Alicitm Hitiws- Almimtit- LnMlil De Presidentsverkiezing in Duitschland. Een tweede stemming op 10 April a.s. E S S E X 6 cyl. en HUDSON 8 cyl. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Een onbesliste strijd. De campagne met hernieuwde felheid hervat. Plaatselijk Nieuws. „Garage Kennemerland". c.Nieuwiand, Bergen n.h. Dinsdag 15 Maart 1932. SCHAGER 75ste Jaargang No. 9037 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No. 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bcwijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Van de 37660377 stemmen kreeg Hindenburg er 18.661.736 Dit is 168.452 stemmen beneden de absolute meerderheid. Fr zal dus een herstemming moeten plaats hebben. HINDENBURG De presidentsverkiezing in Dnitschland, die met zoo groote spanning is tegemoet gezien, heeft Zondag plaats gehad. Toen tenslotte van alle districten de aan tallen waren binnengekomen, bleek, dat er in totaal aan geldige stemmen waren uitge bracht: 37.660.377. Hiervan kregen: HINDENBURG HITLER THSLMANN DüSTERBERG WINTER Andere candidaten 18.661.736 11.338.571 4.982.079 2.557.876 111.470 8.645 Hindenburg blijft dus 168.452 stemmen be neden de absolute meerderheid (de helft der uitgebrachte geldige stemmen plus één stem). Hierdoor moet dus een tweede vrije stem ming plaats vinden, welke op 10 April a.s. zal worden gehouden. Een betrekkelijk kalme stembusstrijd. Toch eenige dooden en verscheidene ge wonden. Wolff meldt uit Berlijn, 13 Maart: Ofschoon Zaterdagavond de verkiezingsdrukte nog enorm was, bleef het overal kalm te Berlijn en ook de nacht en de Zondagmorgen verliepen rustig. Al leen in de voorsteden werd een politiepost door com munisten beschoten en een agent gewond. De-politie trad overal krachtig, maar tactvol op. Ongeveer 300 personen, die poogden de orde te versto ren, werden naar dc verschillende politieburcaux geleid. De meeste belangstelling trokken als steeds de re- geeringswijk en dc stemlokalen, waar de ministers hun stemmen moesten uitbrengen. Kort na negen uur verscheen reeds rijkskanselier dr. Bruening, rijksminister Schiele, staatssecretaris Meissner en de Pruisische minister van justitie, Schmidt, aan het stemlokaal in de Kanonierstrasse. Natuurlijk waren overal operateurs en fotografen in actie. Bij ieder stembuslokaal was ook een ferme politie macht geposteerd, terwijl agenten te paard in de stad patrouilleerden. Een iegelijk, die zijn stemplicht had voldaan moest onmiddellijk vertrekken en de omgeving van het stemlokaal verlaten. In alle ziekenhuizen zijn stemlokalen ingericht, om ook den duizenden zieken in de gelegenheid te stel len hun stern uit to brengen. Optochten met verkiezingsauto's waren door de politie verboden en er werd ook slechts matig met strooibiljetten gewerkt. Alleen wierp nu en dan een vliegtuig eenige duizen den pamfletten over dc stad uit. Van talrijke huizen was de vlag uitgestoken. Men zag veel zwart-wit-roode, evenals nationaal-socialisti- sche vlaggen en in het bijzonder in het Noorden en Oosten der stad communistische vanen. Even werd, in de middaguren de toeloop der kie zers bij de stepibureaux minder, doch later werd het opnieuw durkker. Van toen af kwamen ook de z.g. „Schlepper" te voorschijn. Zij gingen van huis tot huis en drongen er bij de kiezers op aan te gaan stem men. Hoe groot de opkomst der bevolking bij de ver kiezingen is geweest, blijke o.m. uit het feit, dat reeds in den morgen vele oude en invalide personen, ten deele vergezeld van hun verzorgers, de stembu- reaux bezochten. Ook in het rijk hadden de verkiezingen over het algemeen een vrij rustig verloop, echter toch niet overal, hetgeen trouwens, na de heftigheden der laat ste dagen, niet te verwonderen is. Zoo meldt een V.D.-bericht uit Opladen: Zondagmorgen tegen half tien is he te Huerkes- wagen in de Rijnprovincie tot een ernstige botsing gekomen tusschen communisten en nationaal-soci- alisten. Tijdens het gevecht werd een communist door een schot in het hoofd gedood door een der nazi's die uit een andere plaats afkomstig is. De dader is 't huis van 'n partijgenoot binnengevlucht. Toen hij door een communist werd nagezet, werd uit het huis met een legerpistool opnieuw gevuurd, waarbij twee communisten werden gedood. De dader is gearres teerd. Aangezien zich eeii groote opwinding van de bevolking meester maakte, werd uit Wuppertal een detachement Schupo ontboden, dat spoedig ter plaat se verscheen. De moord-commissie heeft in den middag een on derzoek ingesteld. In de mijnstreek-Waldenburg is het, evenals Zater dag ook Zondag nog tot botsingen gekomen, waar bij talrijke personen werden gewond en een persoon werd gedood. Bij een vechtpartij tusschen propagandisten der na- tionaal-socialisten, communisten en rijksbanier te Weisstein, werden Zondagmorgen 8 personen gewond, waarvan een rijksbanierlid zwaar. Te Felhammcr is het Zaterdag bij een optocht van het IJzeren Front tot een botsing met nationaal-socia- listen gekomen, waarbij drie personen werden ge wond. Een werklooze mijnwerker, dio niet aan de vechtpartij had deelgenomen, werd later dood gevon den. Zichtbare verwondingen waren niet te consta- teeren. Door sectie op het lijk zal de doodsoorzaak worden gezocht. In een dorp bij Wetzlar is de 27-jarige Karl Heinz, lid van de nationaal-socialistisclie partij, door zijn eigen broer, die lid is van de Reichsbanner, tijdens een politieke gedachtenwisseling met een messteek in de hartstreek levensgevaarlijk gewond. Ook in andere plaatsen vielen eenige slachtoffers. Wat de cijfers leeren. De stemming toch een succes voor Hindenburg. Bij de twaede stemming Hitier niet de min ste kans. Het resultaat der gisteren gehouden verkiezingen voor het rijkspresidentschap wordt in Berlijnsche regeeringskringen als een groote overwinning van den rijkspresident von Hindenburg beschouwd. Er wordt verder op gewezen, dat Ilitler belang rijk minder stemmen heeft gekregen dan hij zelf tegenover buitenlandsche journalisten heeft durven hopen. De op Düsterberg uitgebrachte stemmen hebben voor von Hindenburg practisch geen invloed gehad. Er wordt met nadruk gewezen, dat de achter Hin denburg staande partijen hun kiezers allen naar de stembus hebben gebracht. Bij een gelijk aantal stemmen in de tweede ver kiezing zal ongetwijfeld Hindenburg gekozen wor den, omdat bij deze stemming niet meer geld alleen een absolute meerderheid, doch dan diegene verko zen wordt, die de meeste stemmen op zich vereenigd heeft. Verder zal het ook een ieder duidelijk zijn, dat Hitier bij deze tweede stemming niet de minste kans heeft. Opvallend is hoe slecht de communisten hebben gestemd. Ondanks hun krachtige agitatie hebben zij bij de presidentsverkiezing slechts 400.000 stemmen meer verkregen dan bij de rijksdagverkiezingen van September 1930. waaruit blijkt., dat de communisten minder gestemd hebben, dan op grond van de ver schillende landdagsverkiezingen aangenomen kon worden. De nationaal socialisten hebben bij de vorige rijks dagverkiezingen 6.379.000 stemmen gekregen; ditmaal 11.338.571. Hieruit blijkt een toeneming in stemmen- aantal van ongeveer 80 d.w.z. dat zij niet meer de geheele winst hebben verkregen, die zij bij de laatste verkiezingen boekten. Dit resultaat is dan ook ongeveer in overeenstemming met wat in krin gen buiten de nat. soc. partij werd verwacht De partij zelve had veel hoogere cijfers verwacht. Wan neer dus bij een eventueele ontbinding van den rijksdag de nat. soc. een gelijk aantal kiezers achter HITTLER. zich zouden hebben als bij de verkiezing van Zon dag, dan zouden zij in plaats van van 107 zetels, die zij thans hebben, ongeveer 190 zetels veroveren. Wat de stemmen van Deusterberg betreft, deze kunnen, in verband met de bijzondere omstandighe den slechts moeilijk worden beoordeeld. De Duitsch- nationalen hadden bij de laatste rijksdagverkiezin gen 2.46 millioen stemmen, zoodat men zou kunnen verwachten, dat bij eventueele rijksdagverkiozingen ook zij eenige zouden boeken. Hitier blijtt candidaat. Een manifest aan zijn kiezers. V.D. verneemt uit Munchen: Adolf Hitier heeft het volgende manifest gericht tot de leden van de nationaal socialistische Duitsche arbeiderspartij: „De eerste verkiezingsdag heeft plaats gehad. Te gen het gezamenlijk optreden van alle andere par tijen heeft de N.S.D.A.P. ondanks de zwaarste onder drukkingen en bemoeilijking van onze propaganda door de autoriteiten, haar kiezerscorps in nauwelijks anderhalf jaar bijna verdubbeld. Wij hebben ons thans tot verreweg de grootste partij van Duitschland ontwikkeld. Met een vloed van leugens en verdachtmakingen hebben onze tegenstanders gestreden. De tegen ons vereenigd oprukkende partijen zijn van 21.4 lot, 18.6 millioen stemmen gedaald; wij zijn daarentegen van 6.4 tot 11.3 millioen gestegen. De Duitsch-nationalen en de Stahlhelm hebben hun positie gehandhaafd. Wat ons in deze verkiezingsstrijd nog niet gelukt is, moet in den aanstaande voltooid worden. Nationaal-socialisten! Wij hebben uit eigen kracht uit het Duitsche volk meer dan vijf millioen nieu we stemmen veroverd. Een nieuwe aanval op het Centrum- en Marxistenfront moet thans onmiddel lijk in den scherpsten vorm begonnen worden. Ik weet, partijgenooten, dat wij in den strijd zware of fers gebracht hebben. Desondanks roep ik u op, on middellijk den strijd voor de tweede stemming te openen. Geen dag mag verloren gaan. Ik heb reeds in mijn redevoeringen aangekondigd, dat, onverschil lig hoe de stemming uitvalt, de 14e Maart ons weer aan den arbeid zal zien en onverschillig hoe groot de arbeid de laatste weken was, hij zal en moet nog versterkt worden. Wanneer de kiezers van het ge heele nationale front zich thans bezinlien, moet het ons mogelijk zijn, de weinige millioenen ontbrekende kameraden uit het onnatuurlijk front van onze te genstanders uit te breken en tot ons te brengen. Ik weet dat mijn sprekers thans vermoeid zijn. Ik weet, dat mijn S.A.- en mijn S.S.-mannen vele slape- looze nachten achter zich hebben. Ik weet, dat de leiders evenals de leiders van de S.A. gedurende de laatste weken bovenmenschelijk werk verricht heb ben. doch hiermede mag thans geen rekening wor den gehouden. Zooals ik zelf het werk onmiddellijk hervat, ver wacht ik van u allen, dat ge zonder aarzelen uw inspanning zult verhoogen, zoonoodig verdubbelen. In overeenstemming met cle ons duidelijk voor oogen staande taak, zal onze propaganda aan een nieuwe proef worden onderworpen. De aanwijzingen voor de voortzetting en het verdeelen van den strijd worden reeds hedenavond aan de organisaties ver- Ons doel is duidelijk. De noodzakelijkheid van den strijd zal ons door de reeds gebracht offers nog ver sterken. Wij zijn het allen, die ons hun vertrouwen schonken schuldig, alle krachten in te zetten om ons vaandel tot cle overwinning te voeren. De eerste ver kiezingsstrijd is geëindigd, de tweede is met den dag van heden begonnen. Ik zal ook hem persoonlijk lei den. Hitier heeft in antwoord op een vraag aan Araeri- kaansche journalisten doen verklaren, dat hij zich ook bij een tweeden stembusstrijd candidaat zal stel len. Hindenburg voldaan. Rijkspresident von Hindenburg heeft Zondagavond tot ongeveer elf uur naar de uitzending der verkie zingsuitslagen per radio geluisterd. De verkiezings uitslag werd hem gistermorgen tegen zeven uur mee gedeeld. Hij gaf uiting aan zijn groote voldoening over dezen uitslag en deelde de Hindenburg-commissie mede, dat hij ook voor de tweede verkiezings-ronde een candidatuur aanvaardt. DE ZAAK GEMODERNISEERD. De brand diè aen vijftal weken geleden op de Laag- zijde gewoed heeft en die het perceel van den heer M. P. J. van Rijswijk zooveel schade berokkende, is oorzaak geweest dat de bekende sclioenhandel en schoenmakerij van den heer Vaa Rijswijk een be langrijke verandering en verbetering heeft ondergaan. De werkzaamheden zijn thans zoo ver gevorderd, dat heropening van de zaak kon plaats vinden en we een overzicht konden verkrijgen van de veranderin gen, die werden aangebracht. En inderdaad mag hier van flinke verbetering worden gesproken. De win kel zelf is door het bijtrekken van liet kantoortje zeer vergroot, nieuwe opstanden werden er in geplaatst, opstanden die plaats bieden aan een kerncollectie dames-, heeren- en kinderschoenen van de meest luxe soorten tot de oersterke werkmansschoenen o.m. merkten we op de groote verscheidenheid van de beroemde Robinson-schoenen en die van de Hevea- fabriek, van welke beide soorten de heer Van Rijs wijk de plaatselijke alleenverkoop heeft. Een nieuw plafond, de afgesloten étalagekasten, die evenals de deur tusschen winkel en gang, voorzien zijn van glas in lood, en de mooie moderne electri- sche verlichting, dat alles vormt met de nieuwe be schildering een keurig geheel. Ook de étalagekasten zien er zeer goed verzorgd uit, waarin de bronzen étalage-garnituren een belang rijk aandeel hebben. De verandering van de pui, opnieuw geschilderd en een nieuw bovenraam, heeft de zaak een vriende lijker aanzien gegeven. Aan de heropening van dc zaak h^eft de heer Van Rijswijk nog een bijzondere attractie verbonden, n.1. iedere kooper van een paar schoenen mag raden naar het totaalbedrag van cle aankoopen voor deze ope ning en hij of zij, die dit totaalbedrag het meest na bij komt, ontvangt vijf-en-twintig gulden. Ongetwijfeld zal deze attractie voor velen nog een aansporing zijn om bij den aanvang van het nieuwe seizoen een bezopk aan Van Rijswijk's bekende sclioenhandel en schoenmakerij te brengen. We wenschen den ondernemer veel succes! CURSUSSEN IN WEVEN. We vernemen dat in begin April een aanvang zal worden gemaakt met het geven van onderricht in het weven en wel eiken Vrijdagavond van 8—10 uur in een der zalen van hotel „Vredelust". Een en ander gaat uit van de Amsterdamsclie weefinrichting „Com- brink". Het onderricht, alsook het gebruik der weeftoestel- len, zal geheel kosteloos zijn. In vele andere plaatsen, b.v. Den Helder, bestaat er voor deze cursussen veel animo. Binnenkort zullen meerdere bijzonderheden kun nen volgen. Op de Paaschtentoonstelling ie SCHAGEN, Hoek Hoogzijde- Laan, vindt gij de nieuwe modellen Zoowel Hudson en Essex type 1932 zijn voorzien van Selec tie! FreewheeliniP30 krachtiger remmen Synchro- Mesch Versnellingen. Alle schokbrekers onder het rijden vanaf het daschbord verstelbaar. - Automatische starter. Verzwaard chassis met kruisverband. Dubbele knalpot. Afneembare draad- of Artilleriewielen, naar keuze, enz^ enz.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1