Allllül NitllS- FRIS0 BAAI Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. AANSLAG OP HITLER? OVERVAL IN EEN TREIN. Vier munitiedepots de lucht i n. Nog geen spoor van den kleinen Lindbergh. Lijk in de Zuiderzee gevonden. Verdoovende middelen in beslag genomen. Luipaard-proces te Berlijn. Groote overstroomingen in Tiflis. De schoenenfabrikant Bata naar Amsterdam. Proteststaking in Polen? Na 8 jaar vrijgesproken. Woensdag 16 Maart 1932. SCHACEB Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. 'Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 75ste Jaargang No. 9038 POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De spoorwagen, waarin de Natio naal Socialistische leider reisde, door tot dusver onbekende perso nen beschoten. V. D. verneemt uit Berlijn: De D-trein van 7 uur 45 uit Munchen, waarmede Hitier, dr. Goebbels en dr. Frick naar Weimar reis den, is volgens een mededeeling van de directie der rijksspoorwegen dicht bij" Jena door tot dusverre on bekende personen beschoten. Een wagen werd getroffen. Personen werden niet gewond. De wagen is voor het instellen van een on derzoek naar Naunburg aan de Saaie gebracht. Nadere bijzonderheden. Uit Halle wordt gemeld: De aanslag op den trein, waarin zich Hitier. Goeb bels en Frick bevonden, heeft plaats gehad in de nabijheid van Kahla. In een derde-klasse wagen werd een ruit van een couloir vernield. Er kon nog niet worden vastgesteld, of de trein beschoten is, dan wel door middel van een katapult met steenen bekogeld. In tegenstelling met het eerste bericht is de wagen eerst naar Berlijn doorgereden en vervolgens voor een onderzoek naar Naunburg gebracht. In de omgeving van Hitier heeft men van het ge- heelo voorval niets gemerkt. De eerste rede van Hitier na de verkie zingen. Hitier was op weg naar Weimar, waar hij voor het eerst na de presidentsverkiezingen te dier stede het woord zou voeren. Zijn gehoor bestond uit een dui zendkoppige menigte. Hij kondigde zijn tegenstan ders scherpen strijd aan. Het feit, dat de sociaal-de mocraten tot den laatsten man voor Hindenburg ge stemd hebben, bewijst, dat hun de angst voor de nat. soc. diep in het gebeente zit. Het is een groot succes van de nat. socialistische partij thans, na al deze jaren van strijd, de grootste Duitsche partij te zijn geworden, die er ooit is geweest. Hitier gaf de ver zekering. dat er voor hsm in de toekomst geen dag zonder strijd meer zou zijn. Wanneer hij vandaag aanvalt, zal hij ook morgen en overmorgen aanval len. Men moet hem helpen, wanneer men hem van zijn tegenstanders wil losmaken. Onverschillig of de dag der overwinning morgen komt of over 10 jaar: die dag komt. De partijen van het systeem hebben in hem. Hitier. een vijand, dien zij nooit van zich kun nen afschudden. Men zal hem nooit kunnen overha len de partij te doen capituleeren. Onderwerping zal nooit plaats vinc'en, vooral niet nu men zoo duide lijk kan zien, wat de nat. soc. partij bereikt heeft Onder grooten beval riep Hitier zijn toehoorders op om in denzelfden geest als tot dusverre met den zelfden wil en dezelfde bekwaamheid onmiddellijk den nieuwen strijd aan te binden. De verdere plan nen van de nat. soc. partij zullen beter uitkomen dan de eerste. De natnralisaUe van HitJer. Hitier en Frick voor de ondsrzoekingscommissie- Thurlngen. V.D. verneemt uit Weimar: De commissie uit den Thuringschen Landdag, welke een onderzoek instelt, naar de door Dr. Frick voorgenomen aanstelling, van Hitier in Thuringschen staatsdienst, heeft gister ook Dr Frick en Hitier ge hoord, die vergezeld waren van talrijke leden van den Thuringschen Landdag en den Rijksdag, o.m. Dr. Goebbels. Dr. Frick verklaarde, toen hij minister werd, de overtuiging te hebben gehad dat de kwestie van na turalisatie van Hitier aan de orde moest worden ge steld. Een desbetreffende aanvrage bij de Beiersche regeering in het jaar 1929 heeft aangetoond, dat Hit- Ier in Beieren niet kon worden genaturaliseerd. Daar om heeft Frick het juist geacht alles te probeeren om zijn doel te bereiken. Want daar men sinds 1918 duizenden Oost-Joden in Duitschland heeft toegela ten. is het niet meer dan recht, indien men ook een frontsoldaat het Duitsche staatsburgerrecht wou ver benen. Te Gehra heeft Dr. Frick indertijd de natu ralisatie van Hitier willen bekend maken, doch Hit- Ier heeft hem toen verzocht daarvan af te zien, aan gezien hij het staatsburgerrecht niet urgent achtte. Hitier zeide indertijd te zeer verbluft en verrast te zijn geweest. Hij heeft wel is waar indertijd de aanstelling aangenomen, doch deze later vernietigd. Hij verklaarde geen aanleiding te hebben gehad het bestaande systeem om naturalisatie te verzoeken, aangezien hij zich het Duitsche staatsburgerschap reeds te velde heeft verworven. Op opgewonden toon en onder bijval zijner politieke vrienden voegde Hit- Ier hieraan toe. dat de thans aan het bewind zijnde partijen heelemaal geen recht hebben het staatsbur gerschap te verleenen. Het kwam tot een incident toen de soc.-dem. afge vaardigde Gruendler Hitier er bij eenige vragen op wees, dat het niet in overeenstemming is met den schen aar<3, indien bij de naturailisatie van Hitier „op Joodsche manier achterste voren" onderhandelin gen zijn gevoerd. Opgewonden interrumpeerde Hitier: gen? alS getuige of moet ik miJ Iaten beleedi- Sn?! nationaal-socialisten die Gruendler her- ïfi i-l hadden toegeroepen: „handen uit de broek- ik lot? ontstond groote opwinding. Hitier zelf riep: uit l°°ri met bruskaeren. Doet u de handen uit uw broekzak liM hlftwtlar n°* e®nige vragen waren gesteld, ver- was hiermede"ten Tinde. H" «™rhoor Op de lijn Willebroek-Antweipen. De treinbedienden door gemas kerde roovers overmeesterd. Buit van 400.000 irancs. V.D. verneemt uit Antwerpen, 15 Maart: Hedenavond ongeveer 7 uur zijn twee gemaskerde en met revolvers gewapende bandieten, terwijl de boe- meltrein WillebroekAntwerpen ter hoogte van station Hoboken kwam, in een bagagewagen gedrongen. Zij overmeesterden de drie treinbedienden, waarna zij ten slotte de vlucht namen met twee postzakken, waarvan de een een waarde inhield van 183.000 franken en de ander van 200.000 franken, alles in munten en bankbil jetten. Het waren de ontvangsten van verschillende op den lijn Willebroek—Antwerpen gelegen postkantoren. Het merkwaardige van het geyal is, dat de trein bedienden eerst van meening waren, dat er een grapje gemaakt werd. Zij lachten hartelijk om den vermeenden poets die hun gebakken werd. doch waren spoedig ge dwongen den ernst van het geval in te zien, toen er eenige malen op hen geschoten wrd, gelukkig zonder dat Iemand geraakt werd. De bandieten van wie elk spoor ontbreekt, spraken uitsluitend Duitsch. Vermoedelijk het werk van communisten. V.D. verneemt uit Kanton: Dinsdag zijn vier groote militaire arsenalen opgebla zen. De kracht der ontploffingen was bizonder hevig. Er maakte zich een paniekstemming van de bevolking meester, aangezien men geloofde dat er eer aardbeving had plaats gehad. Aangenomen wordt dat Chineesche communisten de hand in d zaak hebben. Uit vingerafdrukken afgeleid, dat de kleine door twee mannen is ontvoerd. V.D. verneemt uit New-York: Van de zijde der politie-autoriteiten te Hopewell, in den staat New-Yersey, wordt openlijk toegegeven dat de ingespannen pogingen tot opsporing van het ontvoerde zoontje van Lindbergh tot nog toe zeer weinig positiefs heeft opgeleverd. Practisch heeft men nog even weinig aanwijzingen als op den dag na de ontvoering. Van de zijde der politie wordt thans medegedeeld, dat reeds in den eersten brief, waarin een losgeld van 50.000 dollar werd geëischt, gedreigd werd, dat het kind niet ongedeerd zou blijven, indien Lindbergh met een levende ziel over de ontvoering zou spreken. Ook wordt thans medegedeeld, dat uit de vingeraf- druken, die op het kozijn van de slaapkamervensters van de kleine zijn gevonden is gebleken, dat de ont voering moet zijn geschied door twee mannen. Op tal van plaatsen worden personen, die zich toe vallig mogen verheugen in het bezit van een blonde baby tusschen de anderhalf en twee jaren herhaaldelijk lastig gevallen en aangehouden, maar telkens wees het onderzoek dan uit, dat de aangehoudenen hun wettige baby bij zich hadden, en dat men niet met de kleinen Lindberg te doen had. De vrees dat het kind niet meer in leven- is. Reuter seint uit New York, 14 Maart: De vrees, dat het kind van Lindbergh niet meer ln leven is, kwam aan het licht, doordien de politie een circulaire heeft gericht tot hoteleigenaars en houders van gemeubileerde kamers om niets op het gebied van afgedragen kleeren of lappen te verbranden ot weg te gooien, voor zij zich er van hebben vergewist, of het ook kinderkleertjes zijn. DE ZEPPELIN WEER IN DE LUCHT. V.D. verneemt uit Friedrichshafen: Het luchtschip „Graf Zeppelin" is na een rustpoos van 5 maanden voor de eerste maal in 1932 gistermor gen om kwart voor elf opgestegen voor het maken van een proefvlucht onder commando van kapitein Lehmann. HET CIRCUS SCHNEIDER FAILLIET. V.D. verneemt uit Rome: Het circus Schneider is thans door de rechtbank van Napels definitief bankroet verklaard. De dieren zullen bij opbod worden verkocht. HISTORISCH KASTEEL BIJ ANGERS DOOR BRAND VERWOEST. V.D. verneemt uit Parijs: Naar uit Angers wordt gemeld. Is het historische slot de la Motte Champdeniers, dat toebehoort aan baron Lejeune in den nacht op Maandag door een buitenge woon hevlgen brand in den asoh gelegd. Het uit de elfde eeuw stammende slot bevatte een aan rariteiten rijke bibliotheek, oude meubelen en waardevolle schilderstuk ken. Alles werd een prooi der vlammen. Van den machinist van Stanfries IV? V.D. verneemt uit Hindeloopen, 15 Mrt.: Hedenmiddag te ongeveer half drie hebben twee visschers uit Hindeloopen ongeveer een half uur buitengaats op zee drijvende gevonden een lijk, dat naar de kleeding te oordeelen zou zijn van den ma chinist van den Stanfries IV. welk vrachtschip on langs op de Zuiderzee is vergaan. Om half vijf is het lijk te Hindeloopen binnengebracht. Ter waarde van duizenden guldens. V.D. verneemt uit Helmond: Door den inspecteur van de directe belastingen te Helmond en twee commiezen zijn bij een alhier wonen den Duitscher 109 ampullen morfine en 84 tubes co caïne ter waarde van ettelijke duizenden guldens in be slag genomen. De eigenaar van de verdoovende middelen, iemand van Duitsche nationaliteit, die inder jaren militair zie kenverpleger Is geweest, was bij eerstgenoemde in pen sion geweest en had bij dezen eenige jaren geleden het pakje achtergelaten. Waarschijnlijk is het in 1918 door Duitsche soldaten gestolen en nadien in den smokkelhandel gebracht. De betreffende persoon te Helmond heeft overigens niets met de zaak te maken. Wél is gebleken dat de ziekenverpleger in relatie staat of stond met Duitsche smokkelaars in verdoovende middelen. Het onderzoek in deze zaak is tot bekende centra, zoo als Rotterdam en Haarlem uitgebreid. Wij vernemen nog. dat door den betreffenden dienst den laatsten tijd in Limburg en Noord Brabant een bi- zondere activiteit aan den dag wordt geled. In het belang van het nader onderzoek wordt de naam van den ziekenverpleger en dienst gestes voorloopig ge heim gehouden. BEDREIGING. De rijkspolitie heeft aan de justitie te Middelburg voorgeleid den 24-jarigen werkman L. S. uit Kapelle, die aan zijn vroegere verloofde, wonende te Colijns- plaat, brieven schreef, waarin hij dreigde haar te zul len dood schieten. ROOFOVERVAL. Oude vrouw overvallen. Maandagavond drong een man in de woning van de 82-jarige weduwe M., te Hcerlerheide, die hij onder bedreiging tegen het leven dwong geld af te geven. De indringer ging er met een buit van f20.van door. De politie is den laffen dader op het spoor. Kunstschilder staat terecht. Voor de rechtbank Berlijn-Schöneberg is gistermor gen het proces begonnen tegen Hugo van Othegraven, kunstschilder en Afrika-onderzoeker. In de acte van beschuldiging wordt hem ten laste gelegd door na latigheid den dood van een mensch veroorzaakt te hebben en ernstige lichamelijke verwonding van een ander. Voorts zonder bijzondere toestemming een ge vaarlijk wild dier in huis gehouden te hebben. De rechtszaal is geheel vol; 24 getuigen zijn opgeroepen. Voor den stoel van den verdediger harigt het vel van den door de politie gedooden luipaard, die op 29 Januari j.1. het twee-jarig kind Erika Scharries en haar moeder bij het binnen komen van de woning van den kunstschilder overvallen heeft, het kind doodde en de moeder ernstige kwetsuren toebracht. Reeds op 8 October 1931 had de politie de verwijde ring van het dier uit de woning geëischt en gedreigd het dier te zullen dooden wanneer het niet voortdu rend in de door den dierentuin beschikbaar gestelde kist voor roofdieren werd gehouden. Tot 1 jaar en negen maanden veroordeeld. V.D. verneemt nader uit Berlijn: In het proces tegen den kunstschilder v. Othegra ven, die terecht stond wegens het veroorzaken van dood door schuld, omdat hij in zijn woonkamer een luipaard liet rondloopen, is door het O. M. uitspraak gedaan. Othegraven werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van een jaar en negen maanden en vier weken hechtenis werd tegen hem geëischt. Hij werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 150 M. boete. 23 Dorpen en uitgestrekte gebieden onder water. 22 Personen om het leven geko men. V.D. verneemt uit Moekou: Volgens een bericht uit Tiflis zijn tengevolge van het smelten van sneeuw de rivieren bulten de oevers getre den, waardoor uitgestrekte gebieden onder water gezet zijn. 23 Dorpen zijn overstroomd. Voor zoover tot dus verre kon worden vastgesteld zijn 22 personen om het leven gekomen. 30 55 40 cf. perVs pond. Belangrijke besprekingen. Vaz Dias meldt: Naar wij vernemen zal de wereldberoemde^ Tsjechische sohoenenfabrikant Th. Bat'a in den loop van deze week, vergezeld van enkele zijner medewerkers, een bezoek aan Nederland brengen. Behalve een inspectie van de winkelzaken te Amsterdam, welke zijn naam dragen, worden met dit bezoek, naar aangenomen kan worden, ook belangrijker doeleinden beoogd. In dit verband ver nemen wij, dat naar alle waarschijnlijkheid de kwestie ten aanzien van den invoer van de verschillende schoe nenfabrikaten een onderwerp van bespreking met de betrokken autoriteiten zal uitmaken; van belang is hier bij ook. dat er plannen overwogen worden tot de oprich ting van een Bat'afabriek in of in de nabijheid van Amsterdam. Tegen de invoering van de 48-urige werk week en halveertng der vacanties. V.D. verneemt uit Warschau, 15 Maart: De Socialistische vakvereenigingen hebben voor 16 Maart a.s. voor geheel Polen het parool uitgegeven voor een algemeene 24 uur-staking als protest tegen de in voering van de 48-urige werkweek, de halveering van de wettelijke vacantie voor werknemers, zoomede de hervorming van de sociale verzekering, waarbij de tot toe door de werknemers betaalde bijdragen ten gunste der wergevers worden verhoogd. Do regeering is voor de protesten der arbeiders niet ongevoelig, in zooverre dat bij de gisteren afgehandelde noodverordening het gebied van de sociale hervorming wordt uitgeschakeld. De parlementaire onderhandelingen betreffende de sociale hervorming zijn tot nader order verdaagd. Niet temin blijft het stakingsparool van kracht. De niet-rooialLstische arbeidersorganisaties steunen In talrijke districten de actie der socialisten. De autori teiten hebben veiligheidsmaatregelen afgekondigd, zoo als bijv. een tapverbod, paraat houden van de politie, zoomede militairisatie der verkeersmiddelen. Massa-ontslag. V.D. verneemt nog uit Kattowitz: De directie van de Florentinen-mijnen in Hohenlinde heeft het geheele personeel, arbeiders en bedienden, tezamen 1560 man, per 29 Maart ontslagen. Dit ontslag staat in verband met voornemen om den mijn stop te zetten. Proces over een aantal gekochte boren, die bU Krupp waren gestolen. Men meldde gisteravond uit Berlijn aan de N.R.Ct.: Heinrich Fingerhut. directeur-generaal van de Finger» hut Werke, die in 1924 wegens heling tot 18 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld en sindsdien onafge broken heeft gestreden voor zijn rehabilitatie, is heden ochtend door de rechtbank van Wupperthal vrijgespro ken. De rechtbank achtte de onschuld van Fingerhut thans voldoende bewezen. Ongeveer tien jaar geleden had de firma Krupp een klacht ingediend tegen Heinrich Fingerhut, den toen 35-jarigen directeur-generaal van de Fingerhut Werke te Wupperthal-Voh winkel. één der voornaamste industri- eele ondernemingen van de streek. Fingerhut, zou een aantal boren hebben gekocht, die bij Krupp waren ge stolen. In Februari 1924 werd Fingerhut, die geruimen tijd in voorloopige hechtenis had doorgebracht, veroor deeld. Daar intusschen een hervorming van de recht spraak in werking was getreden, was het hem onmo gelijk in hooger beroep te gaan. Tevergeefs drong hij bij het rijksgerechtshof aan op herziening van zijn proces. Fingerhut zou vermoedelijk nimmer rehabilitatie heb ben verkregen, indien niet de firma Krupp in 1924 een proces tegen hem had gevoerd tot het verkrijgen van een schadevergoeding van 480.000 mark. voor de gesto len boren. In eerste instantie werd Fingerhut veroor deeld, in tweed instantie trok de firma Krupp echter onverwacht haar eisch weer. Vermoedelijk daar ze zelf intusschen had ingezien, dat de beschuldiging on gemotiveerd. Aan dit feit heeft Fingehut het te danken gehad, dat hij tenslotte herziening van zijn eerste proces heeft gekregen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1