2.80 en f2.90 en te Noordscharwoude tot f3 en f3.10. Zaterdag varieerden de prijzen aan de Broeker veiling van f0.90—f2.70 en te Noord scharwoude van fO.GO— f3.30. Die hoogste noteering kwam echter slechts bij hooge uitzondering voor. Voor tweede soort kwam een prijs van f 0.60 herhaal delijk voor, niet alleen voor groote. doch ook voor minder groote, welke hoedanigheid iets te wenschen overliet. Alles door elkaar genomen zal de opbrengst de f 150 per spoorwagen wel niet overtreffen. Deze prijs wijkt sterk af van dien in de overeenkomstige week van het vorige jaar. Toen werd aan de Broeker veiling op 11 Maart voor eerste soort roode kool f 9.70f 14.20 betaald, thans f 0.70f 2.70, terwijl toen voor doorschot f9.30f 12^50 werd besteed en nu f 0.60—f210. We herinneren er aan. dat toen de oogst slecht was, doch aan de Broeker veiling wcr den in die week toch nog 32 spoorwagens aangevoerd tegen in deze week 40. Voor de veiling van den Noordermarktbond zijn deze cijfers resp. 89 en 100. Het verschil is dus niet van dien aard, dat de bui tengewoon lage prijzen aan te grooten aanvoer zou den moeten worden toegeschreven. Slecht was het op de gele koolmarkt. Hier kwam het nog wel voor, dat ze onverkoopbaar was. De minimumprijs van 60 cent kwam weer herhaaldelijk voor, ai kon soms voor de grootere iets betere prij zen worden gemaakt. De hoogste prijs voor bijzonder mooi goed aan de veiling van de L.G.C. besteed, was f 1.90 per 100 K.G., te Noordscharwoude f2. Voor doorschot werd f0.60f150 betaald. Ook deze kool bracht verleden jaar veel betere prijzen op. In de overeenkomstige week van 1931 werd aan de veiling te Noordscharwoude voor eerste soort van f4.20— f7.50 betaald en thans f 0.60— f2. Tweede soort werd toen verkocht voor f2.40—f6.90, nu voor f0.60—f2. De aanvoer te Broek op Langendijk was toen over de week van 914 Maart 70 spoorwagens, nu 67; te Noordscharwoude resp. 36 en 50. Weinig verandering kwam er ook in de prijzon der Decnsche witte kool. In 't begin dezer week waren ze nog iets slechter dan in het begin der vorige. Toen werd voor het mooiste goed nog 12r—f2.60 ge maakt, nu fl.10f 1.80. In de tweede helft der week was de prijs echter iets beter dan die van de vo rige week, toen van f 1.40f 1.70 voor de mooiste partijen werd betaald, nu f 1.70—f2.10. De grootere kool kon intusschen wat meer opbrengen, n.1. f 0.70 tot f 1, terwijl er zoo goed als niets doorliep. In to taal werden 142 spoorwagens verhandeld tegen in de overeenkomstige week van het vorige jaar 132, toen de prijzen lagen tusschen ongeveer f4 en f6.70, De vergelijking over alle 3 koolsoorten valt weer zeer in het nadeel uit van dit jaar. Met de uien is het juist andersom. In de overeen komstige week van het vorige jaar was de prijs van de uien meer dan de helft lager dan nu. Deze week werd voor gewone uien f 11—f 13.10 betaald, een bij zonder hooge prijs dus. Voor grove uien werd aan de Broeker veiling f 9.86—f 12.10 besteed, te Noord scharwoude f 9.80—f 12.60. Drielingen brachten f 10 h f 12 op en nep, die slechts schaarsch werd aange voerd f9. De totale aanvoer beliep 11 spoorwagens tegen het vorige jaar 16. Deze week werd ook taaie gele kool aangevoerd. De belangstelling er voor was bijzonder gering, zoo dat niet meer dan fl.30f2.50 kon worden ge maakt. Aan wortelen werd meer aangevoerd dan an ders. De prijzen waren bevredigend. Groote brach ten van f3.80f4.70 op, voor kleine werd fl.56— f350 betaald. De aanvoer van bieten was ook grooter dan ge woonlijk. De prijzen lieten te wenschen over: de hoogste prijs was f350, de laagste f0.60. Voor spruitjes werd f7.10 besteed. Tot deze uitdrukking komt men onwillekeurig, als men bekijkt wat er voor andere branches is gedaan en mag dit dan de regeering geen geld kosten, daar zij zich hierin kan dekken, voor den tuinder blijft het feit bestaan. Aan den heer Wagenaar wordt opgedragen deze kwestie bij de rondvraag op de algemeene vergadering ter sprake te brengen. Op een klacht van den heer de Ruiter, dat er wel eens door niet goed sluiten der sluis in den Broekhor- nerpolder, teveel water wegloopt, zoodat men daar niet meer varen kan, wordt toegezegd dat het Bestuur maatregelen zal nemen. De heer Oostmeijer heeft uit de marktberichten de conclusie getrokken, dat Noordscharwoude gemiddeld Iets hooger staat dan Broek. Voorzitter bestrijdt deze meening, als wordende niet gedekt door de werkelijkheid. Op een mededeeling, dat na 1 Jan. alleen nog taaie en veldgele uit de hand verkocht mogen worden, gaat uit de vergadering een gemompel van stemmen op, waaruit is op te maken, dat er dan wel buitengewoon veel kool is, die taaie- of „veldgelen" genoemd worden. Medegedeeld wordt nog, dat ook bij den heer N, Groot (naast café Wester) gelegenheid ls tot ontsmet ting van koolzaad. Door het bestuur zullen regelingen in deze getroffen worden. Na bespreking wordt nog besloten, dat van vereenl- gingswege geen aan koopen van het ratten-verdelgings- middel celio-pasta zullen worden gedaan. Hierna sluiting. BARSINGERHORN Zondag j.1. gaf de Tooneelvereeniging „Houdt Moed" haar tweede uitvoering in dit seizoen voor de afdeeellng Barsingerhorn van den Bond voor Staatspensionneering In café „De Fortuin". Toen de voorzitter van de afdeellng, de heer M. Mid delkoop deze bijeenkomst opende, was de zaal nagenoeg geheel met belangstellenden bezet. Spr. heette de aan wezigen hartelijk welkom en ln het bijzonder de ouden van dagen, die voor dezen avond waren uitgenoodlgd. Hierna had de opvoering plaats van het blijspel In 3 bedrijven: „In andermans schoenen" van Dom de Gruij- ter. De opvoering van dit vlot geschreven stuk Is voor de vereeniging wederom een groot succes geworden, dank zij het goede spel der medewerkenden. Alles liep vlot van stapel, terwijl de rollen er goed in zaten. Door het groote aantal personen, dat in dit stuk voorkomt, willen we deze niet aan een afzonderlijke bespreking onderwerpen. Eén enkele uitzondering willen we ech ter, zonder aan de prestaties van de overige spelers ook maar in een enkel opzicht te kort te willen doen, maken ten opzichte van Mej. Gu van der Oord, die op voortrefeltfke wijze de rol speelde van Nelly Dupont, de pseudo-dienstbode. Dat was werkelijk Af. Naast het goede spel der medewerkenden droegen tot het succes der uitvoering mede bij de keurige too- neelaankleedlng van den heer D. van der Oord en de grim mee ring door den heer Kasten. Het hartelijk applaus, dat den spelers na afloop ten deel viel, was het bewijs, dat het publiek bijzonder heeft genoten. De heer Middelkoop bedankte vervolgens allen, die aan het welslagen van dezen avond hadden medege werkt,' waarna een gezellig bal de uitvoering besloot. Aan de volgende ingeschrevenen voor den dienstplicht der lichting 1933 uit deze gemeente is door den Com missaris der Koningin voorgoed vrijstelling van den dienstplicht wegens broederdienst verleend L. Janse, H. KIstemaker, B. Koens, M. Middelkoop, A. Nappen J. Smit. WIERINOERWAARD Voetbal is een mooie sport, zegt men. doch men hoort toch nog al vaak van een ongeval. J.1. Zondag was het de heer J. S. van hier, die bij een gehouden wedstrijd te Petten zijn been zwaar heeft gekneusd. Dr. Schmidt van St Maartensbrug werd otnboden. die een eerste verband heeft gelegd en hem daarna per eigen auto naar huis heeft gebracht Een mooie verkeersverbctering. Naar we van officieele zijde vernemen zal de coupure aan de Driemolens worden verwijderd en zal de door gang op 8 Meter breed Le worden gemaakt LANGENDIJK Op den openbaren Herdenkingsavond, ter gelegenheid van het 85-JarIg beetaan der Geheelonthoudersvereeni- glngen aan den Langendijk, welke gehouden wordt op 19 Maart as. te Zuidscharwoude, zal ds. Keuning van De Rijp optreden met het onderwerp: „Stookt de Vuren," terwijl eenige leden van de afdeeling N. Niedorp enkele nummers zullen zingen. De bekende Mej. Portegies uit Alkmaar zal voordragen, terwijl een mondharmonica club uit Alkmaar van haar prestaties zal doen blijken. We vernamen, dat de Neutrale Bond van Boeren-, Land- en Tuinbouwers een protest-vergadering te Alk maar zal houden, waarop een 4-tal hoofdbestuursleden Ieder een onderwerp zullen inleiden. De heer A. Veltrop van Beemster zal spreken over Sociale wetgeving; A. Hoogland te St Pancras zal hethebben over Teeltpre mie P. Hart te Kodijk zal inleiden het onderwerp: Staatshypotheekbank en N. Kaan te Oudkarspel zal de vraag beantwoorden: Hebben we recht op steun? Als we goed zijn ingelicht is het aantal gasverbruikers die zich hebben verbonden het vastrecht-tarief als ba sis te aanvaarden voor de berekening van het te beta len bedrag voor het gasgebruik, nog gering. Aangezien men eerst voordeel heeft bij dit vastrecht, als men meer gebruikt dan het vorige jaar, is dit geringe aantal wel te verklaren uit de onmogelijkheid voor velen om meer te gaan verbruiken. Bezuiniging zal eerder de leus zijn. De schilders aan Langendijk hebben besloten, een aanmerkelijke verlaging, in te voeren bU de berekening van loonen en den prijs der materialen. Ongetwijfeld zijn zij daartoe gekomen door het weinige werk. dat particulieren den laatsten tijd laten verrichten in dé hoop, dat de ingevoerde verlaging aanleiding kan zijn, om wat meer karweitjes te laten verrichten. ZUIDSCHARWOUDE. De Vooruitstrevende Kiesvereeniging vergadert op Donderdag 17 Maart. Dit ter voorkoming van twijfel 1° verband met de agenda- Als correspondent voor de Arbeidsbemiddeling ls san- gewezen de heer J. Th. Kunnen, gemeente-secretaris- Nu de gemeente niet al haar land bij publieke verhu ring ls kunnen kwijt raken, zal zij trachten door onder- handsche verpachting van het niet verhuurde af te ko men. Bracht het gemeenteland ln normale tijden onge veer f 4000 aan pacht op, het zal nu we! niet meer dan ongeveer f 1200 opbrengen. Naast mindere Inkomsten staan veel grootere uitgaven door werkversohaffing, ar menzorg als anderszins. Men is hier druk bezig met het treffen der voorbe reidende werkzaamheden voor het verleenen der rente- looze voorschotten. Alle tuinbouwers, wien zoo'n rente loos credlet is toegestaan, moeten 's avonds ter secre tarie verschijnen om enkele voorschriften te vernemen. Men deelde ons mee, dat voorloopig 50 pet. zou worden uitgekeerd van de som, welke was toegestaan. Ook ver namen we, dat sommige aanvragen zijn afgewezen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 14